Zprávy

Bursík: Audit nedává argumenty k žádosti o odchod Čunka z vlády

Audit rodinných financí vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL) nepřinesl důkazy, které by vedly k jeho odchodu z kabinetu. Místopředseda vlády Martin Bursík (SZ) v České televizi řekl, že se nepotvrdily informace o tom, že Čunek měl zisk z obchodu vsetínské radnice, ani to, že nemohl své peníze získat čistou cestou. Nepotvrdilo se ani, že Čunek převzal půlmilionový úplatek. Ve vládě tak zůstává i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (za SZ). Šéf lidovců tím považuje kauzu za uzavřenou, výsledky šetření už má k dispozici. "Audit prokázal, že jsem úplatek nevzal a že peníze moje rodina měla," řekl ČTK. Výsledky podle něj také znamenají, že byl policií vyšetřován účelově. Schwarzenberg, který zpracování auditu zadal a zaplatil, zůstává podle Bursíka ve vládě. Ministr zahraničních věcí, který je nyní ve Francii, mluvil o výsledcích šetření v sobotu i s premiérem Mirkem Topolánkem. V neděli se v Paříži k vnitropolitickým záležitostem - a tedy i vyjádření Bursíka - odmítl vyslovit. "Nemám argumenty pro to, abych žádal odvolání Čunka, z toho logicky vyplývá, že není důvodu, proč by Schwarzenberg měl odcházet z vlády," uvedl Bursík. Audit byl výsledkem jarní dohody koaličních lídrů. Politici tak tehdy odsunuli řešení sporu o to, zda má Schwarzenberg zůstat v kabinetu spolu s mužem, který podle jeho názoru veřejnosti dost jasně nevysvětlil kauzu kolem svých financí. Podle Čunka audit ukázal zejména to, že jeho policejní vyšetřování bylo účelové. Znovu poukázal také na zprávu policejní inspekce, podle níž někteří policisté až příliš často komunikovali s novináři. "Tam je ta prvá korupce," konstatoval.

Bursík zatím prostudoval pětistránkový souhrn zprávy, kterou vypracovala renomovaná americká detektivní agentura Kroll. Celou devětadvacetistránkovou analýzu dal Schwarzenberg přeložit a nejpozději v úterý ji zveřejní na internetu, uvedl předseda zelených. Podle souhrnu se agentura Kroll zabývala prodejem vsetínských bytů firmě H&B Real, došla k závěru, že cena bytů byla podhodnocená, což však neznamená, že se tím Čunek obohatil. Navíc měl podle detektivů Čunek a jeho rodina v roce 1998 víc peněz, než činil dosavadní policejní odhad, a mohl tak uložit milion korun na svůj účet. Čunek firmě Kroll umožnil plný přístup ke svým financím. Poslední záležitostí, kterou agentura podle Bursíka šetřila, byl důkaz o převzetí úplatku, jak o něm mluvila Čunkova bývalá sekretářka Marcela Urbanová. Podle Bursíka detektivové za důležitý důkaz považují informace o výběru půlmilionu korun firmou H&B Real, na druhou stranu dostali detektivové do ruky také počítačový výkaz, podle něhož stejnou částku ještě ten den společnost zase uložila. Kroll tak usuzuje, že neexistuje důkaz, že tyto peníze jsou zdrojem financí uložených o tři dny později Čunkem. Audit údajně poukazuje také na nízkou věrohodnost pozdního obvinění, které vznesla Urbanová. "Existují rozpory v důkazech, kdy a kde se Čunek nacházel, tyto rozpory ovšem nepodporují tvrzení, že došlo k úplatku," citoval Bursík ze souhrnu auditu. Předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek uvedl, že Bursíkovo vyjádření je pouze jeho interpretací výsledků auditu soukromé firmy, který nemůže nahradit výrok soudu. Tomu podle Paroubka zabránila Topolánkova vláda s pomocí "justiční mafie". "Ani bazén sava nedokáže smýt z vicepremiéra Čunka špínu, která na něm v důsledku obvinění ze strany policie ulpěla," napsal šéf sociálních demokratů v tiskové zprávě. "Je jen smutným mementem Strany zelených, že místo striktního prosazování pravidla, které ctila a ctí ČSSD, totiž presumpce viny pro politiky, se její předseda Martin Bursík stal obhájcem Jiřího Čunka," uvedl.

