Zprávy

Lidovci vnitřní spory nepřekonali, odmítli privatizaci pojišťoven

Víkendový sjezd KDU-ČSL v Pardubicích sice nerozhodoval o novém vedení, potvrdil ale existenci vnitrostranických rozporů a křídel. Hlavním bodem dvoudenního setkání měl být nový program strany, více se ale mluvilo o atmosféře ve straně, vládní spolupráci a chystané reformě zdravotnictví. Sjezd přijal usnesení, v němž odmítl prodej zdravotních pojišťoven, nikoli jejich transformaci na akciové společnosti. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek přitom předpokládá, že po transformaci na akciové společnosti by se měly pojišťovny s výjimkou největší VZP prodat. Návrh změnit některé regulační poplatky u lékaře na sjezdu neprošel. Většinu ale získalo doporučení lidoveckým zákonodárcům, aby usilovali o zpřísnění podmínek pro potraty.

O zdravotnictví, které je v těchto dnech a zřejmě i bude příčinou vážných sporů uvnitř koalice, mluvil na sjezdu i premiér Mirek Topolánek. Vadí mu, že i když lidovci mají důvod být ve vládě spokojeni, ne vždy se však podle něj chovají loajálně. Například poplatky ve zdravotnictví měli ve svém volebním programu. "Nechápu, proč za vaši lidoveckou programovou prioritu, kterou realizujeme společně, by měla krvavě platit právě jenom ODS," prohlásil. Vyzval křesťanské demokraty, že pokud to cítí jinak, měli by místo postupné paralýzy vládnutí radši najít odvahu koaliční smlouvu vypovědět. "Podotýkám, že si to nepřeju," zdůraznil. Zmínil všech pět lidoveckých ministrů, nejvíc ale ocenil ministra financí Miroslava Kalouska, považovaného za neformálního lídra Čunkových odpůrců. Čunkův návrat do vládních funkcí také Topolánkovi podle jeho slov rozhodně nepřidal na popularitě. Pozastavil se také nad tím, že pro Čunka není hlavní prioritou zákon o majetkovém vyrovnání mezi státem a církvemi. "Pan premiér není od toho, aby mi říkal, co je priorita lidovců. Jestli si to myslí, pak je potřeba, aby s tím rychle přestal," reagoval Čunek. Církevní zákon prý stoprocentně podporuje, vnímá ho ale spíš jako prioritu vlády než lidové strany.

V sobotu vyvolal největší rozruch projev Čunka, který ostře kritizoval situaci a atmosféru uvnitř strany, v níž podle něj panuje nejednota, vzájemná nedůvěra a všeobecná nespokojenost. Delegáti předtím jednoznačně odmítli v Pardubicích mimořádně volit předsedu, o Čunkově osudu tak asi rozhodnou podzimní krajské a senátní volby. Sám Čunek hodlá z jejich výsledků vyvodit osobní odpovědnost. Volební sjezd mají lidovci v plánu příští rok. Pokud chce KDU-ČSL získat více voličů a obnovit vnitřní důvěru, potřebuje podle předsedy strany týmovou spolupráci. "Pokud někdo nebude náš program respektovat, pak bez ohledu na to, jakou funkci zastává, bude z ní muset odejít," řekl Čunek. Toho, že sjezd rozpory ve straně nepřekonal, si všímají i politologové. Podle Tomáše Lebedy sjezd ani rozpory překonat nemohl. "To jsou rozpory, které mají mnohem hlubší příčiny," uvedl. Kritici Čunka podle něj spíše spoléhají na to, že KDU-ČSL v podzimních volbách neuspěje, pak udeří.

Lidoveckou kandidátku do Evropského parlamentu povede Roithová

Kandidátku lidovců pro volby do Evropského parlamentu, které se uskuteční v příštím roce, povede Zuzana Roithová. Získala 198 hlasů delegátů sjezdu, její kolega z poslaneckých lavic ve Štrasburku Jan Březina bude na druhém místě kandidátky.

