Zprávy

Riceová by měla smlouvu o radaru podepsat v Praze 10. července

Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová by podle zatím nepotvrzených informací měla přijet do Prahy 10. července. Se zástupci české vlády má tento den podepsat smlouvu o uvažovaném protiraketovém radaru v Brdech. Podle diplomatických zdrojů jsou ve hře ještě i další termíny. Riceová by do Česka mohla dorazit v rámci svého evropského turné také 8. nebo 9. července. Definitivní rozhodnutí zřejmě padne příští týden. Američané totiž potřebují určitý čas na přípravu návštěvy šéfky jejich diplomacie v české metropoli. Kromě již hotové hlavní smlouvy o radaru Česko s USA stále vyjednává o doplňkové dohodě o pobytu vojsk (SOFA). Její text však dosud nebyl dohodnut. Sporným bodem nadále zůstává otázka daní, kterou řeší finanční experti z obou států. Konzultace by proto měly nadále pokračovat. Zatím proto není jasné, zda Riceová v Česku stvrdí oba dokumenty, nebo pouze hlavní dohodu. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg ve středu ve Washingtonu potvrdil, že Riceová přijede do České republiky začátkem července. Současně uvedl, že kdyby smlouvu o radaru neratifikoval český parlament, nabídne svou rezignaci. "Kdybych neuspěl, musel bych minimálně dát šanci ministerskému předsedovi, aby našel někoho lepšího," řekl Schwarzenberg v interview pro agenturu Reuters.

Poslanci KSČM stvrdili podpisy, že nezvednou ruku pro radar

Poslanci KSČM se zavázali podpisem, že nepodpoří výstavbu americké protiraketové základny v Česku. Podpisy všech 26 poslanců KSČM prezentoval šéf jejich klubu Pavel Kováčik. "Považuji seznam za nadbytečný, ale šlo o přání Humanistického hnutí," řekl Kováčik novinářům. Česká vláda začala o umístění americké radarové základny v Česku vyjednávat loni. Radar v Brdech má být podle dosavadních plánů propojen s deseti antistřelami v Polsku. Česko-americké smlouvy by měly být podepsány počátkem července. Po podpisu ministrů zahraničí obou zemí je ale bude muset schválit český parlament a podepsat prezident. Proti záměru se staví komunisté a sociální demokraté, hlasovat pro ale nechtějí ani dvě poslankyně zelených, což by při křehké koaliční většině ve sněmovně znamená velmi vratkou pozici.

Premiér zatím nechce mluvit o možnosti nepřijetí smlouvy o radaru

Premiér Mirek Topolánek (ODS) zatím nechce spekulovat o důsledcích možného neschválení smlouvy o výstavbě radarové základny USA v Česku. "Až to bude aktuální, což je nepochybně za několik měsíců, tak se o tom můžeme bavit," řekl premiér Mirek Topolánek (ODS) v reakci na slova ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (za SZ). Ten v rozhovoru pro agenturu Reuters prohlásil, že by nabídl svou rezignaci, kdyby parlament smlouvu o radaru neschválil. Radar pokládá Topolánek za důležitou věc stejně jako ministr zahraničí, ale "vyhlašovat to teď v létě, ještě před zimními mrazíky", mu připadá předčasné. Schwarzenberg během svého pobytu v USA prohlásil, že si není jistý, zda český parlament schválí rozmístění části amerického protiraketového štítu v Česku ještě v době, kdy bude v úřadu republikánský prezident George Bush, pokud tak vůbec učiní. Podle něj by za vlády republikánů kroky k realizaci protiraketové obrany byly rychlejší, zatímco za vlády demokratů by ten proces byl asi pomalejší. Schwarzenberg však věří, že Spojené státy budou s programem protiraketové obrany pokračovat, ať už bude příštím prezidentem zvolen kdokoli.

