Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Předsednictví v EU patří ke klíčovým tématům Topolánkovy vlády

Když v létě začínala menšinová vláda Mirka Topolánka (ODS), označila za jeden ze svých hlavních cílů přípravu na české předsednictví v Evropské unii v roce 2009. Přípravy považuje kabinet za velmi důležité, jsou podle něj věcí národní prestiže. Chce, aby se jich pokud možno vůbec nedotkly nejasnosti na české politické scéně. Do své demise stihl Topolánkův tým rozhodnout o tom, že předsednictví bude mít na starosti vládní tajemník, který bude pracovat se svým týmem na úřadu vlády přímo pod premiérem. Tajemníkem ministři jmenovali dosavadního šéfa dozorčí rady ČEZ Zdeňka Hrubého, který má zkušenosti z organizace pražského summitu finančníků a Světové banky v roce 2000. Hrubý, proti němuž nemají ostatní politické strany výhrady, by měl vydržet až do konce předsednictví nehledě na možné vládní zvraty nebo předčasné volby. Hrubý nastoupí do úřadu 1. ledna. Není ale jisté, zda v té době bude ještě podléhat vládě, která ho do úřadu jmenovala. Topolánek sice s největší pravděpodobností premiérem stále bude, zemi však patrně povede vláda v jiném složení. Ta také rozhodne, zda Hrubého z tajemníka povýší na ministra bez portfeje.

Picek v březnu vystřídá Štefku v čele generálního štábu armády

Novým náčelníkem generálního štábu české armády se od března příštího roku stane současný šéf Vojenské kanceláře prezidenta republiky Vlastimil Picek. Vystřídá Pavla Štefku, který koncem února po zhruba čtyřech letech ve funkci skončí. O změně v čele armády rozhodla vláda. Návrh musí ještě posoudit sněmovní výbor pro obranu a prezident. Proti výběru ale protestují sociální demokraté. ČSSD se nelíbí, že vláda svůj návrh nekonzultovala s ostatními politickými stranami. "Tak významná funkce byla v minulosti předmětem vzájemných konzultací mezi politickými stranami," uvedla mluvčí ČSSD Květa Kočová. Sociálním demokratům také vadí, že odstupující vláda ODS nepředložila politickým stranám více kandidátů.

Speciální jednotka v Afghánistánu uspěla, zajala i polní velitele

Členové prostějovské jednotky speciálních sil se při půlroční misi v Afghánistánu zúčastnili 32 bojových operací a zadrželi i několik vysokých polních velitelů. Sami se museli vyrovnat s výbušnými nástrahami, sebevražednými a raketovými útoky i přímým bojem s nepřátelskými jednotkami. Působili na území, které zprvu ovládali bojovníci Talibanu, na konci mise už ale bylo pod kontrolou spojenců. Velitel jednotky Ondrej Páleník to řekl na prvním setkání s novináři po nedávném návratu z mise. "Na území, kde jsme působili, byla regulérní válka. Měli jsme několik přímých bojů s nepřítelem. Ten za dobu našeho pobytu v zemi utrpěl obrovské ztráty, ale padla i řada koaličních vojáků. My jsme měli štěstí, kterému pomohla naše zkušenost a připravenost. Měli jsme jen několik lehce zraněných, nyní jsou již v pořádku," řekl ČTK Páleník.

Někteří podnikatelé budou mít jednodušší žádosti o víza USA

Zaměstnanci firem sdružených v Americké obchodní komoře budou mít jednodušší systém žádostí o americká víza. I nadále budou moci v jednodušším režimu o vízum žádat také čeští studenti. Novinářům to oznámili ministr zahraničí Alexandr Vondra a americký velvyslanec Richard Graber. Vondra také uvedl, že bude zjišťovat, jak by se mohly změnit české zákony, aby Češi mohli využívat dlouhodobých amerických víz v již neplatných pasech. To dosud není možné.

