Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

ČSSD chce kvůli Kubiceho zprávě odchod Langra i policistů

Sociální demokracie požaduje odvolání ministra vnitra Ivana Langra (ODS), rezignaci poslance ODS Jana Vidíma na všechny parlamentní funkce a postavení policistů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho, Hynka Vlase a Jaroslava Hrušky mimo službu. Měli by tím podle ČSSD nést důsledky za takzvanou Kubiceho zprávu o prorůstání organizovaného zločinu a politiky, jejíž závěry analytická skupina státních zástupců nepotvrdila.

Předseda nejsilnější opoziční strany Jiří Paroubek ve středu na tiskové konferenci prohlásil, že u všech aktérů Kubiceho aféry by měla být znovu a důkladně prověřena trestní odpovědnost. Pokud ČSSD neuspěje u českých soudů, obrátí se na mezinárodní soud pro lidská práva ve Štrasburku, oznámil Paroubek. "Jedná se o největší ostudu naší demokracie od listopadu 1989," řekl šéf ČSSD. Skandál je podle něj o to horší, že se do něj spolu s politiky zapletli i policisté.

Šéf elitního policejního útvaru Kubice čtyři dny před loňskými volbami prohlásil, že tehdejší premiér Paroubek, ministerstvo vnitra a policejní prezident se snaží ovlivňovat vyšetřování některých závažných případů. ČSSD tvrdí, že materiál vypracoval Kubice spolu s Langrem a Vidímem s cílem poškodit sociální demokracii ve volbách. Zprávu prý sepsali narychlo, přes víkend. "Připravili toto velké divadlo," uvedl místopředseda poslanců ČSSD David Rath, podle něhož je Langer "extrémně nebezpečná" osobnost, která se nezastaví před ničím.

Obvinění, která ČSSD v souvislosti s Kubiceho zprávou opakuje, jsou podle Langra směšná a hloupá. Paroubkova strana se podle něj stále nesmířila s volební porážkou. Výzvu k odstoupení označil za absurdní, poškozeným se cítí on. Jako ministr vnitra do vyšetřování nijak nevstupoval a nezasahoval do něj, uvedl. Zopakoval, že únik zprávy do médií nezavinil. Kubiceho kvůli závěrům Vrchního státního zastupitelství odvolávat nehodlá - ministrovi vnitra nepřísluší zasahovat do pravomocí nadřízených tohoto policisty. Ani Vidím nevidí důvod k odchodu, obvinění ČSSD označil za nepravdivá.

Paroubek připomněl, že ČSSD stále požaduje vznik sněmovní vyšetřovací komise a od premiéra a šéfa ODS Mirka Topolánka chce navíc omluvu za "podvod na voličích" i za to, že sociální demokracii a jejího předsedu před volbami spojil s mafií. Topolánek ale tvrdí, že se nemá za co omlouvat. Spíše čeká, že se mu za některá neoprávněná obvinění omluví socialisté.

Nova: Langer nařídil prověřit ÚOOZ kvůli odchodům policistů

Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) nařídil prověřit Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Z této policejní složky totiž nedávno odešel detektiv Luděk Žákovec do služeb kontroverzního podnikatele Tomáše Pitra. Přitom byl jedním z těch, kdo Pitra dříve vyšetřoval v souvislosti s vraždou Františka Mrázka. Langer se snaží zjistit, jestli v útvaru nejsou i další policisté, kteří by mohli takto "přeběhnout". Uvedla to televize Nova.

O Pitra se policie zajímá dlouhodobě. Nyní ji znepokojilo, když vyšlo najevo, že Pitr zaměstnal bývalého elitního detektiva Žákovce disponujícího citlivými informacemi. Navíc se objevilo podezření, že spolu měli dobré vztahy i v době, kdy Žákovec Pitra vyšetřoval, uvedla Nova. V tisku Žákovec odchod od policie vysvětlil finančními důvody. Případný střet zájmů odmítá i Pitr. Podle ministra vnitra jde ale o velmi vážnou věc, pokud elitní policista podobným způsobem změní své působiště.

Šéf sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby Jeroným Tejc (ČSSD) podle Novy navíc přišel s podezřením, že někteří policisté z ÚOOZ mohou být napojeni na organizovaný zločin. "Ta podezření jsou konkrétní, ale musíme vyčkat zprávy ministra vnitra. Případ Žákovce podezření o napojení na organizovaný zločin spíše potvrzuje než vyvrací," řekl Nově Tejc.

Václav Klaus jede jako první český prezident na oficiální návštěvu Ruska

Oficiální setkání v Kremlu, účast na podnikatelských fórech, jednání o regionální spolupráci i převzetí čestného doktorátu je na programu čtyřdenního pobytu prezidenta Václava Klause v Rusku. Společně s manželkou Livií se do Moskvy ve čtvrtek vydá na vůbec první státní návštěvu, kterou dosud hlava českého státu podnikla. Uskuteční se na pozvání jeho protějšku Vladimira Putina, který Prahu oficiálně navštívil loni v březnu.

