Zprávy

Turkmenistán nepovolil vojákům přelet, letadlo se vrátilo

Turkmenské úřady nedovolily českému vojenskému letounu Airbus A-319 s českými vojáky a dalšími osobami na palubě přelet přes území Turkmenistánu. Letadlo letělo do afghánského Kábulu, muselo se ale vrátit a večer krátce před 18:00 přistálo na letišti v Praze-Kbelích. ČTK to řekl Jan Pejšek z tiskové služby ministerstva obrany. Podobné problémy s turkmenskými úřady již měly české letouny loni a předloni, ministerstvo zahraničí chce nyní protestovat diplomatickou cestou. Letadlo odletělo z Prahy na základě ústního příslibu turkmenské strany, že mu bude vydáno povolení k přeletu turkmenského území. To se ale podle českého ministerstva obrany nestalo, proto se stroj vrátil do Prahy. Kdy by mohl opět zamířit do Afghánistánu, není jasné, podle Pejška se o tom jedná. Mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová ČTK řekla, že úřad bude turkmenskou stranu žádat o vysvětlení. "Budeme protestovat, protože podle našich informací letadlo mělo mít slovní příslib, že může letět," uvedla mluvčí.

Podle ministerstva obrany cestovalo v letadle kromě posádky 39 osob. Byli mezi nimi afghánští pacienti, kteří se léčili v Česku a teď se v doprovodu příbuzných vraceli do vlasti. Na palubě stroje byli dále čeští vojáci, kteří se z dovolené vraceli zpět do afghánské mise, část nového kontingentu polní nemocnice a chemické jednotky působící na letišti v Kábulu a také vedoucí civilní části provinčního rekonstrukčního týmu v Lógaru Václav Pecha.

Senát dal šanci Horníkovu návrhu na přímou volbu prezidenta

Senátorský návrh na zavedení přímé volby prezidenta, který předložil nestraník Jan Horník, v pátek uspěl v horní komoře v prvním čtení. Senátoři mu dali šanci, byť má opoziční ČSSD ve sněmovně svůj návrh příslušné změny ústavy a vlastní předlohu má i vládní koalice. ODS kvůli tomu doporučovala projednávání senátorského návrhu odložit s tím, aby mohly být všechny předlohy projednány současně. Senátorský Klub otevřené demokracie, jehož je Horník členem, to ale vetoval. Jeho ústavní novelou se tak budou na podzim zabývat senátní výbory - pro byli nakonec všichni přítomní senátoři až na dvě výjimky. Podle předsedy Senátu Přemysla Sobotka (ODS) páteční rozhodnutí neznamená, že by Senát normu v prvním čtení schválil, pouze umožnil další diskusi o tomto tématu. Ani definitivní schválení předlohy to nepředjímá, podobnou senátorskou novelu horní komora před pěti lety odmítla.

Senát bude ve výborech projednávat také návrh své ústavní komise, která chce v novém zákonu o vztazích obou komor parlamentu upravit pravidla pro volbu hlavy státu poslanci a senátory. Má to být pojistka pro případ, že by se sněmovna se Senátem opět nedokázaly na zavedení přímé volby hlavy státu dohodnout. Návrh má současně zabránit opakování letošních sporů o způsob volby, které předcházely znovuzvolení Václava Klause.

Novelu proti krádežím kovového odpadu vrátil Senát sněmovně

Novela zákona o odpadech, která měla ztížit krádeže kovů a jejich následných prodej ve sběrnách, se ze Senátu vrací zpět do sněmovny. V pátek tak rozhodli senátoři, kteří k normě připojili několik pozměňovacích návrhů. Novela zakazuje například platby v hotovosti za kovový šrot a za určitých okolností i výkup odpadů od fyzických osob. Provozovatelé sběren také budou muset přesněji identifikovat prodávající i vykupovaný odpad. Senát chce zpřesnit některá ustanovení tak, aby seznam odpadů, za které se nesmí platit v hotovosti, určoval prováděcí předpis. Vyhláška ministerstva životního prostředí by také měla určit seznam odpadu, u kterého musí kupující identifikovat prodávajícího. Prodávající by také musel u vybraných předmětů prokazovat čestným prohlášením, jak k nim přišel.

