Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Ministr navrhl kárné řízení s předsedkyní NS Ivou Brožovou

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil navrhl kárné řízení s předsedkyní Nejvyššího soudu Ivou Brožovou. ČTK to dnes řekla mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Kuncová. Důvodem je téměř čtyřicetimilionová pokuta, kterou Nejvyššímu soudu uložil finanční úřad, a její zatajení před ministerstvem. Oficiálně byl návrh na zahájení kárného řízení podán kvůli závažnému porušení zákona o majetku státu a porušení povinnosti při výkonu veřejné správy. Mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig pouze uvedl, že "soud neprohospodařil ani korunu" a nedostatky vznikly administrativní chybou.

Podle Kuncové uložil Finanční úřad v Brně 11. června platební výměr, podle kterého musel soud zaplatit odvody a penále téměř 40 milionů korun. Soud totiž podle finančního úřadu opakovaně pochybil při investiční výstavbě realizované NS v letech 2003 a 2004. "Ministr spatřuje kárné provinění v tom, že se Brožová nijak nesnažila vysvětlit a zdůvodnit postup Nejvyššího soudu a nevyužila práva odvolat se. Dalším pochybením podle ministra bylo, že Brožová o celé záležitosti neinformovala ministerstvo, coby správce rozpočtové kapitoly, ačkoli věděla, že je (odvody a penále) nebude možné hradit z rozpočtu NS," řekla Kuncová. Podle ní to Brožová udělala až 14. listopadu, když žádala o navýšení rozpočtu pro soud.

Ke spokojenosti českých vinařů se víno bude smět doslazovat

Evropská unie se ve středu dohodla na reformě evropského trhu s vínem. Evropskou komisí navrhovaný zákaz doslazování vína řepným cukrem, s nímž některé státy, včetně Česka, nesouhlasily, nakonec z reformy vypadl. ČR také získá od roku 2009 vyšší dotace na restrukturalizaci vinic, v roce 2009 to bude oproti původně plánovaným 1,6 milionu eur (asi 42 milionů korun) celkem tři miliony eur (necelých 80 milionů korun); od roku 2015 se suma zvyšuje z 2,2 milionu eur na 5,2 milionu eur (zhruba 137 milionů korun). Podle náměstka ministra zemědělství Stanislava Kozáka se tak ČR podařilo vyjednat maximum z možného.

Vláda: Věková hranice trestní odpovědnosti se snižovat nemá

Hranice věku trestní odpovědnosti se snižovat nemá. Vláda sice ve středu schválila návrh nového trestního zákoníku, snížení věku trestní odpovědnosti z 15 na 14 let ale nakonec nepodpořila. Na středeční tiskové konferenci po jednání kabinetu to novinářům oznámil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Novela obsahuje řadu dalších změn, například tvrdší postihy pro zločince. Případné snížení věkové hranice trestní odpovědnosti tak zůstane na poslancích a senátorech. Pokud kodex přijmou i sněmovna a Senát a podepíše ho prezident, začnou soudci podle nových pravidel posuzovat trestné činy od roku 2009. Předseda legislativní rady a ministr Cyril Svoboda (KDU-ČSL) už dříve nevyloučil, že návrh zákoníku ještě drobně pozmění při projednávání ve sněmovně poslanci a později senátoři. Živě diskutovat se bude například i o tom, zda by nebylo dobré zařadit mezi trestné činy nebezpečné pronásledování, jak žádají ženské organizace.

