Zprávy

Barth: Češi by mohli do konce roku jezdit do USA bez víz

Češi by mohli jezdit do USA bez víz ještě letos na podzim. Česká republika a Spojené státy se přiblížily k závěrečným dohodám o bezvízovém styku, řekl ve středu novinářům v Praze zástupce amerického ministerstva pro vnitřní bezpečnost Richard Barth. O zrušení amerických víz se české vlády snažily roky, teprve loni ovšem americký Kongres přijal zákon, který pro to vytvořil podmínky. Bezvízovému styku podle Barthe brání již jen zavedení elektronického systému schvalování ETA, který by Američanům umožnil sledovat příjezdy návštěvníků do USA. Systém by mohl začít fungovat na přelomu srpna a září, poté se bude určitou dobu testovat. "Tento systém by potom měl nahradit vízovou povinnost. Mělo by se jednat o internetový nástroj. To znamená, že by čeští občané mohli požádat o schválení (cesty do USA) na internetu on-line," řekl novinářům Barth. I po případném zařazení do skupiny zemí s bezvízovým režimem tak nadále při cestách do USA budou lidé odkázáni na svolení amerických úřadů, ale za mírnějších podmínek.

Organizační výbor sněmovny pro veřejnou volbu, hrozí spor komor

Organizační výbor sněmovny se ve středu přiklonil k veřejné volbě prezidenta a s tímto návrhem půjde do čtvrtečního jednání se zástupci Senátu. Novinářům to řekl předseda dolní komory Miloslav Vlček (ČSSD), který je současně šéfem tohoto výboru sdružujícího členy vedení sněmovny a zástupce poslaneckých frakcí. V Senátu ale převažují již vzhledem k síle a postoji ODS zastánci tajné volby. Spor o způsob hlasování tedy hrozí potenciálním konfliktem komor. Zatím tak stále není jasné, jak se bude na páteční společné schůzi na Pražském hradě hlasovat. Někteří politici se obávají toho, že volba hlavy státu by se mohla zkomplikovat a uvíznout ve sporech o výklad ústavy a sněmovního jednacího řádu. Veřejnou volbu prosazuje ČSSD, kloní se k ní také KDU-ČSL a zelení. Na veřejné hlasování možná kývne i KSČM. ODS, která má v Senátu většinu, ho odmítá. Podle občanských demokratů je pro prezidentskou volbu vhodnější tajné hlasování. Zastánci veřejné volby míní, že předejde spekulacím o "kupčení" s hlasy.

Koaliční schůzka ke způsobu volby prezidenta řešení nepřinesla

Strany vládní koalice sice mají společný zájem na důstojném průběhu páteční volby prezidenta, jak ale předejít hrozícímu sporu mezi sněmovnou a Senátem kvůli způsobu hlasování, zatím nevědí. Schůdné řešení nenašli ani na středeční koaliční schůzce, kterou narychlo svolal premiér Mirek Topolánek (ODS). Sociální demokraté, lidovci i zelení a zřejmě i většina komunistů chtějí o nejvyšší funkci ve státě rozhodovat před zraky veřejnosti, zatímco občanští demokraté jsou pro diskrétní vyplňování volebních lístků. Vzhledem k rozložení sil v parlamentu se zatím zdá, že sněmovna se vysloví pro veřejnou volbu, zatímco Senát pro tajnou. Politici nyní řeší, jak hrozící konflikt parlamentních komor odvrátit. "Určitě jsme se neposunuli. Hledáme v tuto chvíli právní způsoby jednotlivých řešení tak, abychom je vyřešili dříve, než nastanou komplikace.... Bohužel, ta právní stanoviska jsou různá," konstatoval po koaličním jednání šéf lidovců Jiří Čunek. "Posun je minimálně v tom, že uděláme vše pro to, aby ta volba byla v pátek důstojná," řekl ČTK a Českému rozhlasu Topolánek.

