Zprávy

V Afghánistánu zahynul český voják, další je těžce zraněn

Český voják v pondělí zahynul na jihu Afghánistánu při útoku sebevražedného atentátníka. Další dva čeští příslušníci vojenské policie utrpěli zranění a jsou v nemocnici. Muž s vážnějším zraněním byl převezen do americké nemocnice v Kandaháru, kde je udržován v umělém spánku, druhý se vrací k jednotce, řekl na tiskové konferenci náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Tělo zemřelého vojáka se do vlasti vrátí přes Kábul. Bližší informace o obětech sebevražedného útoku nechtěl Picek přiblížit s odvoláním na pravidla speciálního útvaru, ke kterému vojáci patřili. Zemřelý měl nicméně podle ministryně obrany Vlasty Parkanové (KDU-ČSL) manželku, která situaci nese statečně, uvedla ministryně na tiskové konferenci po jednání vlády. Podle Picka se armáda rodinám obětí snaží pomoct poskytnutím psychologů. Stejně jako premiér Mirek Topolánek (ODS) a Parkanová po zasedání vlády vyjádřil i Picek soustrast pozůstalým. Podle Parkanové je tragické úmrtí dalším důkazem statečnosti vojáků i toho, že boj s terorismem bohužel přináší i oběti na životech.

Analytici: Problémy ekonomiky USA ovlivní Evropu, včetně ČR

Aktuální opatření americké centrální banky kvůli krizi tamního finančního sektoru podle analytiků oslovených ČTK současný trend americké ekonomiky nezmění. Problémy a nastupující recese tak ovlivní i vývoj v Evropě, včetně Česka, kde zpomalí hospodářský růst, shodují se ekonomové. Na druhou stranu podle nich americký Fed nemá příliš na výběr, jak negativní vývoj zmírnit. "Pokud nebyly Spojené státy v krizi už v předešlých dnech, jsou v ní zaručeně nyní," řekl ČTK analytik Next Finance Vladimír Pikora. "Jsou to kroky, které trend americké ekonomiky nezmění, ale na druhé straně Fed na výběr, jak zmírnit negativní vývoj v ekonomice na finančních trzích nemá. Americká centrální banka sice dodává levnější peníze, avšak problém dlouhodobě nahromaděných špatných či bezcenných aktiv si musí finanční sektor vyřešit až na výjimky sám," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Situace na finančních trzích je podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka bez nadsázky vážná. "Některé segmenty trhu přestaly fungovat nebo fungují jen omezeně," upozornil. Klíčové podle něj bude zastavit domino efekt a šíření obav ze systémového selhání finančních trhů.

Česká vláda odsoudila násilí v Tibetu, účast na olympiádě zatím neřeší

Česká vláda v pondělí odsoudila násilí na demonstrantech, kteří požadují uvolnění poměrů v Tibetu. Premiér Mirek Topolánek uvedl, že kabinet sleduje s hlubokým znepokojením události v provinciích Číny, které si vyžádaly řadu obětí a zraněných, a požaduje okamžité zastavení represí. Žádá propuštění preventivně zadržených. Po čínské vládě také chce, aby umožnila přístup k objektivním informacím tím, že pustí do oblasti střetů nezávislé novináře. Bojkot olympiády zatím neřeší. Premiér Mirek Topolánek zatím neuvažuje o tom, že by se v létě nezúčastnil olympijských her v Číně. "Pokud se situace bude zhoršovat, nevylučuji, že by na olympiádu nejel, zatím je ale čas," konstatoval s tím, že akreditaci má stejně jako prezident Václav Klaus. Velké závěry nechce nyní vyvozovat ani pro účast českých sportovců na akci.

Podle ministryně obrany Vlasty Parkanové Čína přes hospodářský vývoj zůstává komunistickou diktaturou a nepomohla tomu ani organizace olympijských her. "Řešení silou vede pouze k dalšímu zhoršení situace, proto vyzýváme k maximální zdrženlivosti," uvedl v prohlášení ministerstva zahraničí nemocný šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg. Také on se vyslovil pro uvolnění svobodného přístupu k objektivním informacím o tom, co se v Tibetu děje.

