Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Obrana: Modernizace armády není součástí jednání o radaru

Požadavek na modernizaci výzbroje české armády nebyl a ani není podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) součástí česko-amerického vyjednávání o umístění radarové základny USA v Brdech. Česko si v rámci vyjednávání o protiraketové obraně podle něj nekladlo materiální požadavky. Premiér novinářům řekl, že Česko je připraveno si potřebné vojenské vybavení z USA řádně objednat a zaplatit. Topolánek poukázal na to, že se při jednání vedla diskuse o vědecké a průmyslové spolupráci mezi Spojenými státy a Českem. Pro ČR je podle něj důležité, že se již první výsledky této spolupráce rýsují. Podrobnosti ale premiér neuvedl. "Naše pozice při vyjednávání je neměnná, to jest máme zájem o vědeckou a průmyslovou spolupráci," zní jeden ze závěrů úterního zasedání Bezpečnostní rady státu, o němž ČTK informoval úřad vlády.

Šedivý: Česko by kvůli radaru mělo od USA chtít i patrioty

Česko by si v rámci vyjednávání o umístění amerického radaru v Česku mělo v USA říct o protiletecký systém Patriot. Stanice je totiž příležitostí, jak získat výsadní postavení ke Spojeným státům americkým. ČTK to v rozhovoru řekl bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. Česká televize v pondělí informovala o spojitosti mezi modernizací armády a vyjednáváním o radaru. Podle ministerstva obrany však požadavek na modernizaci výzbroje české armády není součástí česko-amerického vyjednávání. Náměstek ministryně obrany Martin Barták také odmítl, že by Česko od USA podobně jako Polsko, kde má stát druhá část středoevropského protiraketového deštníku, patrioty požadovalo. Šedivý však doporučuje jiný postup. "Já považuji za legitimní, jestliže si v rámci diskuse o protiraketové obraně řekneme i o prostředky, které posílí i obranyschopnost České republiky," uvedl Šedivý.

Tajné služby by mohly získat přístup k informacím o kontech

Připravovaný nový zákon o tajných službách počítá s tím, že by zpravodajci mohli získávat informace o soukromých kontech z bank a dalších finančních institucí. Dosud mohou zpravodajské služby získávat údaje jen od orgánů veřejné správy. Návrh odůvodňuje změnu především nutností sledovat peníze určené na podporu terorismu. Návrh podle odborníků přináší jednu z nejzásadnějších změn v pravomocích tajných služeb. Právě přesuny peněz jsou totiž často klíčem k odhalení nejen terorismu, ale i organizovaného zločinu a dalších kriminálních aktivit, na které se tajné služby zaměřují. Návrh věcného záměru zákona zatím schválila Bezpečnostní rada státu a nyní čeká na projednání vládou. Premiér Mirek Topolánek také návrh představil členům sněmovního výboru pro bezpečnost. Většinou narazil na odmítavé stanovisko nejen poslanců z opozice, ale i zástupců koaličních stran. Také Úřad pro ochranu osobních údajů měl k podobě návrhu závažné připomínky, týkaly se oprávnění k získávání informací a podmínek přístupu zpravodajských služeb do informačních systémů a evidencí.

Nová nadace se záštitou Havla usiluje o šíření demokracie mimo EU

Nová Evropská nadace pro demokracii (EFDP), která v úterý v Bruselu zahájila svou činnost, bude usilovat o šíření demokratických hodnot za hranicemi Evropské unie. Představil ji bývalý prezident Václav Havel. Chce, aby se podpora demokracie stala trvalou součástí zahraniční politiky EU. "Od Číny a Běloruska, po Barmu a Zimbabwe - Evropané mají odpovědnost zastat se všech občanů usilujících o lidská práva a občanské svobody a měli by se s nimi podělit o své často nedávné zkušenosti s tím, jak se vypořádat s nedůstojnou autoritářskou nadvládou a cenzurou a zapojit se tak do společenství demokratických národů", uvedl Havel, k němuž se při slavnostním zahájení připojil předseda Evropské komise José Barroso. Nadace chce vyplňovat mezery tam, kam současné prodemokratické programy evropských institucí a vlád nedosáhnou. Chystá se spolupracovat s evropskými institucemi, zároveň si však od nich hodlá zachovat dostatečný odstup. Jejím cílem je přizpůsobit podmínkám, v nichž "sedmadvacítka" naráží na politické a diplomatické překážky. Zejména v době českého a švédského předsednictví v roce 2009 bude nadace pracovat na tom, aby se zvýšila pružnost evropských institucí při podpoře demokratických sil v autoritářských zemí.

