Zprávy

CVVM: Dvě třetiny občanů nesouhlasí s výstavbou radaru v Čechách

Celé dvě třetiny občanů nesouhlasí s umístěním americké radarové základny protiraketové obrany v Česku, pro vybudování základny se vyslovuje přibližně čtvrtina dotázaných. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), který se uskutečnil v lednu a únoru. Názor lidí na radar se od poloviny minulého roku příliš nemění. Případné referendum by podle CVVM uvítaly tři čtvrtiny občanů. Opačný názor, že o základně by neměli rozhodovat lidé v referendu, dlouhodobě vyjadřuje asi pětina občanů.

Pojar: I radar bez polské základny posílí bezpečnost Česka

I samotný radar bez antiraket, které chtějí USA umístit v Polsku v rámci plánu na vybudování evropské protiraketové základny, posílí bezpečnost České republiky. Novinářům to v Bruselu řekl první náměstek českého ministra zahraničí Tomáš Pojar. USA chtějí k nevoli Ruska i značné části české veřejnosti umístit radarovou část základny na českém území, přičemž v Polsku by byla desítka antiraket, které by v případě nebezpečí radar naváděl na cíl. Washington jedná s oběma státy samostatně. Zatím to vypadá tak, že Češi smlouvy s USA umožňující případné umístění radaru podepíší dříve než Poláci.

EU má prý k memorandům o vízech do USA stále výhrady

Evropská unie má stále výhrady k bilaterálním memorandům o bezvízovém styku s USA, které chtějí Spojené státy uzavírat s členskými státy EU. Novinářům to před začátkem jednání takzvané trojky EU-USA, již tvoří zástupci unie, Evropské komise a americké administrativy, řekl slovinský ministr zahraničí Dimitrij Rupel, jehož země unii v současnosti předsedá. Zatím jediné takové memorandum podepsala s Američany Česká republika, která tím vyvolala nevoli u některých svých evropských partnerů. Ve středu se velvyslanci členských států shodli na společném postoji k vízům do USA a zdálo se, že jedním z mála problémů je nadále zejména elektronický systém, který nahradí víza a s jehož pomocí budou občané žádat o svolení k cestě do Spojených států. Z Rupelových slov však vyplývá, že to není problém jediný.

Nečas chce zkrátit podporu v nezaměstnanosti na pět měsíců

Pobírání podpory v nezaměstnanosti by se mohlo od příštího roku zkrátit z šesti na pět měsíců. Částka, kterou by lidé bez práce dostávali, by navíc postupně klesala. Plánuje to ministr práce Petr Nečas (ODS). Podpora v nezaměstnanosti by měla v prvních dvou měsících činit 65 procent předchozího průměrného příjmu nezaměstnaného. V dalších dvou měsících by činila 50 procent, v posledním měsíci pak 45 procent. Strop, který platí nyní, zůstane zachován. Lidé bez práce mohou dostat podporu maximálně zhruba 11.000 korun. Své záměry Nečas představil na čtvrteční tiskové konferenci. Cílem je podle něj zvýšit motivaci k rychlejšímu hledání práce. Podmínky má upravit balík novel zákonů o zaměstnanosti a pomoci v hmotné nouzi, který má vláda projednat ještě v březnu. Sněmovna by se jím měla začít zabývat v dubnu.

