Zprávy

Vondra: Podle vlády je lisabonská smlouva v souladu s ústavou

Lisabonská smlouva o fungování EU je v souladu s Ústavou ČR, konstatovala v pátek vláda. Informace deníku Právo a Lidových novin ČTK potvrdil vicepremiér pro EU Alexandr Vondra. Podle Vondry kabinet v pátek schválil odpověď na dotaz Ústavního soudu, který smlouvu posuzuje. Soud se vyjádří k tomu, zda by se ratifikací smlouvy neporušila česká ústava. "Ve stanovisku (vláda) uvádí, že lisabonskou smlouvu sjednala v dobré víře a na základě právních posudků, že lisabonská smlouva je v souladu s ústavním pořádkem České republiky," uvedl Vondra. Podle Lidových novin stanovisko vlády posuzuje jednotlivé pasáže smlouvy a dává je do kontextu toho, co napadají senátoři ODS. "V důsledku její ratifikace nedochází žádným způsobem ke změnám podstatných náležitostí demokratického právního státu, což by bylo nepřípustné," uvádí podle Lidových novin zpráva vlády. Práci na stanovisku kabinet přerušil před dvěma týdny, když o budoucnosti dokumentu rozhodovali v referendu Irové. Po zamítnutí smlouvy v irském veřejném hlasování se cesta lisabonské smlouvy, která má nově upravovat poměry v Evropské unii, zkomplikovala. Může totiž platit jen v případě, že ji ratifikují všechny členské státy unie. Evropští lídři se nicméně minulý pátek v Bruselu dohodli na tom, že ratifikace smlouvy pokračuje bez ohledu na výsledek irského referenda. EU očekává, že Irové krach referenda posoudí a v říjnu přijdou s nějakým stanoviskem, což by mělo naznačit další vývoj kolem smlouvy. Vondra předpokládá, že smlouva zřejmě nebude v nějaké třeba i pozměněné podobě v EU platit dříve než za 12 měsíců. Ve čtvrtek Vondra uvedl, že by bylo dobré, kdyby smlouvu Česko ratifikovalo ještě před zahájením českého předsednictví v EU v lednu 2009.

Sněmovní komise k vyrovnání s církvemi chce vidět podklady vlády

Poslanci, kteří tvoří sněmovní komisi pro vypořádání státu s církvemi, se chtějí seznámit se zápisy z jednání, na jejichž základě vznikl vládní návrh zákona o církevním vyrovnání. Dohodli se na tom na své první schůzi. Novinářům to řekl místopředseda komise Michal Hašek (ČSSD) po pátečním zasedání předsednictva své strany. Podotkl, že tyto materiály se tak vůbec poprvé dostanou i do rukou opozice. Kritici návrhu tvrdí, že vláda operuje s chybnými čísly a uvádí sněmovnu v omyl. Kabinet chce církvím vrátit zhruba třetinu majetku zabaveného před rokem 1989, zbytek by měla nahradit finanční částka ve výši 83 miliard korun. I s úrokem by to bylo za 60 let celkem asi 270 miliard korun.

Dvanáctičlennou komisi tvoří kromě předsedy Kasala a místopředsedy Haška také další místopředseda orgánu Marek Benda (ODS), občanští demokraté Vlastimil Tlustý, David Kafka a František Laudát, komunisté Vladimír Koníček a Milan Bičík, sociální demokraté Bohuslav Sobotka, Vítězslav Jandák a Richard Dolejš a za Stranu zelených ministryně Džamila Stehlíková.

