Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Odhodlání ČR uzavřít melkský proces vyvolalo v Rakousku protesty

Na odhodlání české vlády uzavřít melkský proces kolem jaderné elektrárny Temelín reagovali v úterý v Rakousku rozhořčeně nejen odpůrci Temelína, ale i politici. Protitemelínští aktivisté oznámili další vystupňování blokád, politici varovali Česko před "jednostrannými kroky". Jejich nevoli vzbudilo stanovisko, které v pondělí ve Vídni tlumočil premiér Mirek Topolánek. Ten při jednání s kancléřem Alfredem Gusenbauerem a vicekancléřem Wilhelmem Moltererem oznámil, že česká vláda hodlá v nejbližší době přijmout dokument, kterým označí dohody z Melku za naplněné a tím celý proces ze svého hlediska za ukončený. Topolánek však soudí, že jeho vyjádření nebyla ve Vídni správně pochopena.

Klause v Moskvě čekají i diskuse o protiraketové obraně

Českého prezidenta Václava Klause čekají na jeho blížící se návštěvě Moskvy i diskuse o české účasti v plánovaném americkém protiraketovém deštníku. Na úterní tiskové konferenci to uvedl náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Kisljak. Náčelník ruského generálního štábu Jurij Balujevskij v úterý zopakoval názor Moskvy, že zamýšlený systém je namířen proti Rusku. I on chce s českými představiteli na toto téma hovořit. "Vznik nového systému nám není lhostejný z hlediska bezpečnosti Ruska a spadá do kategorie otázek, které jsou vzájemně zajímavé," uvedl Kisljak, který na dotaz ČTK dodal, že ruská strana už kvůli této problematice kontaktovala české kolegy. "Říkáme jim, co si o této otázce myslíme," dodal diplomat.

ČSSD svolá k americké radarové základně mezinárodní konferenci

ČSSD svolá mezinárodní konferenci, jejíž účastníci by měli debatovat o dopadu protiraketového systému na bezpečnostní situaci v Evropě. Na úterní tiskové konferenci po zasedání sociálnědemokratického poslaneckého klubu to řekl šéf strany Jiří Paroubek. Na konferenci čeští sociální demokraté pozvou podle Paroubka své politické přátele: německé, rakouské a slovenské sociální demokraty. "Možná bychom zkusili jednat i s německými zelenými, protože mají podobné názory jako máme my na rozdíl od českých zelených," dodal. Sociální demokraté také chystají další pokračování vnitrostranické diskuse o radarové základně, kterou chtějí Spojené státy vybudovat v Česku. Povedou o ní podle Paroubka "permanentní politickou vnitrostranickou debatu".

Češi terčem raketového útoku v Iráku, všichni jsou v pořádku

Při pondělním raketovém útoku v irácké Basře byla zasažena také tamní česká vojenská základna. Všichni příslušníci českého kontingentu jsou v pořádku. Jak zaznělo na úterní tiskové konferenci na generálním štábu české armády, povstalci stupňují útoky do prostoru mezinárodní základny. To se do určité míry projevuje na psychice vojáků, kteří ale musejí nadále plnit své úkoly. Na objekt koaličních mnohonárodních sil dopadlo 15 raket, z nichž jedna zasáhla českou základnu. Vojáci byli v době útoku v krytech, nikdo z nich tedy nebyl zraněn. Raketa poškodila tři vozidla a zásobovací kontejner. Bezpečnostní situace v okolí Basry se zhoršuje a povstalci stupňují útoky do prostoru mezinárodní základny. Na tiskové konferenci to v úterý řekl ředitel armádního odboru zahraničních misí Jan Gireth, který byl svědkem pondělního útoku na českou základnu. Podle armády je však těžké útokům předcházet, protože povstalci používají improvizovaná odpalovací zařízení, která je obtížné odhalit.

