Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Ústavní soud urychlí rozhodnutí o reformě

Ústavní soud (ÚS) rozdělil návrh poslanců ČSSD na zrušení vládní reformy veřejných financí na tři části, které bude projednávat zvlášť. Očekávané rozhodnutí by tak mělo padnout dříve. Na rozdělení se na úterním zasedání dohodli ústavní soudci. ČTK to řekl mluvčí ÚS Michal Spáčil. Stále však není jasné, v jakém časovém horizontu ÚS o reformě rozhodne, ani kdy se uskuteční případné první veřejné jednání. ÚS bude zvlášť zkoumat části reformního zákona související se zdravotnictvím, sociálními věcmi a zbytek normy. Každého dílu se ujme jiný soudce zpravodaj. "Vyloučením obsahově odlišných a komplexních návrhů k samostatnému projednání vytváří Ústavní soud, v souladu s principem procesní ekonomie, prostor pro efektivnější a souběžné posouzení předložených návrhů," uvedli soudci v usnesení.

Poslanci ČSSD napadli reformu, která vstoupila v platnost 1. ledna, už loni v říjnu. Vadí jim například poplatky u lékaře a také způsob, jakým byl reformní zákon projednáván. Navrhují zrušení celé reformy, popřípadě zrušení jejích částí. Následně dostal ÚS další návrhy poslanců KSČM, opozičních senátorů a brněnských soudců. Všechny ale odmítl, rozhodl se totiž upřednostnit první obdržený návrh. Ostatními se zabývat nebude, z poslanců KSČM a opozičních senátorů však udělal účastníky řízení.

Julínek spokojen, pacienti platí, šéf ČLK Kubek ho kritizuje

Pacienti poplatky platí a jsou podle ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) o nich často lépe informováni lépe než lékaři. Mnohdy jsou připraveni platit i více, než musejí. Diví se například, že při návštěvě lékaře doma u nemocného dítěte platí jen 30 korun, protože počítali s pohotovostní platbou 90 korun. Julínek to v úterý řekl novinářům, očividně spokojen s tím, jak se mu první přípravný krok reformy zatím daří. Na toto úterý si svolal Radu poskytovatelů, v níž jsou zástupci nemocnic, lékáren, záchranek i soukromých ambulancí. Dozvěděl se, že všechna zařízení s výjimkou Česko-německé horské nemocnice ve Vrchlabí poplatky vybírají. Lidé nechodí pro recepty na levné léky, sami si je v lékárnách kupují. Omezují zbytečné návštěvy u lékaře. Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek je však nadále k přínosu poplatků skeptický.

ČSSD bude opět žádat zřízení vyšetřovací komise kvůli Čunkovi

Vedení ČSSD bude opět požadovat zřízení parlamentní vyšetřovací komise ke kauze předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka. V tiskovém prohlášení to v úterý oznámil předseda strany Jiří Paroubek. ČSSD tak reaguje na pondělní pořad České televize Reportéři, podle kterého se kvůli Čunkovi nejméně třikrát setkali bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec, místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera a ostravská krajská státní zástupkyně Zlatuše Andělová, jejíž podřízený měl vyšetřování na starosti. Několika setkání se zřejmě zúčastnila i nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká. Čunek ČTK sdělil, že souhlasí se skeptickým názorem vůči ustavení parlamentních vyšetřovacích komisí, protože ty málokdy něco skutečně vyšetří. "Posloupnost událostí ve mně vzbuzuje podezření, že celá akce probíhá v režii ČSSD. Jak jinak si mohu vysvětlit, že v celkově bezobsažné reportáži ČT je závěrečná otázka směřována právě na vznik parlamentní vyšetřovací komise a jen o pár hodin později její vznik vedení ČSSD skutečně iniciuje," konstatoval vzápětí. Doplnil, že podporuje, aby podezření a spekulace o možném ovlivnění státního zastupitelství prošetřily k tomu určené orgány.