ČSSD se střetla kvůli přeběhlíkům; Paroubek: Zaměříme se na volby

Lídři ČSSD se ostře střetli v názorech na příčiny odchodu čtyř poslanců ČSSD do vládního tábora. Předseda nejsilnější opoziční strany Jiří Paroubek poté novinářům řekl, že se ČSSD již k problémům přeběhlíků nehodlá vracet a zaměří se především na úspěch v podzimních krajských a senátních volbách. Sociálnědemokratická reprezentace se v Praze sešla na zasedání stranického ústředního výkonného výboru. Ústecký volební lídr ČSSD Jaroslav Foldyna novinářům řekl, že ho Paroubek čtyřikrát kriticky zmínil v souvislosti s jeho komentářem k situaci v poslaneckém klubu, který v minulých dnech ztratil již čtvrtého člena. Foldyna uvedl, že by za to mělo nést odpovědnost vedení strany, poslaneckého klubu a okresních a krajských organizací. Vyměnil si prý názory ve slovní přestřelce s Paroubkem, členem krajského výboru ČSSD Moravskoslezského kraje Lubomírem Zaorálkem a místopředsedou poslanců ČSSD Davidem Rathem. Každý ví, že ODS našla slabší články v klubu ČSSD. "Ptám se, proč jsme měli ta slabší místa," uvedl Foldyna. Hlavní důvod vidí v tom, že dostali lukrativní nabídku, nebo neměli možnost hovořit o svých názorech. Krajští funkcionáři by měli vysvětlit, proč nepoznali, že jsou tito lidé slabou stránkou strany. Nejde podle něj jen o Paroubka. I Foldyna je přesvědčen, že je diskuse o tomto problému ukončená. Říká, že pouze řekl svůj názor a nic se mu za to nestalo a že by to měli dělat i přeběhlíci. Ani po zasedání prý nemá na svých názorech co měnit. Novinářům také ukázal ocenění za dobrou práci, které od strany dostal.

Sociální demokraté už při příchodu na zasedání vyjadřovali různé názory na to, kdo odchod členů strany zavinil. Obviňovali předsedu vlády a ODS Mirka Topolánka a jeho poradce Marka Dalíka, krajské organizace ČSSD, které vybíraly kandidáty do voleb, ale i volební lídry, vedení celé strany a poslaneckého klubu. Na adresu přeběhlíků padala kritická slova. Při jednání výboru se pak podle poslance Stanislava Křečka většina diskutujících shodovala v tom, že přeběhlictví není výsledkem života strany, ale rovnosti hlasů v Poslanecké sněmovně. Hovořilo se ale také o odpovědnosti krajů za výběr kandidátů. Připustil, že se Foldyna dočkal radikálních odpovědí. ČSSD přišla během dvou let po volbách o čtyři poslance. Miloš Melčák a Michal Pohanka podpořili vznik koaliční pravicové vlády a byli za to vyloučení z klubu i ČSSD. Evžena Snítilého vyloučili sociální demokraté za to, že při prezidentské volbě zvedl ruku pro Václava Klause. Petr Wolf, který chce podpořit stavbu radarové základny USA v Česku, je čtvrtý a vystoupil nedávno z ČSSD sám.

Středočeský lídr pro krajské volby Rath zahájil volební kampaň

Středočeský lídr ČSSD pro podzimní krajské volby a stínový ministr zdravotnictví David Rath zahájil volební kampaň. Využil zasedání stranického výkonného výboru v pražském Kongresovém centru a představil tam svůj volební autobus, který nazval Rathova ambulance. Předseda ČSSD Jiří Paroubek vyzval středočeského hejtmana Petra Bendla (ODS), aby si už začal balit. Vyzval ho také, aby přestal být zbabělý a postavil se ve veřejné diskusi Rathovi, který se s ním utká o hejtmanské křeslo. Rath obvinil Bendla, který je rovněž místopředsedou ODS, ze spoluodpovědnosti za vládní reformy. Zdůraznil, že po vyhraných volbách zruší poplatky ve zdravotnictví a zastaví privatizaci nemocnic. Za vysokou prioritu označil školství a bezpečnost. Občanům rovněž slíbil zlepšení stavu komunikací a železniční a autobusové dopravy. "My ty krajské volby vnímáme jednoznačně jako referendum o vládě Mirka Topolánka (ODS)," uvedl Rath. Občané podle něj mají šanci premiérovi a šéfovi ODS vrátit vládní reformy tím, že budou volit sociální demokracii.

