Zprávy

Smlouva o radaru zaručí ČR přednostní ochranu při raketovém útoku

Hlavní česko-americká smlouva o radaru zaručí Čechům přednostní ochranu před možným raketovým útokem, pokud by na Evropu například letělo několik nepřátelských raket najednou. Zajištění vnější bezpečnosti radarové základny v Česku má mít na starosti vojenská policie české armády, USA mají odpovídat za vnitřní bezpečnost a pořádek na základně. Vyplývá to z informací ministerstva zahraničí, které získala ČTK. Smlouva, kterou vyjednala ministerstva zahraničí ČR a USA, podléhá souhlasu parlamentu. Teprve poté může být americký protiraketový radar v Česku postaven. Dokument přímo neobsahuje zmínku o přednostní ochraně. Ochrana ovšem vyplývá z toho, že Česko může ve svůj prospěch ovlivnit prováděcí plány, což je předem naprogramovaný návod pro nasazení systému protiraketové ochrany v Evropě. Američané se ve smlouvě přímo zavazují chránit a bránit Česko před možným útokem balistickými raketami. Pokud by ČR hrozil teroristický útok, USA přijaly závazek spolupracovat při odstraňování této hrozby.

Radar a s ním propojené rakety v Polsku nesmějí být použity pro aktivity, které by byly v rozporu s Chartou OSN. Američané tak nemohou zaútočit bez přímého bezpečnostního ohrožení. Velení a řízení operací protiraketové obrany podle dohody náleží USA. České ministerstvo obrany ale určí českého velitele, který bude mít na radarové základně kancelář. Američané budou mít povinnost poskytovat tomuto veliteli situační přehled o operacích protiraketové obrany a informovat ho o jakémkoli použití systému v Evropě a USA. Samotný radar mají střežit američtí vojáci, kterých na základně bude moci být maximálně 250 a kteří musí respektovat české právo. USA uvažují o tom, že by na hlídání hranice zevnitř najaly soukromou bezpečnostní agenturu. Území radarové stanice zůstane podřízeno suverenitě ČR a Česko bude mít ke stanici vlastnické právo. Američanům naopak zůstávají vlastnická práva k objektům, které se mohou přesunout, tedy i k samotnému radaru.

Vláda bude pro souhlas s vojáky USA v ČR potřebovat 101 poslanců

Při schvalování smluv o radarové základně bude parlament absolvovat dvojí typ hlasování. Zatímco k přijetí hlavní smlouvy bude stačit většina z přítomných zákonodárců v každé z parlamentních komor, pro souhlas s pobytem amerických vojáků na českém území bude vláda potřebovat absolutní většinu všech zákonodárců, tedy 101 hlasů z 200 poslanců a 41 senátorů z celkem 81. ČTK o tom informovali zástupci týmu, který o základně vyjednává. Z procedury schvalování vyplývá, že pro vládu bude nejobtížnějším krokem vyslovení souhlasu s pobytem amerických vojáků v Česku. Ve sněmovně totiž v tomto případě bude potřebovat 101 aktivních hlasů. Pokud kabinet nepodpoří někdo z opozičního tábora, bude třeba všech 100 hlasů koaličních poslanců a ještě podpora někoho ze tří nezařazených poslanců - Miloše Melčáka, Michala Pohanky nebo Evžena Snítilého.

