Zprávy

Wolf: Paroubek mě vydíral během prezidentské volby

Poslanec Petr Wolf, který odešel z ČSSD, prohlásil, že se ho při volbě prezidenta snažil vydírat šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek. Předseda ČSSD mu prý řekl, že když nepodpoří ve volbě Jana Švejnara, zveřejní informace o údajných nesrovnalostech při čerpání dotace ve firmě, kde poslanec působil. Wolf to řekl ČTK po návratu ze služební cesty, na které byl minulý týden. Paroubek se proti tvrzení Wolfa ohradil. V tiskové zprávě uvedl, že v případě dalších "lží" zváží podání žaloby na ochranu osobnosti. "Když se Jiří Paroubek dozvěděl, že se firma, ve které jsem působil, při čerpání dotace údajně dopustila rozpočtové nekázně, snažil se mě při prezidentské volbě vydírat tím, že pokud nepodpořím liberálního kandidáta, celou kauzu zveřejní. Po mém odchodu z ČSSD se okamžitě tato kauza objevila v médiích," sdělil Wolf v prohlášení zaslaném ČTK. Současně odmítl tvrzení, že by si ho "koupila" koaliční vláda v čele ODS. "Chci znovu zdůraznit, že jediným důvodem mého odchodu z poslaneckého klubu a ČSSD je atmosféra vyhrožování a nátlaku, které v ČSSD vládnou, a to jak v Moravskoslezském kraji, tak na celostátní úrovni," prohlásil Wolf.

Podle Paroubka je ale Wolf nejen "zrádcem", ale také "lhářem". Myslí si, že Wolfovo tvrzení doplňuje "mozaiku", do které patří další bývalí poslanci za ČSSD Miloš Melčák a Michal Pohanka. "Jde tedy jen o další důkaz toho, že přeběhlictví poslanců ČSSD je hrou z pera jednoho autora, tedy ODS a jejího topolánkovsko - dalíkovského vedením," uvedl Paroubek v tiskové zprávě. Představitelé ODS však již dříve údajný nátlak popřeli. Paroubek doplnil, že naopak Wolf by měl věrohodně vyvrátit informace, které se nedávno objevily v tisku. Mladá fronta Dnes (MfD) již minulý týden uvedla, že za odchodem Wolfa z nejsilnější opoziční strany by mohlo být vydírání plynoucí z toho, že Wolfova firma před třemi roky zneužila dotaci od státu na podnikání a navíc i špatně vyúčtovala statisíce korun. "Důrazně odmítám (to), že jsem zneužil jakékoliv státní dotace k soukromým účelům," řekl k tomu poslanec. Podle MfD bude možná Wolf muset státu vrátit několikamilionovou dotaci z roku 2005. List napsal, že Finanční úřad v Ostravě zkoumá, kolik peněz z částky 4,6 milionu korun by měl Wolf vrátit. Úřad se bude podle MfD řídit doporučením ministerstva životního prostředí, jež dotaci poskytlo. Podle MfD totiž před třemi roky Nejvyšší kontrolní úřad odhalil, že Wolfova ostravská firma UT 2002 vyrábějící pneumatiky pro terénní auta zneužila dotaci od ministerstva životního prostředí určenou na "výzkum a vývoj v oblasti životního prostředí". Wolfova firma také špatně vyúčtovala 840.000 korun, jež byly určeny na cestovné.

Ivan Langer naznačil možnost rozpuštění nacionalistické Národní strany

Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) v pořadu České televize Otázky Václava Moravce naznačil možnost rozpuštění nacionalistické Národní strany. Podle něj však pomyslný pohár zatím nepřetekl. "V okamžiku, kdy budu pevně přesvědčen o tom, že ta poslední kapka naplnila ten pohár a ten přetekl, tak potom nezbytné právní kroky směrem k její existenci budou učiněny," uvedl Langer. Doplnil, že příslušníci Národní strany se v současnosti "vychytrale" pohybují na hraně zákona. "Velmi pečlivě ví, co mohou a co nemohou, kde jsou ty hranice a dávají si velký pozor," podotkl. Sobotní velký průvod gayů v Brně narušilo asi 150 jejich odpůrců. Trasa průvodu, který místo dvou hodin trval 20 minut, proto byla kratší. Hlavní část radikálů pravděpodobně tvořili členové a příznivci Národní strany, přestože jejich původně nahlášený pochod úřady zakázaly.

