Zprávy

Jednání o vládě - sice v přímém přenosu, ale znovu bezvýsledné

Sedmiměsíční únavné hledání nové vlády přineslo ve středu novinku v podobě přímého televizního přenosu z jednání špiček ČSSD a vládní trojkoalice. Zvrat v zablokované politické situaci to ale podle očekávání neznamenalo. Sociální demokraté po hodinové výměně názorů potvrdili, že tým Mirka Topolánka (ODS) u nich nemá šanci. Zatímco šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek netradiční formu rozhovoru chválil, vládní politici přítomnost televizních kamer vnímali s rozpaky. Spíše mluvili divadle pro veřejnost, které ani nemohlo přinést nějaké výsledky. "Nečekal jsem, že se z toho míní udělat až takové představení. Ale je mi to celkem jedno. Možná jsme neměli sundaná saka a možná jsme při těch jednáních za uzavřenými dveřmi méně formální, ale jinak jsem takových jednání v posledních měsících zažil desítky," řekl novinářům premiér a předseda ODS Mirek Topolánek. Sociální demokraté podle něj přišli s jasným záměrem nedohodnout se.

Politologové: Přímý přenos jednání byl pokusem o Paroubkovu show

Přímý přenos středečního jednání lídrů vládních stran a opoziční ČSSD byl podle expertů pokusem vytvořit dojem, že sociální demokraté jsou přímí, otevření a odpovědní účastníci jednání. Podle jejich vyjádření šlo o fantastickou demagogii či divadlo šéfa ČSSD Jiřího Paroubka, který na závěr hodinového jednání navzdory možným programovým průsečíkům zopakoval, že jeho strana trojkoaliční vládu nepodpoří a nebude ji ani tolerovat "Hlavní úmysl Jiřího Paroubka byl zviditelnit sebe a svoji stranu. Vytvořit dojem, že on (Paroubek) je ten, kdo chce jednat narovinu a vsunout (premiéra) Mirka Topolánka do role toho, kdo vytváří zákulisní intriky," řekl ČTK Petr Just z Karlovy univerzity. Jednání za přítomnosti kamer bylo podle něj divadlo, argumentace o transparentnosti populistickým gestem. Francouzský politolog Ilios Yannakakis, který dění v Česku blíže sleduje, označil nápad s přímým přenosem jednání politiků za "skutečně nedemokratický". "Je to fantastická demagogie - 'dívejte se, my sociální demokraté jsme odpovědní a chceme kompromis, zatímco oni ne, oni jsou ti špatní a my jsme ti dobří'," řekl ČTK. Dodal, že už nemůže jít o skutečné jednání. Ve Francii se dosud žádný přímý přenos jednání politických stran neuskutečnil.

Nová rakouská vláda trvá na "nulové variantě" pro Temelín

Pro novou rakouskou vládu Alfreda Gusenbauera zůstává takzvaná "nulová varianta" v otázce jaderné elektrárny Temelín dál v platnosti. Kabinet to uvedl ve svém programovém prohlášení. Znamená to, že konečným cílem velké koalice sociálních demokratů (SPÖ) nastávajícího kancléře Gusenbauera a lidovců (ÖVP) je vyřazení jihočeské elektrárny z provozu. Český ministr životního prostředí Martin Bursík (Strana zelených) považuje tento cíl za nerealistický, počítá se schůzkou na téma Temelín se svým rakouským protějškem. Hornorakouští aktivisté nevylučují další protesty na rakousko-českých hranicích, nezačne-li rakouská vláda vůči JETE urychleně jednat. "U jaderné elektrárny Temelín zůstává nadále v platnosti nulová varianta a bezpečnostní dialog bude intenzivně pokračovat," uvádí vládní prohlášení. V rámci takzvaného procesu z Melku chce rakouská vláda provést ujednaná bezpečnostní opatření v příloze 1 (melkského protokolu)". "Je zřejmé, že rakouská vláda vyšla vstříc jednomyslnému rozhodnutí parlamentu," reagoval na rozhodnutí rakouské koalice Bursík. Formulace podle něj vyjadřuje, jak citlivé je téma jaderné energetiky v rakouské společnosti. Žádost navázat na dohodu z Melku považuje Bursík za legitimní, prosazení vyřazení Temelína z provozu vidí nerealisticky. Pokud se tento bod do programu rakouské vlády dostal, měl by podle Bursíka Gusenbauerův kabinet doprovodit tezi větami o podpoře změn v české energetice.