Klaus u ČSSD čelil dotazům na přeběhlíky i svou nadstranickost

Pochybnostem o své nadstranickosti nebo výtkám vůči jmenování nynější koaliční vlády musel čelit prezident Václav Klaus při středečním setkání s poslaneckým klubem ČSSD. Zástupci nejsilnější opoziční strany poukazovali na různé Klausovy výroky a postoje, argumentovali citacemi. Nejčastěji se ho ptali na to, proč jmenoval současnou vládu, kterou při hlasování o důvěře podpořili dva bývalí sociální demokraté. "Já jsem nejmenoval vládu založenou na přeběhlictví, ale vládu, o které jsem se domníval, že bude založena na širší dohodě," řekl Klaus ke jmenování koaličního kabinetu Mirka Topolánka (ODS). Zdůvodňoval tak, proč po Topolánkovi nechtěl 101 podpis poslanců podporujících jeho kabinet, které koalice v době jmenování neměla, jako to chtěl po koaličním kabinetu Stanislava Grosse (ČSSD). Měl podle svých slov pocit, že Topolánkovu vládu pouští do ostrého parlamentního hlasování o získání důvěry. Připomněl, že i ČSSD dal v předchozím volebním období šanci opakovaně sestavit vládu.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek se pozastavil nad Klausovými zásahy do volební kampaně, když kritizoval levicovou většinu ve sněmovně. Vyzval Klause k omluvě za toto počínání. Prezident opáčil, že Paroubek vstoupil do politiky mnohem razantněji, a proto se také musel více omlouvat. Ke svým výrokům uvedl, že v nich až takovou "hrůzostrašnost" chování prezidenta nevidí. "Byl to věrný popis situace, názor pozorovatele," dodal s tím, že vědomě do volebních klání nezasahuje.

Komunisté se sešli se Švejnarem, jejich hlasy ale jisté nemá

Mezi komunistickými poslanci stále nemá výraznou podporu ani jeden z prezidentských kandidátů. Předseda KSČM Vojtěch Filip novinářům po středečním setkání s Janem Švejnarem řekl, že ke Švejnarovi se kloní asi polovina členů klubu, druhá prý dává přednost Klausovi. Filip ale zároveň zdůraznil, že Švejnar v řadě otázek na komunistické poslance udělal lepší dojem než při své loňské návštěvě v klubu. "Situaci v klubu teprve zmapujeme, ale z vyjádření je to stále půl na půl. Faktem ale je, že podle posledních průzkumů veřejného mínění i mezi voliči KSČM stoupla podpora Švejnarovi," řekl Filip. Stále podle něj platí, že komunisté chtějí zabránit tomu, aby byl Klaus zvolen hned v prvním kole volby. "Výkonný výbor KSČM doporučí svým poslancům, aby pro důstojnost volby měl Klaus ve druhém a třetím kole protikandidáta," řekl.

Švejnar kritizoval ODS za negativní až totalitní přístup k němu

Kritikou ODS zakončil ve středu předvolební schůzky s tiskem prezidentský kandidát Jan Švejnar. Dva dny před volbou uvedl, že je zklamán přístupem liberální strany, která by měla dávat všem příležitost volné soutěže. Totalitní přístup zákonodárci ODS podle něj prezentovali demonstrativním podepsáním kandidatury Václava Klause i tím, že mu nedali na zasedání svých klubů větší prostor než několik málo minut. Od premiéra Mirka Topolánka čeká Švejnar omluvu za výrok o podezřelém financování jeho kampaně. "Je to nešťastný výrok, který nechápu," uvedl. Postěžoval si také na slovní útoky osobností z řad ODS, například někdejšího místopředsedy občanských demokratů Miroslava Macka. Místo debaty podle Švejnara předvedla ODS pouze ničím nepodložené osobní ataky. "Motivuje mne to o to víc ve volbě uspět," řekl kandidát vládních zelených, sociálních demokratů, části lidovců a komunistů.

Klaus poslance ČSSD nepřesvědčil, aby ho opět zvolili prezidentem

Prezidentovi Václavu Klausovi, který se uchází o zvolení na další pětileté období, se při středeční návštěvě poslaneckého klubu ČSSD nepodařilo sociálnědemokratické zákonodárce přesvědčit, aby mu dali své hlasy. Poslanci to říkali po téměř dvouhodinové diskusi s Klausem, při které se ani na všechny nedostalo. Poslanci si debatu pochvalovali, i když říkali, že se Klaus odpovědím na nepříjemné otázky vyhnul. "Naše světy se prostě míjejí, jak to pan prezident hezky vyjádřil," uvedl předseda ČSSD Jiří Paroubek na tiskové konferenci po zasedání klubu. Připomněl také výrok Klause, že považuje sociální demokracii jen za měkčí formu komunistické strany. "On zůstává čestným předsedou Občanské demokratické strany," uvedl.