Pospíšil: ÚS nepostupuje v kauze regulačních poplatků standardně

Ústavní soud podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) nepostupuje při jednání o regulačních poplatcích ve zdravotnictví zcela standardně. Ministr to řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Nestandardní postup se podle něho projevuje například v tom, že soudci předvolali premiéra Mirka Topolánka (ODS) a ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS). Stínová ministryně spravedlnosti ČSSD Marie Benešová postup soudu naopak označila za normální, s argumenty ministra nesouhlasila ani místopředsedkyně soudu Eliška Wagnerová.

Ministr spravedlnosti také v pořadu řekl, že chce nechat prověřit údajné politické tlaky na státní zástupce a soudy v kauze katarského prince Hámida bin Abdal Sáního. Ten byl v Česku nepravomocně odsouzen za sex s nezletilými dívkami, ale následně byl na základě rozhodnutí tehdejšího ministra spravedlnosti Pavla Němce (US-DEU) předán do Kataru, kde bylo stíhání zastaveno. Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 2 Monika Křikavová i tehdejší nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová (ČSSD) hovořily o tom, že na ně činili nátlak lidé z ministerstva spravedlnosti.

Ministr Pospíšil v České televizi hovořil rovněž o pražské věznici na Pankráci. Podle něj se do konce současného volebního období prodávat nebude.Ministerstvo podle něho ale stále uvažuje o prodeji některých pozemků v okolí věznice. Prvotním motivem úvah o prodeji pražské pankrácké věznice je nákladnost její opravy. "Během několika let by to byly stamilionové investice," uvedl už dříve Pospíšil. Proto si nechal loni vypracovat první analýzu, zda by privatizace vězení nebyla výhodnější.

Výhledy lisabonské smlouvy vidí čeští europoslanci dost odlišně

Mezi českými europoslanci panují poměrně výrazné rozdíly v názorech na výhledy lisabonské smlouvy, kterou nyní postupně schvalují jednotlivé státy. Zatímco někteří si myslí, že dokument, který má přinést unii potřebné reformy, ratifikací určitě projde, jiní si tak jistí rozhodně nejsou. Ukázala to anketa, kterou ČTK udělala mezi 24 českými zástupci v evropském zákonodárném sboru.

Kandidátky pro podzimní volby by měly být sestaveny do srpna

Většina hlavních parlamentních stran už má jasno v tom, kdo bude v čele jejich kandidátních listin pro podzimní krajské volby. Strany příliš neotálí ani s výběrem svých senátních kandidátů. Na jejich nominaci nicméně mají ještě čas až do srpna vzhledem k předpokladu, že se volby budou konat ve druhé polovině října. Přesný termín pro předložení kandidátek bude záležet na tom, které dny prezident určí jako volební.

Zelení do boje o Senát vysílají propagátora práv gayů i bioložku

Strana zelených v Praze vysílá do boje o senátorská křesla propagátora práv gayů Jiřího Hromadu, bývalou předsedkyni Akademie věd a bioložku Helenu Illnerovou a starostu a bojovníka za záchranu Klánovického lesa Ladislava Hrabala. Předseda strany Martin Bursík věří, že právě pražští kandidáti otevřou Straně zelených brány do horní komory parlamentu.

Vláda v pondělí projedná zatopení části obce Nové Heřminovy

Vláda v pondělí projedná řešení protipovodňové ochrany na horním toku řeky Opavy. Součástí návrhu, který předkládají ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS) a ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ), je zatopení části obce Nové Heřminovy. Kvůli zbudování přehrady mají přijít o domov téměř tři desítky tamních rodin. Předkládaný materiál obsahuje celkem tři možná řešení situace. Prvním z nich je varianta velké přehrady, která by zaplavila celé Nové Heřminovy. Druhým možným řešením je zachování současného stavu. Třetí variantou je malá přehrada; tuto možnost ministři doporučují ke schválení.

