Zprávy

Zájem Čechů pomoci Barmáncům postiženým cyklonem je velký

Zájem Čechů pomoct obyvatelům cyklonem postižené Barmy je podle vedoucího humanitární sekce společnosti Člověk v tísni Marka Štyse velký. Jen na sbírku SOS Barma, kterou vyhlásil Člověk v tísni v pondělí, už lidé přispěli více než milionem korun. Pomoc vybírají i další organizace. Například ADRA již dala dohromady přes čtvrt milionu korun. České ministerstvo zahraničních věcí vyčlenilo pět milionů korun. Česká pomoc by k lidem neměla putovat prostřednictvím tamního režimu, ale partnerských organizací, které působí na místě. Junta v pátek podle OSN zabavila veškerou potravinovou i technickou pomoc, kterou obětem poslal Světový program pro výživu (WFP), barmské úřady to ale popřely. Člověk v tísni chce pomoc dostat k Barmáncům přes místní nerežimní organizace, s nimiž dlouhodobě spolupracuje, a přes partnerskou mezinárodní organizaci. Společnost se zabývá situací v Barmě od poloviny 90. let. Podporuje mimo jiné rodiny politických vězňů a pořádá stáže v ČR pro mladé barmské aktivisty. Proud pomoci do Barmy má kontrolovat koordinátor společnosti Ondřej Zapletal, který čeká v thajském Bangkoku na vízum do Barmy.

Klaus vetoval zákon o střetu zájmů, bojí se narušení soukromí

Prezident Václav Klaus vetoval novelu zákona o střetu zájmů. Předlohu vrátil poslancům s odůvodněním, že ji považuje za nesystémovou, nedomyšlenou, nepřehlednou i málo srozumitelnou. Obává se, že svými důsledky ohrožuje soukromí "nemalého počtu bezúhonných občanů naší země", informoval v pátek ČTK Klausův mluvčí Petr Hájek. Novela, kterou koncem dubna schválila sněmovna navzdory odporu Senátu, má mimo jiné usnadnit přístup veřejnosti k majetkovým oznámením politiků. Mění také způsob, kterým mají být funkcionáři za porušení zákona o střetu zájmů trestáni. Povinnosti podávat majetková přiznání zbavuje soudce a státní zástupce. Rozšiřuje ji naopak například na řídící pracovníky státních nebo obcemi zřízených institucí. Původní znění novely připravili poslanci ČSSD.

Prezident připomněl, že podle zákona by oznámení o majetkových poměrech museli podávat i ředitelé základních a středních škol a řada dalších osob, které nejsou veřejnými činiteli "v klasickém slova smyslu". Ministr školství Ondřej Liška (SZ) už kvůli tomu začal uvažovat o samostatné novele, která by ředitele škol této povinnosti zbavila. Prezident za paradoxní považuje, že majetková přiznání by naopak nemuseli podávat vedle soudců a žalobců ani vedoucí představitelé vysokých škol.

Kardinál Vlk se chystá sejít s Tlustým kvůli církevnímu zákonu

Kardinál Miloslav Vlk by se měl zhruba do dvou týdnů sejít s poslancem ODS Vlastimilem Tlustým, který má výhrady k vládnímu návrhu zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi. Mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora řekl, že Vlk by rád Tlustého seznámil s podklady, s nimiž šly do jednání se státem církve. "Lze předpokládat, že pan poslanec Tlustý bude zase chtít blíže představit své výhrady k zákonu," uvedl Pištora. Přesný termín schůzky podle něj zatím nebyl stanoven. Poslanecká sněmovna tento týden projednávání církevního zákona o měsíc odložila, a to hlasy levicové opozice a několika poslanců ODS v čele s Tlustým. Opozice tvrdí, že stát chce být k církvím velkorysejší, než byl v minulosti k jiným restituentům. Také kritici v ODS se domnívají, že kabinet navržená čísla zdůvodnil nedostatečně a neúnosně zatěžuje budoucí generace.

Zástupci církví se ve středu shodli na tom, že vládní návrh zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi nadále považují za rozumný a schůdný. Naopak výčtový zákon uplatňující restituční princip, o němž část politiků znovu začala diskutovat, se podle nich už v minulosti ukázal jako nereálný, a to zejména pro stát.

