Zprávy

Karlovarská ČSSD chce svolat zastupitele kvůli krajské nemocnici

Svolání mimořádného zastupitelstva kraje do 28. ledna, které vyřeší kritickou situaci v Karlovarské krajské nemocnici (KKN), požaduje krajská ČSSD. Ve svém sobotním usnesení strana podpořila lékaře a sestry, jež žádají prověrku hospodaření, odchod představenstva, zrušení akciové společnosti a rozdělení nemocnice. ČTK to řekl krajský předseda ČSSD Pavel Poc. "Zastupitelstvo do konce ledna svolám, ale zatím nemám ještě dostatečný počet žádostí," řekl hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel (ODS). Podle něj je nutné, aby se všichni zastupitelé sešli a znovu si pohovořili o zdravotnické koncepci kraje schválené před více než dvěma lety, kterou tehdy podpořili všichni zastupitelé ČSSD. Sobotní konference ČSSD uložila svým zastupitelům (sedmi z celkem 45) navrhnout zrušení výběrových řízení na tři ředitele KKN z prosince a vyhlásit nová. Postup krajských radních považuje za nevyhovující. "Pokud by na něm rada setrvala, povede to k ohrožení existence KKN a snížení dostupnosti zdravotní péče v kraji," řekl předseda. KKN se zmítá v problémech kvůli hrozbě výpovědí 195 lékařů i sester, asi čtvrtiny všech zaměstnanců. Pokud kraj jako zřizovatel jejich požadavky nesplní do konce ledna, chtějí odejít.

Malé strany se v Pardubicích dohodly na společných kandidátkách

Jedenáct neparlamentních politických subjektů vytvoří v letošních krajských volbách společné kandidátky. Strany také chtějí najít společné kandidáty pro senátní volby. Představitelé politických stran se na tom shodli v Pardubicích, kde podepsali takzvanou Pardubickou deklaraci, ve které se zavázali také uzavřít koaliční smlouvu na celé příští volební období. ČTK to v sobotu řekl koordinátor výzvy Radoslav Štědroň. Pro společný postup se rozhodly 4 VIZE, Aktiv nezávislých občanů, Aktiv za skutečnou demokracii, ČSNS, DEU ČR, KAN, Konzervativní strana, Koruna Česká, Strana práce, Strana zdravého rozumu a US/DEU. "O podobě jednotlivých krajských kandidátek a výběru kandidátů na senátory budeme nadále jednat, další setkání připravujeme na březen," řekl Štědroň. Podle něj se k takzvané Pardubické deklaraci mohou přidat i další neparlamentní politické strany.

Předseda lidovců svými výroky opět pobouřil romské aktivisty

Předseda lidovců Jiří Čunek svými výroky opět pobouřil Romy, když podle nich zaútočil na rodinné hodnoty Romů. Na konferenci své strany v Praze Čunek v pátek uvedl, že tradiční romská kultura je v rozporu s listinou základních práv a svobod a rozvětvené rodinné vazby brání sociálnímu začleňování Romů. Aktivisté z romských sdružení považují Čunkova vyjádření za skandální. "Podle našeho názoru Čunek svá tvrzení (o romských tradicích a rodinných vazbách) pronesl s jediným cílem. Skrze útok na Romy, kteří nemají v české společnosti dobrou image, hodlá zvyšovat svou uvadající popularitu. Falešná hra na romskou strunu mu již jednou vynesla křeslo senátora, později dokonce na nějakou dobu křeslo vicepremiéra," řekl ČTK stanovisko romského sdružení Romea jeho výkonný ředitel Zdeněk Ryšavý.

Žalobce obžaloval jednoho ze svědků z Čunkova případu

Olomoucký státní zástupce obžaloval jednoho ze svědků z údajné korupční kauzy předsedy lidovců Jiřího Čunka, kteří byli obviněni z křivého svědectví. Podle policie tehdy Čunkovi poskytli falešné alibi vsetínský místostarosta Jaromír Kudlík a náměstek na ministerstvu pro místní rozvoj Milan Půček. Státní zástupce Jaroslav Kouřil odmítl sdělit, který z nich se bude zodpovídat před soudem. Ani jeden ze svědků se k tomu nechtěl příliš vyjadřovat s vysvětlením, že rozhodnutí zatím neznají. Trestní stíhání Čunka v jeho údajné korupční kauze bylo již dříve definitivně zastaveno. Policisté původně navrhovali obžalovat oba svědky. Státní zástupce teď podal obžalobu na jednoho z nich pro trestný čin křivé výpovědi, nepravdivého znaleckého posudku a pro pokus o nadržování.