MF: Bez dohody by stát Nomuře musel zaplatit přes 20 mld. Kč

Bez dohody uzavřené v listopadu 2006 by musela Česká republika podle tvrzení ministerstva financí zaplatit Nomuře místo 3,6 miliardy korun celkem 20,6 miliardy korun. Stát tak dohodou o smíru ušetřil 17 miliard Kč, řekl na čtvrteční tiskové konferenci šéf mezinárodně právního odboru MF Radek Šnábl. Nic to však nemění na faktu, že ČR byla již předloni na jaře arbitry uznána vinou za to, že se dopustila protiprávního jednání a svým postupem Nomuru poškodila. "Protiprávní jednání české vlády přispělo ke zhoršení finančních nesnází IPB a k jejímu následnému pádu, a tím poškodilo benefiční užívání a práva z majetkové účasti společnosti Saluka v IPB," uvedli tehdy arbitři. Nomura spravovala svůj podíl v IPB přes společnost Saluka.

Sněmovna strávila další den spory, stihla jen interpelace

Poslanci opět strávili podstatnou část dne přestávkami a spory o to, co a kdy mají projednávat. Nakonec koalice těsnou většinou prosadila návrh na výrazné seškrtání programu nynější schůze. Část z neprojednaných bodů chtějí vládní poslanci přesunout na mimořádné jednání, které by se mohlo konat zřejmě příští týden. Odpoledne dolní komora stihla absolvovat jen ústní interpelace, pak schůzi přerušila do pátku, kdy se sejde k mimořádné schůzi vyvolané sociálními demokraty. ČSSD chce jednat o situaci v české justici. Koalice ale zřejmě zkusí tuto mimořádnou schůzi zablokovat. Dolní komora je již několik dnů ochromena hlavně kvůli sporu o složení parlamentních výborů. Koalice chce posílit své pozice v těchto orgánech, což opozice označuje za popření demokratických pravidel a výsledků parlamentních voleb.

Nečas plánuje další reformy, tentokrát mají přinést i výhody

Česko by mohly v brzké době čekat další sociální reformy. Zatímco jejich první etapa přinesla hlavně škrty a nepopulární opatření, ve druhé ministr práce Petr Nečas (ODS) počítá i s pozitivními kroky a určitými výhodami. Plánuje je v rodinné politice, důchodovém systému i na trhu práce. Platit by mohly už v příštím roce. Od zavedení takzvané negativní daně ministr v tomto volebním období už upustil. Druhou etapu reforem představil Nečas v obsáhlém rozhovoru s ČTK. I když Nečas počítá se zavedením otcovské dovolené, snížením odvodů na sociální pojištění u částečných úvazků či daňovou slevou u důchodového připojištění, není jasné, zda se mu něco podaří prosadit. Koalice totiž v poslední době není jednotná. Napjaté jsou i vztahy s opozicí. Sněmovně se tak podařilo na této schůzi z plánovaných bodů projednat jen minimum. Ministr je ale přesvědčen o tom, že podporu získá a jeho plány nezbrzdí ani půlroční předsednictví EU. "Není důvod kvůli českému předsednictví vypustit vnitrostátní reformní agendu. Já to tedy rozhodně v úmyslu nemám," řekl.

Nečas: Za kratší úvazky pro znevýhodněné o 1500 korun nižší odvod

Firmy a instituce, které přijmou na částečný pracovní úvazek rodiče dětí do deseti let, osoby nad 55 let a postižené, by mohly mít brzy slevu na sociálním pojištění. Činila by na osobu 1500 korun měsíčně. Stejné opatření by platilo i u těch, kteří pečují o postiženého či staršího člena rodiny. ČTK to v obsáhlém rozhovoru řekl ministr práce Petr Nečas (ODS). Návrh je součástí druhé etapy sociálních reforem. Hotov je už záměr zákona. Zatím není jasné, zda se Nečasovi něco z druhé etapy reforem vůbec podaří prosadit. Koalice totiž v poslední době není jednotná. Velmi napjaté jsou i vztahy s opozicí. Sněmovna tak na své červnové schůzi stihla projednat zatím jen minimum ze svého programu. Česko navíc čeká v prvním pololetí příštího roku předsednictví EU. Podle Nečase to ale není důvod k tomu, aby se reformy "vypustily".

