Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Čunkova korupční kauza končí

Kauza údajné korupce předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka definitivně končí. Nejvyšší státní zastupitelství přezkoumalo a ponechalo v platnosti rozhodnutí jihlavského státního zástupce Arifa Salichova o zastavení trestního stíhání Čunka. Nebyl důvod usnesení rušit, řekl mluvčí NSZ Pavel Foltán. Potvrdil, že rozhodnutí o ukončení stíhání Čunka je konečné. Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká vyzvala lidoveckého předsedu a další osoby, které ve vyšetřování figurovaly, aby v zájmu transparentnosti zveřejnily plné znění rozhodnutí o zastavení trestního stíhání. "My to udělat nemůžeme. Nicméně Nejvyšší státní zástupkyně na zveřejnění skutečně apeluje," uvedl Foltán. Výzva se kromě Čunka může týkat například podnikatele Petra Hurty, jenž měl politika údajně uplatit.

Policisté navrhli obžalovat svědky z Čunkova případu

Policisté navrhli obžalovat svědky z údajné korupční kauzy předsedy lidovců Jiřího Čunka, kteří byli obviněni z křivého svědectví. Žalobce o jejich návrhu rozhodne v příštích dnech. Falešné alibi podle policie Čunkovi poskytli vsetínský místostarosta Jaromír Kudlík a náměstek na ministerstvu pro místní rozvoj Milan Půček. Trestní stíhání Čunka tento týden státní zástupce znovu zastavil. Podle olomouckého státního zástupce Jaroslava Kouřila policisté již vyšetřování případu ukončili a se spisem se již seznámili obvinění i jejich obhájci. "Státnímu zástupci byl po skončení vyšetřování předložen spis s návrhem na podání obžaloby," řekl Kouřil. Dozorový státní zástupce nyní kompletní spisový materiál studuje. Rozhodnout hodlá na začátku prosince.

Policisté oba muže obvinili pro křivou výpověď v případu korupční aféry Čunka. Šéfa lidovců policie obvinila za to, že prý v únoru 2002 převzal půlmilionový úplatek. Svědci i Čunek tvrdili, že bývalý vicepremiér nemohl úplatek v inkriminovaný den převzít, protože byl mimo svou kancelář. Kromě případu údajného křivého svědectví žalobci i nadále prověřují také kauzu zlínského podnikatele Romana Vaškůje, který se údajně pokusil ovlivnit korunní svědkyni Urbanovou. Vaškůj byl společně s dalším mužem obviněn z podplácení, nadržování a z přípravy trestného činu křivého obvinění.

Podle Béma zveřejnění pronájmu vily souvisí s kongresem ODS

Pražský primátor Pavel Bém dává případ údajně výhodného pronájmu vily ve Vokovicích od podnikatele Zbyňka Kareše do souvislosti s nadcházejícím kongresem nejsilnější vládní strany. Bém na tiskové konferenci novinářům také rozdal posudky realitních kanceláří. Z nich vyplývá, že za pronájem domu platí přiměřenou částku. "Vnímám to jako klasickou politickou kampaň před víkendovým kongresem a říkám, nezbývá mi než na to mít silný žaludek," zdůraznil Bém, který je prvním místopředsedou ODS a nově také šéfem pražské stranické organizace. Kauzu pokládá za osobní útok někoho, kdo ho chce ho poškodit a dehonestovat.

Někteří pozorovatelé dávají případ pronájmu vokovické vily do souvislosti se zveřejněním informací o tom, že premiér Mirek Topolánek při nedávné cestě z Bulharska vystoupil z armádního speciálu v rakouském Innsbrucku a údajně si zalyžoval. "Já nepráskám ani před kongresy ODS na své politické partnery, nikoli konkurenty," řekl Bém. Sobotní kongres Občanské demokratické strany není volební, pozornost delegátů se proto soustředí na hodnocení vládnutí a plánování znovuzvolení Václava Klause prezidentem.