Senátorka navrhne zpřísnění pravidel pro tvorbu zákonů do léta

Dlouho připravovaný návrh na zpřísnění pravidel pro schvalování zákonů chce senátorka Soňa Paukrtová předložit do léta. Čeká ještě na vyjádření poslanců, neboť svým návrhem chce upravit také jednací řád sněmovny. Navrhuje mimo jiné ztížit možnost měnit předlohy při jejich schvalování bez řádného zdůvodnění nebo znesnadnit sněmovně prosadit normu, kterou by prezident vetoval. "Vyčkávám, jak to dopadne. A v případě, že na to reagovat nebudou, tak to prostě předložím," řekla senátorka ČTK. Domnívá se, že pokud by se získat stanovisko ze sněmovny nepokusila, mohlo by to podle ní posloužit jako záminka k zamítnutí normy. I tak si není jista tím, zda se jí podaří návrh prosadit. V zájmu zpřehlednění legislativního procesu chce totiž omezit právo zákonodárců normy upravovat nebo doplňovat. "Chápu, že je to citlivá záležitost, problematická záležitost, ale podle mého názoru nutná záležitost," dodala ke svému návrhu Paukrtová, která patří mezi bojovníky proti takzvaným přílepkům, tedy přijímání zákonných úprav v rámci nesouvisejících zákonů. Tuto praxi na senátorčin popud loni odmítl Ústavní soud.

Vláda schválila záměr zákona o volném pohybu služeb

Čeští podnikatelé budou moci snadněji získávat zakázky ve všech státech EU a příležitostně v nich podnikat na základě domácího podnikatelského oprávnění. Obdobně budou moci postupovat i zahraniční podnikatelé v Česku. Počítá s tím věcný návrh zákona o volném pohybu služeb, který ve středu schválil kabinet. Návrh přenáší do českého práva evropskou směrnici o službách. "Směrnice o službách patří mezi předpisy, za které lze evropské instituce pochválit. Za průlomový považuji hlavně institut tichého souhlasu, díky kterému už nečinnost úředníků nepůjde na vrub podnikatele, ale úřadu. Nerozhodne-li správní orgán ve stanovené lhůtě, bude se povolení považovat za udělené," řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Říman, podle kterého institut tichého souhlasu bude "bičem na úřady a dodržování lhůt".

Ekonom.cz: Penta prodá státu pozemky v Ruzyni za čtyři mld. Kč

Slovensko-česká investiční skupina Penta, které patří 73,5 hektaru pod plánovanou ranvejí na ruzyňském letišti, prodá pozemky státu za čtyři miliardy korun, což představuje částku zhruba 5500 korun za metr čtvereční. Na svých webových stránkách o tom informuje týdeník Ekonom. Stát by tak podle Ekonomu měl odkoupit pozemky, kterých se před lety zbavil za pětsetkrát nižší cenu. Týdeník připomíná, že pole v bezprostřední blízkosti Prahy získal nejprve v roce 2003 podnikatel v zemědělství Jan Hrnčíř, Pozemkovému fondu za ně zaplatil 6,5 milionu korun, tedy zhruba 11 Kč/m2. Od roku 2005 je začal postupně prodávat investiční skupině Penta. Podle údajů v katastru nemovitostí za cenu 500 Kč/m2. Obě strany odmítly chystanou transakci blíže komentovat.

Paroubek nejede na sjezd KSČM kvůli únoru 1948 a volbě prezidenta

Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek nepojede na sjezd KSČM do Hradce Králové, kvůli kladnému postoji komunistů k únorovému převratu v roce 1948. Zklamán prý je i postupem komunistů při volbě prezidenta republiky, který podle jeho přesvědčení přispěl ke zvolení Václava Klause do čela země na dalších pět let. Paroubek tak odpověděl na pozvání od šéfa KSČM Vojtěcha Filipa. Text Paroubkova dopisu ČTK poskytla tisková mluvčí ČSSD Květa Kočová. Předseda KSČM Vojtěch Filip, který bude na hradeckém sjezdu svou funkci obhajovat, prý chápe Paroubkův omluvný dopis jako strach z druhého slučovacího sjezdu. Poprvé se sociální demokraté s komunisty nedobrovolně sloučili právě po převratu v roce 1948. "Druhý slučovací sjezd nebude," zdůraznil. Odpovědí Paroubkovi bude podle Filipa výzva delegátů sjezdu členům a sympatizantům ČSSD ke spolupráci. Komunistický předseda podotkl, že i o ní se šéf socialistů zmiňuje ve svém dopise.

