Zprávy
Koalice si má ve středu vyjasnit postoj k euroústavě
Lídři vládní koalice se ve středu odpoledne sejdou kvůli evropské ústavě. Občanští demokraté, lidovci a zelení by se na schůzce měli pokusit formulovat oficiální postoj české vlády v této otázce, kterou za svou prioritu považuje Německo jako předsednická země EU. Programové prohlášení koaličního kabinetu Mirka Topolánka závazný postoj k euroústavě neobsahuje a vládní strany mají na dokument definující fungování unie různé názory.
Opoziční ČSSD chce diskusi o euroústavě prosadit na středeční mimořádnou schůzi sněmovny. Podle šéfa zelených Martina Bursíka je třeba nejdříve najít společný postoj vlády. Bursík si myslí, že jednání o budoucím ústavním textu by mělo vycházet z kompromisů dosažených při jednání o nynějším textu, který ale v referendu zamítli Francouzi a Nizozemci. Je podle něj nesmyslné začínat nanovo, současně ale nepochybuje o tom, že by budoucí dokument měl být jednodušší a srozumitelnější. ODS i prezident Václav Klaus nynější podobu euroústavy odmítají.
Lidé se přišli rozloučit se skladatelem Svobodou
Několik tisíc lidí se přišlo v úterý do krematoria v Praze Strašnicích rozloučit s hudebním skladatelem Karlem Svobodou. Památku skladatele, který si před týdnem ve věku 68 let vzal život, si přišla připomenout řada jeho příbuzných, přátel, kolegů z hudebního světa i fanoušků jeho písní. Na místo přišel mimo jiné Karel Gott, režisér Juraj Jakubisko, Svobodův kolega skladatel Ladislav Štaidl, Lešek Semelka, Karel Šíp či režisér Jiří Adamec. Svoboda byl autorem mnoha slavných hitů, stovky hudebních doprovodů k filmům, divadelním inscenacím, muzikálům a televizním seriálům. Napsal mimo jiné hudbu k písni Lady Carneval, složil též hudbu k filmu Tři oříšky pro Popelku nebo muzikálu Noc na Karlštejně. Již několik generací dětí zná i jeho hudbu k německému televiznímu seriálu Včelka Mája.
Sněmovna zamítla senátní návrh ohledně propadlého dědictví
Poslanecká sněmovna zamítla senátní návrh, podle kterého měly obce snadněji získávat od státu nezděděné nemovitosti po svých obyvatelích. Zamítnutí předlohy navrhl ministr financí Miroslav Kalousek. Mimo jiné poznamenal, že návrh bezdůvodně omezuje vlastnické právo státu ve prospěch obcí. O stejné novele jednala sněmovna již před parlamentními volbami. Proti předloze se loni v červenci postavila tehdejší vláda Jiřího Paroubka. Kabinet se obával, že obce by pak měly zájem jen o výnosný majetek, dluhy by ale zůstaly státu.
Říman: ČR může brzy chybět elektřina
České republice, která nyní elektřinu vyváží, může za několik let proud naopak chybět. Podle odhadů se může spotřeba elektřiny vyrovnat s její výrobou v letech 2009 až 2012. Energii přitom nebude možné dovážet z okolních států, a proto bude nutné posílit zdroje. Řekl to ministr průmyslu a obchodu Martin Říman na úterním Žofínském fóru. Říman naznačil, že i v budoucnu zůstanou v Česku hlavními výrobními zdroji uhlí a jaderná energie. Úsporné programy nebo posilování obnovitelných zdrojů prý situaci nevyřeší.
Česká republika podporuje plán OSN ke Kosovu
Praha plně podporuje plán OSN o budoucím postavení Kosova, který počítá s tím, že tato multietnická jihosrbská provincie by si sama demokraticky vládla, a to s plným respektováním právního státu. považuje Praha za vyvážený kompromis. Podle ní zajistí bezpečnost, stabilitu, ochranu lidských práv a práv osob náležejících k národnostním menšinám a ekonomickou prosperitu. Návrh sice nezmiňuje slovo nezávislost, ale předpokládá, že by provincie měla vlastní ústavu i právo uzavírat mezinárodní smlouvy a vstupovat do mezinárodních organizací.
Kosovo patří dlouhodobě k prioritám české diplomacie. Do vojenských mírových misí KFOR vyslala Česká republika vojáky, kteří tam dohlížejí na klid a bezpečnost. Podle aktuálních údajů ministerstva obrany tam slouží 500 Čechů.
