Zprávy

STEM: Většina lidí souhlasí s reformami, nejvíce s reformou daní

Reformy v oblastech daní, zdravotnictví, penzí a školství pokládá za potřebné většina české veřejnosti. Vyplývá to z lednového průzkumu, který zveřejnila agentura STEM. Největší podporu má daňová reforma spojená se snížením daní, je nezbytná podle 77 procent lidí. S nutností podstatných změn ve zdravotnictví souhlasí 74 procent dotázaných, podle 66 procent občanů je třeba reformovat také penzijní systém. Souhlas s nezbytností změn ve školství vyjadřují necelé dvě třetiny (61 procent) lidí. S reformou daňového systému souhlasí lidé bez ohledu na věk, pohlaví a vzdělání. Ve srovnání s lednem 2005 však míra její podpory poklesla o devět procentních bodů. Důraz na změnu kladou zejména podnikatelé a živnostníci, více ji vyžadují pravicově orientovaní občané. Názory na penzijní reformu se liší podle věku dotázaných. Nejdůrazněji ji požadují lidé nad 45 let. U šedesátníků se už zájem o reformu penzí snižuje - podle STEM pravděpodobně proto, že lidé v tomto věku vědí, že se jich připravovaná reforma už výrazněji nedotkne.

Švejnar: ČR má šanci se zařadit mezi světovou ekonomickou špičku

Česká republika může v budoucnu podle prezidentského kandidáta Jana Švejnara dostihnout nejvyspělejší ekonomiky světa. Kdy a zda se tak stane, ovšem záleží na zvolené strategii a přizpůsobení ekonomiky světovému vývoji, uvedl Švejnar na pondělní veřejné diskusi se studenty Univerzity Karlovy. Česká ekonomika má podle Švejnara v současnosti velkou výhodu oproti vyspělým, a to nízké náklady na pracovní sílu. "Není to ale cílem. Chceme vysoké platy, což ovšem vyžaduje vyšší produktivitu," upozornil. Kvůli úspěchu v otevřené globální ekonomice by se tak měla Česká republika například stát jedním z center vědy a výzkumu. "Lidský faktor bude pro nás nejdůležitější," upozornil. V současnosti tomu ovšem podle něho brání omezené investice do vyššího vzdělání, vědy a výzkumu. Země totiž podle prezidentského kandidáta investuje do těchto oblastí méně peněz než její budoucí i současní konkurenti, kterými jsou vedle našich sousedů například i Jižní Korea nebo Tchaj-wan.

Schůzka zelených s Klausem vzájemné vztahy nezlepšila

Pondělní schůzka prezidenta Václava Klause s poslanci Strany zelených zřejmě nic nezmění na tom, že zelení v nadcházející prezidentské volbě podpoří Klausova protikandidáta ekonoma Jana Švejnara. Zhruba hodinu a půl dlouhá výměna názorů skončila roztržkou Klause a šéfa zelených Martina Bursíka před televizními kamerami. Bursík uvedl, že si zelení potvrdili své obavy z Klausových názorů na ekologii a Evropskou unii. Klaus jeho hodnocení schůzky označil za neférové a zbabělé. Na dotaz novinářů, zda může Klaus některé hlasy zelených získat, Bursík řekl, že "má šanci, ale nulovou". Předsedkyně poslanců zelených Kateřina Jacques i Klaus po schůzce nejprve mluvili o tom, že se jim podařilo "oddémonizovat" vzájemné vztahy. Bursík a Jacques ale novinářům řekli, že zásadní názorové rozpory přetrvávají. Klaus zeleným doporučil, aby některé své postoje změnili. Zelení Klausovi vyčítají mimo jiné jeho postoj k problému klimatických změn, podle nich ho zlehčuje. Přeli se prý také o otázku vymírajících živočišných druhů. Zelení byli první, kdo přišel se jménem Klausova protikandidáta Švejnara. Již předem dali najevo, že pondělní setkání s Klausem je pouze zdvořilostní návštěvou.