Veřejné mínění hodnotí prezidentské kandidáty vyrovnaně

Současného prezidenta Václava Klause i jeho protikandidáta Jana Švejnara hodnotí občané vyrovnaně. Pro zvolení Klause se vyjádřilo 42 procent lidí, stejný počet obyvatel by na Hradě ale chtěl Švejnara. Vyplývá to z průzkumu, který ve středu zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Klaus má ale mezi občany více přesvědčených odpůrců než Švejnar. Z průzkumu vyplývá, že kladná vyjádření lidí jsou u obou osobností v podstatě stejná. Proti zvolení Václava Kaluse prezidentem se ale rozhodně staví 22 procent respondentů, zatímco proti Švejnarovi je rozhodně 16 procent lidí. V případě Švejnara lidé zase častěji neumí formulovat svůj názor a volí odpověď "nevím" (16 procent; u Václava Klause osm procent).

Astrologové vidí šanci na zvolení Klause, ale i Švejnara

Šance obou prezidentských kandidátů Václava Klause a Jana Švejnara na zvolení jsou podle astrologů velmi výrazné. Z horoskopu jsou ale schopni určit přesnější prognózy pouze u úřadujícího prezidenta Klause, u něhož znají přesný čas narození. U Švejnara mají k dispozici pouze datum. Numerologické odhady dávají v páteční volbě oběma kandidátům stejné šance. "Bez přesného času narození nelze pracovat se všemi astrologickými prognostickými metodami. I přesto si troufám tvrdit, že Jan Švejnar (narozen 2. října 1952) rozhodně není bez šance. Bohužel příznivý vliv levicové planety Neptun není zcela jednoznačný, a tak lze usuzovat, že mocenské zákulisní plány můžou ideály a naděje výrazně pokazit," míní astrolog Pavel Hanzal. Konstelace Václava Klause, který se narodil 19. června 1941, jsou podle něj problematičtější. "Planetární konfigurace napovídají, že různé tajné dohody o jeho podpoře se nakonec obrátí v jeho neprospěch. Václav Klaus se tak nejspíše stane znovu prezidentem, ale bude to stát nejen jeho, ale celou už tak pochroumanou českou politiku víc, než sám Klaus a možná i další vrcholní představitelé politických stran čekali," předpověděl Hanzal. Podle astrologa Jiřího Kubíka z Plzně konstelace u kandidáta ODS Klause naznačují osobní deziluzi, rozčarování a zklamání. "Týká se to jeho kariéry, profesního života i spolupráce s dalšími lidmi," zmínil se astrolog. "I kdyby Švejnar prohrál, neztratí tím, protože má příznivou konstelaci."

Sněmovna zamítla návrh Senátu na omezení imunity

Imunita poslanců a senátorů se zatím nijak omezovat nebude. Poslanecká sněmovna ve středu na návrh Zdeňka Jičínského (ČSSD) zamítla senátní návrh, který měl razantně omezit dosavadní trestní imunitu zákonodárců. Parlament měl podle senátorů do budoucna rozhodovat pouze o zatčení svých členů, ne však už o jejich trestním stíhání. Zamítnutí předlohy podpořilo 125 ze 150 přítomných poslanců. Jičínský svůj návrh zdůvodnil mimo jiné nesouhlasem vlády s touto senátní ústavní novelou. Senátor ODS Jiří Pospíšil už ve svém úvodním slovu naznačil, že toto rozhodnutí sněmovny očekával. Uvedl, že si o výsledku projednávání nedělá iluze. Sněmovna předlohu odmítla v podstatě už podruhé, neboť loni její původní verzi vrátila senátorům k přepracování. Senátoři do novely doplnili pasáž, kterou chtěl rozšířit nynější beztrestnost projevů a hlasování zákonodárců nově i na regionální a obecní zastupitele.