Vokovickou vilu Kareš koupil letos na jaře za 16,5 milionu korun jako dlouhodobou investici pro svého syna. Bémovi ji pronajal za 22.000 korun měsíčně, podle některých expertů za polovinu tržního nájemného. Posudky několika realitních kanceláří, které primátor dal novinářům, to ale nepotvrzují. Podle Mladé fronty Dnes existuje podezření ze střetu zájmů. Kareš vlastní podíl ve firmě Michael Development, která prý v Praze staví a prodává bytové komplexy, a může být tedy závislá na rozhodování městských radních. Bém i magistrát to popírají.

Vedení zelených posoudí ministerskou kandidaturu Zubové

Širší vedení Strany zelených bude v neděli znovu jednat o příštím ministrovi školství. Tým, který měl vybrat kandidáta na tuto funkci, bude informovat republikovou radu zelených o výsledku své práce. "Chceme se vyjádřit ke kandidátce Olze Zubové," řekl předseda rady a člen vyjednávacího týmu Dalibor Stráský. Jednání rady se uskuteční den před plánovaným setkáním sněmovního klubu a předsednictva s kandidáty na ministerskou funkci. Předseda zelených Martin Bursík naznačil, že by v této debatě mohl vedle poslankyně Strany zelených Zubové vystoupit jako kandidát člověk, který není členem strany, ale je jí pouze blízký. Ani na středečním jednání předsednictva Bursík podle zdrojů ČTK neřekl, kdo je jeho tajným koněm. Oznámil pouze záměr uspořádat s kandidáty v pondělí debatu. Za spekulace a fámy znovu označil možnost, že by se měl ministrem stát bývalý rektor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška. Už dříve se mluvilo také o možné kandidatuře nynějšího náměstka ministra spravedlnosti Františka Korbela.

Zubovou podporují tři z pěti členů vyjednávací skupiny - bývalá ministryně Dana Kuchtová, již citovaný Stráský a člen předsednictva Dušan Lužný. Dalibor Stráský připustil, že rada nemá právo rozhodovat o kandidátech, může ale některého z nich podpořit. V případě, že Bursíkův kandidát na zasedání rady přijde jako host, bude záležet na členech, zda mu udělí slovo. Kuchtová oznámila rezignaci na vládní funkci před dvěma měsíci. Ministerstvo nyní řídí Bursík.

Nečas chystá na příští rok normy na podporu rodin s dětmi

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje "balíček na podporu rodin s dětmi". Nový zákon má zavést týdenní otcovskou dovolenou, výpomoc při hlídání dětí za úplatu či úlevy na odvodech pro zaměstnavatele, kteří přijmou matky a otce s malými potomky. Změny by mohly začít platit koncem příštího roku. Novinářům to na konferenci o rodině řekl ministr práce Petr Nečas (ODS). Jednotlivá opatření pro následující roky zahrnuje chystaná nová koncepce péče a podpory rodin. Kabinet by ji měl podle Nečase projednat ještě do konce roku. Do konce prvního pololetí příštího roku pak chce ministr "balíček" předložit vládě ke schválení a předat ho sněmovně.

Hlídat děti by mohl akreditovaný poskytovatel vzájemné rodičovské výpomoci. Tento model podle Nečase funguje ve Švédsku či Francii. Nejvyšší možný poplatek za hlídání bude podle něj pevně stanoven. Mohl by činit až 5000 korun. Z příjmu by lidé neodváděli sociální a zdravotní pojištění. Platili by jen daně. Akreditaci by hlídající osoby dostaly po splnění stanovených "minimálních podmínek" jako je dostupnost, potřebná plocha či požadavky na hygienu. Sociální odbory úřadů by měly seznam poskytovatelů, mohly by je i kontrolovat.

Nečas počítá se zavedením týdenní otcovské dovolené. Muži by si ji mohli vybrat po narození potomka do jeho dvou měsíců. Ministerstvo chce také podpořit úlevami pro zaměstnavatele zaměstnávání rodičů s malými dětmi. Měli by slevu na odvodech na sociálním a zdravotním pojištění.

