Zprávy

Schwarzenberg pro bojkot zahájení OH a pro přijetí dalajlamy v EU

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se v Paříži vyslovil pro politický bojkot zahájení letní olympiády v Pekingu a pro přijetí tibetského duchovního vůdce dalajlamy Evropskou unií na nejvyšší úrovni. Řekl to ČTK a Českému rozhlasu po jednání se svým francouzským kolegou Bernardem Kouchnerem. Jednání se týkalo spolupráce obou zemí během nadcházejícího období, kdy budou postupně předsedat Evropské unii, spolupráce v delší perspektivě i mezinárodních otázek. Ministr potvrdil, že francouzský prezident Nicolas Sarkozy navštíví Prahu, a to zřejmě v červnu. "Shodli jsme, že čistě reklamní událost, jakou je slavnostní zahájení olympiády v zemi, která se znovu ukázala jako diktatura, bychom neměli podpořit," řekl Schwarzenberg. Připomněl, jak v roce 1936 olympiády zneužil německý vůdce Adolf Hitler, a řekl, že evropské národy by už něco takového neměly dopustit. "Sportovcům a divákům slavnostní zahájení přeji, ale abychom tam my politici dělali levnou stafáž, to naprosto odmítám." Přijetí dalajlamy Evropskou unií na nejvyšší úrovni by podle jeho slov jako projev solidarity uvítal on i jeho francouzský kolega.

Česká ekonomika podle MMF letos zpomalí na 4,2 procenta

Česká ekonomika v letošním roce poroste tempem 4,2 procenta, což bude výrazné zpomalení proti loňskému roku, kdy růst hrubého domácího produktu (HDP) činil 6,5 procenta. V pravidelné pololetní zprávě World Economic Outlook to předpověděl Mezinárodní měnový fond (MMF). Slovensko růst zvolní z loňských 10,4 procenta na 6,6 procenta. Tuzemští analytici považují odhady za spíše pesimistické. Odhady Mezinárodního měnové fondu reflektují podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka poslední vývoj na finančních trzích a prohlubující se obavy z dopadů na ekonomiky. "Očekávané zpomalení růstu české ekonomiky na 4,2 procenta představuje z našeho pohledu spíše pesimistický scénář, neboť do nového roku česká ekonomika vkročila ve velmi dobré kondici," uvedl. Každopádně i růst o 4,2 procenta by bylo možné podle Marka považovat za více než solidní výsledek, neboť by šlo o trojnásobně vyšší tempo růstu než v eurozóně.

Premiér: Ve druhé smlouvě SOFA je nejméně jeden sporný bod

V česko-americkém jednání o doplňkové smlouvě SOFA k radarové základně zbývá dořešit ještě minimálně jeden sporný bod, řekl ve středu premiér Mirek Topolánek po jednání vlády. Podle něj česká strana nemá důvod na svém postoji k tomuto bodu nic měnit. Topolánek nicméně očekává, že by smlouva, pokud se vyjednavači shodnou během následujících dvou týdnů, mohla být podepsána společně s hlavní dohodou na začátku května. Hlavní dohoda je již připravena k podpisu. O smlouvě SOFA ve středu začali na ministerstvu obrany znovu jednat experti z obou zemí. "Podle mých informací, a berte to jako nezaručenou zprávu, je pořád minimálně jeden bod, kde ke shodě nedošlo," uvedl Topolánek na tiskové konferenci. Nevyloučil, že spornou pasáž by mohli řešit lidé na vyšších pozicích, než jsou vyjednavači. Ministerstvo obrany ve středu uvedlo, že obě strany musí doladit právní postavení amerického personálu, otázku platby daní z příjmu nebo problematiku zákonného pojištění amerických služebních vozidel. Praha a Washington se také musejí dohodnout, zda se bude smlouva vztahovat pouze na radarovou stanici nebo i na jiné pobyty Američanů v Česku.

