Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Obavy Ruska prý rozptýlí přítomnost ruských expertů

Moskva nesouhlasí s rozhodnutím USA postavit v České republice a Polsku prvky protiraketového systému, ale oceňuje opatření, které Spojené státy navrhly, aby rozptýlily ruské obavy. V deklaraci, která byla přijata v Soči při setkání prezidentů USA a Ruska George Bushe a Vladimira Putina, dále stojí, že obě země zintenzivní dialog o spolupráci v oblasti protiraketové obrany. Putin prohlásil, že ruské obavy ze systému USA v Evropě by pomohla odstranit trvalá přítomnost ruských expertů v amerických objektech. "V našem principiálním vztahu k americkým plánům nenastaly žádné změny," řekl na společné tiskové konferenci Putin a dodal, že americký prezident se upřímně snaží tento problém vyřešit.

"Ruská strana jasně vyjádřila, že nesouhlasí s rozhodnutím o vzniku objektů (americké protiraketové obrany - pozn. ČTK) v Polsku a Česku a potvrdila své dříve předložené iniciativy. Nicméně ocenila opatření navržená USA a prohlásila, že v případě jejich odsouhlasení a vyplnění budou významnými a užitečnými z pohledu snížení ruských obav," citovala agentura ITAR-TASS z dokumentu, který označila jako Sočskou deklaraci.

Bush na tiskové konferenci prohlásil, že Spojené státy a Rusko chtějí ve spolupráci s Evropou vytvořit společný systém umožňující reagovat na strategické hrozby. Podle Putina by právě práce na podobném globálním systému byla nejlepším způsobem, jak odstranit ruské obavy z nyní plánovaných evropských základen amerického protiraketového deštníku.

Čeští politici nechtějí ruské vojáky na americké základně v ČR

Čeští politici si nedovedou představit trvalou přítomnost ruských vojáků na americké radarové základně v Brdech, pokud bude postavena. Reagovali tak na prohlášení ruského prezidenta Vladimíra Putina po jeho dnešním setkání s americkým protějškem Georgem Bushem v Soči. Putin řekl, že by trvalý pobyt ruských expertů na amerických základnách pomohla rozptýlit obavy Moskvy, pokud se nepodaří vytvořit globální systém. Podle vicepremiéra Alexandra Vondry je pozitivní, že Rusko "významně zklidnilo rétoriku a přestalo vyhrožovat". "Je evidentní, že má zájem se dohodnout," řekl ČTK Vondra. Porozumění s Ruskem se podle něho teprve rodí, bez jednání a souhlasu české strany však není možné. "Výsledkem může být dohoda o ruských inspekcích a monitoringu radaru, nikoli pobyt ruských vojsk. Taková dohoda musí navíc umožnit reciproční inspekce našich odborníků v Rusku," zdůraznil Vondra.

"Jde o virtuální politickou hru, do které se odmítáme nechat vtáhnout," komentoval Putinova slova ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (za Stranu zelených). Transparentnost základny je podle něho možné zařídit mnoha jinými způsoby než trvalou přítomností. "V každém případě musí ruská strana jednat především s námi. Ani o případných recipročních a příležitostných návštěvách expertů s námi ještě vyjednávat nezačala. A dokud nám své představy ruská strana nesdělí, nevidím důvod proč tento výrok komentovat," dodal ministr zahraničí.

"Nedokážu si představit, že bychom zde měli trvalý pobyt ruských vojáků na našem území," řekl v Otázkách Václava Moravce České televize ministr vnitra Ivan Langer (ODS). O pobytu cizích vojsk v ČR nerozhoduje jen vláda, ale i parlament, připomněl. Spojovat obranný systém, který bude v budoucnu Severoatlantické aliance, s trvalým pobytem ruských expertů nelze, podotkl ministr vnitra. S recipročními prohlídkami základen Langer souhlasí.