V roce 2008 půjde na léčení 208 miliard, o 13 více než letos

V příštím roce půjde na léčení 208 miliard korun, to je o 13 miliard více než letos. Lékaři dostanou lépe zaplaceno a pro pacienty se zkrátí čekací doby na operace. Neměli by se také už setkat s tím, že je lékař odmítne s odkazem na finanční limit. Tuto vizi zdravotní péče v příštím roce předložil ministr Tomáš Julínek (ODS). Umožní to podle něj úhradová vyhláška, která vstoupí v platnost 1. ledna 2008. "Zdravotní plány devíti pojišťoven umožní, aby na léčení šlo až o 13 miliard korun více než letos," prohlásil. Další zhruba čtyři miliardy korun vyberou podle jeho odhadu lékaři a nemocnice na poplatcích, které začnou od ledna pacienti platit. Praktici, specialisté i zubaři mohou počítat s 30 korunami za návštěvu, za den v nemocnici budou lidé platit 60 korun a za pohotovost 90 korun.

Zdravotní pojišťovny by se podle ministra měly v příštím roce začít učit nakupovat pro své klienty tu nejkvalitnější péči. Nová úhradová vyhláška na rozdíl od těch předchozích jim umožní, aby uzavřely s lékaři a nemocnicemi alternativní dohody. Předpis totiž nestanoví plošně stejné úhrady všem. Pojišťovny budou moci finančně přilepšit lékařům a nemocnicím v oblastech, kde je nyní nedostatek péče. Budou moci zaplatit více i kvalitnějším zařízením. Nemocnice budou moci směrovat drahou péči do velkých center. Ověřit si to mohou pro začátek při nákupu operací na celkovou náhradu kyčelního a kolenního kloubu. Ministr předpokládá, že toto soustředění peněz a profesionálů přispěje ke zkrácení čekacích lhůt.

Praktičtí lékaři dostanou za pacienta v kartotéce měsíčně 42 korun a korunu za bod, jak požadovali na jaře při protestních akcích. Julínek očekává, že za větší peníze zlepší své služby - rozšíří ordinační dobu a nakoupí kvalitnější přístroje. Průměrný měsíční příjem ordinace praktika v příštím roce by měl stoupnout z 84.000 na 92.000, s poplatky až na 103.000 korun, upřesnil ministr. Dodal, že ambulantní specialisté už nebudou omezeni rozpočty. Dosud jim pojišťovny zaplatily pevně daný počet pacientů, nad to "dělali zadarmo", nebo pacienty prostě odmítli. Nová vyhláška jim umožní, aby dostali zaplaceno i za pacienty nad limit, i když už o něco méně. Ministr poznamenal, že u zubaře se pro pacienty v příštím roce nic nemění. Dospělí by si měli začít platit plomby až od roku 2009.

Ve Vyškově sídlí experti NATO na zbraně hromadného ničení

V areálu vyškovských kasáren od čtvrtka sídlí Centrum ochrany proti zbraním hromadného ničení Severoatlantické aliance. Padesátičlenný mezinárodní tým expertů podléhá přímo velitelství NATO v Norfolku. Jeho úkolem bude poradenství, tvorba bezpečnostních doktrín, školení vojsk a modelování či simulace nebezpečných situací, řekl novinářům při otevření sídla centra jeho ředitel Radomír Mikeš. Podobných center v rámci NATO funguje 16, každé s jinou specializací. "Našimi velkými konkurenty bylo Německo a Kanada. Česká republika byla vybrána především kvůli dlouhé tradici chemických jednotek na našem území a úspěších při jejich nasazení například v Perském zálivu," řekl náčelníka Generálního štábu ČR Vlastimil Picek.

Kromě školení a výcviku specializovaných jednotek států NATO se bude centrum věnovat také vědeckému vývoji a analýze hrozeb použití zbraní hromadného ničení ve světě. Centrum vzniklo oficiálně k 1. červenci letošního roku, až nyní ale začalo působit v nově rekonstruovaných a přísně utajených prostorách vyškovských kasáren. Mezinárodní tým, ve kterém působí například vojáci z Německa, Itálie, Slovinska nebo Velké Británie, má v současné době 50 členů. "Do plného stavu chybí ještě 13 vojáků, které doplníme v průběhu příštího roku. Na základě požadavků a úkolů od velitelství NATO se ale jejich počet může ještě změnit," dodal Mikeš.

