Zprávy

Kvůli rozsudku soudu požaduje část politiků odvolání Vesecké

Krajský soud v Praze uvedl, že šest vysokých justičních představitelů v čele s nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou neoprávněně zasahovalo do vyšetřování lidoveckého předsedy Jiřího Čunka a dalších trestních kauz. Rozhodl proto, že se jim stínová ministryně spravedlnosti ČSSD Marie Benešová nemusí omlouvat za výrok, ve kterém je nazvala justiční mafií. Sociální demokraté a předsedkyně poslaneckého klubu vládních zelených Kateřiny Jacques požadují kvůli rozsudku odvolání Vesecké z funkce, premiér Mirek Topolánek (ODS) k tomu však nevidí důvod. Podle ČSSD má výměnu nejvyšší státní zástupkyně iniciovat ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Pokud tak neučiní, měl by ho podle socialistů Topolánek odvolat. Opozice bude jinak žádat Topolánkovu demisi. Premiér si však nemyslí, že by Vesecká chybovala, a verdikt soudu nepovažuje za důkaz zmanipulování Čunkova případu. Soudce Vojtěch Cepl výslovně zdůraznil, že nerozhodoval o vině a nevině lidoveckého předsedy. Nelze také podle něj určit, zda justiční představitelé kauzu skutečně ovlivnili. Topolánek však uvedl, že se v případu Čunek objevila řada pochybení žalobců, a bude proto po nejvyšší státní zástupkyni požadovat personální i systémové změny.

Pospíšil je na plánované návštěvě Evropského soudního dvoru v Lucemburku. Ministerstvo uvedlo, že rozsudek krajského soudu respektuje, nechce ale činit předčasné závěry. Podle předsedy nejsilnější opoziční strany Jiřího Paroubka však Pospíšil nese klíčovou odpovědnost za současný stav v justici, Veseckou prý měl odvolat již před několika měsíci. Státní zástupkyně by měla odstoupit také podle Jacques. Lidovecký místopředseda sněmovny Jan Kasal pak uvedl, že by měla vláda na nastalou situaci reagovat a obnovit důvěru občanů v českou justici. Rozsudek krajského soudu není pravomocný. Ve sporu bude s největší pravděpodobností rozhodovat pražský vrchní soud, protože se justiční představitelé plánují odvolat. Vesecká a další státní zástupci totiž pokládají odůvodnění verdiktu za neobjektivní, jednostranné a nevyvážené. Cepl prohlásil, že nepovoleně intervenovali v kauze lidoveckého předsedy a neoprávněně přesunuli vyšetřování z přerovského státního zastupitelství do Jihlavy. Stejně podle něj ovlivňovali případ katarského prince Hámida bin Abdal Sáního.

Rozhodnutí soudu bylo založeno především na výpovědích svědků v čele s ostravskou krajskou státní zástupkyní Zlatuší Andělovou. Ta popsala schůzky, na kterých se o Čunkovi mluvilo a kterých se část justičních funkcionářů účastnila. Uvedla, že po ní místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera požadoval, aby prodlužovala vyšetřování a řekl, že "nezávislost justice musí ustoupit politickým zájmům". Přestože žalobci její slova popřeli, soudce prý neměl důvod jí nevěřit. Benešovou zažalovali kromě Vesecké její náměstek Karel Černovský, náměstek vrchního státního zástupce Libor Grygárek, šéf jihomoravských státních zástupců Petr Coufal, žalobce Arif Salichov, místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera a bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec. Benešová o nich loni v prosinci v rozhovoru pro Český rozhlas prohlásila, že se v zákulisí snaží ovlivňovat kauzy, což se jim daří. Krajský soud uznal oprávněnost žaloby pouze u Grygárka, který podle něj neměl s Čunkovým případem nic společného. Benešová se mu proto má osobně i veřejně prostřednictvím ČTK omluvit. Stínová ministryně zvažuje, zda se proti tomuto rozhodnutí odvolá.