Armáda nedovolí KSČM pochod proti radaru až do vojenského prostoru

Armáda nedovolí komunistům, aby 19. dubna při své protestní akci proti umístění amerického radaru v Brdech došli v průvodu až do vojenského prostoru na kótu 718, kde by měl radar v budoucnu stát. Je to kvůli tomu, že vojenský újezd je určen pro výcvik armády a ne k pořádání politických akcí, řekl ČTK Jan Pejšek z tiskové služby Ministerstva obrany. Šéf středočeských komunistů Stanislav Grospič se domnívá, že zákaz je snahou vlády a armády zabránit v akci, která se jim nelíbí. Pochod se proto uskuteční zřejmě v omezeném rozsahu. Komunisté z Plzeňského a Středočeského kraje původně plánovali, že několikasethlavý průvod vyjde v sobotu dopoledne z Míšova a přímo ke kótě ve vojenském prostoru dojde po 50 minutách přesně za pět minut dvanáct.

Ministerstvo obrany a Steyr podepsaly memorandum o porozumění

Ministerstvo obrany a firma Steyr ve středu podepsaly memorandum o porozumění, které mimo jiné obsahuje dohodu o nezávislém testování dvou transportérů Pandur určených pro českou armádu. ČTK to řekl náměstek ministryně obrany Martin Barták. Dodal, že příští týden budou zástupci ministerstva a firmy Steyr jednat o dohodě o zkouškách transportérů. Barták uvedl, že zkoušky vozidel by mohly začít v horizontu týdnů. Podle zdrojů ČTK by se mohly konat ve Vojenském opravárenském podniku Šternberk. Barták informoval o tom, že příští týden se rovněž začne jednat o vlastním nákupu vozidel. Původně mělo vojsko koupit 199 pandurů. Kabinet však na konci loňského roku smlouvu za více než 20 miliard vypověděl kvůli tomu, že firma nestihla dodat první vozidla včas. V lednu dala ale Steyru vláda druhou šanci. Posvětila nové kolo rozhovorů, z kterých vyplynulo, že by vojsko nyní mělo nakoupit 107 transportérů v šesti modifikacích. Armáda očekává dodávky transportérů ještě do konce roku.

Vláda schválila principy Julínkovy reformy, chystá ale úpravy

Kabinet ve středu jednomyslně schválil věcné záměry zákonů, které mají reformovat české zdravotnictví. Novinářům to řekl ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Koalice se v noci na středu dohodla, že předlohy schválí, do paragrafovaného znění norem ovšem zapracuje některé změny. Jde například o trvalou, nikoliv jen pětiletou regulaci zisku zdravotních pojišťoven či zachování nevýdělečného charakteru univerzitních nemocnic. "Považuji to za úspěšný krok směrem k reformě. Věcné záměry, jak byly odsouhlaseny vládou, zakládají naději pro české pojištěnce, pacienty, že se v českém zdravotnictví leccos změní v jejich prospěch, že budou více respektováni, budou mít vyšší práva a budou uloženy povinnosti státu a zdravotním pojišťovnám, aby tato práva naplňovaly," shrnul Julínek.

Topolánek: Vláda spíš pro snížení sociálního pojištění než daní

Vláda bude zřejmě prosazovat v novele zákona o dani z příjmu spíš snížení sociálního zabezpečení než snížení daně z příjmu z 15 na 12,5 procenta. Vyplývá to z vyjádření premiéra Mirka Topolánka na tiskové konferenci po jednání vlády. Novela by měla platit od příštího roku. Snížení daně od roku 2009 je přitom ve schváleném reformním balíků a podle vyjádření některých poslanců ODS je "symbolem strany". Důvodem pro snížení sociálního zabezpečení je podle premiéra snaha zabezpečit příjmy pro kraje a obce, závazek snížit schodek veřejných financí a zajistit, aby nepoklesly příští rok příjmy lidem s platy od 10.000 do 40.0000 korun. "Bohužel nelze v takovém případě vyhovět požadavku na 12,5procentní daň," uvedl Topolánek. Hejtmani, primátoři a starostové navíc podle něj nebudou podporovat takové kroky, které ohrozí příjmy obcí a krajů. Pokud by chtěl případný výpadek příjmů stát nahradit, musel by podle premiéra peníze vzít z investičních výdajů.

