Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Strana zelených: Spor ohledně výběru ministra školství přetrvává

Spor ohledně výběru ministra školství ve Straně zelených přetrvává. V neděli kvůli tomu rezignoval šéf Republikové rady Strany zelených Dalibor Stráský a účastníci krajské konference jihočeské organizace SZ v Českých Budějovicích otevřeli otázku kompetencí republikové rady a ostatních orgánů strany. Zatímco předseda strany Martin Bursík si nemyslí, že je nominace ministrů v kompetenci republikové rady, někteří členové SZ si stanovy vykládají jinak.

Podle Stráského spor o ministra vyhrotil problémy týkající se fungování strany. Potvrdila je i první místopředsedkyně strany a bývalá ministryně školství Dana Kuchtová. Tento kompetenční spor podle ní ukazuje na hlubší problém ve Straně zelených. "Máme čím dál intenzivnější pocit, že předseda stále víc věcí rozhoduje sám a že spolurozhodování širších grémií většinou odmítá," řekla novinářům Kuchtová. Bursík označil pojem kompetenční spor za zvláštní, protože ve stanovách má podle něho republiková rada explicitně vymezené kompetence a není tam uvedeno, že by rozhodovala o nominacích ministrů vlády. "Tohle je politický tlak, kterým si vlastně republiková rada chce získat více prostoru, nežli ve stanovách má," řekl ČTK. Tuto snahu označil za velice nepraktickou, protože republiková rada v počtu zhruba 60 lidí může podle něho stěží posuzovat a vybírat kandidáty na ministry.

Předsednictvo Strany zelených a její poslanecký klub bude o kandidátech na post ministra školství jednat již v pondělí odpoledne. Kuchtová prosazuje poslankyni Olgu Zubovou, Bursík chce přivést svého kandidáta z akademické obce, jeho jméno však tají.

Podle bavorského ministra je otevření hranic na východ předčasné

Odstranění hraničních kontrol na pomezí Německa s Českem a Polskem po blížícím se rozšíření schengenského prostoru k 21. prosinci je podle bavorského ministra vnitra Joachima Herrmanna předčasné. Neškodilo by ještě předtím uskutečnit některá bezpečnostní opatření, například rozšířit identifikaci osob podle DNA do všech států schengenského systému, řekl ministr pro list Bild am Sonntag. "Jeden, dva roky navíc by nám docela pomohly, abychom do našeho společného evropského domu zabudovali to či ono varovné zařízení navíc," uvedl Herrmann. Srovnávací identifikace podle DNA a výměna těchto dat by podle něj měla být mezi všemi státy systému na stejné úrovni, jako má již nyní Německo s Rakouskem nebo Španělskem. Mnoho německých občanů má prý nepříjemný pocit, když myslí na blížící se otevření hranic s Polskem a Českem. "Když se nechávají otevřené domovní dveře, hrozí nebezpečí, že vejdou nejen přátelé, ale i nechtění hosté," připomněl. V bezpečnosti příhraničních oblastí ale nedojde k žádným škrtům. "Neexperimentujeme s bezpečností našich občanů. Nehledě na otevření hranice nestáhneme v Bavorsku ani jednoho z policistů z příhraničních oblastí s Českem," zdůraznil Herrmann.

Politologové: ODS na kongresu málo diskutovala program strany

Politologové se domnívají, že ODS na sobotním kongresu v Praze řešila spíše vnitřní stranické problémy a částečně tak opomenula programové otázky. Podle Tomáše Lebedy ze Sociologického ústavu Akademie věd strana například mohla vůči voličům vyslat jasné poselství, jak chce ve zbytku volebního období postupovat. Kongresu dominovala mimo jiné diskuse o znovuzvolení Václava Klause prezidentem, premiér a šéf strany Mirek Topolánek také uvedl, že stranický kongres má být především demonstrací síly, jednoty a schopností strany.

