Zprávy

Memorandum ČR-USA počítá se zrušením víz do USA na podzim

Česká republika a Spojené státy v úterý uzavřely memorandum, které povede ke zrušení amerických víz pro české občany zřejmě již na přelomu října a listopadu letošního roku. Dokument podepsali ve Washingtonu ministři vnitra obou zemí Ivan Langer a Michael Chertoff. Americký ministr při podpisu uvedl, že nyní je nutné ještě přijmout nezbytná opatření na obou stranách. Memorandum zároveň uvádí, že bere v úvahu závazky ČR vůči Evropské unii ve vízové politice. Četní představitelé EU dosud vyjadřovali k dokumentu pochybnosti, zda je v souladu se zájmy celé unie. Ministři ČR a USA dohodu podepsali v první den návštěvy premiéra Mirka Topolánka ve Spojených státech.

Velvyslankyně ČR: Klaus je připraven brzy přijet do Srbska

Prezident Václav Klaus je připraven v "brzké době" navštívit Srbsko a přijmout tak pozvání, které mu jeho srbský protějšek Boris Tadič adresoval loni při pobytu v Česku. ČTK to v úterý po setkání s Klausem na Pražském hradě řekla nová česká velvyslankyně v zemi Hana Hubáčková. Doplnila, že situace v Srbsku v souvislosti s nedávným vyhlášení nezávislosti Kosova není "úplně dobrá". V současnosti se však podle ní napětí trochu zmírnilo. "Nedá se ale očekávat, že Srbsko změní radikálně názor na nezávislost Kosova," podotkla Hubáčková. Diplomatka, která v Bělehradě začne působit na začátku března, doplnila, že zájmem Česka je udržet Srbsko v evropské integrační linii. Jejím reprezentantem je podle Hubáčkové právě Tadič. Souhlasí s postojem, který v otázce Kosova zastává česká diplomacie. Česko zatím Kosovo neuznalo. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg nedávno uvedl, že se tak stane, až "uzraje čas". Praha má podle něj zájem na dobrých vztazích s Bělehradem. Srbsko také podle Hubáčkové patří k největším příjemců rozvojové pomoci, kterou Česko poskytuje do zahraničí.

KDU-ČSL chce zrušit zdravotní poplatky lidem nad 70 let a dětem

Lidovci chtějí v koalici prosadit zrušení poplatků ve zdravotnictví pro předškolní děti, občany ve věku nad 70 let a obyvatele domovů důchodců. Šéf strany Jiří Čunek v úterý novinářům řekl, že KDU-ČSL původně žádala o revizi poplatků po půlroce jejich fungování, nyní si myslí, že koalice musí mít jasno dřív. Předsednictvo strany tak podle něj reaguje na vnitrostranickou diskusi a návrh na úplné zrušení poplatků, které prosazuje opoziční ČSSD. Zdůraznil, že lidovci preferují koaliční dohodu. S návrhem na zrušení poplatků pro děti přišla minulý týden místopředsedkyně lidoveckých poslanců Michaela Šojdrová. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt tehdy řekl, že ministerstvo se diskusi o úpravě poplatků ve vztahu k malým dětem nebrání. "Správný postup je najít shodu v koalici, pak připravit odborně dobře podložený návrh, abychom nezaložili nové chyby," uvedl. Některé změny v poplatcích si přejí i zelení, v neděli to potvrdilo zasedání celostátní rady nejmenší koaliční strany.