Nečas nepočítá s tím, že by náročné profese chodily do penze dřív

Ministr práce Petr Nečas (ODS) nepočítá s tím, že by lidé v náročnějších profesích odcházeli v budoucnu do penze dřív než ostatní pracovníci. Opětovné zavedení takzvaných důchodových kategorií, díky nimž chodili do důchodu dřív například horníci, neplánuje. Nečas to v úterý řekl novinářům po schůzce se zástupci hornických odborů. Odboráři žádali pro horníky dřívější penzi. V pondělí pohrozili protesty, pokud jim ministr nevyjde vstříc. Vláda schválila návrh reformního zákona, podle něhož by lidé po roce 2030 měli odcházet do důchodu v 65 letech. Povinné pojištění by odváděli místo nynějších 25 celkem 35 let. Normu nyní projednává sněmovna. Schvalovat ji bude nejspíš v červnu. Hornické odbory proti zákonu protestovaly. Parlamentu předaly petici s 16.000 podpisy, v níž žádaly pro horníky a další těžké profese důchod už v 55 letech. "My nepočítáme se znovuzavedením systému pracovních kategorií, které byly zrušeny před rokem 1993. Znamenalo by to návrat zpět," řekl Nečas. Dodal, že horníci nechodí v 55 letech do penze už 15 let. Věk se navíc posouvá již nyní, a to na 63 let. Každý rok se zvýší o několik měsíců. Muži nyní chodí do důchodu v téměř 62 letech, bezdětné ženy v 60 letech a čtyřech měsících, matky podle počtu dětí dřív.

Odborový svaz KOVO hrozí stávkou kvůli novele zákoníku práce

Odborový svaz KOVO je připraven na podzim zorganizovat stávku kvůli vládou zamýšlené novele zákoníku práce. Po poradě zástupců 723 základních organizací svazu KOVO v Hradci Králové to ČTK řekl předseda svazu Josef Středula. Svaz KOVO je se 170.000 členy největší organizací Českomoravské konfederace odborových svazů. "Pokud bude předložen návrh zákoníku práce, který bude proti zájmům zaměstnanců, jsme připraveni zorganizovat stávku, která citelně zasáhne český průmysl," prohlásil Středula. Tvrdí, že má informace, že osobní pracovní skupina ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase (ODS) například počítá s tím, že u firem do deseti zaměstnanců by nemělo být vypláceno odstupné. "To je návrat o 100 let zpátky. Zákoník práce je pro svaz KOVO absolutní prioritou. Jsme připraveni se o něj pobít," řekl odborový předák.

Vláda chystá velké investice do modernizace záchranného systému

V příštích pěti letech vláda počítá s tím, že do modernizace integrovaného záchranného systému investuje dohromady pět miliard korun, a to částečně i z evropských fondů. V bývalých kasárnách v Hradci Králové má například vyrůst středisko výcviku záchranářů na evropské úrovni, řekl na úterní tiskové konferenci ODS ministr vnitra a místopředseda nejsilnější vládní strany Ivan Langer. Stejně jako loni hodlá kabinet i letos investovat do techniky hasičských sborů, a to profesionálních i dobrovolných. Na tyto účely vyčlenil stát tento rok celkem 510 milionů korun, pro dobrovolníky počítá s dalšími 100 miliony. Loni stát nakoupil 40 cisternových stříkaček, každou za pět milionů korun. Do modernizace hasičské techniky by měly podobné peníze směřovat i v dalších letech. Pro dobrovolníky připravuje vláda speciální program, který představí příští týden premiér Mirek Topolánek (ODS).