Vláda nechce rušit poplatky ve zdravotnictví, rozhodne parlament

Vláda ve středu podle očekávání odmítla sociálnědemokratický návrh na zrušení poplatků ve zdravotnictví, které mají lidé od ledna platit. O předloze ČSSD však rozhodne až parlament a tam už nebude bez šance na úspěch. Zdá se přitom, že koalici se nepodaří zákon z dílny ČSSD hned v prvním kole sněmovní debaty zamítnout, protože opoziční předlohu zřejmě "podrží" nejen bývalý sociální demokrat Miloš Melčák, ale i lidovec Ludvík Hovorka. Tento křesťanský demokrat právě kvůli svým výhradám k poplatkům jako jediný koaliční poslanec v létě nepodpořil reformu veřejných financí. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) poplatky hájí, podle něj omezí plýtvání ve zdravotnictví. Opozice má jiný názor. Upozorňuje na to, že z reformy financí vyplývají pro lidi i další náklady a zatěžovat je od ledna ještě poplatky ve zdravotnictví nelze. Jedním z autorů návrhu na jejich zrušení je poslanec ČSSD David Rath.

Na drahé léky na recept si lidé od ledna připlatí méně

Na drahé léky na recept si lidé od Nového roku připlatí méně. Menší doplatek budou dávat i za velká balení levných léků. Lékárníci jim také budou moci nabízet levnější náhrady přípravku napsaného na receptu. Novinářům to ve středu řekl prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček. Viceprezident komory Michal Hojný občany vyzval, ať se lékárníků na své léky ptají. Profesor Pavel Klener, který v roce 1990 jako ministr zdravotnictví s návrhem platit za recept a pohotovost nepochodil, vyšší pravomoci lékárníků zpochybnil. ČTK řekl, že o léčbě má rozhodnout lékař.

Novela občanského soudního řádu má zvýšit ochranu dětí

Vláda ve středu schválila návrh novely občanského soudního řádu zpracovaný ministerstvem spravedlnosti, který má zvýšit ochranu dětí. Norma zavádí například zvláštní řízení při řešení mezinárodních únosů dětí. Pro případ sporu rodičů pak definuje takzvané vhodné prostředí, kam lze dítě umístit, když soud rozhodne o jeho odebrání z rodinného prostředí. Ministerstvo chce, aby novela začala platit již od července 2008, a zřejmě tedy požádá sněmovnu o urychlené projednání. "Jejím cílem je obecně ochránit práva dítěte, posílit práva dítěte, a to ve všech řízeních, která se dětí dotýkají," charakterizoval normu na středeční tiskové konferenci po jednání vlády ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

Příplatek k důchodu dostanou i pozůstalí po obětech komunismu

Příplatek k důchodu budou moct zřejmě pobírat i pozůstalí po lidech, kteří byli za komunismu popraveni po politických procesech či při nich zemřeli ve vazbě. Nárok na něj budou mít podle nařízení vlády, o jehož schválení ČTK informovala mluvčí kabinetu Jana Bartošová, i pozůstalí po osobách, které byly zastřeleny při pokusu o překročení hranic tehdejšího komunistického Československa. Vláda naopak nesouhlasí s návrhem poslanců ČSSD, podle kterého by příspěvek k důchodu dostávali také bývalí vojáci z povolání a další zaměstnanci ministerstva obrany, kteří museli svá místa mezi lety 1948 a 1980 z politických důvodů opustit. Novinářům to po jednání vlády řekl premiér Mirek Topolánek (ODS).

S myšlenkou odškodnit pozůstalé po popravených v politických procesech a zemřelých ve vazbě přišla Konfederace politických vězňů. Navrhovala také doplnit seznam lidí, kteří již nyní příplatky k penzi pobírají, o pozůstalé po osobách zastřelených na hranicích při útěku ze socialistické vlasti. "Detaily, komu se to dává, neznám, jde ale o nápravu křivd," řekl po jednání vlády Topolánek s tím, že předlohu připravoval ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS).

Vláda podruhé za sebou neschválila změny v silniční dani

Vláda podruhé za sebou neschválila novelu zákona o silniční dani. Na tiskové konferenci to řekl premiér Mirek Topolánek. Vláda si chce nechat ještě vypracovat studii dopadu a zákon podle Topolánka zřejmě přijme 9. ledna. Podle návrhu ministerstva financí se má sleva ze základní sazby daně nově odvíjet od stáří vozu a nikoli od emisní třídy Euro, jak je tomu nyní. "Máme tam ještě nějaký prostor," řekl Topolánek bez bližších podrobností. Stejný návrh odložila vláda minulý týden, kdy jako důvod uvedla připomínky strany zelených a ministerstva životního prostředí.