Bursíkův vulgární e-mail ještě více rozdmýchal spory u zelených

Vulgární e-mail, který předseda zelených Martin Bursík prý omylem poslal poslankyni Olze Zubové, dále vyostřil spory uvnitř nejmenší vládní strany. Bursík připustil, že za svůj "zkrat" asi ponese politické důsledky. Jednal prý pod tlakem mimo jiné kvůli únavnému boji se svými vnitrostranickými oponenty. První místopředsedkyně strany a Bursíkova stranická oponentka Dana Kuchtová novinářům po úterní schůzce s poslanci své strany řekla, že Bursíkův mail budou dále řešit stranické orgány. "Přišla jsem, abych požádala o vysvětlení toho nešťastného e-mailu. Dohodli jsme se, že se k tomu tématu vrátíme, jednak na poslaneckém klubu i v některých dalších stranických grémiích," řekla Kuchtová novinářům. S Bursíkem se prý dohodla, že nebudou tuto záležitost dále ventilovat v médiích. V rozhovoru s ČTK Kuchtová řekla, že s vysvětlením šéfa strany spokojena není. Chce prý, aby svou omluvu "posílil". Poslankyně a předsedkyně republikové rady zelených, která se kvůli nemoci neúčastnila volby prezidenta a rozhněvala si tím vedení klubu, v úterý ČTK řekla, že v neděli by měla být propuštěna z nemocnice. "Doufám, že se v zúčastním normálně zasedání klubu," uvedla. Zelení se tak k sporu zřejmě vrátí za týden, minulé pondělí se totiž usnesli, že se o problému nebudou bavit bez hlavní aktérky.

Televize Nova v pondělí sdělila, že Zubová dostala v neděli od Bursíka e-mail, ve kterém stálo: "Ona ta kráva nás už ani neumí oslovit. To je neuvěřitelný. Donutíme je ke spolupráci silou, Kaťuško. Políbení Martin". Podle televize byl mail reakcí na omluvu Zubové z úterního jednání poslaneckého klubu SZ. Měl ale prý směřovat k šéfce poslanců zelených Kateřině Jacques. Bursík již v neděli večer poslal Zubové a spolustraníkům omluvu. Nyní zopakoval, že mail nebyl o Zubové. Na otázku, koho se týkal, odpověděl, že je to jeho soukromá věc.

Klaus vetoval novelu povolující kontaktní norování

Prezident Václav Klaus v úterý vetoval novelu, podle níž lovečtí psi mohli při výcviku opět přijít do přímého kontaktu s lovenou zvěří. Povolení tohoto kontaktního norování požadují hlavně myslivecké organizace, zejména ochránci zvířat jsou proti. ČTK o prezidentově vetu informoval prezidentův tajemník Ladislav Jakl. "Proti znění zákona, umožňujícímu (staronově) tzv. kontaktní norování, v těchto dnech dostávám od mnoha občanů a profesních organizací velmi odmítavé reakce. Myslím, že by je parlament měl vzít v úvahu," napsal prezident předsedovi Poslanecké sněmovny ve zdůvodnění svého rozhodnutí. Připomněl, že opětovné povolení kontaktního norování odmítl Senát, vláda i ministr zemědělství. Poslední slovo budou mít poslanci, kteří budou zřejmě na březnové schůzi novelu schvalovat už potřetí.

Šéf ČSSD Paroubek je od pondělí v Sýrii na pracovní návštěvě

Předseda ČSSD Jiří Paroubek je od pondělí na oficiální návštěvě Syrské arabské republiky. Oznámil to v úterý Lidový dům s tím, že jeho hlavním cílem je zlepšení ekonomické spolupráce mezi Českou republikou a arabskými zeměmi, o které usiloval již jako předseda vlády, kdy navštívil mimo jiné Tunisko, Egypt a Maroko. "O návštěvě samozřejmě víme. Podle našich informací jde o jednání na úrovni politických stran, takže jejich obsah nebudeme a ani nemůžeme komentovat," uvedla tisková mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová. Šéfa opoziční ČSSD podle Lidového domu doprovází jeho manželka Petra a stínový ministr zahraničí ČSSD a místopředseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek.