Velvyslanec USA Graber hovořil se Zemanem o politické situaci

Americký velvyslanec v Praze Richard Graber požádal o schůzku bývalého předsedu vlády a sociální demokracie Miloše Zemana. "Povídali jsme si o politické situaci jak v České republice, tak ve Spojených státech," řekl ČTK po středečním dvouhodinovém rozhovoru s velvyslancem bývalý premiér. Dodal, že šlo o "přátelskou seznamovací schůzku". Grabera nejvíce zajímal Zemanův názor na budoucí vývoj české politické scény. "Já jsem panu velvyslanci v podstatě řekl to, co jsem řekl v nedělní televizní diskusi s Václavem Moravcem," poznamenal Zeman.

V Brně se setká 18 evropských prezidentů

V Brně se koncem května setká 18 prezidentů zemí střední a východní Evropy. ČTK to ve středu řekla mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová. Tradici setkání hlav států z této části Evropy založil před lety exprezident Václav Havel. Brno se již na návštěvu hlav států připravuje. Pro město to bude jedna z nejdůležitějších událostí v jeho novodobé historii, řekl ve středu novinářům brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD). V uplynulých dnech již začala jednání o podmínkách, za nichž se setkání prezidentů uskuteční. Doprovod hlavy státu může tvořit až 30 lidí. Pro každého prezidenta bude nutné vytvořit ve městě zázemí, které bude odpovídat také jeho postavení. Účastníkům setkání je nabídnou téměř všechny významné brněnské hotely.

Experti: Vykázání násilníků by mělo být ve všech zemích EU

Vykázání násilníků z domova by mělo platit ve všech zemích EU. Shodli se na tom na mezinárodním kongresu v Praze odborníci a odbornice na problematiku domácího násilí z 16 evropských států. Novinářům to ve středu řekla právnička Ivana Spoustová z pořádající organizace proFem. Podle ní se výsledkem čtyřdenní akce stal soubor doporučení pro novou evropskou směrnici proti domácímu násilí. Evropská komise by ho měla dostat do konce března. V ČR smí policie vykázat násilníky na deset dnů z domova od letošního roku. Vzdálení lidí, kteří týrají své blízké, má ochránit oběti. Společný byt zatím musela opustit desítka agresivních osob. Mezi trestné činy patří domácí násilí v ČR od června 2004. Evropské státy proti útokům v rodinách postupují rozdílně. Vykázání platí například ve Švédsku, Německu či Rakousku, kde se ČR inspirovala. Nejpokrokovější zákony má podle odborníků Španělsko.

Evropská unie uznala štramberské uši, mohou je péct jen místní

Evropská unie uznala štramberské uši, tradiční pečenou pochoutku ze severomoravského Štramberka na Novojičínsku. Je to první český potravinářský výrobek, kterému Brusel přiznal takzvanou ochranu zeměpisného určení. Název štramberské uši mohou nyní užívat pouze výrobci kornoutových perníků z městečka Štramberk, sdělil ve středu ČTK poslanec Evropského parlamentu Jan Březina (KDU-ČSL). "Koncem minulého roku uplynula šestiměsíční lhůta pro podání námitek k žádosti o ochranu označení štramberské uši. V uvedené lhůtě žádné námitky nepřišly, takže ochrana je již platná," upřesnil Březina. Výrobci pochoutky, kteří za uznání v EU bojovali, zatím příliš nadšení nejsou. "Přidělení ochrany nás samozřejmě těší. Hlavní ale bude, jak budeme chráněni před falešnými výrobci. Ti, co pečou načerno, v tom podle mě budou pokračovat," řekl ČTK Miroslav Hanzelka, jeden z osmi registrovaných výrobců. V okolních obcích dosud podle něj vyráběly perníky se stejným názvem desítky dalších podnikavců.