Komisi ČSSD neprosadila, o Kubicem ale sněmovna jednat bude

Sociální demokraté a komunisté v úterý opět neuspěli ve snaze prosadit ve sněmovně zřízení vyšetřovací komise, která by se zabývala okolnostmi vzniku takzvané Kubiceho zprávy. Opozici se však podařilo do programu prosadit jiný bod, v jehož rámci dolní komora o Kubiceho zprávě jednat bude. Ministr spravedlnosti má totiž poslance informovat o závěrech skupiny Vrchního státního zastupitelství v Praze, která analyzovala trestní kauzy zmiňované v materiálu, jenž loni do sněmovny přinesl šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jan Kubice. Podle skupiny se nepotvrdily informace o tom, že organizovaný zločin prorůstá do státní správy a je propojen s některými politiky.

ČSSD podá ústavní stížnost, budou-li poplatky ve zdravotnictví

Sociální demokracie podá ústavní stížnost na případný zákon, kterým by byly zavedeny poplatky ve zdravotnictví. Rozhodl o tom v úterý poslanecký klub ČSSD, řekl novinářům jeho předseda Michal Hašek. Sociální demokracie tak bude podle něho bránit práva občanů, která jsou obsažena v ústavě a v Listině základních práv a svobod. "Naši ústavní experti a experti na zdravotnictví už připravují základní teze stížnosti," uvedl Hašek. ČSSD očekává, že vládní koalici se podaří prosadit zákon o poplatcích s pomocí odpadlíků od ČSSD, poslanců Miloše Melčáka a Michala Pohanky. Předseda ČSSD Jiří Paroubek už minulý týden prohlásil, že sociální demokracie poplatky u lékaře a za předepsané léky zruší, jakmile se vrátí k vládě. Podle šéfa nejsilnější opoziční strany jde spolu se zrušením nemocenské za první tři dni nemoci a jejím krácením za dny další o "nehorázný útok na sociální jistoty lidí".

Sněmovna schválila novelu, která má zpřísnit regulaci bank

Sněmovna v úterý opět schválila novelu, která má zpřísnit pravidla fungování bank a dalších finančních institucí. Poslanci ji přijali i s pozměňovacími návrhy Senátu. Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) již dříve uvedl, že senátní změny vracejí novelu do původní vládní podoby, která zvyšuje ochranu klientů. Předlohu nyní posoudí ještě prezident. Sněmovna o novele poprvé hlasovala již v únoru a tehdy se do textu dostaly úpravy, které podle Kalouska snižují kontrolu a zvyšují riziko pro zákazníky finančních institucí. Novela zákona počítá s tím, že zpřísnění pravidel fungování finančních institucí by se mělo týkat zejména řízení rizik, tedy kapitálové přiměřenosti a kontrolních pravidel. Předloha souvisí především s přechodem finančních institucí na nová evropská pravidla kapitálové přiměřenosti s názvem Basel II.

Hrad obdržel protokoly ke katedrále; stát ji definitivně převzal

Stát definitivně převzal od církve katedrálu svatého Víta na Pražském hradě. Prezidentův kancléř Jiří Weigl ČTK řekl, že Hrad v úterý obdržel podepsané předávací protokoly ke katedrále. Právě odkazem na dosud nepodepsaný protokol kardinál Miloslav Vlk počátkem minulého týdne předání chrámu zpochybnil. Hrad počítá s tím, že k jednání o vnitřním provozu katedrály se obě strany znovu sejdou příští týden.

Členové NKÚ asi budou moci dále pracovat s tajnými informacemi

Členové Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), kteří nemají příslušnou prověrku, budou mít i nadále možnost seznamovat se s utajovanými informacemi tuzemského původu. Příslušnou úpravu novely zákona o utajovaných informacích v úterý na návrh Senátu schválila Poslanecká sněmovna. Návrh nyní ještě posoudí prezident. Sněmovna původně chtěla, aby členové NKÚ, kteří nemají prověrku, ztratili přístup i k domácím utajovaným informacím. Tato výhoda měla zůstat jen prezidentovi a viceprezidentovi NKÚ. Nakonec ale poslanci vyhověli námitkám Senátu. Senátoři s odvoláním na prezidenta NKÚ Františka Dohnala argumentovali tím, že NKÚ by po změně zákona musel pozastavit některé kontroly a několik měsíců čekat na to, než jeho lidé prověrku dostanou.