Policie zatím nezjistila, kdo v Brně útočil slzným plynem

Policie zatím nevypátrala muže, který v sobotu vhodil v centru Brna na lidi přihlížející pochodu homosexuálů dýmovnici se slzným plynem, jež zasáhl asi 20 osob. Kvůli útoku musel být jeden strážník převezen do nemocnice a asi deset lidí bylo ošetřeno na místě. Neznámému útočníkovi hrozí obvinění z výtržnictví a až dva roky vězení, řekla mluvčí brněnské policie Andrea Procházková. Bez větších incidentů se pak obešly večerní akce, jež na odpolední pochod navazovaly. "Pořídili jsem videozáznam z celé akce, máme dokonce záběry z vrtulníku. Nahrávky by nám měly pomoci útočníka vypátrat," uvedla Procházková k odpolednímu incidentu se slzným plynem. Upřesnila, že v souvislosti s výtržnostmi bylo předvedeno 15 osob - dvě policie obvinila z výtržnictví a dalším deseti hrozí pokuta v přestupkovém řízení. U jedné z předvedených žen policisté našli slzný plyn. Sobotní pochod homosexuálů a lesbiček Brnem nazvaný Duhová vlna byl první akcí svého druhu v Česku. Přímo v Brně proti němu protestovalo několik skupin odpůrců včetně věřících a neonacistů. Od útoku slzným plynem se distancovala Národní strana. Na svém webu uvedla, že cíl národovců byl splněn - tím prý nebyl útok na homosexuály, ale poklidný protest. Národní strana se sice k násilí nehlásí, podobně jako Dělnická strana se ale o účastnících pochodu vyjádřila velmi nelichotivě. Sobotní první velký pochod homosexuálů v Česku se neobešel bez střetů. Nikdo ale vážně zraněn nebyl. Strážník, který byl po útoku slzným plynem převezen do nemocnice, byl záhy propuštěn. Bez větších incidentů se obešly večerní akce, které na odpolední pochod homosexuálů navazovaly. Část účastníků se sešla v brněnské restauraci Fléda, kde poklidně oslavovali. Krátce před 21:30 se k nim pokusila dostat skupinka asi 20 extremistů, ale policie jim v tom zabránila. Žádný další konflikt se pak již nestal. Policie, která v sobotu k udržení pořádku nasadila 200 lidí, byla v pohotovosti až do nedělního rána.

Euro: Odhad sanací ekologických zátěží dle MŽP 40 mld.Kč

Kvalifikovaný odhad všech sanací starých ekologických závazků státu je podle ministerstva životního prostředí 40 miliard korun. Píše to týdeník Euro v čísle, které vyjde v pondělí. Vláda nedávno schválila projekt na sanaci těchto závazků. Jejich hodnota činí podle ministerstva financí 115 miliard korun. Odhad celkových nákladů na všechny sanace, pokud by se prováděly dosavadním způsobem, si nechal udělat ministr životního prostředí Martin Bursík. Navzdory průtahům, častým objevům dalších skrytých zátěží a značné neprůhlednosti některých procesů by se částka nikdy neměla ani přiblížit prezentované celkové garanci, napsalo Euro. Vrchní ředitel skupiny správy majetku ministerstva financí Tomáš Uvíra však uvedl, že uvést do zadání soutěže kvalifikovaný odhad by bylo nepřípustné. Jedinou výchozí částkou podle něj může být součet garancí ze všech ekologických smluv státu s nabyvateli privatizovaných podniků, v nichž jsou dosud neodstraněné ekologické zátěže. Euro upozorňuje, že v seznamu celkem 212 ekologických smluv, které měly být základem projektu, objevilo ministerstvo životního prostředí 26 hotových sanací, včetně ukončených smluv, které v seznamu neměly co pohledávat. Naproti tomu na 19 smluv se zapomnělo a nebyly u nich zpracovány ani analýzy rizik. U ostatních 167 smluv jsou sanace v různém stavu rozpracování, od začínajících po patnáctku těsně před dokončením. U 66 smluv jsou sanace v plném běhu. Vláda schválila likvidaci škod v rámci jedné státní zakázky. To kritizovalo sdružení Transparency International - Česká republika. Podle MF je však případné riziko korupce je mnohem menší u jedné velké zakázky, než u stovek a tisíců drobných zakázek. Pokud se nepodaří problém ekologických závazků urychleně odstranit, hrozí mrhání veřejných prostředků v pravděpodobných arbitrážích a sporech, uvedlo MF.