Senát schválil novelu, která dle kritiků znamená špiclování lidí

Senát bez širší rozpravy schválil novelu zákona o elektronických komunikacích, která je podle kritiků velkým zásahem do osobních svobod. Operátorům předloha ukládá, aby shromažďovali údaje o tom, kdo, kdy, odkud a kam telefonoval svým mobilním telefonem, evidovat by měli také údaje o neuskutečněných hovorech. Stejně by měla být dokumentována i elektronická komunikace. Data by měla být archivována půl roku. Nová pravidla uchovávání dat o telefonátech a mailech nyní posoudí prezident. Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS) zdůraznil, že novela promítá do českého práva nároky jedné z evropských směrnic. Senátoři o předloze nedebatovali. Během projednávání novely ve sněmovně se poslanci přeli mimo jiné o to, zda má mít přístup k údajům o telefonních hovorech jen policie nebo i zpravodajské služby. Velkým nedostatkem novely podle předsedy bezpečnostního výboru sněmovny Františka Bublana (ČSSD) je, že veškeré náhrady, které jsou s uchováváním dat spojeny, bude i nadále platit stát. Nyní za uchovávání dat ministerstvo vnitra podle něj operátorům platí zhruba 300 milionů korun ročně. Další desítky milionů prý za stejnou službu platí Bezpečnostní informační služba (BIS). Operátory znepokojují jak úvahy o tom, že by měly za uchovávání dat platit, tak zvyšování objemu těchto informací.

Senát schválil nová pravidla boje proti praní špinavých peněz

Senát schválil nový zákon proti takzvanému praní špinavých peněz. Předloha vychází z evropské směrnice, která měla být převedena do českého práva do půlky loňského prosince; za její nepřijetí hrozí Česku sankce. Vládní norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, má nabýt účinnosti do dvou měsíců po vyhlášení ve Sbírce zákonů. Novela mimo jiné ukládá lidem povinnost identifikovat se při každé obchodní transakci převyšující částku 1000 eur (zhruba 25.000 korun). Při transakci "nad 1000 euro se musím smířit s tím, že budu identifikován", řekl senátorům ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL). Nyní finanční instituce musejí žádat doklady jen u sum přesahujících 100.000 korun. Údaje o jménu klienta by banky schraňovaly pro případ, že by později transakci začala vyšetřovat policie.

Senát schválil změnu silniční daně, povolil vydání nových státních dluhopisů

Podnikatelé, kteří si koupí novější automobily s nižšími emisemi, budou zřejmě jezdit levněji. Senát totiž schválil zákon o silniční dani, který mění výpočet slevy ze základní sazby silniční daně tak, že nově bude záviset na stáří vozu, a nikoli na emisní třídě Euro, jak je tomu nyní. Zároveň zavádí zdanění vozidel silniční daní pro automobily již od 3,5 tuny. Pro některá vozidla na ekologický pohon zavádí osvobození od daně.

Senát také povolil vydání nových státních dluhopisů až za 60 miliard korun, které mají sloužit k pokrytí větší části schodku letošního státního rozpočtu. Vydání dluhopisů umožňuje zákon, který nyní čeká už jen na podpis prezidenta republiky.

Urban vyzval vládu, aby snížila daň na benzin, Kalousek to odmítl

Stínový ministr průmyslu ČSSD Milan Urban v Poslanecké sněmovně vyzval vládu, aby do příštího pátku předložila poslancům návrh na snížení spotřební daně na pohonné hmoty. Chce tak snížit tlak na nárůst cen benzinu a nafty. Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) jeho návrh vzápětí odmítl. Stínový ministr financí ČSSD Bohuslav Sobotka pak opět přišel s návrhem, aby snížená sazba daně z přidané hodnoty klesla zpátky na pět procent. Návrhy padaly během rozpravy k vládní novele zákona o dani z přidané hodnoty, kterou Kalousek označil jako technickou novelu. Urban tvrdí, že je možné snížit sazbu daně až o 2,50 Kč na litr, aniž by se Česko dostalo do sporu s Evropskou komisí kvůli minimální sazbě. Návrh by podle něj sněmovna mohla projednat ve zrychleném řízení. "Nic takového vládě nenavrhnu," uvedl Kalousek. Urban řekl, že pokud vláda s návrhem nepřijde, předloží ho ČSSD sama. V takovém případě by ale návrh postupoval podle standardní procedury, a pokud by prošel, platit by začal nejdříve na podzim.