Klaus hledal podporu u lidovců, Švejnar jde za týden za ODS

Prezident Václav Klaus v úterý podle očekávání nedostal od senátorů KDU-ČSL příslib podpory při nadcházející volbě hlavy státu. Lidovečtí senátoři jsou podobně jako poslanci této strany nejednotni v názoru na to, zda volit současnou hlavu státu, nebo protikandidáta Jana Švejnara. Ten v úterý dostal pozvání od senátorů ODS, aby se k nim přišel představit příští úterý. Klaus po více než hodinu trvající schůzce se zástupci KDU-ČSL novinářům řekl, že věří, že i v jedenáctičlenném senátním klubu lidovců nějakou podporu získá. S hlasy nejméně dvou lidoveckých senátorů, kteří se podepsali pod Švejnarovu nominaci, ale počítat nemůže. Přesto je Klaus stále pokládán za favorita nadcházející volby hlavy státu, která bude 8. února. Propadnout by ale neměl ani Švejnar, alespoň ne hned v prvním kole. Místopředseda KSČM Jiří Dolejš v úterý ČTK řekl, že Švejnar má pro první kolo téměř jisté hlasy komunistických poslanců a senátorů. Bez podpory komunistů ze sněmovny by se do dalších kol neprobojoval.

O prezidentské volbě v úterý mluvili také předseda vlády a ODS Mirek Topolánek a šéf Senátu Přemysl Sobotka (ODS). Chtějí udělat vše pro to, aby při nadcházející volbě prezidenta republiky zajistili její tajnost a demokratičnost. Naopak veřejnou volbu prezidenta požadují někteří sociální demokraté. Topolánek namítl, že pokud by zákonodárci měli při volbě pocit, že nemohou svobodně vyjádřit svůj názor, byla by v tomto smyslu legitimita takové volby pochybná. Pro tajnou volbu je i sám Klaus.

Topolánek se za výrok o Češích neomluví, čelí trestnímu oznámení

Národní strana podala trestní oznámení na premiéra Mirka Topolánka (ODS) kvůli jeho výroku o zbabělosti Čechů. Premiér podle Hospodářských novin (HN) řekl, že Češi obvykle vidí všechno negativně, a když k něčemu dojde, "podělají se". Topolánek v úterý k tomu novinářům řekl, že jeho vyjádření bylo posunuto, omlouvat se za něj nebude. Hanlivé slovo podle premiéra použil redaktor deníku ve své otázce. Premiér to prý pouze potvrdil. "Samozřejmě že platí, a já bych to nikdy nezevšeobecňoval, že první, druhý, třetí odboj, že jednotlivci se vždycky proti režimu postavili. Na druhé straně ale platí také, že když došlo k nějakým dějinným zvratům, událostem, a normalizace je jedna z posledních z nich, tak většinou Češi uhnou, schovají se. A tím to nechci zevšeobecňovat, určitě jsou výjimky," řekl Topolánek novinářům.

Občanská sdružení a politici odsoudili pochod extremistů v Plzni

Představitelé občanských sdružení a židovské komunity v úterý spolu s politiky z několika parlamentních stran odsoudili zamýšlený pochod pravicových extremistů v Plzni. Na tiskové konferenci zároveň oznámili, že chystají pokojné protiakce, kterými by občané v ulicích vyjádřili nesouhlas s protižidovskými aktivitami pravicových radikálů. "Už podruhé se opakuje tristní situace, kdy radikálové, nebo řekněme rovnou neonacisté, se chystají opět pochodovat a zase v termínu, který tentokrát koliduje s výročím prvních transportů našich židovských spoluobčanů v Plzni," řekla novinářům Radmila Zemanová ze sdružení Jordan-CZ.EU. Záměr pravicových extremistů odsoudil také předseda Židovské liberální unie František Fendrych a zástupce organizace Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém. Pochod, který se má uskutečnit 19. ledna, plzeňská radnice nezakázala. Řada lidí jej vnímá jako urážku a výsměch obětem holokaustu. Datum pochodu si prý neonacisté vybrali záměrně a souvisí s prvním transportem plzeňských Židů, který vyjel 18. ledna 1942 do Terezína.