Srbsko zásadně odmítá akceptovat jakoukoliv formu nezávislosti provincie. Zatímco albánská většina usiluje o nezávislost, Bělehrad nabízí širokou autonomii této historické kolébce srbské státnosti a kultury.
Sněmovna proti uzákonění vystoupení hejtmanů v parlamentu
Dolní parlamentní komora se vyslovila proti návrhu, aby hejtmani dostali právo vystupovat v parlamentu vždy, když bude některá z komor projednávat návrhy týkající se působnosti krajů. Proti jejímu přijetí novely se před časem vyslovila i vláda. Vláda a poslanci považují za diskutabilní poskytnout právo jen hejtmanům, a nikoliv třeba starostům. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil již dříve řekl, že si nepamatuje, že by některému hejtmanovi zákonodárci neumožnili vystoupit. "Je tedy otázkou, zda to má být automatické právo dané zákonem," uvedl.
Středočeským nemocnicím hrozí rušení některých oddělení
Středočeským nemocnicím hrozí od začátku příštího roku omezení či rušení některých oborů zdravotnické péče. Výběrová komise na ministerstvu zdravotnictví totiž minulý týden nedoporučila pojišťovnám proplácet poskytování lůžkové péče na celkem 22 odděleních středočeských nemocnic. S doporučením komise nesouhlasí krajský úřad, který vyzval ředitele Všeobecné zdravotnictví pojišťovny Pavla Horáka, aby ve středu na zasedání krajské rady rozhodnutí komise vysvětlil.
Někteří lékaři zavřou 14. února na protest proti VZP své ordinace
Na některých místech Moravy zavřou ve středu 14. února praktici pro děti i dospělé na jeden den své ordinace. Připojí se k protestu, který ohlásili jako první zlínští lékaři. Chtějí tak dát najevo nesouhlas s tím, že jim Všeobecná zdravotní pojišťovna platí za léčení méně, než by si představovali. Ředitel VZP Pavel Horák ČTK řekl, že platí za léčení přesně podle ministerské vyhlášky.
Melčák ani Pohanka nestojí o stranu, kterou zakládá Jana Volfová
Poslanci zvolení za ČSSD Miloš Melčák a Michal Pohanka v budoucnu neuvažují o vstupu do nové politické strany, kterou hodlá založit bývalá poslankyně ČSSD a později místopředsedkyně Nezávislých demokratů Vladimíra Železného Jana Volfová. "Jsem stále členem ČSSD a doufám, že zůstanu i po sobotním ústředním výkonném výboru ČSSD," uvedl na dotaz ČTK Melčák. "Neuvažuji o tom," sdělil Pohanka. Zatímco Pohanka už členství v sociální demokracii ukončil sám, Melčák dobrovolně odejít nechce.
"Jana Volfová cokoliv vždycky zakládala, tak to velmi špatně skončilo, takže myslím si, že špatně skončí jak pan Pohanka, tak pan Melčák, tak paní Volfová," komentoval v úterý záměr předseda ČSSD Jiří Paroubek. "Já bych to charakterizoval asi tak: myš, která řvala, i když v případě paní Volfové je to trošku přerostlá myška," uvedl Paroubek.
Sociální demokracie trvá na dosavadní snížené DPH
Sociální demokracie podle svého stínového ministra pro místní rozvoj Radko Martínka trvá na zachování snížené pětiprocentní sazbě daně z přidané hodnoty. Podle Martínka to je sazba, která se dotýká těch nejvýznamnějších výdajů nejchudších obyvatel. Zdůraznil, že sociální demokracie určitě nebude souhlasit se zvýšením této sazby, protože by se dotkla cen bydlení, potravin a léků.
ODS, KDU-ČSL a Strana zelených se v programu společné vlády dohodly, že bude existovat jediná sazba daně z příjmu u fyzických i právnických osob, a bude také základní sazbou daně z přidané hodnoty. Snížená sazba DPH bude podle koaličního kompromisu stanovena dodatečně. Bude vyšší než nynějších pět procent a se základní sazbou, která je 19 procent, se bude sbližovat.
