Zprávy

Praktici na protest neordinovali, řada se přidala symbolicky

Většina ordinací praktiků a pediatrů ve Zlínském kraji, na jižní Moravě, v Olomouckém kraji a v kraji Vysočina zůstala ve středu uzavřena. Lékaři protestovali proti tomu, že jim Všeobecná zdravotní pojišťovna platí za léčení pacientů méně, než by chtěli. Žádají, aby jim dávala měsíčně za registrovaného pacienta 50 korun, pojišťovna jim ale nabízí jen 36 korun, což je o korunu víc než loni. Lékaři v českých krajích vyvěsili plakátky pro pacienty. Část přerušila práci na 15 minut, zcela v Čechách ordinace uzavřeli jen lékaři v okrese Plzeň - sever. Podle ředitele VZP Pavla Horáka platí pojišťovna za léčení přesně podle ministerské vyhlášky, a ta vychází z dohod pojišťoven s lékaři.

Kvůli situaci ve zdravotnictví má předseda zlínského Sdružení praktických lékařů Lubomír Nečas ve čtvrtek schůzku s ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem (ODS). Prezident České lékařské komory Milan Kubek protesty lékařů podpořil, Svaz pacientů je odmítl a označil za nemravné. Viceprezident Svazu pacientů Josef Mrázek ČTK řekl, že lékaři svými protesty neoprávněně vydírají pacienty. Chtějí víc peněz za léčení, podle Mrázka mají peněz dost.

ČSSD vyzvala ODS,aby zastavila privatizaci středočeských nemocnic

Vedení sociální demokracie a stínový ministr zdravotnictví David Rath vyzvali ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS), aby změnil své rozhodnutí o zrušení několika oddělení středočeských nemocnic. Podle ČSSD by to znamenalo úplnou likvidaci těchto zařízení. Středočeského hejtmana Petra Bendla vedení středočeských sociálních demokratů vyzvalo, aby okamžitě zastavil privatizaci 11 zdravotnických zařízení, které kraj loni v prosinci nabídl k prodeji či k pronájmu. Rath a předseda středočeské ČSSD Richard Dolejš řekli, že považují privatizaci zdravotnických zařízení a rozhodnutí ministerstva zdravotnictví o rušení některých oddělení za koordinovanou snahu občanských demokratů levně prodat majetky, jejichž skutečná hodnota dosahuje miliard korun. Středočeský kraj ale jakoukoli souvislost mezi rušením oddělení a privatizací nemocnic odmítá.

Předsednictvo lidovců podpořilo Čunka

Předsednictvo KDU-ČSL dnes vyjádřilo plnou podporu stranickému šéfovi Jiřímu Čunkovi, který čelí obvinění z korupce. Čunek předtím ukázal členům nejužšího vedení materiály, které podle něj dokazují jeho nevinu. "Z důkazů je evidentní, že ani neexistoval žádný motiv ke korupci," řekl mluvčí KDU-ČSL Martin Horálek. Policie místopředsedu vlády, ministra pro místní rozvoj, senátora a předsedu KDU-ČSL podezírá z toho, že jako vsetínský starosta dostal v únoru 2002 zhruba půlmilionový úplatek od realitní společnosti H&B Real za prodej většinového podílu města ve společnosti Vsetínské byty. Čunek se cítí nevinný a chce se očistit, úplatek popírá i firma H&B Real. Případ podle Čunka souvisí s jeho raketovým nástupem do nejvyšších pater české politiky. Lidovci věří, že se případ nebude zbytečně protahovat a Čunek bude moci rychle dokázat svou nevinu. Proti svému obvinění podal stížnost, o níž by měla státní zástupkyně rozhodnout příští týden.

Japonsko a Česko se podporují v ambicích v Radě bezpečnosti OSN

Česká republika a Japonsko se vzájemně podporují v ambicích ohledně svého působení v Radě bezpečnosti OSN. Zatímco Tokio dlouhodobě usiluje o křeslo stálého člena rady, Praha má zájem na obsazení křesla nestálého člena v letech 2008 až 2009. Vyplynulo to rozhovoru českého prezidenta Václava Klause s japonským premiérem Šinzóem Abem v Tokiu. "Japonsko velmi zajímá rekonstrukce Rady bezpečnosti, kde Česká republika dlouhodobě podporuje jeho návrh, aby se stalo stálým členem RB," komentoval Klaus před novináři postoj týkající se působení v OSN s tím, že by ovšem nemělo právo veta, jakým disponuje pětice velmocí - USA, Rusko, Čína, Británie a Francie. Tokio pro změnu přislíbilo podporu českého nestálého členství, o čemž se v OSN bude v dohledné době hlasovat.