Bursík kritizoval Topolánka, že ODS odmítá lisabonskou smlouvu

Vicepremiér a šéf Strany zelených Martin Bursík kritizoval premiéra a předsedu ODS Mirka Topolánka za odmítavý postoj části občanských demokratů k lisabonské smlouvě. Bursík si nedokáže představit, že by dokument nebyl v Česku do konce roku, tedy do českého předsednictví EU ratifikován. Řekl to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Lisabonská smlouva má upravit pravidla fungování unie a umožnit její další případné rozšiřování. Jestliže má Topolánek do českého předsednictví nějaký nejdůležitější úkol, tak je to podle Bursíka zajištění ratifikace. Dodal, že od vládních poslanců a senátorů se automaticky očekává, že pro dokument zvednou ruku. Podle šéfa zelených nemůže koaliční vláda bez přijetí lisabonské smlouvy fungovat. Případný rozpad kabinetu před českým předsednictví EU ale "není téma", dodal. Česko vedení sedmadvacítky převezme na půl roku v lednu příštího roku.

Parlament by měl o lisabonské smlouvě jednat na podzim poté, co se k ní vyjádří Ústavní soud. S dokumentem musí souhlasit všechny členské země. Irsko ho v referendu odmítlo. Někteří zákonodárci ODS tvrdí, že smlouva je proto mrtvá. Stejný názor zastává i prezident Václav Klaus. Premiér před nedávnem prohlásil, že pokud parlament neschválí smlouvu o umístění amerického protiraketového radaru v Česku, nepodpoří nejspíš zákonodárci ODS lisabonskou smlouvu. Zatímco někteří občanští demokraté jsou proti lisabonské smlouvě, části zelených vadí radar. Podle nich by smlouva o radaru měla být ratifikována až poté, co bude znám nový americký prezident a jeho postoj k protiraketové ochraně v zahraničí. Prezidentské volby v USA se uskuteční v listopadu. Bursík uvedl, že případné spojování obou ratifikačních procesů s předsedou vlády nekonzultoval. Nesouhlasí s ním. Podle něj takové kroky vulgarizují českou politiku. "Obchodovat tyhle dvě věci, které jsou naprosto nesouměřitelné (smlouva lisabonská a o radaru) - myslím si prostě, že není politicky kulturní," dodal šéf zelených.

Pospíšil: V návrhu přímé volby nebudou změny pravomocí prezidenta

Návrh přímé volby prezidenta, na kterém pracuje ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS), nebude obsahovat změny kompetencí hlavy státu. Pospíšil to uvedl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Předlohu Pospíšil dopracuje v srpnu, aby ji mohl odevzdat vládě. Návrh, na jehož vypracování se dohodli koaliční lídři, počítá s několika variantami způsobu volby. I když návrh nepředpokládá změny kompetencí hlavy státu, jak si přejí lidovci a zelení, Pospíšil nevylučuje, že se novela změní v průběhu debaty ve vládě, sněmovně a Senátu. Pospíšil už vládě také odevzdal sedm variant na změnu volebního zákona tak, aby nediskriminoval menší strany v počtu hlasů potřebných pro kandidáty na vstup do sněmovny. Podrobnosti návrhu Pospíšil nepřiblížil, konstatoval pouze, že o něm bude jednat vláda. Koaliční návrh na přímou volbu prezidenta nechala vláda vypracovat potom, co s návrhem na vyvolání referenda o přímé volbě přišli zelení. Nakloněni mu nebyli lidovci a část ODS. Zelení zatím svoji předlohu nestáhli, nevylučují ale, že ji vezmou ze sněmovny zpět, pokud jim koaliční návrh vyhoví. Koalice není jednotná v otázce případného způsobu přímé volby ani v tom, zda má mít nově volený prezident i jiné kompetence než nyní. Lidovci si přejí zůstat u současných pravomocí prezidenta, ODS uvažuje o jejich rozšíření. Zákon o referendu je ústavní změnou. Ke schválení proto potřebuje podporu tří pětin poslanců a tří pětin přítomných senátorů. návrhem na zavedení přímé volby prezidenta přišli také opoziční sociální demokraté. Poslanci se návrhem měli zabývat na své červnové schůzi. Sněmovna ho ale na návrh koalice z programu vyškrtla a na pořad jednání se poté už nedostal.