Klaus se v Káhiře setká s Mubarakem i českými egyptology

Prezident Václav Klaus v pondělí zahájí třídenní návštěvu Egypta. Bude jednat se svým protějškem Husním Mubarakem, jedním z nejvlivnějších a nejdéle sloužících politiků nejen arabského světa. Zahájí také výstavu věnovanou půlstoletí českých archeologických výzkumů v této severoafrické zemi. Na česko-egyptském ekonomickém fóru bude mít prezident přednášku o české transformaci, ve středu spolu s manželkou Livií navštíví Alexandrii. Bude to první návštěva hlavy českého státu v Egyptě, který je považován za regionální velmoc Blízkého východu. Mubarak přijel do Prahy v roce 1994. Václav Klaus navštívil zemi na Nilu o rok později - tehdy v roli premiéra. Kromě jednání s egyptskými politiky ho nyní čeká i schůzka s generálním tajemníkem Ligy arabských států Amrem Músou.

Julínek nehodlá rezignovat, pokud Ústavní soud zruší poplatky ve zdravotnictví

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) nehodlá rezignovat, pokud Ústavní soud zruší poplatky ve zdravotnictví. Řekl to v dnešním pořadu Nedělní partie televize Prima. Soud bude o zdravotnické části reformy včetně diskutovaných poplatků u lékaře znovu jednat 16. dubna. Ministr se dnes znovu přel se stínovým ministrem zdravotnictví Davidem Rathem (ČSSD) o smyslu poplatků, které lidé platí u lékařů, v lékárnách a nemocnicích. Julínek tvrdí, že poplatky znamenají přínos, například se podle něj snížily zbytečné návštěvy lékařů. Lidé si prý také kupují obyčejné léky sami a peníze zůstávají na dražší medikamenty. Rath naopak tvrdí, že poplatky snížily dostupnost lékařské péče, lidé podle něj k lékaři nechodí, protože na něj nemají. Ústavní soud tento týden odročil jednaní o druhé části návrhu ČSSD na zrušení vládní reformy veřejných financí, týkajícího se především změn ve zdravotnictví. Chce vyslechnout Julínka jako svědka, svědčit by měl i premiér Mirek Topolánek (ODS).

Investice do dálnic loni klesly o devět procent na 22 miliard Kč

Investice do výstavby českých dálnic loni podruhé za sebou klesly, tentokrát o devět procent na 22 miliard korun. Naopak silnice první třídy se v podobě 16 miliard korun dočkaly největší finanční injekce od roku 1990. Vyplývá to z publikace, kterou vydalo Ředitelství silnic a dálnic. V následujících letech by dálniční výstavba měla nabrat opět na tempu. Zatím nejúspěšnějším finančním obdobím byl pro rozvoj dálniční sítě rok 2005, kdy stát na stavby vynaložil přes 26 miliard korun. Výrazně tomu pomohly peníze z evropských fondů. Naopak za posledních deset let se na dálnicích nejvíce šetřilo na přelomu tisíciletí, kdy mezi roky 1999 až 2001 nepřekročila roční částka pětimiliardovou hranici. Budování dálnic se zřejmě v následujících letech opět zrychlí. ŘSD chce využít posledního rozpočtového období, kdy bude ČR moci čerpat z Evropských fondů větší sumu peněz.

Letoun L-200 Morava s českou posádkou dorazil na severní pól

Posádka historického letounu L-200 Morava v sobotu večer dosáhla svého cíle a doletěla na severní pól. ČTK to dnes řekla mluvčí expedice Gabriela Převrátilová. Piloti Petr Bold a Richard Santus poté, co v sobotu v 19:05 SELČ dosáhli nejsevernějšího bodu zeměkoule, přeletěli nad všemi poledníky a po dvouminutové otočce odletěli na základnu Barneo, které se nachází přibližně 150 kilometrů od pólu. Tam přistáli, aby doplnili palivo. "Byly to opravdu bojové podmínky. Museli jsme dotankovat za chodu motoru v mrazu minus 25 stupňů Celsia a za prudkého větru, posilovaného točícími se vrtulemi. Tankování trvalo téměř hodinu," uvedl Bold.

Letci odstartovali na poslední fázi cesty směrem k severnímu pólu v sobotu ve 13:40 SELČ z letiště Longyearbyen. Protože měli dostatek paliva, cestou k severní točně vynechali jedno plánované přistání a ledovou kru s ruskou základnou Barneo pouze přeletěli. Zastavili se na ní až na cestě zpět. Po doplnění paliva piloti se strojem odletěli na Špicberky.