Klaus a Abe také okrajově hovořili o česko-japonských ekonomických vztazích. Japonský ministerský předseda zopakoval obavy vyslovené již velkými šéfy japonských koncernů podnikajících v Česku z pokračujícího nárůstu kurzu koruny. Japonské podniky rozvinuly na české půdě výrobu průmyslových výrobků určených zejména pro vývoz a silná česká měna snižuje jejich zisky.

Prezidenta s manželkou Livií a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga ve středu pohostil slavnostním obědem japonský císař Akihito a císařovna Mičiko.

Projekt "Otevřená minulost" má zveřejnit další dokumenty StB

Ministerstvo vnitra chce v rámci projektu Otevřená minulost zjednodušit přístup k materiálům bývalé komunistické státní bezpečnosti. Hlavním cílem projektu je umožnit lidem nahlédnout do materiálů, které popisují praxi totalitního režimu, ale až dosud se nedostali na veřejnost. Oznámil to ministr vnitra Ivana Langer. Všechny písemnosti týkající se StB by měly být shromážděny na jednom pracovišti, odtajněny a v digitální podobě přístupné na internetu. Langer chce proto některé dokumenty získat od Bezpečnostní informační služby, civilní rozvědky a vojenského zpravodajství. V současné době spravuje vnitro a jeho archiv bezpečnostních složek 17 kilometrů archiválii bývalé bezpečnosti.

Tošovský mohl být "hodnotitelem" ekonomických informací pro StB

StB se zřejmě o Tošovského začala zajímat na základě rozkazu náčelníka komunistické rozvědky Karla Sochora z roku 1982. Rozkaz se týká ochrany československé ekonomiky a mimo jiné nařizuje vybudovat síť specialistů "hodnotitelů" ekonomických informací. Vyplývá to z dokumentů přístupných na internetových stránkách civilní rozvědky. Tošovský byl podle Mladé fronty Dnes spolupracovníkem bývalé komunistické rozvědky, která byla součástí StB. Do kontaktu s tajnou bezpečností se prý dostal z titulu své funkce v říjnu 1986, kdy působil jako poradce předsedy Státní banky československé. Z dokumentů podle MfD vyplývá, že Tošovský během své aktivní spolupráce nikoho neudal a úmyslně nepoškodil. Jeho spolupráce ale spočívala především právě ve zpracování odborných analýz, například k prolomení švýcarského bankovního tajemství ze strany USA nebo k situaci na úvěrovém trhu v Německu. Pomohl prý StB s vyhodnocením některých zahraničních návštěv v bance. Některé analýzy vypracoval Tošovský podle MfD i pro nejvyšší vedení KSČ. Tošovský spolupráci s StB odmítá, připustil ale že od ministerstva vnitra získával důvěrné ekonomické informace.

ČNB: Lednová inflace byla nižší než předpokládá prognóza

Lednová inflace je o 0,2 až 0,3 procentního bodu nižší než nová lednová prognóza České národní banky. Inflace se tak nadále nachází pod tříprocentním inflačním cílem ČNB, uvedl ve středu ředitel sekce měnové a statistiky České národní banky Tomáš Holub. Meziroční inflace se v lednu snížila na 1,3 procenta z 1,7 procenta v prosinci loňského roku. Prozatím se podle Holuba zdá, že rychleji, než bylo očekáváno, rostly ceny potravin, nižší oproti prognóze byly naopak ceny pohonných hmot. Aktuální inflační tlaky z reálné ekonomiky zůstávají mírné, a navíc jsou dosud kompenzovány minulým posílením kurzu koruny.

Liberalizace energetického trhu je v nedohlednu;proti je i ČR

Členské státy EU se stále nedokážou shodnout na liberalizaci energetického trhu, o kterou již dlouho usiluje Evropská komise. Vyhlídky nejsou lepší ani před čtvrtečním zasedáním ministrů průmyslu a energetiky v Bruselu. Komise usiluje především o oddělení výroby od distribuce, ale řada zemí je proti, včetně České republiky. Na vině je obchod s plynem v Česku, který z velké části ovládá společnost RWE Transgaz. Evropské komisi se však nelíbí, že firma vlastní výrobu i přenosové soustavy. Brusel má představu, že by Česko mělo vypsat řízení na nového dodavatele plynu z Ruska. Ministr průmyslu Martin Říman však již několikrát uvedl, že je proti a jeho postoj se zřejmě nezmění ani na zasedání ministrů v Bruselu. Podle něj totiž to, co komise navrhuje není liberalizací, ale naopak regulací. Češi nejsou ale ojedinělými kritiky. Řada dalších zemí navíc nemá problém jen u trhu s plynem, ale i u trhu s elektřinou. V případě elektřiny však Česko nemá s Bruselem větší problém. Přenosovou soustavu v ČR vlastní ČEPS a výrobu ČEZ. Zatímco stát je stoprocentním vlastníkem ČEPS, v ČEZu vlastní 67 procent akcií. ČR tvrdí, že oba podniky jsou tak úplně odděleny, byť je stát většinovým vlastníkem v obou.