Česko trvá na tom, že Pandury nekoupí, jednání skončila

Česko nadále trvá na odstoupení od smlouvy o nákupu 199 obrněných transportérů Pandur za více než 20 miliard korun. Ministryně obrany Vlasta Parkanová to v úterý oznámila s tím, že jednání s výrobcem vozidla rakouskou firmou Steyr skončila. Rakouská strana na jednání podle Parkanové požadovala, aby se ministerstvo obrany ke smlouvě vrátilo a převzalo a zaplatilo první vyrobená vozidla. "My trváme na tom, že odstoupení od smlouvy 11. prosince loňského roku je důvodné a platné a že bylo důsledkem neplnění podmínek smlouvy ze strany dodavatele," řekla novinářům Parkanová. Doplnila, že důvodem bylo i to, že transportéry neuspěly v kontrolních zkouškách. Stroje při testech nevyhověly ve 24 z 93 smluvních bodů. Prvních 17 vozidel proto armáda nepřevzala do konce listopadu, jak bylo dojednáno. Podle náměstka ministryně obrany Martina Bartáka nyní úřad připravuje různé varianty řešení situace, které chce vládě předložit do konce ledna. Doplnil, že ministerstvo obrany již s nabídkou oslovila finská firma Patria.

Ministři ODS zřejmě podpoří právní garance pro olympiádu

Ministři ODS zřejmě ve středu podpoří vydání právních záruk pro pořádání letních olympijských her v Praze v roce 2016. ČTK to řekl vicepremiér Petr Nečas. "Nejsou to garance ekonomické a je tu otázka, jak by Česká republika vypadala, kdyby vláda odmítla podpořit například právní ochranu olympioniků," uvedl Nečas. Proti zárukám budou podle úterního doporučení předsednictva ve středu hlasovat lidovci, zelení mají k projektu výhrady týkající se ekonomiky. Proti návrhu, který předloží ministr školství Ondřej Liška (SZ), má podle mluvčí jeho úřadu Kateřina Böhmové námitky ministerstvo financí řízené lidovcem Miroslavem Kalouskem. Kvůli žádosti se v úterý dopoledne setkal pražský primátor Pavel Bém s premiérem Mirkem Topolánkem. "S panem Topolánkem jsem se sešel a věřím, že vláda právní záruky poskytne," napsal ČTK primátor v krátké textové zprávě. Jeho mediální asistentka Mirka Kreuzerová s odvoláním na informace od primátora ze schůzky Topolánkův příslib potvrdila.

Státní dluh loni stoupl na více než 892 miliard korun

Státní dluh České republiky se loni zvýšil o 89,9 miliardy korun na 892,3 miliardy korun. ČTK o tom v úterý informovalo ministerstvo financí. Na každého Čecha tak připadá dluh přes 86.000 korun. Za celý rok 2006 se stát zadlužil o více než 111 miliard Kč. Hlavní příčinou rostoucího zadlužení vlády bylo i v loňském roce opět deficitní hospodaření. Schodek rozpočtu dosáhl 66,4 miliardy korun. Dalších 13,3 miliardy korun činila úhrada části ztráty České konsolidační agentury. Splátky dluhopisů loni stály 43 miliard korun. Státní dluh tvoří dluhy centrální vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Státní dluh je financován pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo například půjčkami od Evropské investiční banky.

MPO zahájí privatizaci šesti státních zkušebních ústavů

Ministerstvo průmyslu a obchodu letos zahájí privatizaci šesti státních zkušebních ústavů, které se zabývají testováním výrobků, například z oborů elektrotechniky, strojírenství či textilního průmyslu. Novinářům to v úterý řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Říman, který chce letos také urychlit ukončení činnosti zbývajících několika desítek státních podniků, jež jsou v likvidaci. "Zkušebních ústavů je u nás v resortu šest a jsou rozesety v Brně, Praze a Ostravě. Nevidíme jediný důvod, aby na ně nebyl uplatněn privatizační zákon a nebyly privatizovány. Tím by se dostaly do normálního režimu, kdy se budou moci rozvíjet a fungovat jako plnohodnotné firmy," uvedl Říman. Privatizován by měl být Elektrotechnický zkušební ústav v Praze, Fyzikálně technický ústav v Ostravě, Strojírenský zkušební ústav v Brně, Technický a zkušební ústav stavební Praha, Textilní zkušební ústav v Brně a Výzkumný a vývojový ústav dřevařský v Praze.