Sněmovna zařadila na program i radar, reformu EU a čerpání peněz z fondů

Poslanci by měli na této schůzi jednat o reformě Evropské unie a o čerpání peněz z evropských fondů. Vláda by je také měla informovat o stavu vyjednávání o případném umístění americké radarové základny v České republice. Tyto body původně v programu nebyly, sněmovna je tam zařadila až v úterý. Lze předpokládat, že všechna uvedená témata vyvolají spor opozice s koalicí. Například pokud jde o evropskou politiku, obvinila ČSSD kabinet už několikrát z toho, že sněmovnu obchází a vyhýbá se debatě. ČSSD se v minulosti pokoušela dostat na půdu sněmovny rozpravu o postoji k euroústavě. I diskuse o čerpání peněz z evropských fondů může být bouřlivá. Podle ČSSD Česku hrozí, že nevyčerpá všechny peníze, které by mohlo v letech 2007 až 2013 získat. Důvodem je podle šéfa socialistů Jiřího Paroubka to, že ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek (KDU-ČSL) se zaměřuje na řešení svých kauz a nevěnuje se řízení ministerské agendy.

Loni bylo uděleno 3317 patentů platných na území České republiky

Loni bylo uděleno 3317 patentů platných na území České republiky, což je o 31 procent více než za rok 2005. Úřad průmyslového vlastnictví schválil 1324 patentů, zbytek udělil evropský patentový úřad. V České republice tak nyní platí více než 13.000 patentů. Úřad to v úterý oznámil na tiskové konferenci. Domácí vynálezci loni podali 641 přihlášek, což je nejvíce za posledních deset let a o deset procent více než v roce 2005. Počet zahraničních přihlášek patentů naopak klesl na 195 a nejvíce se na nich podíleli vynálezci z USA a Německa. Přesto úřad loňská data nepovažuje za ideální. Podle něj teprve další vývoj ukáže, zda lze růst počtu přihlášek považovat za trvalejší trend.

Vesecká souhlasí s tím, že Němec v kauze Sání nepochybil

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká souhlasí s rozhodnutím o odložení případu, ve kterém policie zkoumala, zda exministr spravedlnosti Pavel Němec nespáchal svým postupem v kauze katarského prince Hámida bin Abdal Sáního trestný čin. ČTK to v úterý řekl vedoucí sekretariátu nejvyšší žalobkyně Josef Pavlík. Rozhodnutím o odložení kauzy považuje podle něj Vesecká celý případ za skončený. Sání byl v Česku stíhán za pohlavní zneužívání školaček a Němec jako ministr rozhodl o předání jeho stíhání katarským úřadům. Policie Němcův postup opakovaně prověřovala, podezření z trestného činu ale nezjistila. S odložením případu souhlasili i pražští žalobci. Spis k případu byl pak odeslán do Brna, protože si jej vedení Nejvyššího státního zastupitelství vyžádalo ke kontrole. Žádné pochybení ale nezjistilo.

Ministerstvo zkontroluje projekt rušení telefonů ve věznicích

Ministerstvo spravedlnosti zahájilo kontrolu projektu rušení signálu mobilních telefonů ve věznicích. Zaměří se mimo jiné na nakládání s penězi státu a správnost výběrových řízení, sdělila v úterý ČTK mluvčí ministerstva Zuzana Kuncová. Mladá fronta Dnes v sobotu napsala, že nákup rušiček mobilního signálu a detektorů kovu do českých věznic prošetřuje protikorupční policie. Zřejmě předražené zboží vězeňská služba zakoupila údajně v rozporu s předpisy, a navíc od firem, za nimiž prý stojí stejní lidé, uvedl deník. Podle MfD firma pb mont přivezla loni v prosinci do pěti věznic v Česku plechové bedny a namontovala je na zdi. Oficiálně v nich byly rušičky mobilních telefonů. Technici bedny zamkli a zapečetili, Vězeňská služba za zakázku zaplatila víc než 16 milionů korun. Z dokumentů, které má MfD k dispozici, ale vyplývá, že bedny byly prázdné.