Nečas: Firmy by mohly mít za spoření na penzi vyšší daňovou slevu

Firmy, které budou přispívat svým pracovníkům na důchodové připojištění, by za to brzy mohly mít výraznější daňové slevy. Z nynějších 24.000 korun by se mohly zvednout na 32.000 či až na 36.000 korun. ČTK to řekl ministr práce Petr Nečas (ODS). Návrh obsahuje druhá etapa důchodové reformy. S ministerstvem práce ho připravuje ministerstvo financí. Podle Nečase ho chtějí předložit ještě letos. Druhá etapa důchodové reformy se soustředí na financování. Zaměřuje se například na fondy a penzijní připojištění. Ke spoření chce motivovat pracovníky i zaměstnavatele. Lidé by si měli nechávat uloženou částku navíc vyplácet hlavně jako doživotní příspěvky. Fondy by také měly začít klientům poskytovat víc možností spoření. Počítá se s oddělením majetku akcionářů a klientů a dalšími opatřeními.

Chorvaté oficiálně zrušili zákaz dovozu mléka a masných produktů

Chorvaté ve čtvrtek oficiálně zrušili úplný zákaz dovozu masných a mléčných výrobků, který pro turisty platil od 1. června. Jak ČTK řekla česká konzulka v Záhřebu Veronika Honcová, oznámení o konci zákazu ve čtvrtek vyšlo v úředním věstníku Narodne novine. Turistům tak za dovoz potravin do určitého limitu již nehrozí sankce. Proti zákazu se v uplynulých týdnech postavily české a chorvatské společnosti podnikající v cestovním ruchu. Chorvatské ministerstvo zemědělství, které omezení zavedlo, nakonec nátlaku ustoupilo a oznámilo odložení platnosti sporné vyhlášky. Stalo se tak již před týdnem, kdy chorvatští celníci dostali pokyn, aby potraviny přestali kontrolovat. Právní jistotu ale mají Češi až od teď. Podle Honcové má oznámení ve věstníku Narodne novine trochu jinou podobu, než ministerstvo zemědělství původně oznámilo. Místo odkladu o šest měsíců věstník píše o úplném zrušení. To je posun, který prý dává naději, že zákaz nebude příští rok znovu zaveden.

NKÚ: Většina řízených střel překročila technickou životnost

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zjistil, že u téměř všech řízených střel v české armádě je dvojnásobně až trojnásobně překročena technická životnost. Výjimkou je například moderní protiletadlový komplet RBS-70, který vojsko získalo teprve nedávno. ČTK o tom ve čtvrtek informovala mluvčí úřadu Radka Burketová. Podle ministerstva obrany je však protiletadlovou munici možné mimo jiné díky kontrolám používat dlouhou dobu a nahradit ji bude třeba až kolem roku 2010 nebo později. "Další prodlužování životnosti přináší bezpečnostní riziko a nezaručuje spolehlivé použití," uvedl v tiskové zprávě prezident NKÚ František Dohnal. Vojsko loni na konci listopadu oficiálně rozšířilo výzbroj o 16 nových protiletadlových zbraní švédské výroby RBS-70. Moderní přenosný systém s laserovým naváděčem slouží k ničení nízkoletících cílů. Vojsko však má stále ve výzbroji například i některé komplety sovětské výroby.

