Zprávy

Klaus má obavy o vývoj v Kosovu a rozumí frustraci Srbů

Prezident Václav Klaus má obavy o vývoj v Kosovu a jeho sousedství poté, co tato provincie v neděli vyhlásila nezávislost na Srbsku. V reakci na dopis předsedy KSČM Vojtěcha Filipa prezident uvedl, že rozumí frustraci a rozčarování Srbů a je znepokojen dopady, které odtržení Kosova může mít pro další země v Evropě i ve světě. Postoj České republiky podle něj nesmí již tak napjatou situaci v oblasti dále vyhrotit. "Naši reakci je třeba formulovat a načasovat tak, aby přispěla ke zklidnění, a nikoliv eskalaci hrozícího konfliktu. Jsem přesvědčen, vážený pane předsedo, že vláda České republiky si tyto okolnosti uvědomuje a vezme je v úvahu ve svém rozhodování," napsal prezident Filipovi v dopise, který Klaus zveřejnil na svých osobních stránkách www.klaus.cz. Postoj České republiky podle prezidenta musí brát v úvahu i tradiční přátelské vztahy mezi českým a srbským národem, "který vždy stál na naší straně v dobách těžkých historických zkoušek".

Pohřbení ostatků německých vojáků v Chebu prý nic nebrání

Dohoda o pohřbení německých vojáků na chebském městském hřbitově je před podpisem. Řekl to v pátek v Berlíně po setkání se svým německým protějškem Frankem-Walterem Steinmeierem šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg. Oba ministři se v pátek shodli, že vzájemné vztahy jsou bezproblémové. Shodně také odsoudili čtvrteční výtržnosti v Bělehradě. Téma pohřbení ostatků vojáků padlých ve druhé světové válce na českém území bylo jednou z mála nejasností, které ve vzájemných vztazích mezi Českem a Německem přetrvávaly. "Zdá se, že se blíží podpis smlouvy mezi městem Cheb a (německou) společností pro péči o válečné hroby, že se právě na hřbitově v Chebu ostatky mohou pohřbít. Už byl nejvyšší čas, protože už to byla poněkud ostudná situace," řekl Schwarzenberg novinářům.

Schwazenberg i Steinmeier však v pátek hovořili hlavně o posledním vývoji v Srbsku a Kosovu a o evropských záležitostech. Oba odsoudili výtržnosti, jimiž obyvatelé Bělehradu reagovali na vyhlášení samostatnosti Kosova. Zdůraznili přitom, že navzdory posledním událostem mají zájem na dobrých vztazích se Srbskem a na tom, aby se Bělehrad vrátil k procesu přibližování s Evropskou unií.

Viceguvernérem ČNB jmenován Hampl, členkou vedení Zamrazilová

Novým viceguvernérem bankovní rady České národní banky bude s účinností od 1. března Mojmír Hampl (32) a členkou bankovní rady Eva Zamrazilová (46). Do funkcí je v pátek před zraky novinářů jmenoval prezident Václav Klaus. Radu naopak příští týden opustí po 12 letech viceguvernér Luděk Niedermayer. "Věřím, že tento krok bude ku prospěchu celé naší země a naší ekonomiky," řekl Klaus. Sedmičlenná bankovní rada, v níž bude Zamrazilová jedinou ženou, mimo jiné rozhoduje o nastavení úrokových sazeb, od kterých se například odvíjí úročení hypoték, a určuje měnovou politiku země. Centrální banka je vedle dozoru nad bankovním sektorem rovněž zodpovědná za dozor nad kapitálovým trhem, pojišťovnami a penzijními fondy. Hampl je podle Klause mladý, dynamický ekonom, Zamrazilová pak zkušená analytička, která má renomé v ekonomické obci.