"Je to vůbec první návštěva českého prezidenta v Ruské federaci v novodobé historii. To není malá věc. Naším cílem je touto cestou zdůraznit význam česko-ruských vztahů," řekl Klaus ČTK. Klaus chce s ruským prezidentem mluvit mimo jiné o záměrech Američanů vybudovat v České republice část protiraketové základny, pro které Rusko nemá pochopení.

Prezidenta doprovodí ministři financí a průmyslu Miroslav Kalousek a Martin Říman, místopředsedové sněmovny a Senátu Miroslava Němcová a Jiří Šneberger, řada ministerských náměstků a asi stovka podnikatelů. Podle Klausova mluvčího Petra Hájka půjde o největší podnikatelskou delegaci v historii. "Máme eminentní zájem na hospodářských kontaktech obou zemí. Proto ta velká byznys delegace, která s námi jede dokonce v samostatném letadle," uvedl prezident.

Podle Klause by neměla být zapomenuta Jelcinova odvaha

Odvaha Borise Jelcina, s níž se zhostil úlohy prvního demokraticky zvoleného prezidenta Ruska, by neměla být zapomenuta, řekl dnes ČTK český prezident Václav Klaus. Památku Jelcina, který v pondělí nečekaně zemřel, uctil podpisem kondolenčních listin na ruském velvyslanectví v Praze. "Byl to on, kdo definitivně způsobil konec komunistické éry v Sovětském svazu. Odvážně zasáhl ve chvílích puče v srpnu 1991 a byl to on, kdo zahájil velké množství reforem - to mu nikdo nikdy nemůže odepsat, tuto roli snížit. Byl to obrovský úkol. Že ho nemohl splnit se stoprocentními úspěchy, je věc úplně jiná," uvedl Klaus. Dnešního Jelcinova pohřbu v Moskvě se za Českou republiku účastní vicepremiér Alexandr Vondra.

Bílý dům potvrdil, že Bush navštíví Evropu včetně ČR

Americký prezident George Bush navštíví 5. června Českou republiku. Bude jednat s prezidentem Václavem Klausem a premiérem Mirkem Topolánkem. Pronese také projev na mezinárodní konferenci o demokracii a bezpečnosti. Potvrdila to mluvčí Bílého domu Dana Perinová. Bush navštíví Evropu v rámci své cesty na summit G8, který se bude konat v Německu 6. - 8. června.

Stěžejním tématem Bushových rozhovorů v Česku má být výstavba protiraketového štítu ve střední Evropě. Vyjednávání s USA o obranném systému zahájí Praha v květnu, rozhovory o stavbě radaru potrvají několik měsíců. V německém Heiligendammu pak budou vysocí představitelé G8 jednat o "pokračování spolupráce v řadě mezinárodních záležitostí ekonomického, bezpečnostního i politického charakteru", upřesnila Perinová. Kromě Česka a Německa navštíví Bush Polsko, Itálii, Albánii a Bulharsko.

Premiér Topolánek chyběl v Nošovicích Korejcům i politikům

Zatímco úterního zahájení výroby v nové továrně jihokorejské automobilky Kia Motors u slovenské Žiliny se zúčastnili současný i bývalý premiér Robert Fico a Mikuláš Dzurinda, premiér Mirek Topolánek na středečním zahájení výstavby továrny automobilky Hyundai v Nošovicích chyběl. Neúčast premiéra u největší investice na zelené louce v České republice korejské investory i lokální politiky překvapila. Podle svého mluvčího se Topolánek dlouho dopředu omluvil, důvody neuvedl. Před polednem, v době slavnostního zahájení stavby, Topolánek téměř hodinu strávil s hokejovou reprezentací.

"Zasedá druhým dnem sněmovna. Byli pozvaní všichni ministři vlády a dohodli jsme se, že vládu tady budu reprezentovat já. Myslím, si, že více než o nějaké symboly tohoto typu jde o reálnou spolupráci nejen mezi českým státem a veřejnou správou a investorem," řekl novinářům ministr průmyslu a obchodu Martin Říman, jediný zástupce současné vlády. Podle místních politiků neměl premiér u zahájení stavby továrny, která přinese práci tisícům lidí, chybět. Korejci nechtěli oficiálně neúčast vysokých českých politiků komentovat, ale zdroj z Hyundai Motor Manufacturing Czech potvrdil jejich zklamání s podmínkou, že zůstane v anonymitě. "Je to divné, jsou tady VIP hosté z celé Evropy, 150 hostů z Koreje, a tato vláda vyšle jen jediného svého zástupce," řekl zdroj novinářům.

Tlustý slibuje jednodušší daně, premiér s ním prý nekomunikuje

Jednodušší a pro střední vrstvu výhodnější daně by podle poslance ODS a bývalého ministra financí Vlastimila Tlustého měla přinést novela zákona o dani z příjmu, kterou připravuje. Jejím přijetím podmiňuje svou podporu vládní reformě veřejných financí. Tlustého postoj k reformě bude důležitý i pro další poslance ODS, bez jejichž hlasů kabinet reformu neprosadí. Někteří totiž vyčkávají se svým stanoviskem právě na to, jak se zachová on.