Hušák a senátor Novotný vyzvali ke zrušení loterijního zákona

Stát by měl podle senátora Josefa Novotného (SNK-ED) i šéfa společnosti Sazka Aleše Hušáka zrušit loterijní zákon. Novotný i Hušák k tomu vyzvali ve středu na semináři v prostorách Senátu nazvaném Herní zákon a nová média, který uspořádala mediální komise Senátu k nové právní úpravě provozování sázkových her. Podle Hušáka stát není schopen zajistit jeho dodržování. ČTK zjišťuje stanovisko ministerstva financí. Podle Novotného je loterijní zákon zneužíván. "Přikláním se k tomu, že bychom měli zrušit loterijní zákon a pak to půjde lépe. Jsem již úplně na druhé straně. Zrušme ho, dělejte si tady, co chcete, ono se to za pár let projeví. A potom dosáhneme toho, co já chci - omezení hazardu. Pak nebude žádný hazard," uvedl senátor.

MZe do protipovodňových opatření investuje dalších 14 mld.Kč

Ministerstvo zemědělství bude v letech 2007 až 2012 do protipovodňových opatření investovat dalších zhruba 14 miliard korun, které by měly pomoci při ochraně měst a obcí před velkou vodou. Vyplývá to ze zprávy o protipovodňových opatřeních, provedených do roku 2007, kterou ve středu schválila vláda. Kabinet také schválil věcný návrh zákona o volném pohybu služeb. Přibližně deset miliard korun investuje MZ na prevenci před povodněmi, čtyři miliardy jsou určeny na rekonstrukci rybníků, výstavbu vodních nádrží a pozemkové úpravy. "Děláme všechno pro to, abychom mohli případné povodně zvládnout a předejít katastrofě z roku 1997 nebo 2002," uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič. Již mezi lety 2002 a 2007 stát vybudoval zařízení, která mají ochránit před povodní 210 tisíc lidí a majetek v hodnotě téměř 250 miliard korun. Výstavba protipovodňových opatření stála celkem čtyři miliardy korun, většinou jde o poldry a hráze. Podle předpokladů bude ministerstvo ve zlepšování protipovodňových opatření pokračovat i po roce 2012.

Politici levice i pravice fárají do dolů za horníky kvůli penzím

Levicoví i pravicoví politici se rozhodli jednat s horníky o důchodové reformě v jejich prostředí - pod zemí. Ve středu do dolu Lazy na Karvinsku sfáral vicepremiér a ministr práce Petr Nečas (ODS). Učinil tak necelý měsíc po šéfovi opoziční ČSSD Jiřím Paroubkovi. Za horníky se vypravovali politici i v minulosti. Horníci patří k největším kritikům chystané důchodové reformy. Jejich odbory hlasitě vystupují zvlášť proti plánovanému posouvání důchodového věku na 65 let. Šéf hornických odborů Jan Sábel ČTK již dříve řekl, že se horníci penze často vůbec nedožijí a "sponzorují důchodový systém". Podle mluvčího ministerstva práce Jiřího Sezemského se Nečas do dolu nevypravil proto, že by chtěl pózovat před kamerami či prosazovat politické cíle. Mluvčí zdůraznil, že horníci ministra pozvali a on chtěl poznat jejich prostředí a pracovní podmínky. Měl navíc na Moravě několik akcí, návštěva dolu jeho program doplnila, dodal Sezemský.