Median: ČSSD vede před ODS o deset procent, SZ pod pěti procenty

Ve volbách do Poslanecké sněmovny by v dubnu zvítězila ČSSD před ODS s náskokem zhruba deseti procent hlasů. Strana zelených (SZ) by skončila pod pětiprocentní hranicí nezbytnou pro vstup do sněmovny, což ale vzhledem ke statistické chybě nemusí znamenat, že by se do ní skutečně nedostala. Vyplývá to z dubnového volebního modelu společnosti Median. Zelené výsledek neznepokojil, tvrdí totiž, že v průzkumech Medianu mívají tradičně nižší preference. ČSSD by podle dubnového volebního modelu Medianu získala 38,9, ODS 28,6 a Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM) 13,9 procenta hlasů. Přes pětiprocentní hranici by se dostali ještě křesťanští demokraté s 5,5 procenty hlasů. Strana zelených se meziměsíčně propadla zhruba o tři procenta - z osmi na 4,8 procenta. Výsledek ale nemusí znamenat, že by se zelení do parlamentu nedostali. Statistická odchylka totiž může dosáhnout u menších stran 1,8 procenta, u velkých až 3,5 procenta. Mluvčí zelených Eva Rolečková ČTK řekla, že agentura Median dává tradičně zeleným nižší preference.

Poslanci z Plzeňska chtějí prosadit novelu zákona o shromažďování

Poslanci a senátoři ODS za Plzeňský kraj chtějí podat v nejbližších týdnech poslanecký návrh novely zákona o shromažďování. Má zajistit, aby se radnice mohly bránit akcím s jinými záměry než ohlášenými, z nichž se později vyklubou například pochody neonacistů, které mají rasový podtext a mohou ohrozit zdraví občanů, majetek a veřejný pořádek. ČTK to řekl plzeňský primátor Pavel Rödl (ODS), který spolu s právníky vypracoval návrh novely. "Návrh zákona od pana primátora mají nyní na stole naši experti. Mírně ho upravíme. Nechci předjímat, ale zdá se nám vcelku dobrý," řekl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Poté ho chce předložit parlamentu jako poslanec za Plzeňský kraj a nikoliv jako člen vlády. Shromažďovací zákon je totiž v gesci ministerstva vnitra a nikoli v jeho rezortu. Pospíšil odhaduje úpravy textu "plzeňské novely" na týdny. Zákon by mohl začít platit od ledna příštího roku, dodal.

ČSSD chce parlamentní komisi pro kontrolu nákupu Tatrovek

ČSSD chce zřídit parlamentní komisi, která by prošetřila nákup vozidel Tatra pro českou armádu. Novinářům to řekl místopředseda sociální demokracie Milan Urban. Už v dubnu protikorupční policie oznámila, že se zabývá smlouvou mezi bývalým vojákem Pavlem Stoškem a společností Tatra, na jejímž základě měl Stošek údajně získat provizi za nákup techniky. Podle Urbana tak bývalý generál může získat 26 milionů korun, tedy 1,3 procenta z prodejní ceny. Peníze prý ale ve výsledku zaplatí daňoví poplatníci. "Je to malá, ale důležitá loupež při vyzbrojování armády," řekl Urban.

Armáda se v Hradišti loučila s vojákem, který padl v Afghánistánu

Rodinní příslušníci a armáda se v pátek v Uherském Hradišti rozloučili s devětadvacetiletým vojákem, který nedávno zahynul v afghánské provincii Lógar. Součástí pohřbu byly vojenské i církevní ceremonie. Posledního rozloučení se zúčastnilo zhruba 500 lidí, mezi nimiž nechyběli také ministryně obrany Vlasta Parkanová, náčelník generálního štábu Vlastimil Picek a předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček. Do obřadní síně v části Uherského Hradiště Mařatice se nedostalo kolem sta smutečních hostí, kteří tak sledovali církevní obřad, vedený vojenským kaplanem, prostřednictvím reproduktorů venku. V průběhu obřadu promluvil nadřízený zemřelého vojáka i viditelně pohnutá ministryně obrany. "Umře-li mladý člověk při dopravní nehodě, bolí to samozřejmě úplně stejně jako když padne mladý voják při plnění služebních povinností. Je ale posilující satisfakcí, že jeho smrt byla obětí, která měla hluboký smysl, kdy za mír tohoto světa obětoval to nejcennější co mohl," pronesla s úctou Parkanová.