Tlustý uvedl, že ve svém návrhu se soustředí jen na daň z příjmu fyzických a právnických osob. Ostatní výhrady k reformě nechává stranou. Jeho návrh prý respektuje i celkovou bilanci daňových změn na příjmy státního rozpočtu. Z Tlustého slov vyplynulo, že jeho verze novely zákona o dani z příjmu bude mít jiné sazby, jinou definici daňového základu i odpočitatelné položky. Tlustý řekl, že chce motivovat střední příjmové vrstvy. Jeho návrh má také povzbuzovat investice podniků. Svůj koncept chce podrobně představit příští týden nejširšímu vedení ODS.

Vicepremiér a ministr práce Nečas v úterý připustil, že vláda by mohla akceptovat některé návrhy exministra financí Tlustého a dalších kritiků vládní reformy veřejných financí z řad vládních poslanců.

MF: Zrušení odpisu z daní ze všech úroků z úvěrů půjde na vládu

Zrušení dosavadní možnosti podniků odepsat si z daní všechny úroky z nově uzavřených úvěrů projedná v nejbližší době vláda. Změna bude součástí novely zákona o dani z příjmů, který je zahrnut ve vládní daňové reformě. Ministerstvo financí počítá s tím, že od roku 2008 zavede strop pro výši úroku, o kterou si podnikatel či firma může snížit daňový základ. Má to být šest procent. Úroky zaplacené nad tuto hranici mají podniky danit. Na změnu prý doplatí malé a střední podniky, které si půjčují peníze dráže než velké firmy.

ČRo navrhuje čtyři řešení Radia Wave, ale bez vysílače Cukrák

Vedení Českého rozhlasu předložilo Radě ČRo čtyři návrhy řešení situace kolem způsobu vysílání stanice pro mladé posluchače Radia Wave. Ani jeden z těchto návrhů nepočítá s dalším analogovým signálem z vysílače Cukrák poblíž Prahy, z něhož původně vysílala stanice ČRo Region, Střední Čechy. Tři ze čtyř návrhů ale počítají s jiným analogovým způsobem šíření stanice. Všechny varianty naopak zahrnují zachování její digitální podoby. Právě kvůli menšímu pokrytí Středočeského kraje touto regionální stanicí ČRo rada letos konstatovala, že rozhlas loni plnil veřejnou službu, ale s jednou výjimkou - a tou je právě Středočeský kraj. O existenci návrhů se ve středu na zasedání Rady ČRo zmínil i její předseda Jiří Florian. Členka rady Dana Jaklová i na základě informací v médiích uvedla, že rada v souvislosti se spory kolem Radia Wave nehodlá odvolávat generálního ředitele rozhlasu Václava Kasíka. "Senzace typu chceme odvolat Václava Kasíka...se nedějí," uvedla Jaklová s tím, že rada jedná s vedením rozhlasu a snaží se najít řešení, které by odpovídalo zákonu, a zároveň by řešilo problém Radia Wave.

Český rozhlas plánoval stanici pro mladé dlouhá léta, a byl také za její neexistenci kritizován. Důvodem, proč ČRo nespustil stanici již dříve, byl podle rozhlasu nedostatek analogových kmitočtů. Radio Wave spustil ČRo až v souvislosti s nastupujícím digitálním vysíláním loni v lednu. Zřízení a spuštění Radia Wave schválila i Rada ČRo. Rozhlas nezačal stanici vysílat pouze digitálně, ale vyhradil pro ni i analogový vysílač v Praze na Cukráku, z něhož původně vysílala stanice ČRo Region, Střední Čechy. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání dala původně ČRo za tento způsob vysílání milionovou pokutu, rozhlas se však odvolal k soudu, který ji později zrušil.

SVS zruší zbývající mimořádná opatření kvůli ptačí chřipce

Státní veterinární správa zruší k 1. květnu zbývající mimořádná opatření přijatá loni kvůli riziku zavlečení ptačí chřipky do Česka. Přestanou tak platit striktní podmínky, za nichž chovatel musí hlásit veterinářům změny zdravotního stavu drůbeže. Šlo například o stanovený pokles snášky vajec nebo vyšší úmrtnost zvířat. SVS se podle mluvčího Josefa Dubna rozhodla k tomuto kroku vzhledem k příznivé situaci ve výskytu nákazy v Evropě. Nadále se ale budou vyšetřovat podezřelé úhyny ptáků, a také chovatelům zůstane řada povinností.

Čunek a Vlk jednali o vztahu státu k církvím

Kardinál Miloslav Vlk se dnes sešel s vicepremiérem a předsedou KDU-ČSL Jiřím Čunkem. Při neformálním rozhovoru v budově pražského arcibiskupství hovořili například o vztahu státu a církví, který v České republice stále není vyřešen. "S panem kardinálem Vlkem jsme přátelé již dlouhou dobu. Dnes to bylo nicméně poprvé, kdy jsem se s ním sešel od svého jmenování do funkce prvního místopředsedy vlády," uvedl v tiskové zprávě KDU-ČSL Čunek.