Trh: ČEZ loni zvýšil zisk o více než 30 procent nad 29 mld. Kč

Elektrárenské skupině ČEZ loni podle analytiků meziročně vzrostl čistý zisk o více než 30 procent nad 29 miliard korun. Tržby ČEZ se v průměru zvýšily o více než pětinu nad 150 miliard korun. Důvodem bylo zdražení elektřiny, růst spotřeby a zahraniční akvizice. ČTK poskytly tyto odhady analytici brokerských firem. Státem ovládaný ČEZ je nejziskovější tuzemskou společností. ČEZ zveřejní neauditované výsledky hospodaření za loňský rok a čtvrté čtvrtletí podle mezinárodních účetních výkazů 22. února.

Třinecký Walmark otevře svou osmou pobočku v cizině

Největší český výrobce vitamínů a doplňků stravy Walmark otevře letos na jaře v lotyšské metropoli Riga svou osmou zahraniční pobočku. Fungovat by měla začít na začátku léta. Oznámil to generální ředitel Tomáš Macura. Třinecká společnost zatím otevírá jednu zahraniční pobočku ročně. První zahraniční filiálku Walmark otevřel krátce po rozdělení federace na Slovensku, loni se usadil v Bulharsku, o rok dříve v Litvě.

Průzkum: Češi jsou přesyceni reklamou, nejvíce v TV a letácích

Obyvatelé České republiky se cítí být přesyceni reklamou, a to zejména v soukromých televizích a letácích, které jim chodí do poštovních schránek. Vzestupnou tendenci vykazuje nasycenost reklamou na internetu a v e-mailových schránkách. Vyplývá to z výsledků průzkumu Češi a reklama 2007, který v lednu uskutečnila agentura Factum Invenio ve spolupráci s Asociací komunikačních agentur, Českou marketingovou společností a Českým sdružením pro značkové výrobky. Výsledky byly zveřejněny ve středu. Ukazuje se také, že už i mladá generace negativně vnímá to, jak roste intenzita reklamy na internetu, zvláště v některých formách.

Paroubek podpořil kritiku Česka předsedou EP Pötteringem

Předseda ČSSD Jiří Paroubek podpořil šéfa Evropského parlamentu, křesťanského demokrata Hanse-Gerta Pötteringa, který kritizoval českou vládu za změnu postoje k evropské ústavě. ČSSD podle Paroubka přivedla republiku do Evropské unie, proto prosazuje přijetí ústavní smlouvy. Vláda vedená ODS ale dokument v současné podobě odmítá. Postoj vlády dostává Česko podle Paroubka na periferii evropského dění. Vláda prý také ignoruje mínění většiny národa.

Zelení se na sjezdu střetnou v názoru na americký radar

Závazek šesti poslanců zelených, aby hlasovali pro vypsání referenda k výstavbě americké základny v Česku, chce navrhnout na víkendovém stranickém sjezdu člen republikové rady zelených Matěj Stropnický. Předseda zelených Martin Bursík od delegátů bude žádat mandát pro to, aby mohl v koalici pro radar hlasovat v případě, že zařízení bude v budoucnu spravovat NATO. Očekává se, že se sjezdu zúčastní i šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg, kterého do vlády nominovali zelení a který podporuje záměr vybudování základny.

Filip: KSČM, která prohrála soudu o své pražské sídlo, se odvolá

KSČM, která prohrála soud o své pražské sídlo, se odvolá. ČTK to řekl její předseda Vojtěch Filip. Komunisté mají podle zatím nepravomocného rozhodnutí soudu, prodat své sídlo v ulici Politických vězňů za 410 milionů korun společnosti Poste Re. Původně chtěli komunisté budovu v ulici Politických vězňů prodat a koupit nové sídlo v pražských Vysočanech. Nákup i prodej nemovitostí si ale rozmysleli. Své nynější sídlo komunisté koupili od Českých drah po listopadu 1989 podle neoficiálních informací za 50 milionů korun. Ministerstvo financí později prodej budovy drahami napadlo u soudu, KSČM ale spor vyhrála.