SPS: Stavebnictví by mělo spravovat jen jedno ministerstvo

Svaz podnikatelů ve stavebnictví (SPS) usiluje o převod řízení stavebního průmyslu pod jediné ministerstvo. SPS nyní jedná s ministerstvem pro místní rozvoj a ministerstvem průmyslu o převedení stavebnictví na MMR. Vyplývá to ze zápisu z posledního jednání představenstva SPS, který svaz zveřejnil na svých internetových stránkách. Stavebnictví nyní alespoň částečně spadá pod pět ministerstev; jde o ministerstvo průmyslu, ministerstvo pro místní rozvoj, ministerstvo dopravy, ministerstvo zemědělství a ministerstvo životního prostředí. Prezident SPS Václav Matyáš řekl, že hlavním důvodem snahy stavebníků je dosavadní roztříštěnost správy oboru. "Systémově by se někdo stavebnictvím zabýval a z jednoho místa," řekl Matyáš. Nástrojem této změny má být novela takzvaného kompetenčního zákona.

Záchranáři budou v Polsku cvičit vyprošťování lidí z trosek budov

Čeští záchranáři dopoledne vyrazili do Polska na mezinárodní cvičení COOperation 2008, při kterém budou nacvičovat vyprošťování a záchranu lidí z trosek budov po leteckém neštěstí. Cvičení, které se koná od 21. do 25. dubna, se zúčastní dvě české speciální záchranné jednotky - z Prahy a z Ostravy. ČTK to řekl mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Petr Kopáček.

iHned.cz: Do ČR míří firma, která vydělá na rychlé smrti klienta

Vstup na český trh připravuje maďarská realitní společnost Hild, která nabízí seniorům, že od nich koupí jejich nemovitost výměnou za doživotní rentu a starost o vše, co s provozem domu souvisí. Uvedl to server iHned.cz. Člověk nad 65 let přepíše svou nemovitost na firmu za třetinu odhadní ceny a doživotní poplatek ve smluvní výši. Společnost klienta nechá v domě až do smrti žít. Logika zisku firmy je jednoduchá: je tím větší, čím dříve její klient zemře, píše iHned. Marketingový ředitel společnosti Gábor Földeák Hospodářským novinám potvrdil, že Hild do Česka přijde. Dodal však, že "vše je v takovém stádiu příprav, že by bylo neseriózní k tomu říkat více". Podle serveru se dá očekávat, že v Česku vyvolá obchodní nápad Hildu velkou polemiku, jako se to stalo v Bulharsku. Nejde přitom jen o etiku - v Bulharsku se po vstupu Hildu hledá odpověď na otázku, zda doživotní renta za nemovitost spadá pod regulovatelné podnikání a jak ošetřit riziko, které důchodci podstupují. Služba Hildu vypadá totiž jako bankovní služba na způsob zpětného leasingu. Zároveň ovšem působí jako běžné životní pojištění, kdy je jednorázovým vkladem nemovitost a odměnou doživotní renta. Hild ovšem není ani banka ani pojišťovna a nevztahují se na ni pravidla ani regulace, uvedl server.

Na podporu prevence rakoviny prsu navštíví 34 měst růžový autobus

Na podporu prevence rakoviny prsu bude až do 1. června putovat po 34 českých a moravských městech růžový autobus. Jeho osazenstvo tvoří pacientky, které zhoubnou nemoc překonaly. Spolu s lékaři, kteří přijdou vždy z nejbližšího screeningového centra, budou učit ženy, jak provádět samovyšetřování. Zájemkyně obdrží také poukázku v hodnotě 200 korun jako příspěvek na mamografické vyšetření. "Cílem je přinést důležité informace o prevenci tohoto onemocnění a způsobech jeho léčby ženám, ke kterým by se tyto informace jinak nedostaly," řekla ČTK manažerka projektu Michaela Vaňková. Ženy získají v autobuse adresy nejbližších screeningových center a také kontakty na pacientské organizace.

Jiří Menzel představil své filmy na festivalu v Ravenně

Světově uznávaný český režisér Jiří Menzel představil své dílo v Itálii. Tento týden se v italském městě Ravenna uskutečnil festival evropského filmu Mosaico d`Europa, jehož program pamatoval i na Menzelovy snímky. "V rámci přehlídky mistrů evropského filmu tu byly s velkým úspěchem promítnuty jeho filmy Ostře sledované vlaky, Skřivánci na niti a Obsluhoval jsem anglického krále, ale i snímky Piera Paola Pasoliniho," řekla ČTK Menzelova manželka Olga Menzelová Kelymanová.