Tluchoř požádal KSČM o setkání Klause s komunistickými poslanci

Předseda sněmovního klubu ODS Petr Tluchoř požádal komunisty o přijetí prezidentského kandidáta občanských demokratů Václava Klause u poslanců KSČM. O termínu setkání zástupci obou stran zatím nerozhodli. Klausův protikandidát Jan Švejnar byl u komunistů před několika týdny. "Máme od předsedy klubu ODS (Petra Tluchoře) oficiální požadavek na přijetí pana prezidenta," řekl ČTK předseda sněmovní frakce KSČM Pavel Kováčik. Zcela nevyloučil, že Klaus by klub KSČM mohl navštívit již v úterý. Tluchoř to ale považuje za nepravděpodobné. Současně šéf poslanců ODS ČTK řekl, že původně plánovaná návštěva Jana Švejnara ve sněmovním klubu ODS se v úterý nekoná. Měl tam přijít ve 12:30, Švejnar ale podle Tluchoře vzkázal, že by to nestihl. Od 13:00 už ho totiž čeká návštěva senátní frakce ČSSD, kde se má poprvé sejít a diskutovat v jednom klubu s prezidentem Klausem.

KSČM chce druhé volby dosáhnout vypuštěním třetího kola

Komunisté chtějí dosáhnout druhé volby hlavy státu tím, že svými hlasy pomohou protáhnout ekonoma Jana Švejnara do třetího kola, ale v něm nikoho volit nebudou. Vyzvednou si sice hlasovací lístky i pro třetí kolo, ale neodevzdají je, aby je nemohl nikdo obviňovat z toho, že by pomohli zvolit svými hlasy Václava Klause. ČTK to řekl místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Podotkl, že stranické vedení ještě nerozhodlo. Očekává ale, že se tak stane na některém z příštích grémií. Podle Dolejše je to způsob, jak se mohou komunisté vyhnout podezření, že volili Klause, které by určitě někdo vyslovil, a zároveň vyvolat to, co chce předseda KSČM Vojtěch Filip, to znamená další volbu. "Než shánět hlasy pro Švejnara, tak nebudeme volit nikoho, ale transparentně," zdůraznil.

I kdyby Klaus musel opustit Hrad, v české politice by asi zůstal

Pokud by Václav Klaus neobhájil prezidentskou funkci, jedna z nejvýraznějších osobností polistopadové politiky by zřejmě jen tak nevyklidila domácí scénu. Klaus už dříve dal jasně najevo, že i po případném odchodu z Hradu se bude dál angažovat ve veřejném životě země. V jaké roli by chtěl dál ovlivňovat českou politiku, neřekl, někteří ale nevylučují dokonce jeho návrat do čela ODS. "Kdybych nebyl prezidentem, tak určitě budu vystupovat na veřejnosti jako autor, řečník, politik, prostě osoba veřejná, která se bude plést do věcí, které, myslím, že tady jsou a stojí za to s nimi něco dělat," prohlásil prezident v předvánočním rozhovoru pro televizi Prima. Nikdo ať prý nečeká, že by po případném neúspěchu v prezidentské volbě zvolil například akademickou dráhu na některé z amerických univerzit. Málokdo pochybuje o tom, že nezvolení současného prezidenta by vyvolalo otřes a zřejmě i personální změny ve vedení ODS. Politolog Petr Just si myslí, že by to možná vedlo nejen k oslabení či pádu současného předsedy Mirka Topolánka a posílení "proklausovského" křídla ve straně zosobněného pražským primátorem Pavlem Bémem.

Průzkum pro ODS: Klause chce 57 procent lidí, Švejnara 43 procent

Lepším prezidentem by podle 57 procent občanů byl Václav Klaus, zatímco 43 procent lidí dává přednost Janu Švejnarovi. Z aktuálního průzkumu agentury SC&C pro ODS vyplývá, že respondenti u současného prezidenta nejvíce oceňují důvěryhodnost, reprezentativnost a jistotu. U Švejnarových zastánců je zase nejsilnější názor, že "to chce změnu" a také to, že je "mladší, sympatický a má charisma". Výsledky průzkumu poskytla ODS. Názory veřejnosti na budoucí hlavu státu se v průzkumech různých agentur liší - některé vycházejí lépe pro Klause, jiné favorizují Švejnara. O obsazení prezidentského úřadu na příštích pět let každopádně rozhodne parlament, který se sejde 8. února. Mezi Klausovy příznivce patří dle očekávání voliči ODS a také ti, kteří nemají jasno, komu by dali hlas. U přívrženců ČSSD a KSČM převažují stoupenci Švejnara nad sympatizanty Klause, a to zhruba v poměru dvě ku jedné. I v řadách KDU-ČSL a Strany zelených převládají "švejnarovci", ale jen mírně - podpora mezi oběma kandidáty je u menších vládních stran skoro vyrovnaná.