Centrální banka napíná odborníky i veřejnost kvůli úrokovým sazbám
Příštím krokem České národní banky může být zvýšení i snížení úrokových sazeb. Prohlásil to člen bankovní rady Vladimír Tomšík v rozhovoru pro agenturu Reuters. Na trhu přitom převládá názor, že ČNB bude sazby zvyšovat. Právě nízká inflace a silná domácí měna ale zatím umožňují ČNB držet základní úrokovou sazbu na 2,50 procenta, tedy na nejnižší úrovni v Evropské unii. Viceguvernér centrální banky Miroslav Singer na druhou stranu minulý měsíc v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že ČNB by nemusela úrokové sazby zvýšit, ale naopak uvažovat i o jejich snížení. To by mimo jiné umožnilo bankám nadále poskytovat levné půjčky. Úrokové sazby se změnili naposledy na konci září, a to o čtvrt procentního bodu vzhůru.
Sněmovna: Velký pátek státním svátkem nebude, opět spor o MDŽ
Velikonoční Velký pátek se zatím nestane státním svátkem, a počet volných dnů se tedy nerozšíří. Rozhodla o tom sněmovna, která těsně zamítla senátní návrh na zařazení Velkého pátku mezi svátky. Spoluautor novely, senátor Martin Mejstřík, ji chce brzy předložit znovu.
Horní komora také neúspěšně navrhovala vypustit Mezinárodní den žen ze seznamu významných českých dnů. Právě tato pasáž novely se stala nejspornějším místem, což se projevilo již před volbami, kdy sněmovna projednávala stejný návrh. Levicovým poslancům vyškrtnutí MDŽ vadí. Podle pravicově laděného Senátu je tento svátek zprofanovaný z komunistické éry.
Senát rozhodne, zda Čunek bude stíhán kvůli podezření z korupce
Senát ve středu rozhodne o tom, zda bude vicepremiér, senátor a předseda KDU-ČSL Jiří Čunek trestně stíhán. Protikorupční policie podezírá Čunka z toho, že jako vsetínský starosta vzal před pěti lety půlmilionový úplatek. Senátor obvinění odmítá, kauza podle něj souvisí s jeho politickou kariérou. Přesto stejně jako policie požádal kolegy o zbavení imunity, aby se mohl dostatečně obhájit. Většina senátorů pravděpodobně žádosti vyhoví v souladu s doporučením imunitního výboru, který byl díky zástupcům ODS, ČSSD a SNK pro Čunkovo vydání. Hlavně ČSSD volá po tom, aby Čunek kvůli podezření rezignoval na vládní funkce. Premiér Mirek Topolánek minulý týden uvedl při interpelacích ve sněmovně uvedl, že Čunek sám bude vědět, co má udělat, pokud se podezření prokáže.
Vsetín podá trestní oznámení na bývalou Čunkovu sekretářku
Vsetínská radnice chystá trestní oznámení na bývalou sekretářku vsetínského starosty Jiřího Čunka Marcelu Urbanovou. Město tvrdí, že Urbanová svá mediální vystoupení staví na prokazatelných lžích, které poškozují nejen Čunka, ale i Vsetín. Právě o svědectví Urbanové se policie opírá v údajné korupční kauze senátora a vicepremiéra Čunka. Podle Urbanové Čunek dostal půlmilionový úplatek za prodej 51 procent podílu města ve firmě Vsetínské byty společnosti H&B Real. Skutečnost, že s informací o údajném úplatku přišla až po pěti letech, zdůvodňovala strachem. Radnice tvrdí, že Urbanová ve všech rozhovorech uvádí skutečnosti, jejichž nepravdivost může město snadno dokázat.
Firmy začaly likvidovat kalamitu ve státních lesích
Vítězové tendrů na likvidaci kalamity ve státních lesích začali těžit popadané dříví. Státní podnik Lesy České republiky výsledky tendrů oznámil v pondělí a již s vítěznými firmami podepsal smlouvy. Práce se týkají lokalit, kde platil vládou vyhlášený nouzový stav a celkem jde o těžbu více než 3,3 milionu metrů krychlových dřeva. Největší část zakázek získala společnost Less & Forest podnikatele Jana Mičánka. Podle objemu dříví je na druhém místě firma Jihočeské lesy České Budějovice, která by měla těžit asi 15 procent kalamity.
Po vichřici z poloviny ledna zůstalo ve státních lesích nejméně pět milionů metrů krychlových polomů. Představuje to přibližně dvě třetiny letošní plánované těžby LČR a největší kalamitu v historii firmy. Úplná likvidace kalamity bude podle představitelů LČR trvat zřejmě celý rok.