Španělská OHL získala české železniční zakázky za 9 miliard Kč

Španělská stavební skupina OHL prostřednictvím své české dceřiné firmy OHL ŽS získala v České republice tři zakázky na výstavbu železniční infrastruktury za celkem devět miliard korun (508,4 milionu USD). Kontrakty jí zadala Správa železniční a dopravní cesty (SŽDC), sdělila v úterý španělská společnost. Největším kontraktem z těchto tří zakázek bude výstavba železniční trati v severovýchodním cípu republiky z Bystřice nad Olší ke hranici se Slovenskem. Projekt má stát 4,6 miliardy korun, uvedla agentura AFP. Česká OHL ŽS je součástí nadnárodní španělské stavební společnosti OHL (Obrascón Huarte Lain) od roku 2003.

Dlouhodobě nezaměstnaní nepřijdou o dávky letos, ale až za rok

Dlouhodobě nezaměstnaní, kterým by po roce bez práce měly klesnout dávky, o ně ještě letos nepřijdou. Z životního minima, z něhož se podpora od státu vypočítává, na nižší existenční minimum první lidé totiž spadnou až v roce 2009. Dvanáct měsíců v evidenci nezaměstnaných, po nichž stát dávky sníží, se začíná počítat od letošního 1. ledna. ČTK to potvrdilo ministerstvo práce. Snížení dávek při dlouhodobé nezaměstnanosti zavádí reformní balík, který platí od letoška. Stát ze své podpory neubere jen dlouhodobě nezaměstnaným nad 55 let, zdravotně postiženým a rodičům dětí do 12 let. "Doba 12 měsíců se podle přechodných ustanovení počítá od účinnosti úpravy zákona, tedy od 1.1.2008. Nemůže se tedy stát, že ten, kdo je nyní půl roku nezaměstnaný, za půl roku spadne na existenční minimum," řekl ČTK mluvčí ministerstva práce Jiří Sezemský.

MPO chce vyměnit 11 budov v Praze za nové sídlo pro úředníky

Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje výměnu 11 svých budov v centru Prahy za nové centrální sídlo na okraji hlavního města pro zhruba tisícovku úředníků a pracovníků podřízených organizací ministerstva, jako je například Česká obchodní inspekce či CzechInvest. Novinářům to v úterý řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Říman s tím, že o podobném kroku uvažuje i úřad vlády. MPO by měly zůstat pouze dvě budovy v ulici Na Františku a ulici Politických vězňů. Podle Římana by tato realitní transakce měla být pro státní rozpočet zisková.

Soud: Stát vrátí spořitelnám pokutu 55 milionů, neporušily zákon

Soud v úterý zrušil pokutu 55 milionů korun pro šest tuzemských stavebních spořitelen za údajnou nedovolenou výměnu informací. Loni jim ji uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Senát brněnského krajského soudu ale rozhodl, že spořitelny zákon neporušily. Stát jim tak musí peníze vrátit. Antimonopolní úřad, který původně vyměřil sankci 484 milionů korun a sám ji postupně snížil, se obrátí na Nejvyšší správní soud. Ten by mohl pokutu ještě obnovit. Stavební spořitelny naopak rozhodnutí soudu vítají.