Předlohu senátorům přiblížila spoluautorka a poslankyně KSČM Kateřina Konečná. Zákaz plateb v hotovosti vysvětlila mimo jiné tím, že pro řadu lidí, kteří se živí prodejem kovů, je sběrna odpadu jen jakousi mezistanicí, když potřebují peníze, které vzápětí utratí například v hostinci. Připomněla současně řadu známých případů z poslední doby, kdy zloději kovů ukradli předměty značné hodnoty nebo způsobili vážné nebezpečí. Podle ní připadá na každého občana ročně 300 kilogramů vykoupeného kovového odpadu. Novelu naopak kritizoval například senátor SNK-ED Josef Novotný. Podle něj vede k totalitě a je podle jeho slov "ukázkou neschopnosti našeho zřízení zabránit obyčejným zlodějinám". Protože úřady neumí postihnout skutečné zloděje, omezí další občany.

Výnos prodeje povolenek má být příjmem fondu životního prostředí

Výnosy z prodeje volných jednotek k vypouštění oxidu uhličitého budou zřejmě příjmem Státního fondu životního prostředí. Počítá s tím novela zákona o obchodování povolenkami na emise, kterou v pátek schválil Senát. Nyní ji posoudí prezident. Zisky z prodeje by měly sloužit na aktivity spojené se snižováním emisí skleníkových plynů. Ministerstvo životního prostředí hodlá smlouvy o prodeji uzavřít do konce roku. Česká republika získá volné jednotky v souvislosti s výrazným poklesem emisí v 90. letech. O prodeji povolenek, který vychází z pravidel Kjótského protokolu, jedná s některými zeměmi, například s Japonskem. Takto získané finance by mohly sloužit například k zateplení domů a výměně starých kotlů na uhlí, kvůli nimž se do ovzduší šíří nebezpečné prachové částice.

Kuchtová zřejmě bude kandidovat do čela nejmenší vládní strany

První místopředsedkyně zelených Dana Kuchtová zřejmě příští týden oznámí, že se v září utká s Martinem Bursíkem o nejvyšší stranickou funkci. ČTK v pátek řekla, že odmítá Bursíkova slova o tom, že táhne stranu do opozice, kde by se stala přirozeným partnerem ČSSD. Spolupráce s ODS je podle ní možná. Nechce však, aby zelení na sjezdu upřesňovali svůj koaliční potenciál, jak navrhuje současný předseda. Sjezd zelených by se podle ní měl vedle volby nového vedení věnovat prioritám, se kterými strana šla do voleb, a aktuálním otázkám koaliční spolupráce. I když Kuchtová dosud oficiálně svou kandidaturu nezveřejnila, vážně o ní uvažuje. V chatu se čtenáři serveru Lidovky.cz poznamenala, že střet konceptů mezi ní a Bursíkem "je stručně řečeno střetem mezi béčkem ODS a skutečnou středovou zelenou politikou".

Soud zrušil zprošťující verdikt v kauze "pět na stole v českých"

Pražský městský soud se bude muset znovu zabývat kauzou známou jako "pět na stole v českých". Prvoinstanční senát sice v lednu osvobodil někdejšího tajemníka českých premiérů Zdeňka Doležela obviněného z pokusu o podvod, pražský vrchní soud ale koncem června rozsudek zrušil a případ vrátil k novému projednání. Informaci ČTK potvrdil mluvčí městského soudu Petr Kulawiak. Vrchní soud rozhodl v neveřejném zasedání 26. června, městskému soudu byl spis předán v pondělí, uvedl Kulawiak s tím, že jednání ještě nařízeno nebylo.

Doležel si podle obžaloby v roce 2005 na schůzce s polským lobbistou Jackem Spyrou řekl o úplatek pět milionů korun za to, že dostane zpět do hry o privatizaci chemického holdingu Unipetrol společnost Seta, za kterou Spyra lobboval. Podvod údajně spočíval v tom, že takovou pravomoc ve svém tehdejším postavení neměl a privatizace již byla v době schůzek téměř rok ukončena. Několik setkání obou mužů natočila skrytou kamerou televize Nova a odvysílala je ve svém pořadu Na vlastní oči. Podle žalobců Doležel před Spyrou předstíral, že může do privatizace zasáhnout. Využil k tomu prý například i svoji schůzku s polským premiérem Markem Belkou, na kterou ho vyslal bývalý premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek. Belka totiž v roce 2005 Paroubkovi sdělil, že kvůli menšinovým akcionářům PKN Orlen může privatizace zkrachovat a to může poškodit česko-polské vztahy. Doležel tvrdil, že se sice se Spyrou scházel, ale o privatizaci Unipetrolu se s ním rozhodně neradil. Na jednom záznamu řekl Doležel Spyrovi, že "na stole bude pět". Po Spyrově otázce, zda "v českých", Doležel souhlasil.