Policie zajistila před aukcí obrazy, které prý patří Krejčířovi

Policisté z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality zajistili v pátek večer v pražské galerii devět obrazů, které podle nich patří uprchlému podnikateli Radovanu Krejčířovi. V neděli měly být vydraženy v aukci na Žofíně. Bylo mezi nimi i plátno Jana Zrzavého San Marco v noci s nejvyšší vyvolávací cenou pět milionů korun. Celková hodnota uměleckých děl se pohybuje v řádech několika desítek milionů korun, řekl dnes ČTK mluvčí útvaru Roman Skřepek. Obrazy byly zajištěny v Galerii Pictura v Praze 2. Do aukce je podle serveru iDnes přihlásila Krejčířova matka Naděžda. Majitel galerie Michal Šeba se cítí poškozen a zvažuje právní kroky. Vyvolávací cena obrazů byla podle Šeby zhruba 18 milionů korun, policie hovoří o částce o tři miliony korun nižší. Na dotaz, jaký je odhad skutečné hodnoty děl, majitel galerie odkázal na policii, která podle něho sdělila částku 80 milionů korun.

Počty českých turistů v rumunském Banátu vzrostly čtyřnásobně

Banát, oblast rumunských Čechů, eviduje za posledních pět let čtyřnásobný nárůst českých turistů, zejména z Plzeňského kraje. V šesti ryze českých vesničkách s 2000 obyvateli není práce a jediným efektivním příjmem je turistika. Špatná infrastruktura nevadí, zaostalost je romantická a navíc krajanům přináší peníze ihned, řekl ČTK Ivo Dokoupil ze společnosti Člověk v tísni, která šestým rokem pomáhá vesnicím s rozvojem turizmu a sháněním podnikatelů. Organizuje také školení místních lidí, kteří chtějí ubytovávat turisty, na internetu jim doporučuje ceny. "Na Svatou Helenu, kde žije 380 lidí, loni přijelo 4000 turistů, což je čtyřnásobný růst," řekl Dokoupil. Loni platili 300 korun za noc s plnou penzí, letos 350 Kč. Svatá Helena, která je nejpřístupnější vsí a vstupní branou do Banátu, byla v ubytovávání první, loni se přidal Gernik. Do oblasti jezdí od minulého roku z Česka pravidelná autobusová linka. Trasy mezi vesnicemi jsou označeny turistickými značkami, připravené jsou rekreační okruhy včetně tras pro horská kola. "Letos v létě zahájíme jízdy na koni mezi vesnicemi, vytvoříme značené koňské stezky. Všude jsou tam stáje," dodal Dokoupil. Cesty spojí Rovensko s Gernikem a Svatou Helenou, kde je nejsnazší terén a trasu lze zvládnout za dva dny.

Romové si dnes připomněli osud obětí tábora v Letech

Zhruba 20 lidí si dnes v Letech na Písecku připomnělo tragický osud Romů, kteří za druhé světové války zahynuli v tamním sběrném táboře. Ke kříži poblíž památníku obětem romského holokaustu položili květiny a zapálili svíčky. Za zesnulé se pomodlili při pravoslavné mši, kterou vedl metropolita pravoslavné církve Kryštof. Pietní akt se konal u příležitosti Mezinárodního dne Romů, který připadá na úterý. Památné místo poblíž bývalého tábora, kde dnes stojí velkovýkrmna prasat, nepřilákalo žádné známé osobnosti. Přijelo pouze několik romských rodin, pravoslavných věřících a knězův doprovod.