Lidovci urgují návrat Čunka, žádají jeho bezodkladné jmenování

Lidovci požadují bezodkladné jmenování svého předsedy Jiřího Čunka do vlády, kterou opustil loni v listopadu. Fakt, že už více než tři měsíce nemají plnohodnotné zastoupení v kabinetu, podle čtvrtečního usnesení předsednictva KDU-ČSL "narušuje hladkou koaliční spolupráci". "Předsednictvo KDU-ČSL požaduje bezpodmínečné respektování koaliční smlouvy a bezodkladné jmenování předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka do vlády," uvádí se v rezoluci stranických špiček. Za nepřijatelný považují požadavek premiéra Mirka Topolánka (ODS), který žádá od všech lidoveckých poslanců dodržování koaliční smlouvy. Narážel tím na výhrady KDU-ČSL k reformám ve zdravotnictví. Lidovci chtějí například zrušit poplatky pro předškoláky či důchodce nad 70 let, kritizují i chystanou transformaci zdravotních pojišťoven a fakultních nemocnic. "Předsednictvo KDU-ČSL považuje za nepřijatelné vyžadovat souhlas koaličních poslanců se záměry, které nebyly koaličně projednány a schváleny," shodlo se nejužší vedení strany.

Senátor Balín: KSČM propásla šanci zbavit se balastu minulosti

Mostecký senátor za KSČM Vlastimil Balín obvinil předsedu strany Vojtěcha Filipa a stranické špičky, že propásli šanci zbavit se jednou provždy balastu minulosti. Podle něj podlehli předsjezdové atmosféře a při volbě prezidenta neukázali snahu stát se suverénní součástí české politické scény. Senátor, který na květnovém sjezdu KSČM bude kandidovat na funkci místopředsedy, to uvedl v prohlášení, které rozeslal médiím. Místopředseda KSČM Jiří Dolejš k Balínově kritice podotkl, že přichází poté, co ústřední výbor KSČM postup vedení pří volbě prezidenta pochválil. Nicméně připustil, že odráží různorodost názorů ve straně.

Vedení náchodské ČSSD potvrdilo vyloučení Snítilého ze strany

Okresní výkonný výbor ČSSD v Náchodě potvrdil vyloučení poslance Evžena Snítilého ze strany. ČTK to řekl předseda výboru Miloslav Mrština. Snítilého ze strany vyloučili účastníci konference městské organizace ČSSD v Náchodě v pondělí a podle stanov musel vyloučení potvrdit i okresní výbor. Snítilý proti vůli ČSSD volil v prezidentské volbě Václava Klause, který se právě díky jeho hlasu stal hlavou státu na dalších pět let. Z jedenácti přítomných členů výboru pro vyloučení v tajné volbě hlasovalo deset lidí, jeden hlas byl neplatný. Pro potvrzení vyloučení bylo třeba nejméně osmi hlasů. Výbor také konstatoval, že jednání pondělní konference mělo všechny formální náležitosti. Na konferenci pro vyloučení Snítilého z 37 přítomných hlasovalo 29 členů.

Odbory doprovodí stávkovou pohotovost kampaní, stávku nevylučují

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) chce svou stávkovou pohotovost, kterou vyhlásila v pondělí kvůli reformám, doprovodit kampaní. V březnu a dubnu uspořádá zatím čtyři mítinky pro odboráře a "mobilizovat" chce i veřejnost. Novinářům to řekl předseda ČMKOS Milan Štěch. Nevyloučil, že by odborářské akce nakonec mohly skončit stávkou. "Předpokládáme, že setkání budou pokračovat případně demonstračními akcemi. Stávku pochopitelně nevylučujeme, pokud k tomu bude podpora. Já osobně jsem přesvědčený, že důvody tady jsou. Jestli není pět minut po dvanácté, tak je za minutu dvanáct. Naštvanost lidí začíná být vysoká," uvedl Štěch. Zdůraznil, že případná stávka by nebyla namířena proti zaměstnavatelům, ale proti "národohospodářům".

Budou tělesné tresty dětí zakázané?

