Zprávy

Premiér: Spor o Čunka věcí zelených a KDU-ČSL, Bursík nesouhlasí

Mirek Topolánek (ODS) soudí, že spor o případný návrat předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka do vlády není problémem premiéra a ODS, ale věcí lidovců a zelených. Dohodnout by se tak měly tyto dvě menší koaliční strany, řekl předseda vlády a ODS Topolánek České televizi (ČT), konkrétně pořadu Otázky Václava Moravce. Vicepremiér a šéf zelených Martin Bursík Topolánkovu interpretaci odmítl. "To přece není možné, jemu to nemůže být jedno," uvedl v ČT. Od premiéra jde podle něj o úhybný manévr. Koaliční lídři o možném Čunkovu návratu jednali ve čtvrtek, debata ale žádný výsledek nepřinesla. Někteří politici při odchodu ze schůzky uvedli, že rozhodnutí je právě na premiérovi.

Rakouští protiatomoví aktivisté a Zelení kritizují Topolánka

Výroky českého premiéra Mirka Topolánka v rozhovoru pro rakouský týdeník Profil vyvolaly kritiku rakouských protiatomových aktivistů i zástupců strany Zelených. Časopis vychází až v pondělí a text interview není ještě ani na jeho webových stránkách, odpůrci jaderné energie, politikové a místní média ho však zřejmě již mají k dispozici. Rakouská agentura APA píše, že Topolánek se v rozhovoru vyslovil pro renesanci jaderné energetiky v Evropě a takzvaná melkská ujednání o Temelínu označil za politicky překonaná. "Podle našeho názoru nejsou ujednání z Melku z hlediska mezinárodního práva závazná," cituje APA premiéra. Topolánek dále řekl, že melkská ujednání by měla být nahrazena novou dohodou o výměně informací. "Hysterie kolem Temelína je uměle vyvolávána," zdůraznil podle agentury a dodal, že Rakousko by si mělo dělat starosti o zastaralé elektrárny v jiných zemích, kde jsou bezpečnostní standardy podstatně nižší než v Česku.

Dolejš: KSČM kandidáta ODS nechce, otázka je, zda být pro Švejnara

Komunisté chtějí zabránit zvolení prezidentského kandidáta ODS, tedy Václava Klause. Zda je správnou cestou k naplnění tohoto cíle volit Jana Švejnara, či zkusit navrhnout a prosadit jiného kandidáta, je zatím pro KSČM otevřená otázka. Vyplynulo to ze slov místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Parlament začne nového prezidenta volit 8. února. Švejnara oficiálně nominovali senátoři ze čtyř frakcí včetně opoziční ČSSD. Vzhledem k síle ODS a k tomu, že pro současného prezidenta hodlají hlasovat i někteří zákonodárci z dalších stran, je ale za favorita považován právě kandidát občanských demokratů Klaus. Klíčové se nyní zdají být hlasy lidovců a právě komunistů. "My si v každém případě přejeme, aby série vítězství ODS ve volbách v tomto případě byla přerušena. To znamená ne kandidát ODS na Hrad - to je naše priorita. Ovšem jestli tím nástrojem je Jan Švejnar, o tom prostě musíme dál diskutovat," prohlásil Dolejš. Zda pomoci na Hrad Švejnarovi, nebo hledat úplně jiného kandidáta, to jsou prý teď pro KSČM dvě rovnocenné varianty.

Gandalovič: Sníženou sazbu DPH současná vláda zvyšovat nebude

Vláda již nepočítá s tím, že by ve svém funkčním období dále zvyšovala sníženou sazbu DPH, která letos vzrostla z pěti na devět procent. V diskusním pořadu Nedělní partie televize Prima to řekl ministr zemědělství Petr Gandalovič. Se změnou vláda počítá pouze v jednotné sazbě daně z příjmů fyzických osob. Ta od nového roku činí 15 procent, od ledna 2009 se má snížit na 12,5 procenta. V návaznosti na zvýšení snížené sazby DPH na devět procent se očekávalo zdražení všech výrobků a služeb, které této sazbě podléhají, tedy potravin, vody či bydlení. Změna je součástí vládní reformy veřejných financí. Vyšší daň z přidané hodnoty však zatím podle obchodníků na začátku letošního roku zdražila potraviny jen minimálně. Obchodní řetězce tvrdí, že nárůst nižší sazby DPH z pěti na devět procent utlumily na úkor marží.