Povánoční slevy se někdy nevyplatí, prodejci porušují zákony

Povánoční slevy nemusejí být podle Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) pokaždé tak výhodné, jak se na první pohled zdá. V některých případech totiž dochází k porušování zákona o ochraně spotřebitele i zákona o cenách. SOS proto nabádá k obezřetnosti při nákupech, uvedlo sdružení v tiskové zprávě zaslané ČTK. "Sezonní slevy jsou doprovázené velkou reklamní kampaní, která má ovšem především za cíl dostat zákazníky po Vánocích znovu do obchodů," uvedla mluvčí SOS Ivana Picková. Slevy, na které obchodníci lákají po Vánocích zákazníky, v řadě případů neodpovídají skutečnosti, míní SOS. Podle informací spotřebitelů se v některých obchodech stává, že původní cena, za kterou se zboží prodávalo před dvěma dny, je navýšena, aby prodávající vzbudil zdání výhodné koupě. Obchodníci podle sdružení porušují zákony třeba tím, že u zlevněného zboží neuvádějí původní cenu, ale pouze cenu novou nebo na zboží poskytují místo zákonné dvouleté záruky pouze šestiměsíční, nebo roční záruku.

MŽP navrhne za úřednické cesty letadlem emisní poplatek

Státní úředníci budou možná muset v blízké době začít víc uvažovat o tom, zda se na služební cestu do blízkých destinací vydají letadlem nebo jiným dopravním prostředkem. Ministerstvo životního prostředí totiž připravuje návrh, podle kterého by měly úřady platit za nalétané kilometry určitou částku do fondu na opatření proti změnám klimatu, tedy jakýsi emisní poplatek. "Fixní cena by vycházela z množství emisí oxidu uhličitého, které vyprodukuje nejčastěji používaný typ letadla na jednoho cestujícího," řekl ČTK k záměru mluvčí ministerstva Jakub Kašpar.

Praha chce kvůli bezdomovcům zřídit speciální jednotku strážníků

Speciální jednotku městské policie, která by měla zesílit represi vůči bezdomovcům, chce zřídit hlavní město Praha. Hodlá tím dosáhnout toho, aby lidé bez domova opustili území města nebo se začlenili do společnosti. Novinářům to v úterý řekl náměstek primátora Jiří Janeček. Podle některých sociálních pracovníků ale represe problém bezdomovectví nevyřeší. Janeček zdůraznil, že každého bezdomovce, který projeví zájem o práci, město zaměstná. "Máme volná místa v organizacích zřízených městem, například v dopravním podniku," uvedl Janeček. Magistrát nechce podporovat lidi bez domova na úkor ostatních Pražanů. Podle Janečka například není důvod, proč by město mělo za bezdomovce platit poplatky u lékaře. V případě Miroslava Szamszeliho, který zachránil dítě odložené do kontejneru, bude ale Praha jednat jinak, považuje jej totiž za hrdinu. Se zřízením speciální jednotky městské policie nesouhlasí někteří sociální pracovníci.

Lidé s kočárky mohou v Brně na špatně stojící auta lepit značky

Brněnští rodiče, kteří se někdy mezi špatně zaparkovanými auty marně snaží projekt s kočárkem, mohou nyní dát řidiči svou nelibost najevo. Občanské sdružení Brno - věc veřejná nechalo natisknout 10.000 samolepek "rozhněvaných matek". Maminky či otcové je mají lepit na špatně zaparkovaná auta, řekla v úterý ČTK brněnská zastupitelka Kateřina Dubská. Nápad začít na auta parkující na chodníku lepit samolepky, okopírovali Brňané v Bratislavě. V Brně bude samolepky distribuovat Mateřské centrum Sedmikráska v městské části Nový Lískovec. "Budeme rádi, když si pro ně budou lidé chodit a používat je," uvedla za centrum Magda Chmelařová.

