Zprávy

Finská ministryně navrhla zrušit DPH z potravin, Gandalovič proti

Evropská unie by měla zrušit daň z přidané hodnoty z potravin. Navrhla to ve středu finská ministryně zemědělství Sirkka-Liisa Anttilaová. Ministryně svým návrhem reaguje na prudký růst světových cen potravin za poslední rok, který spolu se zdražováním pohonných hmot přispívá k rekordní inflaci v eurozóně. Český ministr zemědělství Petr Gandalovič považuje návrh za nesystémový. "EU by měla diskutovat, zda jsou potraviny něčím, co by se mělo zdaňovat. Myslím, že EU by měla rozhodnout, že sazba DPH bude nulová. Proč zdaňujeme potraviny?" prohlásila ministryně v rozhovoru pro finský list Kaleva. České ministerstvo financí se k takovým návrhům staví podle Jakuba Haase z tiskového oddělení úřadu spíše odmítavě. "Ministerstvo financí se obecně staví negativně k daňovým změnám, které by reagovaly na momentální situaci na trhu s tou či onou komoditou," uvedl.

Dohoda o radaru není podle Zaorálka v souladu s lisabonskou smlouvou

Chystaná česko-americká dohoda o umístění amerického protiraketového radaru v Česku není podle stínového ministra zahraničí ČSSD Lubomíra Zaorálka v souladu s lisabonskou smlouvou, která má reformovat Evropskou unii tak, aby byla schopná fungovat i po svém rozšíření. Zaorálek ve středu na tiskové konferenci dále prohlásil, že česko-americká dohoda míří proti myšlence společné evropské bezpečnostní politiky, s níž lisabonská smlouva počítá. Zaorálek řekl, že česká vláda by dohodu s Američany neměla podepisovat, protože v parlamentu nemá dostatek hlasů pro její schválení. Proti dohodě jsou opoziční sociální demokraté a komunisté a také část vládních zelených. Hlavní česko-americkou dohodu o radaru mají podepsat ministři zahraničí Česka a USA Karel Schwarzenberg a Condoleezza Riceová 8. července v Praze.

Schwarzenberg slíbil víc než sedm milionů Kč na projekty Gruzii

Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg slíbil poskytnout 300.000 eur (přes sedm milionů korun) z rozpočtu svého resortu na projekty realizované mezinárodními organizacemi v Gruzii. Ministr to oznámil ve středu při návštěvě Gruzie, informovala ČTK tisková mluvčí MZV Zuzana Opletalová. Částka podpoří kyvadlové autobusové spojení přes řeku Enguri z centrální do abchazské části Gruzie, elektrifikaci a plynofikaci abchazské části Gruzie a její spojení s centrální Gruzií, fungování informačních center Evropské komise ve Tbilisi a Batumi a vybudování stejných center v Abcházii a Jižní Osetii. Každý ze tří projektů získá 100.000 eur (asi 2,4 milionu korun). Česká republika tak podle MZV potvrzuje svou podporu Gruzie v integraci do NATO a evropských struktur, stejně jako podporu suverenity a územní celistvosti Gruzie

Topolánek: Návrh přímé volby prezidenta bude hotov do 31. srpna

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) vypracuje do 31. srpna koaliční návrh přímé volby prezidenta. Vláda tak zažehnala spory o návrhu zelených vypsat o přímé volbě prezidenta referendum. Nakloněni mu nebyli lidovci a část ODS. Dohodu už ráno přineslo jednání špiček ODS, KDU-ČSL a SZ. Podle očekávání pak vláda k návrhu zelených zaujala neutrální stanovisko. Zelení novelu nestáhnou, nyní ji tak posoudí poslanci. Protože ale nemá koaliční podporu, šance na její úspěch jsou malé. "Myslíme si, že skutečná diskuse a skutečné řešení tohoto problému Parlamentem ČR je cesta rychlejší než cesta referendem, navíc tohoto typu," uvedl po jednání vlády premiér Mirek Topolánek (ODS) a zdůraznil, že hlasování bylo jednomyslné. Už dříve Topolánek uvedl, že není přítelem ani referend, ani přímé volby. Lidovci tvrdí, že není třeba referendum vypisovat. "Je zbytečné se lidí ptát, jestli chtějí přímou volbu, protože ji chtějí. Referendum by tak bylo zbytečným plýtváním peněz," řekl ráno po jednání koalice novinářům místopředseda KDU-ČSL David Macek. Koalice není jednotná v otázce případného způsobu přímé volby ani v tom, zda má mít nově volený prezident i jiné kompetence než nyní.