Policie začne prověřovat kauzu senátora Novotného

Policie začne prověřovat kauzu předsedy senátorského klubu SNK ED Josefa Novotného, kterému údajně nejmenovaný senátor ODS nabízel úplatek za hlas pro Václava Klause při prezidentské volbě. "Dnes jsem vydala závazný pokyn, aby policie zahájila úkony trestního řízení," řekla ČTK obvodní státní zástupkyně pro Prahu 1 Šárka Pokorná. Důvodem jsou podle ní závažné skutečnosti, které odůvodňují tento postup. Pokorná zároveň policistům uložila konkrétní kroky, které mají provést, aby ověřili Novotného tvrzení. Policie bude věc prověřovat kvůli podezření z podplácení. Policie se začala kauzou zabývat 13. února na základě informací zveřejněných internetovým serverem Týden.cz. Senátor podal trestní oznámení pět dní poté. Zde prý sdělil všechny známé okolnosti, které měly nabídku provázet. Spis si poté vyžádali žalobci z Prahy 1, kteří věc dozorují.

Nátlaku při volbě prezidenta čelili téměř všichni senátoři SNK

Přinejmenším nátlaku při volbě prezidenta republiky čelili podle svých vyjádření prakticky všichni členové senátorského klubu SNK, ať už hlasovali pro Jana Švejnara nebo Václava Klause. Dvě Klausovy volitelky z této frakce se staly kvůli svému postoji terčem výhrůžek, minimálně dva Švejnarovi volitelé údajně dostali různé nabídky, pokud by svůj postoj změnili. "Myslím si, že ten tlak byl z obou dvou stran. Byl to neuvěřitelný tlak," řekl ČTK senátor Igor Petrov (SNK ED), volitel Švejnara. Jak uvedl, byl "přesvědčován silnými argumenty, proč volit toho nebo onoho", což bylo spojeno s varováním, co by se stalo v případě nezvolení Klause či Švejnara. Petrov si ale nemyslí, že by zvolení Švejnara vedlo k odstoupení vlády nebo rozpadu vládní koalice. Na dotaz, zda i on dostal nějakou nabídku, odvětil: "Nekomentuji."

STEM: Češi věří více Evropskému parlamentu než českému

Češi mají větší důvěru v Evropský parlament než v komory českého parlamentu. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury STEM, který má ČTK k dispozici. Evropskému parlamentu podle STEM věří polovina Čechů, zatímco Poslanecké sněmovně jen zhruba třetina občanů a Senátu ČR méně než 30 procent lidí. Slabá důvěra v komory českého parlamentu odráží celkově malou spokojenost s politickou situací, uvádí STEM. Názory na Evropský parlament podle agentury zase do značné míry kopírují názory na Evropskou unii jako celek. Ve vývoji důvěry Čechů v jednotlivé zastupitelské sbory jsou vidět nápadné rozdíly, upozorňuje STEM. Důvěra v Evropský parlament, jako ani v Evropskou unii, výraznými změnami neprochází.

CVVM:Nejoblíbenější politik je Sobotka; Bém a Škromach jsou druzí

Nejoblíbenějším politikem je podle aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) Bohuslav Sobotka, kterému v současné době důvěřuje 46 procent občanů. Za ním se umístil pražský primátor a první místopředseda ODS Pavel Bém, který však zaznamenal největší pokles popularity ze všech politiků. Důvěřuje mu stejně lidí jako místopředsedovi ČSSD Zdeňku Škromachovi, a to dvě třetiny, vyplývá z výzkumu, jež má ČTK k dispozici.

Šlegr: Šance ČR na získání sídla systému Galileo rostou

Šance, že v České republice bude sídlo chystaného navigačního systému Galileo, v uplynulých dnech vzrostly. ČTK to řekl náměstek ministra dopravy Petr Šlegr, který se v pátek vrátil z mnichovského summitu o satelitní navigaci. Podle Šlegra tomu nasvědčuje mimo jiné fakt, že zástupci evropských technologických firem na jednání vyjádřili zájem o spolupráci s ČR při přípravě projektu. Na konferenci údajně pochválil snahu České republiky také evropský komisař pro dopravu Jacques Barrot a ředitel Úřadu pro dohled nad globálními navigačními družicovými systémy (GSA) Pedro Pedreira. Právě o sídlo GSA jde, neboť tento úřad přípravy na spuštění Galilea řídí. Podle Šlegra kandidaturu ČR podpoří i letošní vstup země do Evropské vesmírné agentury (ESA).