Tělesné trestání dětí by mohlo být v Česku v budoucnu zakázané. Na potřebě zákazu se shodl vládní výbor pro práva dítěte, který podnět předá Radě vlády pro lidská práva. Podle ministryně pro lidská práva Džamily Stehlíkové (Strana zelených) je česká společnost příliš tolerantní k tělesným trestům. Za úplný zákaz trestů se zasazuje Rada Evropy a zrušila je již třetina států Evropské unie. Novinářům to Stehlíková řekla po čtvrtečním jednání výboru. "Tělesný trest představuje riziko pro bezpečný vývoj osobnosti dítěte," řekla Stehlíková. Trestné by mělo být v budoucnu zejména výchovné ublížení dítěti do jednoho roku věku. "Je nepřípustné fyzické trestání dětí mladších než jeden rok, které ještě nechápou souvislost mezi svým jednáním a následujícím trestem," dodala ministryně. Tělesné tresty vytvářejí negativní emoce v rodičích i v dětech. V dospělosti může mít trestané dítě tendenci vztáhnout ruku na svého partnera i vlastní děti. Daleko efektivnější jsou podle Stehlíkové jiné tresty, například odepření oblíbené činnosti, jakou jsou počítačové hry, nebo pochvala.

Průměrná mzda loni stoupla o 7,3 procenta na 21.692 Kč

Průměrná hrubá měsíční mzda v České republice se loni zvýšila o 1485 korun na 21.692 korun, oznámil Český statistický úřad. V meziročním srovnání to představuje růst o 7,3 procenta. Reálná mzda, tedy po odečtení inflace, stoupla o 4,4 procenta. Zhruba dvě třetiny zaměstnanců mají ovšem podle statistiků mzdu nižší, než je celostátní průměr. Reálně tak mzdy loni stouply nejvíce od roku roku 2003. Tehdy stoupla průměrná mzda po odečtení inflace o 6,5 procenta. V roce 2004 pak rostla o 3,7 procenta, v roce 2005 o 3,3 procenta a předloni o 3,8 procenta. Nejvíce rostla reálná mzda v letech 1995 a 1996, a to o 8,7 procenta. Naopak pokles statistici zaznamenali pouze v roce 1998 o 1,4 procenta.

Průměrná mzda by se měla v letošním roce zvýšit kvůli vysoké inflaci a tlaku odborů o osm až deset procent a měla by překonat hranici 23.000 korun, odhadují ekonomové. Ovšem po odečtení letošního nezvykle vysokého růstu spotřebitelských cen by se měli Češi letos připravit na nižší reálný růst mezd než v předchozích letech, a to kolem dvou až tří procent, upozorňují ekonomové.

Mýtné v únoru vyneslo 508 mil., téměř o 100 mil. více než loni

Kamionoví dopravci zaplatili v únoru na elektronickém mýtném 508 milionů korun, což je téměř o 100 milionů korun více než loni. ČTK to řekl David Šimoník, zástupce firmy Kapsch, která mýtný systém pro stát spravuje. Letošní únor se tak stal třetím nejvýnosnějším měsícem, po loňském říjnu a listopadu. Výběr mýtného se zrychluje a zaplacená částka stále roste. Údaje za únor přinesly několik rekordů. Ve středu 27. února se vybralo více než 23 milionů korun, což je vůbec nejvyšší denní výběr od ledna 2007, kdy začal mýtný systém fungovat. Nejvýnosnějším týdnem bylo sedm dní od pondělí 18. února, během nichž se vybralo téměř 126 milionů korun. Odborníci, které nedávno ČTK oslovila, připisují vyšší výběry především ekonomickému růstu a vysoké spotřebě zboží.

ČLK: Pojišťovny daly za léky zbytečně o 100 milionů více

Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek vytkl ministru zdravotnictví Tomáši Julínkovi (ODS), že systém stanovení cen léků, který od ledna zavedl, funguje špatně. Kvůli tomu zaplatily zdravotní pojišťovny za dva měsíce roku zbytečně o 100 milionů korun více, řekl Kubek novinářům. Chyba je podle něj v tom, že ceny nesledují změny kurzu, a tak s posílením koruny léky podražily. Reakci ministerstva a pojišťoven zjišťujeme. "Poplatky pacientů mají zamezit plýtvání, ale tady je jiný kanál, kde se plýtvá mnohem více," zdůraznil. V Česku se spotřebují ročně léky za více než 60 miliard korun, z nich zhruba 40 miliard zaplatí zdravotní pojištění. Z peněz zdravotnictví odeberou léky 28 procent, jinde v Evropě je to podle Kubka v průměru 20 procent.