ČSSD kritizuje vládu za to, že se jasně nevyslovila k euroústavě

ČSSD kritizuje vládu za to, že do Bruselu nevyslala jasný signál, jak se Česká republika staví k evropské ústavní smlouvě. Stínový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek považuje další "mlčení" a pasivní postoj za nepřijatelné. Novinářům ve středu Zaorálek řekl, že Česká republika by měla podporovat oživení debaty o euroústavě. Zaorálkovi vadí, že euroústavou se nezabývá ani koaliční smlouva tří vládních stran, která se má stát základem programového prohlášení. "Neochota reagovat je neudržitelná," uvedl Zaorálek. Podle něj bude ČSSD iniciovat otevření tohoto tématu v Poslanecké sněmovně.

Vzniku ghett by mohla bránit agentura, Stehlíková o ni usiluje

V Česku by již brzy mohla vzniknout agentura, která by měla bránit vzniku chudinských ghett a sociálnímu vyloučení. Nová ministryně bez portfeje Džamila Stehlíková (SZ), která má v trojkoaliční vládě na starosti problematiku menšin a lidských práv, považuje vznik této instituce za svou prioritu. Řekla to ve středu ČTK. Za velký dluh České republiky považuje pak chybějící antidiskriminační zákon. Podle analýzy existuje v ČR přes 300 chudinských domů a čtvrtí, v nichž žijí převážně Romové. Podle odhadů to může být až 80.000 lidí. Většina dospělých v těchto místech bývá bez práce. Rodiny jsou závislé na sociálních dávkách. Děti končí ve speciálních školách. Své rodiče nikdy neviděly pracovat, znají jen život z peněz od státu. Podle Stehlíkové vytváření nových ghett představuje velký problém pro budoucí generace. Rychlé a jednoduché řešení neexistuje, uvedla. Agentura by se podle ní měla zaměřit na vzdělávání, zaměstnávání a sociální politiku.

Euro: Kühnl má být velvyslancem v Chorvatsku

Bývalý ministr obrany Karel Kühnl (US-DEU) se má stát velvyslancem v Chorvatsku, informoval ve středu internetový server Euro OnLine. Během letošního roku má vystřídat Petra Buriánka, který v Záhřebu působí od počátku roku 2003. Ještě v pondělí dosadila Kühnla společnost Penta do čela dozorčí rady Aera Vodochody. Jako ministr obrany se podílel na přípravě privatizace Aera, v rámci které Penta v podniku získala 100 procent akcií. V úterý ale exministr v dopise premiéru Mirku Topolánkovi (ODS) oznámil, že se této pozice vzdává. "Podle svého rezignačního dopisu se pan Kühnl rozhodl upřednostnit pracovní nabídku v diplomacii, kterou získal současně se jmenováním do dozorčí rady Aera a která by s prací v Aeru nebyla technicky a časově zvládnutelná," řekla ČTK mluvčí Penty Jana Studničková. Penta získala akcie Aera minulý týden. V pondělí oznámila výměnu generálního ředitele i všech členů představenstva a dozorčí rady.

Ministr vnitra Langer navrhuje zrušit pasy pro děti do pěti let

Ministr vnitra Ivan Langer navrhuje zrušit současnou povinnost rodičů dětí do pěti let, kteří musejí při cestě do zahraničí zařizovat svým potomkům vlastní cestovní pasy. Předpokládá to návrh novely zákona, který ministerstvo vnitra předkládá legislativní radě vlády. Pokud novelu schválí vláda i parlament, mohli by si rodiče nechat děti do pěti, ale možná i deseti let opět zapsat do svých cestovních dokladů. ČTK to ve středu řekl Petr Vorlíček z tiskového odboru ministerstva vnitra. Od 1. září vydávají české úřady nové biometrické pasy, do nichž rodiče údaje o dětech zapisovat nesmějí. Pro malé děti vyžaduje zákon vlastní cestovní doklad s fotografií. Kvůli rychlé změně podoby dětí platí jen jeden rok.

Soud opět osvobodil bývalé šéfy KB v kauze osmimiliardových ztrát

Bývalí šéfové Komerční banky (KB) ve středu po téměř sedmiletém trestním stíhání kvůli zhruba osmimiliardovému ztrátovému obchodování s rakouskou firmou B.C.L. Trading Baraka Alona znovu vyslechli osvobozující rozsudek. Obvodní soud pro Prahu 1 již podruhé zprostil někdejších devět členů představenstva KB obžaloby z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Obviněným hrozily dva roky až osm let vězení. Soud setrval na svém názoru, že žalované skutky nejsou trestnými činy, prohlásil předseda senátu Michal Výtisk. Banku odkázal s nárokem na náhradu škody na občanskoprávní řízení.