Soud: Škrlová a Mauerová lží v Klokánku zákon neporušily

Brněnský městský soud v pátek zprostil Barboru Škrlovou a Kateřinu Mauerovou obžaloby z poškozování cizích práv. Toho se aktérky kuřimské kauzy údajně dopustily, když se Škrlová loni v krizovém zařízení pro týrané děti Klokánek vydávala za třináctiletou Aničku a Mauerová jí smyšlenou identitu potvrdila. Obě ženy nadále zůstávají ve vazbě kvůli údajnému podílu na týrání chlapců Ondřeje a Jakuba. Státní zástupkyně žádala pro Škrlovou a Mauerovou podmíněné tresty. Na místě se proti verdiktu odvolala. Poškozováním práv Klokánku, jehož představitelé si stěžují na ztrátu kreditu mezi odborníky i laiky, se tak bude zabývat Krajský soud v Brně. Podle městského soudu není pochyb o tom, že se Škrlová vydávala za dítě, nicméně není to trestným činem. Za část negativní publicity a poškození dobré pověsti si Klokánek může sám, když jeho personál nepoznal, že Anička není dítě, ale dospělá žena, uvedl soud. "Kdyby odborní pracovníci Klokánku splnili základní povinnosti při přijímání dítěte, vyhnuli by se všem negativním dopadům," řekl soudce Jaroslav Chochola. Při vstupní prohlídce například nebyla dětská lékařka dostatečně důsledná a neprohlédla Škrlové celé tělo. Pokud by to udělala, zjistila by, že má jizvy po plastice prsou, což je u třináctileté dívky nemožné. Soudce také zdůraznil, že cílem změny identity nebylo podvést Klokánek. Škrlová se za dítě vydávala již předtím z důvodů, které nejsou známé a soud po nich nepátral. Chochola jen naznačil, že za tím mohou být náboženské pohnutky.

Sudetští Němci vnímají ochotu k dialogu z české strany

Sudetští Němci vysídlení po druhé světové válce z českých zemí údajně zaznamenali rostoucí ochotu české vlády k dialogu. Vyplývá to z pátečního prohlášení mluvčího sudetských Němců Bernda Posselta před víkendovým srazem Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SL) v Norimberku. "My svůj postoj neměníme, ten je konsistentní. Pokud se to tak sudetoněmecké straně jeví, tak to spíše souvisí se změnou jejich postoje vůči České republice," reagovala v pátek na Posseltova slova mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová. Podle Posselta, jenž je za bavorskou Křesťanskosociální unii (CSU) rovněž poslancem Evropského parlamentu, naznačují ochotu k dialogu vyjádření českých vládních představitelů. "Po malých krůčcích se cosi hýbe," prohlásil Posselt. Zdůraznil, že pro ministry české vlády už není téma vysídlení německé menšiny žádným tabu. Mluvčí českého ministerstva zahraničí zdůraznila, že česká diplomacie toto téma za tabu nikdy nepovažovala. "Pro nás to nikdy tabu nebylo, rozhovory o odsunu se vedly už v minulosti a vedou se i nyní na různých úrovních. Tyto rozhovory ale nelze vydávat za vyjednávání," řekla Opletalová ČTK.

Vandalové přepsali Havlíčkův Brod na Německý, řeší to policie

Neznámí vandalové přepsali název Havlíčkova Brodu na tabulích téměř u všech vjezdových silnic do města na Německý. Tak se město jmenovalo do roku 1945. Tabule byly přepsány v noci na čtvrtek, kdy se v Česku slavilo skončení druhé světové války. Policisté vyšetřují čin jako poškozování cizí věci, řekl ČTK policejní mluvčí Bohuslav Rada. Podle jedné z verzí by za dobře organizovanou akcí mohli stát neonacisté. Cedule již byly odstraněny, nahradí je nové. Poškodili sedm dopravních značek, škoda byla předběžně odhadnuta na 10.300 korun. Jak v pátek informoval Jihlavský deník, podezření míří především na neonacisty, kteří podle listu patří na Havlíčkobrodsku mezi nejaktivnější v zemi. "Nedá se to vyloučit, ale ani potvrdit," uvedl Rada. Dodal, že na Havlíčkobrodsku dříve působila problémy extremistická skupina ve Světlé nad Sázavou, v poslední době byl i tam klid.