Cikrt: Ministerstvo zkontroluje LDN v fakultních nemocnicích, které zřizuje

Kvalitu péče a zacházení s nemocnými seniory v léčebnách dlouhodobě nemocných (LDN) zkontrolují do konce roku zdravotní pojišťovny. Udělat by to měli i zřizovatelé. Ministerstvo zdravotnictví už začalo kontrolovat své léčebny ve fakultních nemocnicích. ČTK to v pátek řekl mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt. Kontrola pomůže odhalit problémy, řešení ale podle něj přinese až reforma ministra Tomáše Julínka (ODS). O kontrolu chce pojišťovny požádat i ředitelka nestátní LDN v pražské Chittussiho ulici Alena Morávková, kde se podle MfD starají o klienty zle. Reportér MfD tam pracoval několik dní a napsal, že nedodržují pitný režim pacientů, řada jich nemá signalizaci k přivolání sestry a údajně se tam i falšuje dokumentace. Mediální zástupce LDN František Tlapák ČTK řekl, že zatím žádná kontrola pochybení v péči LDN nenašla. Podle něj ředitelka asi požádá list o omluvu a tiskovou opravu. Za personálem prý stojí a je přesvědčená, že povinnosti plní zodpovědně. Redakce MfD je zase přesvědčena, že redaktor popsal zacházení s pacienty v LDN pravdivě a objektivně.

STEM: Přibývá lidí, podle nichž se situace v ČR nevyvíjí správně

Od konce minulého roku pomalu ale vytrvale přibývá lidí, podle nichž se situace v Česku nevyvíjí správným směrem. Zvyšuje se rovněž podíl lidí, kteří se s nejistotou dívají na nadcházející období. Vyplývá to z červnového průzkumu agentury STEM, který má ČTK k dispozici. Z dlouhodobého hlediska je podle analytiků STEM česká veřejnost rozdělena na tři téměř rovnocenné skupiny - jedni jsou spokojeni, druzí nespokojeni a třetí tvrdí, že jim situace připomíná "mrtvý rybník". Zatímco loni v listopadu bylo o správném směřování země přesvědčeno 38 procent dotázaných, letos v červnu to bylo 30 procent. Z listopadových 29 procent na červnových 36 procent se naopak zvýšil podíl těch, podle nichž se situace v zemi vyvíjí nesprávným směrem.

Median: Více než čtvrtina Čechů důvěřuje kvalitě domácího zboží

Kvalitě tuzemského zboží důvěřuje více než čtvrtina Čechů. Většina obyvatel České republiky je pak ochotna si za kvalitní zboží připlatit. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky v pátek ČTK poskytla společnost Median. Kvalitě domácího zboží věří více než 28 procent účastníků průzkumu, naopak 23,7 procenta z nich se vyjádřilo o jakosti tuzemského zboží negativně. Téměř polovina z oslovených lidí pak otázku kvality zboží vůbec neřeší. Podle průzkumu, kterého se zúčastnilo více než 7200 obyvatel ČR ve věku od 12 do 79 let, si za kvalitní zboží rádo připlatí 58 procent lidí. Opačný názor zaujalo 15 procent oslovených a nerozhodnutých zůstalo 26 procent z nich. V ČR se v posledních letech zvyšuje počet zákazníků, pro které cena nehraje rozhodující roli. Podle průzkumů Čechům vadí hlavně přeplněné obchody, pomalé nákupy, fronty u pokladen či špatná dostupnost prodejen.

NKÚ: Stavba justičního paláce v Brně se prodražila skoro třikrát

Stavba justičního paláce v Brně a příprava této investice byla podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) předražená. Stála téměř třikrát víc, než měla. Projektant v rozpočtu k projektové dokumentaci vyčíslil stavební náklady na 2,1 miliardy korun, zatímco ministerstvo spravedlnosti původně počítalo s náklady 768 milionů korun. ČTK o tom v pátek v tiskové zprávě informoval NKÚ. Justiční palác zatím není dostavěn. Úřad kontroloval přípravu stavby a práce uskutečněné do letošního dubna. Stavbu organizoval Krajský soud v Brně, který podle NKÚ zdražení akceptoval, ačkoli na celou stavbu nebyly ve státním rozpočtu peníze.