Kabinet tvrdí, že po roce vládnutí splnil víc než třetinu úkolů

Koaliční kabinet Mirka Topolánka (ODS) zveřejnil bilanční zprávu, podle níž za rok svého vládnutí už splnil či schválil 35 procent úkolů, které si stanovil ve svém programovém prohlášení. Z celkem 184 konkrétních cílů začali ministři pracovat na 181 z nich, což je více než 98 procent, tvrdí vláda v padesátistránkové publikaci nazvané "Výroční zpráva vlády za rok 2007". Materiál nese podtitul První rok změn pro budoucnost a obsahuje bilanci všech ministrů včetně pěti premiérských priorit Mirka Topolánka, kterými jsou zdravé veřejné finance, moderní a efektivní stát, podpora vědy a vzdělanosti, bezpečný občan v bezpečném státě a odstranění bariér. Zatímco vláda je se svou činnosti spokojena, opozice její kroky opakovaně kritizuje. Topolánek v úvodním slově zdůraznil, že jeho vládě nejde "jen" o zlepšení v jednotlivých oblastech, ale o celkové zkvalitnění života občanů. "Proto odmítám hodnotit jednotlivé kroky izolovaně, například stabilizaci veřejných financí," uvedl premiér. Čeká, že zatímco loni se pozornost soustředila právě na státní peníze, po přijetí vládní reformy jsou nyní možnosti řešit další oblasti.

Vláda odložila jednání o reformě zdravotnictví

Vláda odložila na 2. dubna debatu o reformě zdravotnictví, jak ji v sedmi nových zákonech připravuje ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Premiér Mirek Topolánek (ODS) po zasedání kabinetu řekl, že vláda chce, aby Julínek společně s věcnými návrhy zákonů předložil i teze transformačních postupů. Stejný požadavek minulý týden vyslovili lidovci. Paragrafované znění sedmi norem chce ministr připravit ještě do prázdnin. Největší kritika směřuje k jeho konceptu univerzitních nemocnic a zdravotních pojišťoven jako akciových společností. Lidovci, zelení, sociální demokraté i komunisté se obávají úniku peněz zdravotního pojištění mimo zdravotnictví. Hovoří o hrozbě privatizace. Vysoké školy tvrdí, že nebudou moci zaručit kvalitu výuky mediků ani výzkumu. Připravily vlastní návrh této normy. Julínek se snaží kritiky uklidnit tím, že jeho reforma přinese zisk všem - pacientům, lékařům, nemocnicím, zdravotním pojišťovnám i státu. Systém má podle něj dvacetiprocentní rezervy. Prvním krokem k jejich odhalení jsou regulační poplatky, které mají odradit pacienty od zbytečných návštěv lékaře.

Vláda nesouhlasí s další regulací obchodních řetězců

Vláda odmítla poslanecký návrh zákona, který má regulovat tržní sílu obchodních řetězců. ČTK informaci získala na internetových stránkách úřadu vlády. Zákon o významné tržní síle a jejím zneužití, na jehož přípravě se kromě poslanců opoziční ČSSD podílela i Potravinářská komora, počítá s tím, že pokud obchodní řetězce při jednání s dodavateli zneužijí svého postavení na trhu, tak by mohly dostat pokutu až do výše deseti milionů korun či deseti procent ročního obratu. Návrh i přes nesouhlas vlády projedná Poslanecká sněmovna. Obchodníci s novým zákonem nesouhlasí a tvrdí, že jejich vztahy s dodavateli dostatečně řeší nynější legislativa. Proti další regulaci obchodníků je i ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS). Také koaliční poslanci nejsou návrhu nakloněni.

Podle návrhu by obchodníci s ročním obratem vyšším než pět miliard korun měli vypracovat etický kodex vůči svým dodavatelům, který budou muset dodržovat. Pokud obchodní řetězce tato etická pravidla poruší a zneužijí své výsadní postavení na trhu, tak by jim podle poslance Michala Haška (ČSSD) hrozila pokuta v rozmezí od 100.000 korun až po deset milionů korun, případně sankce do deseti procent z čistého obratu. Dodržování zákona má kontrolovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Potravináři i zemědělci již delší dobu žádají, aby stát zákonnou úpravou zasáhl do chování řetězců vůči dodavatelům. Maloobchodní sítě podle nich mnohdy příliš stlačují ceny výrobků, mívají dlouhé splatnosti a od dodavatelů vyžadují různé poplatky, třeba za vystavení zboží na výhodném místě, tzv. regálné.