Nečas nepovažuje spojení daně z příjmu s odvody za vhodné

Ministr práce Petr Nečas (ODS) nepovažuje sjednocení daně z příjmu a odvodů sociálního pojištění do jediné daně za vhodné. Spojení jejich výběru, které by zjednodušilo administrativu, ale podporuje. Ministr to řekl ČTK. Sloučení daně z příjmu a sociálního pojištění do jediné daně navrhuje jako jednu z variant chystané daňové reformy ministerstvo financí. Daně vybírají finanční úřady, sociální pojištění pak Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Pro výběr spojených daní a odvodů by mohla podle ministerstva financí vzniknout jednotná místa, a to právě z finančních úřadů a ČSSZ. Podle Nečase ale sloučení výběru pojistného jejich spojení automaticky neznamená. Existuje totiž několik návrhů, jak by se spojené daně a odvody mohly vybírat. Fungovat by mohl společný účet, z něhož by část vybraných peněz připadla České správě sociálního zabezpečení. Podle jiné varianty by daně a odvody vybíraly pouze finanční úřady. Příslušnou sumu by pak převedly ČSSZ, která by odvody už nevybírala. Třetí možnost by zahrnovala sloučení finančních úřadů a správy. "Není dobré se zabetonovat v jednom řešení," řekl Nečas. Podle svých slov je připraven na kteroukoliv variantu, která bude rychle řešitelná a systém co nejdříve zjednoduší.

Vláda odmítla návrh Šojdrové zrušit poplatky za novorozence

Vláda ve středu zamítla návrh lidovecké poslankyně Michaely Šojdrové na osvobození novorozenců od poplatků za pobyt v porodnici. ČTK to řekla mluvčí Jana Bartošová. Šojdrová uvedla, že ji rozhodnutí kabinetu nepříjemně překvapilo. S poplatky za novorozence totiž podle ní původně nepočítala ani vládní reforma financí. "Proto jsem očekávala, že vláda bude vstřícná k tomuto návrhu," poznamenala v rozhovoru s ČTK. Věří, že Poslanecká sněmovna její předlohu schválí. O osudu návrhu rozhodne právě až parlament a v něm není novela bez šance. Kdyby ji totiž podpořila opozice, stačilo by ve sněmovně pár dalších hlasů z koaličního tábora ke schválení. Návrh přitom kromě Šojdrové podepsali i tři další lidovci a také dva bývalí sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka.

Zhruba tisícovka lidí protestovala v Havířově proti poplatkům

Zhruba tisícovka lidí ve středu v centru Havířova na Karvinsku protestovala proti regulačním poplatkům ve zdravotnictví a proti připravované privatizaci nemocnic a zdravotních pojišťoven. Lidé již od 13:00 mohli podepisovat petici, na níž se podařilo nashromáždit asi 1500 podpisů, řekl ve středu ČTK za organizátory akce Jaroslav Broda. Protest, na němž nechyběla hesla jako: Mrtvý důchodce, dobrý důchodce či Bez peněz k doktorovi nelez, zorganizovali havířovští důchodci. Žádají, aby poplatky ve zdravotnictví nemuseli platit důchodci od 62 let a také děti do 15 let. Petici chtějí zaslat vládě i parlamentu.

Nové tajné služby by mohli kontrolovat soudci i ombudsman

Kontrola dvou nově vzniklých zpravodajských služeb bude zřejmě hlavním sporným bodem při debatě o novém zákonu upravujícím jejich vznik a fungování. Tajné služby by totiž kromě komisí složených z poslanců mohl navíc kontrolovat zcela nově vzniklý nezávislý orgán. Vyplynulo to ze středečního jednání sněmovní bezpečnostní komise, kterého se zúčastnil i premiér Mirek Topolánek (ODS), ministr vnitra Ivan Langer (ODS) a ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL). "Chci jen, abyste ho neodsoudili šmahem," řekl premiér poslancům během vysvětlování obsahu nového zákona. Návrh věcného záměru zákona o zpravodajských službách zatím schválila Bezpečnostní rada státu a asi už příští týden by mělo skončit meziresortní připomínkové řízení, po kterém ho projedná vláda. Právě po jednání Bezpečnostní rady státu si členové výboru stěžovali, že s nimi vláda normu neprojednala.