Vláda odmítla novelu zákona, který má ztížit krádeže kovů

Vláda ve středu odmítla poslanecký návrh novely zákona o odpadech, který má ztížit krádeže kovů. Po jednání kabinetu to oznámil premiér Mirek Topolánek. Skupina poslanců ČSSD a KSČM navrhuje, aby se rozšířil okruh odpadů, u kterých jsou provozovatelé sběren povinni zjišťovat totožnost prodávajícího. Vláda dokument pošle zpět do sněmovny, která o jeho osudu rozhodne. Na seznam sledovaných surovin má podle novely zákona přibýt železo. Některé věci, například umělecká díla nebo součástky strojů, by majitelé sběren navíc nemohli 48 hodin od vykoupení prodat dál nebo s nimi cokoli provádět. Toto opatření má pomoci poškozeným, aby mohli ve sběrnách dohledat odcizený majetek.

Vláda schválila 600 milionů korun pro propuštěné železničáře

Vláda ve středu schválila sociální program pro propuštěné železničáře na několik dalších let. V programu je 600 milionů korun a měl by se týkat zhruba 4000 lidí. Na dotaz ČTK to po jednání kabinetu řekl ministr financí Miroslav Kalousek. "Připravujeme polštář pro případ, že by došlo na nějaká personální opatření, celý systém se mění, tak chceme být připraveni na všechny možné eventuality," sdělil ČTK v úterý ministr dopravy Aleš Řebíček. Dokument je klíčový pro železniční odboráře, kteří původně jeho schválením podmiňovali podpis kolektivní smlouvy. Nakonec ustoupili a podepsali smlouvu již v úterý.

Vláda se sešla naposled před svátky, příště zasedne až 9. ledna

Vláda se ve středu sešla naposled v letošním roce, ministři před sebou mají vánoční svátky, nesejdou se ani v týdnu po Novém roce. Příští zasedání se tak uskuteční až 9. ledna, řekla ČTK mluvčí kabinetu Jana Bartošová. "Vzhledem k tomu, že je konec roku, a řekl bych, že všichni meleme z posledního, tak nebudu ani rádoby vtipný. Přál bych si pod stromeček, abych měl víc času na své nejbližší, abych byl schopen nabrat síly," řekl novinářům na dotaz, co si přeje dostat na Štědrý den, předseda vlády Mirek Topolánek (ODS). Občanům Česka pak popřál, aby po "velmi turbulentním roce" brali s rezervou všechny poplašné zprávy, které předznamenávají příští rok. Jak na ně dopadne reforma veřejných financí, podle něj napoví až pohled do peněženek v únoru až březnu, proto se nemají nechat děsit. Lidé by si podle něj měli zachovat zdravý rozum, mít štěstí a být zdraví, aby nemuseli platit poplatky u lékaře, které vláda prosadila.

Ředitelem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu se stane Šlachta

Novým ředitelem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) se stane nynější zástupce ředitele republikové kriminálky Robert Šlachta. Ve funkci od začátku ledna nahradí dlouholetého šéfa Jana Kubiceho. Protikorupční policii pak povede elitní detektiv Jiří Novák, který vystřídá odcházející Renatu Strnadovou. Personální změny oznámilo vedení policejního prezidia. Kubice se zapsal do povědomí veřejnosti především svou zprávou pro poslance, v níž varoval před pronikáním organizovaného zločinu do státní správy. Tajná zpráva se dostala do médií a vzbudila na politické scéně velký rozruch. Šlachtovi je 36 let a u policie pracuje od roku 1990. Čtyři roky působil pod Jiřím Komorousem v Národní protidrogové centrále.