Motejl: Pokutovaní za to, že se zranili, mohou dostat peníze zpět

Lidé, kteří byli pokutováni za to, že si při dopravní nehodě sami způsobili zranění, mají nyní podle ombudsmana šanci, že dostanou své peníze zpět. Ombudsman Otakar Motejl to ve středu řekl novinářům. Pokutované vyzývá, aby požádali o přezkum celého řízení ministerstvo dopravy. U něj by měli s žádostí uspět. Následně mohou žádat vrácení uhrazených částek. Mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka ale Motejlův optimismus mírní. Podle Hanzelky zákon, ač byl špatný, v té době platil, a nárok na vrácení peněz tak není automatický. Nespokojení lidé se mají se žádostí o přezkum obracet nejdříve na obce, případně krajské úřady, které jim pokuty udělily. "Teoreticky může nastat situace, že bychom ty pokuty vraceli, ale lidé musejí jít odspodu," řekl Hanzelka.

Tachecí už není ředitelkou Radiožurnálu, končí i šéf Radia Wave

Generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík odvolal k 5. únoru Barboru Tachecí z funkce ředitelky Českého rozhlasu 1 Radiožurnálu. ČTK to ve středu sdělil mluvčí rozhlasu René Zavoral. Řízení stanice převzal její šéfredaktor Alexandr Pícha. Důvodem odvolání byl narůstající nesouhlas se způsobem komunikace Tachecí, uvedl Zavoral. Mluvčí Rady Českého rozhlasu Dana Jaklová ČTK řekla, že odvolání Tachecí vzala rada na vědomí na středečním mimořádném zasedání svolaném právě kvůli působení odvolané ředitelky. Na stejném mimořádném zasedání zároveň rada vyjádřila souhlas s odvoláním šéfa nové digitální hudební stanice ČRo Radia Wave Ladislava Lindnera-Kylara. Schůze se zúčastnilo šest členů rady, všichni byli v obou těchto personálních případech pro.

Podle informací serveru Týden.cz je Tachecí v současné době na dovolené a informaci odmítla komentovat. Tachecí stála za změnami, které se od Nového roku na Radiožurnálu uskutečnily a vyvolaly některé negativní ohlasy. Znepokojení nad nimi vyjádřila i Rada Českého rozhlasu. Koncepce ředitelky ale měla podporu Kasíka. K nové koncepci programu Radiožurnálu přišlo podle údajů z minulého týdne Radě ČRo asi 320 stížností, vedení rozhlasu asi 730 stížností. Počet negativních posluchačských ohlasů radu znepokojil. Proti změnám na Radiožurnálu vznikly i petice, které podle aktuálních údajů podepsalo 13.000 lidí.

ČSSZ: Průměrná doba stonání se loni zkrátila, trvala 36,5 dne

Průměrná doba nemoci se loni v Česku zkrátila. Zatímco v roce 2006 lidé strávili v pracovní neschopnosti v průměru 36,5 dne, loni to bylo téměř o den a půl méně. Nejdéle zůstali kvůli chorobě doma pracovníci v Moravskoslezském a Zlínském kraji, nejkratší dobu Pražané a Středočeši. Proti předloňsku ubyl loni i celkový počet prostonaných dnů, a to o čtyři procenta. ČTK o tom ve středu informovala mluvčí České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) Štěpánka Filipová.

AEA: ČSA jsou v dochvilnosti příletů osmé z 28 aerolinek v Evropě

Nejlépe na čas prý v Evropě přilétají letadla lucemburských aerolinek Luxair. Domácí aerolinie ČSA mezi 28 evropskými společnostmi spadajícími pod Asociaci evropských aerolinií (AEA) připadlo v tomto ohledu osmé místo. Vyplývá to z dat za rok 2007, která jsou dostupná na webových stránkách AEA. Podle dat AEA v uplynulém roce na čas přiletělo 81,8 procenta letadel ČSA z téměř 72.982 letů. Firma se tak umístila na osmém místě mezi francouzskou Air France s 82,1 procenta z 501.477 letů a německou Lufthansou s 81,2 procenta z 619.131 letů.