Akuma přestala s výrobou autobaterií, ta se stěhuje do Itálie

Mladoboleslavská společnost Akuma ukončila minulý týden výrobu autobaterií, která zde měla tradici od roku 1925. Důvodem je změna výrobního programu, firma nyní produkuje pouze staniční akumulátory. Výroba autobaterií se přesune do Itálie, kde působí mateřský koncern Fiamm. ČTK to v pátek řekl personální ředitel firmy Miloslav Masopust. "Tato změna se chystala již delší dobu. Pro naši společnost je to dobrý krok," řekl Masopust. Po autobateriích již nebyla taková poptávka jako po staničních akumulátorech. Ty slouží jako nouzové zdroje elektrické energie při přerušení dodávky elektrického proudu ze sítě. "Máme již vytvořenou velmi stálou odběratelskou síť, je o ně zájem," podotkl personální ředitel. Akuma naopak nedodávala automobilové startovací baterie již ani do mladoboleslavské Škodovky.

Exekutor obstavil Mostu budovu magistrátu a knihovny

Severočeský Most nemůže nakládat s budovou magistrátu a knihovny, exekučním příkazem je tento majetek obstaven. O exekuci požádala obec Malé Březno. Po Mostu vymáhá 43,98 milionu korun, což představuje úhradu z plochy dobývaného prostoru a z vydobytých nerostů náležející obci. V letech 1991 až 2003 posílal mostecký obvodní báňský úřad tyto poplatky omylem na účet města, které si peníze nechávalo. Exekuci město považuje za nezákonnou, odvolalo se k ústeckému krajskému úřadu, informoval v pátek novináře primátor Vlastimil Vozka (Sdružení Mostečané Mostu). Obvodní báňský úřad v Mostě podle mluvčího Českého báňského úřadu Josefa Suldovského opakovaně vyzval město Most, aby částku, která mu byla vyplacena neoprávněně, vrátil na účet mosteckého báňského úřadu. "Protože město toto dobrovolně plnit odmítlo, podal báňský úřad u okresního soudu v Mostě návrh na vydání 43,98 milionu korun formou platebního rozkazu. Proti platebnímu rozkazu podalo město odpor," uvedl. Důvod, proč báňský úřad posílal poplatky z těžební činnosti 13 let městu místo obci, však nevysvětlil.

Julínek s Rathem ukončili svůj spor mimosoudní dohodou

Odvolací jednání ve sporu ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) s bývalým šéfem úřadu Davidem Rathem (ČSSD) nebude, Julínek totiž v lednu stáhl svou žalobu. ČTK to v pátek řekla pracovnice soudu a potvrdil to i mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt. Rath v listopadu 2005 novinářům řekl, že tehdejší stínový ministr Julínek mohl vytvořit materiál ODS o reformě zdravotnictví nazvaný Modrá šance za peníze Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Julínek jej pak zažaloval. Krajský soud v Praze dal loni v březnu za pravdu současnému ministrovi. Rath se pak proti rozsudku odvolal.

Nachlazení a chřipek v Česku stále ubývá, epidemie nehrozí

Počet nemocných a nachlazených Češek a Čechů tento týden opět poklesl. Od minulého týdne se nemocnost snížila o 4,4 procenta. Akutními respiračními infekcemi nyní v Česku trpí 1163 na 100.000 obyvatel. Aktuální data ČTK poskytl hlavní hygienik ČR Michael Vít. Nemocnost se snížila v celé republice. Nejméně nemocná byla Praha. Hygienici v ní evidují 781 na 100.000 obyvatel. "Výskyt akutních respiračních onemocnění v ČR tak lze hodnotit jako výskyt výrazně pod epidemickým prahem," napsali hygienici ve své pravidelné zprávě.