Rektoři: univerzity potřebují na příští rok o 3 mld. Kč víc

České vysoké školy potřebují na příští rok o tři miliardy korun víc, než s kolika se počítá v aktuálním návrhu ministerstva financí. Na čtvrtečním jednání v Brně se na tom shodli rektoři VŠ. Vláda ve svém programovém prohlášení slibuje navýšení příspěvků na vysoké školy. Aktuálně navrhovaná čísla jsou však s tímto slibem v příkrém rozporu, řekl novinářům rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl. Podle rektora pražského ČVUT Václava Havlíčka se v současném rozpočtovém výhledu počítá s tím, že od roku 2008 do roku 2011 se příjmy vysokých škol zvýší z 21,08 miliardy korun na 21,8 miliardy korun, což odpovídá tří- až čtyřprocentnímu nárůstu. "Tyto údaje jsou pro nás absolutně nepřijatelné," řekl Havlíček. I kdyby se prý školy neměly v příštích letech nijak rozvíjet, potřebují kvůli rostoucím cenám a mzdám na rok 2009 o 1,7 miliardy korun navíc, na léta 2010 a 2011 pak o 3,1, respektive čtyři miliardy korun víc. Rektor Hampl v souvislosti s financováním zdůraznil, že vysoké školy nyní čeká reforma, popsaná v takzvané bílé knize terciálního vzdělávání. "Takováto ambiciózní reforma se nedá dělat nasucho," řekl.

MMR chce po vládě tři mld. Kč navíc na opravy panelových domů

Až o tři miliardy korun by se mohl zvýšit rozpočet programu Panel na opravy a modernizace panelových domů. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) totiž usiluje, aby letošní rozpočet tohoto programu Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) byl navýšen na celkových 4,5 miliardy korun. ČTK to ve čtvrtek řekl ředitel odboru bytové politiky MMR Pavel Rakouš. "Návrh na změnu rozpočtu je nyní v připomínkovém řízení mezi členy vlády a očekává se jeho projednání na konci června," uvedl Rakouš. Vláda bude jednat také o změnách podmínek při udělování dotací na opravy panelových domů. Tento bod měl kabinet na programu již v pondělí, na žádost ministra pro místní rozvoj Jiřího Čunka ale bod z projednávání stáhl.

Petrof vyhrál arbitrážní spor s GIC o prodej pian v USA

Výrobce pian Petrof Hradec Králové vyhrál arbitráž s americkou obchodní firmou Geneva International Corporation (GIC) o prodej pian v USA. Rozhodčí soud při Hospodářské komoře a Agrární komoře ČR rozhodl, že Petrof loni vypověděl dlouholetou smlouvu s GIC na prodeji pian v Americe oprávněně a nároky GIC na náhradu škod zamítl. Výhra dává Petrofu dobré předpoklady k vítězství v obdobném sporu v USA. ČTK to ve čtvrtek řekl právník Petrofu Pavel Vidura. "Z arbitráže vyplývá, že Petrof od smlouvy odstoupil oprávněně a řádně ji ukončil. Petrof tak může nástroje v USA prodávat sám," řekl Vidura. Arbitráž také podle něj konstatovala, že GIC smlouvu porušila, když nasmlouvané nástroje neodebrala. Nároky GIC na náhrady údajných škod za nástroje, které Petrof nedodal, a za údajně dodané vadné nástroje arbitráž zamítla. S rozhodnutím české arbitráže nyní Petrof pojede do USA, kde mezi oběma firmami běží spor na práva užívat ochrannou známku Petrof v USA. GIC se domáhá rozsudku, který by Petrofu zamezil používat ochrannou známku v USA a prodávat klavíry až do vypršení licence v roce 2012. "Soud v USA zatím nerozhodl, protože čekal na výsledek české arbitráže," řekl Vidura.