Pietní shromáždění připomnělo výročí tragické smrti Jana Palacha

Asi čtyři desítky lidí v sobotu uctily památku Jana Palacha u jeho hrobu na Olšanských hřbitovech. Palach se v lednu 1969 upálil na protest proti vývoji Československa po 21. srpnu 1968. Jeho tragická smrt se pak stala symbolem odporu proti nesvobodě komunistického režimu. "Je to seběobětování, před kterým musí člověk s pokorou a v úctě poměřovat to, co v životě dělá," řekla na sobotním shromáždění Jaroslava Čajová ze společnosti Janua, která setkání u Palachova hrobu v Praze pořádá již deset let. Palachova smrt byla podle Čajové často interpretována jako protest proti politice a stavu společnosti. Pro každého by ale měla být i důvodem k zamyšlením nad tím, jak nyní osobně přispívá ke kultuře svobodné společnosti, po níž Palach toužil, řekla.

Největším odkazem Jana Palacha je podle exministra kultury a herce Martina Štěpánka naděje, že lze pohnout lidským svědomím. "Že český národ oplývá lidmi ochotnými položit život za svobodu vlasti, za občanskou důstojnost, za právo a pravdu," řekl v sobotu Štěpánek ve Všetatech na shromáždění u příležitosti výročí Palachovy smrti.

CzechTourism: Česko má velký potenciál v kongresové turistice

Česká republika má velký potenciál pro růst kongresové a firemní turistiky. V roce 2006 se v Česku konalo 3230 akcí, do nichž se zapojilo kolem 200 zařízení a zúčastnilo se přes 650.000 lidí. Zemi tak v evropském žebříčku náleží 15. příčka. Všechny regiony mají co nabídnout a měly by se touto problematikou zabývat, v době předsednictví ČR v Radě Evropy totiž bude potřeba zajistit 30.000 noclehů při pořádání velkých setkání, řekl v sobotu na veletrhu cestovního ruchu GO a Regiontour ředitel zahraničního odboru agentury CzechTourism Pavel Kosař. Kongresová turistika se z hlediska příjmů řadí k nejefektivnějším formám cestovního ruchu. Zahraniční turista v Česku při návštěvě kongresu nebo obchodní cestě utratí v průměru 2869 korun denně, tedy více než bežný turista. "Co se týká příjmů cestovního ruchu, tak v roce 2006 se v ČR jednalo o 113 miliard korun. Dalším rozvojem kongresové a incentivní turistiky se dá ještě nevýšit," řekl Kosař.

Tachecí: Pro Radiožurnál není poslechovost hlavním kritériem

Hlavním kritériem pro posuzování úspěšnosti rádia veřejné služby není poslechovost a počet posluchačů, ale především kvalitní zpravodajství a publicistika. V sobotním rozhovoru pro ČTK to uvedla nová ředitelka Českého rozhlasu 1 - Radiožurnál Barbora Tachecí. "Pokud se tým na Radiožurnálu soustředí na kvalitu, stanice si svoje posluchače najde," míní Tachecí s tím, že vysoká úroveň zpravodajství a publicistiky je hlavním úkolem rozhlasové stanice typu Radiožurnál. "Hudba, jejíž dramaturgie se od začátku letošního roku zásadně změnila, by se měla profilovat tak, aby posluchačům chtivým zpravodajství a publicistiky nevadila," uvedla dále ředitelka. Radiožurnál prodělal od začátku letošního roku řadu personálních i programových změn. Jedním z důvodů byl i fakt, že v posledních obdobích posluchače spíše ztrácel. Zatímco do konce roku 2005 se umisťoval podle výsledků Radio Projektu v čele poslechovosti rádií, v loňském 2. a 3. čtvrtletí jej na 4. místo odsunuly Rádio Impuls, Evropa 2 a Frekvence 1. Z vysílání tak od nového roku zmizely některé zavedené pořady, přibyly ale nové. Proti této koncepci se vyslovili signatáři dvou petic na internetu.