Účast ve stávce se zřejmě bude lišit podle krajů

Podpora pondělní stávky pracovníků školství se v jednotlivých krajích zřejmě bude lišit. V některých regionech, například na jihu Moravy a Karlovarsku se do ní podle odborů zřejmě zapojí většina škol. Jinde, třeba v Ústeckém a Jihočeském kraji, se zatím nepřihlásila ani třetina škol. Zástupci krajských školských odborů ale upozorňují na to, že údaje jsou pouze předběžné, další školy se stále hlásí.

Klaus: Posouzení lisabonské smlouvy u ÚS je klíčové pro ratifikaci

Komplexní posouzení obsahu lisabonské smlouvy Ústavním soudem (ÚS) je podle prezidenta Václava Klause "naprosto klíčový předpoklad její ratifikace". Prezident to uvedl v odpovědi Ústavnímu soudu, který nyní rozhoduje o tom, zda smlouva není v rozporu s českým ústavním pořádkem. Podle Klause by se také mělo zvážit, zda by o smlouvě neměli rozhodnout lidé v referendu. Ústavní soud o přezkoumání smlouvy požádali senátoři z iniciativy ODS. Klaus patří k jejím kritikům. "Rozhodnutí Ústavního soudu v této věci bude, a pravděpodobně dlouho zůstane, jedním z nejvýznamnějších a nejodpovědnějších v historii českého ústavního soudnictví," uvedl prezident. Lisabonská smlouva podle něj významně mění charakter Evropské unie, a tím i právní postavení České republiky v ní. Vzhledem k tomu, že o vstupu do unie lidé rozhodli v referendu, je podle něj legitimní otázka, zda by i souhlas s ratifikací lisabonské smlouvy neměl být předmětem referenda. Lisabonská smlouva má nahradit nepřijatou euroústavu a reformovat EU po rozšíření na 27 států.

Vondra na fóru k EU: Země V4 by měly spolupracovat v energetice

Visegrádská skupina má mimo jiné společný zájem na spolupráci v energetické politice nebo implementaci lisabonské smlouvy. Na konferenci věnované koordinaci visegrádských zemí v době českého předsednictví EU v roce 2009 to na ministerstvu zahraničí řekl vicepremiér Alexandr Vondra. Podle něj si také Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko uvědomují, jakou důležitost nyní v Evropě má západní Balkán a jejich východoevropští sousedé.

Spory koalice s opozicí prý ztěžují přípravy předsednictví ČR

Spory mezi koalicí a opozicí v českém parlamentu, které vyústily ve vypovězení dohody o takzvaném párování, nepříznivě ovlivňují přípravy českého předsednictví. Vyplývá to ze slov náměstkyně českého ministra vnitra Lenky Ptáčkové Melicharové, která v Lucemburku zastupovala šéfa resortu Ivana Langera. "Jeho nepřítomnost zde může a samozřejmě poznamenává přípravu českého předsednictví v příštím roce, protože jeho neúčast znamenala zrušení některých bilaterálních setkání," řekla náměstkyně. "Je to velmi nepříjemná situace. Já bych byla ráda, pokud by se český parlament byl schopen dohodnout, že české předsednictví je priorita celé ČR, nejenom vlády, a byl schopen přijmout taková opatření, která by pro příště tomuto mohlo předejít," dodala. ČR se do čela EU postaví v první půlce příštího roku.

