Zprávy

Vláda doufá, že uznání Kosova příliš nenaruší vztahy se Srbskem

Premiér Mirek Topolánek (ODS) i další vládní politici doufají, že středeční rozhodnutí kabinetu uznat nezávislost Kosova příliš nenaruší tradičně dobré vztahy se Srbskem. Odvolání velvyslance z Prahy ke konzultacím, kterým dnes Bělehrad na postoj české vlády reagoval, je podle premiéra pochopitelné. Věří přesto v pokračování "velmi dobrých vztahů" mezi oběma zeměmi. Opoziční ČSSD a KSČM naopak míní, že uznání Kosova vztahy se Srbskem poznamená a může mít i další negativní důsledky. Vládě vyčítají, že o něm údajně rozhodla v rozporu s některými doporučeními parlamentu. "Pan premiér tento krok chápe. Doufá, že akt, který Srbsko udělalo i v ostatních zemích, které uznaly nezávislost Kosova, nenaruší naše velmi dobré vzájemné vztahy, které mimo jiné charakterizuje i důsledná podpora ČR integračním snahám Srbska do evropských struktur," tlumočila ČTK názor premiéra Topolánka mluvčí kabinetu Jana Bartošová.

Americká Sněmovna seškrtala výdaje na protiraketové základny v ČR a Polsku

Americká Sněmovna reprezentantů ve čtvrtek seškrtala více než 700 milionů dolarů na protiraketový štít, jehož součástí mají být také zvažované základny v České republice a Polsku. Škrty jsou obsaženy v zákonu o výdajích na obranu pro příští rozpočtový rok ve výši 601,4 miliardy dolarů. Výdaje musí ale ještě schválit Senát, který se k jednání o tomto zákonu sejde pravděpodobně v červnu. Rozpočet na radar nedaleko Prahy a na sila s deseti antiraketami v Polsku poslanci snížili více než o polovinu. Zopakovali podmínky zařazené do rozpočtu na letošní rok, že peníze na výstavbu objektů v Evropě se mohou uvolnit, pokud administrativa předloží souhlas hostitelských států, a že Pentagon musí nezávislou studií prokázat účelnost celého systému.

UK skončí s výukou mediků, když Julínek prosadí akciovky

Univerzita Karlova (UK) ukončí výuku na svých pěti lékařských fakultách a fakultě farmaceutické, pokud ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) prosadí vznik univerzitních nemocnic jako akciových společností. Usnesl se na tom dnes akademický senát UK. ČTK to sdělil mluvčí UK Václav Hájek. Akademický senát požádal vládu o urychlenou nápravu situace. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt označil krok UK za vydírání. Je to neadekvátní krok, o zákoně se jedná, řekl ČTK. Univerzity prosazují nemocnice jako veřejné neziskové organizace, jak je to podle nich v Evropě běžné. Julínek trvá na akciových společnostech. "Naše stanovisko je, že jde o hluboké selhání vedení univerzity a osobně pana rektora, který ví, že obě strany se dohodly na dialogu. Zákony se připravují, nic není hotovo, paragrafové znění ještě nebylo dáno do připomínkového řízení," řekl ČTK Cikrt. Vysoké školy se obávají, že v akciových společnostech ztratí vliv na výchovu budoucích lékařů, výuku i výzkum. Klesne kvalita výchovy, což se projeví ve zhoršení kvality péče. To podle nich dopadne na pacienty. Proti Julínkovým záměrům protestovali v úterý studenti lékařských fakult. Pod petici "proti univerzitním nemocnicím bez univerzit" získali 4500 podpisů. Studenti vyzvali Julínka k dialogu o reformách.