Na Olšanech se vzpomínalo na padlé sovětské vojáky

Stovky lidí si v pátek na Olšanských hřbitovech v Praze připomněly památku sovětských vojáků, kteří padli za druhé světové války. Na všech náhrobcích s reliéfy zkřížených samopalů a bojových zástav byly připevněny stuhy, na řadě hrobů byly položeny rudé karafiáty, narcisy a šeříky. Na zhruba třičtvrtěhodinové ceremonii pořádané ministerstvem obrany byli přítomni politici, diplomaté i zástupci pravoslavné církve. Účastníci pietního aktu uctili padlé vojáky Rudé armády položením věnců, modlitbou i salvami. Akci bez projevů provázela jen vojenská hudba, zazněla mimo jiné ruská a česká hymna. Při osvobozování někdejší Československé republiky padlo 144.000 vojáků sovětské armády, dále asi 33.000 rumunských vojáků. Podle dostupných údajů nelze přesně určit počet padlých amerických vojáků; některé prameny uvádějí asi 290 Američanů, jiné 180. Na páteční ceremonii přišla řada Rusů žijících v České republice. Ve slavnostním oblečení dojatě sledovali pokládání věnců. Po skončení oficiální části pietního aktu mnozí z nich položili k hlavnímu pomníku květiny, které si přinesli.

Experti již v Nalžovicích identifikovali většinu chemikálií

Odborníci již identifikovali a roztřídili většinu chemikálií nelegálně uložených v bývalém vepříně v Nalžovicích na Příbramsku. Část odvezli do spaloven a laboratoří, největší náklad však na odvoz teprve čeká. Několik stovek sudů s jedy má z Nalžovic zmizet v příštích dvou týdnech. Pak budou následovat další sanační práce, aby byl objekt do konce léta zcela vyklizen. ČTK to řekl František Šimánek z firmy Marius Pedersen, která byla likvidací chemikálií pověřena. Opuštěný sklad, o němž se hovořilo jako o časované bombě, trápil obyvatele obce od předloňského prosince, kdy byly chemikálie náhodou objeveny. Jde o pestrou paletu nejrůznějších látek, od odpadů přes chemické a nebezpečné látky až po radioaktivní soli. Do Nalžovic je navozil podnikatel, který zkrachoval. Odvoz chemikálií ale nemohl začít okamžitě, neboť šlo o soukromý majetek. Muselo se čekat na exekuční výměr, aby vlastník nemohl požadovat náhradu škody.

Spadlé vedení zastavilo vlaky na hlavní trati z Prahy na Moravu

Provoz na hlavní železniční trati z Prahy do Brna a Ostravy v pátek v 09:15 zastavilo spadlé elektrické vedení ve stanici Dlouhá Třebová. Provoz se Českým drahám podařilo obnovit ve 12:15. Vlaky na trati nabraly více než hodinová zpoždění. Při události nebyl nikdo zraněn. ČTK to řekl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Elektrické troleje zřejmě strhl rychlík jedoucí z Prahy do Budapešti. Do prověšeného vedení pak najelo pendolino, které si poškodilo jeden pantograf. Na druhý nepoškozený však mohlo pokračovat v cestě do Prahy. Expres z Veselí nad Moravou do Prahy na místě uvízl a železničáři jej museli vyprostit. "Příčinu pádu vedení vyšetřujeme, výši škod zatím neznáme," řekl mluvčí.