Pospíšil hájí Kulu, je podle něj vynikajícím manažerem

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil hájí generálního ředitele Vězeňské služby Luďka Kulu, i když ho v pátek postavil mimo službu. Je podle něj vynikajícím manažerem, který ve vězeňské službě odvedl hodně práce, díky němu například ve výkonu trestu více vězňů pracuje. Policie Kulu obvinila z toho, že připravil stát o miliony korun při objednávce rušiček mobilních telefonů pro věznice. Mimo službu ho ministr postavil po konzultacích s policisty, kteří si myslí, že by mohl ve funkci ovlivňovat vyšetřování. Pospíšil v pořadu České televize Otázky Václava Moravce zdůraznil, že Kulu neodvolal, pouze ho postavil mimo službu.

Sdružení připravilo školení pro ženy, které chtějí do politiky

Političky a ženy, které se chtějí do politiky teprve zapojit, se mohou na svou politickou kariéru připravit na víkendových školeních. Před letošními podzimními krajskými volbami je pro ně připravilo sdružení Fórum 50%, které se snaží prosazovat rovné zastoupení žen a mužů v politice. Účastnice chce naučit zvládat stress, vystupovat v médiích a diskutovat s protivníky. ČTK o akci informovaly pořadatelky.

Náměstek pro rozpočet: Penze by v lednu mohly růst o 3,4 procenta

Důchody by se příští rok v lednu mohly zvednout v průměru asi o 3,2 či 3,4 procenta. Výsledný růst ovlivní výše inflace. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl náměstek ministra financí pro rozpočet Eduard Janota. Penze se kvůli letošnímu neočekávaně vysokému růstu cen zvednou mimořádně už v srpnu. Každý důchodce si přilepší o 470 korun.

Odbory chtějí růst mezd asi o deset procent, vláda o 1,5 procenta

Podle představ odborů by mzdy a platy v Česku měly v příštím roce růst reálně nejméně o čtyři procenta. Mohlo by to znamenat přidávání asi o deset procent. Zhruba takový růst se chystá pro kolektivní vyjednávání na příští rok pravděpodobně doporučit Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS). V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl její předseda Milan Štěch. Vláda počítá s růstem mezd 1,5 procenta. Štěch uvedl, že ekonomika roste, proto by měly růst i příjmy. Zatímco Česko podle něj ve výkonnosti dosahuje asi 80 procent EU, v paritě kupní síly to není ani 50 procent. Šéf odborové centrály dodal, že letos se platy ve veřejné sféře reálně propadly.

