Zprávy

Zákonodárci se kvůli volbě prezidenta sejdou v sobotu

Zákonodárci se kvůli volbě prezidenta sejdou v sobotu, předseda sněmovny Miloslav Vlček Vlček (ČSSD) přerušil schůzi do soboty 10:00. Poslanci a senátoři se z jednání na Pražském hradě rozešli po hádce o to, kdo nese vinu za protahování zasedání a procedurální spory. Stačili absolvovat dvě volební kola. Podle neoficiálních informací nebyl nikdo zvolen ani v tom druhém. Dosavadní prezident a kandidát ODS Václav Klaus a jeho vyzyvatel Jan Švejnar by se tak měli znovu utkat v sobotním třetím kole. Švejnara podporuje ČSSD, ale mimo jiné i vládní strana zelených a část lidovců. Prezidentská volba tak vyvolává značné napětí ve vládní koalici. Pokud parlament ani ve třetím kole nikoho nevybere, bude muset vyhlásit úplně novou volbu, do níž lze nominovat i nové kandidáty.

Ačkoliv se hlasovalo po mnohahodinových sporech o proceduru nakonec veřejně, zvednutím ruky, ani z televizních záběrů se nedá přesně identifikovat, jak který z 281 zákonodárců hlasoval. V prvním kole volby získal Václav Klaus od poslanců 92 hlasů, 103 bylo proti. Od senátorů získal 47, dalších 22 hlasovalo proti. Jan Švejnar získal od senátorů 32 hlasů, zatímco 28 členů horní komory bylo proti. Od poslanců dostal ale 106 hlasů, 82 bylo proti.

Experti: Pat není dobrou vizitkou vůči veřejnosti

Zdlouhavé procedurální spory o způsob volby prezidenta republiky, které provázely páteční schůzi zákonodárců, nejsou podle politologů oslovených ČTK dobrou vizitkou politické reprezentace vůči české veřejnosti i zahraničí. Podle Zdeňka Zbořila byla situace v parlamentu a několikahodinové přetahování o volbu téměř skandální. Považuje za hrozné, že zákonodárci nechali kandidáty Václava Klause a Jana Švejnara přednést projevy a pak je donutili řadu hodin čekat. Kvůli handrkování zákonodárců oba kandidáti ve Španělském sále seděli "jako tvrdé y", řekl. Chování senátorů a poslanců mu připomíná "tak trochu italský model". "Když už kašlou na občany, tak by měli mít ohledy alespoň na ty kandidáty," řekl Zbořil.

Klaus prohlásil, že chce být i nadále prezidentem nadstranickým

Prezident Václav Klaus poděkoval zákonodárcům ve Španělském sále Pražského hradu za zvolení před pěti lety, za dosavadní spolupráci a požádal je o podporu v právě zahájené volbě nové hlavy státu. Zdůraznil, že vždy postupoval v souladu ústavou, a to i v situacích, kdy si někteří politici přáli, "aby zatlačil v tom či onom směru". "Mé chování bylo nadstranické, a to je úkolem prezidenta," konstatoval. Pětileté období, po které vedl Českou republiku, bylo podle něj pro stát relativně úspěšné, nikoli však politicky stabilní. Připomněl, že za jeho funkčního období se vystřídali v čele vlády čtyři premiéři a podobná situace byla i ve vedení ministerstev. Podotkl, že ačkoli patří ke kritikům Evropské unie, jako prezident podepsal přístupovou smlouvu České republiky k EU. "Není ode mne možné očekávat žádná překvapení," zdůraznil ve zhruba dvacetiminutovém projevu. Konstatoval, že jeho názory jsou pevné, přičemž se však nebrání společenské diskusi a vstřebávání všeho nového.

Prezident nesmí podle Klause být korouhvičkou, musí mít svůj názor, nesmí být politickým aktivistou, ale politicky aktivním. Musí jednat s politiky otevřeně a musí být v kontaktu i s veřejností. Nepatří mu však zasahování do detailů reformních kroků vlád. Funkce, o kterou se uchází, spočívá podle něj v obhajobě základních pravidel politického a veřejného života, hájení politické soutěže a individuálních práv.