CVVM: Téměř dvě třetiny Čechů jsou pro zavedení trestu smrti

Téměř dvě třetiny lidí se domnívají, že v České republice by měl existovat trest smrti. Vyplývá to z květnového průzkumu, který ve čtvrtek zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Opačný názor vyslovila přibližně třetina Čechů. Šest procent lidí neví. Pro trest smrti je v posledních čtyřech letech průměrně 60 procent občanů. Počet jeho odpůrců ale stále narůstá. Podle CVVM 28 procent Čechů tvrdí, že trest smrti "rozhodně má existovat", 34 procent lidí si myslí, že "spíše má existovat". Rozhodně proti trestu smrti se vyjádřilo 11 procent dotázaných. "Spíše má existovat" podle 21 procent lidí. S trestem smrti souhlasila v posledních letech nadpoloviční většina veřejnosti, přesto stoupá skupina lidí, kteří trest odmítají. Ze 13 procent v roce 1992 stoupl do letoška počet odpůrců o 19 procentních bodů.

CK nebudou mít povinnost uvádět součet položek u ceny zájezdu

Cestovní kanceláře nebudou muset od příštího roku uvádět součet všech položek u ceny zájezdu. Vyplývá to z vyjádření ministerstva financí pro ČTK po čtvrtečním jednání s asociací cestovních kanceláří. MF přitom již delší dobu připravuje novelu zákona o cenách, která CK měla donutit k prezentaci celkových cen. Podle prvního náměstka ministra financí Ivana Fuksy ministerstvo v novele navrhuje, aby CK "v každém okamžiku" uváděly všechny ceny, které nutně souvisejí s koupí zájezdu. Cestovní kanceláře tak nebudou muset prezentovat součet jednotlivých položek. CK si zároveň vyjednaly odklad platnosti novely; ta původně měla být závazná od 1. ledna 2009. Pro cestovní kanceláře však bude platit takzvaná oddělená účinnost, aby se stihly vzhledem k přípravě katalogů na nová pravidla připravit. Podle mluvčího asociace CK Tomio Okamury se začnou kanceláře novelou řídit zřejmě až od října příštího roku.

Dráhu z Prahy na letiště zřejmě zaplatí soukromý investor

Dráhu z centra Prahy na letiště zřejmě zaplatí soukromý investor v rámci spolupráce veřejného a soukromého sektoru, takzvaného projektu PPP. Tento způsob financování doporučuje ministerstvu dopravy studie, kterou pro úřad zpracovalo PPP Centrum České republiky. Dráha by měla být hotova koncem roku 2013. "Finanční výsledky modelu jsou natolik příznivé, že umožní dostatečnou efektivnost i v případě, že se zcela nepotvrdí současné odhady poptávky po letištním expresu," uvedl mluvčí MD Karel Hanzelka. Podle něj je investice soukromé firmy nejpravděpodobnějším způsobem financování dráhy. Náklady na její výstavbu se odhadují až na 30 miliard korun. Jak vyplývá ze studie, projekt PPmP bude pro stát výhodnější než financování stavby klasickým způsobem z veřejných rozpočtů.

Veterináři: Prasata v Brzkově nezabila nákaza, ale špatná péče

Uhynutí asi 250 prasat na zemědělské farmě v Brzkově na Jihlavsku nezpůsobily nebezpečné nákazy, ale špatná péče chovatele Františka Jekla. Předpoklad veterinářů potvrdily právě ukončené laboratorní testy. U mrtvých zvířat sice byly zjištěny určité zdravotní problémy, ale ty by je při odpovídající výživě a veterinární péči nezabily, řekl ve čtvrtek ČTK Bořek Vejmelka z Krajské veterinární správy. Veterináři již zahájili s Jeklem správní řízení. Kvůli podezření z týrání zvířat se případem zabývá také policie. "Virologická vyšetření vyloučila nebezpečnou nákazu, to již bylo známé v pátek. Ale ani žádná jiná význačná nákaza se tam nepotvrdila," uvedl Vejmelka. Vyšetření mimo jiné potvrdilo, že prasata byla podvyživená, měla také nález na plicích a ve střevech. Podle veterinářů by se tyto potíže daly řešit běžnou léčbou. Do jaké míry se Jekl provinil proti veterinárním předpisům, vyplyne ze správního řízení, v němž může být uložena pokuta do půl milionu korun.