Vláda nesouhlasí s návrhem odškodnit lidi ze Zakarpatské Ukrajiny

Poslanecký návrh, který počítá s odškodněním bývalých československých občanů za majetek, který museli po roce 1945 opustit na Zakarpatské Ukrajině, míří do sněmovny s negativním stanoviskem vlády. Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) novinářům řekl, že výhrady k iniciativě zákonodárců měl jeho resort i ministerstvo vnitro. "Při vší úctě k motivům předkladatelů, toto je jeden z příkladů, kdy cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly," poznamenal Kalousek. Bez ohledu na nesouhlas ministrů o poslanecké iniciativě definitivně rozhodne až parlament. Návrh se týká občanů bývalé Československé republiky, tedy i občanů, kteří jsou nyní občany Slovenska nebo jiných států, které za posledních 50 let vznikly, upozornil. Ministr si také myslí, že takovéto odškodění by vytvářelo obrovskou nerovnost mezi těmi, kteří už odškodněni byli, byť ne stoprocentně spravedlivě, a těmi, kteří nebyli odškodněni vůbec.

Vláda proti změně pravidel výplat klientů zkrachovalých záložen

Vláda ve středu nepodpořila návrh skupiny poslanců ČSSD a KSČM, kteří chtějí změnit pravidla pro výplatu vkladů klientů zkrachovalých družstevních záložen. Novela, která má podle nich zmírnit nerovnost mezi odškodněním klientů záložen a bank, jde přes nesouhlas kabinetu do sněmovny. Nově by se měla horní hranice odškodnění posunout na dva miliony a vyplácet by se mělo 100 procent vkladu. Předkladatelé poukazují na to, že vkladatelé dosud dostávali jen 90 procent vkladů, nejvýše ale 400.000 korun. Původně to bylo ještě méně. Dvoumilionová horní hranice ale není definitivní, upozornil předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD), který je pod návrhem také podepsán. "Je na diskusi, jestli ji nesnížit třeba na milion a půl, na milion," řekl již dříve ČTK. Návrh má podle něj pomoci hlavně drobnějším střadatelům, často starším lidem a důchodcům, kteří do záložen vkládali nižší částky.

Privatizační příjmy půjdou podle dohody ČNB s vládou na účet ČNB

Privatizační příjmy státu budou uloženy na devizový účet ČNB, případné státní dluhopisy v cizí měně bude stát zajišťovat proti kurzovým rizikům a peníze z EU zůstanou mimo devizový trh. Vyplývá to z dohody mezi vládou a centrální bankou; dohoda má za cíl zamezit dalšímu posilování koruny. Po jednání vlády o tom informoval ministr financí Miroslav Kalousek. Koruna k euru za poslední tři čtvrtletí posílila zhruba o tři koruny. Veškeré devizové operace veřejného sektoru by se tak měly uskutečnit mimo devizový trh. "Smyslem dohody je vyhnout se devizovému trhu. Konvertovat peníze na devizovém trhu znamená posilovat korunu," uvedl ministr. Například příjmy z privatizace, které jsou většinou v eurech, nebudou převedeny na koruny a budou uloženy na devizovém účtu ČNB nebo v cizí měně budou vyčleněny na důchodovou reformu.

Velkoobchody Makro loni zvýšily tržby na 39,3 mld. Kč

Společnost Makro Cash&Carry ČR, která v Česku provozuje 12 velkoobchodních center pro podnikatele, loni meziročně zvýšila tržby o jednu miliardu korun na 39,3 miliardy korun. ČTK informaci získala na internetových stránkách tohoto velkoobchodního řetězce. Hospodářský výsledek za rok 2007 společnost Makro Cash & Carry ČR zatím nezveřejnila. V roce 2006 vykázala čistý profit 1,5 miliardy korun a zařadila se tehdy mezi nejziskovější obchodní řetězce v ČR.