Švejnar chce v roli prezidenta budovat Česko bez bariér

Ekonom Jan Švejnar nabídl zákonodárcům vizi České republiky bez bariér. Jde podle něj o hranice, které brání dalšímu rozvoji země. Jsou to bariéry v myslích lidí, bariéry mezi veřejností a politiky, uvedl v kandidátském projevu. Zdůraznil, že je nezbytné přijmout hospodářské reformy, je však zároveň nutné, aby byly projednány s opozicí. Poslancům a senátorům nabídl otevřenost a snahu o sjednocování a napomáhání dialogu. Konstatoval, že umí své ambice potlačit v zájmu celku, chce být "prezidentem poučeným, nikoli poučným". "Budu jednat transparentně a budu držet své slovo," konstatoval. Dodal, že nejvyšší ústavní funkce láká k budování osobní popularity, čemuž se chce vyhnout.

Švejnar se zmínil o některých sporech, které provázely funkční období jeho protikandidáta - současného prezidenta Václava Klause. Uvedl například, že bude ctít názor Senátu a nebude zasahovat do soudní moci, čímž připomenul tahanice senátorů s prezidentem o jmenování ústavních soudců. Veřejnosti Jan Švejnar chce spolu s dalšími činiteli podle svých slov vrátit víru v politiku.

Spor o formu hlasování provázel i předvolební diskusi

Premiér a šéf ODS Mirek Topolánek obvinil v diskusi předcházející volbě hlavy státu sympatizanty ekonoma Jana Švejnara z nefér hry, která vzala hlasování důstojnost. Požadavek sociálních demokratů, lidovců, zelených a komunistů hlasovat veřejně označil za omezení svobodné volby a znevážení kandidáta ODS, tedy současného prezidenta Václava Klause. Podle předsedy zelených Martina Bursíka jde však pouze o reakci na zákulisní dohody.

Švejnarovu kampaň Topolánek nazval hysterickou a pseudoprezidentskou. "Nedůstojné tahanice, mediální útoky, účelová argumentace, polozpravodajské hry a snahy omezovat a kontrolovat svobodnou volbu senátorů a poslanců, které doprovázejí výběr nového prezidenta, ukazují, že se určité síly na naší politické scéně nezastaví takřka před ničím," řekl. Dodal, že za to politici zaplatí ztrátou důvěry veřejnosti. Podle vicepremiéra a předsedy zelených Bursíka spory kolem formy prezidentské volby pramení z toho, že hlavu státu vybírají zákonodárci, nikoli občané přímou volbou. Snaha o veřejné hlasování ve Španělském sále Pražského hradu je pak podle něj pouze reakcí na zákulisní dohody lobbistů. Připomenul v té souvislosti informace o tajné schůzce sociálního demokrata Miloslava Šloufa s prezidentovým kancléřem Jiřím Weiglem.

Spor komor by Ústavní soud rozhodl rychle, řekl Rychetský

Případný kompetenční spor parlamentních komor by Ústavní soud řešil rychle, předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský však doufá, že na to tuto variantu vůbec nedojde. Rychetský to řekl novinářům. Je ale přesvědčen o tom, že by soud ctil suverenitu obou komor. "Podle mého soudu je možné, aby jedna komora volila veřejně a druhá tajně. V takovém případě je ale naprosto nezbytné, aby napřed proběhla tajná volba, nebyl oznámen její výsledek, a potom teprve volba veřejná," řekl. Rychetský uvedl, že kdyby se mezi komorami rozhořel kompetenční spor, mohla by se jedna či obě obrátit na Ústavní soud. "Já pevně doufám, že nikoli," odpověděl na dotaz, zda si myslí, že na to dojde. Ústavní soud by podle něj v této věci postupoval rychle. "Jistěže bychom rozhodovali rychle, ale ne dneska," prohlásil předseda Ústavního soudu.