Aktuálně.cz: Komise pro BIS vyšetřuje, zda Topolánek nepochybil

Sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby začala vyšetřovat, zda premiér Mirek Topolánek neporušil zákon a nepřekročil své pravomoce v kauze úniku tajných informací z Bezpečnostní informační služby. Informoval o tom server Aktuálně.cz. Topolánek ale takové pochybení vyloučuje. Na počátku letošního roku informovala BIS o úniku dat premiéra. Ten údajně řediteli BIS Jiřímu Langovi uložil, aby služba začala případ vyšetřovat. Podle zákona však civilní kontrarozvědce smí zadávat úkoly výlučně vláda, a ne její člen, i pokud by šlo o premiéra. Vláda však takový úkol podle Aktuálně.cz BIS nezadala. Dotázaní ministři prý serveru potvrdili, že se o úniku informací z tajné služby dozvěděli až od novinářů. "Pan premiér nám sdělil, že ředitel BIS jej o případu informoval a on mu dal za úkol tuto věc vyřešit. Vyžádali jsme si proto nyní od tajné služby oficiální stanovisko, jaké úkoly vláda BIS zadávala. Pokud premiér úkoloval BIS, mohlo by jít o porušení zákona," uvedl šéf sněmovní komise pro kontrolu BIS Jeroným Tejc (ČSSD). Topolánek podle serveru nyní nemluví na rozdíl od svého vystoupení na sněmovní komisi o úkolu pro BIS, ale pouze o pokynu. "Dobře víte, že 'úkolovat' BIS může jenom vláda, tak si ze mě nedělejte legraci. Rovina informace-pokyn je nejenom legální, ale i pravdivá. A dejte mi pokoj," napsal podle Aktuálně.cz v SMS zprávě premiér. Komise pro kontrolu BIS bude zjišťovat, co přesně si tedy s ředitelem BIS dojednali.

Počet dopravních policistů se od Nového roku zvýší o 500

Počet dopravních policistů se od Nového roku zvýší asi o 500. Oznámil to ředitel dopravní policie Martin Červíček. Dopravní policie má v současné době zhruba 3500 policistů, od 1. ledna 2008 bude disponovat zhruba 4000 policistů," řekl Červíček novinářům v Senátu při příležitosti konference o bezpečnosti silničního provozu. Podle něj vyšší počet policistů pomůže zlepšit dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu. Zlepšit se má podle Červíčka také vybavení dopravní policie. Dostane stovku ručních laserových radarů k měření rychlosti. Do konce roku má dostat 31 vozidel, která budou sloužit jako pojízdné kanceláře. Červíček chce snížit administrativní náročnost práce dopravních policistů například při vyšetřování dopravních nehod. Policie bude mít podle Červíčka k dispozici také asi 8000 testerů kvůli odhalování řidičů, kteří usedají za volant pod vlivem drog.