Prostějovský OP uzavře pobočky v Olomouci a Uherském Hradišti

Prostějovský Oděvní podnik (OP) koncem června ukončí výrobu v závodech v Olomouci a Uherském Hradišti. Propustí zde více než 250 lidí. ČTK to ve čtvrtek řekl obchodní náměstek OP Milivoj Žák. Největší tuzemský výrobce konfekce nedávno ukončil výrobu i v Ostravě a Lošticích. Podnik tak již bude vyrábět pouze v mateřském závodě v Prostějově. I zde propustí asi 160 ze zhruba 3000 zaměstnanců. Za hlavní důvod uzavření závodů v Olomouci i Uherském Hradišti Žák označil posilující kurz koruny vůči dolaru a euru. "Nepřeje vývozům, neefektivní výrobu pro vývoz proto musíme utlumovat. V tomto případě se jedná o produkci džínů, které se vyráběly v Uherském Hradišti a praly v Olomouci," vysvětlil obchodní ředitel OP. Upřesnil, že OP má v Uherském Hradišti 207 pracovníků, v Olomouci zhruba 50.

Oděvní podnik Prostějov je největším českým výrobcem konfekce

První konfekční závod v Prostějově byl postaven již roku 1858. Po 2. světové válce byla založena společnost následně nesoucí název Oděvní závody Jiřího Wolkera, později přejmenovaná na Oděvní průmysl Prostějov. Tento konfekční výrobce zajišťoval 80 procent veškeré oděvní výroby v Československu a byl také významným exportérem. Roku 1991 se společnost Oděvní průmysl přeměnil ze státního podniku na akciovou společnost a o rok později byla společnost privatizována jejím managementem. Privatizace byla dokončena prodejem zbylých akcií v druhé vlně kupónové privatizace v roce 1994. Společnost Oděvní průmysl byla ovládnuta Oděvním podnikem s. r. o. (založil jej bývalý management), který se v roce 1998 přeměnil na akciovou společnost Oděvní podnik.

Investor chce v Praze postavit mrakodrap Ledová věž

Na pražské Pankráci bude v budoucnu možná stát další výšková budova. Investor chce na pankrácké pláni postavit administrativní centrum, podle občanského sdružení Arnika by měla být budova vysoká téměř 80 metrů. Národní památkový ústav (NPÚ) označil stavbu za vyloučenou, pražští památkáři zatím stanovisko nevydali. Zatím není jasné, kolik má plánovaná budova stát nebo kdy by se mohlo začít stavět. "Kromě architektonického návrhu a pár konzultací s úřady nic jiného neproběhlo," řekl ve čtvrtek ČTK Antonis Timiopulos z akciové společnosti Pankrác. Timiopulos ale potvrdil, že objekt s názvem Ledová věž by v budoucnu na Pankráci stát mohl, pokud se společnosti podaří dokončit územní řízení. To ale podle něj není v dohlednu. Aktuálně se na magistrátu kolem stavby jednání nevedou, společnost žádost o stanovisko magistrátních památkářů stáhla.

Národní divadlo v Brně uvede operu o revolučním roce 1968

Brněnské Národní divadlo uvede v červnu ve světové premiéře operu skladatele Petra Kofroně Mai 68. Vypovídá o událostech roku 1968 ve Francii a Československu. Opera se původně měla hrát v pražském Národním divadle, premiéra tam byla ohlášena na leden 2008. Z uvedení ale sešlo a obě první scény se dohodly na koprodukci. V Brně se bude poprvé hrát 20. června, tři dny nato následuje premiéra pražská, řekli zástupci Národního divadla v Brně. Dílo má připomenout Pražské jaro v Československu a souběžné studentské bouře v Paříži. Hlavní hrdinkou je česká studentka Jarmila, která přijíždí na univerzitu do Francie. Tamní revoluční dění ji rychle vtáhne, byť se snaží levicově naladěné studenty kvůli své zkušenosti s komunismem mírnit. Její radikální přátele v Paříži později zasáhne zpráva, že studentka na prázdninách v Československu zahynula pod pásy tanku sovětských okupačních vojsk.