Feix: Na mýtném se letos vybere přes šest mld. Kč, loni 5,5 mld.

Společnost Kapsch, která v Česku vybudovala a spravuje systém pro výběr elektronického mýtného, odhaduje, že kamionoví dopravci letos zaplatí na mýtném přes šest miliard korun, tedy zhruba o půl miliardy Kč víc než v uplynulém roce. Šéf Kapsche Karel Feix v pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl, že to naznačila čísla za první dva týdny letošního roku. Podle nich se již na mýtném vybralo přes 20 milionů korun, zatímco o rok dříve to bylo mezi 13 a 14 miliony. Elektronický mýtný systém v ČR funguje rok a mýtné se v ČR zatím vybírá na 1000 kilometrech dálnic a rychlostních silnic. Podle původní smlouvy k nim mělo do poloviny roku 2007 přibýt dalších 1200 kilometrů silnic první třídy. To se však kvůli problémům s výstavbou mýtných bran nestihlo a ministerstvo nakonec od této varianty ustoupilo. Místo toho stát podepsal s Kapschem dodatek, podle něhož Kapsch vystaví mikrovlnný mýtný systém na všech dálnicích, jejichž stavba začne do roku 2017. Ministr dopravy Aleš Řebíček ujistil, že zúčastněné strany dodatek zveřejní.

Expertní komise dokončí návrh silničního zákona do konce února

Expertní komise ministerstva dopravy by měla do konce února dokončit návrh novely silničního zákona. Změny v dopravě, mezi které mimo jiné patří zrušení přednosti tramvají před chodci, by po případném schválení parlamentem mohly začít platit od začátku roku 2009. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ministr dopravy Aleš Řebíček (ODS). Podle Řebíčka se také komise složená z dopravních odborníků nebo zástupců politických stran mimo jiné nalezla společné stanovisko k problému takzvané osoby blízké. Ředitel dopravní policie Martin Červíček uvedl, že komise mimo jiné navrhla odstranit ze zákona ustanovení, které umožňuje některým řidičům s odvoláním na to, že vozidlo řídil například rodinný příslušník, vyhnout se postihu za dopravní přestupek.

Vodičková: Škrlová mohla být v dětství týraná a zneužívaná

Barbora Škrlová mohla být podle ředitelky Fondu ohrožených dětí Marie Vodičkové vystavena v dětství špatnému zacházení a týrání. Řekla to v diskusním pořadu televize Prima. Za celým případem podle ní stojí sektářství a finanční zájmy plynoucí z prodeje záběrů týraných a zneužívaných dětí. V brněnském Klokánku Fondu ohrožených dětí hrála podle Vodičkové Barbora roli Aničky velmi dobře a nešlo poznat, že se nejedná o třináctiletou týranou dívku. "Nenechala na sebe sáhnout, stejně jako v tom Norsku, velmi rychle zhubla na 40 kilo a projevovala se skutečně tak, jak by se projevovalo dítě," řekla Vodičková. Že byla Škrlová v dětství týrána, napovídá podle Vodičkové také její chování v norském dětském krizovém centru. Podle tamní učitelky se prý Škrlová v roli třináctiletého Adama svěřila, že ji její blízcí "mučili, hrubě bili a pálili cigaretami". Nakreslil také obrázek, kde bylo sedm očíslovaných dětí s krvavými ranami na rukou a nohou. Nad nimi stál muž a hrozil jim. Adam měl učitelce přiznat i to, že ho otec v dětství prodal pedofilům a že ho různí dospělí sexuálně zneužívali.

Analytici: Koruna je nadhodnocená a v dalších měsících oslabí

Česká koruna, která koncem týdne posunula svá historická maxima k euru i dolaru, je nadhodnocená, a v horizontu několika měsíců by tak měla spíše oslabit. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Během následujících několika dnů a týdnů ale podle nich nelze vyloučit zpevnění kurzu na nové rekordy, a to především následkem nákupů tuzemské měny ze strany spekulantů. Česká měna v pátek vylepšila historický rekord k dolaru na 17,47 Kč/USD. Svého maxima k euru dosáhla koruna ve čtvrtek, když prudce posílila až na 25,82 Kč/EUR. Posilování koruny je v posledních měsících funkcí averze investorů vůči globálnímu riziku, řekl ČTK analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Dokud tedy neuvidí globální investoři příležitosti v rizikovějších instrumentech, než jsou krátkodobá korunová aktiva s nízkým výnosem, může podle něj kurz koruny atakovat nová historická maxima.