Bursíkovi se nelíbí metodika práce Pačesovy komise

Ministrovi životního prostředí Martinovi Bursíkovi (SZ) se nelíbí metodika práce nezávislé energetické komise, kterou vede předseda Akademie věd Václav Pačes. Bursík to uvedl na středeční tiskové konferenci. "Nejde o konkrétní závěry zprávy, ale o metodu práce," řekl ministr. Podle Bursíka chce komise v pátek zveřejnit část své práce formou manažerského shrnutí. To by ale mělo vycházet až ze závěrečné zprávy, která bude hotová v září. Analýzám rovněž nyní chybí oponentury. Bursík se s Pačesem sešel v úterý a své připomínky mu řekl. Návrhy úprav k chystané zprávě ministerstvo shrnulo do 24 bodů, které ministr Pačesovi předal. Pačes již minulý týden uvedl, že komise přímo nedoporučí dostavbu jaderné elektrárny Temelín, navrhne ale, aby u všech plánovaných energetických projektů kabinet okamžitě uvolnil proces posuzování vlivu na životní prostředí EIA. Ministr kritizoval skutečnost, že z připravované zprávy utekly na veřejnost dílčí informace. Zopakoval, že kdyby současná vláda rozhodla o dostavbě Temelína, podá demisi.

Vláda: Většinu elektropřípojek bude nově hradit distributor

Většinu přípojek elektřiny k novostavbám by v budoucnu měly hradit distribuční firmy. Jde o největší úpravu, kterou přináší návrh novely energetického zákona, který ve středu schválila vláda. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Schválený návrh má podle něj rovněž usnadnit podnikání v energetice. "Návrh rozšiřuje okruh přípojek, které bude hradit distributor," řekl Říman. Distributoři by podle novely měli nově platit budování všech přípojek nízkého napětí v zastavěném území obce. Mimo zastavěné území pak distributor uhradí náklady na přípojky do 50 metrů. Dosud platí rozvodné firmy bez ohledu na umístění novostavby pouze přípojky pro domácnosti do 50 metrů a náklady na připojení nad tuto vzdálenost nese ten, kdo se chce do sítě dostat. U přípojek zemního plynu bude i po schválení novela platit dosavadní úprava, kdy si napojení na síť hradí sám žadatel.

Vláda schválila zákon o vypořádání družstevního majetku

Vláda ve středu schválila upravený návrh zákona o vypořádání majetku zemědělských družstev, ke kterému měla v dubnu výhrady Legislativní rada vlády. ČTK o tom ve středu informoval mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček. Upravený návrh nařizuje právním nástupcům zkrachovalých družstev vyplatit bývalým podílníkům finanční vypořádání. Některé zemědělské podniky by tak musely vyplatit i desítky milionů korun. "Cílem předloženého návrhu zákona je uzavřít problematiku narovnání majetkových vztahů v družstvech stanovenou transformačním zákonem z roku 1992," sdělil ve středu ČTK ministr zemědělství Petr Gandalovič. Návrh se snaží zabránit tomu, aby se povinnost platit přenesla zčásti na stát. Ministr měl na středeční jednání vlády připravenu i náhradní variantu, která počítala s tím, že rolníci by od státu dostali náhrady ve výši třetiny své pohledávky. Vláda ale nakonec schválila upravený původní návrh.