Vláda: Civilní rozvědka má posílit o 46 lidí

Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) chce posílit civilní rozvědku o 46 lidí. Jeho záměr schválila vláda, potvrdil na dotaz ČTK Langer. Na nová služební místa by měli nastoupit policisté. Úřad pro zahraniční styky a informace se má rozrůst zejména kvůli hrozbě terorismu, dále kvůli posílení energetické, ekonomické a internetové bezpečnosti, zabezpečení nového radiokomunikačního střediska a českému předsednictví EU. Podle Lidových novin se Langer obává také Ruska a jeho velmocenských zájmů. Spolu s navýšením počtu služebních míst požaduje Langer rovněž zvýšení prostředků pro tuto tajnou službu, a to o téměř 18 milionů korun. Do protiteroristického úseku rozvědky by mělo přijít sedm odborníků, dalších 39 má posílit její úseky zabývající se například energetickou, ekonomickou a kybernetickou bezpečností.

Klaus a Topolánek se shodli na pravidelných měsíčních schůzkách

Prezident Václav Klaus a premiér Mirek Topolánek (ODS) se hodlají scházet pravidelně každý měsíc. Kromě toho se na pondělním jednání na Pražském hradě dohodli na uspořádání schůzky, na níž by sladili postoje hlavy státu a vlády před dubnovým summitem NATO v Bukurešti, informoval ČTK prezidentův mluvčí Petr Hájek. Na setkání v rumunském hlavním městě by se aliance měla zabývat i případným umístěním americké radarové stanice v České republice. Klaus se s Topolánkem dohodl rovněž na tom, že v dohledné době navštíví prezident zasedání vlády, dodal mluvčí.

Klaus s premiérem hovořil zhruba hodinu. Topolánek při odjezdu z Hradu novináře odkázal na tiskovou konferenci po pondělním zasedání kabinetu. Již v neděli nepřímo vyloučil, že by v pondělí přinesl prezidentovi návrh na opětovné jmenování předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka členem svého kabinetu. Čunek se podle jeho slov vrátí do vlády až poté, co se uzavře jeho spor s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem (za Stranu zelených) kvůli rodinným financím předsedy lidovců.

STEM: Po prezidentské volbě klesla spokojenost s prací parlamentu

Po prezidentské volbě jsou lidé podle agentury STEM méně spokojeni s prací parlamentu, ve srovnání s únorem spokojenost klesla o pět bodů na 24 procent. Činnost prezidenta hodnotí sice veřejnost stále podstatně lépe než parlament a vládu, od loňského léta ale spokojenost s prací hlavy státu klesá. Nyní ji chválí 59 procent dotázaných, loni v červnu to bylo 73 procent. S prací kabinetu je momentálně spokojeno 29 procent dotázaných.

Rekonstrukcí železničního uzlu v Brně se bude zabývat soud

Územním řízením k rekonstrukci brněnského železničního uzlu se bude zabývat Krajský soud v Brně. Několik subjektů podalo žaloby proti postupu brněnského magistrátu, který zamítl žádosti o změny v územním rozhodnutí ke stavbě. Lidem se nelíbí, že radnice zamítla jejich odvolání, která proti dokumentu loni podali. ČTK to řekla Eva Řehořková z Odboru územního a stavebního řízení. Rekonstrukce železničního uzlu Brno je nejrozsáhlejším stavebním projektem v historii Jihomoravského kraje. Počítá se stavbou nového hlavního nádraží, které by mělo vzniknout asi 800 metrů na jih od současného nádraží v historickém centru města, stavbou odstavného nádraží a celkovou modernizací kolejového průtahu Brnem.