Brnem prošel i přes střety s odpůrci první velký průvod homosexuálů v ČR

Brnem prošel i přes střety s odpůrci první velký průvod homosexuálů v Česku. Zúčastnilo se ho asi 500 lidí. Kvůli útokům odpůrců byla ale jeho trasa kratší a místo dvou hodin trval 20 minut. Policie zadržela 15 radikálů, dva obvinila z výtržnictví, dalším deseti hrozí přestupkové řízení. Osoby, které na účastníky průvodu házely ještě před jeho začátkem výbušky a po jeho skončení slzné granáty, zatím nevypátrala. Slzný plyn zasáhl podle odhadu svědků několik desítek lidí. V centru dohlíželo na průběh akce přes den víc než 200 policistů. Ve střehu budou i večer, kdy se koná doprovodný program Queer Parade. Situace v centru Brna se odpoledne uklidnila po 16:00. Předcházely tomu manévry neonacistů. Nejprve pravděpodobně někteří z nich hodili na náměstí Svobody a v Masarykově ulici několik granátů se slzným plynem. Zasáhly několik desítek lidí. Záchranáři sedmi až deseti z nich na místě ošetřili oči a jednoho strážníka, jemuž se udělalo nevolno, převezli do nemocnice. Z té byl již propuštěn domů. Kolem stovky neonacistů se pak shromáždilo v horní části Orlí ulice u Zelného trhu. Od ostatních kolemjdoucích i účastníků pochodu je odděloval policejní kordon. Radikálové se ale rozběhli opačným směrem, bočními ulicemi se vydali zpět k náměstí Svobody a postupně se dělili na menší skupiny. Jedna z nich přitom rajčaty zaútočila i na skupinu asi pěti lidí tmavší pleti, k žádným dalším útokům podle dosavadních informací nedošlo. Podle policie mohlo být v centru asi 150 odpůrců gayů, někteří s transparenty odsuzujícími adopci dětí homosexuálními páry. Hlavní část z nich pravděpodobně tvořili členové a příznivci Národní strany, přestože jejich původně nahlášený pochod úřady zakázaly.

Průvod sledovaly i další stovky lidí. Ještě před zahájením průvodu hodil někdo do davu jeho účastníků výbušky. Podle policie nikoho nezranily, část lidí z davu se ale lekla a rozutekla se po náměstí. Posléze se zase ke skupině přidala. Přímo do průvodu se zapojilo kolem 500 lidí, pořadatelé původně očekávali účast 300 lidí. S účastí jsou pořadatelé spokojeni, útoky odpůrců vnímají jako názor malé skupiny lidí. "Jinak to nelze brát, když z posledního průzkumu vyplývá, že registrované partnerství podporuje 75 procent Čechů," uvedl známý bojovník za práva homosexuálů a nynější poradce ministryně Džamily Stehlíkové Jiří Hromada. Také Stehlíková se průvodu zúčastnila, šla v jeho čele. Homosexuálové pořádali zatím v Česku jen "svíčkové" pochody za oběti nemoci AIDS a menší pochody v Karlových Varech. Nově by se průvod mohl stát tradicí, na příští rok se plánuje podobná akce v Táboře.

Příští týden začne rekonstrukce jednacího sálu Poslanecké sněmovny

Rekonstrukce nejdůležitější části Poslanecké sněmovny, jejího jednacího sálu, začne s příchodem příštího týdne. Už minulý týden z něj technici odstranili část hlasovacího zařízení a řemeslníci se současně pustili do přestavby dvou zasedacích místností v hlavní budově. Od vzniku ČR v roce 1993 se v takovém rozsahu rozebírá hlavní sál teprve potřetí, řekl ČTK Roman Žamboch z tiskového oddělení sněmovny. Z jednacího sálu dočasně zmizí lavice, ve kterých sedí poslanci, a rozebere se i podlaha, aby bylo možné vyměnit kabely a sítě. Nová podlahová krytina bude v nehořlavém provedení. Modernizovat se bude hlavně hlasovací zařízení, což si vyžádá dva miliony korun. V sále přibudou nové displeje, které budou proti nynějšku zobrazovat víc údajů o hlasování. K jejich umístění i k dalším věcem se museli vyjadřovat památkáři.

Rekonstrukce má také např. připravit instalaci nového stacionárního kamerového systému, který bude přenášet obraz zevnitř sálu bez přítomnosti televizních štábů. Jejich přítomnost někdy budí nevoli poslanců. Například podle předsedy sněmovny Miloslava Vlčka to někdy potlačuje vážnost jednání. Odvolává se na to, že v zahraničních parlamentech, které navštívil, se kameramani nepohybují po jednacím sále. Obraz ze sálu jim má nabídnout nový systém. "Televize bude mít napojení a kterýkoli obrázek si může vybrat," popsal. Odmítá však, že by televizní štáby musely pryč i z předsálí. Upravovat se budou i některé zasedací místnosti v přízemí sněmovny. Místo dosavadní úpravy, kdy jsou sedačky seřazeny sestupně podobně jako v kinech, budou místa k sezení "do podkovy", aby v nich mohly jednat výbory a komise. "My těch prostor potřebujeme víc," podotkl Vlček. Zastřešení by se mělo dostat jednomu z nádvoří ve Sněmovní 4. "To bude pro vás, pro novináře, abyste měli lepší podmínky," vysvětluje Vlček. Tam se však s pracemi nezačalo, protože úřad dosud nevydal stavební povolení. Novináři mají také od loňského září k dispozici prostory kinosálu, kde se konají tiskové konference a kde je možné sledovat přenos ze schůze.