Politolog Petr Just si však myslí, že jednota ve straně je pouze krátkodobá. "Nemyslím si, že by to znamenalo utlumení vášní," řekl ČTK. Podle něj totiž například opozice kolem Vlastimila Tlustého bude v některých otázkách nadále vyjadřovat odlišný názor. Podle Lebedy konflikty ve straně vyplývají především z ideových a programových rozporů. ODS je totiž při prosazování programu limitovaná rozložením poslaneckých mandátů ve sněmovně. Koalice má totiž pouze sto vlastních poslanců. Justa také nepřekvapilo, že ODS vyslovila jednoznačnou podporu znovuzvolení Václava Klause. Podle něj se případná protiklausovská rebelie může objevit spíše při samotné volbě, která je tajná. "Navenek bude strana postupovat jednotně," dodal. Naopak si myslí, že výzva sjezdu, aby zákonodárci ODS zajistili Klausovi maximální možnou podporu, nic nezmění na stanovisku zelených, kteří znovuzvolení současné hlavy státu dlouhodobě odmítají. S tím souhlasí také Lebeda. "U zelených je jasné, že si nemůžou dovolit prezidenta podpořit," řekl. Podle Justa zelení stále chtějí volit případného Klausova protikandidáta, kterým by mohl být například ekonom Jan Švejnar. "Když žádný protikandidát nebude, tak odevzdají prázdné hlasovací lístky," dodal.

Česká lékařská komora zmírnila pravidla pro volbu viceprezidenta

Česká lékařská komora zmírnila pravidla pro volbu viceprezidenta. Kvůli vysokému volebnímu kvoru se jí už skoro dva roky nedařilo druhého nejvýše postaveného člena komory vybrat. Dosud musel vítěz získat nadpoloviční většinu hlasů všech pozvaných delegátů. Nyní může po těchto dvou kolech následovat třetí, kde bude ke zvolení stačit prostá většina přítomných, řekl v neděli ČTK mluvčí ČLK Michal Sojka. Na složitost systému upozorňovali někteří členové komory už v minulosti, naposledy v sobotu na sjezdu ČLK v Brně prezident Milan Kubek. Viceprezident se totiž volil i letos neúspěšně. Žádný ze tří kandidátů nezískal dost hlasů. Nejblíže vítězství byl předseda vědecké rady komory Aleš Herman, ke zvolení mu chybělo 49 hlasů, získal jich 130.

Kochan od návrhu na změny ve zdravotnických komorách neustoupí

Poslanec Jozef Kochan (ODS) nestáhne svůj návrh na změny ve fungování profesních komor lékařů, zubařů a lékárníků. Stažení požaduje Česká lékařská komora (ČLK), návrh podle ní oslabí pozici stavovských organizací. Kochan ale v neděli na sjezdu ČLK řekl, že návrh do prvního čtení pustí. Za komoru se postavil exministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) a komunistická poslankyně Soňa Marková, poslanci zelených a lidovců budou o návrhu teprve jednat. Prezident komory Milan Kubek se chce v úterý v Poslanecké sněmovně se zákonodárci sejít a o podpoře návrhu diskutovat. "Návrh je účelový, je to útok na samotnou podstatu demokracie v České republice," upozornil.

Poslanecký návrh například vyžaduje, aby pro platnost voleb orgánů ČLK se jich účastnila nadpoloviční většina oprávněných voličů - lékařů. To je podle komory likvidační. ČLK poukazuje například na to, že pokud budou volby neúspěšné, nebude mít komory kdo řídit. Pokud vedení nebude zvoleno, až do další volby by měla komoru řídit čestná rada, navrhuje Kochan. Co se ale stane, pokud čestné radě vyprší mandát, neuvedl. "Mohl by to vyřešit další zákon," podotkl. Návrh hovoří také o ministerském dozoru nad komorami. Tuto pasáž v sobotu na sjezdu odmítl i ministr Tomáš Julínek. "Jsem připraven vystoupit s návrhem na zamítnutí, protože ten návrh je špatný," uvedl Rath, předseda zdravotního výboru Poslanecké sněmovny.

Odbory chtějí v příštím roce zvýšit mzdy o osm procent

Odbory budou požadovat pro příští rok v průměru osmiprocentní nárůst mezd. Vyplývá to z vyjádření místopředsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslava Zavadila v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Podle makroekonomického analytika ČSOB Tomáše Sedláčka je však reálný pro ekonomiku čtyřprocentní nárůst. "Je to nereálné v podmínkách české ekonomiky. Sice roste produktivita práce, čekáme vyšší inflaci, nicméně bych se smiřoval spíše s nižším číslem," uvedl k požadavkům odborů Sedláček. "Chceme růst mezd, který pokryje inflaci a zároveň ukrojí částečně z toho hrubého domácího produktu, který poroste. V jednotlivých odvětví poroste i produktivita práce," řekl Zavadil. Česká ekonomika i zaměstnanci podle Sedláčka bohatnou nyní i díky posilování koruny. "ČR zbohatla za poslední dva roky vůči eurozemím o deset procent, což je neuvěřitelný posun. Kdyby toto nebylo, české mzdy by rostly rychleji," upozornil. Pro reálný růst mezd nyní podle něj není důvod.