Inflace podle analytiků zůstala na 6,8 procenta

Květnová inflace zůstala podle odhadů analytiků oslovených ČTK na dubnových 6,8 procenta. Růst cen podle nich podporuje především zdražování benzínu a nafty kvůli rostoucím světovým cenám ropy. Situace by se podle některých odhadů neměla příliš zlepšit ani v následujících měsících. Nezaměstnanost by naopak podle ekonomů měla v květnu opět klesnout, tentokráte až pod pětiprocentní hranici. V průměru analytici očekávají nezaměstnanost na 4,9 procenta oproti dubnovým 5,2 procenta. Důvodem nižšího počtu nezaměstnaných je již tradičně dobrý výkon ekonomiky a vliv sezónního zaměstnávání. Údaje o květnové inflaci zveřejní v pondělí Český statistický úřad a údaje o nezaměstnanosti ministerstvo práce a sociálních věcí.

Analytici:Omezená akceschopnost vlády zatím ekonomiku neovlivňuje

Omezená akceschopnost koaliční vlády Mirka Topolánka zatím nebude mít výraznější vliv na českou ekonomiku, shodli se analytici oslovení ČTK. Absence zásadních reforem daňového a penzijního systému se podle nich projeví negativně až za několik let. Případné předčasné volby domácímu hospodářství pak podle těchto expertů údajně nic zásadního nepřinesou, protože jejich výsledek by byl zřejmě opět těsný.

Studie: Nejatraktivnější zemí pro investice je Čína; ČR je devátá

Nejatraktivnější zemí pro přímé zahraniční investice se letos poprvé stala Čína, za kterou následují Indie a Rusko. Vyplývá to podle agentury DPA ze studie společnosti Ernst & Young. Česká republika se udržela na deváté příčce. "Vládní agentura CzechInvest v loňském roce zprostředkovala v Česku rekordních 182 investičních projektů v hodnotě bezmála 71 miliard Kč. Nejaktivnějšími investory byly loni poprvé české podniky, které v 55 projektech přislíbily investice za 15 miliard Kč. Celkový objem loňských investic byl ale nižší než v roce 2006, kdy CzechInvest zprostředkoval 176 projektů v hodnotě 114,6 miliardy Kč. Byl mezi nimi totiž i nový závod jihokorejské automobilky Hyundai v Nošovicích, jehož stavba si vyžádá zhruba 30 miliard Kč. Vláda letos v dubnu schválila další změny v investičních pobídkách, které spočívají v utlumení pobídek do zpracovatelského průmyslu a naopak posílením podpory investičních projektů zaměřených na strategické služby a technologická centra. Podmínky pro udělování investičních podmínek již v loňském roce upravila novela zákona, podle které mají nyní podporu dostávat především technologicky náročné provozy.

AK: Farmáři v pátek mlékárnám nedodají až 600.000 litrů mléka

Čeští farmáři v pátek sníží dodávky mléka do tuzemských mlékáren o deset procent. Zkrácení dodávek o několik stovek tisíc litrů mléka schválila komoditní rada Agrární komory. Zemědělci tak chtějí podpořit německé farmáře, kteří tento týden kvůli nízkým výkupním cenám zastavili dodávky německým mlékárnám. Podle Českomoravského svazu mlékárenského krácení dodávek nezpůsobí mlékárnám větší problémy.

Zemědělci budou asi od léta dostávat část spotřební daně za naftu

Zemědělci zřejmě budou moci od léta opět dostávat zpět část spotřební daně z nafty, kterou spotřebovali při práci na poli. Počítá s tím novela zákona o spotřební dani, kterou schválil Senát. Novela má podle ministra zemědělství Petra Gandaloviče (ODS) napravit chybu v platném zákoně, který nyní vratku umožňuje jen u čisté motorové nafty. "Ta už na trhu prakticky není," podotkl ministr. Důvodem je povinné přimíchávání biosložky do nafty, která se tak mění na takzvanou zelenou naftu. Zákon ukládá přimíchávat do motorové nafty dvě procenta metylesteru řepkového oleje nebo etylesteru řepkového oleje. Na tuto směs se ale vratka daně nevztahuje a novela má toto opomenutí napravit. Zemědělci mají nárok na vrácení 60 procent spotřební daně, kterou zaplatili za naftu při jejím nákupu a kterou spotřebovali při zemědělských činnostech. Ročně tak podle dostupných informací dostávají 1,5 až 1,7 miliardy korun. Novelu, která má nabýt účinnosti dnem vyhlášení ve Sbírce zákonů, musí ještě podepsat prezident republiky.