Lidé za rok registrovali 100.000 domén .cz,celkem je jich 410.000

Počet registrovaných internetových domén s koncovkou .cz se za poslední rok zvýšil o 100.000. Celkově mají uživatelé z Česka registrováno přes 410.000 domén. Vyplývá to z údajů správcovského sdružení CZ.NIC. Sdružení spustilo loni v říjnu nový registrační systém, který registrace zlevnil a zjednodušil. Cena registrace klesla téměř o polovinu a začíná zhruba na 300 Kč. Po přechodu na nový systém se zvýšil počet registrací zhruba o 60 procent.

Posádka letounu L-200 oslavila návrat ze severního pólu

Na letišti Aero Vodochody ve středu slavili triumf piloti historického letounu L-200 Morava, jehož posádce se minulou sobotu podařilo zdolat severní pól. Petr Bold a Richard Santus si mohli okamžiky slávy náležitě vychutnat, po návratu z expedice se jim dostalo vřelého přijetí a hned na letišti se při improvizované tiskové konferenci ocitli v těsném obklíčení novinářů. "Letadlo fungovalo naprosto perfektně, drobné závady jsme odstraňovali za letu," řekl Bold. Piloti v sobotu v 19:05 SELČ dosáhli nejsevernějšího bodu zeměkoule, přeletěli nad všemi poledníky a po dvouminutové otočce odletěli na základnu Barneo, která se nachází přibližně 150 kilometrů od pólu. Tam přistáli, aby doplnili palivo. Na poslední fázi letu do Prahy odlétali z Osla.

Ředitel záchranky: Nuselský most už sebevrahy neláká

Nuselský most, na který byly v loňském roce instalovány plechové zábrany, už sebevrahy neláká. Od jejich instalace se pokus o sebevraždu na mostě nikomu nezdařil, řekl novinářům ředitel pražské záchranky Zdeněk Schwarz. Dodal, že sebevrazi si nyní v hlavním městě hledají jiná místa. "Zábrany snížily především počet mimopražských sebevrahů v Praze. Nuselský most byl totiž 'poutním místem' sebevrahů, přitahoval lidi z celé republiky," řekl Schwarz. V loňském roce se o ukončení života v metropoli pokusilo celkem 167 lidí, 59 z nich na Nuselském mostě. Tři z nich úspěšně. Od instalace zábran v polovině loňského srpna museli záchranáři do konce letošního února vyjíždět celkem šestnáctkrát. Žádný z těchto pokusů nebyl dokonán.

ČPU: V Česku jezdí 213 autobusů na CNG, do roku 2010 dvojnásobek

Po městech v Česku nyní podle údajů České plynárenské unie (ČPU) jezdí 213 autobusů s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG). Je to zhruba o 30 více než loni v létě. Do konce roku 2010 by se měl jejich počet podle unie zdvojnásobit. Pro srovnání: v Česku je nyní registrováno zhruba 20.000 autobusů; z toho 6000 jich jezdí po městech. Zavedení autobusů na zemní plyn by podle aktuálního průzkumu společnosti Ipsos Tambor uvítalo 88 procent obyvatel ČR.

Počet žadatelů o azyl se od začátku roku snižuje, žádalo 582 lidí

V prvních třech měsících letošního roku požádalo o azyl v Čechách 582 cizinců. Jejich počet se v průběhu zimních měsíců snižoval. Zatímco v lednu 2008 požádalo o azyl 212 zájemců, v únoru jen 188. V březnu pak ještě o šest méně. V prvních třech měsících loňského roku požádalo o azyl 464 lidí. Vyplývá to ze statistické zprávy vypracované odborem azylové a migrační politiky ministerstva vnitra, kterou má ČTK k dispozici. Nejvíce zájemců od začátku roku pocházelo z Turecka. Těch o azyl požádalo celkem 212. Dalších 84 lidí bylo z Ukrajiny a o 36 žadatelů méně přišlo z Mongolska. Zatímco u Ukrajiny bývá počet žádostí vysoký pravidelně, u Turecka úředníci zaznamenali začátkem roku výrazný nárůst.