LOK vyzval vládu k zastavení reforem a odboráře k protestům

Předsednictvo Lékařského odborového klubu (LOK) vyzvalo dnes vládu k zastavení reformy zdravotnictví ministra Tomáše Julínka (ODS), který chce zdravotní pojišťovny a univerzitní nemocnice převést na akciové společnosti. Odbory ji považují za rizikovou pro občany a nazývají ji "velkou zdravotnickou loupeží". Stejnou výzvu adresovalo ve čtvrtek vládě představenstvo České lékařské komory (ČLK). Předseda LOK Martin Engel ČTK řekl, že dnes také vyzvali lékaře, aby podpořili 24.června jednodenní výstražné omezení provozu ve zdravotnických zařízeních. "V nemocnicích, kde se lékaři ke stávce připojí, bude zajištěna akutní péče. Občané se nemusejí obávat, že by nebyli ošetřeni," ujistil Engel. Konkrétní podoba stávky se bude v jednotlivých zařízeních lišit. Protest začne ráno a vyvrcholí po 13:00, na kdy Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) vyhlásila hodinovou výstražnou stávku proti vládním reformám, jejichž důsledkem je podle odborů výrazné zdražování. Odbory před převodem zdravotních pojišťoven a budoucích univerzitních nemocnic na akciové společnosti varují. Je to podle nich cesta k rozkradení stamiliardových majetků ve zdravotnictví. Záruku "neprivatizace" požadují univerzity jako budoucí spoluakcionáři univerzitních nemocnic. Kritika vzniku akciovek zaznívá i v rámci koalice, lidovci a zelení prosadili do usnesení vlády, že privatizovat se nebude. Proti reformě vystupují opoziční ČSSD i KSČM.

Zubaři chtějí, aby lidé od ledna 2009 platili za plomby hotově

Zubaři chtějí prosadit, aby lidé od ledna 2009 platili plomby v hotovosti. Děti a některé skupiny by osvobodili. O návrhu chtějí hovořit s ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem (ODS) na víkendovém sněmu České stomatologické komory (ČSK) v Brně. ČTK to řekl prezident komory Jiří Pekárek. Na sněmu se sejde zhruba stovka delegátů z celé republiky. V Česku je přes 7000 zubařů. Podle Pekárka je zajímá z reformního balíku zejména ta část, která ovlivní fungování a kvalitu zubní péče. Akciové společnosti, na něž se mají přeměnit zdravotní pojišťovny a budoucí univerzitní nemocnice, tématem debat nebudou. Výzvu vládě k zastavení zdravotnické reformy, již ve čtvrtek vydalo představenstvo České lékařské komory, nelze tedy od zubařů očekávat.

Rada vysokých škol odmítá zvažovaný návrh rozpočtu na příští rok

Rada vysokých škol požaduje změny v rozpočtu plánovaném pro veřejné vysoké školy na příští rok tak, aby se vyrovnal evropskému průměru. Návrh rozpočtu na příští rok i střednědobý výhled rozpočtu veřejných vysokých škol na roky 2010 a 2011, které v únoru předložilo ministerstvo financí, podle rady nezajišťuje financování veřejných vysokých škol v takové reálné výši jako letos a je v příkrém rozporu s programovým prohlášením vlády i programy politických stran. Sněm ukládá předsednictvu Rady vysokých škol zintenzívnit koordinované akce ve spolupráci s Českou konferencí rektorů tak, aby v rozpočtu veřejných vysokých škol na rok 2009 byly plně započteny výkony těchto škol i oprávněné navýšení prostředků s ohledem na přkládaný růst mezd a inflace, uvádí se v usnesení sněmu, který se ve čal v Praze a o jehož závěrech dnes ČTK informoval mluvčí Univerzity Karlovy Václav Hájek.

Červnová stávka zastaví pravděpodobně i pražské metro

Při červnové stávce odborářů proti vládním reformám nebude s největší pravděpodobností jezdit pražské metro. ČTK to dnes řekli předsedové odborových organizací David Philipp a Luboš Olejár. Byl by to první případ, kdy se podzemní dráha kvůli stávce zastaví, zaměstnanci metra zatím vyjadřovali podobným akcím pouze podporu. Výstražná hodinová stávka se uskuteční 24. června od 13:00. Stávkovat se chystají také někteří řidiči tramvají a autobusů. Dopravní podnik hlavního města Prahy s nátlakovou akcí nesouhlasí, bude s odboráři jednat. "Bude zastaveno metro, budou uzavřeny stanice," řekl ČTK Luboš Olejár, předseda odborové organizace, která zastupuje některé pracovníky pražského metra. Klíčové odborové organizace jsou podle něj schopny metro uzavřít. Podle Olejára není jasné, zda budou stávkovat všichni zaměstnanci metra. Účast zaměstnanců dopravního podniku odhaduje na více než dvě třetiny. Připojení ke stávce potvrdil ČTK i předseda Odborové organizace dopravního podniku - metro strojvedoucí David Philipp. Také podle něj se metro zastaví. Odboráři se podle Philippa chystají sejít s vedením podniku a vysvětlit mu, že protest není namířen proti němu, ale proti vládním reformám.