Na 100 prasat, jež přežila na farmě v Brzkově, musí být utraceno

Stovka prasat, která přežila na zemědělské farmě v Brzkově na Jihlavsku, musí být neprodleně utracena kvůli špatnému zdravotnímu stavu. Rozhodl o tom jihlavský magistrát na doporučení veterinářů. ČTK o tom informoval tajemník Lubomír Dohnal. V úterý, po anonymním upozornění na nadměrný zápach, objevili veterináři ve stáji 237 zdechlin, dalších 115 zvířat mezi nimi živořilo. Případ vyšetřuje policie pro podezření z trestného činu týrání zvířat.

Žáci zřejmě budou moci podávat přihlášky na tři střední školy

Uchazeči o středoškolské studium dostanou zřejmě možnost hlásit se už v prvním kole přijímacího řízení až na tři školy. Nyní platí, že v prvním kole lze podat přihlášku jen na jednu. Změna vyplývá z novely školského zákona, kterou většinou hlasů ODS schválil Senát. Nyní novelu posoudí prezident. Senátoři v debatě stejně jako už dříve poslanci ve sněmovně vyjadřovali obavy ze zvýšení administrativy a nákladů škol. Sociální demokraté proto v horní komoře zopakovali návrh, aby byl počet přihlášek zvýšen pouze na dvě. Podle nich to dává dětem ze základních škol dostatečnou možnost výběru a současně nezatěžuje administrativu. Většina senátorů se ale nakonec přiklonila k variantě tří přihlášek. Neprošel ani návrh ČSSD, aby žáci přihlášky podávali řediteli své základní školy, nikoli ředitelům středních škol, kam se hlásí.

Testy transportérů Pandur by mohly začít během června

Zkoušky transportérů Pandur určených pro českou armádu by mohly začít během června. Podle náměstka ministryně obrany Martina Bartáka to vyplynulo z nedávných rozhovorů mezi představiteli státu a zástupci rakouské zbrojovky Steyr. Barták také řekl, že několik málo dosud otevřených otázek by obě strany mohly vyřešit příští týden. Po podpisu dohody o testech a po jejich zahájení by podle něj obě strany mohly začít jednat o vlastním nákupu vozidel. "Paralelně se bude pracovat na případném novém kontraktu," podotkl Barták. Již dříve ministerstvo uvedlo, že předpokladem k zařazení transportérů do výzbroje je právě to, aby úspěšně absolvovaly zkoušky.

Soud dostane další důkazy k projektu oprav vily Tugendhat

Brněnský krajský soud dostane další důkazy, které mají dokázat, jestli architekt Jan Sapák poškodil svými výroky ke spornému tendru na opravu vily Tugendhat vítěze soutěže. Firma Omnia zažalovala Sapáka, ve výběrovém řízení druhého, kvůli jeho výrokům o zmanipulování městského tendru. Obě strany sporu na čtvrtečním jednání navrhly další důkazy, mimo jiné výslechy několika osob. Soud bude pokračovat 21. srpna. Sapák opakovaně uvedl, že je projekt vítězné společnosti Omnia příliš drahý a razantní, a přirovnal ho k plastickým operacím amerického zpěváka Michaela Jacksona. Omnia tvrdí, že tento i další výroky ji poškodily. Architekt, který v tendru neuspěl, se nyní opírá mimo jiné o rozsudek Nejvyššího správního soudu (NSS), který potvrdil, že ve výběrovém řízení byly chyby. Hlavním sporem je to, zda Omnia a její partneři splnili podmínky tendru. Už dříve krajský soud rozhodl, že měl brněnský magistrát Omnii vyřadit. NSS to nedávno potvrdil.