ERÚ: Elektřina pro domácnosti příští rok podraží o zhruba 10 pct

Elektrická energie pro domácnosti v příštím roce podraží v průměru okolo deseti procent. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to odhadl předseda Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt. Přesné číslo úřad oznámí na pondělní tiskové konferenci. Poplatky za přenos a distribuci elektřiny, tedy jedné ze složek konečné ceny, vzrostou podle analytiků v příštím roce o čtyři až pět procent. Fiřt přitom neočekává, že by tento nárůst byl pod úrovní inflace. Konečnou cenu energie podle šéfa ERÚ ovlivní zejména nákup silové elektřiny.

Pražská teplárenská i přes růst cen plynu nezmění ceny tepla

Pražská teplárenská nezmění od počátku prosince kvůli rostoucím cenám plynu cenu tepla. Firma to oznámila v tiskové zprávě. Uvedla, že od prosince zdraží ceny plynu pro velkoodběratele Pražská plynárenská o téměř devět procent. Zákazníky Pražské teplárenské jsou především velké průmyslové areály, administrativní centra, instituce, bytová družstva a společenství vlastníků, nikoli přímo domácnosti. Pražská teplárenská v roce 2006 hospodařila se ziskem 1,33 miliardy korun, což je přibližně o pětinu více než rok předtím. Celkové výnosy činily loni zhruba sedm miliard Kč a pohybovaly se tak na stejné úrovni jako v roce 2005.

ČSSD v Libereckém kraji sestavila kandidátku pro krajské volby

Lídrem kandidátky sociálních demokratů pro krajské volby v Libereckém kraji v roce 2008 zvolil v neděli sněm Stanislava Eichlera. Zkušený sedmačtyřicetiletý manažer dosud pracoval v oblasti pojišťovnictví a bankovnictví a je zastupitelem v Českém Dubu. ČTK o tom v neděli informoval předseda krajské organizace ČSSD Michal Kraus, kterého sněm znovu v jeho funkci potvrdil. Na druhém místě kandidátky je skokan na lyžích poslanec Pavel Ploc. Lídr kandidátky ČSSD v minulých volbách Vít Příkaský kandiduje až na pátém místě a současný náměstek hejtmana Karel Dolejší se na kandidátce propadl až na 18 místo a jeho šance na zvolení do krajského zastupitelstva jsou minimální.

Senát dostal 49 adeptů na členy rady ústavu pro studium totalit

Senát dostal celkem 49 kandidátů na členy Rady Ústavu pro studium totalitních režimů. Sobotu jako poslední den pro osobní doručení nominací nikdo nevyužil, řekl v neděli ČTK předseda senátní volební komise Josef Pavlata (ODS). "Musíme ještě do pondělí počkat, protože teoreticky někdo mohl podat přihlášku poštou," uvedl Pavlata. Nepokládá ale takové rozšíření seznamu adeptů za příliš pravděpodobné. Ústav se bude věnovat zkoumání materiálů z období komunismu a nacistické okupace českých zemí. Jeho sedmičlenná rada bude mít na starosti plán činnosti ústavu nebo jmenování jeho ředitele. Senát bude členy rady volit na schůzi, která začne 5. prosince. V souladu se zákonem jednoho člena vybere z nominací prezidenta republiky. Václav Klaus už navrhl senátorům zvolit předsedkyni Konfederace politických vězňů Naděždu Kavalírovou.

Čestné kolumbijské občanství pro Češku

Češka Lenka Bučková je mezi deseti cizinci, kterým kolumbijský prezident Álvaro Uribe udělil v úterý čestné občanství Kolumbie. Kolumbijské občanství je podle Uribeho poděkováním za to, že noví občané dali již v minulosti zemi své srdce. Bučková přijela do Kolumbie se svým otcem, který zde v letech 1992-1996 působil jako velvyslanec. Po jeho odjezdu v zemi zůstala a vystudovala tam střední i vysokou školu. "Mám zde většinu přátel, pracuji tu a jsem tu šťastná," řekla ČTK. "Více než o legální záležitost jde o pocit domova," vyjádřila své pocity ze získání čestného občanství.