Ministryně Stehlíková se omluvila za výroky o Romech

Ministryně pro menšiny a lidská práva Džamila Stehlíková (Strana zelených) se v úterý omluvila za své výroky o Romech. V rozhovoru pro sobotní vydání regionálního deníku Jesenicka a Šumperska mimo jiné řekla, že "za neúspěchy romských dětí ve škole stojí rodiče, kteří jim dovolují nechodit do školy a posílají je krást". Stehlíková novinářům řekla, že mluvila o konkrétních rodinách v konkrétní obci. Tyto výroky nelze zobecňovat, dodala. Ministryně v rozhovoru pro místní noviny prý také řekla, že Romové nemají vztah k nemovitostem, protože "věci, které mají, dostali příliš snadno". Dále uvedla, že "romské etnikum nemá potřebu pracovat, protože stát nabízí alternativu skoro stejných peněz, a bez práce". O rozhovoru v úterý informovaly Lidové noviny. "Mě strašně mrzí, že výroky, které se týkaly konkrétních rodin, byly paušalizované na celou komunitu," řekla Stehlíková. Některé rodiny z Jesenicka prý zná osobně a snažila se v rozhovoru pojmenovat problémy, které je potřeba řešit. Změny má pomoci prosadit vládou zřízená agentura pro boj s ghetty.

Nestátní neziskovou organizací by se mohla stát nemocnice i škola

Nestátními neziskovými organizacemi (NNO) by se měly podle nově vznikajícího zákona o neziskových organizacích v budoucnu stát také zdravotnická zařízení, školy a kulturní centra. Novinářům to řekla ministryně pro menšiny a lidská práva Džamila Stehlíková (SZ), která má přípravu zákona na starosti. Forma "nestátní neziskové organizace" má doplnit stávající právní podoby organizací neziskového sektoru, jako jsou občanská sdružení, obecně prospěšné společnosti a nadace. Cílem zákona, který má zastřešit dosavadní nejednotné normy, je zprůhlednit neziskový sektor a zavést pevná pravidla pro čerpání dotací a pro daňové úlevy.

Ministerstvo: Katar české podmínky splnil, justice prince stíhala

Katarská justice splnila slib daný Česku a stíhala prince Hámida bin Abdal Sáního, který byl v létě 2005 v Česku nepravomocně odsouzen za sex s nezletilými dívkami. Poté podle českého ministerstva spravedlnosti rozhodla, že stíhání zastaví. ČTK to řekl mluvčí ministerstva Jakub Stadler. Úterní Právo uvedlo, že katarská justice vůbec jeho stíhání nezahájila. Podle ministerstva spravedlnosti katarský generální prokurátor zaslal české straně rozhodnutí o zastavení řízení, ne o jeho nezahájení, jak uvedlo Právo. Originál dokumentu si nyní nechává přeložit Městský soud v Praze. Nejvyšší státní zastupitelství Kataru tak zřejmě, byť jen formálně, splnilo svůj slib daný někdejšímu ministru spravedlnosti Pavlu Němcovi při předání Sáního.

Werichova vila v Praze 1 připadne nadaci Mládkových

Takzvanou Werichovu vilu na Kampě v Praze 1 získá do pronájmu Nadace Jana a Medy Mládkových. Zastupitelé první městské části v úterý změnili svůj původní nesouhlas z konce ledna a schválili předběžnou nájemní smlouvu. Nadace chce v budově zřídit kulturní stánek věnovaný odkazu Jiřího Voskovce, Jana Wericha a básníka Vladimíra Holana. "Evergreen jsme dohráli," řekl ČTK starosta Petr Hejma (ODS). Nyní se musí podepsat předběžné ujednání, řádnou smlouvu nadace získá až po dokončení oprav budovy. Nadace má dostat vilu na 40 let a zaplatit jednorázově nájemné 23,8 milionu korun a dále platit korunu denně.