Kritika zelených na Klausovu adresu zvýšila napětí v koalici

Způsob, kterým zelení prosazují svého prezidentského kandidáta Jana Švejnara, zvýšil napětí ve vládní koalici. Někteří občanští demokraté nesli nelibě silnou kritiku na adresu současného prezidenta a jejich kandidáta Václava Klause, která zazněla z úst předsedy zelených Martina Bursíka. Podle zelených je taková reakce ODS neopodstatněná. Občanští demokraté se prý nedokážou vyrovnat s tím, že zelení pomohli najít Klausovi relevantního soupeře. "Nemyslím, že ten údiv ze strany ODS je na místě, oni jenom nepředpokládali, že najdeme kandidáta skutečně silného a postavíme Václavu Klausovi relevantní konkurenci. To je zaskočilo, ale taková už je demokracie," řekla předsedkyně poslanců Strany zelených Kateřina Jacques. Reagovala tak mimo jiné na kritiku, která v kuloárech Pražského hradu zaznívala od politiků ODS. Protiklausovský projev šéfa zelených Martina Bursíka podle serveru Tyden.cz rozčilil i premiéra Mirka Topolánka (ODS). Místopředsedkyně sněmovny za ODS Miroslava Němcová řekla, že již Bursíkovi jeho projev vyčetla. "Pokud chce někdo odejít z koalice, tak to má říci jinými slovy," řekla. Bursík se podle ní svými slovy prezidenta dotkl. Předseda zelených měl podle ní spíše mluvit o svém kandidátovi Janu Švejnarovi. Jacques ale zdůraznila, že zelení byli ve věci prezidentské volby od začátku čitelní a koaliční smlouva o společném postupu v této věci nic neříká. "Emoce jsou zjitřené, ale my jsme do vlády přicházeli s jasnou informací, že Václav Klaus není a nemůže být pro nás vhodným prezidentským kandidátem," řekla. Souboj o prezidentský úřad by podle ní měl být "soutěží volných myšlenek" a ODS by neměla na Klausovy oponenty vytvářet tlak tím, že jeho nezvolení popisuje jako katastrofu a vytváří atmosféru strachu. "Lámat" kvůli prezidentskému střetu vládní koalici je podle ní malicherné. "To bychom měli řešit s chladnou hlavou," řekla. Bursík ve svém projevu připomněl, že ČR čeká v následujících pěti letech výjimečné a zásadní období, a to předsednictví EU a různá jednání o změnách klimatu. O Klausovi se v této souvislosti vyjádřil velmi ostře, prezident jeho slova zase doprovodil poklepáním na čelo.

Inflace v lednu vzrostla nejvíce od listopadu 1998

Růst spotřebitelských cen v lednu meziročně zrychlil na 7,5 procenta z prosincových 5,4 procenta. Jde o nejvyšší hodnotu od listopadu 1998, informoval Český statistický úřad. Míra inflace předčila očekávání ekonomů, kteří odhadovali zrychlení kolem 6,5 procenta. Na nárůst inflace mělo vliv zvýšení nižší sazby daně z přidané hodnoty, které se projevilo například v cenách potravin a nealkoholických nápojů, či zavedení poplatků ve zdravotnictví a růst regulovaných nájmů. Meziměsíčně ceny vzrostly o tři procenta. Ve výši 2,9 procentního bodu na tom měla podíl právě administrativní opatření. "Zvýšení sazby DPH se projevilo zejména v oddílech potraviny a nealkoholické nápoje, doprava, veřejné stravování a ubytování, ostatní zboží a služby," poznamenal ČSÚ.

Lednová inflace 7,5 procenta, která svojí výší zaskočila celý trh, naznačuje podle oslovených analytiků na mnohem pomalejší pokles cen ve zbytku letošního roku, než se očekávalo. Někteří ekonomové dokonce očekávají ještě další růst cen. Z toho rovněž vyplývá, že případné snížení úrokových sazeb se odsouvá a do hry se dostává opět i možné další zvýšení, shodují se analytici. "Inflační vlna prudce zesílila, ale ještě nejsme na vrcholu. V dalších měsících nás čeká opět vzestup, a to je před námi ještě zdražování cigaret v důsledku vyšší spotřební daně," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Podle něj bude celé první pololetí plné nepříjemných inflačních čísel. Avšak ve druhém pololetí by se už situace mohla výrazně zklidnit a inflace začne rychle padat, aby na začátku příštího roku klesla k cíli ČNB, dodal.

"I když inflace bude ve druhé polovině roku zpomalovat, její sestup z výšin bude pozvolnější, než ČNB nově předpokládá. Snižování sazeb se tak může odložit," uvedla analytička Raiffeisenbank Helena Horská. Podle analytika Komerční banky Jiřího Škopa by se měla inflace držet nad sedmi procenty dokonce až do třetího čtvrtletí letošního roku a až poté začít klesat. "K tříprocentnímu inflačnímu cíli ČNB by se dle našeho pohledu měla dostat v polovině příštího roku," uvedl.

Na druhou stranu podle analytika UniCredit Bank Patrika Rožumberského aktuální vývoj na finančních trzích nahrává spíše možnosti výraznějšího zpomalení inflace. "Růst cen bude tlačit dolů jednak rekordně silná koruna, ale také slábnoucí zahraniční i domácí poptávka," uvedl. Proto podle něj čtvrteční rozhodnutí ČNB zvýšit úrokové sazby bylo prvním a zároveň posledním v letošním roce.