Odbory organizují petici proti nerovnosti platů ve školství

Školské odbory organizují petici, jejímž cílem je zvýšení platů provozních a správních zaměstnanců ve školství. Novináře o tom dnes informoval předseda školských odborů František Dobšík. Vláda sice rozhodla, že letos přidá na mzdy pedagogům půl miliardy korun. Podle Dobšíka by tím ale nepedagogičtí zaměstnanci škol byli diskriminováni. Petici hodlají předat parlamentu a vládě. "My chceme i touto peticí vyvolat povědomí o tom, že by se problém financování školství měl řešit komplexně," uvedl Dobšík. Chápe prý, když ministr školství Ondřej Liška (SZ) říká, že ho mrzí, že se mu nepodařilo vyjednat zvýšení platů i pro nepedagogické zaměstnance. Činnost všech zaměstnanců škol je podle Dobšíka vzájemně propojena, a odbory proto s podporou veřejnosti chtějí dosáhnout změny dosavadního selektivního přístupu k řešení platů ve školství.

SOCR: Novela zákona o cenách omezí svobodu podnikání

Obchodníkům se nelíbí návrh novely zákona o cenách, který připravilo ministerstvo financí. Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) tvrdí, že novela by v Česku zavedla regulaci cen a omezila svobodu podnikání. Obchodníci proto chtějí s ministerstvem financí jednat o úpravě této novely. S návrhem ministerstva financí, který také nařizuje uvádět plné ceny zájezdů, nesouhlasí ani cestovní kanceláře. Novela zákona o cenách by měla začít platit na začátku příštího roku. "V obecné rovině lze předloženému návrhu vytknout zásadní odklon od liberálního pojetí trhu a jeho fungování na tržních principech nabídky a poptávky zavedením povinnosti prodávajícího prodávat za cenu obvyklou," stojí ve stanovisku k novele zákona o cenách, které SOCR zveřejnil na svých internetových stránkách.

ČSSD odmítá sankce pro řidiče za volání policie k nehodě

Sociální demokraté rozhodně odmítají sankce pro řidiče za to, že zavolají policii k dopravní nehodě, která nepřekročí stanovený limit způsobené škody. Na dnešní tiskové konferenci to řekl stínový ministr vnitra ČSSD František Bublan. "To je naše zásadní podmínka," zdůraznil. Sankce by podle Bublana vyvolávala u řidičů strach a policii by se k nehodě báli zavolat. Osobně je stínový ministr i proti stanovení limitu 100.000 korun pro nehody, u kterých je nutná asistence policie. Připustil ale, že se už na této výši shodl sněmovní výbor. Bublan se odvolal na názory odborníků, kteří říkají, že odhadnout výši škody zvlášť po nehodě je velmi těžké.

Langer: Starostové a policie budou uzavírat smlouvy o bezpečnosti

Starostové by v budoucnu měli víc ovlivňovat, jak budou policisté v jejich městě nebo obci pečovat o bezpečnost a pořádek. Obě strany si podmínky spolupráce stanoví v takzvaných koordinačních smlouvách. Ty budou obsahovat popis bezpečnostních problémů v regionu a dohodu, jak je řešit. Novinářům to dnes v Brně řekl ministr vnitra Ivan Langer. Podle policejního prezidenta Oldřicha Martinů může starosta jako problém vnímat třeba to, že kolem školy jezdí rychle auta. S policisty by se v takovém případě například dohodl, že z rozpočtu města či obce se nakoupí příčné prahy zpomalující provoz. Současně se domluví, že policisté, ať již Policie České republiky nebo obecní policie, pokud je zřízena, budou veleni do hlídek v době, kdy děti chodí do školy a ze školy, řekl Martinů.