"Jsme nadšeni. Paní Meda je spokojená. Čeká nás jenom práce," reagovala na výsledek hlasování zástupkyně nadace Jana Šorfová. Nadace bude své plány s vilou dál chystat a bude se snažit otevřít budovu co nejdřív. Dokončovací rekonstrukční práce by měly začít ještě na jaře, řekla ČTK Šorfová. Podle záměru by se měly v přízemí vily konat projekce, divadelní představení i různé diskuse. V patrech mají být dva byty, jak již dříve rozhodla radnice, a také archiv a badatelna. V jednom z bytů chce Mládková bydlet.

Praha nyní dává od výstavby nové Národní knihovny ruce pryč

Město Praha nyní dává od plánované výstavby nové budovy Národní knihovny na Letné ruce pryč. Primátor Pavel Bém (ODS) v úterý novinářům na dotaz ČTK řekl, že věc je na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), potom bude případně na ministerstvu kultury, posléze na Národní knihovně a teprve potom na magistrátu. Okolnostmi stavby budovy podle kontroverzního návrhu Jana Kaplického, který zvítězil v mezinárodní architektonické soutěži, se řadu měsíců zabýval tým Národní knihovna i skupiny odborníků. Tým na svém závěrečném jednání koncem února nerozhodl a sdělil, že se bude čekat na vyjádření antimonopolního úřadu. Není totiž jasné, zda je možné na základě výsledků mezinárodní architektonické soutěže vyhlásit veřejnou zakázku.

ÚOHS se v minulosti již dvakrát kauzou kolem knihovny zabýval. Podnět mu k tomu dali architekti, kteří se také soutěže zúčastnili. Jejich podněty ale antimonopolní úřad zamítl s tím, že mu nepřísluší zabývat se soutěží, která se konala podle pravidel Mezinárodní unie architektů. Nový podnět podal náměstek ministra kultury František Mikeš. Šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina v úterních Hospodářských novinách (HN) řekl, že žádné řízení nevede a může se čekat třeba do Vánoc. Úřad podobnou věc prý nikdy neřešil a požádal o radu evropské úředníky. Odpověď z Bruselu nedorazila. Pecina navíc uvedl, že všichni chtějí, aby výstavbu zakázal jeho úřad. Podle HN je pod tlakem. Mikeš s tím ale nesouhlasí. "Praha v tuto chvíli nemá s Národní knihovnou nic společného, protože v tuto chvíli je míč na straně antimonopolního úřadu," řekl novinářům primátor.

Šéfové českých listů napsali Gašparovičovi kvůli spornému zákonu

Šéfredaktoři pěti českých listů vyzvali slovenského prezidenta Ivana Gašparoviče, aby zvážil podpis sporného tiskového zákona. Zástupci Mladé fronty Dnes, Lidových novin, Práva, Hospodářských novin a Týdne ve společném dopise vyjádřili obavu o svobodu slova na Slovensku, kterou podle nich může okleštit právě nedávno přijatý zákon a zejména ustanovení o povinnosti médií zveřejňovat odpověď i na pravdivé články. "Aniž bychom si činili právo jakkoliv se vměšovat do záležitostí Vaší země, cítíme povinnost vyjádřit obavu o svobodu slova, která je podle našeho názoru díky podobě tiskového zákona na Slovensku vážně ohrožena," uvedli šéfredaktoři v otevřeném dopise Gašparovičovi, jehož kopii poskytli ČTK. Institut práva na odpověď, který existuje i v tiskovém zákoně v České republice, je podle nich ve slovenské normě dohnán do absurdní podoby. Soudí, že povinnost zveřejňovat odpovědi a reakce na jakoukoliv informaci média do značné míry sváže a omezí, odradí čtenáře a ve svém důsledku rovněž významně okleští svobodu slova. "V této podobě nemá v civilizované Evropě obdoby," píšou představitelé hlavních tištěných médií v České republice.