Předseda Rady České televize Milan Horálek rezignuje

Předseda Rady České televize Milan Horálek (75) rezignuje na svou funkci, zůstane však nadále členem Rady ČT. Horálek to ve středu oznámil na pravidelném zasedání Rady ČT. Novinářům řekl, že rezignuje k 16. lednu. Horálka rada zvolila předloni v srpnu poté, co skončil mandát předchozímu předsedovi Janu Mrzenovi. Svého předsedu bude rada volit na zasedání 24. ledna. "Životní čas se naplňuje...Víte, že mi bylo nedávno pětasedmdesát. Z časů disentu jsem si vzal i umění odejít," řekl členům rady na závěr středečního jednání.

Těžba uhlí na Dukle skončila, OKD propustí jen desítky lidí

Vytěžením posledního vozíku uhlí ve středu oficiálně skončila těžba na šachtě Dukla v Havířově na Karvinsku. Sedmatřicetihektarový areál by se postupně mohl podle dřívějších plánů havířovských zastupitelů proměnit na průmyslovou zónu, která by pomohla v regionu s téměř sedmnáctiprocentní nezaměstnaností vytvořit nová pracovní místa. Většina z loňských 1600 zaměstnanců již přešla nebo v nejbližší době přejde do dalších závodů OKD. Firma propustí jen několik desítek lidí, kterým vyplatí až dvanáctinásobek průměrného měsíčního platu, řekla ve středu ČTK mluvčí OKD Věra Breiová.

Lékaři loni léčili 71 lidí s listeriózou, deset pacientů zemřelo

Lékaři léčili loni 71 pacientů s listeriózou. Deset lidí na tuto nemoc zemřelo. Pět dalších případů se nyní prověřuje. ČTK to ve středu sdělilo ministerstvo zdravotnictví. Upřesnilo tak své informace z minulého týdne. Tehdy uvedlo, že se loni s touto chorobou léčilo 62 lidí. "Podle nejnovější analýzy hlášení počtu případů je potvrzeno, že od 1. ledna do 31. prosince 2006 bylo v ČR hlášeno 71 případů onemocnění listeriózou, pět dalších případů se v současnosti prověřuje," uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.

Elektrárna Opatovice chce stavět nový blok, Hradec se bojí emisí

Společnost International Power Opatovice (IPr) chce v elektrárně v Opatovicích na Labem nákladem asi 3,5 miliardy korun postavit nový elektrárenský blok o výkonu 100 megawattů. Výkon elektrárny by se tak zvýšil zhruba o 28 procent. Představitelé nedalekého Hradce Králové mají obavu z toho, že emise z nového kotle zhorší životní prostředí ve městě. ČTK to ve středu řekla náměstkyně hradeckého primátora Pavla Finfrlová. Opatovická společnost stanovisko Hradce Králové nekomentovala. "Připomínky Hradce Králové oficiálně nemáme k dispozici. Nevíme, jakými argumenty jsou obavy města podloženy," řekl ČTK mluvčí IPr Pavel Hypius. Záměr rozšíření kapacity IPr zveřejnila v rámci projednávání dokumentace vlivu stavby na životní prostředí (EIA). Fluidní kotel, který je součástí postupné ekologické obnovy celé elektrárny, bude vedle uhlí schopen spalovat i obnovitelné zdroje, jako dřevní štěpku a pelety. Spalování bioamasy dopravované po silnici bude podle IPr ve větším měřítku možné až poté, co stát postaví nové čtyřproudé silnice mezi Hradcem Králové a Hrobicemi a Sedlicemi a Opatovicemi.

Polská firma chtěla do Česka převézt nelegálně nebezpečný odpad

Nelegálně se v pondělí pokusila polská dopravní společnost převést dva kontejnery s nebezpečným biologickým odpadem. Zásilku odhalili policisté na česko-polském hraničním přechodu v Chotěbuzi na Karvinsku. Automobil do republiky nepustili. ČTK to řekla mluvčí severomoravské cizinecké a pohraniční policie. "Kontejnery obsahovaly komunální odpad se směsí drcené kůže a dalšími příměsemi neznámého původu. Byl v takovém stadiu biologického rozpadu, že z něj lezly housenky a červi," popsala zásilku mluvčí.