Vila Tugendhat je jedinou českou památkou moderního umění zapsanou na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Její oprava měla začít už v roce 2002. Kvůli mnoha sporům odborníků i politiků ale ještě nezačala.

Policista, který na Novojičínsku zastřelil zloděje, nepochybil

Policista severomoravské zásahové jednotky, který koncem ledna na Novojičínsku při zatýkání zastřelil prchajícího čtyřiadvacetiletého zloděje, postupoval správně a neporušil zákon. Rozhodla tak Inspekce ministra vnitra, která vyšetřování odložila. Verdikt potvrdila i státní zástupkyně, která na případ dohlížela. ČTK to řekl mluvčí Okresního státního zastupitelství v Ostravě David Bartoš.

Soud kvůli procesu s Olachy připravuje bezpečnostní opatření

Nebývalá bezpečnostní opatření plánuje na příští pondělí brněnský krajský soud. Začne se totiž zabývat sporem mezi Olašskými Romy, souvisejícím s únosem patnáctileté Mercedes Lakatošové z Prostějova do Ostravy. Očekává se, že k jednání přijedou desítky zástupců obou znesvářených stran. Do bezpečnostní akce bude zapojeno kromě početné justiční stráže také 40 policistů, v záloze bude policejní zásahová jednotka, řekla mluvčí krajského soudu Miroslava Sedláčková.

V romské komunitě je kauza únosu Lakatošové dobře známa. Dívka byla unesena poté, co její příbuzná utekla od svého partnera z ostravského klanu. Ten za ni údajně zaplatil věno prostějovským Romům ve výši 70.000 korun. Dívka prý byla unesena proto, aby byla její příbuzná přinucena k návratu ke svému partnerovi. Samotným únosem se zabýval v květnu prostějovský soud. Dva ze šesti pachatelů poslal do vězení. Podle prvotní výpovědi byla Mercedes při únosu vážně zraněna - utrpěla zlomeninu stehenní kosti, kvůli níž musela být operována. Lakatošová sice před soudem změnila výpověď s tím, že si nohu zlomila sama při pádu ze schodů, okresní soud přesto vynesl nepodmíněné tresty. Brněnský soud se bude zabývat další částí kauzy. Týká se ublížení na zdraví, z něhož je obviněna pětice členů ostravského klanu. Několik dní po únosu dívky mladíci kvůli vzniklému sporu postřelili jejího pětapadesátiletého příbuzného Josefa Lakatoše.

Prezident se po operaci kyčelního kloubu poprvé postavil

Prezident Václav Klaus se ve čtvrtek, dva dny po operaci kyčelního kloubu, poprvé postavil. Jeho léčba má naprosto standardní průběh. ČTK to řekl prezidentův mluvčí Radim Ochvat. "Zdravotní stav pana prezidenta dva dny po operaci je stabilizovaný. Má naprosto standardní průběh," uvedl Ochvat. Lékaři v nemocnici na Bulovce šestašedesátiletému Klausovi v úterý vyměnili kyčelní kloub za umělý. Prezident, který rád hraje tenis a věnuje se i jiným sportům, s ním údajně měl potíže už léta.