Lidé mohou volit nejlepší stavbu Moravskoslezského kraje

Vybrat si vítěze v soutěži o nejlepší stavbu Moravskoslezského kraje může i laická veřejnost. Vybírat lze z celkem 35 objektů dokončených a zkolaudovaných v loňském a předloňském roce. Hlavním cílem soutěže Stavba Moravskoslezského kraje 2007 je seznámit laickou i odbornou veřejnost se současnou úrovní stavitelství a architektury v regionu. "Rozhodně takové soutěže pomáhají zvýšit prestiž stavebnictví a kraj je podporuje. V posledních letech klesá zájem dětí a rodičů o stavařská řemesla, přitom v oboru je málo kvalifikovaných profesionálů a stavební firmy si už teď stěžují na to, že nemohou odborníky sehnat," uvedl hejtman Evžen Tošenovský. Soutěž má pět kategorií: stavby občanské vybavenosti, bytové domy, rodinné domy, průmyslové stavby a dopravní, inženýrské a vodohospodářské stavby. Odborná porota u přihlášených staveb posuzuje zejména celkový architektonický výraz a zakomponování stavby do okolního prostředí, ale také kvalitu stavebních prací, vliv na životní prostředí nebo originalitu. Mezi soutěžními stavbami je například Vodní areál a Římskokatolický kostel v Ostravě-Zábřehu, Společenský dům v Bruntále, Krevní centrum ve Frýdku-Místku, zavěšený most na D47 přes Odru a Antošovické jezero nebo dálnice D47.

Šternberk: Chcete informace? Zatočte si si klikou

Netradiční informační systém na kliku spustí počátkem května město Šternberk. Systém, jemuž na radnici říkají klikotoč, bude podle mluvčí Ireny Černocké fungovat obdobně jako dynamo. Klikotoč nebude nic jiného, než skřínka na sloupku - s klikou. Po zatočení se spustí asi dvouminutový zvukový záznam. "Lidé si na devíti místech ve městě zatočí klikou a pokaždé uslyší jinou pověst, která se k tomuto místu váže. Třeba o městské šatlavě nebo okolních domech," řekla Černocká. Tvrdí, že v žádném případě nejde o nudný historický výklad. Příběh bude mít i další dvě jazykové verze, anglickou a německou. Klikotoč je českým unikátem. "Zatím není nikde instalován, akorát v jedné zoologické zahradě je jeden kus jako prototyp," dodala Černocká. Společně s dalšími dvěma zvukovými informačními panely přijde radnici na 1,5 milionu korun.

Zrzavého obraz Piazetta se prodal za 7,1 milionu korun

Obraz s názvem Piazetta z roku 1929 od Jana Zrzavého se na aukci v pražském hotelu Hilton prodal za 7,1 milionu korun, což je rekordní částka za dílo tohoto malíře na českém aukčním trhu. Vyvolávací cena byla tři miliony korun. Na žebříčku nejdráže prodaných obrazů v Česku se umístil v druhé desítce. Dosud nejdražší Zrzavého obraz Studně v Locronan III se před třemi lety vydražil za 5,5 milionu korun. Ceny jsou uváděny bez aukční přirážky. Aukce nabídla díla řady klasiků českého moderního malířství.