Aktuálně.cz: Údajnou korupci kolem gripenů vyšetřuje i Švýcarsko

Do vyšetřování údajné korupce při plánovaném nákupu a následném pronájmu švédských stíhaček Jas-39 Gripen pro českou armádu je zatažena už i švýcarská policie. Úplatkářskou kauzou se nyní zabývají protikorupční jednotky čtyř zemí. Píše to server Aktuálně.cz. "Mohu potvrdit, že náš úřad v rámci vzájemné právní pomoci zahájil vyšetřování v této věci na žádost britské protikorupční jednotky. Vzhledem k tomu, že jde o právní pomoc, nejsme oprávněni poskytovat žádné informace týkající se vyšetřování," řekla Aktuálně.cz mluvčí státního zastupitelství Jeannette Balmerová.

Švýcarští policisté tak rozšířili řady britských, švédských a českých kolegů, kteří se údajnou korupci pod taktovkou britské zbrojní společnosti BAE Systems, jež vlastní dvacet procent výrobce gripenů firmy SAAB, snaží rozplést. Česká i švédská policie před časem vyšetřování odložila. Letos v únoru protikorupční jednotky v obou státech zahájily vyšetřování znovu na základě reportáže švédské televize, která přinesla nové indicie o možné korupci při prodeji a následném pronájmu gripenů do Česka.

Gripeny půjdou opět do vzduchu

České armádní stíhačky Jas-39 Gripen začnou ve čtvrtek znovu létat. Šéf českého letectva Ladislav Minařík nedávno pozastavil výcvik na 14 pronajatých gripenech kvůli havárii, která se stala minulý týden v severním Švédsku. Pilot letounu se tehdy nechtěně musel katapultovat. Také Švédsko dnes odvolalo zákaz letů nejmodernějších verzí stíhaček Jas-39 Gripen, avšak s určitými podmínkami. Švédská armáda dnes na své internetové stránce označila za pravděpodobnou příčinu zřícení letounu pilotovu kombinézu. Na vyšetření příčiny neštěstí čekali i čeští vojáci. Piloti se mezitím podle informací Mladé fronty Dnes připravovali jen na trenažérech.

Randák: Krejčíř žil na Seychelách z peněz, které mu vozili kurýři

Kontroverzní český podnikatel Radovan Krejčíř, který se téměř dva roky úspěšně ukrýval před spravedlností, žil na Seychelských ostrovech z peněz, které mu dováželi kurýři. Šlo o tisíce až desetitisíce dolarů, což jsou desetitisíce až statisíce korun. Radiu Impuls to řekl bývalý ředitel civilní rozvědky Karel Randák.

Krejčíře minulou sobotu na mezinárodním letišti v Johannesburgu, kam přiletěl pod falešným jménem Egbert Jules Savy z ostrova Madagaskar, zatkla jihoafrická policie. Na ostrovech nebyl Krejčíř úspěšný ani v podnikání, tvrdí bývalý šéf civilní rozvědky. Připomněl, že si tam otevřel půjčovnu automobilů. Zřejmě tam trpěl i nedostatkem přátel. Pravděpodobně také přesvědčoval jiného kontroverzního českého podnikatele Tomáše Pitra, když ho na ostrovech navštívil, aby tam za ním přesídlil, soudí Randák. Ministr vnitra Ivan Langer v pondělí uvedl, že Krejčíř zřejmě odjel do JAR kvůli finančním problémům. Randák radiu Impuls řekl, že se Krejčířovi nepodařilo z jeho zahraničních kont vůbec čerpat. Byla proto jen otázka času, kdy ze Seychel odjede.

Krejčíř, který má seychelské občanství, předloni zmizel policistům při domovní prohlídce v luxusní černošické vile jeho manželky. Soud na něj pak vydal mezinárodní zatykač. Jeho manželka Kateřina, která je v Česku stíhána za podílnictví, pak i se synem odcestovala na zahraniční dovolenou, v Dubaji se setkali s Krejčířem a odletěli na Seychelské ostrovy.

Že mu budou Seychely malé Krejčíř podle Randáka zřejmě usoudil už v okamžiku, kdy na ně dorazil. Měl si raději zvolit stát, kde je větší volnost pohybu a nesnadné sledování. Seychely byla nejhloupější destinace, soudí bývalý šéf rozvědky.

Sněmovna propustila přimíchávání biopaliv do třetího čtení

Návrh na dřívější přimíchávání biopaliv do motorové nafty je po dnešku v Poslanecké sněmovně před konečným hlasováním. Pro dřívější zavedení se dnes vyslovil i ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ). "Myslím si, že zkrácení toho termínu je věc přínosná a možná," řekl Bursík poslancům. Původní vládní návrh počítal s přimícháváním až od 1. ledna 2008. Do motorové nafty by se měla přidávat dvě objemová procenta metylesteru řepkového oleje.