Lidé z obou Těšínů mohou vstoupit do Schengenu společně

Vstup do schengenského prostoru mohou lidé z Českého Těšína na Karvinsku a polského Cieszyna oslavit společně. Slavnost se uskuteční na hraničním mostě na březích společné řeky Olše. Hodinu před půlnocí 20. prosince tam bude vyhrávat místní dechový orchestr, připravena bude teplá polévka z vojenské polní kuchyně a čaj. Akci završí velký ohňostroj, řekla ČTK mluvčí českotěšínské radnice Dorota Havlíková. Starostové obou Těšínů se rozloučí také s příslušníky cizinecké a pohraniční policie, kteří už na hraničních mostech nebudou pracovat. Podle Havlíkové starostové současně hodlají před občany podepsat dohodu o prodloužení spolupráce. Spolupracovat chtějí i ředitelé městské policie a polské stražy miejskiej, kteří chystají na jednom z hraničních mostů po vstupu do schengenského prostoru společnou česko-polskou policejní stanici. Plánují i smíšené policejní hlídky.

Adamovský kostel má znovu posvěcený oltář

Mimořádné řezbářské dílo v neděli posvětil brněnský biskup Vojtěch Cikrle. Oltář starý 500 let, který zobrazuje nanebevzetí Panny Marie, prošel za poslední rok rozsáhlou restaurací v Mikulově. Památka už by kostel v budoucnosti nikdy neměla opustit, protože její stav se bude průběžně kontrolovat, řekl v neděli ČTK adamovský kněz Jiří Kaňa. Adamovští zároveň slaví také 150. výročí přivezení oltáře do města. Oslavy vyvrcholily sobotním koncertem s netradiční videoprojekcí, v níž recitoval básně herec Ladislav Lakomý. Oltář vytvořilo mezi lety 1515 a 1526 šest řezbářů. Původně tvořil pouze jedno křídlo mnohem většího oltáře, který zdobil cisterciácké opatství ve Zwettlu v Dolních Rakousích. Část díla získal v roce 1857 pro nový kostel svaté Barbory v Adamově kníže Alois Lichtenštejn.

Pražské Divadlo na Vinohradech si připomnělo sto let existence

Pětiminutovým potleskem v sobotu večer poděkovali diváci slavnostního představení hry o kontroverzní herečce a předválečném filmovém idolu Adině Mandlové jeho hlavním protagonistům. Na jevišti se objevili i tvůrci inscenace v čele s režisérem Martinem Stropnickým a autorkou Milenou Jelínkovou. Inscenace připomněla 100 let existence pražského Divadla na Vinohradech, její oficiální premiéra je ohlášena na 30. listopadu. Hlavní roli ztvárnila Veronika Žilková. "Dějiny Divadla na Vinohradech jsou pestré - veselé, smutné i vzrušující," uvedla před představením Jiřina Jirásková, když s Viktorem Preissem diváky večera přivítala. Oba vzdali hold všem těm, kteří na těchto prknech byli před nimi. Ředitel divadla Jindřich Gregorini pak mezi publikem přivítal ministra kultury Václava Jehličku, sponzory a zástupce hlavního města Prahy jako zřizovatele. Skvělé kolegy a dramaturgy, velké role, velkorysé ředitele a báječné vinohradské publikum potom popřáli svým kolegům jménem Národního divadla v Praze Iva Janžurová a František Němec.

Jubileu Divadla na Vinohradech je věnována dvoudílná knižní publikace. První část obsahuje na více než 200 stranách informace o historii této scény doplněné archivními fotografiemi. Autor Jiří Žák v ní nabízí kopie materiálů z Národního muzea, vinohradského divadla, Divadelního ústavu, Památníku národního písemnictví, dobových časopisů, knih i soukromých sbírek. Druhý stejně obsáhlý díl se snímky z úspěšných inscenací je věnován proměnám hereckého souboru.