Štefka: Fondy jsem neorganizoval, budu se dále bránit

Bývalý náčelník generálního štábu Pavel Štefka dnes opět popřel, že by se podílel na organizovaní černých fondů na štábu nebo bral úplatky. Kvůli možné souvislosti s kontroverzní kauzou se podle neoficiálních informací Štefka nestane velvyslancem v Uzbekistánu. Na tiskové konferenci v Praze dnes bez bližších podrobností uvedl, že se chce proti údajnému manipulování s fakty dále bránit. Štefka se v poslední době připravoval na velvyslanecké místo v Uzbekistánu, do země však vůbec neodcestoval. Vláda totiž ve středu podle neoficiálních informací prezidentovi Václavu Klausovi doporučila, aby již schváleného Štefku z funkce odvolal. Štefka nevylučuje, že se bude proti údajnému manipulování s fakty bránit právní cestou. "Je to jedna z možných variant," řekl novinářům. Nyní také zvažuje, jaké práci se bude věnovat dál. Jednou z možností je podle něj podnikatelská poradenská činnost.

České podniky do ovzduší loni vypustily méně CO2, než mohly

České podniky loni do ovzduší vypustily méně oxidu uhličitého, než měly povoleno. Podle dnes zveřejněných zpřesněných údajů Evropské komise vypustily v roce 2007 zhruba 87,8 milionu tun CO2. Podle českého ministerstva životního prostředí přitom povolenky měly až na 97,6 milionu tun. V roce 2006 české firmy vypustily podle údajů výkonného orgánu unie 83,6 milionu tun CO2 a o rok dříve 82,5 milionu tun. Podobně jako loni tak nevyčerpaly množství povolenek, které měly přiděleny. Také slovenské podniky loni do ovzduší vypustily méně oxidu uhličitého, než měly povoleno. Vypustily zhruba 24,5 milionu tun CO2, přitom měly v průměru na roky 2005 až 2007 přiděleny povolenky na 30,5 milionu tun.

Zisk České pojišťovny v prvním čtvrtletí klesl na nulu

Hospodaření České pojišťovny v prvním čtvrtletí skončilo podle mezinárodních účetních standardů na nule. Loni ve stejném období vykázala ČP čistý zisk 1,4 miliardy Kč. Na pojistném ČP vybrala do konce března 10,5 miliardy Kč, zatímco před rokem to bylo 10,3 miliardy. ČTK o tom dnes informoval mluvčí ČP Václav Bálek. Celý pojistný trh vzrostl o 5,9 procenta na 33,4 miliardy Kč. K dočasnému poklesu zisku vedly následky vichřice Emma v kombinaci s negativním vývojem na světových kapitálových trzích, uvedl generální ředitel České pojišťovny Lard Friese. "Naše společnost není vystavena finančním ztrátám spojeným s rizikovými hypotečními úvěry a navazujícími finančními instrumenty, které byly hlavní příčinou ztrát některých finančních institucí," dodal s tím, že díky dubnovému oživení finančních trhů dojde k výraznému zvýšení celkového zisku ČP.

Spotřeba papíru stoupá, každý Čech spotřebuje 148 kilo ročně

Spotřeba papíru v České republice loni stoupla o více než deset procent, každý Čech ho spotřeboval přes 148 kilogramů. Ve srovnání s vyspělými zeměmi je ale spotřeba v ČR stále podprůměrná, průměrná spotřeba Evropské unie byla před přistoupením nových členských států kolem 200 kilogramů na osobu. Na dnešní tiskové konferenci to oznámili zástupci Asociace českého papírenského průmyslu. Tempo růstu tuzemské výroby papíru zpomaluje. Celkem loni české papírny vyrobily přes milion tun papíru, což byl téměř stejný objem jako v roce 2006. V posledních letech totiž v Česku neotevřel novou papírnu ani jeden výrobce. Letos měla v Opatovicích uvést do provozu továrnu s kapacitou 350.000 tun papíru ročně finská společnost Myllykoski. Kvůli administrativním průtahům ale nakonec Finové dali přednost Bavorsku, kde továrna vyrábí už od letošního ledna.