Míra nezaměstnanosti v lednu stoupla na 6,1 procenta

Domácí míra nezaměstnanosti v lednu stoupla na 6,1 procenta z šesti procent na konci loňského roku, oznámilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Počet lidí bez práce, kteří mohli bezprostředně nastoupit do zaměstnání, se zvýšil na 340.436 osob. Ekonomové odhadovali nárůst nezaměstnanosti kvůli sezónním faktorům na 6,2 až 6,3 procenta. Loni v lednu míra nezaměstnanosti činila 7,9 procenta. "Ve srovnání se stejným obdobím roku 2007 je počet dosažitelných uchazečů nižší o 94.504 osob," uvedlo ministerstvo. Pro nezaměstnané měly úřady k 31. lednu v nabídce 145.921 volných pracovních míst. Je to o 4855 míst více než v předchozím měsíci a o 48.025 míst více než v lednu 2007. Na jedno volné pracovní místo připadalo v průměru 2,5 uchazeče.

Analytici za nízkou nezaměstnaností vidí zpřísnění sociální politiky

K udržení nadále nízké nezaměstnanosti v Česku i v lednu, kdy obvykle její míra roste, přispělo podle analytiků oslovených ČTK i zpřísnění sociálních dávek. Dlouhodobým hlavním důvodem příznivé situace na trhu práce byl silný hospodářský růst české ekonomiky. Do konce roku by nezaměstnanost měla dále klesat, uvedli analytici.

V lednu se dlouhodobě počty pracujících snižují, protože se projevuje nástup zimy a ukončování pracovních smluv na dobu určitou na konci roku. Letos tento sezónní faktor takovou roli nehrál. "Ekonomice se velmi dobře daří a je to vidět na číslech z trhu práce. Svoji nemalou roli sehrává i ořezání sociálních dávek, které zvyšuje motivaci k práci," mínil analytik ČSOB Petr Dufek. "Je pravděpodobné, že k neočekávaně příznivému vývoji v letošním lednu přispěla nejen rekordně vysoká nabídka téměř 150.000 volných pracovních míst, ale již i zpřísnění sociální politiky," podpořila jej analytička Komerční banky Eva Zamrazilová. Sociální systém v Česku se od počátku roku změnil. Některé dávky přestaly existovat a jiné se snížily. Sociální změny byly součástí vládní reformy veřejných financí. Příznivý vývoj na trhu práce by měl pokračovat i ve zbytku letošního roku, podle ekonomů ale ne takovým tempem jako v lednu, protože se očekává zpomalení hospodářského růstu českého hospodářství.

Správa Hradu prohrála spor kvůli neposkytnutí informací

Správa Pražského hradu neuspěla v dalším sporu, které hradní organizace vedly kvůli údajnému neposkytnutí informací. Žalobcem byla tentokrát společnost Pragoplakát, které prý správa Hradu neposkytla informace o průběhu, hodnocení a způsobu výběru návrhu na uzavření smlouvy o provozování koncertů klasické hudby v bazilice sv. Jiří. Obrátila se tak na pražský městský soud, který jí dal za pravdu. Správa se tak má žádostí společnosti znovu zabývat. ČTK o tom informoval zástupce společnosti Pragoplakát Boris Monoszon a rozhodnutí soudu potvrdil jeho místopředseda Jan Ryba. Kancelář prezidenta nedávno prohrála také spor s Jiřím Krejzou z Roudnice nad Labem, který chtěl zjistit, kdo z ministerstva práce a sociálních věcí poskytl hradní kanceláři údajně nepravdivé údaje v kauze Domova důchodců v Roudnici nad Labem. Městský soud rozhodnutí o odepření informace zrušil. Krejza na domov v roce 2004 podal žalobu kvůli tomu, že jeho vedení a zastupitelé údajně požadují před přijetím seniora do domova zaplacení daru 55.500 korun, což je podmínkou přijetí. Kvůli kauze si stěžoval u mnoha státních institucí. Městský soud Krejzovu žalobu nejprve odmítl s odůvodněním, že na kancelář prezidenta se nevztahuje zákon o svobodném přístupu k informacím. Nejvyšší správní soud ale loni v červenci rozhodl, že kancelář je v části své agendy povinna poskytovat informace podle tohoto zákona a vrátil ji zpět pražskému městskému soudu.