V Brně vznikl detenční ústav pro nebezpečné pachatele

Ve vazební věznici v Brně-Bohunicích vznikl první detenční ústav v České republice pro nebezpečné pachatele s psychickými poruchami. Devianti, vrazi a násilníci do něj budou umísťováni od 1. ledna 2009. Zařízení je určeno pro 48 osob. Jeho vybudování stálo 25 milionů korun, řekl ČTK premiér Mirek Topolánek (ODS) po prohlídce ústavu. Stejná zařízení vzniknou postupně v Opavě a Vidnavě na Olomoucku. "Otevřením ústavu začneme splácet čtyřicetiletý dluh, který v této oblasti máme," uvedl Topolánek. Připomněl, že ústavy pro nebezpečné devianty jsou v zemích západní Evropy budovány již od sedmdesátých let minulého století. Odborníci předpokládají, že nyní by v nich v Česku mohlo být umístěno asi 200 pachatelů, kteří by při pobytu na svobodě mohli být nebezpeční svému okolí.

Desítky vědců v Praze diskutovaly o vzniku Československa

O charakteru a efektivitě transformačních procesů, které souvisely se vznikem Československa, v úterý už druhým dnem v Praze diskutovaly desítky českých i zahraničních historiků, politologů, filozofů, literárních historiků i uměnovědců. Mezinárodní konference "1918: Model komplexního transformačního procesu" se konala k letošnímu 90. výročí vzniku Československa. Dynamický rozvoj nového státu Čechů a Slováků, jeho struktur a začlenění do mezinárodních vztahů odborníci pojednávali ve středoevropských, popřípadě evropských souvislostech. Porovnávali ho také s podobnými transformačními procesy, například po roce 1948 a 1989.

Policie obvinila úředníka pražského magistrátu

Policie v úterý obvinila úředníka pražského magistrátu podezřelého z podílu na ztrátě 50 milionů korun z trestného činu podvodu. ČTK to řekla mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová s tím, že v nejbližší době bude podán návrh na vzetí do vazby. Peníze už dříve zřejmě kvůli podvodu odešly z magistrátu na jiný účet, než měly. "Magistrát obviněného úředníka ze zákona zatím propustit nemůže. Může mu dát výpověď až v případě, že bude pravomocně odsouzen," řekl ČTK mluvčí magistrátu Jiří Wolf. Pracovníka magistrátu zadržela policie v pondělí poté, co prohledala kancelář odboru městského investora. Již dříve zatkla v souvislosti s případem čtyři lidi, které za trestný čin podvodu stíhá ve vazbě. Podle mluvčího magistrátu Jiřího Wolfa nebyl žádný z nich na magistrátu zaměstnán. Peníze odešly na jiný účet kvůli chybným údajům na faktuře. Podle úřadu byl spáchán trestný čin, a to zřejmě v organizované skupině.

ČAP: Viníci nehod se mají více podílet na náhradě škody

Lidé, kteří opakovaně vážně porušují dopravní předpisy a způsobují nehody, se mají více podílet na náhradě škody vzniklé při kolizích. Z návrhu, na kterém se nedávno shodly pojišťovny s ministerstvem vnitra, vyplývá, že by pojišťovny mohly vymáhat peníze i po vinících nehod, a to například po výrazném překročení nejvyšší dovolené rychlosti nebo po jízdě na červenou. Novinářům to řekl výkonný ředitel České asociace pojišťoven (ČAP) Tomáš Síkora. Pojišťovny mají v současnosti podle mluvčí ČAP Marcely Kotyrové možnost uplatňovat právo na náhradu škody na viníkovi nehody, takzvaný regres, v případě, kdy viník nehodu způsobí úmyslně, pod vlivem alkoholu, nebo psychotropních látek. Pozměňovací návrh k zákonu o policii ovšem tuto možnost rozšiřuje.