Poslanci ODS, KDU-ČSL a SZ podali ústavní stížnost na zákoník

Třiasedmdesát poslanců ODS, KDU-ČSL a Strany zelených podalo stížnost k Ústavnímu soudu na některá ustanovení zákoníku práce. Podle nich by paragrafy mohly být v rozporu s Ústavou. Novinářům to řekl ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS). Poslanci navrhují zrušit zhruba tři desítky paragrafů či jejich částí. Předsedkyně lidoveckého poslaneckého klubu Vlasta Parkanová řekla, že stížnost podepsali všichni poslanci KDU-ČSL i Strany zelených. Svůj podpis pod ni nepřipojilo 27 občanských demokratů. Podle šéfa sněmovního ústavně právního výboru Marka Bendy nebylo ale možné v krátkém čase shromáždit podpisy všech 81 zákonodárců ODS. Benda dodal, že stížnost k Ústavnímu soudu dorazila 15. listopadu. Vláda navrhovala roční odklad pracovního kodexu. Nečas uvedl, že norma obsahuje zhruba osm desítek chyb. Odložení mělo podle něj umožnit jejich odstranění. Odbory byly proti odsunu platnosti zákoníku a na protest proti němu svolaly do Prahy demonstraci, kterou ale nakonec odvolaly. Poslanci ČSSD a KSČM totiž předáky ujistili, že odložení nepodpoří.

Štěch: Zákoník práce v lednu asi bude, ale raději jsme ostražití

Odboráři sice odvolali demonstraci na podporu zákoníku práce, ale jejich krizový štáb ostražitě sleduje průběh jeho projednávání. "Kdyby se na nás připravoval nějaký podraz, jsme připraveni v krátké době zmobilizovat síly a dát pádně najevo svůj názor," řekl novinářům v průběhu jednání sněmu Českomoravské konfederace odborových svazů její předseda Milan Štěch. Zákoník práce je kodexem, kterým se řídí pět milionů zaměstnanců a desítky tisíc zaměstnavatelů.

Vláda rozhodla o přehodnocení programu úspor energie

Vláda ve středu mimo jiné rozhodla o přehodnocení státního programu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů. Dále vzala na vědomí návrh ministerstva financí na zvýšení počtu elektronicky podaných daňových přiznání. Na příští týden odložila rozhodnutí o tom, zda budou moci od příštího roku Bulhaři a Rumuni smět v Česku pracovat bez povolení. Přehodnotit státní program na úspory energie a využití obnovitelných zdrojů mají ministerstvo průmyslu a obchodu a ministerstvo životního prostředí do května příštího roku. "Je to program, který jsme zdědili a chceme ho vyhodnotit tak, aby po květnu příštího roku bylo jasné, jakým způsobem budeme pokračovat," uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády premiér Mirek Topolánek. Program vznikl ještě před vstupem České republiky do Evropské unie a měl stimulovat úspory energie a využití obnovitelných zdrojů. Jeho cílem je podpora aktivit k lepšímu využití energie a ke snížení podílu fosilních paliv ve spotřebě. Program zahrnuje řadu opatření - od podpory energetického vzdělávání veřejnosti přes energetické plánování až k investiční podpoře vybraných projektů. Pro příští rok MPO pro program podpory úspor energie počítá s 80 miliony korun.