Přibývá lidí, kteří chtějí žalovat ČEZ kvůli způsobu jednání

Lidé, kteří se chtějí zapojit do hromadného trestního oznámení na společnost ČEZ kvůli způsobu odhalování černých odběrů proudu, přibývá. Podle olomouckého právníka Jana Rytíře, který je ve sporu zastupuje, jich je už na šest desítek z celé republiky. Každý den se prý ozývají další. Oznámení hodlá právník podat na konci března. Zástupci největšího tuzemského dodavatele elektrické energie, který by hromadnému trestnímu oznámení čelil vůbec poprvé, pochybení odmítají. Tvrdí, že postupují podle zákona. Tito lidé se podle nich jen snaží odvrátit pozornost od svých činů. "Hromadné trestní oznámení hodlám podat na konci března. Nárůst klientů a poškozených je nyní takový, že to nestačíme zvládat. Už to nejsou jen lidé z Olomoucka, ale i z Šumperska, Ostravska a celých Čech. Volají už každý den," řekl ČTK Rytíř.

Vichřice Emma poničila v lesích Krkonoš osminu toho, co Kyrill

Víkendová vichřice Emma poničila v lesích Krkonošského národního parku (KRNAP) asi 10.000 metrů krychlových dřeva, což odpovídá zhruba osmině škod po loňském orkánu Kyrill. Likvidaci polomů hodlá správa parku zvládnout vlastními silami. O mimořádných opatřeních, například uzavírkách turistických cest, neuvažuje. ČTK to řekla mluvčí parku Alena Machačová. Polomy po vichřici Emma představují deset až 12 procent objemu plánované roční těžby. "Charakter nynější kalamity je příznivější. Prakticky nedošlo k plošným polomům, vesměs se jedná o polomy izolované," řekla mluvčí. Výjimkou jsou Rýchory, kde vichr vytvořil menší plošnou kalamitu v okolí Vojenské cesty v místě, které narušil loňský orkán.

Inspekce BIS odložila případ úniku informací

Inspekce Bezpečnostní informační služby (BIS) odložila případ úniku informací z této tajné služby. Podle ní se nejedná o trestný čin. Bývalý pracovník služby si prý sice ponechal některé informace ekonomického odboru BIS, ty se ale nedostaly do nepovolaných rukou. ČTK to řekla mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. Na konci loňského roku BIS připustila, že v roce 2004 vynesl její bývalý pracovník tajná data. V době úniku prý byly informace již tři roky staré. Původní informace hovořily o tom, že se je údajně pokoušel zpeněžit, prodej se ale nakonec neuskutečnil. BIS od začátku tvrdila, že utajované informace, týkající se například privatizace nebo výběrových řízení, byly ohroženy, ale nebyly zneužity. Někteří odborníci ale takové tvrzení zpochybňují. Sama služba také přiznala, že jistou dobu byly informace mimo její kontrolu. Případem se zabývala i sněmovní komise pro kontrolu BIS.

Soud bude opět rozhodovat, zda musí LČR zadávat tendry dle zákona

Brněnský krajský soud bude znovu rozhodovat o tom, jestli musí Lesy České republiky (LČR) zadávat zakázky podle zákona. Obrátily se na něj některé lesnické firmy a chtějí, aby přehodnotil dřívější rozhodnutí antimonopolního úřadu, podle nichž je státní podnik povinen podle zákona postupovat. Rozsudek by mohl padnout ještě letos, řekl ČTK soudce David Raus. Soud se už případem v minulosti zabýval, spisy ale vrátil úřadu kvůli procesním chybám. Lesy České republiky spravují zhruba polovinu lesů v zemi, a hospodaří tak s mnohamiliardovým majetkem. Také jejich roční tržby se pohybují v miliardách korun, zisky ve stovkách milionů.