STEM: ODS a KSČM mají stálé voliče, ale malý koaliční potenciál

ODS a KSČM mají podle průzkumu agentury STEM sice početný okruh stálých voličů, ale omezený koaliční potenciál, neboť nejsou moc přijatelné jako alternativa pro voliče jiných stran. Přesně naopak je na tom opět Strana zelených, která má šanci získat mnoho středových voličů, ale má velmi slabé voličské jádro. Vyplývá to z průzkumu, který agentura provedla počátkem dubna. Výsledky poskytla ČTK. Většina parlamentních stran má podle STEM ustálený okruh potenciálních voličů. "Příliš se nemění ani koaliční potenciál stran," uvedla agentura. Zelení měli z pohledu voličů největší koaliční potenciál i před rokem. Jako svou další nejbližší stranu ji v tehdejším průzkumu STEM často zmiňovali jak stoupenci vládní ODS a KDU-ČSL, tak opoziční ČSSD i neparlamentních stran. V letošním průzkumu zelené označila jako "stranu nejbližší po straně volené" asi pětina lidí. Zhruba třetinu z nich tvořili voliči ODS, necelou čtvrtinu voliči ČSSD a asi pětinu voliči KDU-ČSL. ODS má podle STEM malý okruh dalšího přísunu hlasů, byť se v posledním období počet jejích alternativních příznivců poněkud zvýšil. Aktuálně by ji bylo ochotno podpořit zhruba sedm procent voličů jiných stran. Alternativou je pro zhruba čtvrtinu voličů zelených a 15 procent lidoveckých voličů, minimálně však pro levicové voliče.

Vláda odložila rozhodnutí o zaplacení další části pokuty EK

Vláda nerozhodla o tom, zda Česko zaplatí splátku přes tři miliony eur (asi 75 milionů Kč) z pokuty více než 12 milionů eur (300 milionů Kč), kterou jí loni vyměřila Evropská komise za údajně nadbytečné zásoby zemědělských a potravinářských produktů před vstupem do EU. Projednávání návrhu ministra zemědělství Petra Gandaloviče ve středu vláda přerušila. Česko, které splátku musí zaplatit do konce května, s pokutou nesouhlasí a na rozhodnutí EK podalo žalobu. Zatímco první splátku tři miliony eur loni v létě zaplatilo ze svých zdrojů ministerstvo zemědělství, druhou má do konce května pokrýt z vládní rozpočtové rezervy ministerstvo financí. Návrh MZe by měla vláda znovu projednat na příštím zasedání.

První zkoušky z češtiny pro pobyt asi cizincům zaplatí stát

Stát zřejmě cizincům bude platit první pokus zkoušky z češtiny, která bude od ledna 2009 podmínkou pro udělení trvalého pobytu. Každý další pokus by měl přijít uchazeče přibližně na 1500 korun. Studenti by si měli sami hradit také nepovinné kurzy. Návrh nového systému výuky češtiny pro cizince, který vypracovalo ministerstvo školství ve spolupráci s ministerstvem vnitra, schválila vláda. Na dotaz ČTK to po zasedání kabinetu řekl ministr vnitra Ivan Langer. "Od původních přestav, které hovořily o úplně jiném systému několika speciálních jazykových institucí s obrovským finančním nákladem, jsme se shodli na novém modelu, který říká, že budou akreditovaná pracoviště, cizinec si hradí výuku zhruba v rozsahu 140 hodin a má povinnost složit zkoušku z jazyka na úrovni A1," uvedl Langer. Obtížnost zkoušky na této úrovni by měla zajistit, že se cizinec jednoduše domluví v každodenních základních situacích.

Testy transportérů Pandur by měly začít do konce května

Zkoušky transportérů Pandur určených pro českou armádu by měly začít do konce května. Vyplývá to ze zprávy o přezbrojení armády vozidly Pandur od rakouské firmy Steyr, kterou ve středu vyslechla vláda. Jednotlivá ministerstva k ní neměla připomínky. Novinářům to řekl vicepremiér Jiří Čunek (KDU-ČSL). Původně mělo vojsko koupit 199 transportérů. Kabinet Mirka Topolánka (ODS) však na konci loňského roku smlouvu za více než 20 miliard korun vypověděl kvůli tomu, že firma nestihla dodat první vozidla včas. Vojsko má nyní zájem koupit 107 Pandurů.