Smlouvu s ČD podepsala polovina ze 14 krajů, zbylé prý do února

Smlouvu s Českými drahami (ČD) pro letošní rok zatím uzavřelo sedm ze 14 krajů. Dohodu zatím dráhy nepodepsaly v krajích Ústeckém, Libereckém, Plzeňském, Jihomoravském, Olomouckém, Zlínském a na Vysočině. Očekávám, že se tak stane nejpozději na přelomu ledna a února, řekl ČTK v Brně po jednání s hejtmany všech krajů náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Jiří Kolář. V drtivé většině krajů se již ČD podle Koláře na cenách za dopravu dohodly včetně penalizací za zpoždění a zbývá nalézt pouze vhodný termín k podpisu smlouvy. Výjimkou je pouze Jihomoravský kraj, který zatím odmítá navrhované navýšení cen za železniční spoje a chce zpřísnit sankce za zpožďování vlaků. České dráhy od kraje požadují pro letošní rok 525 milionů korun, vloni přitom od kraje dostaly 468 milionů korun. Cena, kterou ČD požadují, podle Koláře odpovídá tomu, že kraj pro letošní rok navýšil objednávku železniční dopravy o asi pět procent. Kraj je ochoten navýšit sumu pouze o několik milionů korun.

Nova.cz: Nejvyšší soud dostal další pokutu

Nejvyšší soud (NS) obdržel od brněnského finančního úřadu další pokutu. K dřívější čtyřicetimilionové sankci přibyla pokuta ve výši téměř devíti milionů korun. Důvodem je opět pozdní vyhodnocení investic. Informaci přinesl server Nova.cz. Ministerstvu spravedlnosti vadí, že NS informaci o pokutě stejně jako v předchozím případě zatajil. "V době, kdy se začalo hovořit o řešení situace se čtyřicetimilionovou sankcí, už Nejvyšší soud musel vědět o tom, že mu hrozí dalších devět milionů," řekla televizi Nova mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Kuncová. Předsedkyně NS Iva Brožová tvrdí, že postupovala v souladu se zákonem. Stejně jako u předchozí pokuty teď požádala ministerstvo financí o prominutí sankce. V případě čtyřicetimilionové pokuty ministerstvo žádost zamítlo, a Brožová proti tomuto rozhodnutí podala správní žalobu. Sama čelí kárné žalobě, kterou na ni kvůli zatajení původní pokuty podal ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

Z Přerova putují do Naardenu vzácné výtisky Komenského mapy

Do nizozemského Naardenu putují v těchto dnech vzácné výtisky Komenského mapy Moravy ze sbírek přerovského muzea. V Naardenu, kde je Jan Amos Komenský pohřben, jej budou moci lidé obdivovat od 19. ledna do poloviny března. Poté se sbírka přemístí do Rotterdamu. Podle odborníků jde o největší soubor Komenského mapy na světě, které se přerovskému muzeu podařilo získat. "Vlastníme dohromady 73 Komenského map Moravy z období 1624 až do konce 18. století. Mapy byly vydávány hlavně v Amsterodamu, v Paříži a v Benátkách. První česká Komenského mapa byla vydána v Praze roce 1677. Do Naardenu vezeme celou kolekci. V souvislosti s touto výstavou byl vydán i katalog, ve kterém je uveřejněno i 12 nejvýznamnějších map," řekl ČTK ředitel Muzea Komenského v Přerově František Hýbl.

Dvorská zoo vyšle do Afriky antilopy koňské, zvažuje i nosorožce

Čtyři samice antilop koňských ze Zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku čeká na konci ledna dlouhá cesta do míst, kde původně žili jejich předci. Zoo čtveřici antilop vyšle do Svazijska, kde se mají stát základem budoucí volně žijící populace těchto zvířat, informovala ČTK Jana Myslivečková z dvorské zoo. Dvorská zoo zvažuje také návrat vzácných nosorožců. Antilopy transport čeká mezi 23. a 26. lednem, nyní chovatelé zvířata kontrolují a připravují na cestu. "Například na ostré dlouhé rohy je třeba nasadit plastové hadice, které zabrání případnému náhodnému zranění v transportních bednách," uvedla Myslivečková. Dvorská zoo je největším světovým chovatelem antilop koňských. Prvních šest zvířat zoo získala v roce 1969 z východní Afriky, další čtveřici přivezla v roce 1970. První mládě antilopy koňské se narodilo již v roce 1969, celkem se v dvorské zoo podařilo odchovat přes 300 antilop koňských.