Havel by mohl opustit nemocnici koncem týdne, daří se mu dobře

Exprezident Václav Havel by mohl opustit nemocnici koncem tohoto týdne. Cítí se velmi dobře, zánět průdušek ustoupil a srdeční arytmie se zklidnila. ČTK to v pondělí řekl ředitel Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Jan Malý. Havel je od 19. ledna na tamní klinice kardiologie. K obtížím podle lékařů přispělo jeho velké pracovní nasazení. "Po zahájení léčby došlo k ústupu zánětu průdušek a ke zklidnění srdeční arytmie. Byla provedena podrobná specializovaná vyšetření srdce, která prokazují dobrou srdeční výkonnost a normální průchodnost věnčitých tepen, taktéž ostatní provedená vyšetření neprokazují žádné významnější abnormality," uvedl ředitel. Nad zdravotním stavem exprezidenta bdí pětičlenné konzilium. V současnosti mu podle Malého nastavují lékaři farmakologickou léčbu, která má za cíl udržet pravidelný srdeční rytmus. "Probíhá intenzivní rehabilitace. Prodloužená rekonvalescence má pak přispět k načerpání sil pro další náročný program," dodal Malý.

Eurobarometr: Se situací v ČR není spokojena ani třetina lidí

Spokojenost s celkovou situací v Česku výrazně poklesla. Podle posledního průzkumu Eurobarometr se vyvíjí správným směrem jen podle 29 procent občanů, což je v porovnání s podzimem 2006 o 12 procent méně. Negativně situaci hodnotí 46 procent dotazovaných. Ředitel agentury Factum Invenio Jan Herzmann soudí, že průzkum odráží špatnou náladu lidí, velmi negativní očekávání české veřejnosti a kritický postoj ke stavu ekonomiky. "Nelze zapřít, že v tomto směru patříme ke škarohlídům," komentoval Herzmann výsledky průzkumu, který každoročně pravidelně nechává vypracovat Evropská komise ve členských zemích EU. Češi se bojí například růstu cen, negativně hodnotí i oblast zaměstnanosti. Podle české národní zprávy skeptičtější postoj zřejmě způsobila rostoucí nespokojenost s politickou situací v Česku a obavy z dopadů vládního "reformního batohu". Průzkum byl vypracován loni na podzim, reformní zákony kabinet prosadil v létě.

Při vzpomínce na holokaust v Teplicích odsoudili akce neonacistů

Účastníci pietního aktu u památníku vypálené synagogy v Teplicích v pondělí odsoudili skutečnost, že neonacisté zneužívají různá výročí týkající se holokaustu. Připomněli si tam Den památky obětí holokaustu, který připadá na 27. leden, kdy byl na sklonku války osvobozen koncentrační tábor v Osvětimi. V Česku, stejně jako ve většině států Evropské unie a dalších zemích, je připomínán od roku 2004. Senátor a teplický primátor Jaroslav Kubera řekl, že jde o nešvar, kterému musí Česká republika čelit stále častěji. Podle něj je ale chybou pokoušet se administrativní cestou pochodům bránit, protože podobné zákazy by se poté mohly uplatňovat i na jiné akce. Míní, že by se měly spíše velmi přísně trestat prohřešky, kterých se neonacisté během svých akcí dopouštějí.

MPO: Porada ministrů o omezení investičních pobídek byla zrušena

Porada ekonomických ministrů, na které měl v pondělí ministr průmyslu a obchodu Martin Říman předložit návrh na úplné ukončení investičních pobídek do zpracovatelského průmyslu a posílení podpory strategických služeb a technologických center, byla zrušena. ČTK o tom bez dalších podrobností informoval mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský.

IMS: Prodej léků v ČR loni vzrostl o 4,4 pct. na 321 mil. balení

Počet prodaných leků v Česku loni vzrostl meziročně o 4,4 procenta na 321,7 milionu balení. Distributoři za ně utržili celkem 44 miliard korun, o 11,4 procenta více než v roce 2006. Vyplývá to ze zprávy společnosti IMS Health, která je celosvětově vedoucím poskytovatelem informací o vývoji farmaceutického trhu. Domácí trh se tak po propadu v roce 2006 vrátil k růstu. Spotřeba léků se přitom loni zvyšovala s blížícím se koncem roku. "Na konci roku se totiž lidé předzásobili léky před zaváděním regulačních poplatků od ledna 2008," řekl ČTK místopředseda Sdružení praktických lékařů Jan Jelínek.