Bursík: Ministerstvo školství nemá lidi na čerpání peněz z EU

Nedostatek expertů na ministerstvu školství považuje za největší problém přípravy čerpání evropských peněz vicepremiér a šéf zelených Martin Bursík, který je pověřen správou úřadu. Novinářům to řekl po jednání s rektory vysokých škol a vládní radou pro výzkum a vývoj. Plán nechat v Bruselu schválit program Výzkum a vývoj pro inovace do konce března považuje Bursík za ambiciózní, ale zvládnutelný. Sešel se proto s rektory a dalšími partnery, aby jim představil harmonogram jeho vyjednávání. Po jednání oznámil, že se s nimi shodl ve způsobu jak postupovat a že se mu "podařilo získat partnery, kteří se vyjadřovali velmi kriticky k práci ministerstva školství, na palubu". Kritika přípravy programu se stala důvodem pro odchod Bursíkovy stranické kolegyně Dany Kuchtové z čela resortu. Podle Bursíka byla dříve komunikace ministerstva s partnery spíše formální a partneři neměli příležitost se k programu vyjádřit. Je proto nutné, aby byla nejdříve nastolena "domácí shoda", než bude odeslán Evropské komisi. Konečná verze by měla do Bruselu dorazit nejpozději 27. února. "Já jsem byl překvapen bleskovým nástupem týmu ministra Bursíka, teď jde o to, aby už tady byl stabilní ministr, který agendu, která je dobře rozpracovaná, převezme," uvedl po jednání předseda Akademie věd Václav Pačes. Podle Bursíka je pro ministerstvo velký problém sehnat odborníky. "Ministerstvo školství nemá kapacitu na to, aby tento manévr zvládlo," řekl Bursík. Do úřadu hned po svém nástupu povolal zpět Romana Hvězdu, který na programu pracoval už dříve. Pozvat chce také externí odborníky, například z vysokých škol, kteří s přípravou pomohou.

Gandalovič: Zisk zemědělství by letos mohl vzrůst na 15 mld. Kč

Na 15 až 16 miliard korun by letos mohl vzrůst zisk českého zemědělství. Na semináři k zemědělské politice to bez bližších informací řekl ministr zemědělství Petr Gandalovič. Loni odvětví vydělalo zhruba sedm miliard korun. Letos by měl podle odborníků k lepšímu výsledku přispět růst cen některých komodit a také vyšší dotace. Odhady se ale různí a pohybují se zhruba od deseti do 16 miliard korun. Například Zemědělský svaz v říjnu předpokládal letošní zisk zemědělství zhruba 9,5 miliardy korun. Příznivě se projeví růst cen obilí a řepky a vyšší dotace, negativně naopak zlevnění prasat a jatečného skotu, uvedl tehdy předseda svazu Miroslav Jirovský. Optimističtější byl odhad Svazu marginálních oblastí, podle nějž by letos zemědělství mohlo vydělat 13 až 15 miliard korun. Odvětví vykazuje každoročně zisk od vstupu do EU, zatímco v předchozím období bylo převážně ztrátové. "Zemědělce ovlivnilo členství v EU možná nejvíc ze všech sektorů," uvedl Gandalovič. Klady vstupu podle něj převažují nad zápory. Farmáři sice přišli o některé národní dotace, celkově se ale těší vyšší a stále rostoucí podpoře, zejména díky přímým platbám i novému programu rozvoje venkova. Zásadní změnou bylo i odbourání obchodních bariér. Agrární komora ale přes odhadovaný růst zisku situaci zemědělství zvlášť růžově nevidí. Podle jejího tajemníka Jana Záhorky letos nastala nová situace s výrazným růstem cen obilí i řepky. "Dojde zřejmě k renesanci rostlinné produkce," uvedl s tím, že na druhé straně ale živočišná výroba nestačí vstřebávat zdražování krmiv. Celkově se podle něj tržby zemědělství pouze vrátí na úroveň z roku 2001. Dlouhodobě podíl zemědělství na hrubém domácím produktu klesá, snižuje se jeho výroba i počet zaměstnanců.

Temelín letos kvůli výpadkům vyrobí méně elektřiny než plánoval

Jaderná elektrárna Temelín letos vyrobí méně elektřiny, než plánovala. Do rozvodné sítě dodá asi 12,3 terawatthodin (TWh), což je o necelé procento méně oproti původním předpokladům. Důvodem je prodloužení všech tří palivových odstávek o 24 dní. Loni elektrárna vyprodukovala 12 TWh proudu. Příští rok má Temelín v plánu vyrobit 13,6 TWh elektrické energie, což by bylo nejvíce od roku 2000, kdy byl do provozu spuštěn jeho první blok. Zatím nejvíc elektřiny dokázala jihočeská elektrárna vyprodukovat před třemi lety. Tehdy dodala do sítě 12,6 TWh proudu. Dukovany loni dodaly do sítě rekordních 14,025 miliardy kilowatthodin, letos plánují o něco nižší výrobu.