CVVM: Volby do sněmovny by vyhrála ČSSD s 35 procenty hlasů

Volby do Poslanecké sněmovny by v současné době vyhrála ČSSD s 35 procenty hlasů, druhá by skončila ODS s 28 procenty. Vyplývá to z prosincového průzkumu, který ve středu zveřejnila společnost CVVM. Výsledky korespondují s v úterý zveřejněným průzkumem agentury STEM, podle nějž by ve volbách zvítězili sociální demokraté se ziskem 33,3 procenta hlasů. Do sněmovny by se dostaly i všechny ostatní strany, které v ní teď působí. Komunisty by volilo 16,5 procenta lidí, Stranu zelených 11,5 procenta a lidovce 6,5 procenta voličů. Statistická chyba je větších stran 2,5 procenta, u menších 1,5 procenta. K podobným výsledkům dospěly i průzkumy a modely jiných agentur, které zjišťují voličské nálady. V pomyslném žebříčku preferencí si občas mění místo jen zelení a lidovci, naopak pořadí ČSSD, ODS a KSČM se již delší dobu nemění. ČSSD si udržuje náskok před ODS, která vyhrála loňské volby, již od léta.

Průzkum: Tři čtvrtiny lidí vědí o pátečním vstupu do Schengenu

Více než tři čtvrtiny lidí vědí, že Česká republika v pátek vstoupí do schengenského systému, tedy mezi vybranou skupinu členských zemí EU bez kontrol na vnitřních hranicích. Pouze 22 procent lidí starších 15 let o tomto vstupu neví. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti Westminster. Z těch, kteří o vstupu vědí, se tři čtvrtiny neobávají následků tohoto kroku. Naopak oceňují příjemnější cestování a spojení s Evropou. "Bylo to tu již za Karla IV. a bude zas," zní podle tazatelů jeden z argumentů. Naproti tomu 23 procent lidí se vstupu obává. Zaznívají mezi nimi obavy například z převaděčů lidí, pašeráků drog nebo vpádu islámských vojsk. Bojí se také, že přibude obchodníků s drogami, organizovaného zločinu nebo obchodu s lidmi a zvýší se zločinnost.

ČNB nechala sazby beze změny, hlavní na 3,5 procenta

Česká národní banka ve středu nechala sazby beze změny. Pro toto rozhodnutí hlasovalo ze sedmičlenné bankovní rady pět bankéřů; dva byli pro zvýšení sazeb o čtvrt procentního bodu. Hlavní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstává 3,5 procenta. K dalšímu zvýšení sazeb přistoupí ČNB podle odhadů na počátku února kvůli rostoucí inflaci. Rozhodnutí souvisí podle guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy s prognózou centrální banky. Ta počítá s postupným růstem úrokových sazeb, zároveň se ovšem poslední údaje z ekonomiky od ní příliš neodlišují. Existuje také větší riziko, že se nynější inflační šok přelije do inflačního očekávání v dalších dvou letech. Důležitý podle guvernéra při rozhodování začíná být i fakt, že od roku 2010 sníží ČNB inflační cíl ze tří na dvě procenta.

ČR patrně příští rok nesplní maastrichtské kritérium inflace

Česká republika pravděpodobně příští rok nesplní maastrichtské kritérium týkající se cenové stability. Upozorňuje na to společný dokument ministerstva financí a České národní banky, který vyhodnocuje plnění těchto kritérií a stupeň ekonomické sladěnosti české ekonomiky s eurozónou. Materiál ve středu schválila vláda, oznámil na tiskové konferenci po jednání kabinetu ministr financí Miroslav Kalousek. Kalousek odmítl, že by neplnění tohoto cenového kritéria mělo zhoršit pověst Česka. "Kredit ČR by poškodilo, kdybychom nebyli schopni dodržet finanční disciplínu, kdybychom nebyli schopni dodržet své výdajové limity, kdybychom nebyli schopni snižovat deficit. Tento jev nikoliv," řekl. Jak ministr upozornil, zvýšení spotřebitelských cen postihne všechny státy EU kvůli zdražování surovin na komoditních burzách. Inflace stoupne především kvůli úpravě nepřímých daní v souvislosti s reformou veřejných financí, a ČR tak nebude plnit v tomto případě požadavky EU.