V centru Prahy se zastřelil muž při útěku před policisty

V centru Prahy se v sobotu v poledne zastřelil dvaatřicetiletý muž při útěku před policejní hlídkou. Policisté předtím muže postřelili do nohy. ČTK to potvrdila mluvčí pražské policie Eva Brožová. Podle serveru Nova.cz mohlo jít o lupiče, který v posledních dnech přepadal pražské banky. Vyšetřování případu přebrala Inspekce ministerstva vnitra. Muž začal před policisty utíkat poté, když ho v rámci běžné kontroly zastavili na Masarykově nádraží. Dostal se až do garáží nedalekého obchodního centra Palladium, kde podle Brožové začal ohrožovat policisty zbraní. Jeden ze policistů ho postřelil do nohy a muž potom obrátil svou zbraň proti sobě. Policisté se mu údajně předtím snažili sebevraždu rozmluvit.

V Sokolnicích u Brna hořel průmyslový areál, škoda 2 miliony

V Sokolnicích u Brna hořel v sobotu průmyslový komplex. Požár zničil střechu i obvodové zdi stodoly, vedle stojící dřevěnou budovu s kancelářemi a dvě zaparkovaná auta. Předběžnou škodu vyčíslil vyšetřovatel na dva miliony korun. Při zásahu byl v obličeji lehce zraněn jeden z hasičů, řekl ČTK vyšetřovatel Milan Palas. Příčina požáru zatím není známa. Místo požáru je nyní uzavřeno, jeho důkladné ohledání začne nejdříve v pondělí dopoledne. Oheň na střeše stodoly zpozorovali lidé, když kolem šesté hodiny ráno přišli do práce. Plameny se rozšířily i na vedle stojící dřevěnou budovu a zaparkovaný osobní a nákladní automobil. Na likvidaci velmi rozsáhlého požáru se podílelo pět jednotek profesionálních a devět jednotek dobrovolných hasičů.

Stovky dětí hledaly v uličkách Starého Města strašidla

Několik stovek dětí v sobotu odpoledne vyrazilo na Staré Město hledat strašidla, která dlouhé hodiny bloumala zšeřelými ulicemi zimní Prahy a děsila kolemjdoucí. Dobrodružné pátrání po skřítcích, vlkodlakovi, rybožroutovi, vilném Ašantovi, kuplířce s probitým jazykem či řezníkovi s ohnivou sekyrou bylo součástí 25. ročníku orientačního závodu Praha plná strašidel, který pro dětská družstva zorganizoval Junák-svaz skautů a skautek ČR. "Děti, které se na akci každoročně sjíždějí z celé republiky, zažily podobná dobrodružství, jaká prožívají děti ve skautských oddílech. Stejně jako skauti si zkusily i něco praktického pro život. Spolupracovat se svými vrstevníky, tedy být k nim tolerantní, přátelští, pomáhat si navzájem a hrát fér," řekl ČTK mluvčí skautů Jan Žáček.

S rozhlasovými symfoniky vystoupí italský pianista Di Cristofano

Italský pianista Antonio Di Cristofano se v pondělí představí v Dvořákově síni Rudolfina. V klavírním koncertu č. 5 Es dur od Ludwiga van Beethovena ho doprovodí Symfonický orchestr Českého rozhlasu SOČR pod taktovkou Stanislava Bogunii. Veřejná generálka se bude pořádat v pondělí dopoledne, řekla ČTK tisková mluvčí SOČR Jitka Novotná. V podání rozhlasových symfoniků ještě zazní předehra k opeře Kouzelná flétna od Wolfganga Amadea Mozarta a Symfonie č. 1 c moll od Johannese Brahmse. Di Cristofano se uplatňuje jako sólista i komorní hráč. Patří mezi žádané umělce, má za sebou mimo jiné i debut v newyorské Carnegie Hall a vídeňském Konzerthausu.