Konference: Zločiny komunismu nebyly zneužitím dobré myšlenky

Zločiny komunistických režimů nebyly jen zneužitím původně celkem dobré myšlenky, neboť s těmito nástroji počítali už tvůrci komunistické ideologie. Řekl to v úterý prezident Mezinárodní asociace bývalých politických vězňů postkomunistických zemí (Inter-ASSO) Jure Knezovič na konferenci o totalitách, která se konala v sídle Senátu. "Jak řekl Lenin: Naši morálku odvozujeme z třídního boje proletariátu," řekl Knezovič. V komunistických režimech se teroristické vnitrostranické praktiky přenesly na celou společnost. Komunismus se tak nacházel v neustálém boji vůči vnějšímu nepříteli a vůči vlastnímu lidu, dodal Knezovič. Komunismus a fašismus mají podle historika a senátora ODS Tomáše Grulicha stejné totalitní rysy. Znaky totality jsou monopolní oficiální ideologie, dominantní politická síla, státní kontrola hospodářství, politická kontrola a sledování občanů. Boj proti popírání holokaustu je proto nutné doplnit o boj proti popírání či zlehčování zločinů komunismu, uvedl Grulich.

Odpůrci komunismu varovali před nástupem nových totalit

Příslušníci protikomunistického odboje varovali před nástupem nových či staronových totalitních režimů. Hrozbou pro demokracii je "bezuzdně zneužívaná svoboda" v oblasti politiky, kultury a morálky, uvedla v úterý v rezoluci na závěr konference o totalitních režimech předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová. "Proto burcujeme a bijeme na poplach a protestujeme proti každé snaze extremistických a mravně pokleslých ideologů různých seskupení znovu lámat charakter našeho národa a uvádět nás do závislosti na jakékoli nové či staronové formě totality," prohlásila Kavalírová.

Exekutor obstavil Mostu kromě dvou budov i tři účty

Město Most nemůže kvůli exekuci od pondělí nakládat ani se svými třemi účty, na nichž má uloženo 88 milionů korun. ČTK to v úterý řekl náměstek mosteckého primátora Luboš Pitín. Exekutor již v pátek městu obstavil budovy magistrátu a knihovny. Údajně totiž dluží sousednímu Malému Březnu 44 milionů korun za těžbu uhlí v katastru obce. Peníze Mostu omylem několik let vyplácel báňský úřad. Celková dlužná částka i s penále a odměnou pro exekutora dosáhla podle Pitína (SMM) 60,5 milionu korun. "S exekutorem jednáme o tom, že mu požadovanou sumu svěříme do úschovy. On potom náš majetek a účty opět uvolní. Neznamená to ale, že s nárokem obce souhlasíme. Bude to jen do doby, než k problému zaujme stanovisko odvolací orgán. Exekuci totiž považujeme za nezákonnou, odvolali jsme se k ústeckému krajskému úřadu," řekl v úterý ČTK Pitín. Fungování města podle něj není ohroženo. "Budovy nemáme v úmyslu prodat, ze tří zablokovaných účtů používáme jen jeden. Další účty, jež se běžně používají pro platební styk, zablokované nejsou," uvedl.

Centrum a Atlas potvrdily spojení, zachovají obě značky

Internetové portály Centrum a Atlas v úterý potvrdily, že se spojí pod společným vlastníkem. Tím by měla být holandská firma Centrum.cz Holding ovládaná americkým fondem Warburg Pincus, která koupila 100 procent v Atlasu. Obě značky by měly být i nadále zachovány, uvedly firmy ve společné tiskové zprávě, cenu nesdělily. Nová internetová skupina bude mít v Česku přes 3,5 milionu uživatelů, a bude tak silněji konkurovat vedoucímu Seznamu, který má kolem 4,5 milionu uživatelů. Do konce roku se má počet uživatelů spojených webů zvýšit ke čtyřem milionům. Zároveň se s téměř 1,4 milionu uživatelů stane vedoucím hráčem na slovenském trhu.

Česká měna oslabila k euru i k dolaru, euro bylo za 25,11 Kč

Česká měna odpoledne oslabovala k oběma hlavním měnám. Proti dopoledním hodnotám v 17:00 SEČ koruna klesla k euru o 11 haléřů na 25,11 Kč/EUR a k dolaru o čtyři haléře na 16,88 Kč/USD. Vyplývá to z informací serveru Patria Online. Česká koruna mírně zkorigovala své zisky z předchozích dnů a vrátila se zpět nad úroveň 25,00 Kč/EUR. Obchodování bylo spíše klidné, domácí měna se pohybovala v pásmu 15 haléřů, uvedl Miroslav Frayer z Komerční banky.