Laureátem Ceny Františka Kriegla se stal člen rady ČT Jiří Voráč

Letošním laureátem Ceny Františka Kriegla se stal Jiří Voráč. Nadace Charty 77 mu toto ocenění za občanskou statečnost udělila za jeho "osamocený zápas v Radě České televize". ČTK o tom informovali představitelé nadace. Voráč je vedoucím Ústavu filmu a audiovizuální kultury Filozofické fakulty brněnské Masarykovy univerzity. Členem rady ČT je od roku 2003. "Jiří Voráč se jako zástupce veřejnosti v posledních letech postavil několikrát otevřeně opakovaným selháním rady a vedení ČT. Za tyto postoje je vystaven nevybíravým, mocensky vedeným útokům na svou osobu ze strany některých členů rady a českých politiků," uvedli představitelé nadace. Voráčovým oceněním chtěla nadace poukázat i na "mocenské tlaky" na média a na nefungující systém veřejné kontroly, který "kryje korupční a nedemokratické skandály". Nadace Charty 77 ocenila Voráče například za jeho protest proti jmenování Karla Buriana šéfem brněnského televizního studia.

Willendorfská venuše má moravský původ, tvrdí rakouští vědci

Nejslavnější rakouská archeologická památka, takzvaná Willendorfská venuše, pochází zřejmě z Moravy. Uvádí to nejnovější studie rakouských vědců, vydaná u příležitosti stého výročí jejího objevu. Ve stejné době a ve stejné oblasti vytvořili pravěcí lovci i nejznámější český archeologický nález - Věstonickou venuši. Venuše - soška nahé ženy - byla nalezena v rakouském Willendorfu při stavbě železnice v roce 1908. Stáří jedenáct centimetrů vysoké památky z období mladého paleolitu, vyrobené z vápence, je odhadováno na 25.000 let. V současnosti je uložena ve vídeňském Muzeu dějin přírody, které se rozhodlo oslavit kulaté jubileum objevu vydáním výsledků rozsáhlého průzkumu sošky. Kniha pojmenovaná Paní z W. přináší i nové informace o původu materiálu, z kterého byla vytvořena. Muzeum pověřilo geoarcheologa Alexandera Binsteinera, aby vypátral, odkud vápenec pochází. Struktura kamene a barva materiálu prý ukazují na moravskou lokalitu, jako zdroj suroviny pro výrobu rakouské památky. Nepřímým důkazem je i pazourek, používaný pračlověkem k výrobě nástrojů, který byl ve Willendorfu objeven, a jenž se shoduje s nálezy na Moravě.

Ministerstvo i památkáři souhlasí s přemístěním mostu v Krumlově

Ministerstvo kultury i památkáři souhlasí s přemístěním historického mostu přes řeku Polečnici v Českém Krumlově, který brání protipovodňovým opatřením. Dohodli se na tom ve středu s českokrumlovským starostou v Praze, zatím ale neurčili, kam se tato kulturní památka přestěhuje. ČTK to řekl ředitel českobudějovického pracoviště Národního památkového ústavu Petr Pavelec. "Ministerstvo přijalo záměr, že se památka přemístí. Zopakoval jsem naše výhrady, že bychom raději most nechali na místě, ale vzhledem k protipovodňovým opatřením s přemístěním také souhlasíme. Nyní budeme hledat vhodnou lokalitu," uvedl.

Divadlo Na Prádle uvede Kohoutovu hru Psí matka v režii autora

Divadlo Na Prádle v Praze uvede 16. dubna premiéru hry Psí matka, kterou napsal dramatik Pavel Kohout podle románu řeckého spisovatele Pavlose Matesise. Kohout ji také sám zrežíruje. Jedinou herečkou v představení bude Marie Málková, trojnásobná držitelka cen Alfréda Radoka. Tvůrci dnes v Praze novou hru představili novinářům. Monodrama Psí matka je zpovědí prosté řecké ženy, která popisuje svůj životní příběh od dětství prožitého za války do současnosti. Knižní předlohu uznávaného řeckého autora Matesise Kohout považuje za jeden z klíčových současných evropských románů. Kohout dostal pracovní verzi českého překladu knihy od překladatelky, která jeho knihy překládá do řečtiny, a četl ji poprvé v letadle do Řecka. "Když jsem byl v polovině, tak jsme doletěli do Atén a já jsem už začal adaptovat, ani jsem to nedočetl. Mně se to strašně líbilo," řekl ČTK Kohout.