Čeští kontroloři odhalují stále víc nebezpečných hraček

Čeští hygienici odhalují v obchodech stále víc zdraví nebezpečných výrobků, zejména hraček. Hlavní hygienik ČR Michael Vít to vysvětluje mimo jiné kvalitní kontrolou. Inspektoři prý díky zkušenostem odhadnou, jaké hračky představují možné nebezpečí. Podezření budí třeba hodně barevné a levné hračky z východní Asie. Z přibližně 500 loni odebraných vzorků nesplňovala podle Víta podmínky českých vyhlášek asi třetina výrobků, většinou dovezených z Číny. Kontroloři se zaměřují převážně na hračky a zboží určené dětem do tří let. Do evropského monitorovacího systému Rapex nahlásilo Česko loni rekordních 62 nebezpečných výrobků (předloni 43). Šlo o dětské kočárky, hračky, elektrické lampy a konvice. Nebezpečné ftaláty obsahovaly například přebalovací podložky, bryndáky a pláštěnky.

Stávka řidičů v Brně už nehrozí, odbory podepsaly novou smlouvu

Hrozba stávky zaměstnanců Dopravního podniku města Brna pominula, odboráři v pondělí s vedením firmy podepsali novou kolektivní smlouvu. Mzdy se zvýší meziročně o sedm procent, odbory původně požadovali růst platů o deset procent. Odboráři přistoupili na kompromis poté, co primátor přislíbil, že prostuduje situaci v dopravních podnicích jiných měst a nevyloučil další růst platů, řekl v pondělí ČTK Otakar Mokrý z Odborového svazu dopravy. Smlouva platí od 1. dubna. Při desetiprocentním navýšení by průměrný plat v podniku vzrostl asi o 2000 na 22.000 korun, nyní se bude pohybovat kolem 21.400 korun. "Navýšení tarifních mezd odsouhlasilo mimořádné jednání představenstva podniku," řekla ČTK jeho mluvčí Hana Pohanová.

Výzkum: Do domovů důchodců chodí i lidé, kteří péči nepotřebují

Do domovů důchodců odcházejí podle průzkumu často lidé, kteří celodenní ústavní péči vlastně nepotřebují. Téměř každý sedmý obyvatel zařízení pro seniory uvedl, že se o něj jinde neměl kdo postarat. Desetina lidí se doma cítila osaměle. Každý dvacátý klient řekl, že je to pro něj pohodlnější a jeho rodina má klid. Každý stý uvolnil svůj byt, "protože mladí potřebovali někde bydlet". Vyplývá to z průzkumu Masarykovy univerzity v Brně mezi víc než 500 obyvateli 16 domovů důchodců a penzionů, jehož výsledky má ČTK k dispozici. Ke konci roku 2006 žilo v domovech důchodců zhruba 50.000 lidí. Zájem o pobyt v zařízeních pro seniory je velký a čekací lhůty jsou dlouhé. Nejhorší je situace v Praze, kde na jedno místo v domově pro seniory připadá 73 osob nad 60 let a 13 nad 80 let.

Odškodné za děti vyměněné v Třebíči definitivně určí soud

Výši odškodnění pro rodiny, jejichž děti byly předloni zaměněny v třebíčské nemocnici, určí s definitivní platností soud. Po poslední konzultaci s poškozenými rodinami to ČTK oznámil společný právník rodin Igor Veleba. Pro každou z matek žádá po třech milionech, pro otce po dvou milionech a pro děti po milionu, celkem tedy 12 milionů korun. Jednání s právníkem nemocnice, která každé z rodin nabídla 300.000 korun, podle Veleby nedospělo ke kompromisu a dohodě o mimosoudním vyrovnání. "Žalobu na zadostiučinění pro porušení ochrany osobnosti a žalobu na náhradu škody podám u Krajského soudu v Brně," řekl Veleba ČTK. Podle právního zástupce nemocnice Ondřeje Dostála by zadostiučinění v přiměřené míře bylo možné po dohodě s pojišťovnou vyplatit bez průtahů.