Češi přicházejí na chuť vínům s kovovými a skleněnými uzávěry

Na českém trhu se začíná prosazovat víno prodávané v láhvích, které jsou místo tradiční korkové zátky opatřeny kovovým šroubovacím či skleněným uzávěrem. Vinaři tvrdí, že tyto nové druhy uzávěrů se vyrovnají korkovým zátkám a v některých parametrech je dokonce předčí. Kovové a skleněné uzávěry vín již několik let nejsou tabu v zemi s takovou vinařskou tradicí, jako je Francie a stávají se hitem v celé Evropě. Korkovým špuntům ale podle odborníků zdaleka neodzvonilo a například v Česku je s nimi stále zazátkována většina láhví s vínem. Kovové šroubové uzávěry začalo v Česku jako první používat Nové Vinařství z Měřína u Žďáru nad Sázavou, které jimi opatřuje i láhve velmi kvalitních bílých či růžových vín, jejichž cena se blíží tisícikoruně. "Šroubové uzávěry totiž těsní devětatřicetkrát lépe než průměrný korek. Zabraňují rychlému zrání vína a příchuti po korku. Navíc umožňují velmi jednoduché otevření a opětovné uzavření láhve bez použití jakýchkoliv pomůcek," řekl ČTK ředitel Nového Vinařství Marek Špalek.

Na brněnském výstavišti začíná trojice zemědělských veletrhů

Na brněnském výstavišti dnes začíná mezinárodní veletrh zemědělské techniky Techagro, 9. mezinárodní veterinární veletrh Animal Vetex a 10. mezinárodní lesnický a myslivecký veletrh Silva Regina. Hlavním tématem je letos využití biomasy jako zdroje pro výrobu energie. Na rekordní ploše se představí 730 firem z 19 zemí. První den veletrhu nabídne například slavnostní odhalení nového vozu Škoda Octavia s pohonem všech kol ve speciální úpravě pro lesníky a myslivce. Letošní novinkou je také výstava věnována zoologovi, cestovateli, spisovateli a zakladateli zoo ve Dvoře Králové Josefu Vágnerovi, která představí předměty z jeho cest po Africe.

Astrofotografií měsíce března je snímek Holmes a Kalifornie

Titul Česká astrofotografie měsíce března obdržel snímek Holmes a Kalifornie Vladany a Libora Šmídových z Plzně. Jde o kometu 17P/Holmes, která se stále více vzdaluje od Slunce i Země, a o mlhovinu. ČTK o tom informoval Pavel Suchan s České astronomické společnosti, která soutěž pořádá. Koma komety se stále více zvětšuje. Je již pětkrát větší než Slunce a systém Země-Měsíc by se do ní vešel téměř šestsetkrát. Jasnost komety ale slábne.

Sparta po těsné výhře nad Českými Budějovicemi vede ligu

Fotbalisté Sparty Praha vyhráli v sobotním utkání 24. kola nad Českými Budějovicemi 1:0 a dostali se do čela ligy, nejméně do pondělní dohrávky Slavie v Plzni. Baník Ostrava po hladké výhře nad Jabloncem 3:0 přinejmenším do neděle vystřídal na třetím místě Teplice. Liberec překvapivě ztratil jarní neporazitelnost v domácím zápase s Mladou Boleslaví. Další tři zápasy jsou na programu v neděli, kolo zakončí pondělní dohrávka Slavie v Plzni.

Čeští hokejisté se sešli v Praze i s osmi semifinalisty

Čeští hokejisté se dnes sešli v Praze na stadionu Hvězdy k druhé fázi přípravy na mistrovství světa v Kanadě už s osmi účastníky semifinále extraligy. Kouči Aloisi Hadamczikovi se hlásili brankář Marek Pinc, obránci Angel Krstev, Lukáš Zíb a útočník Leoš Čermák z Liberce, zadák Vladimír Sičák a útočníci Tomáš Vak, Ondřej Veselý a Jindřich Kotrla z Českých Budějovic. Výběr, z něhož má při předpokládaném velkém počtu posil z NHL jen minimum hráčů šanci na účast na šampionátu, odletí v pondělí do Švýcarska, kde bude do soboty. S tamní reprezentací odehraje dvě utkání - ve středu v Zuchwilu a o dva dny později ve Winterthuru. "Všichni dorazili a zatím není žádný problém," pochvaloval si kouč Alois Hadamczik v rozhovoru s novináři. Po přípravných zápasech s Běloruskem čekají reprezentaci další duely, ale kádr blížící se nominaci pro mistrovství světa by měl mít Hadamczik až na turnaj o Pohár České pojišťovny v Liberci (17.- 20. dubna).

Počasí

Oblačno, místy zataženo, občas déšť nebo přeháňky, na horách sněhové. Teploty od 6 do 10 stupňů Celsia, na východě kolem 13 st.C. Mírný západní až jihozápadní vítr.