Holub z ČNB: Inflace začne výrazněji klesat v říjnu

Růst spotřebitelských cen by měl výrazněji přibrzdit v říjnu. V pořadu Otázky Václava Moravce v ČT to řekl ředitel sekce měnové a statistiky ČNB Tomáš Holub s tím, že v tomto období loni se v cenách již začaly promítat daňové změny letošního roku. Ekonomové dosud předpovídali pokles inflace až na konci roku. V příštích několika měsících by inflace naopak měla vzrůst z červnových 6,7 procenta k sedmi procentům, a to kvůli zdražování cigaret a drahé ropě. Inflace výrazně vzrostla letos v lednu kvůli daňové reformě a růstu regulovaných nájmů na 7,5 procenta. Letošní průměrná inflace by se podle odhadu ČNB mohla pohybovat mezi 6,5 a sedmi procenty. Ministerstvo financí podle náměstka Eduarda Janoty odhaduje letošní růst spotřebitelských cen na 6,1 procenta, což je o desetinu procentního bodu více, než byl předchozí odhad. Pro příští rok se ČNB a ministerstvo financí shodují na odhadu inflace na úrovni tří procent. Českomoravská konfederace odborových svazů nemá podle svého předsedy Milana Štěcha odhad na příští rok ještě hotový, nicméně Štěch uvedl, že odbory budou žádat růst reálných mezd ve státní správě minimálně o čtyři procenta. Proti růstu inflace letos působí česká měna, která vůči euru za rok posílila zhruba o pětinu. V příštím roce by se naopak mohla projevit na slabším tempu hospodářského růstu. Ministerstvo financí podle Janoty kvůli silné koruně upravilo letošní odhad růstu ekonomiky z pěti procent pod tuto hranici na 4,6 procenta. ČNB počítá se čtyřmi procenty a Holub nevyloučil ani korekci pod čtyři procenta.

Unipetrol: Výpadek ropy z Ruska by neměl mít vliv na ceny benzinu

Výpadek dodávek ropy z ruského ropovodu Družba by neměl mít vliv na nedostatek pohonných hmot u čerpacích stanic, a tedy ani na ceny benzinu a nafty. ČTK to sdělil člen představenstva společnosti Unipetrol Ivan Ottis. Dodávky ropy z Ruska klesaly celý uplynulý týden a v pátek ruská strana oznámila, že snížení dodávek pro měsíc červenec bude ve větším rozsahu. Ze smluvně dohodnutých 500.000 tun ropy zřejmě dojde méně než 300.000 tun. Podle zástupců Unipetrolu výpadek způsobily technicko-organizační problémy v Rusku. "V této chvíli máme situaci pod kontrolou, snížené dodávky ruské ropy nahrazujeme ropou ze státních hmotných rezerv a zároveň ve spolupráci se společností MERO zvyšujeme množství ropy, které k nám dovážíme od středozemního moře ropovodem TAL - IKL," uvedl Ottis. Česko má nyní zásoby ropy na více než tři měsíce, což představuje skoro milion tun. Podle evropské legislativy musí každý členský stát mít k dispozici zásoby ropy, které pokryjí 90denní spotřebu. Celou záležitost řeší ministerstvo průmyslu i ministerstvo zahraničních věcí. V českých politických a petrochemických kruzích od čtvrtka panuje velká nervozita, protože nikdo neví, zda jde o ruskou reakci na podpis smlouvy o umístění amerického radaru v Česku, nebo zda má jen ruský provozovatel ropovodu technické problémy.

Říman: Během 20 let by se mohly rozšířit Temelín i Dukovany

Energetická společnost ČEZ by mohla v příštích 20 letech dostavět nejen nyní plánované dva bloky Jaderné elektrárny Temelín, ale i jeden nebo dva bloky v Dukovanech. V rozhovoru pro pondělní vydání týdeníku Týden to uvedl ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Myšlenka rozšířit Dukovany vznikla podle Římana nedávno na základě debaty o potřebě nových zdrojů. "Místa tam je dost a i hlavní limit, kterým je tam voda pro chlazení, není problém. Zjistilo se, že tam je ještě prostor na nějakých 1200 megawattů," řekl Týdnu. Stavba nového bloku od začátku do konce představuje 12 až 13 let. Odpor nynější koaliční Strany zelených k jádru, který se objevil v závazku nedělat v jaderné energetice nevratné kroky v programovém prohlášení vlády, podle Římana přestane být překážkou nejpozději v roce 2010, kdy vládě končí funkční období. ČEZ požádal ministerstvo životního prostředí o posouzení vlivu rozšíření Temelína na životní prostředí. Posuzování by mohlo trvat dva až dva a půl roku. Temelín by získal další dva bloky, které by byly výkonnější než dva současné. Stavba by si vyžádala odhadem 130 miliard korun, což je zhruba o 30 mld. Kč více, než stála elektrárna doposud. Česko by se podle Mladé fronty Dnes po jejich dostavbě posunulo na třetí místo mezi výrobci jaderné energie v Evropě - po Francii a Litvě. Dukovany jsou největším a také nejlevnějším dodavatelem elektřiny v zemi. Novější atomová elektrárna v Temelíně má sice vyšší instalovaný výkon, ale brzdí ji technické problémy. Dukovanská jaderná elektrárna má čtyři výrobní bloky. Letos se v nich má vyrobit rekordních 14,229 miliardy kilowatthodin (kWh) elektřiny. V příštím roce dodávky klesnou kvůli další obnově zařízení, pak se bude výroba zase zvyšovat. V roce 2013 by se měla pohybovat kolem 16 miliard kWh.