V olomouckém babyboxu byla nalezena čerstvě narozená holčička

Čerstvě narozená holčička se dopoledne stala druhým dítětem, které skončilo v babyboxu olomoucké fakultní nemocnice. Vložena sem byla zvenčí krátce po 10:00, lékaři odhadli, že se narodila kolem 08:00. "Jde o čerstvě narozené dítě, s nižší porodní hmotností. Holčička je trochu podchlazená. Nyní ji čeká zdravotní vyšetření a následná péče," řekl ČTK mluvčí fakultní nemocnice Egon Havrlant. Dítě váží 2,5 kila. Děvčátko bylo do babyboxu vloženo bez jakýchkoliv údajů, dokumentů nebo poznávacích znamení, což údajně umožní rychlejší adopci. "Zákonným zástupcem dítěte se nyní stává magistrát města," dodal Havrlant. Ve chvíli, kdy je dítě v dobrém zdravotním stavu, přechází do péče kojeneckého ústavu.

Temelín už vyrobil 70 miliard kWh, starší Dukovany čtyřikrát víc

Jaderná elektrárna Temelín společnosti ČEZ, která je největším energetickým zdrojem v Česku, překonala minulý týden hranici 70 miliard kilowatthodin (kWh) vyrobené elektřiny. Jihočeský kraj, kde zařízení stojí, by s tím dokázal vyžít zhruba 16 let, v Praze by to pokrylo spotřebu na více než 11 let. ČTK o tom informoval mluvčí elektrárny Marek Sviták. Starší ze dvou tuzemských atomových elektráren v Dukovanech je co do výroby elektřiny dosud nejproduktivnější v Česku. Do sítě už dodala okolo 280 miliard kWh, tedy čtyřikrát víc než Temelín. Elektrárna toho ale dosáhla za 23 let provozu, zatímco Temelín spustil štěpnou reakci poprvé v prosinci 2000, tedy o 15 let později. Od té doby jej také provázela řada odstávek, poruch a protestů především ze strany hornorakouských aktivistů.

Do ČR míří stovky tisíc turistů, především z katolických zemí

Do České republiky míří na velikonoční svátky stovky tisíc turistů. Podle odhadů analytické společnosti Mag Consulting (MC) se během Velikonoc v Česku vystřídá až 230.000 zahraničních turistů, což je zhruba o osm procent více než loni. Téměř 80.000 turistů přivítá Praha. Půjde především o hosty z evropských katolických zemí. Zvýšený zájem turistů z ciziny potvrzuje Tomáš Brejcha, marketingový ředitel Čedoku, který zájezdy do Česka v zahraničí prodává. "Na velikonoční víkend k nám jezdí především Španělé a Italové," řekl Brejcha. Podle něj turisté z katolických zemí vyrážejí především za atmosférou Velikonoc, navštěvují bohoslužby i velikonoční trhy. Kromě Italů a Španělů stráví v Česku alespoň část Velikonoc také turisti ze sousedních zemí, Rakouska, Německa a Polska. Ti zamíří hlavně do českých hor za zimními radovánkami. Jak připomíná šéf MC Jaromír Beránek, loni touto dobou nebylo na českých horách po sněhu ani památky, letos naopak velikonoční počasí vlekařům zřejmě bude přát.

ČTÚ: Počet rychlých přípojek k internetu loni rostl o třetinu

Počet vysokorychlostních přípojek k internetu se loni zvýšil o třetinu na 1,69 milionu. Nejrozšířenější technologií bylo ADSL, které využívalo 613.220 zákazníků. Vyplývá to z údajů Českého telekomunikačního úřadu, které představil na setkání s novináři. Největší podíl na trhu ADSL měla Telefónica O2, která měla přes půl milionu maloobchodních přípojek a která dalších 62.000 připojení velkoobchodně prodávala jiným operátorům. Další operátoři nabízeli ještě 42.570 připojení na projatých pevných linkách.

Týden: Penta kupuje za miliardy ruský řetězec Semja

Česko-slovenská investiční skupina Penta Investments převezme síť ruských obchodů Semja (Rodina). Podle serveru časopisu Týden by měl prodávající gubernátor Permského kraje a dolarový miliardář Oleg Čirkunov za řetězec od Penty dostat kolem 150 milionů dolarů (zhruba 2,4 miliardy korun). Informace o zájmu Penty se objevily v ruském regionálním tisku poprvé loni v listopadu, připomíná server. "Nákup ruského řetězce přijde Pentu na zhruba 150 milionů dolarů," cituje šéfa Penty Marka Dospivu. Semja vlastní a provozuje dva hypermarkety a 24 supermarketů, jejichž typická prodejní plocha se pohybuje od 400 do 800 metrů čtverečních.