Židovské muzeum představí průmyslníka Kolbena

Životní příběh známého českého průmyslníka Emila Kolbena (1862 až 1943) a jeho rodiny přiblíží návštěvníkům výstava, která začne ve čtvrtek v Galerii Roberta Guttmanna na Starém Městě v Praze. Připravilo ji Židovské muzeum v Praze, které spravuje část uměleckých děl a dalších dokumentů o životě Kolbenovy rodiny. Téměř všichni její členové byli deportováni za druhé světové války do koncentračních táborů. Výstava nazvaná Příběh rodiny Kolbenů je věnována především životu a dílu Emila Kolbena, objevitele využití střídavého proudu a zakladatele pozdějšího koncernu Českomoravská-Kolben-Daněk. Expozice představuje i Emilova bratra Alfreda, také inženýra a vynálezce, a syna Hanuše Kolbena. Autoři výstavy sledovali historii rodiny až do 18. století, kdy ve vsi Stránčice u Prahy žila rodina Emilova dědečka Davida Kolbena.

Kniha Duben 1969 analyzuje zvrat v nových českých dějinách

Okolnosti jednoho ze zásadních zlomů v novodobých českých dějinách analyzuje kniha "Duben 1969. Anatomie jednoho mocenského zvratu". Věnuje se událostem, které předcházely období tuhé normalizace v tehdejším Československu. Knihu ve středu v Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd představil její autor Zdeněk Doskočil. Ten uvedl, že vycházel nejen z domácích a zahraničních archivních pramenů, ale i z rozhovorů, které výzkumníci Ústavu pro soudobé dějiny pořídili s účastníky událostí. Využil i některé sovětské prameny, které mu poskytli soukromé osoby.

EPS:Obchodní řetězce dávají zájemcům o práci diskriminační otázky

Sedm obchodních řetězců, které působí v Česku, předkládá podle zjištění Ekologického právního servisu uchazečům o zaměstnání osobní dotazníky s otázkami diskriminačního charakteru. Ptát se například na rodinný stav, počet dětí, těhotenství či národnost zákony zaměstnavatelům po hrozbou milionové pokuty zakazují. EPS proto požádal úřady práce, aby dotazníky sedmi obchodních řetězců prověřily. Například diskontní prodejny Lidl kromě uvedení rodinného stavu, počtu a věku dětí po uchazečích o zaměstnání v dotaznících požadují rovněž údaj o národnosti, což ale zákon o zaměstnanosti výslovně zakazuje. Lidl u zájemců o práci podle EPS nezákonně zjišťuje také jméno a zaměstnavatele manžela či manželky uchazeče a výši jeho současné hrubé mzdy. Počet a věk dětí musejí podle zjištění EPS v dotaznících uvádět i uchazeči o práci v Intersparu, Penny Marketu, Plus Discountu, Bille, Baumaxu a Tesku. Billa a Tesco se navíc zajímají o osobní údaje manžela či manželky uchazeče.

Historik chce prohlásit památkou po Máji i pražskou Kotvu

Historik architektury Rostislav Švácha pokračuje ve své snaze chránit moderní architekturu a po pražském Máji usiluje také v případě obchodního domu Kotva o jeho prohlášení za kulturní památku. Obchodní dům Máj, dnes Tesco byl otevřen v roce 1975 jen dva měsíce po Kotvě. Návrh na prohlášení stavby kulturní památkou podal Švácha loni v březnu - stavba podle něj patří k nejvýznamnějším příkladům české architektury 70. let 20. století. Vlastníkovi Máje se statut památky příliš nelíbí a obává se, že nebude moci provést rekonstrukci podle svých představ. Kotvu postavili v letech 1970 až 1975 manželé architekti Věra a Vladimír Machoninovi, přední představitelé české architektury v poválečném údobí. Kotva podle Šváchy "reprezentuje na vysoké úrovni českou architekturu první poloviny 70. let". Výtvarné i konstrukční pojetí budovy se svébytně vyrovnává s podněty několika směrů v poválečné světové architektuře, míní.

Tři lidé se v pražské prodejně Albert přiotrávili neznámou látkou

Tři lidé se ve středu odpoledne přiotrávili neznámou silně zapáchající látkou v samoobsluze Albert ve Střelničné ulici v Praze 8. Mluvčí pražské záchranné služby Simona Cigánková ČTK informovala, že zdravotníci převezli do nemocnice Na Bulovce tři ženy ve věku 32, 61 a 65 let. Život žádné z nich není ohrožen, dodala. Mluvčí pražských hasičů Vít Pernica ČTK řekl, že z obchodu bylo evakuováno 150 zákazníků a 20 zaměstnanců.

Počasí

Ve čtvrtek má být zataženo nebo oblačno, na většině území s občasným deštěm, který bude ve vyšších polohách přecházet v déšť se sněhem nebo sněžení. Nejvyšší teploty 4 až 8 stupňů Celsia.