Hodnota nových stavebních zakázek loni klesla o 11,9 procenta

Hodnota nových stavebních zakázek uzavřených v roce 2007 se snížila meziročně o 11,9 procenta. Stavební podniky loni uzavřely nové stavební zakázky v celkové hodnotě 263,5 miliardy korun. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Podle analytiků i stavbařů se na poklesu zakázek podepsal především pokles veřejných tendrů a změny v daních. "K propadu téměř o devět procent došlo i u inženýrských staveb, což je dáno hlavně politickým cyklem. Dva roky do řádných voleb se nic jiného ani čekat nedalo," uvedl analytik společnosti Next Finance Vladimír Pikora.

MZe: Lesy ČR uzavřely téměř všechny tendry na práce do r. 2010

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) má již uzavřeny téměř všechny tříleté smlouvy na lesnické práce pro roky 2008 až 2010. Tendry uzavřel ve 247 z 257 smluvních územních jednotek a ve zbývajících deseti jednotkách jsou v závěrečné fázi. Novinářům to v úterý řekl ministr zemědělství Petr Gandalovič. Celková hodnota tendrů je asi 11 miliard korun. Tendry pro roky 2008 až 2010 Lesy ČR vypsaly loni po řadě problémů a sporů o minulé soutěže. Rozdělily je na dvě skupiny - v jedněch si budou LČR vytěžené dřevo prodávat samy, ve druhých budou prodávat přímo těžařské firmy. Dokončení tendrů je nynějším hlavním úkolem nového vedení LČR, které nastoupilo loni v prosinci. "Jsou to první tendry v lesích, které jsou úspěšně provedeny v souladu se zákonem o veřejných zakázkách a u nichž není důvod k tomu, že by byly napadeny u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) či u Evropské komise," uvedl Gandalovič.

Testy DNA vyvrátily záměnu těla mrtvého novorozence z Třebíče

Test DNA vyvrátil podezření rodičů novorozence, který zemřel 4. února v třebíčské nemocnici a měl být v pondělí pohřben v Jihlavě, že jeho tělo bylo zaměněno. Experti z Ústavu soudního lékařství v Brně zjistili, že genetické vzorky dítěte a rodičů se shodují. Policejní komisař proto věc odloží, informovala v úterý ČTK jihlavská policejní mluvčí. Končí zřejmě i práce třebíčské policie, která podle svého mluvčího již dostala výsledky soudní pitvy. "Některé detaily se ještě budou upřesňovat, ale podle závěrů z Ústavu soudního lékařství v Brně nastala smrt dítěte bez cizího zavinění," uvedl mluvčí. Pitva se uskutečnila kvůli trestnímu oznámení, které podal otec dítěte pro podezření ze spáchání trestného činu ublížení na zdraví. Policisté s největší pravděpodobností případ odloží, dodal mluvčí.

Dítěti třetí den po porodu začalo selhávat několik orgánů. Lékaři proto zajistili převoz dítěte na specializované pracoviště ve fakultní nemocnici v Brně. Během předávání specialistům novorozenec zemřel. Rodiče nechali před začátkem obřadu za asistence policie otevřít rakev kvůli podezření ze záměny jeho těla. Poté prohlásili, že dítě není jejich a požádali o testy DNA.