Na titulní straně deníků se loni nejčastěji objevila tvář Klause

Na titulní stránce tuzemských deníků se loni nejčastěji objevovala fotografie prezidenta Václava Klause, u týdeníků to byl premiér a šéf ODS Mirek Topolánek. Po dvou letech tak skončilo kralování expremiéra a současného předsedy sociálních demokratů Jiřího Paroubka. Vyplývá to z analýzy společnosti Media Tenor-Innovatio, kterou poskytla ČTK.

Karlovarské kinosály byly přeplněny, přišlo o 8000 diváků víc

O osm tisíc diváků více než v loňském roce napočítali letos v tuctu sálů organizátoři Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Akreditaci poskytli téměř 11.000 lidí, třem stovkám filmařů, 900 filmových profesionálů a 623 novinářům. Celkem 477 představení navštívilo 143.781 lidí, kteří zhlédli 235 filmů. Z nich 186 hraných (167 celovečerních a 19 krátkých) a 49 dokumentárních (29 celovečerních a 20 krátkých). Z nich 56 mělo světovou, mezinárodní nebo evropskou premiéru. "Ten devítidenní film se nám povedl," řekl na závěrečném ceremoniálu prezident festivalu Jiří Bartoška, než přítomné pozval na 44. ročník.

Hlavní cena 43. ročníku MFF v Karlových Varech putuje do Dánska. V sobotu večer ve Velkém sále hotelu Thermal převzal režisér Henrik Ruben Genz Křišťálový glóbus za příběh mladého kodaňského policisty převeleného za trest do provinčního městečka na Jutském poloostrově nazvaný Ukrutně šťastni. V soutěži se neztratily ani dva české projekty. Martha Issová a Jiří Mádl byli oceněni za herecké výkony ve filmu Michaely Pavlátové Děti noci. Režisér Petr Zelenka převzal za svůj snímek Karamazovi zvláštní uznání. To mu bylo uděleno ex-aequo s dílem maďarského režiséra Attily Gigora Pátrání. Navíc Zelenka dostal cenu Mezinárodní federace filmových kritiků FIPRESCI.

Na Colours of Ostrava letos přijelo rekordních 23.000 lidí

Na mezinárodním hudebním festivalu Colours of Ostrava, letos zaznamenali rekordní návštěvnost. Sedmého ročníku čtyřdenní přehlídky zaměřené na rock, etnickou hudbu a world music se zúčastnilo přes 23.000 návštěvníků. Novinářům to řekla ředitelka festivalu Zlata Holušová. Počet diváků tak o tři tisícovky přesáhl dosavadní rekord z loňského roku.