Soud zastavil stíhání Berdycha a spol. v další z kauz gangu

V dalším z procesů s takzvaným Berdychovým gangem možná ubude obžalovaných. Pražský městský soud kvůli neúčelnosti u Davida Berdycha a dalších 12 spoluobviněných trestní stíhání zastavil, protože už od jiných senátů dostali přísné tresty za další zločiny. ČTK to řekl předseda senátu městského soudu Petr Novák. Rozhodnutí není dosud pravomocné. V případu jde o loupeže, krádeže a únosy z let 1995 až 2004. Obžalobě čelí 25 lidí. "Dostali takový trest odnětí svobody, kdy už není reálné jej ještě navyšovat. S ohledem na to, jak se k věci staví trestní zákon, když hovoří o účelu trestu, jsme rozhodli o tom, že se toto trestní stíhání zastavuje. Trest, který jim hrozí, je vlastně bezvýznamný vedle toho, co již obdrželi dříve," odůvodnil rozhodnutí soudu Novák. Pokud by žalobce podal proti verdiktu stížnost, rozhodnutí by musel prověřit odvolací vrchní soud. Obžalovaní ale také mohou trvat na tom, aby byl případ při hlavním líčení projednán, dodal soudce.

Soud začal jednat o žalobě představitelů justice na Benešovou

Krajský soud v Praze v pondělí začal projednávat žalobu, kterou na stínovou ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (ČSSD) podali vysocí představitelé justice v čele s nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou. Těm se nelíbí výroky, které Benešová na jejich adresu pronesla v souvislosti s případem lidoveckého předsedy Jiřího Čunka. V rozhovoru pro Český rozhlas je v prosinci loňského roku označila za "zákulisní justiční mafii" a tvrdila, že se snaží v zákulisí ovlivňovat kauzy. "Žalobci se domáhají práva na ochranu osobnosti, zejména na ochranu cti," prohlásil advokát Petr Toman. "Vím, že je žaloba zásahem do svobody projevu, ale jsou k tomu důvody: ochrana osobní pověsti, ale také ochrana nezávislosti justice jako celku," dodal. Sedm představitelů justice tak požaduje po bývalé nejvyšší státní zástupkyni veřejnou i soukromou omluvu.

V loňském roce odhalila inspekce 238 trestných činů policistů

Inspekce ministra vnitra odhalila loni 238 policistů, kteří podle ní spáchali trestný čin. Oproti předchozímu roku stoupl jejich počet o 16 procent. Policisté nejčastěji zneužívali pravomoc veřejného činitele. Dále se dopouštěli pojistných podvodů, trestných činů v dopravě, úplatkářství a ublížení na zdraví. Vyplývá to ze statistiky zveřejněné ministerstvem vnitra. Celkově se inspekci podařilo objasnit 254 případů, což je o 11 procent více než v roce 2006. Na páchání trestné činnosti se nejvíce podíleli příslušníci pořádkové a dopravní policie, služby kriminální policie a vyšetřování a cizinecké policie. Oproti předchozímu roku loni nejrazantněji stoupl počet policistů, kteří přijali úplatek, a to ze sedmi na 12. Dále se zvýšil počet pojistných podvodů.

Podvodníci využívají k podvodným útokům na banky i doménu ČNB

Internetoví podvodníci začali k podvodným mailům využívat také internetovou doménu patřící České národní bance. Ta proto upozornila v souvislosti s posledními útoky na účty klientů České spořitelny, aby lidé nereagovali na maily odeslané z adresy csas@cnb.cz. Banka o tom informovala v tiskové zprávě. Adresa může působit dojmem, že zprávu odeslala centrální banka, která doménu cnb.cz drží. "Protože ani zásilky s odesílací adresou v doméně cnb.cz nemusejí pocházet od odesilatele z České národní banky, která je držitelkou domény cnb.cz, Česká národní banka žádá veřejnost, aby na takové e-mailové zprávy nereagovala," uvedla ČNB.