Temelín letos zahájil projekt, který by mu měl pomoci do pěti let zkrátit odstávky. ČEZ také hodlá snížit neplánované ztráty, tedy dobu, kdy by Temelín měl vyrábět, ale stojí třeba pro nenadálou poruchu. Elektrárna by poté mohla od roku 2012 a po dobu následujících 30 let vyrábět každoročně 15 TWh elektřiny. Projekt Bezpečně 15Tera má podle zástupců ČEZ "vyléčit současné provozní nemoci Temelína". Jeho cílem je především dosáhnout spolehlivého provozu. Zároveň chtějí Temelínští prezentovat elektrárnu jako bezpečný, stabilní a trvale se zlepšující podnik.

České hlavy ovládla Akademie věd, univerzity vyšly naprázdno

Prestižní ocenění České hlavy letos posbírali takřka výhradně vědci z Akademie věd, zatímco jejich kolegové z univerzit vyšli naprázdno. Z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR je i známý objevitel léčebných preparátů Antonín Holý, kterému vláda udělila Národní cenu Česká hlava už v říjnu. Podílel se na vývoji léků, které mimo jiné pomáhají pacientům s nemocí AIDS. Ostatní laureáty zveřejnili zástupci projektu na tiskové konferenci.

Miroslav Bleha z Ústavu makromolekulární chemie AV a Luboš Novák ze společnosti Mega, a.s. dostali cenu Invence za výzkum polymerních membrán, které dokážou oddělovat jednotlivé složky roztoků. Tato dvojice, na které je unikátní spojení vynikajícího vědce a manažera, snad právě proto dotáhla objevy až k praktickému využití při čištění pitné i odpadní vody, ale i ve farmaceutickém průmyslu. Za vynikající úspěch v zahraničí porota ocenila Jiřího Městeckého, který zkoumá, jak se lidské tělo brání nemocem, proč někdy obranné látky selžou a jak je probudit k činnosti. Patří k absolutní světové špičce v oboru slizniční imunity. Jeho objevy mohou pomoci například lidem, kteří trpí roztroušenou sklerózou. Pracuje na výzkumu vakcíny proti AIDS. Byl prvním, komu se podařilo dokázat, že napadení virem HIV se projeví nejdříve na ústní sliznici. Díky výzkumům Holého a Městeckého se tak Češi stali největšími bojovníky na vědeckém poli proti této nemoci. Městecký pracuje na univerzitě v Alabamě ve Spojených státech.

Ve Výzkumném ústavu geodetickém, topografickém a kartografickém vyvinuli novou metodu, jak využít internetu pro kreslení a zpracování geometrického plánu. Novou budovu nebo cestu umožní zakreslit do katastrální mapy z jakéhokoliv místa, kde je dostupný internet. Za to ústav získal cenu Industrie. Osmadvacetiletý vědec Aleš Benda z Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského AV ČR dostal za inovativní přístup cenu Doctorandus. Jako jeden z prvních na světě zavedl do běžné praxe metodu, která umožňuje současné sledování různých stavů jednoho typu fluorescenčně značených molekul. Jeho objevu využívají vědci po celém světě a o jeho poznatky z fluorescenční mikroskopie mají zájem výrobci nejnovějších mikroskopů.

Z magisterských prací porota vybrala studii špičkové dvaadvacetileté klavíristky Suzanny Hlinkové, která dokazuje vztah hudby a matematiky. Ze středoškoláků porotu zaujal devatenáctiletý student kroměřížského gymnázia Ondřej Mikšík projektem digitálního zpracování obrazu. Využívá se ho u navigačních systémů, ale také u inteligentních automobilů, které řidiče upozorňují na dopravní značky a nebezpečné předměty. Za popularizaci vědy letos porota ocenila šéfa Geololgického ústavu AV ČR Václava Cílka.