Sněmovna dala novele protikuřáckého zákona šanci na schválení

Novela takzvaného protikuřáckého zákona, která má omezit kouření na některých dalších místech, dostala od sněmovny šanci na schválení. Odolala návrhu na vrácení k dopracování, takže ji nyní posoudí parlamentní výbory. Dolní komora o ní rozhodne asi za několik měsíců. Už středeční rozprava ale ukázala, že předloha vyvolává protichůdné reakce, někteří poslanci ji odmítají, jiní by chtěli podstatně rozsáhlejší omezení kouření. Novela se má mimo jiné týkat i restaurací, kaváren a barů. Pro kuřáky by měly vyhradit stavebně oddělené a řádně odvětrané prostory. Dosud stačí, když hostinský někam umístí cedulku s nápisem prostor pro kuřáky. Kouření na zahrádkách a terasách poslanecký návrh omezovat nechce.

Sněmovna propustila návrh na odpuštění půjček vinařům

Poslanecká sněmovna propustila do druhého čtení návrh skupiny poslanců ČSSD a KSČM na odpuštění půjček vinařům, když nepodpořila návrh zpravodaje Zdeňka Macha (ODS) na zamítnutí předlohy. Pro zamítnutí hlasovali hlavně poslanci ODS, proti byli naopak sociální demokraté a komunisté, zatímco tři lidovečtí poslanci a tři poslanci Strany zelených se zdrželi. Návrhem se nyní bude zabývat zemědělský výbor. Vláda s ním již dříve vyslovila nesouhlas. Návrh počítá s tím, že půjčky vinařům na výsadbu a obnovu vinic se změní na nevratné dotace.

Soud: ČR může vydat Švéda podezřelého z terorismu do USA

Česká republika může vydat Švéda libanonského původu Oussama Kassira podezřelého z terorismu do USA. Rozhodl o tom Městský soud v Praze. Kassir byl ve Spojených státech obviněn ze spiknutí ve snaze poskytnout hmotnou podporu teroristům. Muže zatkla česká policie na základě mezinárodního zatykače na ruzyňském letišti během mezipřistání na trase Stockholm - Bejrút v prosinci 2005. V USA mu hrozí až doživotí.

Podle amerických orgánů chtěli Kassir a další spiklenci na usedlosti v americkém Oregonu vybudovat výcvikový tábor pro svatou válku džihád. V listopadu 1999 proto odletěli z Londýna do New Yorku a pak do Seattlu. V Oregonu je prý chtěl Kassir cvičit v zacházení se zbraněmi a bojových sportech. Vycvičení muslimové se pak měli přesunout do Afghánistánu.

Soud v Irsku rozhodl o vydání Půty a Šuleje do Česka

Soud v Dublinu rozhodl, že Tomáš Půta a Maroš Šulej, kteří údajně patří ke členům gangu kolem Davida Berdycha a od loňského roku jsou ve vazbě v Irsku, budou vydáni do Česka. O úterním verdiktu informoval ČTK Půtův advokát Jaroslav Ortman. Verdikt není pravomocný, Půta si ohledně možného odvolání ponechal lhůtu na rozmyšlenou. Soud neshledal překážky, které by měly bránit vydání do vlasti, uvedl advokát.

Půta a bývalý příslušník slovenské policejní zásahové jednotky Šulej byli původně v procesu s gangem kolem Berdycha stíháni jako uprchlí. Půta za účast na šesti loupežích, na jedné krádeži a za porušování domovní svobody, Šulej za účast na třech loupežích a jedné krádeži. Oba se ukrývali v Irsku, kde je loni v srpnu zadržela policie.

Berdychův gang má podle obžaloby na svědomí loupeže, únosy a vydírání bohatých podnikatelů, které prý mnohdy přepadli a unesli v přestrojení za policisty. Členové gangu navíc při fingovaných dopravních kontrolách v policejních uniformách přepadali kamiony. Kauza je ojedinělá propojením podsvětí s elitními detektivy, kteří měli u policie bojovat s organizovaným zločinem. Gang údajně využíval díky napojení na detektivy znalostí policejní taktiky, používal policejní výstroj, výzbroj a padělané doklady.

Soud již podruhé zprostil Klimovičovou obžaloby kvůli korupci

Obvodní soud pro Prahu 5 ve středu již podruhé zprostil obžaloby někdejší blízkou spolupracovnici exministra zdravotnictví Davida Ratha Evu Klimovičovou obviněnou z korupce. Podle státního zastupitelství měla před téměř dvěma lety žádat od pracovníka farmaceutické firmy Pfizer tři miliony korun za to, že mu zprostředkuje schůzku s tehdejším šéfem České lékařské komory Rathem. Na počátku vyšetřování byl záznam skryté kamery, který odvysílala Česká televize. Stejný rozsudek vynesl soud již loni v listopadu. Před necelým měsícem ale Městský soud v Praze v odvolacím řízení toto rozhodnutí zrušil a případ vrátil k novému projednání. Klimovičová tvrdí, že se jednalo o běžné obchodní jednání, kdy se snažila získat zakázku na reklamu pro časopis Tempus Medicorum. Soud se ve středu podle pokynů odvolacího soudu opět zabýval tím, zda lze vůbec nahrávku použít jako důkaz a také jejím obsahem. Dospěl ale k naprosto stejnému závěru jako při prvním jednání. "Pokud není znám původce nahrávky, je procesně nepoužitelná. Ale i pokud by byla použitelná, tak podle znaleckého posudku nelze vyloučit, že bylo s nahrávkou manipulováno," řekla ČTK soudkyně Vanda Činková.