Manažeři ČEZ prodali 37 pct. akcií z opcí, vydělali 362 mil. Kč

Vedoucí představitelé polostátní elektrárenské společnosti ČEZ prodali během týdne 512.000 akcií z motivačního opčního programu. Celkem utržili přibližně 691 milionů korun, což jim po odečtení nákladů a daní vyneslo zhruba 362 milionů korun. ČTK převzala údaje z webových stránek České národní banky, kam musí manažeři obchody hlásit. Manažeři dosud prodali zhruba 37 procent akcií, o něž v lednu požádali. Nejvíce peněz si v rámci v lednu uplatněných opcí připsal na účet člen Řídícího výboru ČEZ Bohumil Mazač. Prodejem 50.000 akcií vydělal zhruba 47 milionů korun. Největší počet akcií pak zpeněžil člen představenstva a ředitel divize personalistika Zdeněk Pasák, prodej 90.000 cenných papírů mu vynesl přes 40 milionů korun.

Češi vypijí méně čaje než Britové, ale předčí Francouze a Italy

Češi patří v Evropě mezi průměrné pijáky čaje, vypijí řádově méně než vedoucí Britové a Irové, ale více než Francouzi, Dánové či Italové. Výrazně oblíbenější je v tuzemských domácnostech káva, které se v Česku spotřebuje osmkrát více než čaje, jehož průměrná roční spotřeba je přibližně 0,25 kg na osobu. Češi dají za čaje ročně přibližně 1,7 miliardy korun a toto číslo v současnosti mírně roste. Vyplývá to z výzkumu, který ČTK poskytla společnost Unilever. Se spotřebou zaostávají Češi výrazně za vedoucími obyvateli Britských ostrovů. Ve Spojeném království vypijí ročně desetinásobek (2,2 kg) a v Irsku šestinásobek (1,5 kg na osobu) tuzemské spotřeby čaje. Němci vypijí ročně necelý trojnásobek české spotřeby (0,7 kg). Mírně naopak porážíme Francouze, Dány a Američany (po 0,2 kg/osobu) i poslední Belgičany a Italy (po 0,1 kg).

Na veletrhu GO se proti loňsku zvýšil zájem o dovolené v cizině

Téměř čtvrtina návštěvníků mezinárodních veletrhů cestovního ruchu GO a Regiontour přijela na brněnské výstaviště s úmyslem nakoupit či objednat turistické pobyty nebo zájezdy. Hlavním cílem ale bylo zjistit aktuální novinky v nabídkách cestovních kanceláří. Veletrhy v neděli skončily, za čtyři dny je navštívilo stejně jako vloni asi 36.000 lidí. Oproti minulému ročníku, kdy dva ze tří návštěvníků přišli kvůli informacím o Česku, byl letos zájem o tuzemskou a zahraniční turistiku vyrovnaný. ČTK to řekla manažerka veletrhů Dagmar Mikulicová. Vystavovatelé přijeli na veletrh stejně jako vloni z 32 zemí světa. Jejich počet meziročně vzrostl asi o 200 na 1455. Téměř o 100 procent se zvýšilo zastoupení firem ze Slovenska. České turisty chtějí přilákat především na lázně, zimní sporty a vysokohorskou turistiku. Kromě Slovenska se na veletrhu prezentovalo kolem 80 dalších zahraničních oblastí.

Tisíce lyžařů obsadily o víkendu hory, obleva je neodradila

Horská střediska postihla obleva, na jejich víkendové návštěvnosti se to však většinou nepodepsalo. V sobotu a v neděli opět vyrazily na lyže tisíce lidí. Přírodního sněhu sice na sjezdovkách ubylo, ale sníh umělý, kterým provozovatelé areálů pokryli kopce, je vůči vyšším teplotám odolnější. Na české a moravské hory se za zimními sporty vypravili nejen Češi, ale i cizinci. Například střediska v Krkonoších a Jeseníkách obsadili Poláci, protože v regionech sousedících s českými hranicemi mají tamní děti prázdniny.