Ministry přijedou školit redaktoři Finacial Times a další experti

České ministry čeká před předsednictvím v EU mediální školení a přednášky o fungování EU. K členům vlády budou hovořit experti včetně redaktorů z prestižního britského deníku Financial Times a expertky na etiketu Elišky Coolidge-Haškové, která pracovala 18 let v Bílém domě s prezidenty USA. Dvoudenního školení pro vládu se zúčastní i bývalí eurokomisaři a lidé znalí poměrů v Bruselu. Akce začne 10. července na zámku Štiřín nedaleko Prahy.

MfD: Dvůr Králové vybuduje největší sluneční elektrárnu v zemi

Největší sluneční elektrárna v České republice by měla vzniknout ve Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku. Radnice chce ještě letos začít se stavbou solárního parku s výkonem 3,8 megawattu za přibližně 400 milionů korun, informuje ve svém sobotním vydání pro Královéhradecký kraj Mladá fronta Dnes. "Pokud se nám podaří začít s budováním elektrárny ještě letos a do konce roku podepíšeme smlouvu na dodávky elektřiny do sítě, budeme mít na dvacet let garantovanou výkupní cenu 13,80 korun za každou vyrobenou kilowattu. A na ní je založena ekonomika a návratnost celého projektu," uvedl dvorský místostarosta Jan Bém (ODS). V České republice se nyní o prvenství ve velikosti solární parku přetahují elektrárny v Bušanovicích na Prachaticku a v Ostrožské Lhotě na Uherskohradišťsku, jejichž výkon je oproti plánům Dvora přibližně poloviční. Ačkoliv v Česku díky příznivým přírodním podmínkám počet slunečních elektráren roste, jejich výkon je ve srovnání se světem zanedbatelný.

Lidé z pěti obcí na Přerovsku protestují proti větrné elektrárně

Téměř tisícovka lidí z pěti obcí, které leží na západním okraji okresu Přerov, se nehodlá smířit s tím, že by poblíž středověkého hradu Helfštýna a pod malebnými Hostýnskými vrchy měl v budoucnu vyrůst větrný park. Podepsali petici, založili protestní sdružení a snaží se vybudování až dvou desítek větrných elektráren zpochybnit. Podobně v Olomouckém kraji proti výstavbě vysokých stožárů brojí i obyvatelé Protivanovska a Drahanska na Prostějovsku. Informuje o tom středomoravská příloha Mladé fronty Dnes.

Pět Čechů zatčeno ve Španělsku ve skupině obchodníků s drogami

Pět Čechů zatkla španělská policie při zátahu proti obchodníkům s drogami. Informovaly o tom španělské sdělovací prostředky. V síti Civilní gardy podle nich uvízlo celkem 31 členů dvou mezinárodních skupin, u nichž zajistila přes šest tun tvrdých drog. České velvyslanectví v Madridu ČTK sdělilo, že zatím nemá k případu bližší podrobnosti. V obou skupinách provozujících obchod s drogami je prý kromě Čechů 16 Španělů, tři Poláci, dva Ukrajinci, dva Francouzi, Chorvat, Rus a Kolumbijec. Obviněni jsou z ohrožení veřejného zdraví, z obchodu s drogami, z loupeží, z korupce a z nelegálního držení zbraní. Česká ambasáda uvedla, že španělské úřady ji zatím v souvislosti s tímto případem nekontaktovaly. Civilní garda při domovních prohlídkách zajistila pistole, pušku, přes šest tun hašiše, kilogram kokainu a domácí elektrické přístroje pocházející z několika loupeží.