Zlínskou fakultu multimediálních komunikací povede děkan Zelinský

Fakultu multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně povede od 1. srpna nový děkan, šestačtyřicetiletý akademický pracovník Miroslav Zelinský. V pátek o tom v tajné volbě rozhodl akademický senát. O post děkana usiloval také devětapadesátiletý vedoucí Ateliéru grafického designu Jiří Eliška, z osmi hlasů však získal jeden. ČTK to řekla Jana Brázdilová z rektorátu univerzity. Zelinský vystřídá ve funkci Jaroslava Světlíka, který se rozhodl, že svoji funkci již obhajovat nebude a z univerzity odejde. Důvodem je podle informací ČTK anonymní oznámení, která jej obviňují z plagiátorství habilitační práce. Případem se nyní zabývá etická komise, Světlík podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Miroslav Zelinský pracuje na Univerzitě Tomáše Bati od roku 2004. Vystudoval gymnázium v Ostravě, vzdělání završil na Ústavu pro českou literaturu AV ČR titulem kandidáta věd. V uplynulých pěti letech se mimo jiné jako dramaturg a režisér podílel na pořadech pro stanici Český rozhlas 3 - Vltava a Český rozhlas 2 - Praha.

Fakír Fiedor ležel v Pelhřimově deset dnů na střepech

Fakír Petr Fiedor dokázal deset dnů ležet v Muzeu rekordů v Pelhřimově na lůžku vyplněném skleněnými střepy. Výkon, který bude zapsán do České knihy rekordů, si ztížil tím, že 12 dnů nejedl a jako silný kuřák týden nekouřil. V úterý byl navíc na vlastní žádost "oslepen", přestal pít, neměl možnost slyšet zvuky a mluvit. "Škoda, že už je konec, byla to nádherná dovolená," řekl Fiedor krátce poté, co vstal z lůžka a po závěrečných třech dnech bez tekutin vypil polovinu PET lahve s vodou. "Výkon bude zapsán do České knihy rekordů," řekl ČTK prezident agentury Dobrý den Miroslav Marek. Fiedor podle něj ležel na střepech přesně 240 hodin a čtyři minuty, čímž původní rekord několikrát překonal. "Zatím nemáme srovnání s jiným světovým rekordem, který by existoval za těchto podmínek," dodal Marek.

Festival spisovatelů přivítá ruskou disidentku Gorbaněvskou

Jedním z hlavních hostů letošního Festivalu spisovatelů Praha bude ruská básnířka, překladatelka a bojovnice za lidská práva Natalija Gorbaněvská. Patří k několika lidem, kteří se 25. srpna 1968 zúčastnili legendární demonstrace na Rudém náměstí proti sovětské okupaci Československa. Událostem ze srpna 1968 ve světě bude věnován celý 18. ročník festivalu, který bude mít motto Smích a zapomnění a v Praze se uskuteční od 1. do 5. června. Gorbaněvská je poslední žijící z takzvaných osmi statečných, kteří před 40 lety v Moskvě proti okupaci vystoupili. "Protestovali jsme proti tvrzení, že okupace má celonárodní podporu. I my jsme byli součást toho národa," řekla před několika dny ČTK v Moskvě nyní dvaasedmdesátiletá někdejší disidentka.

Zástupci některých pražských divadel se sejdou s ministrem kultury

Zástupci pražských divadel, která se kvůli snížené dotaci pražského magistrátu cítí ohrožena, přijdou v úterý za ministrem kultury Václavem Jehličkou. Jeho mluvčí Jan Cieslar ČTK řekl, že ředitel divadla Semafor Jiří Suchý, zástupce Divadla v Celetné Jakub Špalek a ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab jdou za ministrem ze své vlastní iniciativy, aby ho informovali o aktuální situaci v pražské kultuře. Divadla Semafor, Archa i Švandovo patří ke kritikům grantové politiky pražského magistrátu, smíchovská scéna navíc patří mezi osm divadel, které by se měly ještě letos podrobit transformaci z příspěvkových organizací na samostatné právní subjekty. Zástupci divadel říkají, že přeměna by se měla déle připravovat, obávají se finanční situace po transformaci a také se jim nelíbí, že město by nebylo spoluzakladatelem obecně prospěšných společností. Radní Milan Richter prosazuje to, že si magistrát nechá ochrannou známku k divadlům, podle něho je to dostatečně silný nástroj. "Je to jasný signál, že se město k divadlům hlásí," zdůraznil. V případě Divadla Spejbla a Hurvínka by to ale nebylo možné. Známku vlastní ředitelka Helena Štáchová.