Kardinál Vlk byl propuštěn z nemocnice, zamíří do lázní

Kardinál Miloslav Vlk byl propuštěn z nemocnice, kde koncem předminulého týdne skončil kvůli celkovému vyčerpání. Nyní se má přesunout do lázní. Informoval o tom server iDnes.cz. Mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora již dříve řekl, že kardinál bude pobývat v lázních v Třeboni. Pobyt v lázních si podle Pištory kardinál naplánoval již dříve, nyní jej spojí se zotavováním po zdravotních komplikacích. Kardinál vyhledal lékařskou pomoc v neděli 11. května dopoledne. Ve svém dopise kněžím, jáhnům a řeholníkům, který byl zveřejněn na webu pražského arcibiskupství, uvedl, že za jeho zdravotními problémy stály potíže se srdcem. "Organismus, zeslabený ještě nechutenstvím, se nakonec o slavnosti seslání Ducha svatého ráno 'sesypal' a tím začala moje náhlá špitální anabáze. Lékaři konstatovali, že kardiostimulátor byl sice funkční, nicméně srdce jako pumpa nepracovalo dostatečně," napsal kardinál. Minulou sobotu v nemocnici oslavil 76. narozeniny.

Praha připravuje efektivnější způsob potírání bezdomovectví

Hlavní město Praha chce zvolit efektivnější způsob, jak z ulic dostat bezdomovce obtěžující svou přítomností a chováním obyvatele metropole. Hodlá jim však prostřednictvím připravovaného akčního plánu řešení bezdomovectví rovněž nabídnout možnost najít práci a ubytování. Novinářům to dnes v Praze řekl radní pro sociální politiku Jiří Janeček, který plán předloží městské radě. Plán čerpající ze zahraničních zkušeností by se podle jeho tvůrců v případě přijetí stal první komplexní koncepcí řešení bezdomovectví v Česku. Podle Janečka nyní v Praze žijí asi dvě tisícovky bezdomovců. Někteří z nich bývají, zejména pod vlivem alkoholu, pachateli kriminálních deliktů. Kvůli jejich zdravotním obtížím nelze ani vyloučit, že by se mohli stát původci epidemií. Jeho cílem je proto "vytlačit" je z centra města a městské hromadné dopravy.

Průzkum: Češi patří mezi nejvíce loajální zákazníky v EU

Češi patří mezi nejvíce loajální zákazníky obchodních řetězců v Evropě. Podle průzkumu společnosti The Nielsen Company totiž nižší cena zboží přiměje ke změně obchodu pouze sedm procent českých spotřebitelů, zatímco například v Německu jich je zhruba pětina. "Ačkoliv mnozí spotřebitelé deklarovali, že cena v obchodech pro ně hraje důležitou roli, tak nepatříme mezi největší evropské lovce nízkých cen," řekl dnes ČTK Zdeněk Melotík ze společnosti The Nielsen Company, podle kterého malá ochota Čechů změnit kvůli nižší ceně obchod pramení i z toho, že spotřebitelé automaticky předpokládají v hypermarketech nízké ceny.

Hejtmani chtějí vznik fondu vodohospodářské infrastruktury

Hejtmani všech krajů vyzvali ministra životního prostředí, aby s vládou projednal vznik státního fondu vodohospodářské infrastruktury. Podle nich slíbené dotace z EU na budování a modernizaci čističek odpadních vod nebudou ani zdaleka stačit. Chybět by mělo asi 60 miliard korun, dalších 30 miliard poskytne EU. Hejtmani to dnes oznámili po jednání Asociace krajů ČR v Luhačovicích na Zlínsku. Ministr zemědělství Petr Gandalovič ale nedávno sdělil, že investice si vyžádají asi 49 miliard. Údaje ministerstvo přitom podle Ondřeje Veselého z tiskového odboru získalo z detailního průzkumu, provedeného ve všech obcích, které si čističku musejí pořídit. Zhruba 33 miliard korun by měla česká města a obce získat z operačního programu Životní prostředí a evropského fondu ISPA, dalších šest miliard korun poskytne ministerstvo zemědělství, ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí. Deset miliard korun pak tvoří zdroje investorů.