Diváci v polských Kielcích s nadšením přijali hru Pavla Kohouta

Divadlo v polských Kielcích uvedlo v sobotu premiéru hry známého českého dramatika Pavla Kohouta Arthurovo Bolero. Divadelní Dekameron, jak autor dílo nazval, vyvolal v divácích nejprve opatrné úsměvy, posléze smích a nakonec bouřlivý potlesk. Kohouta inspirovala ke hře více než sto let stará hra Reigen (Rej) Rakušana Arthura Schnitzlera. Proto hned do názvu vepsal, komu námět "ukradl". Milostné epizody, které kdysi šokovaly v monarchii, posunul do současnosti. Divák nahlédne do deseti příběhů, v nichž každá z postav vystřídá partnera. V erotických setkáních však nejde o samotný sexuální akt, ale o rituály před ním a po něm. "Kohout napsal vtipnou a ukrutnou komedii o současném intimním životě českých podnikatelů. Jeho diagnóza ochromuje: sami sebe vnímáme jako produkt a umíme se prodat. Co nejlépe, za co nejvyšší cenu. A to se týká obou pohlaví," řekl režisér inscenace Piotr Szczerski.

V Dejvickém divadle měla premiéru Krobotova inscenace Idiota

Dejvické divadlo uvedlo v sobotu v premiéře adaptaci románu Fjodora Michajloviče Dostojevského Idiot, jak ji připravil a nastudoval režisér a umělecký šéf scény Miroslav Krobot. Do titulní role obsadil Pavla Šimčíka. Na scéně Martina Chocholouška a v kostýmech Vladimíry Fomínové se dále objevili Klára Melíšková, Martin Myšička, Lenka Krobotová, Václav Neužil, Jana Holcová a další členové dejvické scény. Druhé premiérové představení se uskuteční 16. ledna. Krobot podle svých slov vycházel z moderní podoby jazykové i textové, avšak nejde o nějakou aktualizaci. "Spíše je to v myšlení těch postav, jak jednají, jakým způsobem se rozhodují," uvedl a inscenaci označil za "moderní hru v historické košilce".

Brněnským Janáčkovým divadlem znělo španělské flamenco

Podium Janáčkova divadla v Brně se pro sobotní večer proměnilo v taneční parket, na němž předvedl své umění José León, muž s nejrychlejšíma nohama ve světě flamenca. Držitel dvou světových rekordů dokáže špičkami a patami obou chodidel udeřit o zem 1600krát za minutu, tedy 27krát každou vteřinu. Do Brna se vrátil po čtyřech letech, tentokrát společně se svou taneční skupinou Fantasía Espaňola a s kytaristou Dieguitem Cortésem, řekl ČTK producent akce Jiří Pichl.

Sportovcem roku 2007 je rychlobruslařka Sáblíková

Rychlobruslařka Martina Sáblíková se poprvé stala Sportovcem roku České republiky. Dvojnásobná mistryně světa vyhrála anketu Klubu sportovních novinářů za rok 2007 se ziskem 1268 bodů. Letošní ročník byl nejtěsnější v devětačtyřicetileté historii ankety a ovládly jej ženy. Druhá skončila s odstupem 32 bodů oštěpařka Barbora Špotáková, třetí je další světová šampionka, slalomářka Šárka Záhrobská. Prvního a třetího sportovce dělilo po hlasování 158 novinářů pouze 41 bodů, mezi druhým a třetím místem je dokonce rozdíl pouze devět bodů. Nadvládu žen v anketě narušil čtvrtý desetibojař Roman Šebrle. S pátou pozicí se musela spokojit další mistryně světa a obhájkyně vítězství Kateřina Neumannová.

Nejlepším týmem jsou poprvé v historii fotbalisté České republiky do 20 let, kteří se na trůn dostali díky stříbru na mistrovství světa své věkové kategorie. Od 157 novinářů dostali 406 bodů. Druhá je s 270 body seniorská fotbalová reprezentace, která opět postoupila na mistrovství Evropy. Třetí pozici obsadili fotbalisté Slavie Praha (219 bodů), kteří se poprvé v historii probojovali do Ligy mistrů.

Zábrodský převzal Zátopkovu cenu za legendární tým

Hokejová legenda Vladimír Zábrodský v posledních letech navštěvuje Českou republiku jen kvůli oceněním. Dvojnásobný mistr světa žijící ve Švédsku zavítal do Prahy před čtyřmi roky, kdy byl zařazen do historického All Star týmu Sparty, tentokrát byl pozván na vyhlášení Sportovce roku. V sobotu převzal cenu Emila Zátopka, když sportovní legendou byl vyhlášen tým mistrů světa z roku 1947. Šestaosmdesátiletý Zábrodský litoval, že se při své krátké návštěvě nesetkal s bývalým spoluhráčem Stanislaven Konopáskem. "Já jsem mluvil s jeho synem. Standa není dobrej. Samozřejmě mě to mrzí," řekl Zábrodský novinářům po slavnostním večeru. Sám je v dobré kondici. "Hraju tenis se svými vnučkami, které hrají dobře. Snad je to i tím, že jsem hrál hokej a tenis celý život a střídal jsem to. Tělo dostalo rovnoměrnou zátěž."