Odpad z Německa, který leží na Českobudějovicku, musí zmizet

Komunální odpad z Německa, který zamořil část obce Hůry na Českobudějovicku, musí zmizet. Krajský úřad zruší všechna povolení, která udělil firmě Profiakont k nakládání s odpady. Obec Hůry podá žalobu na vyklizení pozemku a trestní oznámení na tuto firmu a Česká inspekce životního prostředí okamžitě zahájí v místě skládky vyšetřování a určí opatření k nápravě i lhůtu pro jejich splnění. Novináře ve středu o této dohodě zástupců ČIŽP, obce Hůry a krajského úřadu informoval jihočeský hejtman Jan Zahradník.

ČIŽP: Krnovská nemocnice špatně nakládala s nebezpečným odpadem

Krnovská nemocnice špatně nakládala s nebezpečnými a infekčními odpady. Odhalila to loňská kontrola, kterou ve Sdruženém zdravotnickém zařízení Krnov udělala Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Vedení nemocnice proto za sedm různých pochybení udělila celkovou pokutu 280.000 korun. Nemocnice v této souvislosti už propustila technika odpadového hospodářství. Tvrdí ale, že nedostatky byly spíše technického charakteru. "Uvedená pochybení byla organizační a administrativní. V žádném případě nedošlo k ohrožení zdraví," řekla ve středu ČTK mluvčí nemocnice Eva Kijonková. ČIŽP s tím ale nesouhlasí. Domnívá se, že životního prostředí mohlo být ohroženo. "Sdružené zdravotnické zařízení Krnov bylo svým přístupem k otázkám ochrany životního prostředí varujícím příkladem," řekla ČTK mluvčí ČIŽP Ivana Awwadová. Dodala, že porušení odpadového zákona, byť jen administrativní, může ve svém důsledku ohrozit životní prostředí či zdraví lidí. "Zvláště, pokud se jedná o infekční odpady," řekla.

Počet SMS v síti Vodafonu se o víkendu téměř ztrojnásobil

Počet odeslaných krátkých textových zpráv SMS v síti Vodofonu CR se minulý víkend téměř ztrojnásobil na 19 milionů. Za zvýšením provozu stojí možnost posílat do konce března SMS o víkendech bez poplatku. Firma to uvedla v tiskové zprávě. V sobotu zákazníci Vodafonu poslali o 134 procent zpráv více ve srovnání s víkendovým průměrem. V neděli to bylo o 185 procent více. Špičku firma zaznamenala v sobotu po 20:00, kdy lidé posílali téměř 6000 SMS za minutu.

iDnes: Na trh míří čtvrtý mobilní operátor

Na český trh podle serveru iDnes míří čtvrtý mobilní operátor. Český telekomunikační úřad již uchazeči přidělil kód sítě i rozsah čísel. Jméno operátora zatím není jisté, ale majitelem licence je společnost MobilKom, informoval ve středu server iDnes. Nová mobilní síť bude pracovat v pásmu 410 - 430 MHz, na které má MobilKom licenci. Nebude se však jednat o standard GSM, který v Česku používají tři stávající operátoři, ale o standard CDMA. Jde o atypickou frekvenci a tak si MobilKom bude muset koncová zařízení nechat vyrábět na zakázku. Služby operátora by měly být dostupné 97 procentům obyvatel ČR. Podle mluvčí ČTÚ Dany Makrlíkové však rozhodně nejde o plnohodnotného mobilního operátora, který by konkuroval službám poskytovaným v GSM sítích, které provozují O2, T-Mobile nebo Vodafone. "V žádném případě nejsou přiděleny kmitočty pro dalšího mobilního operátora v síti GSM," řekla ve středu ČTK. Možnost přidělit licenci čtvrtému mobilnímu operátorovi loni úřad zvažoval, ale zatím nerozhodl.