Zemřela Ivana Tigridová

Ve věku 82 let zemřela v pátek večer ve svém domě v Héricy u Paříže Ivana Tigridová, vdova po někdejším předním představiteli československého exilu a později českém ministrovi Pavlu Tigridovi. ČTK to sdělil český velvyslanec ve Francii Pavel Fischer. Pohřeb se má podle něho v úzkém kruhu rodiny a přátel uskutečnit v úterý. Ivana Tigridová byla už dlouhou dobu nemocná. Její stav se silně zhoršil ve středu. Zemřela obklopena svou rodinou, uvedl velvyslanec, který Tigridovou ještě minulou neděli v Héricy navštívil. Pohřeb má být v souladu s přáním zemřelé velmi prostý. Český stát na něm bude v každém případě zastoupen velvyslancem. Zda a kdo by na něj mohl přijet z Prahy, nebyl zatím Pavel Fischer schopen odhadnout. Tigridovi žili ve Francii od 60. let. Pavel Tigrid tam vedl redakci exilového časopisu Svědectví, který založil už v roce 1956 v USA. Jeho manželka se na vydávání časopisu podílela.

Nejoblíbenějším detektivem českých milovníků kriminálek je Poirot

Nejoblíbenějším detektivem českých milovníků kriminálních příběhů je vždy elegantní, bystrý a dobrého jídla znalý belgický detektiv Hercule Poirot. Hned za tímto literárním hrdinou z dílny anglické spisovatelky Agathy Christie se umístil Karel Arazím ze seriálu Četnické humoresky v podání Tomáše Töpfera. Na třetím místě skončil Nick Carter, jehož si ve známé komedii Adéla ještě nevečeřela zahrál Michal Dočolomanský. Vyplývá to z ankety, kterou mezi svými posluchači uspořádalo Rádio Proglas.

Z historické sýpky v Zábřehu by mohlo vzniknout muzeum veteránů

V prostorách historické sýpky v Zábřehu na Šumpersku by mohlo v budoucnu vzniknout nové muzeum veteránů. Zábřežští zastupitelé rozhodli, že objekt, který by se měl objevit na seznamu kulturních památek, prodají za 800.000 korun Spolku pro záchranu dědictví historie. ČTK o tom informoval mluvčí radnice Milan Kratochvíl. "Dochovaný objekt z 18. století fungoval po celou dobu jako sýpka, bylo v ní uloženo zrní. Zůstává tak zachována v původním stavu z josefínského období. Zachována je nejen konstrukce objektu, ale i krytina," doplnil Kratochvíl.

Spolek pro záchranu dědictví historie vznikl účelově s cílem zachránit sýpku a v rekonstruovaném objektu zřídit muzeum veteránů a zemědělské techniky. Zábřežští zastupitelé se rozhodli, že historickou sýpku prodá město až poté, co bude zapsána na seznam kulturních památek. Podmínit si tak chtějí to, aby objekt nebyl zničen a byl využit pro muzejní, kulturní či společenské aktivity.

Psychiatrická léčebna Bohnice vyhlásila čtvrtý roční soutěže Kouzelný klíč

Psychiatrická léčebna Bohnice vyhlásila čtvrtý ročník literární soutěže Kouzelný klíč. Zúčastnit se jí mohou bývalí i současní pacienti a zaměstnanci psychiatrických léčeben v Česku. Téma je libovolné, žánr neomezený. V poezii mohou zájemci posílat nejvýše pět básní, v próze ne více než pět stran textu na počítači nebo psacím stroji. Práce se hodnotí anonymně odbornou porotou. ČTK o soutěži informovala mluvčí léčebny Dagmar Žaludová. Soutěžní práce je možné posílat do 15. prosince 2008 na adresu bohnické léčebny. Vítězné práce budou vyhlášeny koncem března 2009. Vítězové dostanou diplomy a zajímavé ceny. Všechny vybrané práce vyjdou tiskem ve sborníku. Smyslem soutěže je podle Žaludové dát možnost vyjádřit se nadaným lidem a také pomoci přiblížit svět duševních nemocí lidem mimo prostředí léčeben. Proto se také soutěž nazývá Kouzelný klíč - "klíč, který otevře bránu k vzájemnému porozumění a pochopení", řekla Žaludová. Loňského ročníku se zúčastnilo 80 autorů, z toho 75 pacientů z deseti českých léčeben. Účast byla vyšší o 60 procent ve srovnání s druhým ročníkem. První místo loni v soutěži obsadil Petr Šimeček za poezii a René Králů za prózu, oba z Prahy. Sborník z minulého ročníku je podle Žaludové právě v tisku.