Jarmark na Veselém kopci představí návštěvníkům lidovou keramiku

Veselokopecký jarmark ve skanzenu u Hlinska na Chrudimsku představí příští víkend zajímavosti z dávného života lidí na venkově. Každoročně se sjíždí k roubenkám přibližně stovka lidových řemeslníků, kteří návštěvníkům předvádějí polozapomenutá řemesla. Letos dostane větší prostor lidová keramika. ČTK o programu informovala vedoucí Souboru lidových staveb Vysočina Ilona Vojancová. "Jarmark navštíví i několik výrobců, kteří jsou držiteli titulu Nositelé tradice, který uděluje ministr kultury. Jsem také ráda, že se poprvé na jarmarku ve větší míře objeví nabídka lidové fajánse. V minulosti tento druh výrobků spíše chyběl," řekla Vojancová. Lidovou keramiku řada lidí podědila po předcích a dosud nezmizela především jako tradiční výzdoba chalup. Jde o buclaté hrníčky, misky, talíře i džbánky s bílou polevou zdobené barevnými rostlinnými motivy - například ovocem či květinami. Skanzen každý rok láká návštěvníky na řadu akcí, Veselokopecký jarmark patří k divácky nejúspěšnějším. I letos mají příležitost prohlédnout si, jak se kdysi ručně tkalo, nahlédnout pod ruku dráteníkům, výrobcům dřevěných předmětů, kovářům, brouskařům, košíkářům nebo keramikům. O kulturní program se postará folklorní soubor, kočovné divadlo a zpěváci kramářských písní. Jarmark se koná po oba víkendové dny od 09:00 do 16:00.

Sport

Český tenista Tomáš Berdych nedosáhl ve švédském Bastadu na čtvrtý titul v kariéře. Ve finále antukového turnaje podlehl Španělu Tommymu Robredovi 4:6 a 1:6.

Jaroslav Kulhavý z celku Michelin Specialized obhájil titul na domácím šampionátu bikerů v cross country. Mezi ženami ve Velkých Losinách získala své první zlato Pavla Havlíková z celku KC Kooperativa. Oba nad svými soupeři dominovali zcela suverénně, když od prvního okruhu jezdili osamoceně v čele závodu.

V táboře fotbalové reprezentace do 19 let vrcholí přípravy na pondělní zápas proti Angličanům, kterým čeští mladíci vstoupí do domácího evropského šampionátu. Trenér Jakub Dovalil si pochvaluje dobrý zdravotní stav mužstva a stále prý řeší tři otazníky v sestavě. Na úvod turnaje bude spokojen s výhrou nebo remízou, i když připouští, že pro soupeře je mírnou výhodou nynější deštivé počasí, které zasáhlo sever Čech.

Český jezdec David Vršecký vyhrál nedělní závod Evropského poháru tahačů na slavném německém okruhu Nürburgring. Díky třetímu triumfu v sezoně zvýšil jezdec stáje Buggyra svůj náskok v čele seriálu před Španělem Antoniem Albacetem na 16 bodů. Úřadující mistr Evropy a vítěz kvalifikace Markus Bösiger dojel po penalizaci pátý, celkově mu patří třetí příčka a na Vršeckého ztrácí 22 bodů.

Družstvo českých skeetařů získalo na mistrovství Evropy v brokové střelbě stříbrné medaile. Trio ve složení Jakub Zapletal, Jan Sychra a Leoš Hlaváček v Nikósii prohrálo jen s domácími kyperskými reprezentanty, kteří měli součet o jednu ránu lepší.

Hlavně severní Moravu zasáhly o víkendu bouře, déšť a vítr

Českou republiku zasáhly v sobotu a v noci na neděli bouřky a déšť, které na většině území doznívaly ještě v neděli ráno. Od sobotního poledne se v souvislosti s tím značně ochladilo. Největší komplikace způsobily bouřky, silný déšť a prudký vítr na severní Moravě, kde přerušily železniční dopravu na trati mezi Ostravou a Přerovem. V neděli tam silný vítr lámal stromy a hasiči na několika místech čerpali vodu. S popadanými stromy a rozvodněnými řekami bojovali i na jihu Moravy. Meteorologové varovali, že silný déšť může ještě v neděli večer zvednout hladiny menších toků na východě Čech, na Moravě a ve Slezsku. V noci na pondělí by ale toto nebezpečí mělo pominout. Od pondělí do středy se očekávají srážky už jen místy, mají být většinou slabé.

Krátce o pondělním počasí v České republice:

Očekává se většinou oblačno, místy přeháňky. Teploty 18 až 22 stupňů Celsia.