Vláda: Za poslední ročníky mateřských škol se má znovu platit

Za pobyt svých dětí v posledním ročníku mateřské školy mají rodiče podle vlády znovu platit. Předškoláků v nadcházejícím školním roce se to ale ještě týkat nebude. Změnu přináší novela školského zákona, kterou ve středu vláda teprve poslala k projednání poslancům; podle ministra školství Ondřeje Lišky (SZ) by měla začít platit od školního roku 2009/2010. Novela také ruší omezení nejnižšího počtu dětí v malých školách, usnadňuje získání dalšího výučního listu v novém oboru a upřesňuje podmínky pro uznání zahraničních vysvědčení. Za umístění dítěte se v prvních dvou ročnících školky nyní platí, zpoplatnění posledního ročníku mateřské školy zrušila někdejší ministryně školství Petra Buzková (ČSSD) v roce 2005. Podle Lišky však tento krok nesplnil účel a děti ze sociálně znevýhodněných rodin do mateřinek stejně nepřilákal. Podle materiálů ministerstva rok ve školce zadarmo způsobil nárůst dětí s odkladem povinné školní docházky a přetíženost školek. "Podle mě a podle vlády je mnohem efektivnější používat například nulté přípravné ročníky základních škol," uvedl Liška po zasedání vlády. Peníze, které rodiče nyní platí za první dva roky mateřské školy, by se podle ministra v budoucnu mohly rozprostřít do tří let, takže by se poplatky možná celkově nezvýšily. Sociálně slabé rodiny by navíc mohly požádat o snížení či zrušení poplatků, o jejich žádosti by rozhodoval zřizovatel školky.

Vláda podpořila snížení jistiny pro oběti domácího násilí

Oběti domácího násilí by v budoucnu nemusely při navrhování předběžného opatření, kterým například chtějí omezit přístup násilníka ke společnému kontu, skládat finanční jistinu ve výši 50.000, respektive 100.000 korun. Novela soudního řádu, jejíž návrh ve středu schválila vláda, snižuje tuto částku na 20.000 korun; u věcí spojených se společným podnikáním na 50.000 korun. Návrh počítá také s rozšířením důvodů pro vykázání, a to například o takzvaný stalking, tedy nežádoucí slídění. Vyplývá to z informací na oficiálních internetových stránkách vlády. Snížení finanční jistiny, kterou musí navrhovatel předběžného opatření skládat, ministerstvo spravedlnosti do novely zapracovalo na podnět Rady vlády pro lidská práva. Podle ní nynější částka často bránila v přístupu ke spravedlnosti v těch nejnaléhavějších případech. Rada se nedomnívá, že se snížením jistiny objeví případy zneužívání institutu vykázání, tedy desetidenního zákazu pobytu ve společné domácnosti.

Premiér se ohradil proti obvinění, že zneužívá vládní dopravu

Premiér Mirek Topolánek (ODS) se ve středu po jednání vlády ohradil proti nařčením, že by ke svým osobním cestám zneužíval vládní letku a další dopravní prostředky, které má jako šéf kabinetu k dispozici. Předseda vlády zdůraznil, že ze servisu, na který má jako vysoký ústavní činitel nárok, využívá "ani ne třetinu". Topolánkovo cestování se opakovaně dostává na stránky tisku už od loňského roku, kdy cestou z oficiální návštěvy Bulharska vládní letoun přistál v rakouském Innsbrucku, kam údajně jel premiér na lyžařský víkend. Naposledy televize Nova informovala o premiérově letu vládním speciálem do Vídně na finále mistrovství Evropy ve fotbale mezi Německem a Španělskem. Cestu kritizovali i opoziční politici. Topolánek ale podobné zprávy pokládá za "mediální šikanu".