Vietnam údajně pozastavil vysílání svých pracovníků do Česka

Vietnam pozastavil podle předsedy Česko-vietnamské společnosti Marcela Wintera vysílání pracovníků do Česka. Důvodem jsou prý průtahy při udělování českých pracovních víz na českém velvyslanectví v Hanoji. Winter to v pátek sdělil ČTK. Vietnam se pro ČR stává významným zdrojem pracovní síly. Zatímco na konci loňska v Česku mělo zaměstnání zhruba 5400 Vietnamců a Vietnamek, za letošních prvních šest měsíců jich přijelo dalších téměř 10.800. Podle Wintera v poslední době ale vydávání pracovních víz v Hanoji provázejí komplikace. "Podle zpráv z vietnamských personálních agentur i od českých podniků naráželi v poslední době žadatelé o pracovní vízum do ČR na četné potíže. V posledních měsících obdržel vízum jen velmi malý počet pracovníků," uvedl Winter. O pozastavení vysílání pracovníků rozhodlo podle něj vietnamské ministerstvo práce. Winter dodal, že průtahy vyvolaly ve Vietnamu další negativní jevy. Informace o složitosti "vyběhávání víz" prý nahrály místním zprostředkovatelům, kteří za vyřízení dokumentů nyní vybírají kolem 2700 dolarů (teď asi 39.150 korun). Poplatek přitom činí zhruba 240 dolarů (teď asi 3480 korun).

Asociace: Češi ruší kvůli počasí dovolenou v ČR, chtějí k moři

Češi ruší kvůli špatnému počasí dovolené v tuzemsku, naopak vzrůstají prodeje zájezdů do zahraničí. ČTK to v pátek sdělil mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura. Kvůli špatné předpovědi počasí na tento a příští týden zaznamenaly cestovní kanceláře přibližně desetiprocentní meziroční nárůst prodejů zájezdů last minute, uvedl. Zatímco se v první polovině července prodalo kolem 45.000 zájezdů last minute, ve druhé polovině prodají cestovní kanceláře více než 50.000 zájezdů last minute, sdělil Okamura s odvoláním na analýzu AČCKA.

V neděli se na vnitrostátní spoje ČD vrátí jídelní vozy

V neděli začnou na vnitrostátních železničních spojích opět jezdit restaurační vozy. Ty z českých kolejí zmizely zhruba před měsícem, kdy jejich provozovatel, společnost Urblík, oznámila konec podnikání. Dráhy se nyní dohodly s dodavateli Urblíka na pokračování spolupráce. ČTK to v pátek řekl mluvčí drah Ondřej Kubala. Restaurační vozy se znovu objeví v 16 expresech a rychlících postupně mezi 18. a 23. červencem. Budou jezdit především na trasách Praha - Bohumín, Praha - Zlín, Praha - Vsetín, Praha - Veselí nad Moravou a Praha - Luhačovice. "Nově vzniklá společnost naváže na dosavadní úroveň servisu v těchto vozech, který byl známý především nízkou cenovou úrovní," řekl Kubala. Provoz restauračních vozů v rychlících byl přerušen ve druhé polovině června kvůli ukončení aktivit společnosti Urblík v této podnikatelské oblasti. Majitel společnosti Pavel Urblík tehdy oznámil, že končí kvůli únavě z podnikání.

Šumavský park otevřel speciální srub, z něhož lze pozorovat zvěř

Na šumavských Jeleních Vrších vzniklo první speciální místo, odkud mohou lidé sledovat zvěř ve volné přírodě. Vyvýšený dřevěný srub je určen pro zimní pozorování a začne sloužit skupinám turistů s průvodcem asi od listopadu. Je první z plánovaných tří míst, kde budou mít lidé dobrý rozhled do krajiny, v níž žijí jeleni, srnci a další zvířata. Pozorovatelny jsou součástí zoologického programu Národního parku Šumava (NPŠ), řekl v pátek novinářům ředitel správy parku František Krejčí. Částečně zateplený srub s šindelovou střechou pojme až 35 lidí. Připomíná pohodlné kino, je vybavený třemi řadami lavic, několika informačními tabulemi, v zimě se v něm bude topit plynovými kamny. Zájemce, kteří se přihlásí přes internetové stránky parku, sem doprovodí odborník. "Lidé budou muset být velmi potichu, aby zvěř nerušili. Zde se naučí, jak se chovat k divokým zvířatům a jak je pozorovat," vysvětlil ředitel.

Čeští vědci objevili společný genetický základ oka žahavce a lidí

Čeští vědci z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ve spolupráci s americkými a japonskými kolegy objevili společný základ oka člověka a karibského žahavce - medúzy čtyřhranky (Tripedalia cystophora). Prokázali, že jsou poskládány ze stejných genetických stavebních kamenů. Podobnost je o to zajímavější, že jsou člověk a medúza z vývojového hlediska značně vzdálení. Je proto zřejmé, že oko obratlovců a čtyřhranky, i když vypadají podobně, vznikly nezávisle na sobě, uvedl Zbyněk Kozmik z Ústavu molekulární genetiky.