Soud potrestal prostějovského soudce Wernera snížením platu

Kárný senát olomouckého vrchního soudu potrestal dvaašedesátiletého prostějovského soudce Antonína Wernera snížením platu o 25 procent na pět měsíců. Důvodem jsou průtahy v případech, které měl na starosti. Soudce, který se specializoval na hospodářskou kriminalitu a úvěrové podvody, stál před kárným senátem už potřetí. Snížením platu byl potrestán i v letech 2004 a 2005. "Soudce zaviněně porušil povinnosti soudce a ohrozil důvěru soudu. Svou nečinností zavinil průtahy a neprovedl včasnou kontrolu přidělených věcí týkající se promlčení, takže u několika případů došlo k promlčení trestního stíhání," uvedl předseda kárného senátu Ivo Kouřil.

Sdružení K213 se ministra Nečase nedočkali, přijdou zas v úterý

Před budovou ministerstva práce a sociálních věcí v pondělí od časného rána stáli aktivisté sdružení K213 připravení nevpustit dovnitř ministra Petra Nečase (ODS). Zhruba desítka mužů a jedna žena na něj čekali u vchodu do budovy. Akci přihlíželo několik policistů. Podle mluvčího resortu Jiřího Sezemského má ministr tento týden nabitý program, a kde se přesně v kterou chvíli nachází, nebude sdělovat. Aktivisté se ministra nedočkali a v 16:30 se rozešli. Pokračování protestu naplánovali na úterý 07:00. "Budeme čekat tak dlouho, dokud ministerstvo neprovede závažné změny týkající se rodičovské péče, například že bude iniciovat změnu zákona, ve které by jako prioritní prohlásilo střídavou péči rodičů, nebo pokud ministr zváží, že tím, že napadl řádné občany, překročil meze slušnosti a že odstoupí," řekl před budovou MPSV mluvčí K213 Jiří Krám. Aktivisté ze sdružení mužů, kteří považují alimenty za "otevřený nástroj feministické justice k terorizování otců", před týdnem blokovali vstup do brněnského Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí, kam nechtěli vpustit jeho novou ředitelku Lenku Pavlovou. Muži tím vyjadřovali nesouhlas se jmenováním ředitelky, neměli s ní prý dobré zkušenosti z její předchozí advokátní praxe a zpochybnili také výběrové řízení, na jehož základě byla jmenována.

ZUČM: Tuzemským pěstitelům zeleniny loni mírně vzrostla produkce

Tuzemští pěstitelé loni mírně navýšili tržní produkci zeleniny. Podle odhadů Zelinářské unie Čech a Moravy (ZUČM) dosáhla 249.299 tun, což je asi o 12.500 tun více než v roce 2006. Mírný nárůst ZUČM hlásí také u pěstební plochy zeleniny, která se loni rozšířila z 11.082 hektarů v roce 2006 na 11.289 hektarů. Novinářům to řekl předseda zelinářské unie Jaroslav Zeman. Situaci tuzemských pěstitelů zeleniny šéf unie považuje za stabilizovanou. "Loňský rok lze hodnotit jako standardní, nedocházelo k výkyvům nadvýroby, zaorávkám, neobjevily se nějaké enormní přetlaky v dovozu, ceny se stabilizovaly a byly na solidní úrovni," uvedl Zeman.

ČP nabídne od února pojištění poplatku za hospitalizaci

Česká pojišťovna nabídne od února prostřednictvím své dceřiné společnosti ČP Zdraví pojištění, které klientům pokryje placení povinného denního šedesátikorunového poplatku za pobyt v nemocnici. Na tiskové konferenci o tom informoval mluvčí ČP Václav Bálek. Některé další pojišťovny nabízejí pojištění tohoto rizika v rámci jiných pojistek; například nedávno produkt pojištění denního odškodného při hospitalizaci aktualizovala česká pobočka pojišťovny AIG Europe. Pojištění denní podpory snižuje finanční zátěž spojenou s poplatky ve zdravotnictví, uvedl obchodní ředitel ČP Zdraví Petr Jícha. Cena pojistky se pohybuje v závislosti na věku a pohlaví klienta zhruba od 200 do 500 Kč ročně, pro děti do 18 let činí 84 korun. Peníze budou klientům vypláceny za každý strávený den v nemocnici ihned od počátku hospitalizace. "Do konce dubna očekáváme stovky až tisíce klientů," dodal Jícha.