Bursík chce vypracovat nový plán příprav na změny klimatu

Ministerstvo životního prostředí hodlá v druhé polovině roku připravit nový národní program na zmírnění dopadů změny klimatu. První dokument o českém plánu snižování množství emisí skleníkových plynů a přípravách na oteplování a výraznější výkyvy počasí spojené se změnou klimatu vznikl před čtyřmi lety. Zpráva o naplňování programu, kterou vládě ve středu předloží ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ), konstatuje, že roste podíl alternativních zdrojů energií, které nezatěžují ovzduší oxidem uhličitým. Stát také pracuje na protipovodňové ochraně, změnách ve vodním hospodářství a zdravotním výzkumu, chybí ale ekonomické analýzy prováděných opatření.

Projednávání reformy u ÚS bude pokračovat svědectvím premiéra

Ústavní soud (ÚS) bude ve středu znovu projednávat zdravotnickou část reformy veřejných financí včetně diskutovaných poplatků u lékaře. Odročené jednání začne svědeckou výpovědí předsedy vlády Mirka Topolánka a ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (oba ODS). Svědectví si vyžádali zástupci poslanců ČSSD a KSČM, kteří prosazují zrušení reformního zákona. Nelze předjímat, zda a jak soud ve středu o zdravotnické části reformy rozhodne, řekl ČTK mluvčí ÚS Michal Spáčil. Jednání bude pokračovat dokazováním v podobě výslechu svědků a závěrečnými řečmi. Poté se soud odebere k poradě. Buď se většina z patnáctičlenného pléna shodne na nějakém stanovisku, nebo jednání odročí. Předseda ÚS Pavel Rychetský v minulých dnech několikrát naznačil, že soudci zatím shodu nenašli. "Považujeme za nutné neprotahovat to jednání, ale současně je pravda, že zatím se nerýsuje žádný výrazně většinový názor Ústavního soudu," uvedl Rychetský.

Brněnskou náměstkyni Javorovou (KDU-ČSL) nahradil Rychnovský

Křesťanská demokratka Barbora Javorová v úterý skončila jako náměstkyně brněnského primátora. Odstoupila kvůli vztahu s primátorem Romanem Onderkou (ČSSD). Javorová působila na magistrátu téměř šest let; v minulém volebním období jako šéfka finančního výboru a od voleb jako první náměstkyně. Na místo Javorové zastupitelé zvolili dosavadního radního a šéfa Nemocnice Milosrdných bratří Daniela Rychnovského (KDU-ČSL). Javorová svým rozhodnutím odstoupit pozastavila slibně se rozjíždějící politickou kariéru. Předloni kandidovala v komunálních volbách za KDU-ČSL na prvním místě. V povolebních vyjednáváních jí dokonce ODS nakrátko nabídla post primátorky. Nakonec uzavřela koaliční dohodu s ČSSD, Stranou zelených a hnutím Brno 2006.

Motejl: V domovech důchodců mnohdy schází ohled na důstojnost

Zaměstnanci v mnoha domovech důchodců podle ombudsmana Otakara Motejla neberou ohled na důstojnost seniorů. Veřejný ochránce práv to tvrdí ve výroční zprávě za rok 2007. Pracovníci jeho kanceláře minulý rok navštívili asi tři desítky různých zařízení pro penzisty. "Před vstupem do pokoje personál neklepe, toalety a koupelny nelze uzamknout ani jinak dát najevo jejich obsazení, osobní hygiena a jiné intimní úkony jsou u nesoběstačných klientů prováděny bez zástěn či jiných opatření pro zachování soukromí," popsal zkušenosti z návštěv. Výroční zpráva, kterou by měla sněmovna projednat na nadcházející schůzi, se týká i problémů z mnoha jiných oblastí života. Jedna z kapitol je ale věnována právě situaci v domech pro seniory. Vnitřní předpisy domovů důchodců jsou prý někdy v rozporu s právem - podmiňují třeba vycházky či návštěvy souhlasem zaměstnanců, zpráva se zmiňuje mimo jiné také o odebírání osobních dokladů či zákazech nočního sledování televize.