Začne prázdninová regulace nákladní dopravy

Od pátku začnou platit prázdninové zákazy jízd nákladních aut nad 7,5 tuny. Kamiony nebudou moci jezdit v pátek odpoledne a vždy půlden o víkendových dnech. Dopravci varují před přeplněnými parkovišti a benzinovými pumpami, kde budou muset svá vozidla odstavit. Vyplývá to ze zprávy největšího tuzemského sdružení autodopravců Česmad Bohemia. Po zbytek roku platí zákaz jízd kamionů jen v neděli. Podle mluvčího ministerstva dopravy Karla Hanzelky bude první víkend navíc specifický tím, že na sobotu připadá státní svátek a kamiony tedy nebudou stát dopoledne od 7:00 do 13:00, jak bude běžné po zbytek léta, ale stejně jako v neděli, tedy od 13:00 do 22:00. V pátek nebude celé prázdniny možné jezdit od 17:00 do 21:00. V Německu a na Slovensku jsou v létě vedle neděle omezeny sobotní jízdy, Rakušané mají sobotní odpolední zákaz po celý rok. V pátek o prázdninách zakazuje jízdu nákladních aut Polsko. "Loňská a předloňská praxe ukázala, že zákazy udělaly více škody, než užitku. Řidiči jsou nuceni v pátek v 17:00 hodin odstavit svá vozidla, ale nemají kde," uvedl generální tajemník Česmadu Martin Špryňar. Absence parkovacích míst je podle něj jedním z hlavních argumentů, proč zákaz zrušit.

Obrana začala se Steyrem jednat o nové smlouvě o transportérech

Představitelé ministerstva obrany ve středu v Praze zahájili jednání se zástupci rakouské zbrojovky Steyr o nové smlouvě na nákup 107 obrněných transportérů Pandur. Podle obou stran by návrh kontraktu měl být hotov "co nejdříve", protože jeho uzavření je podmínkou pro zahájení vojskových zkoušek vozidel. ČTK o tom informovalo tiskové oddělení ministerstva s tím, že rozhovory budou pokračovat v polovině července. Již minulý týden Vojenský opravárenský podnik Šternberk zahájil nezávislé testy dvou obrněnců, bez kterých armáda nechce kontrakt uzavřít. Dříve chtělo vojsko koupit 199 transportérů. Kabinet Mirka Topolánka (ODS) však na konci loňského roku původní smlouvu za více než 20 miliard korun vypověděl kvůli tomu, že firma nestihla dodat první vozidla včas. V lednu Steyr dostal druhou šanci, ministerstvo se však rozhodlo počet vozidel snížit.

Novinky.cz: Soud nepustil Sáního do sporu Benešové s Veseckou

Krajský soud v Praze ve středu zamítl žádost katarského prince Hámida bin Abdal Sáního, který se chtěl jako vedlejší účastník vložit do sporu mezi sedmi justičními představiteli v čele s nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou a její předchůdkyní Marií Benešovou. Informoval o tom zpravodajský server Novinky.cz. Katarský princ se chtěl pře účastnit na straně představitelů justice, protože se cítil dotčen výroky soudce Vojtěcha Cepla mladšího, který při rozhodování sporu dospěl mimo jiné k závěru, že někteří z účastníků řízení ovlivnili Sáního případ. "Pan Sání jako vedlejší účastník nebude připuštěn. Je to naprosto jasné, protože důvody jsou dány tím, že ho nikdo nechce. Rozhodující je, že jej nechce strana žalující," řekl serveru Cepl.

Těžbu kalamity Lesy ČR zřejmě opět zadají zkrácenou soutěží

Těžbu lesní kalamity po bouři z minulého týdne státní podnik Lesy České republiky (LČR) lesnickým firmám zřejmě opět zadá zkrácenou soutěží, takzvaným jednacím řízením bez uveřejnění. Místo tří firem, jako to bylo po orkánu Emma, by však LČR do soutěže vyzvaly šest subjektů. ČTK to ve středu řekl mluvčí LČR Radek Drahný. Právě způsob zadání těžby po Emmě nedávno napadla Česká asociace podnikatelů v lesním hospodářství. Zcela jasno o zadání těžby by měly mít LČR zhruba do dvou týdnů. Vichřice ve státních lesích poničila podle posledních odhadů asi 750.000 metrů krychlových dřeva, tedy zhruba třetinu toho, co Emma.