Britský expert: Lidé by měli mít přístup ke svým osobním údajům

Každý by měl mít zaručen přístup do databází svých osobních údajů, myslí si britský expert na ochranu soukromí Graham Sutton. Lidem by to umožnilo opravit chybná data například v rejstříku trestů, jejichž používání by je mohlo poškodit, a také odhalit nezákonně získané nebo zpracované údaje. Uvedl to v pondělí v Senátu na semináři u příležitosti evropského Dne ochrany osobních údajů, kterým je právě 28. leden. Porušení ochrany osobních údajů by podle Suttona nemělo být jen přestupkem, za který hrozí finanční sankce, ale trestným činem. Nepovolené sdělení a získávání osobních údajů by mělo být trestáno vězením, uvedl britský expert s odvoláním na diskuse v rámci EU. Podotkl, že český zákon o ochraně soukromí obsahuje velice přísná pravidla ohledně sdělování osobních údajů. Za jejich porušení samotný zákon umožňuje uložit sankci až do deseti milionů korun.

ČEZ odstranil poruchy způsobené větrem, největší na severu Moravy

Dodávky elektrické energie, které o víkendu na některých místech v Česku přerušily silné poryvy větru, již byly obnoveny. V sobotu byl největší počet výpadků kvůli větru hlášen ze severních Čech, v neděli zaznamenali energetici nejvíce poruch ve východních Čechách a na severní Moravě, kde také trvaly výpadky nejdéle. ČTK to sdělila mluvčí energetické skupiny ČEZ Eva Nováková. "Poruchovost je nyní již na běžné úrovni, poruchy v důsledku silného větru jsou odstraněny. Nejdéle trvaly výpadky na severní Moravě," uvedla Nováková.

Krátce po 103. narozeninách zemřel známý brněnský vědec Brauner

Krátce po svých 103. narozeninách zemřel minulý týden v Brně známý vědec a jeden z nejstarších obyvatel Jihomoravského kraje Jiří Brauner. Většinu života působil na Vysokém učení technickém (VUT), býval mimo jiné děkanem elektrotechnické fakulty. Jako vědec a pedagog se věnoval elektrárenství a teplárenství. Až do pokročilého věku byl vitální. ČTK to řekla Jitka Vanýsková z VUT. "V osobě profesora Braunera ztrácíme nejen významného odborníka a pedagoga, ale také úžasného pamětníka a vzácného člověka, jehož jméno bude vždy spojeno s počátky existence naší fakulty," uvedl současný děkan elektrotechnické fakulty Radimír Vrba.

Brauner se narodil v Petrohradu 9. ledna 1905, tedy v den, který historici označují jako Krvavou neděli, kdy carská armáda rozprášila před Zimním palácem demonstraci petrohradské chudiny. V Rusku zažil první světovou válku, říjnovou revoluci a zúčastnil se i pohřbu Vladimíra Iljiče Lenina. Rodina se do Československa vrátila ve 20. letech. Později Brauner působil v Baťových závodech ve Zlíně, jako učitel na průmyslovce a v energetické praxi. Na Vysokém učení technickém pracoval od roku 1961. Děkanem fakulty byl v letech 1963 až 1966. Brauner v minulých letech získal Cenu města Brna i Cenu Jihomoravského kraje, obě za zásluhy o technický pokrok.

Zoo Praha získala gaviály, chce vzácným krokodýlům pomoct přežít

Pražská zoo se pyšní sedmi mladými gaviály indickými, jde o velmi vzácné krokodýly, kterým v přírodě hrozí bezprostřední vyhynutí. Pražský záchranný chov je zřejmě mimo Indii největší na světě. Krokodýli do Prahy dorazili z Indie minulou středu a návštěvníci zoo je budou moct vidět od 5. dubna v novém pavilonu. "Zoo Praha získala gaviály díky vstřícnosti indických úřadů a jako výraz ocenění aktivní úlohy Zoo Praha v úsilí odvrátit vymření tohoto unikátního druhu," sdělil ČTK mluvčí zahrady Vít Kahle.