Topolánek ve Francii vzpomněl 90. výročí vzniku 1. čs. brigády

Předseda české vlády Mirek Topolánek se v lotrinském městečku Darney zúčastnil oslav 90. výročí vytvoření první samostatné československé brigády a francouzského uznání práva Čechů a Slováků na vlastní stát. Poděkoval přitom Francii za její tehdejší i dnešní spojenectví a hovořil o symbolice tehdejší události a francouzského předání předsednické role v Evropské unii České republice k 1. lednu příštího roku. Z pověření francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho účastníky akce pozdravila státní tajemnice pro rodinu Nadine Moranová. Slovensko zastupoval jeho velvyslanec ve Francii Ján Kuderjavý. Na slavnost přijela z České republiky kromě vládních a armádních představitelů také delegace vojenských veteránů.

Druhý blok Temelína po odstávce opět dodává elektřinu do sítě

Druhý blok Jaderné elektrárny Temelín začal v neděli časně ráno znovu dodávat elektřinu do rozvodné sítě. ČTK to řekl mluvčí Temelína Marek Sviták. Končí tak téměř dva měsíce trvající odstávka, při níž byla vyměněna čtvrtina paliva v reaktoru. První blok elektrárny pracoval během odstávky bez omezení. "Odstávka trvala necelých 51 dní, což je oproti harmonogramu téměř o tři dny méně," dodal Sviták. Nyní bude elektrárna postupně zvyšovat výkon reaktoru. Ještě v neděli zvýší obsluha bloku výkon na 80 procent. Na této úrovni provede další energetické testy, které jsou plánované zhruba na tři dny. Stoprocentního výkonu má blok dosáhnout v příštím týdnu. Druhý blok elektrárna odpojila začátkem května. Do reaktoru pak bylo umístěno 43 modernizovaných souborů od americké firmy Westinghouse. Temelín má v jednom reaktoru 163 palivových kazet s celkem 92 tunami paliva.

V ČR je nedostatek sester, některé pečují o rakouské seniory

V České republice je stále velký nedostatek zdravotních sester, řekl ČTK prezident České lékařské komory Milan Kubek. Vzdělané a jazykově vybavené sestry často hledají štěstí v sousedním Rakousku a Německu, kde si mohou vydělat mnohem více peněz. Některé z nich přitom pracují jako pečovatelky o staré a nemohoucí lidi, a to i na černo. V Rakousku vyprší k 30. červnu státem stanovená lhůta pro registraci dosud ilegálně pracujících pečovatelek. Odhadem jich v zemi pracuje kolem 40.000 a pocházejí prý hlavně ze Slovenska, Polska a Česka. V České republice pracuje 78.000 zdravotních sester. Průměrný plat sestry se započtením příplatků za směny se pohybuje kolem 21.000 korun měsíčně. Jako pečovatelky v Rakousku si mohou vydělat okolo 700 eur (18.200 korun) za dva týdny práce. Pečovatelky se u jednoho pacienta střídají obvykle dvě, vždy po dvou týdnech. K nedostatku zdravotnického personálu v ČR přispívá podle Kubka i špatný zákon o vzdělávání zdravotních sester. "Nemáme jich dostatek a ty, co máme, se snažíme z nemocnic ještě vyhnat nesmyslnými požadavky na další doškolování; nejsme schopni zaplatit středoškolačky a snažíme se dělat ze sester vysokoškolačky," řekl Kubek. Ministerstvo zdravotnictví chce od příštího roku dávat nemocnicím peníze na stáže a mzdu sester v oborech a regionech, kde jich je nedostatek. Nemocnice by se měly motivovat také k tomu, aby častěji nabízely kratší úvazky a práce tak byla atraktivní například pro matky s dětmi.

Podle prezidentky České asociace sester Dany Juráskové ale nelze předpoklad, že zájem Češek o práci sestry a pečovatelky v Rakousku stále trvá nebo dokonce stoupá, doložit čísly. "Byl jednu dobu boom, ale že by byl trvalý zájem, že by české sestry nějak doplňovaly tamní stavy, o tom informace nemám," řekla Jurásková ČTK. Přesná čísla o počtu českých pečovatelek v Rakousku a Německu nevede ani ministerstvo práce, řekl ČTK mluvčí Jiří Sezemský. "Češi, kteří odcházejí do Rakouska pracovat, nemají povinnost tuto skutečnost našim úřadům hlásit," dodal Sezemský. K dispozici jsou tedy jen údaje legálně zaměstnaných vyplývající z mezinárodních statistik.