ÚOHS povolil Škodě Holding nákup strojírny Pars nova

Plzeňská strojírna Škoda Holding může koupit šumperský podnik Pars nova. Povolil to antimonopolní úřad. ČTK to sdělil jeho mluvčí Kristián Chalupa. Škoda Holding se zabývá mimo jiné výrobou tramvají, Pars nova zase tramvaje modernizuje a opravuje. Sloučení těchto činností pod jednoho majitele podle ÚOHS nepoškodí český trh. Cenu akvizice Škoda nezveřejní, podle dřívějších informací některých médií půjde o stovky milionů korun. Pars nova s 840 lidmi je jedním z největších domácích opravářů kolejové techniky.

Soud opět zamítl žádost Pitra a Provoda o obnovu jejich procesu

Podnikatelé Tomáš Pitr a Miroslav Provod se ani tentokrát nového řízení nedočkají. Pražský městský soud totiž znovu zamítl jejich žádost o obnovu procesu. Odvolací soud je v roce 2006 poslal za daňové delikty z roku 1994 na pět let do vězení, kvůli krácení daní s nimi potrestal i další tři muže. Podnikatelé od počátku obvinění odmítali, prý žádný trestný čin nespáchali. Pitr je nyní na útěku, trestu se vyhýbá. Provod je ve vězení. Obžaloba v procesu vinila Pitra, Provoda, Jiřího Syrovátku, Milana Jungra a Vratislava Romanovského z toho, že vymáhali po finančních úřadech vrácení daní pomocí fiktivních faktur. Ze šesti případů se jim to údajně podařilo pětkrát a stát tak připravili asi o 51 milionů korun. Pitr s Provodem se na nezákonně vyžádané dani z přidané hodnoty podle soudu obohatili o téměř 23,5 milionu korun, Pitr se navíc pokusil získat dalších téměř sedm milionů.

Olomouc zažila po 70 letech tradiční židovskou svatbu

Krajské město Olomouc zažilo po 70 letech tradiční židovskou svatbu. Pod baldachýnem, zvaným chupa, stanul předseda olomoucké Židovské obce Petr Papoušek a jeho přítelkyně Zdenka Hudcová. Při obřadu na půdě Židovské obce, na kterém nechybělo ani tradiční rozdupnutí sklenice, je oddával sám vrchní zemský rabín Karol Sidon. Zatímco obřad trval 15 minut, příprava na něj stála nevěstu 2,5 roku života. Kvůli sňatku musela totiž konvertovat. "Počítali jsme, že je to v Olomouci již více než 70 let, kdy znovu vstupuje do manželství mladý pár pod chupou. Je to důležitá změna. Je to znamení, že to nebude po 70 letech poslední chupa, ale první z těch, co přijdou," uvedl při obřadu rabín Sidon.

ND bude za Kolowratský palác i nadále platit korunu ročně

I nadále bude Národní divadlo v Praze platit rodině Kolowratů-Krakovských pouhou jednu korunu ročně za užívání prostor Kolowratského paláce. Na nájemném se česká první scéna dohodla v roce 1993 s českým šlechticem Jindřichem Kolowratem-Krakovským. V suterénu má klub, v patře kanceláře a v podkroví komorní scénu. Za tu dobu zaplatila 15 korun; vždy v podobě mince umístěné v etuji a numismatickém obalu s certifikátem na ručním papíře. Jindřich Kolowrat-Krakovský uplatnil restituční nárok na tento objekt po listopadu 1989 a divadlo palác vydalo. Vyšel mu vstříc a pronajal ho za symbolickou částku na dvacet let. Závazky svého otce, který zemřel v lednu 1996 ve věku 99 let, převzal jeho nejmladší syn František Tomáš. Ten zemřel v červnu 2004. "Původní smlouva, která vedle paláce Kolowrat zahrnuje i takzvanou technickou budovu, zcela neodpovídala současné právní úpravě a bylo třeba ji aktualizovat. Jsem ráda, že mohu novým smluvním dokumentem navázat na mecenášskou činnost mé rodiny ve prospěch pražského Národního divadla," řekla po podpisu smlouvy novinářům v Praze správkyně dědictví Dominika Kolowratová-Krakovská.