Mezinárodní festival poezie ve Valašském Meziříčí ovládly dívky

Třiačtyřicátý ročník Mezinárodního festivalu poezie, který o víkendu vyvrcholil ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku, ovládly dívky. V kategorii recitátorů do 19 let zvítězila Anna Hortová ze slovenské Nové Dubnice, mezi staršími recitátory kralovala Jana Trojanová z Rabštejnské Lhoty na Chrudimsku. ČTK o tom informoval mluvčí valašskomeziříčské radnice Josef Beneš. Přehlídka s více než čtyřicetiletou tradicí letos pozměnila název. Z Moravského je nyní Mezinárodní festival poezie. Podle organizátorů nový název lépe vystihuje podstatu soutěže, jež dlouhá léta nabízí srovnání české a slovenské recitační školy.

Nové divadlo v Plzni by se mohlo začít stavět v roce 2010

Nové divadlo, které nahradí v současné době už zcela nevyhovující scénu Komorního divadla, by se mohlo v Plzni začít stavět v roce 2010. Je to tom přesvědčená náměstkyně primátora Marcela Krejsová (ODS). Plzeň je zase o kousek blíž plánům na stavbu nového divadla, neboť od uznávané německé projekční kanceláře má dostat zdarma návrh na vnitřní uspořádání budoucího divadla, řekla Krejsová ČTK. "Pro divadlo je důležité to, jak funguje uvnitř, jak je uspořádáno provozně a jestli poskytuje komfort pro diváka," tvrdí Krejsová. Město by mělo od německé společnosti, která se zabývá technologiemi, vybavováním a vnitřním uspořádáním divadel, dostat během prvního prosincového týdne zpracovanou studii. Ta by měla poradit, jak zajistit v divadle dobrou akustiku, jak udělat všechna sedadla rovnocenná, aby ze všech byla stejně dobrá viditelnost, navrhne ozvučení, vybavení a vnitřní uspořádání.

Mistříňanka slaví 40. výročí, o její hudbu je pořád zájem

Dechovka dnes není slyšet z rádií, nehraje se už tak často ani v televizi. Jak ale dokládá jedna z prvních novodobých dechovek Mistříňanka, zájem o žestě je stále velký. Kapela právě slaví 40. výročí, za tu dobu odehrála tisíce koncertů a nepolevuje ani dnes. Nehraje už ale jen klasickou dechovku. Kvůli mladým posluchačům přibrala také upravené popové písničky, například hitmakera Karla Svobody, řekl ČTK zakladatel a kapelník souboru Antonín Pavluš. Mistříňanka ke 40. výročí odehrála speciální koncert. V hodonínském kulturním domě zahrála nejžádanější skladby. Oslavy završí několik prosincových vánočních koncertů. Běžných vystoupení má ročně asi stovku, z toho čtvrtinu v cizině. Přitom všech 14 muzikantů a čtyři zpěváci pracují. Skupina zkouší jednou týdně, dnes má dokonce vlastní nahrávací studio.

Starosta Jeseníku vydává knihu mapující příběhy v pohraničí

Osudy lidí žijící v česko-polském pohraničí v době před druhou světovou válkou i těsně po ní se rozhodl zachytit v knižní podobě jesenický starosta Petr Procházka. V knize s názvem Příběhy z pohraničí popisuje životní okamžiky lidí, se kterými se osobně setkal a mapuje i tamní historické události. Knihu, jejíž podklady starosta v roli historika sbíral několik let, hodlá pokřtít na začátku prosince. "Zajímalo mě především, co se na Jesenicku a v přilehlých oblastech odehrávalo třeba v roce 1938, kdy to v září vyvrcholilo přepadením Jesenicka. Začal jsem mapovat osudy lidí, kteří tuto dobu prožili a byli nakonec odejiti nebo zastřeleni. Do dneška se o tom nemluví a neví se o tom, že to byli první padlí. V knize nechybí i popis událostí, které se tady odehrávaly," řekl ČTK starosta Petr Procházka (ODS). Knížka má dvě části. Proti těmto příběhům postavil autor osudy a příběhy lidí na Jesenicku, Šumpersku či Bruntálsku po druhé světové válce, které souvisejí s odsunem Němců a osídlováním pohraničí.