Mýtný systém registruje měsíčně asi tři desítky tzv. skokanů

Mýtný systém registruje měsíčně zhruba tři desítky tzv. mýtných skokanů. Jde o řidiče, kteří si pod mýtnými branami schovávají palubní jednotky a odhalí je teprve pod branami kontrolními. Ve výpisu mýtných transakcí se potom jeví jako by po dálnici skákali. ČTK to řekl mediální zástupce firmy Kapsch David Šimoník. Ředitelství silnic a dálnic nyní těmto řidičům rozesílá varovné dopisy. "Mýtný systém umožňuje vyhodnocovat, zda se některé palubní jednotky nechovají v mýtném systému nestandardně," řekl Šimoník. Nepoctiví řidiči totiž vynechají někdy i několik desítek obyčejných mýtných bran a jejich jednotku znovu zaregistruje až kontrolní brána, která je vybavena kamerami. Těch je z celkového počtu 171 zhruba pětina. Oblíbeným trikem nepoctivců je například balení palubní jednotky do alobalu.

Desítky kilometrů dlouhé skoky řidičům dosud procházely, nyní však Ředitelství silnic a dálnic došla trpělivost a začalo podvodným řidičům rozesílat varovné dopisy. "Rozhodli jsme se dát těmto výtečníkům poslední varování formou dopisu, avšak při opakovaném podvádění budeme ve spolupráci s celníky postupovat maximálně tvrdě," řekla mluvčí ŘSD Martina Vápeníková. Ve správním řízení hrozí nepoctivým řidičům až půlmilionová pokuta.

Děti do deseti let nebudou od příštího roku potřebovat pas

Děti do deseti let nebudou muset mít od jara příštího roku pro cesty do zahraničí vlastní cestovní pas. Rodiče je budou moci mít znovu uvedeny ve svých pasech. Se změnou počítá novela, kterou ve středu podepsal prezident Václav Klaus.

Z 1. máje na Letné se omluvili vrcholoví ústavní činitelé

Z protikomunistických oslav 1. máje, která se letos už podruhé koná v Praze na Letné, se omluvili všichni vrcholoví ústavní činitelé. Na dnešní tiskové konferenci to řekl Mirko Šťastný, místopředseda Konfederace politických vězňů, která pořádá akci spolu s iniciativou Trikem proti komunismu. Konfederace podle Šťastného na oslavu, kterou nazvala "1. máj bez komoušů a nikdy jinak" pozvala prezidenta Václava Klause, premiéra Mirka Topolánka (ODS) a předsedy Poslanecké sněmovny Miloslava Vlčka (ČSSD) a Senátu Přemysla Sobotku (ODS). "Budeme postrádat jejich projevy a jejich postoje," zdůraznil.

Političtí vězni chtějí podle Šťastného na akci odkrýt pravou tvář komunistů, kteří svým "rudým jazýčkem" vnášejí chaos mezi demokratické strany. Očekávají, že se na Letné pod heslem "Pryč s komunistickou stranou, pryč s nacismem, pryč s komunismem, pryč s totalitou" shromáždí na 30.000 lidí. "Mohli bychom opět pocítit jejich drápky, ve jménu dobra a lásky to nedopusťme," uvedl Šťastný.

Míl bude prezidentem Svazu průmyslu i další čtyři roky

Valná hromada Svazu průmyslu a dopravy dnes znovuzvolila do funkce prezidenta svazu Jaroslava Míla. Současný šéf SPČR neměl při hlasování protikandidáta a získal zhruba devadesátiprocentní podporu. ČTK to sdělila mluvčí svazu Blanka Růžičková. Míl tak zůstane po další čtyři roky v čele Svazu průmyslu a dopravy, který je jedním z nejvýznamnějších zástupců zaměstnavatelské a podnikatelské sféry.

Dekret proti těžbě surovin v Beskydech podepsaly desítky obcí

Více než dvě desítky obcí ze Zlínského kraje a Moravskoslezského kraje podpořily iniciativu občanského sdružení Naše Beskydy, které chce zabránit případné těžbě zemního plynu a černého uhlí v Beskydech. Svůj postoj podpořily podpisy pod takzvaný Dekret o uzamčení země Valašské. Sdružení listinu s podpisy starostů, případně pečetěmi signatářských měst a obcí, uloží 19. května do kaple svatých Cyrila a Metoděje na Radhošti.

O povolení těžby plynu z deseti průzkumných vrtů usiluje společnost OKD už od roku 2002. Podle některých odborníků jsou na Frenštátsku takové zásoby zemního plynu, že by ložisko uspokojilo potřebu České republiky na pět let. Ostravská firma chtěla denně v lokalitě těžit nejvýše 3000 metrů krychlových plynu, a to po dobu 30 let s možností dalšího prodloužení. Zásoby černého uhlí se v Beskydech odhadují na 2,3 miliardy tun.