Asociace orchestrů se postavila za ředitele České filharmonie

Asociace symfonických orchestrů se ve sporu v České filharmonii (ČF) postavila na stranu jejího ředitele Václava Riedlbaucha. Již dříve tak učinil i její zřizovatel, ministerstvo kultury. Jádrem sporu je dva roky stará novela autorského zákona, podle níž dnes již nepatří práva k nahrávkám hudebníkům, ale jejich zaměstnavateli. Předseda asociace Roman Dietz ve čtvrtek ČTK řekl, že ředitel ČF musí novelu uplatnit proto, aby zajistil dobré hospodaření celého tělesa. Filharmonici kvůli svému sporu s vedením nepořizují nahrávky svých vystoupení a činili tak i během Pražského jara.

Podle novely v případě, kdy nahrávku pořizují zaměstnanci určitého tělesa, měla by autorská práva přecházet na zaměstnavatele. Na takovém výkladě zákona trvá ředitel Riedlbauch, uvedl Dietz. Proti němu ale stojí odboráři orchestru, kteří poukazují na tu část novely, kde stojí: "pokud není dohodnuto jinak" a která by mohla umožnit, aby autorská práva byla přenechána zaměstnancům. "Odbory samy nezpochybňují, že autorská práva patří zaměstnavateli, ale poukazují na to, že je možné se podle zákona dohodnout jinak," řekl Dietz. Kvůli tomu, že ve filharmonii není žádná doplňková dohoda uzavřená, stojí nahrávání.

Jakubiskova Bathory zahájí 25. července Letní filmovou školu

Projekce Jakubiskova velkofilmu Bathory, který krátce předtím po premiéře na karlovarském festivalu přijde do kin, zahájí 25. července 34. ročník Letní filmové školy (LFŠ) v Uherském Hradišti. Pod partnerstvím města ho do 3. srpna potřetí uspořádá Asociace českých filmových klubů (AČFK). Její zástupci na čtvrteční tiskové konferenci uvedli, že organizační proměny asociace se odrazily na struktuře programu, jeho důslednějším vzdělávacím charakteru i jasnějších kritériích zvaní hostů a filmových odborníků. Letošní LFŠ se uskuteční bez účasti jejího dlouholetého ředitele Jiřího Králíka a jeho nejbližších spolupracovníků. Králík byl kvůli údajným dluhům loni na podzim odvolán, teď se s asociací soudí.

Etiopanka Tuneová zaběhla v Ostravě světový rekord v hodinovce

Etiopská vytrvalkyně Dire Tuneová překonala na mítinku Zlatá tretra v Ostravě světový rekord v hodinovce. Letošní vítězka maratonů v Houstonu a Bostonu ve čtvrtek uběhla 18.517 metrů, čímž překonala o 177 metrů deset let staré maximum Keňanky Tegly Loroupeové. Dvaadvacetiletá vytrvalkyně po roce napodobila krajana Haileho Gebrselassieho, který vloni na Zlaté tretře vylepšil světový rekord v mužské hodinovce. Tuneová za svůj úspěšný pokus od pořadatelů obdrží bonus 15 tisíc dolarů. Z národních rekordů se radovaly i obě soupeřky, které vydržely až do cíle. Ivana Sekyrová urazila 16.422 metrů a dosud nejlepší český čas Jitky Bělohlávkové z roku 2001 vylepšila o 618 metrů. Třetí skončila Slovenka Katarína Berešová s výkonem 16.154 metrů.

Počasí v pátek

Zataženo až oblačno, občas déšť. Odpoledne od západu částečné ubývání oblačnosti. Teploty 14 až 18 st. C, na východě do 20 stupňů C, na horách kolem 9 st. Mírný západní až severozápadní vítr.