Zrak je velmi důležitým smyslem většiny živočichů, včetně lidí. Přitom genetický původ a evoluce oka nejsou ještě zdaleka objasněné. Tato okolnost trápila již zakladatele evoluční teorie Charlese Darwina, který se problému evoluce oka věnoval i ve svém klíčovém díle O původu druhů. Nezdálo se mu například pravděpodobné, že by něco tak složitého a dokonalého, jako je lidské oko, vzniklo postupným vývojem.

Památkář: Po poslední opravě má most vady, které před tím neměl

Po poslední generální opravě Karlova mostu, která se uskutečnila v letech 1966 až 1975, má stavba takové vady, jaké do té doby nikdy neměla. ČTK to v pátek v rozhovoru řekl památkář Ondřej Šefců, který na současnou rekonstrukci dohlíží. Proto je podle něj nutné vyměnit v mostním zábradlí více kvádrů, než se čekalo. "Při minulé rekonstrukci byly použity materiály, které mostu škodí. Z historických pramenů navíc víme, že oprava byla záměrně urychlována, aby mohl být most 1. máje 1975 otevřen," uvedl Šefců. Podle něj tvrdá cementová malta, kterou stavebníci při spojování kamenů před 40 lety použili, způsobila, že se kvádry při rozdílech teplot nemohly roztahovat a popraskaly. Při poslední opravě se také poškozené kameny příliš nevyměňovaly, spíše se dolepovaly. Dnes se kameníkům drolí pod rukama. Cementovou maltu proto kameníci nyní nahrazují vápennou. "Snažíme se most uvést do takového stavu, který by nejvíce odpovídal tomu, jak byl most vystavěn," popsal Šefců. Dalším problémem je špatná izolace. Podle Šefců už zhruba pět let po dokončení oprav začalo do mostu zatékat. "Voda, která protéká mostem, způsobuje rozpad materiálu," konstatoval Šefců.

Za smrt mladíka v Příbrami půjde muž na 12,5 roku do vězení

Za smrt osmnáctiletého mladíka v Příbrami půjde devatenáctiletý Jiří Fous na 12,5 roku do vězení. Rozhodl o tom v pátek Krajský soud v Praze. Fous pobodal muže v lednu na schodišti před bowlingovým barem Na Chmelnici, podle záznamu z bezpečnostní kamery měl na sobě při činu uniformu wehrmachtu. Ačkoliv byl Fous obžalován z vraždy v úmyslu nepřímém, soudkyně Eva Miláčková překvalifikovala čin na úmyslné ublížení na zdraví. Dala ovšem žalobci za pravdu v tom, že útok měl politický motiv. Rozsudek není pravomocný. Státní zástupce Tomáš Milec si totiž ponechal lhůtu na odvolání. Obžalovaný se svého práva na místě vzdal, podat odvolání znemožnil i osobám blízkým, tedy především své rodině.

Leonard Cohen v Praze vystoupí 27. září

Kanadský písničkář Leonard Cohen vystoupí 27. září v pražské Aréně HC Sparta. Třiasedmdesátiletý hudebník, který byl počátkem března uveden do rokenrolové síně slávy, to uvádí na svých webových stránkách. Jaroslav Stanko z agentury 10:15 Management, která Cohenův koncert v Praze zajišťuje, ČTK sdělil, že termín vystoupení bude moci potvrdit až 21. července. Koncertní Cohenova premiéra před českým publikem, původně plánovaná na 10. srpna, byla odložena na pozdější termín spolu s několika dalšími vystoupeními evropské části turné. Slavný básník, skladatel a interpret měl koncertovat v Lumbeho zahradě na Pražském hradě. Tři dny před pražským koncertem vystoupí Cohen 24. září ve Vídni. Cohen se na své první světové turné po 15 letech vydal na začátku června. Turné obsahující 30 koncertů zahájil v kanadském Torontu, potom se přesunul do Irska a Británie.

Stehlíková a Zohnová vypadly z olympijské nominace basketbalistek

Do dvanáctky českých basketbalistek, které budou startovat na olympijských hrách v Pekingu, se nevešly Romana Stehlíková a Kateřina Zohnová. Trenéři Jan Bobrovský a Miroslav Volejník nominovali hráčky po skončení herního soustředění v Luhačovicích. "Rozhodla momentální výkonnost hráček. Myslím, že jsme vybrali dobře. I když bych raději uvítal ještě delší časový prostor. Byli jsme ale pod časovým tlakem olympijského výboru, který musel nominaci uzavřít," řekl v pátek ČTK Bobrovský.

Počasí v sobotu

Polojasno až oblačno, místy přeháňky. Nejvyšší teploty 21 až 25 st. Celsia. Vítr mírný jihozápadní.