Vyšla kniha o padlých vojácích, již se objevili na sérii známek

Osudy osmi českých vojáků, kteří padli na různých frontách druhé světové války popisuje Karel Černý v právě vydané knize Muži z londýnského vydání. Vojáci mají společné to, že se objevili na sérii poštovních známek, která byla vydána v roce 1945 v Londýně. Ve 14. autorském počinu tak historik a poslanec Černý spojil dvě svá dosavadní témata: filatelii a osudy vojáků zahraničního odboje, především pak příslušníků britského Královského letectva. "Je tam třeba Otakar Jaroš, který padl v bitvě u Sokolova, či velitel prvního československého stíhacího wingu v Anglii Alois Vašátko anebo parašutista Jozef Gabčík, který padl po atentátu na Heydricha," řekl Černý ČTK. Na známkách také vyšlo vyobrazeno pět méně známých vojáků, jako třeba Jan Král, zakladatel naší jednotky v Polsku v roce 1939, jejíž velení po něm převzal tehdy podplukovník Ludvík Svoboda, anebo vojín František Adámek, který zahynul jako jeden z prvních v bojích u Tobruku v Africe.

Synagoga v Hartmanicích dostává od pamětníků cenné dokumenty

Cenné historické dokumenty, fotografie, vzpomínky pamětníků i předměty získalo během uplynulého roku Občanské sdružení Památník Hartmanice, které v šumavském městečku zachránilo a opravilo zchátralou synagogu z roku 1883. Před rokem se tam otevřela expozice o soužití Čechů, Němců a Židů na Šumavě. Chvíli trvalo, než se sdružení podařilo zejména u německých pamětníků překonat počáteční obavy z neobjektivity a získat si důvěru. V poslední době ale sami pamětníci přicházejí, pátrají, přivádějí své známé a přinášejí materiály, řekla dnes ČTK kurátorka expozice Tereza Brůchová. "Jako fungující živý organizmus ta synagoga dál přitahuje lidi, kteří nám na základě toho, jak je výstava zpracovaná, dodávají další informace a fotografie," uvedla. Hlavně původní němečtí obyvatelé oblasti nebo jejich příbuzní podle ní přistupovali zpočátku k výstavě obezřetně a váhali se zapůjčením materiálů. Teprve když se přesvědčili, že expozice nepodsouvá názory, ale nestranně vypráví prostřednictvím jednotlivých lidských příběhů i příběh dávného soužití tří národností na malém prostoru, změnili názor.

Lucie Bílá zazpívá ve prospěch opravy varhan v synagoze

Lucie Bílá, Marta Kubišová, Daniel Hůlka, Pavel Vítek a Pavel Šporcl s Petrem Maláskem vystoupí 16. května v Jeruzalémské synagoze v Praze ve prospěch uvažované opravy tamních varhan. Rekonstrukci odhaduje židovská obec nejméně na jeden a půl milionu korun. Organizátoři předpokládají výtěžek přes sto tisíc korun. "Rádi bychom, aby synagoga ožila, a to ne jen benefičními koncerty," řekl předseda pražské obce František Bányai. Od roku 1992 se do rekonstrukce synagogy, postavené v roce 1906 nedaleko hlavního nádraží, investovalo 17 milionů korun.

V Českém Švýcarsku se turisté mohou pohybovat jen po vyznačených stezkách

Po Národním parku České Švýcarsko se nyní turisté mohou pohybovat pouze po vyznačených stezkách a cyklostezkách. Správa národního parku omezila vstup do lesů kvůli velkému suchu a hrozbě požárů. Zákaz platí až do odvolání. Loni hasiči v parku bojovali s obrovským požárem celý týden.

Žák boleslavského gymnázia objevil zlatý poklad starý 3300 let

Zhruba 3300 let starý zlatý poklad nalezl v polovině dubna na blíže neurčeném místě na Mladoboleslavsku šestnáctiletý student gymnázia z Mladé Boleslavi Adam Kout. Jde o nejbohatší pravěký poklad v regionu, řekl ČTK archeolog Filip Krásný z Muzea Mladoboleslavska. "Našli jsme devět spirál, což je asi 250 gramů zlata. Cenu zlata jsme odhadli asi na 100.000 korun, ale historická hodnota nálezu je nevyčíslitelná," řekl Krásný. Kout nalezl čtyři bronzové sekery a osm spirál ze zlatého drátu, které vznikly na přelomu střední a mladší doby bronzové. Během následného archeologického výzkumu na místě objevu byla nalezena ještě další zlatá spirála. Archeologové také přišli na to, že v místě nálezu bylo pravděpodobně pravěké opevněné sídlo. Z důvodu možného ohrožení lokality zatím nebylo zveřejněno přesné místo nálezu, protože tam archeologové stále zkoumají.

Podle Krásného je na nálezu unikátní už to, že ho nálezce odevzdal. To se prý moc často nestává. "Ani mě nenapadlo, že bych to měl prodat. Chci se archeologii věnovat a s muzeem spolupracuji," řekl ČTK Kout. Kout šel na místo původně hledat něco jiného: "Dočetl jsem se o mincích, které by na tom kopci měly být. Tak jsem je šel s detektorem kovu hledat. Mince jsem nenašel, ale i tak jsem byl úspěšný," řekl s úsměvem Kout. "Nález je vzácný i tím, že to zlato bylo pravděpodobně vyrýžováno někde jinde, možná na Šumavě," uvedl Krásný, podle kterého je každý nález zlatého pokladu spíše ojedinělý: "Od války se takových pokladů moc nenašlo," řekl.