Analogovou ČT2 nebude letos moci sledovat až čtvrtina lidí

Až čtvrtina obyvatel Česka letos kvůli nástupu moderního digitálního zemského TV vysílání ztratí možnost sledovat tradičním analogovým způsobem program ČT2. Vypínání analogové ČT2 je nutností pro rozšiřování sítě vysílačů, přes které se bude šířit jeho digitální forma. Příští rok pak bude bez analogové ČT2 zhruba 30 procent až polovina lidí. Vyplývá to z informací, které Česká televize poskytla ČTK. "Pokles pokrytí analogovým vysíláním ČT bude citelný v letošním roce v Jihočeském, Středočeském a severočeském (Ústeckém) kraji. Tam všude se totiž vypnou vysílače velkého výkonu dosud šířící vysílání ČT2," sdělil ČTK šéf projektu digitalizace v ČT Pavel Hanuš. "Pokud bychom to vztáhli na celé území státu, bude jednat o zhruba 15 až 25 procent pokrytí obyvatelstva. Na konci příštího roku už by to měl být více jak dvojnásobek," dodal.

O pražská nádraží je zájem; důležitá si již developeři rozebrali

O pražská nádraží a přilehlé pozemky je mezi developery velký zájem. Podle sdělení Českých drah jsou u všech důležitých nádraží již uzavřeny smlouvy se strategickými partnery. Ti hodlají do rozvoje drážních pozemků investovat miliardy eur, velké proměny čekají především Smíchovské, Žižkovské a Masarykovo nádraží. "Praha je v podstatě rozebraná, zájem o pražské železniční reality je enormní," řekl na nedávné konferenci Czech Real 2008 ředitel odboru nemovitostních projektů Českých drah Karel Tabery. Většinu projektů řeší dráhy pomocí společných podniků s partnery z řad developerských společností. Ty kromě financování nových staveb obnoví i nynější budovy drah.

STEM: Velká část Čechů považuje výši důchodů za nedostatečnou

Více než čtyři pětiny Čechů považují starobní důchody za nepřiměřeně nízké a bezmála tři čtvrtiny lidí si myslí, že jsou důchody nedostatečné k pokrytí základních potřeb důchodců. Čtyři z pěti obyvatel se domnívají, že současný důchodový systém neumožňuje prožít důstojné stáří. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury STEM. Současnou podobu důchodového zabezpečení je podle 43 procent lidí nutné zásadně změnit, uvádí STEM. Hodnocení výše starobních důchodů a kvality důchodového systému závisí především na věku, materiálním zajištění domácností a na politických preferencích občanů. Nejkritičtěji přistupují k otázce důchodů lidé, jichž se bezprostředně týká, tedy starobní důchodci.

Důchodce, který roky zneužíval dceru a měl s ní děti, vyvázl s podmínkou

Krajský soud v Ostravě dnes zprostil obžaloby osmašedesátiletého invalidu z Ostravy Josefa Šablatůru. Státní zástupce ho vinil z toho, že od roku 1983 znásilňoval svoji dceru Ludmilu, které tehdy bylo 16 let. Měl s ní dokonce dvě děti, které jsou už dnes dospělé. Podle soudu je ale téměř vše promlčeno - Šablatůra tak vyvázl pouze s podmínkou za jediný prokázaný, ale dobrovolný styk z roku 2005, který soud kvalifikoval jako trestný čin soulož mezi příbuznými. Informuje o tom server Novinky.cz. Státní zástupkyně se proti verdiktu okamžitě odvolala. "Otázka promlčení je věc právního názoru. Já s názorem soudu nesouhlasím," řekla žalobkyně.

Neznámý pachatel poškodil v Olomouci sloup zapsaný v UNESCO

Neznámý pachatel poškodil v noci na dnešek v Olomouci Sloup Nejsvětější Trojice zapsaný na seznamu památek UNESCO. Odcizil část artefaktů, zástupci radnice odhadli škodu na 100.000 korun. Případ vyšetřují policisté. Na záznamy bezpečnostních kamer umístěných na náměstí však spoléhat nemohou. "V 08:00 nás kontaktoval občan, že si všiml, že na památce chybí artefakty. Kamerový záznam z té chvíle, kdy mělo dojít k poškození, nemáme. Kamera byla totiž otočena do jiné ulice, kde mělo dojít k rvačce," řekla ČTK mluvčí olomoucké městské policie Lenka Prošková. Podle olomoucké policejní mluvčí Jitky Dolejšové pachatel nezjištěným způsobem uvolnil na sloupu jednu pískovcovou vázu a další utrhl. Poškodil také dva pozlacené plameny, které byly součástí vázy a dva další podobné plameny odcizil.