Památník písemnictví získal po 20 letech vzácný Kafkův dopis

Za literární archiválii prvotřídní hodnoty označují odborníci z Památníku národního písemnictví nově získaný dopis Franze Kafky. Krátké psaní adresované jeho přítelkyni Julii Wohryzkové mimo jiné dokládá, že se Kafka učil hebrejsky, o čemž se dosud jen spekulovalo. Takzvaná zálepka poslaná potrubní poštou v roce 1919 se v dubnu na pražské aukci vyvolávala za 14 tisíc korun, památník ji vydražil za 165.011 korun. Na dopis upozornil památník známý badatel v Kafkově díle František Kautman. Jako poděkování za to, že byl dopis zachráněn před vývozem do zahraničí, vydal památník Kautmanovu studii týkající se této významné akvizice, řekl novinářům Petr Kotyk z literárního archivu památníku. Součástí brožury je i přetištěný dopis. Podle Kotyka jde o první významnou akvizici do fondů Franze Kafky po více než dvaceti letech. Naposledy získal památník také v dražbě v roce 1986 soubor devíti dopisů a 23 korespondenčních lístků za 200 tisíc korun. S maximálně stejnou sumou počítalo vedení památníku i pro současnou dražbu. "Zvolili jsme ale jinou strategii než Národní knihovna při pařížské aukci Dalimilovy kroniky a cenu jsme předem nezveřejnili," uvedl Kotyk, podle kterého se tak zabránilo tomu, aby se cena za Kafkův dopis vyšplhala ještě výše.

Sluha dvou pánů bude mít v Národním už 400. reprízu

Už téměř 14 let se v historické budově Národního divadla v Praze hraje Goldoniho Sluha dvou pánů s Miroslavem Donutilem v titulní roli. Divácky úspěšná inscenace režiséra Ivana Rajmonta bude mít koncem června už čtyřstou reprízu, ale česká první scéna zatím oslavovat nechce. "K oslavě dojde až v září, kdy vyrovnáme rekord Örkényho Kočičí hry s Danou Medřickou v hlavní roli. Ta u nás měla na přelomu 70. a 80. let 403 repríz a stala se vůbec nejuváděnější inscenací," vysvětlil ČTK mluvčí činohry Národního divadla v Praze Tomáš Staněk. Zatímco Donutil si roli Truffaldina s chutí užívá a takřka nestárne, problém se objevil u představitelů dvou mileneckých párů. Režisér Rajmont je proto musel na podzim 2006 přeobsadit mladšími kolegy. Přesto Donutil přiznává, že ho po tříhodinovém představení bolí i to, co ho předtím nebolelo.

Podle archivu české první scény se málokterá činoherní inscenace "dožije" sté reprízy. Rekordmanem v České republice je bezesporu pražská Laterna magika s inscenací Kouzelný cirkus. Režiséři Evald Schorm, Jiří Srnec a Jan Švankmajer ji na jeviště přivedli v roce 1977, dodnes měla už 5872 repríz a hraje se stále. Herecký soubor se za tu dobu mnohokrát obměnil. Na šestadvaceti zájezdech se podívali do 14 zemí a doma i v zahraničí se představili dvěma milionům diváků. Rekordy hlásí i členové pražského Divadla Járy Cimrmana. Od první hry v roce 1967 uvedli hodně přes 10.000 představení pro 3,5 milionu diváků. Více než tisíckrát uvedli Hospodu na mýtince a Vyšetřování ztráty třídní knihy. Česká verze muzikálu Jesus Christ Superstar měla v 90. letech v pražském Divadle Spirála 1288 repríz, semaforská Kytice bavila v letech 1972 až 1981 diváky po šest stovek večerů.

Na festival v Náměšti přijedou legendy folku a hvězdy world music

Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou nabídnou v červenci vedle zástupců české hudební scény opět významné osobnosti světové world music a folku. Osmidenní přehlídka, jež začne 19. července v komorním prostředí renesančního zámku, patří mezi nejvýznamnější evropské akce svého druhu, řekl novinářům starosta města Vladimír Měrka. I letos většina zahraničních hudebníků díky Folkovým prázdninám navštíví Českou republiku zcela poprvé. Vzhledem k tomu, že Waterson:Carthy pouze velmi zřídka opouštějí britské ostrovy, představuje jejich koncert ve čtvrtek 24. července zcela mimořádnou událost.