Ministerstvo podá trestní oznámení v kauze libyjského dluhu

Ministerstvo financí podá trestní oznámení v kauze deblokace libyjského dluhu, vzniklého ještě v době Československa. Podle Mladé fronty Dnes se na problém přišlo až nyní a v kauze figuruje mimo jiné náměstek někdejšího ministra financí Ivana Pilipa Libor Svoboda. "Na posledním mezivládním jednání předložila libyjská strana dopis z roku 1997, který zpochybňuje existenci tohoto dluhu. Vzhledem k tomu, že zmíněný dopis nemá ani základní předepsané náležitosti, obsahuje chyby a překlepy, jedná se evidentně o snahu poškodit zájmy České a Slovenské republiky a uvést v omyl libyjskou vládu," řekl ministr financí Miroslav Kalousek. Úřad proto podle něj podává na základě tohoto dokumentu podnět k šetření orgánům činným v trestním řízení. Libyjský dluh je navíc do současnosti plně evidován v národních bankách obou států a o jeho dořešení budou dále pokračovat jednání s libyjským ministerstvem financí.

Kalousek: MF připraví nový loterijní zákon, současný návrh zastaví

Ministerstvo financí začne v příštím roce připravovat nový návrh zákona upravujícího sázení a loterie. Připomínkové řízení k současné legislativní předloze bylo na základě rozhodnutí vlády ukončeno. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr financí Miroslav Kalousek. Doposud připravovaný návrh nového herního zákona měl platit od ledna 2009. Aktuální návrh herního zákona silně kritizovala města a obce a nelíbil se ani provozovatelům hazardu. Ministerstvo se chce nyní vrátit zpět a začít od počátku. "Ten správný krok je předložit k diskusi věcný návrh zákona, diskutovat koncepci, učinit zásadní politická rozhodnutí, a pak tato rozhodnutí přepsat do legislativní podoby," uvedl Kalousek.

Klaus podepsal zákon posilující příjmy obcí z daňových výnosů

Obce dostanou v příštím roce z daňových výnosů navíc až 4,6 miliardy korun. Polepší si zejména vesnice a menší města. Se změnou počítá novela zákona o rozpočtovém určení daní, kterou ve středu podepsal prezident Václav Klaus. Norma má odstranit skokové rozdíly v příjmech obcí, které jsou dané hlavně počtem jejich obyvatel. V příjmech si naopak pohorší 21 měst včetně Olomouce; toto krajské město připraví navrhovaná změna v příštím roce o 150 milionů korun. "Po dohodě s magistrátem města Olomouce vláda řeší tento problém jednorázovou dotací ve výši 250 milionů korun, kterou si pak město samo rozloží do jednotlivých let tak, aby to vyhovovalo jeho finančnímu plánování," uvedl nedávno v Senátu ministr financí Miroslav Kalousek. Zbývající dvacítka měst podle něj nemá šanci poznat v běžném životě propad svých příjmů, neboť se bude pohybovat v řádu desetin procent.

Finanční ředitelkou České televize bude Oravcová

Novou finanční ředitelkou České televize bude Lujza Oravcová (48), která dosud přechodně vedla brněnské studio ČT. Během středečního veřejného jednání Rady ČT to řekl generální ředitel Jiří Janeček. Oravcová nahradí bývalého finančního ředitele Františka Lamberta, který podal k 31. říjnu výpověď. Lambert působil od léta 2003 jako vrchní a posléze programový ředitel ČT. Obě funkce přestal vykonávat poté, co vyšlo najevo, že byl v minulosti veden jako člen komunistických Lidových milicí. Následně se stal finančním ředitelem. Oravcová působila v brněnském studiu ČT od 1. dubna jako vedoucí ekonomiky a správy. Do té doby byla ekonomickou ředitelkou Slovenské televize Bratislava.