Brno přivítá studenty divadelních škol z Evropy i zámoří

Studenti herectví z deseti zemí z Evropy i zámoří se příští týden sejdou na festivalu divadelních škol Setkání, který už poosmnácté pořádá Janáčkova akademie múzických umění (JAMU). Přehlídky se letos účastní 14 škol, každá v Brně odehraje jednu svou inscenaci. Na programu je například Shakespeare ve francouzském a lotyšském podání, kanadská inscenace Gogola či polská interpretace Brechta. "Přehlídka je cenná hlavně díky možnosti diskuse, výměny a srovnání rozličných výukových metod, které se liší podle různých národních kultur," řekl dnes novinářům ředitel festivalu a šéf brněnského Centra experimentálního divadla Petr Oslzlý. Přehlídka je zajímavá i tím, že její přípravu a chod zajišťují studenti JAMU. Letos je čeká práce s dvoumilionovým rozpočtem a péče o 228 festivalových hostí. Poprvé se festivalu účastní školy z Bělehradu, Mostaru v Bosně a Hercegovině, Vancouveru v Kanadě a Kolumbijská univerzita z New Yorku.

Nohavicu z čela hitparády po třech týdnech sesadili R.E.M.

Nová deska nazvaná Accelerate, kterou v minulém týdnu vydala americká kapela R.E.M., sesadila z čela hitparády album Ikarus písničkáře Jaromíra Nohavici, jež žebříčku kralovalo předchozí tři týdny. Na třetí příčce se umístil soundtrack k filmu Once s písněmi Markéty Irglové a Glena Hansarda, kteří za ústřední skladbu Falling Slowly získali v únoru cenu Oscar v kategorii nejlepší filmová píseň roku. Pětici nejprodávanějších alb doplnily nahrávky Poločas skupiny Kryštof a Live & Life kapely Blue Effect. Česká sekce Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI) na svých internetových stránkách dále uvedla, že se z české tvorby mezi deset nejprodávanějších alb prosadila již jen deska Ticho Ewy Farné.

Fotbalový trenér Karel Večeřa se Baníku upsal až do roku 2010

Trenér Karel Večeřa může vést fotbalisty Baníku Ostrava i v příštích dvou letech. Slezský klub dnes se svým koučem podruhé v krátké době prodloužil smlouvu a podle nového kontraktu je Večeřa k Ostravě vázán do 30. června 2010. Baník si kouče ligového celku pojistil během posledních 42 dnů už podruhé. Koncem února na Večeřu uplatnil opci pro příští sezonu a dnes spolupráci protáhl ještě o další rok. "Jsme spokojeni s jeho prací. Spolupráce je přesně v našich představách, náš klub má určitou filozofii, do které trenér perfektně zapadá," řekl novinářům generální manažer Baníku Verner Lička. Dvaapadesátiletý kouč nad nabídkou v podstatě nepřemýšlel. "Rozhodování bylo jednoduché. Našel jsem tady perfektní lidi, úžasné fanoušky a je tady kvalitní materiál hráčů. Je to zase nová výzva a jsem rád, že můžu dále pracovat v Ostravě," uvedl Večeřa, který u týmu dokončuje svou druhou sezonu. Vloni Baník dovedl k šestému místu, letos má se svými svěřenci našlápnuto k pohárovým příčkám a zatím se drží na třetí pozici.

Počasí

V noci klesnou teploty na 9 až 5 st. C. Ve čtvrtek přes den bude zataženo, v Čechách s deštěm. Teploty 14 až 18 st., na jihu republiky místy až 20 st. C. Povane mírný vítr.