Festival slovenského divadla nabídl inscenaci Vieweghova textu

Festival Slovenské divadlo v Praze pokračoval v Divadle Bez zábradlí hostováním Slovenského komorního divadla z Martina. Jeho členové uvedli dramatizaci novely Michala Viewegha Andělé všedního dne. Autor, který se představení osobně zúčastnil, označuje svůj text za příběh o nás všech, jejichž čas je vymezený, ale navzdory tomu se chováme tak, jako bychom tu měli být věčně. Diváci se v inscenaci setkali s učitelem autoškoly, mladou vdovou a sebevrahem v jednom nevratném bodě. Jejich životy sleduje kvarteto andělů, kteří se snaží pro lidi udělat alespoň malé laskavosti. Více než o smrti je Vieweghův text emotivní oslavou času žití každého všedního dne, domnívá se režisér Dodo Gombár, který inscenaci na martinské scéně pohostinsky nastudoval. Na pražskou reprízu přišel i producent Rudolf Bierman ze společnosti In Film, který se podílel na zfilmování Románu pro ženy a Účastníků zájezdu. "Vážně uvažujeme o filmové verzi této novely. Musíme najít čas, aby Michal Viewegh napsal první verzi scénáře a potom se poohlédneme po vhodném režisérovi," řekl Bierman ČTK. Věří, že podpořit tento projekt by mohl i fond kinematografie.

Divadlo Archa zahájí tento měsíc předprodej na Havlovu hru

Divadlo Archa zahájí během března předprodej vstupenek na novou hru bývalého českého prezidenta Václava Havla. V květnu pak hru Odcházení uvede ve světové premiéře. "Čekáme ještě na obsazení jedné z rolí, poté zahájíme prodej vstupenek," řekl ČTK ředitel divadla Ondřej Hrab. Premiéra Odcházení se uskuteční ve druhé polovině května s Dagmar Havlovou a Janem Třískou v hlavních rolích - tak, jak si to autor přál. Inscenace by se měla hrát do začátku června a v delší sérii pak na podzim. Divadlo má podepsanou licenční smlouvu s agenturou Aura-pont, která Havla jako autora zastupuje. Počátkem dubna začne režisér David Radok v Arše zkoušet.

Národní galerie představí fotografie Niemeyerových staveb

Fotografie staveb Oscara Niemeyera v hlavním městě Brazílie Brasília představí od pátku Národní galerie. Výstavu, která potrvá do 15. května v respiriu pátého patra Veletržního paláce, zapůjčila Slovinská národní galerie. Jejím autorem je Damjan Prelovšek, autor známý fotografiemi díla jiného architekta Josipa Plečnika. Praha je po Lublani druhým městem, kde bude možné přehlídku s názvem Brasília spatřit. Fotografie staveb architekta, který loni oslavil sté narozeniny, vznikaly v minulém roce. Odrážejí tak 50 let Niemeyerovy tvorby ve městě, u jehož zrodu stál. Kurátorka Radomíra Sedláková uvedla, že Brasílie je díky neustálému přírůstku staveb pořád živý koncept, ke kterému mají architekti potřebu se stále vyjadřovat. Podle ní je do jisté míry překonán vzhledem k tomu, že město vznikalo v době přející automobilismu ve velkorysých prostorových podmínkách. Na druhou stranu však působí natolik výtvarně silně, že se nepřežije, dodala.