Kožená nedlouho před porodem skvěle zazpívala ve Vídni

Ze světoznámé české mezzosopranistky Magdaleny Kožené vyzařuje pohoda a spokojenost, a tak jí ani vysoký stupeň těhotenství nezabránil ve skvělém výkonu, který podala tento týden při písňovém recitálu ve Vídni. Konstatuje to rakouská agentura APA, která nadšeně referuje o jejím vystoupení. Kožená, která by měla porodit své druhé dítě již v červnu, těhotenství vůbec neskrývala, ale naopak "každý centimetr svého břicha vystavovala na odiv v těsných fialových šatech". "Samozřejmost a přirozenost, s jakou zpívala, jen dokládá její vynikající úroveň. Umělecký zpěv bez vyumělkovanosti, romantika bez patosu, naprostá přirozenost, prostě bohatý, plný život," rozplývá se recenzent Wolfgang Huber-Lang. Kožená vystoupila v Mozartově sále vídeňského Koncertního domu společně s německou sopranistkou Dorotheou Röschmannovou a za osvědčeného klavírního doprovodu Malcolma Martineaua. Zpívaly sólově i společně písně od Johannese Brahmse, Antonína Dvořáka, Franze Schuberta, Henriho Duparka, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho nebo Gabriela Faurého.

V bývalé slévárně hliníku La Fabrika zazní premiéra od Štědroně

Hravé představení s hudbou Igora Stravinského, Bohuslava Martinů a světovou premiérou od Miloše Orsona Štědroně zazní v pondělí v netradičním prostoru bývalé slévárny hliníku La Fabrika v pražských Holešovicích. V hudebně-divadelním projektu vystoupí pod taktovkou Petera Vrábela komorní orchestr Berg, řekla ČTK manažerka orchestru Eva Kesslová. Umělci provedou Štědroňovu skladbu S Polu s Ami, skladbu Podivuhodný let & Kuchyňská revue od Martinů a Stravinského burlesku, hudebně-dramatický komický příběh, Lišák. V ní se představí pánský pěvecký kvartet ve složení Roman Vocel, Josef Škarka, Josef Moravec a Jan Ondráček. Projekt vznikl ve spolupráci s Katedrou alternativního divadla DAMU a režiséry Braňo Holíčkem a Ondřejem Šulcem, podle Kesslové byly speciálně pro tento večer upraveny Šansony pro kabaret Červená sedma od Martinů z pera skladatele Jana Duška.

Záznam divadelního představení Těšínské nebe vyjde na DVD

Představení Těšínské nebe, které nastudovali společně herci českého souboru Těšínského divadla v Českém Těšíně se svými polskými kolegy, vyjde na DVD. Inscenaci založenou na známých písničkách Jaromíra Nohavici v osobité vícejazyčné interpretaci herců připomene rovněž nová kniha a mapa. Křest nového DVD divadlo uspořádá v sobotu. Nohavica, který DVD vydá, to uvedl na svých internetových stránkách www.nohavica.cz. Některé Nohavicovy hity ve hře znějí v českém originále, jiné v polském překladu básnířky Renaty Putzlacherové; v představení se mluví také německy. Autorem úprav hudby pro divadlo byl hudebník a zpěvák Tomáš Kočko, režisérem představení je Radovan Lipus, který je společně s architektem Davidem Vávrou spoluautorem populárního cyklu České televize Šumná města.