Snahou Folkových prázdnin je také objevovat pro české publikum často méně známé, přesto výrazné zpěvácké a hráčské osobnosti světové tradiční hudby a world music. Mezi ně rozhodně patří zpěvák a kytarista Tcheka z Kapverdských ostrovů. Po loňském úspěchu se do Náměště vrací v Anglii narozená Češka Zuzana Novak, hráčka na drnkací mbiru; Marta Töpferová přijede s kapelou, a speciálně v Náměšti zazpívá s kolumbijskou zpěvačkou Lucii Pulido. Výrazné zastoupení bude mít na festivale sever Evropy: přijede třeba houslista Harald Haugaard z Dánska a také výtečná houslová úderka z Norska - skupina Majorstuen. Pravděpodobně nejstarší americkou hudbu Sacred harp představí Tim Eriksen. Mezi vrcholy Folkových prázdnin se podle organizátorů bezesporu zařadí koncert Ivy Bittové s kontrabasistou Georgem Mrázem. Mimo festivalové předplatné vystoupí letošní Oskaři Glen Handsard a Markéta Irglová.

Příběh Pražského hradu doplní unikátní korunovační křeslo

Unikátní korunovační křeslo, na které usedali při slavnostním ceremoniálu Habsburkové, doplnilo stálou expozici Příběh Pražského hradu. Skládací a přenosné křeslo, které do Prahy Habsburkové na korunovace vozili ze svého sídla ve Vídni, leželo ještě s druhým podobným nepoznané přes 200 let v depozitářích Hradu. Historikové jej ztotožnili až poté, co ve Vídni viděli podobná křesla. Obě korunovační křesla ze sbírek Hradu byla zrestaurována a jedno z nich nyní doplňuje jednu z tematických odboček stálé expozice Příběhu Pražského hradu, Příběh korunovací.

Sport

Česká fotbalová reprezentace se v úvodním utkání na mistrovství Evropy proti Švýcarsku musí obejít bez Zdeňka Pospěcha. Obránce FC Kodaň trápila od úterý zvýšená teplota a k sobotnímu zápasu do Basileje neodcestuje. Vedení mužstva dokonce zvažovalo, že na poslední chvíli udělá změnu v nominaci a povolá náhradníka, ale nakonec Pospěch zůstane s týmem.

Další možností pro české atlety plnit limity na olympijské hry bude 15. ročník Memoriálu Josefa Odložila, který se na pražském stadionu na Julisce bude konat v pondělí 16. června. Hlavním lákadlem bude kvalitně obsazená soutěž kladivářů a start mistryně světa a vedoucí ženy aktuálních světových tabulek v hodu oštěpem Barbory Špotákové. Hlavním závodem bude opět Memoriál Josefa Odložila v běhu na 1500 metrů. Favoritem by měl být Keňan Timothy Kiptanui, jehož osobní rekord z roku 2004 má hodnotu 3:30,04 minuty. Na startu budou také čeští běžci zkušený Michal Šneberger a talentovaný Jakub Holuša. V kladivářském sektoru by se měli představit první i druhý muž loňských tabulek - běloruský mistr světa a stříbrný olympijský medailista Ivan Tichon a jeho krajan Vadim Děvjatovskij, čtvrtý Slovinec Primož Kozmus či pátý kladivář minulé sezony Libor Charfreitag ze Slovenska. Ve startovní listině by mělo být devět mužů, který umějí 80 metrů, a s výjimkou Kodžiho Murofušiho z Japonska i všichni finalisté MS v Ósace. Letošní ročník má 12 mužských a šest ženských disciplín. Pořadatelé v běhu na 100 metrů slíbili start amerického sprintera Bernarda Williamse, stříbrného medailisty na dvoustovce z olympiády v Aténách. Kvalitní by mohla být výška mužů s českými špičkami, Rusy Andrejem Silnovem či jeho jmenovcem Těrešinem a Ukrajincem Jurijem Krymarenkem. Osmistovku prý poběží Ruska Světlana Čerkasovová.

Počasí

V pátek bude skoro jasno až polojasno, ojediněle s přeháňkami. Teploty 21 až 25 stupňů Celsia.