Rada ČT ředitelem brněnského studia jmenovala Karla Buriana

Rada České televize ve středu na návrh generálního ředitele Jiřího Janečka jmenovala na šestileté funkční období ředitelem brněnského televizního studia Karla Buriana. Funkce se ujme 1. ledna 2008. Janeček uvedl, že mu Buriana jednomyslně doporučila výběrová komise. V ní zasedla například programová ředitelka ČT Kateřina Fričová, personální ředitel ČT Jan Mrzena, ředitel Televizního studia Ostrava Ilja Racek a ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek. Burian v minulosti působil jako šéf zpravodajství brněnského studia ČT, ale v lednu 2001 se funkce vzdal. Od září loňského roku je ředitelem zpravodajství Regionální televizní agentury.

ČEZ postaví do čtyř let na Tachovsku větrný park o výkonu 26 MW

ČEZ postaví do čtyř let u Stříbra na Tachovsku 13 větrných elektráren s výkonem 26 MW, největší větrný park na západě Čech. Investor už získal souhlasy obcí, řekl ČTK regionální mluvčí ČEZ Martin Sobotka. Plánované investice firma neuvedla. "Stříbrská lokalita je z hlediska technických i větrných parametrů velmi vhodná. Na začátku roku 2012 by tam mělo stát 13 větrných elektráren, každá s výkonem dva megawatty," řekl ředitel ČEZ Obnovitelné zdroje Josef Sedlák. Do tří let chce firma postavit v ČR 40 větrných elektráren s výkonem přes 100 MW. Všude už získal investor souhlasy obcí.

Školy dostanou novou příručku pro práci s romskými dětmi z ghett

Základní a střední školy by měly v lednu dostat novou příručku, která jim má pomoci pracovat s romskými dětmi z takzvaných ghett. Tisícovku těchto publikací vytvořila společnost Člověk v tísni. Uspořádala také kurzy pro vyučující, v nichž se učili začlenit do výuky informace o sociálním vyloučení a předávat je žákům. Kurzy a publikace jsou součástí projektu, který ve středu představil jeho koordinátor Tomáš Nikolai. Podle analýzy existuje v ČR více než 300 chudinských domů, ulic a čtvrtí, v nichž žijí převážně Romové. Může to být až 80.000 lidí. Dospělí bývají bez práce, rodiny žijí ze sociálních dávek. Děti z ghett končívají často ve speciálních školách.

Úředníci před Vánoci pomáhají v obchodech i na poštách

Úředníci některých firem v těchto dnech vyměnili teplo a klid kanceláří za rušný provoz obchodů či pošt, aby kolegům pomohli zvládnout předvánoční nápor zákazníků. Několik stovek úředníků ze své centrální kanceláře poslala do vánočně vyzdobených obchodů například společnost Tesco Stores ČR, a manuální práce čeká také na část administrativních zaměstnanců České pošty, která podobně jako obchodníci zažívá v posledních dvou týdnech před Vánoci největší nápor z celého roku.

Zelenka požádal soud o propuštění z vazby, rozhodne se ve čtvrtek

Bývalý zdravotník Petr Zelenka, který je obžalován ze sedmi vražd a deseti pokusů o vraždu pacientů v havlíčkobrodské nemocnici, ve středu požádal Krajský soud v Hradci Králové o propuštění z vazby. Soud o jeho žádosti rozhodne ve čtvrtek. Zelenka se neveřejného jednání překvapivě zúčastnil. "O vazbě obžalovaného bude rozhodnuto ve čtvrtek, rozhodnutí musí být doručeno účastníkům řízení a až poté s ním bude seznámena veřejnost," řekl novinářům mluvčí soudu Michal Strnad, který odhadl, že rozhodnutí by mohlo být známé během příštího týdne.