ČR se stává rájem zdravotní turistiky, zájem hlavně o plastiky

Česká republika se poslední dobou stává rájem takzvané zdravotní turistiky. Za medicínskými zákroky přijíždí ročně tisíce cizinců; v kurzu je především plastická chirurgie. Ve zprávě o cestovatelských trendech to píše agentura CzechTourism. "Zdravotní turistika je fenoménem současnosti a Česká republika díky dobré reputaci plastické chirurgie nezůstává pozadu," uvedla mluvčí CzechTourismu Markéta Chaloupková. Jde především o příjezdovou turistiku, Češi zatím zdravotní péči v cizině příliš nevyhledávají. Agentura Forbes Traveler dokonce Českou republiku zařadila na letošní rok mezi deset nejlepších medicínských destinací světa, například vedle Singapuru, Kostariky, Maďarska nebo Jižní Afriky. Za největší přednost označila umění českých chirurgů a cenu zákroku. Přesná čísla o počtu cestovatelů za zdravotními zákroky však není jednoduché zjistit. Podle studie společnosti Hilcom jde o tisíce cizinců. Nejvíce zájemců o vylepšení zevnějšku přijíždí z Německa, následují Rakousko, Velká Británie a Slovensko. Drtivou většinu, téměř 90 procent zájemců, tvoří ženy. Od českých lékařů nejčastěji žádají zvětšení prsou, operaci víček a liposukci. Žádané jsou i další obory, například stomatologie nebo gynekologie.

Dopravní policie: Bodový systém se na českých silnicích osvědčil

Bodový systém, který začal na českých silnicích platit 1. července 2006, se podle Josefa Tesaříka z dopravní policie osvědčil. Zhoršení dopravní situace krátce po zavedení bodového systému připisuje Tesařík negativnímu přístupu médií k problematice tehdy nového silničního zákona. Expert na dopravu Stanislav Huml si naopak myslí, že bodový systém ještě neměl čas se osvědčit. "Bodový systém, podle mého soudu, ještě nezačal plně účinkovat," řekl Huml s odkazem na předpokládaný preventivní účinek trestných bodů. Huml se shodl s Tesaříkem, že kritika od médií i známých osobností, které byl systém zpočátku vystaven, značně snížila respekt řidičů k novému opatření. "Teprv teď, po období dvou let, už začínají být někteří lidé opravdu vybodovaní a veřejnost si začíná uvědomovat, že rizika vyplývající z nějakého získání bodů je mohou skutečně ohrozit," vysvětlil Huml s tím, že by systému trestných bodů dal ještě zhruba rok, aby začal opravdu účinkovat. "Pokud by se (bodový systém) ještě i za rok míjel účinkem, pak by se asi mělo vyhlásit: Bodový systém se minul účinkem plně. Ale já věřím tomu, že nehodovost teď už půjde dolů," dodal Huml.

Letošní turistická sezona v Chorvatsku pro Čechy nezačala dobře

Letní turistická sezona v Chorvatsku pro Čechy nezačala dobře. Letos zde zahynulo už sedm Čechů, dvě Češky v důchodovém věku se pohřešují, dochází k mnoha zraněním a nehodám. ČTK to sdělilo konzulární jednatelství ve Splitu. Podle něj je situace horší než minulý rok v tuto dobu. Chorvatsko patří mezi nejoblíbenější turistické destinace českých občanů. Podle různých propočtů tam každoročně dovolenou tráví 600.000 až 800.000 Čechů. Letní sezona zde letos oficiálně začala 15. června. Podle českého zastupitelského úřadu v Chorvatsku přišlo letos o život už sedm Čechů, z toho dva Češi zemřeli při dopravních nehodách. Dalších pět lidí podlehlo infarktu, který způsobilo patrně horké počasí. Od minulého víkendu se navíc pohřešují dvě Češky ve věku 61 a 68 let. První z nich ze minulou sobotu ztratila v letovisku nedaleko západochorvatské Puly, druhá byla naposledy spatřena nedaleko Splitu. Do pátrání po nich se zapojila chorvatská policie, pobřežní hlídka i horská služba. Loňská turistická sezona přinesla smrt celkem stovce Čechů. Nejvíc jich zahynulo právě v Chorvatsku. Tato přímořská země se podle ministerstva zahraničí stala osudnou pro 17 turistů.