Jihoafrický soud bude příští týden rozhodovat o Krejčířově vazbě

Podnikatel Radovan Krejčíř zůstane ve vazbě v Jihoafrické věznici nejméně do středy 2. května. Podle České televize to stanovil soud v Johannesburgu. Příští týden pak bude soud rozhodovat, zda Krejčíře ve vazbě nechá i nadále. Krejčíř, který je v Česku obviněn z řady zločinů, uprchl před spravedlností na Seychelské ostrovy. Jihoafrická policie ho zadržela o víkendu na mezinárodním letišti v Johannesburgu, do země vstoupil pod falešnou identitou. Mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Kuncová ČTK řekla, že žádost o uvalení předběžné vazby byla odeslána faxem již v pondělí večer. V úterý ji ministerstvo doplnilo písemně a nyní čeká na vyjádření jihoafrické strany, které dokumenty by měla obsahovat žádost o Krejčířovo vydání.

ÚS: Vazba Schwarzové podezřelé v kauze biolíh byla nezákonná

Pražský obvodní soud chyboval, když loni rozhodoval o vazbě Ludmily Schwarzové podezřelé z korupce v kauze biolíh. Vyplývá to z nálezu Ústavního soudu (ÚS), který v úterý vyhověl stížnosti ženy proti jejímu dvouměsíčnímu věznění. Nyní má možnost žádat odškodné. Schwarzová se nedozvěděla důvody vazby, na což měla podle ÚS právo, uvedl soudce zpravodaj Jiří Nykodým. "Jí ani jejímu obhájci nebylo před vzetím do vazby umožněno nahlédnout do spisu a důvody zjistit," řekl Nykodým. Obvodní soud podle ústavních soudců ani dostatečně nepřezkoumal důkazy pro uvalení vazby.

Šrytr dostal za pokus o uplácení Ploce podmíněný trest vězení

Za pokus o uplácení poslance ČSSD Pavla Ploce dostal v úterý Pavel Šrytr u Okresního soudu v Semilech podmíněný trest 20 měsíců vězení s odkladem na zkušební dobu 2,5 roku. Šrytr podle soudkyně Stanislavy Behenské nabídl po loňských volbách Plocovi pět milionů korun a chtěl, aby za ně přestoupil do Strany zelených. Plocovu výpověď - hlavní důkaz proti Šrytrovi - považovala Behenská za důvěryhodnou. Šrytrovi hrozilo až pět let vězení. Proti rozsudku se okamžitě odvolal. Šrytr považuje proces za politickou objednávku ČSSD. Podle Šrytrova obhájce Jaroslava Beldy policie v případu Šrytr poskytovala ČSSD nadstandardní servis, médiím dávala informace nad rámec svých povinností a porušovala Šrytrovo právo na presumpci neviny.

C. S. Cargo koupil konkurenční firmu Šmidberský Transport

Tuzemská přepravní firma C. S. Cargo Holding koupila 100 procent konkurenční společnosti Šmidberský Transport. Oznámili to zástupci společnosti na úterní tiskové konferenci. Vznikne tak největší firma na českém trhu kamionové přepravy s podílem mezi deseti až 15 procenty. Cenu transakce, která ještě podléhá schválení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, odmítli sdělit. Obě firmy budou ještě zhruba rok působit samostatně, poté by se měly spojit. Konsolidované tržby skupiny by se měly letos pohybovat kolem 4,5 miliardy korun. Skupina bude zaměstnávat 2000 lidí a provozovat zhruba 2000 kamionů denně.