O druhé etapě mýtného se rozhodne nejspíš ve čtvrtek
Ve čtvrtek ministerstvo dopravy s největší pravděpodobností rozhodne o tom, zda přijme hybridní mýtný systém, který navrhla firma Kapsch pro zpoplatnění silnic prvních tříd. Firma Kapsch v pátek odevzdala ministerstvu dopravy návrh, který kombinuje dvě technologie, mikrovlnnou a satelitní. Na dálnicích a rychlostních silnicích se přitom používá mikrovlnný systém se 171 mýtnými branami. Právě výstavba mýtných bran byla největší komplikací při uvádění systému do provozu, neboť se nedařilo včas sehnat všechna potřebná povolení. Se stejným systémem se počítalo i na silnice nižších tříd, právě kvůli problémům s výstavbou mýtných bran však MD požádalo Kapsch o satelitní řešení, které není tak náročné na infrastrukturu.
Starostům z okolí Brd vadí, že mají málo informací o základně USA
Starostové obcí sousedících s vojenským výcvikovým prostorem Brdy vytkli v úterý ministru zahraničí Karlu Schwarzenbergovi, že dostávají málo informací o americké radarové základně, která by mohla stát v sousedním vojenském újezdu. Místní lidé jsou prý zmatení a vystrašení a šíří se mezi nimi velké množství fám. Některé radnice proto zvažují uspořádání místního referenda o základně.
Česká firma Saský dvůr chce privatizovat polskou palírnu
Zcela neznámá česká firma Saský dvůr postoupila do finále privatizace polského výrobce tvrdého alkoholu Polmos Szczecin. Píše to internetové vydání časopisu Týden, podle něhož jediným majitelem společnosti z Českého Těšína je devětačtyřicetiletý František Nowak. Polská firma vlastní slavnou značku vodky Starka, jejíž historie sahá do patnáctého století. Polský trh s tvrdým alkoholem patří podle serveru k nejzajímavějším v Evropě.
Tugendhatovým se nelíbí kritika prodeje sochy, s vilou nesouvisí
Rodina Tugendhatů se ohrazuje proti pochybám o skutečných záměrech jejich snahy získat brněnskou vilu Tugenhat do svého vlastnictví. Kritické hlasy na jejich adresu se objevily poté, co rodina v aukci prodala sošku Torzo kráčející ženy, která byla původně v brněnské vile, za 42 milionů korun. Prodej sochy prý ale s restitučními nároky na vilu nijak nesouvisí, sdělili potomci Tugendhatů ČTK.
Sourozenci Tugendhatovi, děti původních majitelů, získali umělecké předměty z vily na základě zákona o zmírnění některých křivd způsobených holokaustem. Vydražená socha od Wilhelma Lehmbrucka byla až do roku 2006 v držení Moravské galerie v Brně. Představitele města Brna a zástupce galerie, kteří nyní s rodinou jednají o převodu celé vily Tugendat, překvapilo, že rodina sochu prodala. Sochu prý požadovala s vysvětlením, že k ní mají velmi silné emocionální vazby. "Chtějí ji mít doma jako rodinnou památku," tlumočil v listopadu postoj Tugendhatových ředitel galerie Marek Pokorný.
"Socha nebyla ve vile už několik desetiletí. Vystavena nebyla ani v Moravské galerii, takže k ní veřejnost vůbec neměla přístup," stojí v úterním vyjádření, pod kterým jsou podepsáni sourozenci Daniela Hammer, Ruth Guggenheim a Ernst Tugendhatovi. Plány města Brna na rekonstrukci vily navíc nikdy s umístěním originálu sochy ani nábytku nepočítaly. Vrácený nábytek je stále v galerii.
Dražba Lehmbruckovy plastiky část brněnských zastupitelů překvapila. Vyvolává to prý pochybnost, jak vážně to Tugendhatovi s uvedením vily do původního stavu myslí. Na adresu Tugendhatových začínají v Brně zaznívat kritické názory. Podle radního Daniela Rychnovského (KDU-ČSL) například nemají představu, jak obnovu vily a její provoz financovat. Výtěžek ze vstupného prý nemůže na pokrytí nákladů stačit. Bývalý primátor a europoslanec Petr Duchoň (ODS) uvedl, že město by se vily vůbec nemělo vzdávat. Vila je od roku 2001 zapsána jako jediná česká stavba moderní architektury na seznam UNESCO.