Nejvyšší soud zkoumá 38 let starý protest proti Sovětům

Nejvyšší soud projedná 38 let starý případ antikomunistického protestu, který se uskutečnil v Semilech při oslavách výročí vzniku sovětské Rudé armády. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil podal stížnost pro porušení zákona ve prospěch Karla Hádka, jenž byl za účast na protestním shromáždění a vymýšlení údajně urážlivých hesel odsouzen k osmiměsíčnímu vězení. Ministr požaduje, aby soud zrušil všechny rozsudky a zprostil muže obžaloby, řekl mluvčí soudu Petr Knötig. Politický protest spočívající ve vyjádření názoru prý ani v době odsouzení nebylo možné kvalifikovat jako výtržnictví. Nedocházelo k fyzickému napadání lidí ani poškozování majetku, uvádí ministerská stížnost. Veřejné jednání o případu se uskuteční 14. února.

V únoru 1969 se v kině v Semilech konal slavnostní večer na počest 51. výročí vzniku Rudé armády, jejíž vojáci se tehdy už půl roku podíleli na okupaci Československa. Před kinem se shromáždili antikomunisticky naladění lidé, mezi nimi i Hádek. Lidé podle dobového spisu uráželi členy Svazu československo-sovětského přátelství. Tehdy dvacetiletý Hádek prý zesměšňoval příslušníky Veřejné bezpečnosti, vymýšlel, psal a skandoval urážlivá hesla proti politickým činitelům. Komunistická justice udělala s Hádkem krátký proces. Opatření tehdejšího Federálního shromáždění umožnilo zahájit soud bez obžaloby okresního prokurátora, stačilo pouze trestní oznámení Sboru národní bezpečnosti. V říjnu 1969 byl Hádek Okresním soudem v Jičíně odsouzen za výtržnictví. O měsíc později zamítl odvolání Krajský soud v Hradci Králové.

Soud zprostil obžaloby expolicistu Čermáka kvůli napadení Jacques

Obvodní soud pro Prahu 2 zprostil obžaloby bývalého policistu Tomáše Čermáka kvůli napadení poslankyně Kateřiny Jacques (SZ). Podle obžaloby ji Čermák zbil při protestu proti prvomájové demonstraci neonacistů v Praze na Palackého náměstí v roce 2006. Čermák byl po incidentu propuštěn od policie a obviněn ze zneužití pravomoci veřejného činitele, ublížení na zdraví a omezování osobní svobody.

Obhajoba od počátku případu tvrdila, že policista Čermák na demonstraci Jacques několikrát vyzval, aby nevstupovala do míst, kde by se mohla dostat do kontaktu s průvodem neonacistů. Politička zelených údajně ale policistu "záměrně a účelově" neuposlechla. Prý na sebe chtěla upozornit před blížícími se volbami do Poslanecké sněmovny. Za zákrok proti Jacques byl potrestán zástupce ředitele pražské policie Zdeněk Bezouška. Na postup policie doplatili i ředitel obvodního ředitelství Praha II Jan Navrátil a jeho zástupce Petr Vaněček.

Češi se stávají oběťmi počítačových virů nejméně často v EU

Čeští uživatelé internetu se stávají oběťmi útoku počítačových virů nejméně často z celé Evropské unie. Vyplývá to z nové statistiky Eurostatu. Jen sedm procent z nich v uplynulých 12 měsících přišlo kvůli viru o data, nebo se museli vyrovnat se zpomalením operačního systému. To je výrazně lepší výsledek než v nejhorší Litvě, kde se potýkala se stejnými problémy téměř polovina uživatelů. Výsledek České republiky je rovněž nižší než průměr v celé Evropské unii, kde se s následky virového útoku během posledního roku potýkala téměř čtvrtina lidí, kteří mají přístup k internetu.

Tachecí podle Rady ČRo porušila Kodex Českého rozhlasu

Bývalá ředitelka Českého rozhlasu 1 - Radiožurnál Barbora Tachecí porušila svým vystoupením v pořadu této stanice Volejte ředitelce v sobotu 19. ledna Kodex Českého rozhlasu. K tomuto závěru dospěla Rada ČRo na svém mimořádném středečním zasedání, jehož závěry nyní zveřejnila na webových stránkách rozhlasu. Rada tak zčásti vyhověla stížnosti bývalého člena rady Štěpána Kotrby. Na stejném zasedání rada jednomyslně vzala na vědomí úterní odvolání Tachecí po 96 dnech z místa ředitelky Radiožurnálu. "Porušení Kodexu ČRo paní Barborou Tachecí bylo projednáno s generálním ředitelem ČRo Václavem Kasíkem s doporučením, aby k této skutečnosti přihlédl při vyhodnocování činnosti paní Barbory Tachecí," uvedla rada na stránkách rozhlasu. Toto stanovisko Rady ČRo je v souladu s právním stanoviskem advokátní kanceláře Hrudka, Řípa a partneři, uvedla rada.