V ústavu v Jinošově se zřítil strop, jeden klient těžce zraněný

V Ústavu sociální péče v Jinošově na Třebíčsku se zřítila část stropu. Při jeho pádu byl vážně zraněn klient ústavu. Hasiči ho vyprostili a jihomoravští záchranáři odvezli do brněnské nemocnice. ČTK to řekl operační důstojník hasičů. "Muž byl transportován do nemocnice s poraněním hlavy, a to je vždy těžké zranění," řekl ČTK ředitel krajské záchranné služby Lukáš Kettner. Ústav, jenž zřizuje kraj, sídlí v zámeckém areálu. Podle ředitelky Aleny Brožkové šly zaměstnankyně pro matrace, jež mají uloženy na půdě. Když prošly po podlaze, zřítila se za nimi část stropu. Stavební materiál spadl na lůžko, ve kterém ležel imobilní obyvatel ústavu.

Kraus vyhrál ve Světovém poháru už čtvrtý z pěti závodů

Skikrosař Tomáš Kraus vyhrál další závod Světového poháru ve španělské Sierra Nevadě. Dvojnásobný mistr světa v pátek opět ani jednou neprohrál a ve finálové jízdě porazil bývalého krajana a nyní Kanaďana Stanleyho Hayera. Třetí skončil Švýcar Andreas Steffen. Kraus má v čele průběžného pořadí seriálu náskok 231 bodů a už v příštím závodu 6. března v Grindelwaldu se může potřetí v kariéře radovat z celkového vítězství v SP. O to víc ho může mrzet, že se příští díl seriálu nepojede na šumavském Špičáku, kde byl závod 28. února z finančních důvodů zrušen.

V polovině MS v letech na lyžích vede Romören, Hájek je dvacátý

Skokan Jan Hájek, který jako jediný z českých reprezentantů postoupil z prvního kola, je po druhé části závodu mistrovství světa v letech na lyžích v Oberstdorfu na 20. místě. V čele je Nor Björn Einar Romören. Hájek z prvního kola prošel z poslední postupové 30. příčky. V druhém kole se ale zlepšil o dvacet metrů a po skoku dlouhém 198,5 metru se posunul na 20. místo. Na Romörena, který triumfoval i v prvním kole, ztrácí v polovině závodu 69,3 bodu. Norský závodník v pátek předvedl dva skoky přes 200 metrů: v prvním kole dolétl na značku 214,5 metru, v druhém předvedl skok o metr kratší. Druhé a třetí místo patří po prvním dnu rakouské dvojici Gregor Schlierenzauer, Martin Koch.

Biatlonistka Tryznová získala ve sprintu na ME stříbrnou medaili

Třetí českou medaili na mistrovství Evropy v biatlonu získala Zuzana Tryznová, která v pátek vybojovala druhé místo ve sprintu. Závod na 7,5 kilometru v Novém Městě na Moravě vyhrála s náskokem 3,4 sekundy Ukrajinka Oksana Jakovlevová.

Biatlonista Šlesingr získal na ME další medaili, bronz ve sprintu

Český biatlonista Michal Šlesingr v pátek vybojoval ve sprintu na 10 kilometrů na mistrovství Evropy v Novém Městě bronzovou medaili. Po druhém místě ve středečním vytrvalostním závodě tak získal na Vysočině další cenný kov. Sprint vyhrál po výborném běžeckém výkonu v závěrečném okruhu Rus Arťom Gusev, jenž měl v cíli náskok pouhých šest desetin sekundy před Norem Stianem Eckhoffem.

Šachista Babula získal po patnácti letech domácí titul

Vlastimil Babula získal svůj druhý titul šachového mistra republiky, na domácí trůn se vrátil po 15 letech. V pátečním závěrečném kole šampionátu v Havlíčkově Brodu udržel v čele půlbodový náskok před obhájcem loňského prvenství Tomášem Polákem. Třetí skončil Jiří Štoček. Čtyřiatřicetiletý Babula byl podle ELO bodů největším favoritem jedenáctidenního turnaje, na němž z popředí českého žebříčku chyběli David Navara, Zbyněk Hráček i Viktor Láznička. Oba aspiranti na titul v pátek v rychlých partiích remizovali černými kameny: Babula získal půl bodu z duelu s Igorsem Rausisem, Polák se rozešel smírně s Robertem Cvekem.

Počasí

Oblačno až zataženo, místy déšť. Teploty 8 až 12 stupňů Celsia.