Google spustil své zprávy v češtině

Internetový vyhledávač Google spustil českou verzi služby Google News, která shromažďuje novinky z různých zpravodajských webů. Při vyhledávání zpráv bude Google čerpat z tuzemských veřejně dostupných zpravodajských serverů jako je iDnes nebo České noviny, ale i méně známých webů. Na stránkách Zpráv Google není reklama. "Zprávy Google vznikly proto, aby mohl uživatel porovnat zprávy z jednotlivých zdrojů, číst různé pohledy na stejnou událost. A nyní lze prohledávat i stovky českých webů," uvedla ředitelka české pobočky Google Taťána le Moigneová.

Mladí Češi zůstávají náruživými kuřáky konopí

Mladí Češi do 24 let stále zůstávají nejnáruživějšími kuřáky marihuany v Evropě. Vyplývá to z výroční zprávy Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA), ta nejvyšší údaje pro mladé Čechy uvádí také ve spotřebě taneční drogy extáze. V posledním sledovaném roce ji užilo 12 procent mladých v Česku. Tradičně jedničkou Česko zůstává, spolu se Slovenskem, v injekčním užívání pervitinu. Evropská zpráva shrnuje starší výroční zprávy jednotlivých států a spíše než nové informace nabízí dlouhodobé srovnání a trendy. Pro Česko se v materiálu vychází z dat za rok 2004, u ostatních zemí jsou data z let 2004, 2005 nebo 2006.

Za poslední sledovaný rok kouřilo konopí zhruba 28 procent Čechů do 24 let, druhé místo zaujímají Španělé s 19 procenty. Ze zprávy vyplývá, že obliba konopí klesá s přibývajícím věkem. Drogou mladých Čechů je podle zprávy vedle konopí také extáze.

Policie kontroluje cizince

Policie zahájila ve čtvrtek ráno v celé České republice speciální akci Cizinec, při které kontroluje doklady a potřebná povolení cizích státních příslušníků. Podle mluvčí Kateřiny Jirgesové bylo do akce nasazeno asi 300 příslušníků cizinecké policie. "Zaměřujeme se především na místa, kde lze očekávat větší výskyt cizinců. Tedy ubytovny, stanice metra a ve večerních hodinách například herny," řekla Jirgesová ČTK. Kontroly potrvají do večerních hodin. Akce je podle mluvčí jednou z posledních rozsáhlých kontrol před vstupem České republiky do schengenského prostoru. Vzhledem k blížícímu se vstupu do Schengenu policie očekává vyšší počet případů nelegálního pobytu na území ČR a cílem akce je tento trend omezit. "Cizinecká policie bude v této kontrolní činnosti samozřejmě pokračovat i po 1.lednu 2008 a bude i nadále tímto způsobem bojovat proti nelegální migraci," uvedla Jirgesová.

Televize odvysílá dokument o pádu Klausovy vlády před deseti lety

Režisér Radim Procházka natočil dokument o pádu vlády premiéra Václava Klause na sklonku roku 1997. Snímek nazvaný Papírový atentát odvysílá Česká televize ve čtvrtek 29. listopadu od 20:00 na programu ČT2. Ve stejnou dobu bude mít internetovou premiéru na serveru www.respekt.cz, řekl režisér. Film dokumentuje takzvaný sarajevský atentát na Václava Klause. Ve filmu vzpomínají například Václav Klaus, Václav Havel, Jan Ruml nebo Ivan Pilip. Autor diorámatu výtvarník Tomáš Chlud získal za svůj Sarajevský atentát třetí místo na mistrovství republiky papírových modelářů.

Valdštejnskou výstavu vidělo za první týden přes 6000 lidí

Výstavu o Albrechtovi z Valdštejna a jeho době za první týden vidělo v metropoli přes 6000 lidí. Zájem o tuto expozici ve Valdštejnské jízdárně je tak zatím jen o něco nižší než o loňskou nejnavštěvovanější výstavu - přehlídku umění z doby vlády posledních Lucemburků na Pražském hradě, kterou v průměru denně vidělo 1055 lidí. Velký zájem o výstavu podle projevují základní a střední školy a také návštěvníci hlavního města včetně cizinců.

Počasí

Je zataženo nízkou oblačností, místy mlhy, ojediněle mrholí. Teploty se pohybují oíd -1 do + 4 stupňů Celsia.