NS vrátil na začátek kauzu bývalého kladenského primátora Volfa

Nejvyšší soud (NS) vrátil na začátek kauzu bývalého kladenského primátora Milana Volfa, jenž byl za zneužití pravomoci veřejného činitele potrestán patnáctiměsíčním vězením s podmíněným odkladem na 1,5 roku. Verdikt Okresního soudu v Kladně obsahuje podle NS rozpory a je těžko přezkoumatelný. V Kladně musejí případ znovu projednat. ČTK to zjistila z databáze rozhodnutí. Volf podle obžaloby mimo jiné bez souhlasu zastupitelstva poskytl dotaci 40 milionů korun zimnímu stadionu, který nebyl v majetku města. Údajně také bez řádné soutěže prosadil nákup luxusního Audi A8. Soud bude znovu řešit i vinu bývalého jednatele Sportovních areálů města Kladno (SAMK) Václava Přibyla, jenž byl potrestán za porušení povinnosti při správě cizího majetku. Společnost SAMK založilo město a jejím prostřednictvím stadion peníze dostal. Přibylovi soudy původně vyměřily roční vězení se stejně dlouhou zkušební lhůtou. Nejvyšší soud zrušil rozsudek odvolacího Krajského soudu v Praze i Okresního soudu v Kladně na základě dovolání obou mužů a nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. Zatímco Přibyl s Volfem zpochybňovali důkazy, žalobkyně naopak považovala uložené tresty za nepřiměřeně nízké.

Antimonopolní úřad uložil společnosti Dellux pokutu milion korun

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil distribuční firmě Dellux CZ pokutu 1,089 milionu korun. Společnost od roku 2002 uzavírala se svými odběrateli zakázané dohody o cenách pro další prodej, čímž narušila hospodářskou soutěž na trhu distribuce selektivní kosmetiky. ČTK to ve středu sdělil místopředseda antimonopolního úřadu Kamil Rudolecký. Firma Dellux CZ distribuuje například kosmetiku obchodních značek Yves Saint Laurent, Stella McCartney, Oscar de la Renta nebo Jean Paul Gaultier. Podle uzavřených dohod měli autorizovaní prodejci povinnost dodržovat maloobchodní ceny stanovené firmou Dellux CZ.

Policie: Muži obvinění z loupeží v pražských bankách se přiznali

Tři muži, které pražská policie obvinila v souvislosti s loupežemi v pražských bankách, kasinech a hernách, se ke svým skutkům podle policie přiznali. Údajně se dopustili celkem 30 přepadení v hlavním městě a jeho okolí a způsobili celkovou škodu zhruba devět milionů korun. Podle policistů šlo o nejrozsáhlejší násilnou trestnou činnost na území hlavního města za posledních deset let. Jiří Zábrodský z pražské policejní správy ve středu novinářům řekl, že skupina si počínala velmi brutálně.

Tesaři zahájili opravu zničené střechy zelenohorského kostela

Tesaři ve středu mohli zahájit opravu střechy kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou, kterou minulý týden poškodila vichřice. Trámy, prkna a další potřebný materiál jim na vrchol památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO dopravil speciální jeřáb s osmdesátimetrovým výsuvným ramenem. Původně ho tam měl vynést armádní vrtulník, ale z technických důvodů to nebylo možné, řekl ve středu ČTK ředitel pracoviště Národního památkového ústavu v kraji Vysočina Libor Karásek. Náročnou operaci na vrcholu odlesněné hory nad městem sledovaly desítky lidí. Pětinápravový jeřáb stál na svahu z jedné strany na výsuvných hydraulických nohách na železobetonových deskách. Materiál na pěticípou střechu kostela dopravoval přes ambity, jež kostel obklopují. Bez úhony přesun materiálu přežila i opravená socha, jež stojí na střeše jedné z kaplí ambitů. Tesaři si trámy a prkna narovnali na lešení na půdě kostela nad unikátním krovem a opraveným stropem.