Nemocnice žádají navýšení úhrad nejméně o šest procent

Asociace českých a moravských nemocnic požaduje meziroční navýšení úhrad za zdravotní péči v nemocnicích nejméně o šest procent. Kvůli vysoké inflaci jinak hrozí omezení zdravotní péče, řekl ČTK a České televizi předseda asociace Eduard Sohlich. Požadavek týkající se valorizace úhrad schválili delegáti asociace na středeční konferenci v Čelákovicích u Prahy. Náměstek ministra zdravotnictví Pavel Hroboň ale na jednání podotkl, že vyhlášku nelze během roku měnit a navíc má jen doporučující charakter. Podle něj jsou obavy nemocnic liché. Inflace počátkem letošního roku činila 7,5 procenta, od března růst cen zpomaluje. "Současné úhrady jsou postaveny na zhruba čtyři procenta meziročního nárůstu - a to ještě s velkým otazníkem, protože pravidla úhradové vyhlášky jsou stanovena tak nešťastně, že na toto navýšení nemusí spousta našich zařízení dosáhnout," upozornil Sohlich.

V Praze bezpečně přistálo letadlo, na jehož palubě hořelo

Na ruzyňském letišti ve středu nouzově přistálo letadlo, na jehož palubě byl ohlášen požár. Stroj v pořádku dosedl na plochu a požár zlikvidovalo ještě před přistáním pravděpodobně samohasicí zařízení. Událost se podle informací z letiště obešla bez zranění, hasiči nemuseli zasahovat. ČTK to řekl vyšetřovatel pražského hasičského záchranného sboru Jiří Hošek. Boeing 737 nízkonákladové společnosti Norwegian Air Shuttle odstartoval z letiště v Praze-Ruzyni a mířil do norského hlavního města Oslo. Krátce po vzletu ohlásila pilotovi elektrická požární signalizace oheň v oblasti pomocného motoru. "V prostoru je umístěno automatické stabilní hasicí zařízení. To pravděpodobně požár samo uhasilo," uvedl Hošek. Při přistávání se však signalizace zapnula znovu.

V New Yorku se chystá rozsáhlá prezentace města Zlína

V New Yorku se v příštích týdnech představí město Zlín. Prezentace, která má při několika příležitostech tamějšímu publiku ukázat zlínské tradice i současnost v podnikání, módě, architektuře či designu, začíná ve čtvrtek otevřením výstavy designových trendů studentů zlínské Univerzity Tomáše Bati. Hlavní událostí pak bude galavečer o týden později v prestižním Muzeu umění a designu. "Nápad pozvat Zlín do New Yorku vznikl poté, kdy deník The New York Times někdy před rokem popsal Zlín jako Ameriku ve střední Evropě," řekla ČTK Monika Koblerová, ředitelka newyorského Českého centra, které projekt ZLíNY ve spolupráci se zlínskou radnicí a univerzitou pořádá. Podle ní jde o pilotní projekt a dosud nejrozsáhlejší prezentaci jediného regionu České republiky v New Yorku.

Nejvíce prachu v ovzduší v ČR naměřili v pražské Legerově ulici

V Legerově ulici ve druhé pražské městské části meteorologové zaznamenali největší roční průměrné koncentrace prachu z celé republiky. Lidé tu vdechovali množství prachu, které překročilo v loňském roce limitní hodnoty zhruba 130krát. Novinářům to řekl místostarosta Prahy 2 Václav Vondrášek (ODS). Radnice proto bude prosazovat, aby magistrála po plánovaném přeložení vedla v tunelu pod co největší částí městské části. "Prokazuje se, že Legerova ulice je nejzatíženější nejen v Praze, ale v celé republice," uvedl Vondrášek. V loňském roce bylo naměřeno vyšší množství prachových částic, než povolují limity, ve 132 dnech. Nařízení vlády přitom umožňuje takové překročení 35krát, upozornil Vondrášek. Průměrné roční hodnoty dosahovaly v Legerově ulici 46 mikrogramů na metr krychlový, povolený limit je přitom 40.