Richard Müller podle deníku Nový čas hospitalizován v LDN

Slovenského zpěváka Richarda Müllera, který se těší velké oblibě také mezi českými posluchači, ve čtvrtek hospitalizovali v léčebně dlouhodobě nemocných v Bratislavě. Napsal to v sobotu deník Nový čas. Podrobnosti o svým problémech však umělec údajně nechtěl prozradit. Šestačtyřicetiletý Müller v posledních rozhovorech přiznal, že téměř úplně ztratil energii pro uměleckou tvorbu. Zpěvák podle deníku vzkázal prostřednictvím své české přítelkyně, že se vyjádří až poté, co se jeho zdravotní stav zlepší. Nový čas připomněl, že Müller začal mít v roce 2006 potíže s koleny a páteří, když přibral 40 kilo. Kromě problémů se srdcem též vyhledával pomoc psychiatrů. Podle posledních informací měl zpěvák problémy s chůzí, dodal Nový čas. Müller před více než rokem překvapivě oznámil ukončení kariéry. S vystupováním ale úplně nepřestal, v New Yorku natočil improvizované jazzové album a odehrál menší turné v Británii.

Jednokolový závod skokanů SP vyhrál v Itálii premiérově Hilde

Navrátilec do reprezentačního A-týmu skokanů Antonín Hájek obsadil 19. místo v sobotním závodu Světového poháru ve Val di Fiemme, jenž byl kvůli špatnému počasí ukončen po prvním kole. Z vítězství se poprvé v kariéře radoval Nor Tom Hilde, bodoval ještě Borek Sedlák. Důvodem předčasného ukončení závodu byl nejen déšť a vítr, ale také nehoda prvního skokana ve druhém kole Björna Einara Romörena. Ve věku 87 let zemřel v pátek 11. ledna po dlouhé a těžké nemoci divadelní režisér Jiří Dalík. ČTK to oznámila Zuzana Paulusová z pražského Divadla na Vinohradech. Jiří Dalík působil během svého bohatého uměleckého života v divadlech v někdejším Gottwaldově, v Ostravě, v Plzni a také v Praze. V letech 1963 až 1971 pracoval v bývalém Realistickém divadle na Smíchově a do roku 1988 byl pak v angažmá na Vinohradech, kde vytvořil řadu výrazných inscenací.

Neumannová po deseti měsících závodila, její štafeta vyhrála

Olympijská vítězka a mistryně světa v běhu na lyžích Kateřina Neumannová vstoupila po téměř deseti měsících znovu do závodní stopy. Při štafetě firemních týmů na 4x3,2 kilometru v sobotu bojovala v Bedřichově za organizační výbor mistrovství světa v klasickém lyžování 2009. S reprezentanty Martinem Koukalem, Milanem Šperlem a kolegou z organizačního výboru Lukášem Týfou v konkurenci 31 družstev zvítězila. Na druhém úseku Neumannová bezpečně udržela náskok, který jí přivezl Koukal. "Hlavně jsem nechtěla, aby mě dojeli chlapi zezadu, což by byla ostuda" řekla novinářům. Volnou technikou zvládla 3,2 kilometru na nepříliš obtížné trati za necelých sedm minut.

Sáblíková začala osobním rekordem, po pětistovce je jedenáctá

Osobním rekordem zahájila rychlobruslařka Martina Sáblíková obhajobu titulu na mistrovství Evropy ve víceboji. Česká specialistka na dlouhé tratě zajela ve sprintu na 500 metrů čas 40,58 sekundy, čímž ubrala osm setin ze svého říjnového výkonu v kanadském Calgary. Po první ze čtyř disciplín jí patří průběžné jedenácté místo.

Záhrobská skončila v obřím slalomu jednadvacátá

Neporazitelnost italské lyžařky Denise Karbonové v obřích slalomech v letošním Světovém poháru skončila v sobotu v Mariboru. Dosavadní suverénka, která triumfovala i před týdnem ve Špindlerově Mlýně, se po velké ztrátě v prvním kole probojovala alespoň na stupně vítězů, ale našla dvě přemožitelky. Slalomová mistryně světa Šárka Záhrobská si ve své slabší disciplíně připsala další body za 21. místo. Záhrobská zajela lépe první kolo, v němž výborně zvládla horní pasáž a byla průběžně čtrnáctá se ztrátou necelých tří sekund na nejrychlejší Rakušanku Elisabeth Görglovou. Druhá jízda na rozbité a zmrzlé trati už české reprezentantce tolik nevyšla a vypadla z elitní dvacítky. Görglová vedení udržela a radovala se z prvního pohárového vítězství v kariéře, kterého se dočkala ve 146. závodě.

Počasí

Oblačno až zataženo, v polohách nad 800 metrů nad mořem bude zpočátku sněžit. Během dne místy až s polojasno. Teploty plus jeden až pět stupňů Celsia.