Bývalý Ústav šlechtičen se otevírá kultuře a umění

Ke zrekonstruovaným památkám na Pražském hradě v úterý přibyl Ústav šlechtičen v Jiřské ulici. Rekonstrukce trvala v několika etapách 15 let a stála téměř 400 milionů korun. Cílem oprav bylo navrátit rozsáhlému objektu, který doznal výrazných změn především ve 20. století, jeho barokní a renesanční podobu. Palác se pro veřejnost otevře na jaře se zahájením turistické sezony. Palác, který byl slavnostně otevřen za účasti prezidenta Václava Klause, premiéra Mirka Topolánka a dalších českých politiků a diplomatů, bude sloužit výstavám a dalším kulturním akcím. Prezident poděkoval všem, kdo se na dlouholeté rekonstrukci velkého objektu v areálu Pražského hradu podíleli. "Pražský hrad je tak obrovský komplex budov, že ani za pětileté prezidentské období není možné všechny vidět," uvedl Klaus.

Centrem budovy je Rožmberský palác, který nechali Rožmberkové po velkém požáru Hradu v roce 1541 postavit v letech 1545 až 1574. Roku 1600 palác získal výměnou císař Rudolf II. a spojil jej s Královským palácem. Ve 20. letech 18. století byl palác zvýšen o druhé patro. V polovině 18. století byl za Marie Terezie radikálně přestavěn na Ústav šlechtičen. SOS:

Náměstkyně primátora: Oprava Domu umění v Brně se letos stihne

Oprava brněnského Domu umění by se měla stihnout ještě letos. Radní města v úterý rozhodli, že výstavní budovu opraví za 44 milionů korun firma Tocháček. Dodavatele stavby měli původně radní vybrat už loni v listopadu. Podle náměstkyně primátora Barbory Javorové se zpoždění dožene. Firma by měla rekonstrukci stihnout do prosince, řekla náměstkyně ČTK. "Je to firma, která má s historickými věcmi zkušenost. Opravovali například Špilberk," uvedla politička. Sídlo Domu umění bylo postaveno v roce 1910 ve stylu vídeňské secese podle návrhu Heinricha Rieda. Brněnské německy mluvící menšině sloužilo jako výstavní síň. Po druhé světové válce převzalo dům město a architekt Bohuslav Fuchs jej přestavěl v duchu "brněnského funkcionalismu". Podle ředitele výstavní instituce Rostislava Koryčánka dům opravu nutně potřeboval.

Americká houslistka Josefowiczová vystoupí s Českou filharmonií

Světoznámá americká houslistka Leila Josefowiczová vystoupí ve čtvrtek a pátek v doprovodu České filharmonie (ČF) v Dvořákově síni Rudolfina. Orchestr zahraje pod taktovkou Rakušana Waltera Wellera. Na programu zazní předehra k symfonické básni Romeo a Julie od Petra Iljiče Čajkovského, Koncert a moll pro housle a orchestr od Dmitrije Šostakoviče a Symfonie B dur od Alexandra Glazunova. Josefowiczová vystoupila již s filharmoniky loni, kdy na konci srpna úspěšně zahájila prolog letošní sezony ČF. Tehdy ve vyprodané Dvořákově síni zazněl ryze beethovenovský program, který se skládal z předehry Coriolanus, Symfonie č. 1 a Houslového koncertu D dur.

Karel Gott se v Las Vegas oženil s Ivanou Macháčkovou

Populární český zpěvák Karel Gott se v pondělí ve Spojených státech oženil se svou dlouholetou přítelkyní Ivanou Macháčkovou. Svatební obřad se odehrál odpoledne místního času ve svatební kapli v Las Vegas. ČTK o tom informoval Jiří Hořčica z agentury Bison & Rose. Jde o první sňatek osmašedesátiletého mnohonásobného Zlatého a Českého slavíka. Gott s o 36 let mladší novomanželkou zároveň potvrdili, že čekají druhé dítě, mají již spolu dvacetiměsíční dceru Charlottu Ellu.

Počasí

Ve středu bude polojasno až oblačno, později se místy přidá déšť, ve vyšších polohách budou srážky sněhové. Teploty od 1 do 4 st. C., na Moravě kolem 0 st., na horách 1 st. C. Mírný jižní až jihozápadní vít, na Českomoravské vrchovině a na severních horách čerstvý, v nárazech do 50 km/hod.