Kapitán Rosický kvůli zranění nepojede na mistrovství Evropy

České fotbalové reprezentaci bude na červnovém mistrovství Evropy chybět zraněný kapitán Tomáš Rosický. Sedmadvacetiletý záložník Arsenalu na páteční tiskové konferenci v Praze řekl, že nestihne vyléčit podkolenní šlachu, kterou si poranil v lednu. Klíčový hráč národního týmu tak přijde o vrchol sezony a neexistuje prý žádná šance, že by se před ním stačil dát do pořádku. Už v úterý se má totiž Rosický v Londýně podrobit operaci. "Nebudu schopen na mistrovství Evropy startovat," řekl Rosický, který nijak netajil své velké zklamání. "Prožívám asi nejhorší časy své kariéry, protože jsem přišel o velkou část sezony s Arsenalem. A hodně jsem se těšil i na šampionát," poznamenal trpce. Rosický zatím netuší, kdy se vrátí zpět do hry. "Zatím je o tom předčasné mluvit, sám to netuším. Až při operaci se uvidí, jaký je rozsah toho zranění. Ale tak dva měsíce si to asi vyžádá určitě," podotkl Rosický. Trenér reprezentace Karel Brückner se pesimistickou zprávu dozvěděl přímo od Rosického ve čtvrtek a teď už přemýšlí, jak jej v sestavě nahradí. "Neúčast Tomáše Rosického na turnaji je pro nás ztrátou. Podle mých informací jsou vyčerpány veškeré lékařské postupy, které dávaly možnost startu Tomáše na Euro, takže nezbývá než změnit postup léčení," uvedl Brückner v tiskové zprávě.

Na utkání mezi Spartou a Ostravou je připravena policie i soudci

Sobotní fotbalový zápas mezi pražskou Spartou a ostravským Baníkem ukáže, jak chtějí soudy i policie v budoucnu bojovat s fotbalovými násilníky na stadionech. Na fanoušky se v Praze chystá přes 600 policistů, ale také soudci a státní zástupci, kteří budou případné porušení zákona řešit přímo na stadionu. Pražská policie čeká přibližně 2500 příznivců z Ostravy, kteří kolem poledne dorazí na nádraží v Dejvicích. Ve zvláštním vlaku budou na pořádek dohlížet policejní hlídky. Podle Tomáše Hulana z pražské policejní správy pak bude pořádek v metropoli zajišťovat 610 policistů téměř ze všech útvarů. Hlavní novinka je ale připravena přímo v prostorách letenské Axa arény. V jejích útrobách bude zřízena provizorní jednací síň Obvodního soudu pro Prahu 7. Pokud policisté zadrží násilníka v průběhu prvoligového zápasu nebo těsně po něm, po sepsání úkonu ho předají státnímu zástupci, který ho pak může okamžitě poslat před soudce v improvizované soudní síni.

Pražský maraton čeká 5 tisíc běžců, ale přichází o hvězdy

Více než pět tisíc běžců ze 71 zemí očekávají v hlavním závodě organizátoři pražského maratonu, který se v metropoli poběží v neděli 11. května. Mezi nimi se vypraví na trať i špičkoví běžci z 20 různých zemí, pro něž to bude zřejmě poslední šance splnit limit na olympiádu do Pekingu. O splnění limitů se poperou i čeští vytrvalci v čele s Pavlem Novákem. S absolutní špičkou se Češi příliš poměřovat nebudou, organizátorům přišlo v posledním týdnu hned několik omluvenek od zvučných jmen. Brazilský vytrvalec Vanderlei de Lima si poranil před závodem stehenní sval, sezona v tomto týdnu předčasně skončila i pro Keňana Josepha Muritmiho, který dostal malárii. Pražský maraton tak přišel o závodníka se suverénně nejlepším osobním rekordem.

V Praze už dohrál i poslední český pár plážových volejbalistů

Turnaj Světového okruhu v plážovém volejbalu mužů opustila na pražské Štvanici i poslední domácí dvojice Petr Beneš, Martin Tichý. V pátečním utkání druhého kola oprav nestačili na nizozemský pár Jochem de Gruijter, Gijs Ronnes a po výsledku 12:21 a 15:21 skončili na sedmnáctém místě, za které získali prémii 2500 dolarů a 120 bodů do světového žebříčku. Zbylí čeští zástupci se rozloučili s turnajem již po úvodním dnu hlavní soutěže. Favorizovaní Nizozemci od začátku udávali tempo zápasu, slabší chvilku si vybrali pouze v úvodu druhého setu, kdy se Beneš s Tichým dostali do dvoubodového vedení. České volejbalisty zlobil příjem, navíc soupeři předvedli řadu povedených bloků.

Počasí v sobotu

Slunečno až polojasno, při zvětšené oblačnosti na východě se ojediněle mohou objevit přeháňky. Teploty vystoupí na 19 až 23 st. Celsia, na horách bude kolem 14 stupňů. Mírný východní vítr do 20 km/hod.