Restaurátoři sejmuli poničený nápis ze sousoší svatého Kříže
Restaurátoři v úterý odšroubovali a sejmuli spodní část hebrejského nápisu ze sousoší svatého Kříže na Karlově mostě, který poničil neznámý vandal. Nápis nechá pražský magistrát odborně opravit. Na sousoší, které je také známé pod pojmem Kalvárie, však pravděpodobně bude umístěna pouze kopie textu. Originál by mohl zůstat v galerii. Policejní potápěči nalezli minulý čtvrtek tři části bronzového nápisu.
Poškozený nápis je kontroverzní, uráží židovské cítění. Musel jej koncem 17. století nechat zhotovit pražský Žid Elias Backoffen jako trest za údajné hanobení kříže. Jeho obsah přisuzoval Ježíši Kristovi boží atributy, což je v rozporu se židovskou vírou. Před sedmi lety se u sousoší objevily tabulky, které okolnosti vzniku nápisu vysvětlují. K jejich umístění přispěl tehdejší primátor Jan Kasl, který to slíbil severoamerickým rabínům.
Juraj Jakubisko uvede prezentace filmu Bathory na Berlinale
Nadcházející festival Berlinale bude místem prvních ukázek nového filmu Bathory scenáristy a režiséra Juraje Jakubiska před zahraničními filmaři. "Produkce historického velkofilmu Bathory se stala nejdražší nejen v rámci českého a slovenského filmu, ale zároveň i ve střední a východní Evropě. Stál 300 milionů korun," řekla ČTK Michaela Procházková ze společnosti Jakubisko Film. Předlohou filmu byl skutečný osud Alžběty Báthoryové. Odehrává se na přelomu 16. až 17. století, kdy vyvrcholily snahy Habsburků o mocenskou hegemonii ve střední Evropě. Scénář sleduje osudy neobyčejné ženy, veřejnosti známé jako Čachtická paní, která vlastnila majetek větší než sám král a čelila mužským bojům o moc v časech, kdy svět nebyl na silné a statečné ženy připravený. Titulní roli ztvárnila populární britská herečka Anna Frielová, roli jejího hlavního protivníka Thurza svěřil režisér Karlu Rodenovi.
Národní technické muzeum získalo automobil prezidenta Klause
Národní technické muzeum získalo v úterý do své sbírky automobil Škoda Superb, kterým v letech 2004 až 2006 jezdil prezident Václav Klaus. "Model Škoda Superb je prvním vozem automobilky Škoda, který sloužil prezidentu České republiky," řekl při této příležitosti člen představenstva Škody Auto Martin Jahn. Vozidlo je podle něj speciálně upraveno pro hlavu státu. Nadstandardní vybavení měl prý už prezident Masaryk ve své Škodě Hispano Suiza.
Soudce: Uniklé odposlechy v kauze Berka mohou ovlivnit proces
Odposlechy obžalovaných v kauze Berka, které zveřejnily TV Nova a Česká televize, mohou podle předsedy senátu táborského krajské soudu Jiřího Bernáta ovlivnit soudní proces. Soudce zvažuje, že pod hrozbou sankce zakáže zveřejňování odposlechů, které unikly v přípravném řízení. V kauze údajně zmanipulovaných konkurzů figuruje 11 lidí, kteří čelí obžalobě ze zločinného spolčení a dalších trestných činů. Veřejnost by podle Bernáta neměla předem hodnotit důkazy, které ještě nebyly provedeny před soudem. "Mohl by to někdo vnímat, že je to i ovlivňování soudu, o tom, že už jsou ti lidé dopředu jakoby odsuzovaní," řekl novinářům Bernát.
Kontroverzní podnikatel Starka je na svobodě
Šéf fotbalového klubu Marila Příbram Jaroslav Starka byl v úterý večer propuštěn z pankrácké vazební věznice. Starka je spolu s dalšími muži podezřelý z podílu na únosu a smrti otce uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře. Státní zástupce Martin Omelka ČTK řekl, že soud vydal příkaz k propuštění na základě složené osmimilionové kauce. Starka také slíbil, že neuteče a nebude mařit vyšetřování.