Zelenkův film Karamazovi se v kinech objeví 24. dubna

Od 24. dubna přijde do kin nový film režiséra a scenáristy Petra Zelenky s názvem Karamazovi na motivy románu Fjodora Michajloviče Dostojevského. Scénář vznikl podle dramatizace Evalda Schorma, jíž bylo inspirováno i pražské Dejvické divadlo, kde jsou Bratři Karamazovi uváděni osmým rokem v režii Lukáše Hlavici. Hlavní roli ztvárnil na pódiu i ve filmu Ivan Trojan. "Zarchivoval jsem tak vlastně nejstarší dochované představení Dejvického divadla. Jsem jenom adaptátorem geniální předlohy a pokračovatelem toho, co na jevišti tak skvěle zrežíroval Hlavica. Jako jsem kdysi udělal kapelu ve filmu či divadlo na divadle, tak jsem teď sáhl po divadle ve filmu," řekl Zelenka ČTK po čtvrteční pracovní projekci svého snímku. Filmový příběh však obohatil o další rozměr.

Archa dál seznamuje českou veřejnost se životem uprchlíků

Pokračování divadelních projektů, které českému publiku představují těžký život uprchlíků, připravuje pražské Divadlo Archa. S lidmi, kteří v České republice hledají nový život, pracuje již několik let. Teprve poté, co se některým z nich podařilo získat v zemi azyl, je možné rozkrýt jejich minulost i často nelegální cestu z vlasti. O tom vypráví nový projekt Tanec přes plot. Premiéru bude mít v Arše 11. března jako doprovodný program festivalu o lidských právech Jeden svět, řekli novinářům režisérka Jana Svobodová a ředitel divadla Ondřej Hrab. Tanec přes plot je představení, které vzniklo v rámci dlouhodobého projektu Archy Dialogy na útěku. Navazuje na předcházející představení V 11:20 tě opouštím! (2005) a Divnej soused (2006), která vytvořili profesionální umělci spolu s žadateli o azyl.

Skikrosař Kraus je potřetí v kariéře celkovým vítězem SP

Skikrosař Tomáš Kraus je potřetí za poslední čtyři roky celkovým vítězem Světového poháru. K jistotě mu v závodu ve švýcarském Grindelwaldu stačilo čtvrté místo a v hodnocení už ho nemůže nikdo předstihnout. Kraus se také proto nejspíš rozhodne vynechat finále SP v Bormiu a bude se soustředit na závody série Jeep King of the Mountains v zámoří. "Je to bezva, protože začalo do Evropy jezdit daleko víc Kanaďanů a Američanů," upozornil Kraus na skutečnost, že skikros je olympijskou disciplínou, a proto se mu věnuje víc lyžařů. "A navíc si cením také toho, jakým způsobem se mi to podařilo. Ten rozdíl je veliký, asi jsem jezdil opravdu dobře," řekl s úsměvem ČTK.

Pljuščenko slíbil, že tentokrát na exhibici v Praze vystoupí

Úřadující olympijský šampion v krasobruslení Jevgenij Pljuščenko se po více než třech letech znovu chystá do Prahy. Na čtvrteční tiskové konferenci slíbil, že na rozdíl od exhibice v listopadu 2004 tentokrát určitě vystoupí. Společně s dalšími krasobruslařskými hvězdami, mezi nimiž by měl být i mistr Evropy Tomáš Verner, se ukáže fanouškům 17. dubna v hale hokejistů Sparty. Když byl Pljuščenko v roce 2004 v tehdejší Sazka Areně hlavním tahákem show Art on Ice, skončila exhibice skandálem. Vzhledem k tomu, že se kvůli zranění odhlásil ze závodu Grand Prix, mezinárodní i národní federace mu zakázaly exhibiční vystoupení.

Počasí

V pátek bude skoro jasno až polojasno. Nejnižší noční teploty -2 až -6 stupňů Celsia. Nejvyšší denní teploty 7 až 11 stupňů Celsia. Slabý jižní až jihovýchodní vítr.