ČEZ: Temelín měl za pět let celkem 166 poruch

Jaderná elektrárna Temelín měla za pět let provozu celkem 166 poruch. Žádná neměla podle tvrzení energetické firmy ČEZ negativní dopady na bezpečnost personálu elektrárny, obyvatel v okolí ani na životní prostředí. Zástupci ČEZ to uvedli na úterní tiskové konferenci ke zprávě o provozu Temelína. Elektrárna přesto stále vyvolává velké vášně u hornorakouských odpůrců atomu. Zprávu o provozu Temelína v úterý ČEZ předal premiérovi Mirku Topolánkovi. Zpráva vznikla na základě březnového jednání ministra průmyslu a obchodu Martina Římana, ministra životního prostředí Martina Bursíka, zástupců ČEZ a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dany Drábové. V Temelíně tehdy dvakrát po sobě unikla radioaktivní voda a Bursík požadoval odvolání Drábové. Po schůzce padlo rozhodnutí o vypracování podrobných materiálů. Vlastní zprávu musí připravit i SÚJB. Temelín chce poruchovost snižovat směrem k úrovni jaderné elektrárny Dukovany, která patří k nejméně poruchovým na světě.

Češi podle průzkumu často využívají známostí a protekce

Češi se často snaží obcházet formální postupy a své pracovní i soukromé záležitosti řeší pomocí známostí či protekce. Vyplývá to z výzkumu českých elit, který provedla agentura GfK Praha ve spolupráci s Fakultou sociálních věd Univerzity Karlovy. "Dotazováni byli představitelé politických, obchodních a ekonomických elit, státní zástupci, soudci, představitelé médií a nevládních organizací," uvedla společnost v tiskové zprávě. Více než polovina respondentů se domnívá, že využívání známostí a protekce má negativní vliv na chování Čechů a způsobuje nebo podporuje korupci. Pětina dotázaných uvedla, že jsou velmi často nebo často osloveni se žádostí o řešení neformálních cestou. Nejčastěji jsou kontaktováni zástupci médií (31 procent) a politici (28 procent), nejméně soudci a žalobci (11 procent) a představitelé obchodní a ekonomické sféry (14 procent).

Největší objevy speleologů se podařily na Yucatanu a v krasu

Objevení šesté největší zatopené jeskyně světa K'oox Baal v Mexiku a nových prostor v Amatérské jeskyni v Moravském krasu jsou největší loňské úspěchy českých speleologů. Vedení České speleologické společnost je o víkendu vybralo jako nejvýznamnější počiny svých členů v zahraničí a ve vlasti pro rok 2006. Podařilo se toho mnoho a bylo tedy z čeho vybírat, řekl v úterý ČTK předseda společnosti Zdeněk Motyčka. O tom, že čeští a moravští speleologové patří k uznávaným badatelům v podzemí, svědčí jejich účast na expedicích po celém světě. Na mexickém poloostrově Yucatan se jim podařilo objevit již 19,2 kilometru zaplavených chodeb tamní jeskyně K'oox Baal. S jejím průzkumem začali speleologové před dvěma lety. Vrátí se do ní v budoucnu. Očekávají, že naleznou nové chodby.

Vnuk Tomáše Bati se učí česky a na Valašsku bude kácet stromy

Osmnáctiletý Kanaďan Tomáš Baťa z rodiny světoznámé zlínské obuvnické firmy má šanci, že se jako jediný z devíti vnuků syna zakladatele impéria Tomáše Bati domluví česky. Rodný jazyk svých předků si nejmladší Tomáš Baťa začal podmaňovat letos na jaře na stejnojmenné zlínské univerzitě, kde strávil několik týdnů. Měsíc bude také pracovat v lesích, které jeho rodina vlastní na Valašsku. "Vnuk už začíná mluvit česky a já doufám, že za pár měsíců už bude mluvit perfektně. Teď bude pracovat tady u mne v lese ještě měsíc a potom půjde zpátky studovat na univerzitu ve Skotsku," prozradil Baťa během ostravské konference, věnované značkám regionu a regionálnímu rozvoji. Pokroky svého potomka ale zatím nedokáže ocenit. "Nevím, co umí říct česky, ještě jsem s ním od té doby nemluvil," přiznal.