Vědci z MU umí díky plazmové tužce vyrobit superrychlé plavky

Odborníci z Masarykovy univerzity v Brně vynalezli ultrahydrofobní úpravu materiálů, která zajistí absolutní nesmáčenlivost povrchů. Vynález lze uplatnit například při výrobě speciálních plavek snižující tření vody nebo v zábavním průmyslu. Na veletrhu Top Technology v Brně to ČTK řekl šéf vývojového týmu Miloš Klíma. Modifikaci povrchu umožňuje plazmová tužka, vynález, který vědci veřejnosti poprvé představili na veletrhu před dvěma lety. "Od té doby jsme zdokonalili plazmové systémy, takže vedle jednotlivých plazmových trysek máme i multitryskové systémy. Ve spolupráci s průmyslem se podařilo najít zcela nové využití pro plazmové tužky i zcela nové technologie," řekl Klíma.

Přerovský soud zahájil kauzu spojenou s Čunkem, Vaškůj přišel

Přerovský soud ve středu začal projednávat případ zlínského podnikatele Romana Vaškůje, který se údajně pokusil ovlivnit korunní svědkyni Marcelu Urbanovou v korupční kauze Jiřího Čunka. Vaškůj, který byl do úterý v nemocnici, se k soudu dostavil. Podle žalobce společně s Petrem Šmiřákem po Urbanové požadovali, aby změnila svou výpověď týkající se údajného uplácení Čunka. Jednání mělo být původně zahájeno již v úterý, kvůli nepřítomnosti podnikatele jej však musel soud přeložit. Soudce přitom pohrozil, že pokud se Vaškůj nedostaví, může na něj být uvalena vazba.

Podle státního zástupce Miroslava Stokláska se muži na celé akci předem domluvili ve snaze ovlivnit řízení ve prospěch Čunka. "Na blíže nezjištěných místech vyhotovil obžalovaný Vaškůj několik listin, ve kterých bylo prohlášení, že policisté vyšetřující kauzu Čunka měli postupovat v rozporu s trestním řádem," uvedl žalobce. V listinách bylo uvedeno, že policisté měli již připravenu výpověď, kterou měla podepsat. Urbanové za to nabízeli finanční kompenzaci, zakázky v hodnotě statisíců korun a čtrnáctidenní dovolenou. "Slibovali jí také, že ji předají listinu, že se jí Čunek omluvil za poškození jejího jména," doplnil žalobce, podle něhož vše dokazují výpisy z mobilních telefonů či záznam z poslední schůzky v jejím bytě. Vaškůj i Šmiřák ve středu u soudu odmítli vypovídat. Ve svých předchozích výpovědích popřeli, že by se dopustili nějakého trestného činu.

V Krejčířově kauze Technology Leasing má být proces

Proces v případu údajného tunelování společnosti Technology Leasing, ve kterém figuruje i uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř, nakonec bude. Rozhodl o tom odvolací pražský vrchní soud, který vyhověl stížnosti žalobců a zrušil výrok pražského městského soudu, který obžalobu vrátil k došetření. ČTK to sdělila mluvčí pražského vrchního státního zastupitelství (VSZ) Irena Válová. Krejčíř a dalších pět lidí v případu čelí obvinění z úvěrového podvodu spáchaného ve prospěch zločinného spolčení. Za to šestici hrozí až 12 let vězení. Vrchní soud podle Válové o stížnosti žalobců rozhodl 30. dubna. "Vrchní soud v Praze dal státní zástupkyni VSZ zcela za pravdu ve všech bodech stížnosti a uložil Městskému soudu v Praze, aby v uvedené věci znovu jednal a rozhodl, to znamená věc projednal v hlavním líčení," uvedla Válová.