Brněnští muslimové slavili 10 let mešity

Muslimové rozdali ve středu Brňanům 3653 růží. Předávali je kolemjdoucím na centrálním náměstí Svobody, a to při příležitosti desátého výročí vzniku mešity ve městě. Za každý den, kdy byla až dosud muslimská modlitebna v činnosti, darovali muslimové na akci jednu rudou růži. Brněnská mešita je nejstarší modlitebnou svého druhu v Česku. "Červené růže jsme vybrali jako symboly přátelství a lásky. Symbolizovat měly také náš velký vděk k Brnu za to, že jsme dostali možnost, abychom tady existovali," řekl ve středu ČTK předseda brněnské islámské nadace Muníb Hasan.

Staré slovanské pohřebiště ve Slaném vydalo už tři desítky hrobů

Staré slovanské pohřebiště ve Slaném z přelomu 9. a 10. století, tedy zhruba z doby prvních historických přemyslovských knížat, už vydalo tři desítky kostrových hrobů. Přibývají také nálezy pohřební výbavy, řekl ve středu ČTK vedoucí výzkumu Jan Mařík. Záchranný výzkum provádějí archeologové na staveništi rodinných domů. Kromě kostrových hrobů odkryli také tři žárové hroby z mladší doby bronzové. Zatím největším počtem předmětů byl vybaven kostrový hrob muže, kterého provázelo na onen svět pět šípů s železnými hroty, železná ocílka a nůž. V dalších hrobech byly nalezeny bronzové esovité záušnice, keramické nádoby a skleněné korálky. K nejnovějším nálezům patří záušnice s očkem, dřevěná vědra kovaná železem a železná sekyra. "Mezi šperky byla zajímavá skupina korálků z modrého a olivově zeleného skla," uvedl Mařík. Nálezy, které archeologové odkryli zatím zhruba z jedné třetiny, mohou podle Maříka napomoci zpřesnit datování předmětů nalezených na jiných pohřebištích ze středohradištní doby. Zatím není jasné, k jakému sídlišti slánské pohřebiště patřilo.

Ve věku 109 let zemřela nejstarší obyvatelka ČR Marie Kráslová

Ve věku 109 let zemřela v úterý nejstarší obyvatelka Česka Marie Kráslová. ČTK to ve středu řekla její dcera Anna Nohavová. Když Kráslová loni v listopadu slavila v domově důchodců v Hluboké nad Vltavou narozeniny, byla v obdivuhodné kondici. Dokonce si při oslavě zazpívala. Nyní se nejstarší obyvatelkou ČR stala Marta Pokorná z Dačic, která se narodila 8. července 1900, takže brzy oslaví 108. narozeniny. Shodou okolností bude mít právě 8. července Marie Kráslová pohřeb. Zemřela v úterý pozdě odpoledne v českobudějovické nemocnici, kde ležela od května. "Její zdravotní stav se na jaře natolik zhoršil, že musela být na kapačkách," řekla její osmdesátiletá dcera Anna Nohavová, která matku pravidelně navštěvovala, stejně jako ostatní potomci.

Novinky.cz: Bonton prodal Albatros členům jeho představenstva

Vydavatelství Bonton prodalo přední české nakladatelství Albatros členům jeho představenstva, kteří ho koupili za pomoci zahraničního kapitálu. Informaci přinesl server Novinky.cz s odkazem na zástupce generálního ředitele Albatrosu Petra Bělohradského. Nakladatelství Albatros Bontonu patřilo od roku 1998. Nového majitele by měly získat i zbývající dvě společnosti ze skupiny Bonton, a to hudební vydavatelství Supraphon a filmová distribuční společnost Bontonfilm. "Byl vybrán kupec. V současné době běží nezbytné administrativní záležitosti. K ceně se nebudu vyjadřovat," řekl serveru Bělohradský. Albatros vznikl v dubnu 1949 jako první nakladatelství v Československu specializované na dětské knihy. Tehdy se jmenovalo Státní nakladatelství dětské knihy, svůj dnešní název získalo v roce 1969. Albatros ročně vydá kolem 200 knih, je dlouhodobým exkluzivním vydavatelem knížek Astrid Lindgrenové a příběhů Harryho Pottera pro území České republiky.