Policisté na Novojičínsku při přestřelce zastřelili zloděje

Přestřelkou v pondělí brzy ráno skončilo na Novojičínsku zatýkání trojice mužů podezřelých ze série vloupání do objektů čerpacích stanic. Jeden z členů severomoravské zásahové jednotky postřelil čtyřiadvacetiletého muže, který o něco později zranění podlehl. Policisté na místě zadrželi dalšího podezřelého. Po třetím, který unikl, pátrají. ČTK to řekl Milan Klézl ze severomoravské policie. Policisté tři muže podezřívají ze série tří desítek případů krádeží vloupáním do benzinových čerpacích stanic a dalších závažných zločinů. "Zákrok jsme provedli v dnes okolo 02:00 v Libhošti nedaleko Nového Jičína poblíže čerpací stanice Paramo, kde se pachatelé pohybovali v kradeném automobilu," doplnil Klézl.

Policie varuje před padělky dálničních známek

Policie varuje řidiče před padělanými dálničními známkami. Jde o celoroční kupóny na rok 2008 jak pro vozidla do 3,5 tuny, tak pro vozidla nad 3,5 tuny. Zatímco barva značky na rubu originálu známky je proměnlivá a přechází z tmavočervené do zelené, značka padělku má barvu narůžovělou a neproměnlivou. ČTK o tom informoval mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták. Padělky jsou sice poměrně zdařilé, přesto se dají od originálu rozeznat. Kromě barvy rubové značky se od skutečné známky liší také hologramem a podobou čísla na lícové straně kuponu. Číslo padělků je oproti originálu mírně rozmazané a tučněji vytištěné. Policie odhaduje, že počet vyrobených padělků se pohybuje v řádu tisíců.

Na Tachovsku unikly z havarovaného auta stovky litrů louhu

Zřejmě stovky litrů hydroxidu draselného se dostaly do země po havárii nákladního auta převážejícího chemikálie u Kostelce na Tachovsku. Vůz převážel kromě louhu ještě nádoby s kyselinou sírovou. Nádoby s louhem se prorazily a téměř celý jejich obsah vytekl. Na místě zasahují hasiči v ochranných oděvech a se speciálním vybavením na likvidaci chemických havárií. Kromě unikající chemikálie museli zlikvidovat také naftu vyteklou z auta, řekl ČTK Jiří Filípek z krajského hasičského záchranného sboru.

O ceny za design se bude ucházet 23 finalistů

Počátkem února se budou podruhé udílet výroční ceny Akademie designu ČR. Třiadvacet návrhářů, fotografů, obchodů či firem se bude ucházet o ceny v sedmi kategoriích. Slavnostní vyhlášení se uskuteční 9. února ve Stavovském divadle, o týden později záznam večera odvysílá Česká televize. Mezi nominovanými je mnoho jmen, která se objevila mezi adepty na ceny či mezi oceněnými v loňském roce. Na titul Designér roku jsou nominovaní členové studia Olgoj Chorchoj, Maxim Velčovský se značkou Qubus Design a Jan Čapek. Velčovský a Čapek byli nominovaní i loni, designéři Michal Froněk a Jan Němeček ze studia Olgoj Chorchoj mají letošní nominaci mimo jiné za scénografii loňského slavnostního večera v Rudolfinu. Qubus Design se loni stal prodejcem roku.

Brněnské muzeum vydalo ojedinělou antologii romských povídek

Na český knižní trh vstoupila ojedinělá antologie povídkové a prozaické tvorby romských autorů působících v Česku. Čtyřsetstránkovou dvojjazyčnou publikaci vydalo pod názvem Čalo voďi/Sytá duše brněnské Muzeum romské kultury, sestavily ji Jana Kramářová a Helena Sadílková. Obsahuje celkem 50 textů dvou desítek autorů, řekla ČTK Lucie Kořínková z muzea. "Romské téma se v poslední době dostává do popředí zájmu také v literatuře," uvedla jedna z editorek knihy Sadílková. Dosud však podle ní chyběla možnost seznámit se komplexně s pohledem romských literátů různých generací na život menšiny. Počátky romské literatury v Československu kladou editorky do 60. let minulého století. Texty vybíraly například z časopisů, které v zemi vycházely na přelomu 60. a 70. let a poté znovu až po roce 1990. Část povídek už byla otištěna v jiných knihách a některé našly editorky v pozůstalosti badatelky Mileny Hübschmannové.

Počasí

V úterý zataženo až oblačno. Během dne na jihozápadě až polojasno. Nejvyšší teploty 3 až 7 stupňů Celsia, na horách kolem 1 st.C. Povane slabý jihozápadní až západní vítr.