Valašskomeziříčská manufaktura tká obraz malíře Mikuláše Medka

Obraz Hry od českého malíře Mikuláše Medka tká v těchto dnech Moravská gobelínová manufaktura ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku. Dílo milionové hodnoty, vytvořené před 50 lety, náleží do vrcholného údobí jeho postsurrealistické tvorby, jež posléze dospěla k úplné abstrakci. "Na samotném tkaní se podílí dvě tkadleny, ostatní pracovníci manufaktury pomáhají s přípravou materiálu. V současnosti je hotový asi dvanácticentimetrový pás díla," řekl ČTK ředitel manufaktury, akademický malíř Jan Timotej Strýček. Tkané dílo zachycuje dvě figury, jak si házejí míčem. Zhotovení gobelínu si v jediné dílně svého druhu na Moravě a ve Slezsku zadala Medkova dcera a majitelka sbírky jeho obrazů Eva Kosáková. Dokončen má být letos na podzim.

Z konečné nominace hokejistů na MS vypadl obránce Blaťák

Obránce Miroslav Blaťák vypadl jako poslední z nominace českých hokejistů na mistrovství světa v Moskvě, které začne v pátek. Trenér Alois Hadamczik uzavřel kádr poté, co dnes přiletěl ze zámoří obránce Marek Židlický z Nashvillu. Celkově je ve výběru deset hráčů z NHL, stejný počet hokejistů bude na světovém šampionátu debutovat. Čtyřiadvacetiletý Blaťák, který v uplynulém ročníku působil ve švédském klubu Mora IK, se tak svého prvního zápasu na světovém šampionátu ani letos nedočká. Loni byl sice členem stříbrného kádru na světovém šampionátu v Rize, kde byl doplněn na soupisku, ale do hry nezasáhl. Definitivně padla i možnost startu beka Romana Hamrlíka z Calgary, jehož se nepodařilo vedení české reprezentace telefonicky zastihnout. Vedení národního týmu i nadále kalkuluje s tím, že mezi dvojici hráčů, které bude moci dopsat po skončení základní skupiny, může být ještě posila ze zámoří.

Současný kádr českých hokejistů pro mistrovství světa v Moskvě: Brankáři: Roman Čechmánek (Třinec), Adam Svoboda (Slavia Praha), Marek Pinc (Biel/Švýc.), obránci: Rostislav Klesla (Columbus/NHL), Radek Hamr (Kloten/Švýc.), Jan Platil (CSKA Moskva/Rus.), Ladislav Šmíd (Edmonton/NHL), Zbyněk Michálek (Phoenix/NHL), Marek Židlický (Nashville/NHL), Michal Barinka (Bern/Švýc.), Petr Čáslava (Pardubice), útočníci: Petr Sýkora, Tomáš Rolinek (oba Pardubice), Petr Hubáček (Bern/Švýc.), Zbyněk Irgl (Davos/Švýc.), Jaroslav Hlinka (Sparta Praha), Jaroslav Bednář (Slavia Praha), Jiří Novotný (Washington/NHL), Jaroslav Balaštík (HV 71/Švéd.), Petr Tenkrát (Boston/NHL), Jan Marek (Magnitogorsk/Rus.), David Výborný (Columbus/NHL), Rostislav Olesz (Florida/NHL), Tomáš Plekanec (Montreal/NHL), Petr Čajánek (St. Louis/NHL).

České tenistky budou hrát fedcupovou baráž ve Španělsku

České tenistky se v baráži o postup do fedcupové Světové skupiny I utkají se Španělskem. Zápas se uskuteční 14. a 15. července na půdě soupeře. Rozhodl o tom dnešní los v Londýně. Španělské tenistky mají v elitní stovce světového žebříčku Anabel Medinaovou-Garriguesovou a Lourdes Dominguezovou-Linovou. Obě hrály zápas prvního kola v Rusku, kde Španělky prohrály 0:5. V elitní třicítce je jen Medinaová, zatímco v českém týmu se v této části žebříčku pohybuje světová osmička Nicole Vaidišová i třicítka Lucie Šafářová. Společně vedly český tým ve víkendovém vítězném zápase na Slovensku. Nehrající kapitán Aleš Kodat byl s losem poměrně spokojený, jen litoval, že Češky budou hrát počtvrté za sebou venku. "Doma by to bylo samozřejmě lepší, u nich to bude podstatně složitější. To je největší smůla. Doma by byla jasná výhoda, pozvali bychom je na rychlý povrch, tam se bude hrát na antuce," komentoval výsledek londýnského losu.

Počasí

Ve čtvrtek čekají meteorologové slunečno až polojasno, teploty přes den vystoupí na 20 až 24, na horách bude kolem 17 stupňů Celsia.