Tlustý podal trestní oznámení kvůli pomluvě, že škodí Bendlovi

Poslanec ODS Vlastimil Tlustý podal trestní oznámení pro pomluvu na neznámého pachatele. Bránit se tak chce proti nařčení, že je autorem hanlivých letáků namířených proti středočeskému hejtmanovi Petru Bendlovi (ODS). Spekulace o jeho podílu na kampani jsou podle Tlustého provokací, která má rozštěpit středočeskou ODS. Tlustý to novinářům řekl na středeční tiskové konferenci. "Cítím se velmi vážně pomluven, poškozen. Považuji to za záměrnou provokaci, o které nevím, odkud přichází, ale protože jádrem té provokace je tvrzení o údajné spoluúčasti na tištění a distribuci letáků, plakátů, billboardů, což je věc doložitelná, tak podávám trestní oznámení, aby policie a další orgány mohly vyhledat skutečné autory této kampaně," řekl Tlustý.

Znesváření pražští divadelníci se v debatě nedohodli

Za amatérsky svolaný kulatý stůl, který nemohl nic posunout dopředu, označila středeční diskusi znesvářených pražských divadelníků členka grantové komise pražského magistrátu Yvona Kreuzmannová. Pražský radní pro kulturu Milan Richter (ODS), jehož odvolání požaduje část kulturní obce, na něm posadil vedle sebe zástupce příspěvkových divadel, divadelních obecně prospěšných organizací a soukromých společností, kteří jsou ve sporu v názorech na financování pražské kultury. Jediným konkrétním výsledkem bylo, že kritizovaný grantový systém, který navrh Richter, má projít úpravou, zabývat by se jím měl poradní sbor primátora. Další diskuse, jejíž účastníci se ve středu podle očekávání neshodli na definici ziskových a neziskových společností a rozešli se i v názorech na nově poskytované dotace na vstupenku, se má uskutečnit za 14 dní. Tedy ještě před zasedáním pražského zastupitelstva.

"Vypadá to, že jsou zde dva znepřátelené tábory - komerční a nekomerční. Těch prvních je však proti těm druhým podstatně méně, zhruba desetina," řekla po jednání ČTK a České televizi Kreuzmannová. Upozornila na zjevnou nechuť magistrátních úředníků naslouchat odborné veřejnosti - například z Divadelního ústavu, Institutu umění, Rady uměleckých obcí či Herecké asociace.

Jakub Špalek: Divadelní spolek Kašpar ukončí v létě činnost

Existence divadelního spolku Kašpar je vzhledem ke snižujícím se dotacím města bezprostředně ohrožena. Šéf souboru a ředitel Divadla v Celetné Jakub Špalek na internetových stránkách této scény oznámil, že Kašpaři budou muset v létě ukončit svoji činnost. Podobně ohroženy jsou vzhledem k dotační politice města i další pražské scény Archa a Semafor. "Vzhledem k nečekanému snížení dotací ze strany pražského magistrátu jsme už teď finančně na dně a nejsme schopni uzavřít smlouvy s herci na sezonu 2008/9," uvedl principál. Čeká na záchranu, o kterou spolu s dalšími ohroženými divadly prosí i v petici Za Prahu kulturní. Dosud ji podepsalo přes 16.000 lidí, ale pražské zastupitelstvo ji na svém zasedání v dubnu odmítlo. "Pokusíme se dohrát sezonu. Pevně věřím, že se nám podaří ještě přes letní prázdniny a začátkem září dohrávat Rozmarné léto. Doufejme, že udržíme herce na uzdě," řekl Špalek ČTK. Soubor, který v roce 1990 založil, dosud uvedl na šest desítek premiér.