Vetřelec, který pronikl do Lán, byl pod vlivem pervitinu

Muž, který zemřel 11. března po incidentu se strážemi prezidentského zámku v Lánech na Kladensku, byl pod vlivem drogy. Potvrdily laboratorní testy na přítomnost drog, které ukazují, že byl pod vlivem pervitinu, řekl ČTK mluvčí rakovnických policistů René Černý. Soudní pitva jako příčinu úmrtí určila selhání srdce. "Účast cizí osoby je vyloučena, předpokládáme, že věc bude po došetření a uplynutí zákonné měsíční lhůty odložena," dodal mluvčí.

Původní Váchalova kniha o Šumavě se bude dražit pro Konto bariéry

Unikátní kniha Josefa Váchala (1884 až 1969) Šumava umírající a romantická, jedna z pouhých 11 kusů, které celé vyrobil autor sám, se bude dražit ve prospěch Konta bariéry. Vyvolávací cenu stanovili pořadatelé na 1,2 milionu korun a podle nich jde zřejmě o nejdražší umělecké dílo dražené pro charitativní účely v Čechách. Dražba bude 27. dubna v Praze na Žofíně a od 18. dubna si budou moci lidé všechna díla prohlédnout na výstavě v Křížové chodbě Karolina. ČTK to řekla Veronika Smolíková z agentury zastupující pořadatele.

Od soboty budou lidé znovu moci obdivovat korunovační klenoty

Po pěti letech budou moci lidé znovu obdivovat české korunovační klenoty. Podle přání Karla IV. se totiž klenoty vystavují jen při zvláštních příležitostech. Výstava se bude konat od 19. do 29. dubna ve Vladislavském sále a podle pořadatelů budou letos kromě samotných korunovačních klenotů mimořádně vystaveny čtyři desítky dalších exponátů, které souvisejí s historií korunovací. První z nich začali v úterý kurátoři výstavy instalovat. Jsou mezi nimi například relikviáře a deskové obrazy, které se používaly při korunovacích a které odedávna patřily k nejvzácnějším částem českého královského pokladu. Dominantou výstavy ale bude soubor českých korunovačních klenotů, který tvoří Svatováclavská koruna z doby před rokem 1346, korunovační žezlo a jablko z druhé třetiny 17. století, korunovační kříž ze 70. let 14. století, korunovační meč ze 13. století a korunovační roucho z poloviny 17. století.

Na MFF v Karlových Varech bude soutěžit film režisérky Pavlátové

Snímek režisérky Michaely Pavlátové Děti noci bude reprezentovat českou kinematografii v mezinárodní soutěži celovečerních hraných filmů na letošním ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Filmaři se v západočeském lázeňském městě sejdou už potřiačtyřicáté od 4. do 12. července. Uvedli to dnes na tiskové konferenci zástupci pořádající společnosti Film Servis Karlovy Vary. Přehlídka ocení tři legendy československé kinematografie, režiséry Juraje Jakubiska, Dušana Hanáka a Ivana Passera, a to za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Divadla svítící do tmy završují sérii knih o amatérské scéně

Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS) vydalo knížku nazvanou Divadla svítící do tmy II, která mapuje české amatérské divadlo 80. let minulého století. Nová publikace završila trilogii, jejíž první díl nazvaný Pódia z krabičky byl věnován amatérským "divadlům malých forem" 60. let a druhý jménem Divadla svítící do tmy českým amatérským divadelníkům následující dekády. Tvůrci dnes v Praze knihu představili novinářům. "Malé scény byly osobitým fenoménem českého amatérského divadla," řekla ČTK jedna z autorek projektu Vítězslava Šrámková. Kniha kromě historických fotografií čtenářům předkládá historické studie i vzpomínky a výpovědi pamětníků a portréty předních souborů.