Jihoafrická raperka bude v Plzni učit sociálně znevýhodněné děti

Jihoafrická hiphopová zpěvačka Shameema Williams, jež dělá lektorku ve věznicích po celé Jihoafrické republice, bude ve středu v Plzni vyučovat základy rapové techniky děti ze sociálně vyloučených lokalit. Hudební workshop pořádá spolu s Člověkem v tísni sdružení Společnost tady a teď, které se zaměřuje na sociálně znevýhodňované děti, řekla ČTK Martina Hurdová z Člověka v tísni. Děti se od Shameemy dozvědí, co je to hip hop a co znamená pro miliony lidí na celém světě. Naučí se základy rapové techniky. Hudební workshop je součástí projektu PeaceXchange, který se koná v dalších třech evropských zemích. Jeho cílem je, aby si mladí lidé osvojili schopnost řešit konflikty nenásilným způsobem a uvědomili si důležitost takového chování.

Lidé díky teplé zimě letos ušetří osminu nákladů za teplo

Lidé díky velmi mírné zimě letos zřejmě ušetří za teplo na vytápění asi osminu nákladů. U průměrného třípokojového bytu o rozloze 60 až 70 metrů čtverečných by to mohlo představovat úsporu kolem 2000 korun. Na úterní výstavě Teplárenské dny v Hradci Králové to ČTK řekl mluvčí teplárenského sdružení ČR Pavel Kaufman. "Úspora nastane za předpokladu, že zbytek roku bude teplotně v normálu bez výrazných výkyvů," řekl. Druhým předpokladem úspory podle Kaufmana je, aby ceny paliv, zejména uhlí a plynu, v druhé polovině roku k výrazně nevzrostly. Nejvyšší odběr tepla je vždy v prvním čtvrtletí. Domácnosti v prvních třech měsících roku obvykle spotřebují 46 procent z celoročního objemu.

Vítězný film MFF Karlovy Vary Sherrybaby míří do českých kin

Do českých kin přichází americký nezávislý snímek Sherrybaby, jenž si z minulého ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech odvezl hlavní cenu poroty. Diváci budou moci film v hlavní roli s Maggie Gyllenhaalovou zhlédnout poprvé 3. května. Herečka na festivalu získala také cenu za nejlepší ženský herecký výkon. Hlavní osou vyprávění je návrat mladé hrdinky Sherry Swansonové z vězení a její pokus začlenit se zpět do normálního života. Po třech letech, které si odseděla kvůli drogám a krádežím, je Sherry první den na svobodě. Chce začít znovu a hlavně získat zpět do péče svou malou dcerku Alexis. Brzy však zjistí, že návrat není tak jednoduchý, jak to ve vězení možná vypadalo.

Výstava Střední věk nabízí díla deseti umělců tohoto věku

Střední věk spojuje deset umělců, které kurátorka Lenka Lindaurová vyzvala k výstavě v nové pražské galerii 5. patro. Ve výstavě nazvané Střední věk se sešli Veronika Bromová, David Černý, Martin Horák, Petra Ondreičková, Robert Portel, Pavel Reisenauer, Michal Singer, Jiří Surůvka, Štěpánka Šimlová a Ivan Vosecký. Všichni vystavující začínali tvořit počátkem 90. let. "Na začátku 90. let patřili k nadějím a objevům zdejší výtvarné scény, někteří z nich stáli na její periferii a dodnes se o nich moc neví. Z jiných se staly hvězdy, ale dlouho už se na veřejnosti neukázali," říká o svém výběru autorů kurátorka.

Počasí

Ve středu bude slunečno až polojasno. Teploty vystoupí na 19 až 23, na horách bude kolem 15 stupňů C. Mírný severovýchodní až východní vítr bude mít rychlost do 20 km za hodinu.