SZPI zakázala prodej přípravku obsahující anabolické steroidy

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala prodej potravinového doplňku Young Star, obsahuje velké množství zakázaných anabolických steroidů. Laboratorní analýzy prokázaly, že výrobek obsahuje anabolický steroid dehydroepiandrosteron (DHEA) v poměru větším než 13 gramů na jeden kilogram přípravku. S tak vysokým obsahem steroidů ve výrobku se odborníci SZPI dosud nesetkali, řekla mluvčí SZPI Martina Šmídtová.

Český Těšín a polský Těšín asi spojí tramvaj na podvozku autobusu

Český Těšín a polský Těšín zřejmě spojí vozy vypadající jako historická tramvaj, budou ale jezdit na podvozku autobusu. Obě radnice tak chtějí navázat na tradici. Do roku 1921 oběma částmi kdysi jednoho města vedla tramvajová trať. Města ji chtěla obnovit, vybudování nové trati by ale bylo příliš nákladné. Proto zvolila toto řešení, řekla ČTK mluvčí českotěšínské radnice Dorota Havlíková. Projekt umožnil hlavně blížící se vstup Česka a Polska do takzvaného schengenského prostoru, mezi jehož členskými zeměmi nejsou hraniční kontroly. Nynější imitace tramvajových vozů by měla být hlavně lákadlem pro turisty.

Hospodaření Národního divadla Brno letos skončí v plusu

Brněnské Národní divadlo letos po dlouhé době s největší pravděpodobností skončí v několikamilionovém plusu oproti původnímu finančnímu plánu. Více peněz se podařilo vydělat například díky nasazení scénického provedení Vánoční mše Jana Jakuba Ryby. Od konce léta vede divadlo Daniel Dvořák, bývalý šéf pražské první scény, který ve středu novináře s výsledky seznámil. Divadlo každoročně přijme na provoz asi 200 milionů korun z městského rozpočtu. Dalších 40 až 50 milionů utrží ze vstupného a pronájmů prostor. V minulých letech se opakovaně nepodařilo finanční plán naplnit a město muselo dodatečně uvolňovat další peníze. Hospodaření bylo spolu s nejasnou koncepcí a špatnou propagací jedním z důvodů, proč brněnští radní odvolali někdejšího šéfa Zdeňka Prokeše.

Čeští designéři vyhráli v mezinárodní soutěži

S nádobkou ve tvaru lidského srdce i s žílami a tepnami vyhráli čeští autoři mezinárodní designérskou soutěž pro mladé talenty. Výsledky byly vyhlášeny v Paříži, kde se koná i výstava všech soutěžních prací. Návrh Dirty Design Studia zaujal porotu v čele s Bořkem Šípkem mezi 70 projekty. Třetí místo obsadil také český designér Zdeněk Vacek. ČTK to ve středu sdělila Eva Nepokojová z agentury zastupující pořadatele soutěže Artzept, firmu Zepter International. Tématem letošní soutěže byla nádoba s víkem. Porota vybrala nejlepší práce, které byly nejen funkční, ale i esteticky atraktivní a pokrokové.

Zemskému muzeu stoupla návštěvnost, letos přišlo už 200.000 lidí

Moravskému zemskému muzeu v Brně letos oproti loňsku výrazně stoupla návštěvnost. Do těchto dnů si některou z výstav prohlédlo už 200.000 lidí, což je o 33.000 více než loni. ČTK to řekla Lucie Zahradníčková z programového oddělení muzea. Důvodem je podle ní znovuotevření pisáreckého pavilonu Anthropos po rekonstrukci a mimořádný úspěch výstavy Hračky nestárnou, která byla určena dětem. Moravské zemské muzeum je po pražském Národním muzeu druhou největší podobnou institucí v zemi. Zároveň je druhým nejstarším muzeem v Česku, vzniklo už v roce 1817.

Počasí

Zataženo nízkou oblačností. Nejnižší čtvrteční ranní teploty -4 až -8 stupňů, při zmenšené oblačnosti a sněhové pokrývce kolem -12. Nejvyšší odpolední -4 stupně až 0, na horách kolem +6. Slabý proměnlivý vítr.