Škoda Holding s 2900 zaměstnanci chce letos přijmout 700 lidí

Škoda Holding chce letos přijmout 700 lidí, z toho stovku vysokoškoláků. Podnik, který má nyní v ČR 2900 zaměstnanců, loni nabral 530 lidí, téměř pětinu tvořili absolventi středních a vysokých škol. Firma, které se citelně nedostávají kvalifikovaní dělníci, technici ani konstruktéři, přijme k současným 350 až stovku dalších zahraničních pracovníků zejména z Ruska, Ukrajiny a Vietnamu. ČTK to řekl personální ředitel Škody Holding Josef Bernard. "Stejně jako všechny velké strojírenské firmy máme velký problém naplnit chybějící místa z absolventů učilišť a škol. Přitom zakázek je hodně," dodal. Situace se má zhoršovat, neboť do deseti let bude populace dvacetiletých poloviční.

Pařeniště E. F. Buriana se po více než 57 letech vrací na scénu

Na divadelní prkna se příští týden po více než 57 letech vrátí kontroverzní hra Emila Františka Buriana Pařeniště, která byla autorovou reakcí na politické procesy na počátku 50. let. Režisér Jan Antonín Pitínský v brněnském HaDivadle dokončuje novou, teprve druhou inscenaci textu, který bývá označován za Burianův nejhlubší umělecký propad a politickou úlitbu režimu. Podle tvůrčího týmu však dnes hra vyznívá jinak, dokonce prý má mnoho kladů, například hluboce propracované postavy. "Za léta, která uplynula, se zcela obrátila všechna znaménka ve hře. Postava, která byla napsaná jako negativní, se nyní jeví jako oběť. Kdo měl být vzorem nového člověka, je pozér, srab a udavač," řekla ve středu novinářům dramaturgyně Vendula Borůvková. Příběh se točí kolem manželského páru, který rozdělí politika. Žena věří v ideály demokracie, muž se stává zapáleným komunistou. Pitínský prý v inscenaci klade důraz právě na ústřední příběh manželů.

Šéfdirigentem České filharmonie bude Elijahu Inbal z Izraele

Novým šéfdirigentem České filharmonie se od podzimu 2009 stane jednasedmdesátiletý mezinárodně uznávaný Izraelec Elijahu Inbal. Funkci převezme po Zdeňku Mácalovi, který ji předčasně opustil loni v září. Do Inbalova příchodu nebude místo šéfdirigenta obsazeno, oznámilo ve středu ČTK vedení České filharmonie. "Domluvili jsme působení na postu šéfdirigenta po dobu tří let s opcí na další léta," uvedla tisková mluvčí filharmonie Barbora Kalošová. Kritici oslovení ČTK se domnívají, že vedení filharmonie zvolilo pouze přechodné řešení a pro těleso stejně bude muset hledat někoho s dlouhodobou perspektivou. "Inbal je zajisté kvalitní dirigent, ale domnívám se, že by filharmonie měla najít osobnost již z povahy věku s delší perspektivou. Odhaduji, zda to není myšleno jako překlenovací období," řekl muzikolog Petr Veber, podobně situaci komentují i další odborníci.

Unie architektů znovu potvrdila výsledky soutěže na knihovnu

Národní knihovna (NK) má k dispozici nové vyjádření Mezinárodní unie architektů (UIA), která akceptuje výsledky mezinárodní architektonické soutěže na stavbu nové budovy této instituce. Podle ředitele NK Vlastimila Ježka toto konečné stanovisko UIA vyvrací pochybnosti vznášené o regulérnosti soutěže. Otázka regulérnosti soutěže je jednou z několika, jimiž se již několik měsíců zabývá tým Národní knihovna; k dispozici má expertní skupiny právníků, památkářů a architektů. Ježek také odmítá tvrzení kritiků soutěže v tom smyslu, že pravidla UIA nemohou stát nad českým zákonem. "Je to nesmysl, pravidly Mezinárodní unie architektů se řídí (architektonické) soutěže i ve všech dalších zemích," řekl Ježek ČTK. Tým Národní knihovna, v němž je kromě autora návrhu Jana Kaplického primátor Pavel Bém, Ježek či zástupce ministerstva kultury, má na konci února říci, zda knihovna dle vítězného návrhu v Praze na Letné stát bude, či nikoli.

Počasí ve čtvrtek

Oblačno až polojasno, místy přeháňky a nad 500 metrů sněžení. Teploty od 2 do 6 stupňů Celsia, na horách kolem -3. Čerstvý severozápadní vítr k večeru zeslábne.