Sparta ve finále Super Six prohrála, dva góly jí dal Marek

Hokejisté pražské Sparty v neděli prohráli ve finále turnaje evropských mistrů Super Six v Petrohradě s Metallurgem Magnitogorsk 2:5. K vítězství favorizovaného ruského týmu přispěl dvěma góly bývalý hráč Sparty Jan Marek.

Sáblíková vybojovala na mistrovství Evropy ve víceboji bronz

Rychlobruslařka Martina Sáblíková vybojovala především díky skvělému výkonu na své parádní trati 5000 metrů bronzovou medaili na mistrovství Evropy ve víceboji v ruské Kolomně. Novopečená česká Sportovkyně roku 2007, která obhajovala na šampionátu zlato z loňska, se dokázala na stupně vítězů posunout po triumfu v poslední disciplíně ze šestého místa. Titul získala poprvé v kariéře Nizozemka Ireen Wüstová. Dvojnásobná mistryně světa Sáblíková byla před závěrečnou pětkou v těžké situaci, neboť jí po dopoledním závodě na 1500 m patřilo stejně jako po sobotě šesté místo. Dvacetileté Češce tak hrozilo, že zůstane při obhajobě titulu bez medaile, neboť na průběžně třetí německou legendu Claudii Pechsteinovou ztrácela už 9,62 sekundy.

Kraus vyhrál ve Francii úvodní závod sezony skikrosařů

Český skikrosař Tomáš Kraus vyhrál ve francouzském středisku Les Contamines úvodní závod sezony Světového poháru. Celkový vítěz seriálu z let 2005 a 2006 odsunul na další stupně vítězů Američana Caseye Pucketta a bývalého kolegu z reprezentace Kanaďana Stanleyho Hayera.

Záhrobská zůstala v Mariboru těsně pod stupni vítězů

Česká lyžařka Šárka Záhrobská těsně nedosáhla na druhé umístění na stupních vítězů v sezoně Světového poháru. Úřadující mistryně světa obsadila ve slalomu v Mariboru čtvrté místo, z vítězství se radovala Rakušanka Nicole Hospová. Záhrobská tak o jednu příčku vylepšila svůj týden starý výsledek ze Špindlerova Mlýna, na Hospovou ztratila v součtu obou kol 1,10 sekundy. Druhé místo obsadila stejně v českém středisku Slovenka Veronika Zuzulová, třetí skončila vítězka ze Špindlu Marlies Schildová.

Jizerskou padesátku vyhrál poprvé Nor Anders Aukland

Seveřané ovládli letošní 41. ročník Jizerské padesátky, tradičního závodu na 50 kilometrů klasickou technikou. Svůj první start v běhu z Bedřichova na Jizerku v kariéře proměnil ve vítězství Nor Anders Aukland, který trať zvládl v čase 2:12,30 hodiny. Druhé místo obsadil Švéd Oskar Svärd, dvojnásobný vítěz Jizerské padesátky, před dalším norským běžcem Jörgenem Auklandem. Ten byl druhý v roce 2006. Český běžec Stanislav Řezáč kvůli nemoci na osmnáctém kilometru vzdal.

Florbalistky Děkanky získaly na Evropském poháru bronz

Florbalistky Děkanky získaly bronz na Evropském poháru ve finském Vantaa, když v duelu o třetí místo vybojovali díky výhře 2:1 v prodloužení cenný skalp úřadujících švédských mistryň Rönnby IBK. V 68. minutě rozhodla o úspěchu českých mistryň ruská reprezentantka Oxana Komissarovová. Ve finále hrají o zlato od 11:00 obhájkyně triumfu UHC Dietlikon ze Švýcarska se švédským celkem IKSU.

Počasí

V pondělí oblačno, přechodně polojasno. V nižších polohách místy mlhy s mrholením. Teploty v rozmezí 1 - 5 stupňů Celsia.