ČT zastavila prodej práv k filmům pro jejich vydávání na DVD

Česká televize dočasně zastavila prodej práv k filmům pro jejich vydávání na DVD. Radě České televize to ve středu na jejím pravidelném zasedání řekl obchodní ředitel ČT Pavel Krumpár. Podle ČT existují různé právní výklady na způsob prodeje práv a veřejnoprávní televize tak vyčká do chvíle, než se situace právně vyjasní. Způsobem prodeje DVD se v minulosti zabýval i Úřad na ochranu hospodářské soutěže. Podle Krumpára se část trhu změnila v "džungli", kde jedna strana napadá druhou. "V tuto chvíli ČT zastavila uzavírání smluv, nechá si vypracovat další právní názor na věc," uvedl Krumpár s tím, že se vedení ČT poradí i s dozorčí komisí. K tomuto kroku se ČT odhodlala i přes to, že to znamená nějaký ušlý zisk z prodeje, vyjasnit právní stav věci je ale podle ČT nyní důležitější.

Festival přivítá zahraniční kapely i zajímavé české projekty

Na letišti v Hradci Králové ve čtvrtek začne hlavní program mezinárodního hudebního festivalu Rock for People, který patří k největším domácím přehlídkám svého druhu. Hvězdou úvodního večera bude britská kapela Kaiser Chiefs, dalšími zahraničními lákadly budou rovněž britští Massive Attack a američtí The Offspring. Na festivalových scénách se vystřídá také řada zajímavých domácích projektů. Speciální vystoupení nazvané Barevná hudba připravili členové kapely Tata Bojs, která právě oslavila 20 let svého působení na hudební scéně. Společný koncert si naplánovali členové kapel Čechomor a Divokej Bill, kteří společně zazpívají největší hity ze svých repertoárů. Na jedno z mála festivalových vystoupení své oblíbené kapely se mohou těšit rovněž fanoušci populárního Kabátu. Stejně jako loni nebude chybět společné vystoupení Tří sester se skladatelem Jaroslavem Uhlířem. Písničkář Xavier Baumaxa si připravil speciální program s orchestrem s početnou smyčcovou a dechovou sekcí. Novinkou letošního ročníku festivalu bude stan se scénou určenou pro děti, na níž bude dominovat hudebně-divadelní projekt Kašpárek v rohlíku.

Městská galerie v Praze vystavuje nově zakoupená česká díla

Galerie hlavního města Prahy (GHMP) vystavuje díla současných českých umělců, která nově získala do svých sbírek. Výstava s názvem Z nových přírůstků sbírek GHMP potrvá na Staroměstské radnici do 10. srpna. Výstavu galerie pořádá poté, co připravovaný projekt v těchto prostorách odřekly jak jeho kurátorka, tak obě autorky. Před dvěma týdny měla na radnici začít výstava Patricie Fexové a Slávy Sobotovičové; s kurátorkou Vjerou Borozanovou se však obě výtvarnice rozhodly, že výstavu neotevřou. Učinily tak především proto, že nesouhlasí s postojem galerie ke skupině Guma Guar. Ta vystavovala v galerii předtím a její instalaci kdosi poničil. Galerie i přes výslovné přání skupiny pak již výstavu nechala zavřenou.

Vzpěrač Wälzer bude díky divoké kartě startovat na olympiádě

České vzpírání bude mít navzdory neúspěchům v kvalifikačních závodech zástupce na olympijských hrách v Pekingu, protože svaz dostal divokou kartu od mezinárodní federace IWF. Olympiády se tak zúčastní Libor Wälzer v kategorii nad 105 kilogramů, který byl desátý na loňském mistrovství světa. Na svých stránkách o tom informuje Český svaz vzpírání. Jednoho vzpěrače mělo Česko i na olympiádě v Aténách, třinácté místo tehdy obsadil ve stejné kategorii Tomáš Matykiewicz, jenž měl loni pozitivní dopingový test.

Počasí ve čtvrtek

Slunečno, odpoledne bude přibývat oblačnost s přeháňkami a bouřkami, ve kterých se místy vyskytnou přívalové srážky, kroupy a silný nárazový vítr. Teploty vystoupí na 29 až 33 stupnů Celsia.