Praha překročila rozpočet kulturních partnerství už o 33 milionů

Pražský magistrát už dal letos na projekty v kultuře a ve volném čase 58 milionů korun a překročil původně schválený rozpočet o 33 milionů. Členové kulturního výboru zastupitelstva dostali dalších šest desítek žádostí o podporu. Žadatelé chtějí celkem 38 milionů korun. Výbor bude projekty projednávat na příští schůzi za měsíc, řekl ČTK předseda výboru Ondřej Pecha (ODS). Opoziční členové výboru se pozastavovali nad tím, jak mají další žádosti posuzovat, když už na ně nejsou peníze. Na podporu vybraných projektů se budou hledat další zdroje, nejprve v rezervách odboru kultury a potom případně i v městském rozpočtu, uvedl Pecha. Za měsíc bude známo, kolik jich bude. Pokud peníze nebudou, letošní druhé a poslední kolo přidělování peněz se zruší, dodal Pecha.

Muzeum hudby otevírá výstavu o hudbě jako zrcadlu kultur a etnik

Ukázky z hudebního života Inuitů, indiánů peruánských horských oblastí či koncertní skladby severní Indie nabízí výstava s názvem Muzika etnika - hudba jako zrcadlo kultur. Multimediální expozice, kterou na středeční tiskové konferenci představili zástupci Národního muzea, zahrnuje pohled na hudbu sedmi kulturních oblastí čtyř kontinentů. Výstava začíná v Českém muzeu hudby (ČMH) tento čtvrtek a potrvá do 2. listopadu. Muzika etnika návštěvníky seznámí s přibližně 70 hudebními nástroji a doplňujícími exponáty, které dokumentují kulturní rozmanitost a způsob života obyvatel různých oblastí světa. Podle autorky výstavy Zuzany Jurkové z Univerzity Karlovy vyjadřuje expozice především etnomuzikologický pohled na hudbu a vysvětluje, proč různé kultury mají různou hudbu a jak se v hudbě odráží například rozvrstvení společnosti.

Rakousko v době Eura 2008 neobnoví kontroly na hranici

Rakousko neobnoví v době letního evropského fotbalového šampionátu Euro 2008 kontroly na hraničních přechodech s Českou republikou. Novinářům to řekl v Brně šéf rakouské policie Erik Buxbaum. Zdůraznil ale, že s častějšími kontrolami v příhraničí je třeba počítat. Cílem přitom podle něj bude podchytit agresivní fotbalové fanoušky přijíždějící na šampionát. "Nebudou to žádné přehnané kontroly. Omezení budou přijata tak, aby byla účinná a příliš neobtěžovala," uvedl Buxbaum. S častějšími kontrolami budou muset počítat fanoušci na hlavních silničních a železničních trasách. Provoz na zelené hranici se nezmění.

Český atletický svaz oprášil myšlenku na pořádání halového ME

Český atletický svaz (ČAS) oprášil myšlenku na halové mistrovství Evropy v Praze. Jeho zástupcům se podařilo zajistit investiční dotaci státu ve výši 25 milionů korun, které jsou potřeba na výstavbu rozebíratelné atletické dráhy v O2 aréně ve Vysočanech, kde by se šampionát mohl konat. ČAS se ucházel už o pořadatelství evropského halového mistrovství pro rok 2009, ale neuspěl. Nyní přichází v úvahu rok 2013. Zatímco tehdy svaz chtěl nejprve přidělení šampionátu do Prahy a až potom zajistit výstavbu dráhy, tentokrát bude postup opačný. "Nejdřív se postaví dráha a až potom se zorganizují závody," řekl v rozhovoru pro ČTK kouč reprezentace Václav Fišer. Ve hře tak je domácí mistrovství v příští halové sezoně na přelomu února a března. "Teď se vypíše výběrové řízení na firmu, co dráhu postaví," prohlásil trenér.

Počasí v ČR ve čtvrtek

Skoro jasno až polojasno, přechodně oblačno a místy přeháňky nebo bouřky. Teploty 21 až 25 st. Celsia, na horách kolem 18 st.C. Slabý proměnlivý vítr.