Kroměřížská knihovna nashromáždila téměř 5000 brýlí pro Afriku

Téměř 5000 použitých dioptrických brýlí nashromáždila od února ve veřejné sbírce Knihovna Kroměřížska. Brýle poputují do zdravotnických středisek ve Středoafrické republice, která patří k nejchudším zemím světa. Konečný stav je 4852 kusů, které dnes pracovníci knihovny odvezli do Prahy hlavnímu organizátorovi projektu, nadaci Siriri, řekla ČTK Iveta Vondrášková z kroměřížské knihovny. Konečný výsledek sbírky prý výrazně předčil očekávání organizátorů. "Zapojila se spousta škol, nemocnic, domovů důchodců, obcí, soukromých firem a dalších institucí nejen ze Zlínského kraje. Nelze opomenout ani jednotlivce, kteří nám ochotně nosili brýle přímo do knihovny či posílali balíčky s brýlemi i přesto, že leckdy museli zaplatit nemalé poštovné," uvedla Vondrášková.

Na festival spisovatelů přijede i pakistánský autor Tariq Ali

Hosty 18. ročníku Festivalu spisovatelů Praha, který začne již příští neděli, doplní spisovatel, novinář a filmový scénárista pákistánského původu Tariq Ali. Ve čtvrtek definitivně potvrdil svoji účast, řekl dnes ČTK za pořadatele festivalu Václav Kovář. Ali se tak připojil k již známým hostům přehlídky - Margaret Atwoodové, Paulu Austerovi, Michaelu McClurovi, Ivanu Klímovi či Arnoštu Lustigovi. Festival, jehož tématem je rok 1968, potrvá od 1. do 5. června. Jeho program se bude konat opět především v Divadle Minor, některé pořady se uskuteční i v Městské knihovně, Obecním domě, autogramiády pak v knihkupectví Big Ben Bookshop.

Pianistu Anderszewského nahradí na Pražském jaru Leonskaja

Na festivalovém koncertu Pražského jara, který bude patřit 31. května v Obecním domě Symfonickému orchestru BBC, nevystoupí kvůli onemocnění polský pianista Piotr Anderszewski. V Beethovenově Klavírním koncertu č. 1 ho nahradí ruská klavíristka Elisabeth Leonskaja. ČTK to dnes řekla mluvčí Pražského jara Alena Svobodová. Leonskaja je pražskému publiku dobře známá a patří ke světové pianistické špičce. Orchestr bude řídit jeho šéfdirigent a jeden z nejúspěšnějších českých dirigentů současnosti Jiří Bělohlávek. Jde tak již o druhou změnu účinkujících na tomto koncertu. Jak oznámili pořadatelé v pondělí, místo nemocného herce Miroslava Moravce se recitace v Symfonii č. 7 Miloslava Kabeláče ujme Otakar Brousek.

Začal třídenní folklorní festival Praha srdce národů

Vystoupením lidových tanečních souborů na Palackého náměstí v Praze dnes začal mezinárodní folklorní festival Praha srdce národů, který potrvá do neděle. Na řadě představení a koncertů na mnoha místech metropole vystoupí přes 400 tanečníků, zpěváků a hudebníků z 22 uměleckých souborů. Kromě folkloru řady evropských národů vystoupí i soubory kubánské, mexické a australské. Podle organizátorů z pražského tanečního souboru Limbora, který se orientuje na slovenský folklor, jde o vůbec největší multietnickou akci svého druhu v Česku.

Benešová jako jediná postoupila z kvalifikace French Open

Iveta Benešová postoupila jako jediná z českých tenistů z kvalifikace do hlavní soutěže Roland Garros. Hráčka s nejlepším žebříčkovým umístěním, která musela bojovat v kvalifikaci, dnes porazila v závěrečném třetím kole Sandru Martinovičovou z Bosny 5:7, 6:1 a 6:1. Na pařížském grandslamu si Benešová zahraje posedmé. Poslední krok do hlavní soutěže se naopak nepovedl Tomáši Zíbovi, jenž nestačil na Brazilce Thomaze Bellucciho.

Počasí v sobotu

Oblačno, přechodně i polojasno, místy přeháňky. Teploty přes den vystoupí na 16 až 20 st. Celsia, na horách bude kolem 12 stupňů C.