Primátor Bém převzal ocenění za výstup na Mount Everest

Cenu Nepálské himalájské asociace převzal v sobotu večer pražský primátor Pavel Bém za svůj letošní výstup na Mount Everest. Stejnou cenu z rukou prezidenta asociace Ang Tshering Sherpy obdržel na Smíchovském festivalu alpinismu i český horolezec Radek Jaroš. "Nevím, jestli si ji zasloužím, ale rozhodli se tak. Je příjemné být ve společnosti Radka Jaroše, který je ale přece jen na trochu jiné úrovni, je to profesionální lezec," řekl ČTK bezprostředně po ocenění Bém.

Fotbalisté si v kvalifikace MS zopakují zápasy se Slovenskem

Čeští fotbalisté se v kvalifikaci o účast na mistrovství světa v roce 2010 v Jihoafrické republice utkají se Slovenskem, které dvakrát porazili v právě skončené evropské kvalifikaci. Dále narazí na Polsko, Severní Irsko, Slovinsko a San Marino. Rozhodl o tom nedělní los v Durbanu. Kvalifikace odstartuje příští rok na podzim, termínový kalendář se teprve bude dohadovat. Na světový šampionát postoupí z Evropy třináct mužstev. Přímo se kvalifikují vítězové devíti skupin, osm týmů s nejlepší bilancí na druhých místech se utkají o čtyři zbývající místa v baráži hrané klasickým způsobem na dva zápasy. Češi šli do losování z prvního koše určeného pro nejsilnější mužstva a ve třetí skupině si zopakují prestižní bitvy bývalé federace se Slovenskem, které ze vzájemných zápasů v evropské kvalifikaci odešlo dvakrát poraženo. Stejně tak San Marino. To také znovu zkříží cestu české reprezentaci, kterou v neděli v Durbanu zastupoval předseda svazu Pavel Mokrý, místopředseda Jaroslav Vacek a generální sekretář Rudolf Řepka.

Liberec pod Škorpilem poprvé padl, v Budějovicích naprosto selhal

Jihočeši pod novým trenérem Františkem Strakou udrželi domácí neporazitelnost. Po mistrovské Spartě a ambiciózní Ostravě sebrali body i Liberci, který s koučem Ladislavem Škorpilem dosud neprohrál. "Tyhle body mají obrovskou cenu, protože sem přijel výborný tým, který pětkrát neprohrál. Jsem nesmírně rád, že jsme to zvládli," pochvaloval si po zápase Straka. Speciální poklonu vysekl jihočeské obraně. "Pro mě byl dneska jasnou jedničkou Tomáš Hunal. Můj mančaft předvedl hlavně po taktické stránce výborný výkon. Defenziva ukázala, že by mohla být naší silnou stránkou. Přestože byl Liberec po pauze fotbalovější, nepustili jsme ho do žádné stoprocentní tutovky a to dnes stoprocentně rozhodlo," tvrdil Straka.

Úvodní sjezd sezony vyhrál Čechokanaďan Hudec

Kanadský lyžař českého původu Jan Hudec vyhrál úvodní sjezd sezony Světového poháru, jenž se jel ve větrné loterii v kanadském Lake Louise. Překvapivý vicemistr světa z letošního šampionátu si v měnících se podmínkách, jež byly podle agentury SID místy neregulérní, připsal premiérový triumf v kariéře. Šestadvacetiletý rodák ze Šumperka naznačil dobrou formu už v pátečním tréninku, který vyhrál. V neděli prolétl tratí s číslem pět za minutu a 42,79 sekundy a jeho čas už nikdo nepřekonal. Hudec, jehož nejlepším výsledkem ze SP dosud bylo páté místo, zvítězil s náskokem 24 setin před dalším nečekaným mužem na stupních vítězů Markem Sullivanem z USA. Dalších deset setin zpět byl Rakušan Andreas Buder. "Tohle je neuvěřitelné," radoval se Hudec z životního úspěchu, kterým zajistil Kanadě vůbec první vítězství v Lake Louise. Dosáhl jej před zraky manželky, malého syna a dalších členů rodiny a byl pro něj satisfakcí za trápení v minulosti. Má za sebou totiž tři operace kolena.

Počasí

V pondělí bude proměnlivá oblačnost, sněhové přeháňky, ojediněle i bouřky. Teploty -1 až +3 stupně Celsia, na horách kolem -5. Severozápadní vítr bude vát v nárazech a na horách rychlostí kolem 70 kilometrů za hodinu. Hrozí proto sněhové jazyky, na horách i závěje.