Úmrtí Tigridové je velkou ztrátou, uvedl Václav Klaus

Úmrtí Ivany Tigridové, vdovy po někdejším předním představiteli československého exilu a později českém ministrovi Pavlu Tigridovi, je velkou ztrátou, míní prezident Václav Klaus. Jeho mluvčí Radim Ochvat řekl, že prezident si vždy cenil jejího zdravého a rozumného pohledu na svět. "Je to velká ztráta pro náš všechny. Paní Ivana Tigridová byla velikou oporou svému manželovi po celý život a tím zásadním způsobem přispěla k tomu, co dělal," tlumočil Klausova slova Ochvat. Tigridová zemřela v pátek večer ve věku 82 let ve svém domě v Héricy u Paříže. Český velvyslanec ve Francii Pavel Fischer uvedl, že pohřeb se má konat v úzkém kruhu rodiny a přátel v úterý. Český stát na něm bude zastoupí právě velvyslanec. Tigridovi žili ve Francii od 60. let. Pavel Tigrid vedl redakci exilového časopisu Svědectví, který založil už v roce 1956 v USA. Jeho manželka se na vydávání časopisu podílela.

Poslední rozloučení se zesnulou Reinerovou bude 4. července

Poslední rozloučení se spisovatelkou Lenkou Reinerovou, která zemřela v pátek ve věku 92 let, se uskuteční 4. července ve 12:00 ve velké obřadní síni krematoria v Praze-Strašnicích. Popel pak bude na přání zesnulé uložen na Novém židovském hřbitově v Praze. ČTK o tom informovala ředitelka Pražského literárního domu autorů německého jazyka Lucie Černohousová. Reinerová byla poslední německy píšící pražskou spisovatelkou. K českým čtenářům se její tvorba ale dostala až v 90. letech minulého století, kdy nakladatelství Labyrint začalo vydávat její knihy. V nich často vzpomínala na pražské přátele a známé - Franze Kafku, Maxe Broda, Eduarda Goldstückera, Jaroslava Foglara a zejména "zuřivého reportéra" Egona Erwina Kische. Reinerová se narodila ve smíšené česko-německé rodině 17. května 1916. Pracovala jako novinářka. Roku 1939 musela kvůli svému původu a politickému přesvědčení uprchnout do Francie, poté přes Maroko emigrovala do Mexika. Po válce se vrátila do Evropy, žila v Bělehradě a od roku 1948 v Praze. Po návratu z exilu byla na začátku 50. let 15 měsíců vězněna. Také po roce 1968, kdy se veřejně angažovala, nesměla své práce publikovat a živila se jako překladatelka. Zatímco českým čtenářům zůstala téměř neznámá, ve východním Německu vycházely její prózy od 80. let. V roce 1999 obdržela jako první nositelka literární ocenění Schillerův prsten za zásluhy o německý jazyk a literaturu. V roce 2001 jí tehdejší prezident Václav Havel za vynikající umělecké výsledky udělil medaili Za zásluhy.

V Sobotce začal festival o českém jazyce Šrámkova Sobotka

V Sobotce na Jičínsku dopoledne začal 52. ročník festivalu o českém jazyce, řeči a literatuře Šrámkova Sobotka. Akce, která je letos zaměřená na literaturu pro děti a její čtenáře, nabídne do 5. července různé seminární dílny, autorská čtení, výstavy i divadelní představení. ČTK to řekl ředitel pořádajícího městského kulturního střediska Jan Janatka. "Letošní téma literatura pro děti se promítne především v teoretické části, v přednáškách a seminářích. Částečně se objeví také v autorských čteních, na které přijede například spisovatel Pavel Šrut," řekl Janatka. Většina vstupenek na koncerty či divadelní představení je již vyprodaná. "Kapacita sálů jsou omezená, například největší sál nabízí 110 míst, což se při festivalu rychle zaplní," řekl Janatka. Typickým návštěvníkem Šrámkovy Sobotky jsou studenti humanitních fakult, kterých přijíždí několik desítek, další část návštěvníků tvoří učitelé. Programy jsou však otevřené i pro další návštěvníky, řekl Janatka. Fráňa Šrámek, po kterém nese festival jméno, se zapsal do českých kulturních dějin především jako básník a prozaik. Méně známá je jeho tvorba dramatická, s výjimkou her Léto a Měsíc nad řekou. S ideou založení festivalu ve Šrámkově rodišti přišla jeho životní družka Milka Hrdličková-Šrámková. První ročník se uskutečnil v roce 1957.