Začátkem dubna zahájí vysílání panevropské rádio

Od začátku dubna zahájí vysílání panevropská rozhlasová stanice, která má posluchačům přinášet pohled na dění v Evropské unii z celoevropského pohledu. Evropský rozhlasový projekt, který sdružuje 16 stanic ze 13 zemí, na úterní tiskové konferenci představila komisařka pro vztahy mezi institucemi a komunikační strategii Margot Wallströmová. Do projektu se zapojil i Český rozhlas 7 - Radio Praha. Do programové nabídky této evropské rozhlasové sítě, jejímiž koordinátory jsou francouzské Radio France International (RFI) a německá Deutsche Welle, bude patřit aktuální zpravodajství, diskuze, analýzy a magazíny zabývající se podrobněji určitými tématy. "Média v jednotlivých zemích jsou hodně národně zaměřená, a témata tak zužují," uvedl generální ředitel RFI Antoine Schwarz. Nová síť má občanům EU přinášet zpravodajství přesahující horizonty jejich domovských států.

Zpočátku se bude vysílat v deseti jazycích, čeština mezi nimi zatím nebude, v budoucnu by se ale počet jazyků měl rozšířit. Na krátkovlnných frekvencích Českého rozhlasu 7 - Radia Praha posluchači od dubna vždy v sobotu v rámci tohoto projektu uslyší zpravodajské magazíny v němčině a francouzštině, řekla ČTK Eva Vencefrová z odboru marketingu a PR Českého rozhlasu. Čas vysílání bude upřesněn později, dodala. Radio Praha bude přispívat do zpravodajství a magazínů v každém z hlavních vysílacích jazyků, tedy v angličtině, němčině, francouzštině a španělštině.

Zlínský horolezec zdolal africké Kilimandžáro v replice bot mumie

Přestože většina známých horolezců používá při svých výstupech nejmodernější typy obuvi, zlínský horolezec Václav Pátek vystoupil v polovině února na nejvyšší africkou horu Kilimandžáro v replice Ötziho bot, které nosil pračlověk. O svých zážitcích Pátek vyprávěl novinářům ve Zlíně. Jménem Ötzi je označována přirozená mumie člověka z doby přibližně 3300 let před naším letopočtem, která byla nalezena v roce 1991 na ledovci v Ötztalských Alpách poblíž rakousko-italských hranic ve výšce asi 3000 metrů nad mořem. Tělo bylo v překvapivě zachovalém stavu díky tomu, že bylo po celá tisíciletí zmraženo ve věčném ledu a sněhu. U sebe měl Ötzi luk, toulec se šípy, měděnou sekeru, našly se také zbytky bot. Replika těchto bot, v nichž zlínský horolezec vystoupal na vrchol Kilimandžára ve výšce 5895 metrů nad mořem, je vycpaná senem, vyrobená z lipového lýka, medvědí kůže, jelenice a teletiny. Má vysokou životnost, odolnost vůči vlhku, sněhu a nízkým teplotám. To se prokázalo již při expedici v roce 2001 do míst, kde byla mumie objevena.

Udělení pražských kulturních grantů se opozdí

Podle původního plánu měli zastupitelé schválit příspěvky tento čtvrtek, návrh dostanou k projednání o měsíc později, řekl v úterý ČTK radní Milan Richter (ODS). Nyní vyvstal spor, kdo za to může. Zatímco někteří členové grantové komise svalují vinu na městské politiky, ti zase na naopak na ně. Kulturní instituce tak dostanou peníze nejdříve v dubnu. Magistrát má letos na granty asi 208 milionů korun. Podle Richtra grantová komise nejprve navrhla přidělit 250 milionů korun, pak 216 milionů a teprve napotřetí se vešla do rozpočtu. Navíc přesypávala peníze mezi jednotlivými grantovými okruhy, z peněz pro mladé umělce ubrala 12 milionů, uvedl radní. Někteří členové komise navíc podle Richtra napadli systém udílení příspěvků na vstupenku. Mohou je získat jen instituce, které splní podmínky. U některých, jako je Divadlo Kalich a Divadlo Radka Brzobohatého, ale prý vyvstaly pochyby, ač jim komise takzvanou akreditaci většinou hlasů schválila. "Obvinění je závažné. Odbor kultury najme advokáty a finanční poradce, aby se tím zabývali," řekl Richter.