Před 225 lety bylo otevřeno Hraběcí Nosticovo divadlo v Praze

Lessingovou tragedií Emilia Galotti bylo 21. dubna 1783 slavnostně otevřeno Hraběcí Nosticovo divadlo, nejstarší dochovaná divadelní budova v Praze. Jeho výstavba trvala dva roky, stála 100.000 zlatých a financoval ji osvícenský aristokrat František Antonín hrabě Nostic Rieneck. Byl to Němec, rodilý Pražan, nadšený zemský vlastenec, hrdý na minulost českého království, který stavěl divadlo se záměrem, aby se v něm pěstovala německá činohra a italská opera. Zásadně se však nevyhýbal ani produkcím v jiných jazycích. Čeština zde poprvé zazněla v lednu 1785 ve veselohře Odběhlec z lásky synovské a v lednu následujícího roku zde měla premiéru první původní česká hra Břetislav a Jitka. V roce 1798 divadlo zakoupili čeští stavové a od té doby neslo více než šedesát let název Královské stavovské divadlo. Poté bylo ještě několikrát přejmenováno a v roce 1990, po rozsáhlé osmileté rekonstrukci, se mu vrátil historický název Stavovské divadlo. Jedna z nejkrásnějších historických divadelních budov v Evropě byla postavena v klasicistním slohu a je vedle divadla ve štýrském Leovenu jediným divadlem svého druhu v Evropě, které se zachovalo téměř v původním stavu do našich dnů.

Zlínská zoo veřejnosti představila kampaň na záchranu žab

Zlínská zoologická zahrada veřejnosti představila celoroční kampaň Žáby bijí na poplach, jejímž cílem je upozornit na prudce vzrůstající počet obojživelníků, kterým hrozí vyhubení. Na speciálních vzdělávacích panelech se návštěvníci mohou po celý rok seznámit s obojživelníky žijícími v České republice. ČTK to řekl vzdělávací pracovník oddělení výchovy a propagace zlínské zoo Tomáš Divílek. Zoologická zahrada také vyhlásila fotografickou soutěž Vyfoť si svou žábu, jejímž cílem je podpořit zájem lidí o obojživelníky a zmapovat výskyt a rozšíření jednotlivých druhů. Součástí každého zaslaného snímku musí totiž být i přesná lokalizace, kde byl obojživelník vyfocen. Akce se koná v rámci celoevropského projektu Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií.

Netopýři udělali ze střech chráněné přírodní oblasti

Kostely, statky, mateřská škola i domov důchodců se v Olomouckém kraji dostaly do evropské soustavy ochrany přírody Natura 2000. To, co je řadí mezí významné přírodní lokality, je jejich půda nebo věž, kterou každé léto využívají netopýři nebo jim podobní vrápenci. Letní kolonie těchto letounů čítají podle Jiřího Šafáře z Agentury ochrany přírody a krajiny někdy i stovky jedinců.

Posledním olympionikem mezi vodáky je kajakář Hradílek

Vavřinec Hradílek se stal posledním českým vodákem, jenž se nominoval na olympijské hry do Pekingu. Jednadvacetiletý kajakář sice obsadil v posledním českém nominačním závodu v Praze v Troji druhé místo, ale porazil svého největšího konkurenta Ivana Pišvejce a díky celkovému vítězství v kvalifikaci pojede do Pekingu. V sobotním třetím závodu si jistotu nominace na olympijské hry vyjeli kajakářka Štěpánka Hilgertová, kanoista Stanislav Ježek a deblkanoisté Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek.

Benešová ve finále turnaje v Estorilu podlehla Kirilenkové

Česká tenistka Iveta Benešová podlehla ve finále turnaje v Estorilu Rusce Marii Kirilenkové 4:6 a 2:6. Pětadvacetiletá fedcupová reprezentantka nenavázala na svůj dosud jediný titul z Acapulka, který získala v roce 2004, a prohrála své páté finále na okruhu WTA.

Hokejisté na vítězství v turnaji nedosáhli, nestačili na Rusy

Čeští hokejisté prohráli v závěrečném utkání Česká pojišťovna Cupu v Liberci 2:3 s Ruskem a na turnaji obsadili druhé místo. Rusko vyhrálo jak závěrečný díl Euro Hockey Tour, tak celou sérii, v níž byli čeští reprezentanti stejně jako před rokem třetí. Duel sborná rozhodla ve druhé třetině, kdy třikrát překonala brankáře Marka Pince.

Počasí

V pondělí bude polojasno až oblačno, občas déšť nebo přeháňky. Teploty vystoupí na 13 až 17 stupňů Celsia.