Žlutický kancionál z 16. století se nakrátko vrátil "domů"

Jen na několik hodin se v sobotu vrátil "domů" za velkých bezpečnostních opatření originál vzácného renesančního ručně psaného Žlutického kancionálu. Rozměrný zpěvník písní pro křesťanské bohoslužby s bohatými iluminacemi převezli z Prahy do Žlutic maskovaní policejní ozbrojenci, pod dozorem je stále i ve speciální bezpečnostní vitríně. Mimořádné vystavení kancionálu je na žlutické radnici při příležitosti jeho 450. výročí. Vzácná kniha vyvolala velký zájem. Radnice připravila i malou slavnost, hned v prvních minutách se přišlo podívat množství lidí ze Žlutic, Karlových Varů i z Německa. Žlutice patří mezi nejstarší města českého království, nejstarší písemná zmínka je z roku 1186. Kancionál přesto místní vnímají jako svoji nejvýznamnější historickou památku. "Bohužel dneska je to národní kulturní památka, takže je umístěn v Památníku národního písemnictví v Praze," řekl starosta městečka s 2600 obyvateli Jaroslav Vojta. Kancionál měli ve Žluticích až do roku 1978. "Od té doby opustil Prahu pouze dvakrát, a to na výstavu Rudolf II. a Praha a před deseti lety sem do Žlutic," uvedl starosta. Žlutický kancionál vznikl před 450 roky, v roce 1558 ho zadali do výroby žlutičtí měšťané a občané. Vznikal do roku 1565 v pražské dílně Jana Táborského z Klokotské Hory. Podle informací z internetových stránek kancionálu, které sestavil místní muzejní spolek, se do dneška dochovalo 471 pergamenových listů z původních 494. Kniha, jejíž hmotnost je kolem 30 kilogramů, je vázána v dubových, kůží potažených deskách s vytlačenými ozdobnými ornamenty. Vazbu chrání masivním mosazné kování. Rozměry desek jsou 63 krát 40 centimetrů. Obsahuje čtyři celostránkové iluminace, 35 menších iluminací a 29 iluminovaných iniciál.

V muzeu v Jílovém u Prahy vzpomínají na konec zdejší těžby zlata

Těžební nástroje, záchranářské přístroje, různé dokumenty, oblečení a model staré těžní věže jsou součástí výstavy věnované těžbě zlata v Jílovém. V Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy mohou zájemci do 12. října navštívit expozici ke 40 letům od ukončení těžby a také se seznámit s tisíciletou historií místních zlatých dolů. "Doly ukončily svoji činnost v roce 1968, kdy měli lidé vzhledem k politické situaci jiné starosti a žádné památky se nezachovaly. Proto nám pomohly exponáty z depozitáře Národního technického muzea v Praze," uvedl na vernisáži spoluautor výstavy Ivo Nevečeřal.

Počátek historie těžby zlata v oblasti Jílového spadá do období Keltů a prvních Slovanů, kteří zde rýžovali vzácný kov v Sázavě. Jílové bylo ve středověku významným místem s těžbou zlata, odsud pochází i zlato na svatováclavské koruně. V roce 1938 doly od soukromníků odkoupil tehdejší československý stát, v průzkumu a těžbě v době protektorátu pokračovali i Němci, po únoru 1948 i komunistická vláda. Od roku 1958 do 1968 se zde vytěžilo 1100 kilogramů zlata. Při jeho tehdejší nízké ceně nebyla těžba rentabilní, proto bylo rozhodnuto o jejím ukončení. Jílovské muzeum se specializuje na dějiny hornictví, konkrétně těžbu a zpracování zlata v Čechách. Vedle toho nabízí expozice regionu a trampingu. Součástí stálé expozice muzea je stará štola na zlato ve Studeném nedaleko města.

Češi jsou mistři Evropy ve vábení jelenů, dovedou naslouchat lesu

Češi jsou mistři ve vábení jelenů. Ukázalo to 10. mistrovství Evropy v této disciplíně, které bylo součástí Národních mysliveckých slavností v Hluboké nad Vltavou. Tato atrakce, při níž se muži na podiu různými fígly mění v krále lesa a vydávají roztodivné zvuky, přilákala do loveckého zámku Ohrada 15.000 diváků, což je historický rekord. Je to prý tím, že Češi mají přírodu rádi a dovedou lesu dobře naslouchat. Proto jsou nejen dobří ve vábení, ale mají i fantazii vidět na podiu opravdové jeleny. Evropský šampionát přivedl do Hluboké 25 soutěžících z devíti zemí.

Krátce o nedělním počasí v České republice:

Polojasno až oblačno, místy s přeháňkami. Teploty 23 až 27 stupňů Celsia.