Česká spořitelna jako banka s největším počtem klientů se stala v posledních týdnech opakovaným terčem podvodných mailů, tzv. phishingu. Pachatel se snaží odkazem na podvodnou webovou stránku z klientů ČS vylákat přístupová data do internetového bankovnictví a PIN k platební kartě.

Městu Praze by mohlo časem hrozit, že přijde o Muchovu epopej

Pražský magistrát by teoreticky mohl přijít o monumentální Slovanskou epopej Alfonse Muchy. Situace by mohla podle právníků nastat v případě, že město do roku 2010 nepostaví pro cyklus dvou desítek pláten zvláštní pavilon, což je malířova podmínka v darovací smlouvě. Uplyne zákonná sedmdesátiletá lhůta od Muchova úmrtí, která může mít na vlastnictví secesních obrazů vliv, řekl novinářům spoluautor pavilonu architekt Jindřich Smetana. Výhrady k záměru vystavit epopej na Výstavišti v sedmé městské části měli malířovi dědicové. Poukazovali na to, že plátna budou v místě spojeném s poutěmi a kolotoči. Podle Smetany nyní žádná pře není. "Dle autorského práva je majitel jasný. Spor může nastat po roce 2010," uvedl Smetana. Podle radního Milana Richtra (ODS) se právní názory na tuto záležitost liší. Vyřeší se podle něho jedině tím, že budova bude v roce 2010 stát. Musí být také v souladu s Muchovou závětí, který měl o rozmístění pláten jasnou představu, řekl ČTK Richter.

Národní divadlo uvede na scéně Kolowrat novinku Jana Vedrala

Název Staří režiséři a podtitul We Got Him! dal autor Jan Vedral svému novému dramatickému textu, který bude mít v nastudování režiséra Ivana Rajmonta premiéru 18. března v pražském Divadle Kolowrat. V představení účinkují Oldřich Vlček, Lucie Žáčková, Johanna Tesařová, Jan Bidlas, Eva Salzmannová, Jan Hartl, Martin Finger a Rudolf Stärz. Výkřikem úlevy "Máme ho!" bylo světu v roce 2004 oznámeno dopadení diktátora Saddáma Husajna. Středem Vedralova příběhu jsou čtyři umělci, ovlivňující způsob uměleckého zobrazovaní skutečnosti ve 20. století - filmoví režiséři Leni, Elia, Otakar a sochař monumentů Gerasim. Byli soustředěni na vojenské základně, kde je dva dozorci mají připravit na nový úkol, jímž byly tyto "senilní celebrity masového umění" pověřeny.

Všetečka na Hradě vystavuje velkoformátové fotografie

Správa Pražského hradu uspořádala v Tereziánském křídle Starého královského paláce na Hradě a v přilehlé zahradě Na Valech výstavu velkoplošných fotografií Jiřího Všetečky. Výstava nazvaná Pražský chodec připomíná autorovy nedávné 70. narozeniny, které fotograf oslavil loni v říjnu. Organizátoři vystavené snímky představili novinářům. Výstava je rozdělena do tří částí. První z nich nazvaná Pražský chodec zahrnuje barevné snímky centra metropole, které autor prý kvůli zachycení tajemné atmosféry vyfotografoval za svítání nebo za soumraku. Druhá část pojmenovaná Putování pražského chodce návštěvníkům představí snímky z cest po řadě měst, kde Všetečka své snímky Prahy vystavoval a kde pořídil řadu fotografií místních obyvatel a koloritu jejich života. "S výstavou jsem projel řadu míst a na všech jsem fotil. Snažil jsem se ukázat jejich zvláštnosti," uvedl Všetečka. Třetí část výstavy nazvaná Všenáprava obrazem zahrnuje Všetečkovy starší černobílé snímky, které před dvěma desítkami let zařadil do stejnojmenné publikace. V ní vlastními snímky ilustroval texty Jana Ámose Komenského z jeho spisu Obecná porada o nápravě věcí lidských. Výstava potrvá do 31. srpna.

Počasí

V úterý bude proměnlivá oblačnost s možností sněhových přeháněk i ve výškách pod 500 m nad mořem. Nejvyšší teploty 2 až 6 stupňů Celsia, v 1000 m na horách kolem -2 st. C.