Příznivci Destinnové si v ND připomněli výročí narození pěvkyně

Pět desítek lidí se v úterý sešlo v historické budově Národního divadla (ND) v Praze, aby si připomněli 130. výročí narození operní pěvkyně Emy Destinnové, jež připadlo právě na úterý. První domácí scéna výročí narození nejslavnější české operní divy připomene také mimořádnou sérií operních představení a výstavou historických fotografií umělkyně. Návštěvníky slavnostního aktu na balkoně divadla přivítal z přesně sto let starého záznamu zpěv Destinnové; poté si mohli vyslechnout přednášku hudebního publicisty Jana Králíka, který v ní přiblížil osobnost slavné umělkyně. Pěvkyně Soňa Červená dále přednesla několik básní, jejichž autorkou byla rovněž Destinnová. Podle Králíka může osobnost Destinnové inspirovat i v současnosti, neboť nebyla "pouhou" pěvkyní. "Ema Destinnová měla nad všemi ostatními velikou výhodu v tom, že byla výtečná a vyškolená herečka, básnířka, spisovatelka, překladatelka a dramatička, čili měla k dramatickému umění velmi blízko i z té druhé strany," řekl ČTK Králík.

V hlavní soutěži festivalu animovaných filmů chybí český zástupce

Poprvé v krátké historii Mezinárodního festivalu animovaných filmů Anifest nebude letos v hlavní kategorii mezinárodních filmů soutěžit český snímek. ČTK to řekl programový ředitel přehlídky Tomáš Rychetský. Sedmý ročník Anifestu se uskuteční od 7. do 13. května v Třeboni. Do mezinárodní soutěže se letos přihlásilo 1584 filmů z celého světa, komise jich nakonec vybrala 320. "Zájem je rok od roku vyšší. Číslo hovoří o tom, že animovaný film je na vzestupu co do množství, ale nemusí to nutně znamenat vyšší úroveň kvality," podotkl na úterním setkání s novináři v Praze mluvčí festivalu Jiří Kubalík. Podle něj za to může masivní rozvoj počítačových a dalších technologií.

Český zástupce bude letos poprvé v hlavní soutěži chybět. "Problém je ten, že tu vzniká málo animovaných snímků. Pokud ale něco vznikne, jsme na srovnatelné úrovni se světem a můžeme se poměřovat s takovými velmocemi, jakými jsou Velká Británie nebo Francie," uvedl Rychetský. Českou účast na festivalu tak zachraňují studentské filmy a prezentace CAS, tedy autorské představení současné české, slovenské a rakouské animované tvorby. Bursík:

Lyžař Jakš se stal na klasické patnáctce mistrem světa do 23 let

Český běžec na lyžích Martin Jakš se v úterý stal mistrem světa do 23 let v závodě na 15 kilometrů klasickou technikou. Na šampionátu v italském středisku Malles porazil o 32,3 sekundy Kazacha Alexeje Poltaranina, třetí skončil s více než minutovou ztrátou Petter Eliassen z Norska. Úspěch českých lyžařů podtrhl desátým místem Václav Kupilík. Jednadvacetiletý Jakš, který se v této sezoně prosazuje i mezi dospělými v závodech Světového poháru, patřil k favoritům na vítězství. Na trať vyrazil se startovním číslem jedna a jeho mezičasy nikdo z dalších závodníků nepřekonal. Už po prvním pětikilometrovém okruhu Jakš vedl, a i když neměl přehled o výkonech konkurentů, byl nejrychlejší také v dalších dvou třetinách trati. V kategorii do 23 let navázal Jakš na úspěchy z loňského juniorského mistrovství světa, kdy získal stříbro na klasické desítce a přidal bronz ve skiatlonu. V Malles ještě lyžaře do 23 let čeká volná třicítka s hromadným startem, která je na programu ve čtvrtek.

Počasí

Ve středu bude polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky, na horách sněhové. Na východě republiky zpočátku zataženo a občas déšť. Nejvyšší teploty 6 až 10 stupňů Celsia, na jihovýchodě Moravy až 12 st. C.