Příjmy ČT letos i díky poplatkům překročí šest miliard korun

Příjmy České televize v letošním roce i díky lednovému zvýšení poplatků překročí šest miliard korun. ČT hodlá letos hospodařit s příjmy i výdaji 6,46 miliardy korun, řekl ve středu členům rady vrchní a programový ředitel ČT František Lambert. Rozpočet České televize ve středu Rada ČT jednomyslně schválila. Lambert radním také řekl, že ČT opět zvýší sumu peněz vydávanou na výrobu vlastních pořadů, a to o 300 milionů korun na 3,3 miliardy. Největší nárůst se týká nákladů na výrobu pořadů pro děti a mládež a poté na pořady dokumentární či vzdělávací. S lednovým zvýšením poplatků současně klesl prostor pro vysílání reklamy v ČT na polovinu, na půl procenta z vysílacího času. To podle údajů ČT sníží příjmy z reklamy o zhruba 326 milionů korun oproti loňskému roku, tedy asi na 724 milionů; loni podle předpokladu ČT získala televize z vysílání reklamy 1,05 miliardy.

Krnov vytvořil na internetu muzeum o historii pohraničí

Krnovští radní vytvořili s kolegy z polského města Gľubzcyce virtuální muzeum svého česko-polského pohraničího regionu. Vznik internetových stránek za 150.000 korun podpořila také Evropská unie, která uhradila více než dvě třetiny nákladů. Netradiční způsob představení historických událostí má přilákat širokou veřejnost a především mladé lidi, kteří internet využívají stále více, řekla ve středu ČTK mluvčí krnovské radnice Dita Círová. "Sbírky krnovského muzea obsahují více než 18.000 předmětů, Krnov přesto již více než čtvrt století nemá stálou muzejní expozici. Místní občané ani návštěvníci města tedy neměli příležitost, aby si exponáty prohlédli," vysvětlila důvod vzniku originálních internetových stránek krnovská mluvčí. V historických objektech města je totiž vystaven pouze zlomek dochovaných předmětů.

V Kladně pojmenovali ulici po básníku Jiřím Kolářovi

Kladenští radní schválili pojmenování nové ulice v Kladně-Rozdělově na ulici Jiřího Koláře. Básník a jeden ze signatářů Charty 77 se sice narodil v Protivíně, velkou část života ale prožil v největším středočeském městě. Ulice se navíc nachází poblíž ulice Bohumila Hrabala patřícího do podobně kulturně-historického okruhu, řekl ve středu ČTK kladenský primátor Dan Jiránek.

Nejpohádkovějším českým zámkem je podle ankety Telč

Anketu o nejpohádkovější český hrad či zámek vyhrál státní zámek Telč. V internetovém hlasování připraveném Národním památkovým ústavem získal 1707 z celkového počtu 6773 hlasů. Na druhém místě se 1425 hlasy skončil hrad Pernštejn a třetí místo získal zámek Červená Lhota s 953 hlasy. V první pětce se umístily ještě zámek Ploskovice a hrad Bouzov, které získaly 541, respektive 463 hlasů. Výsledky tak potvrdily předpoklady organizátorů, kteří stejné památky na začátku ankety na vítěze tipovali. Nad sto hlasů získala ještě Hluboká, Jindřichův Hradec dostal 90 hlasů, zámek Kozel 84, zámek Konopiště 75 a zámek Jezeří 64 hlasů.

Teploty v Česku lámaly rekordy

Teplé počasí, které panuje v České republice mnoho týdnů, ve středu zažilo jeden ze svých vrcholů. Teplotní rekordy padaly na mnoha místech republiky, na Olomoucku, Zlínsku i jižní Moravě. Vysoké teploty mají podle meteorologů trvat i nejméně celý příští týden. Podle ve středu vydané měsíční předpovědi by mělo být teplotně nadprůměrné i celé období od 11. ledna do 10. února. Již dopoledne bylo mnohde v ČR kolem deseti stupňů Celsia a rtuť teploměru se šplhala výše. V hlavním městě meteorologové naměřili v Klementinu 14,2 stupně Celsia, teplotní rekord ale nepadl, protože ten stávající pro 10. leden činí 16,7 stupně Celsia a pochází z roku 1991. I teploty kolem 14 stupňů Celsia jsou velmi vysoké a odpovídají svými hodnotami údajům v polovině října nebo poslední dekádě dubna. Na jižní Moravě bylo nejtepleji v Dyjákovicích na Znojemsku, kde se rtuť teploměru vyšplhala až na 16,9 stupňů Celsia.

Počasí ve čtvrtek

Polojasno, během dne přibývání oblačnosti a později občasný déšť. Teploty 7 až 11 stupňů. Vítr v nárazech dosáhne rychlosti až 90 kilometrů za hodinu.