Příbram podá trestní oznámení kvůli pronájmu herny Starkovi
Příbramský starosta Josef Řihák ve středu podá ke středočeskému krajskému státnímu zastupitelství trestní oznámení na neznámého pachatele v souvislosti s pronájmem herny v budově zimního stadionu kontroverznímu podnikateli Jaroslavu Starkovi. Jednání neznámého pachatele podle příbramských radních vykazuje znaky trestných činů porušování povinností při správě cizího majetku a podvodu. "Pokud se chceme zbavit nálepky mafiánského města a vylepšovat pověst Příbrami, musíme problémy řešit a nikoliv je zametat pod koberec," sdělil Řihák.
Přírodovědci objevili na Olomoucku vzácný druh netopýra
Unikátní objev se podařil přírodovědcům z Olomoucka, kteří narazili při pravidelném sčítání netopýrů v Javoříčských jeskyních na ojedinělého vrápence velkého. V Česku nebyl pozorován téměř tři desítky let.
V Liberci vyšlechtili nový druh masožravé rostliny
Odborníci v liberecké botanické zahradě vyšlechtili nový druh masožravé rostliny, která je světovým unikátem. Jak uvedla televize Nova, byla pojmenována Kateřina po zahradnici Kateřině Staré, která se na jejím šlechtění podílela. Vědci v Americe i v Bruselu již uznali rostlinu jako nový rostlinný druh. Šlechtění rostliny trvalo deset let. Těchto rostlin je zatím jenom pět na světě. Kateřina je vysoká 60 centimetrů. Požírá hmyz, který láká vůní a temně červenou barvou, jíž se odlišuje od rodičů - ti byli bílí.
O víkendu se na Slovácku sejdou milovníci jeřábu oskoruše
Milovníci jeřábu oskoruše se sejdou v sobotu v Tvarožné Lhotě na Hodonínsku na slavnosti, která bude věnována této dřevině považované za Strom Slovácka. "Budeme diskutovat o tom, zda je oskoruše skutečně největším ovocným stromem Evropy. Podle našich zkušeností tomu tak skutečně je," řekl ČTK jeden z pořadatelů akce Vít Hrdoušek. Podle odborníků může oskoruše dorůstat do výše 15 metrů. Na Slovácku lze ale najít i jeřáby vysoké 20 metrů. Dalším nej této dřeviny je její stáří. Některé oskoruše mají dokonce přes 300 let. Oskoruše rostou osamoceně na polích a loukách. Moravské Slovácko tvoří severní okraj jejího výskytu. Oskoruše ale před pár lety z tohoto regionu téměř vymizela. Členové oskorušového spolku z Tvarožné Lhoty na Hodonínsku se ale rozhodli, že nepříznivý vývoj zvrátí. Vysadili stovky těchto stromů.
Šlesingr vybojoval na biatlonovém MS svoji druhou medaili
Český biatlonista Michal Šlesingr získal na světovém šampionátu v italské Anterselvě druhou medaili. Po stříbru v sobotním sprintu vybojoval v úterý bronz ve vytrvalostním závodě na 20 kilometrů. Porazit ho dokázali pouze bezchybný Francouz Raphael Poirée a druhý Michael Greis z Německa.
Fotbalisty čeká v Belgii první letošní zápas s dvěma debutanty
První krok v důležitém kvalifikačním roce udělají ve středu večer v Belgii čeští fotbaloví reprezentanti. Národní tým čeká poslední zkouška před klíčovým duelem proti Německu, v níž má trenér Karel Brückner poslední možnost vyzkoušet nejen různé herní varianty, ale také dva debutanty. Český tým rozehrál kvalifikaci mistrovství Evropy velmi dobře, ovšem klíčové okamžiky jsou nachystány až na nejbližší měsíce. Březnový zápas proti Německu v Praze může jednomu ze soupeřů pootevřít dveře na šampionát, který se uskuteční v příštím roce na rakouských a švýcarských stadionech.
Volešákovy góly přinesly jednadvacítce výhru nad Slovinskem
Dvě trefy sparťanského záložníka Ladislava Volešáka zajistily fotbalové reprezentaci do jednadvaceti let vítězství 2:0 nad Slovinskem v úvodním zápase přípravného turnaje v Portugalsku. Svěřenci kouče Ladislava Škorpila, kteří se chystají na červnové mistrovství Evropy v Portugalsku, se ve čtvrtek ve finále turnaje utkají s vítězem souboje mezi Portugalskem a Estonskem.
Počasí
Ve středu očekávají meteorologové oblačno až zataženo s občasným sněžením, hlavně na jihu a jihovýchodě území. V nížinách srážky smíšené nebo dešťové. Teploty nula až +4 stupně Celsia, na horách kolem -2.