Rada ale zároveň dospěla k názoru, že "nespatřuje v jednání paní Barbory Tachecí porušení pracovních povinností, respektive porušení pracovních povinností takové intenzity, které by ČRo dovolovalo s paní Barborou Tachecí rozvázat pracovní poměr jednostranně." Podle rady porušila Tachecí tři body kodexu ČRo. První bod říká, že rozhlas při informování o záležitostech ČRo musí postupovat jako když jsou podávány informace o jakékoliv jiné instituci či firmě. "V případě, že je Český rozhlas subjektem určitého sporu, není přípustné zvýhodnit jej prostorem, který má být ve zprávě věnován jeho vyjádření nebo prezentaci jeho postoje," uvádí se v kodexu. Tachecí pořad použila pro prezentaci svých názorů na novou podobu Radiožurnálu a k vysvětlení změn, kterými stanice prochází.

Druhý bod kodexu, který Tachecí porušila, se týká rovnoměrného prostoru k vyjadřování názorů v pořadech ČRo. Pokud to není v pořadu možné, musí tuto roli "kvalifikovaného oponenta" sehrát moderátor. Třetí bod, který byl porušen, se týká moderátorů a jejich povinnosti zachovávat nestrannost. V pořadu Volejte ředitelce byl přitom moderátor zároveň podřízeným Tachecí. Tachecí se dva dny po svém odvolání dostala do špatného psychického stavu a ve čtvrtek byla převezena do psychiatrické léčebny v pražských Bohnicích.

První liberecký závod skokanů vyhrál lídr SP Morgenstern

První ze dvou závodů Světového poháru skokanů na lyžích v Liberci vyhrál lídr průběžného pořadí Thomas Morgenstern před Gregorem Schlierenzauerem. Duo rakouských mladíků doplnil na stupních vítězů Švýcar Andreas Küttel. Nejlepším z českých reprezentantů byl patnáctý Jan Matura, body do seriálu brali i sedmnáctý Roman Koudelka, při svém prvním startu v SP devětadvacátý Jiří Matura a třicátý Antonín Hájek.

Čeští tenisté vedou nad Belgií 2:0 a míří za postupem

Čeští tenisté vedou v prvním kole Světové skupiny Davisova poháru nad Belgií 2:0 a jediná výhra je dělí od postupu do čtvrtfinále, kde chyběli od roku 2002. Druhý bod domácího týmu v Ostravě získal Radek Štěpánek, který porazil ve třech setech 6:4, 7:6 a 7:6 hostující jedničku Steva Darcise, první bod získal Tomáš Berdych, v úvodní dvouhře prvního kola Světového skupiny Davisova poháru porazil Belgičana Kristofa Vliegena ve třech setech hladce 6:3, 6:1 a 6:4.

Kapitánem fotbalistů Sparty na jaře bude Sivok

Kapitánem sparťanských fotbalistů v jarní sezoně bude Tomáš Sivok, který v této roli nahradí Zdeňka Pospěcha, jenž přestoupil v lednu do Kodaně. Rozhodl o tom trenér Michal Bílek. Sivok natáhne kapitánskou pásku českého mistra po roční odmlce, neboť ve stejné funkci působil už před odchodem do italského Udine. O tom, kdo bude kapitánem Sparty při čtrnáctikolovém snažení o setrvání na ligovém trůnu, se dosud jen spekulovalo. Situace je ztížena tím, že přirození vůdci tým vést oficiálně nemohou: Tomáš Řepka to má zakázáno od disciplinární komise a Pavel Horváth o tuto možnost přišel z rozhodnutí klubového vedení po svých výstřelcích v průběhu podzimu. Trenér Bílek rozhodl o kapitánské funkci sám, bez volby, jak měl ve zvyku i ve svých předchozích působištích. "Jsem si jistý, že Tomáš Sivok je tím správným kapitánem pro Spartu. Je to vůdčí typ, silná osobnost a Hecíř, který na sobě neustále vzorně pracuje. Je sice ve Spartě pouze na hostování, ale v tomto případě to nic neznamená, protože i po odchodu do Udinese zůstal sparťanem. Je to skutečný srdcař," řekl kouč.

Počasí

V České republice je jasno až skoro jasno. Noční teploty od -1 do - 5 stupňů, denní se vyšplhají až 7 stupňů Celsia.