Na reprízy Havlova Odcházení v Arše jsou už jen lístky k stání

Už jen vstupenky k stání, navíc až na červen, jsou k dispozici zájemcům o první sérii repríz Havlovy hry Odcházení, která se od konce května uskuteční v pražském Divadle Archa. Inscenaci začal 7. dubna zkoušet režisér David Radok. Současně byl zahájen předprodej projektu, jehož premiéra se uskuteční 22. května. Hlavní role ztvární Jan Tříska a exprezidentova manželka Dagmar Havlová. V dalších se objeví například čerstvá držitelka ceny kolegia Thálie Vlasta Chramostová, Ivan Řezáč, Marek Daniel, Zuzana Stivínová, Bořivoj Navrátil a Petra Lustigová. "K dnešku tu máme už jen zhruba 40 lístků k stání," řekla v úterý ČTK mluvčí Divadla Archa Pavlína Svatoňová. Projekt počítá vzhledem k poměrně malému prostoru této scény (celkem 250 míst) a velkému zájmu o oficiální uvedení hned se třemi premiérovými představeními ve dnech 22. až 24. května. V předprodeji se tak ocitlo jen prvních devět repríz, které se uskuteční do 7. června, vždy od 20:00 hodin. Podle ředitele Archy Ondřeje Hraba odpovídá tým, který se podařilo dát dohromady, nárokům tohoto zajímavého textu. Označuje ho za jeden z nejlepších, které "u nás i kolem nás" vznikly.

Festival AFO v Olomouci otevřel kontroverzní film o Ježíšovi

Konvikt Univerzity Palackého i další místa ve městě ovládl festival populárně-vědeckých a dokumentárních filmů Academia film Olomouc (AFO). Hlavní tahákem zahajovacího dne byl kontroverzní snímek z produkce Jamese Camerona s názvem Ztracená hrobka Ježíšova. Jak ČTK řekl ředitel festivalu Petr Bilík, soutěžní porota již začala pracovat v pondělí. "Dá se říct, že tento film zahajuje soutěžní přehlídku, ale porota již začala pracovat. Potřebovali si předem nadívat několik snímků, které budou uvedeny až v sobotu," objasnil Bilík. Kromě renomovaných historiků Petera Furtada a Roberta Rosenstona zasednou v porotě i studenti, každý za jednu ze sedmi fakult. V soutěži se na AFO předvede více než 30 českých a zahraničních filmů s tématickým rozpětím od astronomie přes historii až po ekologii.

Hokejový brankář Pöpperle se ze zámoří vrací do Sparty

Hokejový brankář Tomáš Pöpperle se po třech letech vrací do pražské Sparty. Třiadvacetiletý gólman, který se v uplynulých sezonách neúspěšně snažil prosadit do kádru Columbusu v zámořské NHL, podepsal s pražským klubem smlouvu na dva roky s následnou opcí. Hráčův zástupce Jaromír Henyš uvedl, že se brankář rozhodl vrátit hlavně proto, že nedostal v NHL pořádnou šanci. "Tři roky se snažil uplatnit v Columbusu. První strávil v německém Eisbärenu, další dva pak převážně na farmě. Do NHL se dostal, ovšem pořádnou příležitost mu nedali. Proto se nyní rozhodl, že půjde zpátky," řekl Henyš internetovému serveru hokej.cz.

Futsalisty posunula remíza 2:2 v Rumunsku na mistrovství světa

Čeští futsalisté se podruhé za sebou kvalifikovali na mistrovství světa. Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna na říjnový turnaj do Brazílie postoupili díky úterní remíze 2:2 v Rumunsku a po předchozím výsledku 1:1 v Pardubicích rozhodl o postupu z baráže jejich větší počet vstřelených branek na hřišti soupeře.

Počasí

Oblačno až zataženo s občasným deštěm - na horách se sněžením. Odpoledne se bude částečně vyjasňovat a k večeru srážky ustanou. Teploty mezi pěti až devíti stupni Celsia.