V Chrudimi v sobotu začal 57. ročník přehlídky amatérských loutkářů

V Chrudimi v sobotu večer představením Chantefable kanadského souboru lúIllusion začal 57. ročník celostátní přehlídky amatérského loutkářství Loutkářská Chrudim. Na čtyřech místech ve městě do 4. července vystoupí 17 souborů, celkem je připraveno na 30 divadelních představení. Součástí přehlídky jsou také hudební vystoupení či semináře. ČTK to řekl ředitel pořádající chrudimské Besedy Jiří Kadeřávek. Představení na festivalu kromě diváků sleduje také odborná porota, která na konci ocenění například mimořádnou dramaturgii. Některé ze souborů také budou vybrány na celostátní přehlídku Jiráskův Hronov. Vloni porota rozhodla, že nejlepší představení sehrál soubor Divadlo Dno z Hradce Králové, který diváky získal inscenací LAPOhádky tedy Ledové techno.

Ostravská zoo láká návštěvníky novými mláďaty

Na nová mláďata láká v těchto dnech své návštěvníky ostravská zoologická zahrada. Mláďata se narodila rysům, poníkům i psíkům mývalovitým. Mimo to zoo zpestřila i výběh levhartů a medvědů, kteří nyní dovádějí s vyřazenými bowlingovými koulemi, řekl mluvčí zahrady Stanislav Derlich. Nejpočetnější je přírůstek u psíků mývalovitých, kde se narodilo osm mláďat. Svým vzhledem sice zvířata, jak už jejich pojmenování napovídá, připomínají spíše mývala, ale jeho nejbližšími příbuznými jsou například vlci nebo psi. "Původním domovem psíků mývalovitých byl východ Asie. Díky chovu na ruských farmách, ze kterých se jim občas podařilo uniknout, a také díky záměrnému vysazování se psíci začali postupně šířit i do Evropy včetně naší republiky," vysvětlil Derlich. Dodal, že v čeledi psovitých šelem jsou tato zvířata výjimečná například schopností šplhat na strom či upadat do zimního spánku. Ostravská zoo chová psíky mývalovité od roku 1980 a za tuto dobu se tam podařilo odchovat již více než 110 mláďat. Při prohlídce zoo by návštěvníci určitě neměli minout ani výběh levhartů cejlonských a medvědů ušatých, kterým ošetřovatelé začali na hraní dávat bowlingové koule. "Do otvorů, které slouží k uchycení koulí při hře, se šelmám schovávají kousky masa, které se pak snaží vydobýt, což není tak jednoduché," vysvětlil mluvčí zoo. Právě ukrývání potravy patří k jedné z možností, jak zvířatům v lidské péči zpestřit život a zabavit je. Obdobný program odborně nazvaný enrichment zoo používá i u slonů či šimpanzů.

Benčík vyhrál poprvé mistrovský závod s hromadným startem

Cyklista Petr Benčík získal ve 32 letech svůj první domácí titul v závodu s hromadným startem v kategorii elite. V Jindřichově Hradci dojel do cíle 195 kilometrů dlouhého závodu na třetím místě za slovenskou dvojicí Matej Jurčo a Roman Broniš. Stříbrnou medaili v českém šampionátu vybojoval Martin Hebík a třetí skončil Stanislav Kozubek.

Vršecký udržel vedení v Evropském poháru tahačů

I po čtvrtém podniku Evropského poháru tahačů ve francouzském Nogaru zůstal v čele český jezdec David Vršecký. Členovi týmu Buggyra k tomu pomohly body za třetí místo v kvalifikaci a stříbrná příčka v pohárovém závodě. Jeho náskok před druhým Španělem Antoniem Albacetem se však ztenčil na dva body.

Vaidišovou v pondělí čeká boj o postup do čtvrtfinále Wimbledonu

Poslední českou zástupkyni ve dvouhrách Nicole Vaidišovou v pondělí čeká boj o postup do čtvrtfinále Wimbledonu. Zápas osmnácté nasazené tenistky s turnajovou osmičkou Annou Čakvetadzeovou z Ruska zahájí ve 14:00 SELČ program na kurtu číslo 1.

Krátce o pondělním počasí v České republice:

Polojasno až oblačno, místy s přeháňkami. Teploty 23 až 27 stupňů Celsia.