Pěstitelé cukrovky demonstrovali proti uzavření cukrovarů ES

Odhadem 150 až 200 pěstitelů cukrovky ve středu mezi 11:00 a 12:00 demonstrovalo v Praze před německou a poté před britskou ambasádou proti záměru cukrovarnické společnosti Eastern Sugar (ES) uzavřít v Česku své cukrovary. Rolníkům se nelíbí, že by ČR odchodem firmy přišla o více než pětinu kvóty na výrobu cukru, což by znamenalo propad produkce a také pokles pěstování cukrovky. Požadují, aby kvóta firmy zůstala v Česku. Před ambasády zemědělci zamířili proto, že Eastern Sugar je napůl vlastněna britskou firmou Tate&Lyle a francouzskou Saint Louis Sucre, kterou kontroluje německý Süd Zucker. Vyzbrojeni byli transparenty "Haná nechce být zakopaná" nebo "Evropská unyje nás hlupáky umyje, někomu víc, někomu nic". Demonstranti předali zástupcům ambasád memorandum shrnující jejich stanoviska a požádali o pomoc při prosazení požadavku na udržení kvóty Eastern Sugar v ČR. Zástupci ambasád ale reagovali, že jde o rozhodnutí soukromé společnosti. Podobnou odpověď, že nemůže zasahovat do rozhodnutí soukromé firmy, rolníkům prý poslala i eurokomisařka Mariann Fischerová Boelová. Zemědělci ale takové stanovisko odmítají, podle nich jde o věc politickou. "Jsme svědky praktické odpovědi na otázku, na čí účet se bude provádět reforma společné zemědělské politiky EU," uvedl prezident Agrární komory Jan Veleba.

Zelení: Verdikt o neplatnosti voleb v Králově Poli je vadný

Strana zelených nepodá ústavní stížnost na rozhodnutí brněnského krajského soudu o neplatnosti voleb v městské části Královo Pole. Soud rozhodl, že jsou volby neplatné v jednom okrsku. Podle ministerstva vnitra tak neplatí volba primátora ani dalších členů vedení, zastupitelé nemají mandát. Ústavní stížnost zelení zvažovali, protože je podle nich rozhodnutí soudu vadné. "Nejrychlejší cestou je ale opakování voleb v daném okrsku bez dalších soudních pří," řekl ČTK po jednání krajského předsednictva strany radní Martin Ander. "Formální vada v jednom z okrsků nemohla ovlivnit výsledky do zastupitelstva města Brna," míní předseda zelených Martin Bursík. Soud podle něj neoprávněně zasáhl do mandátu zastupitelů. Proti rozhodnutí soudu nelze podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu ani jiné instanci. Ústavní stížnost by tak byla jediným řešením.

Starostou Prahy 5 bude nadále Milan Jančík z ODS

Starostou Prahy 5 bude nadále Milan Jančík z ODS. Rozhodli o tom ve středu v tajném hlasování zastupitelé páté městské části. Kontroverzní Jančík byl zvolen do čela radnice napodruhé. Část místních občanských demokratů si nepřála, aby městskou část opět vedl. Minulý týden kvůli sporům uvnitř ODS Prahy 5 Jančík potřebný počet hlasů nedostal. Odpůrci mu vyčítají, že prosazoval některá rozhodnutí, která se ukázala být sporná. Podle zastupitele ODS Ondřeje Gála je to "možná deset kauz spojených s Jančíkovým jménem". Kritici poukazují také na to, že ve volbách měl starosta z kandidátů ODS druhý nejnižší počet preferenčních hlasů. Jančík se stal starostou díky koaliční smlouvě, kterou podepsala část zastupitelů ODS, ČSSD a část SNK Evropských demokratů. Patrně ho volily i dvě nyní nezávislé zastupitelky, které původně kandidovaly za Stranu zelených. Při středeční volbě získal Jančík 28 hlasů, o šest víc, než bylo potřeba. Proti byli čtyři zastupitelé. Jeden hlas byl neplatný, někteří zastupitelé nevolili. Zastupitelský klub ODS čítající 23 členů je stále rozdělen. Jančíkových šest odpůrců bude v opozici. "Jsme v podstatě v opozici, ač zůstáváme v klubu ODS," řekl Gál. Při středeční volbě opustili tito lidé demonstrativně sál. Stejně se zachovali i tři zastupitelé Strany zelených.

Brno povede Onderka, dokud nedostane stanovisko ministerstva

Současný primátor Roman Onderka (ČSSD) povede brněnskou radnici přinejmenším do okamžiku, kdy magistrát dostane od ministerstva vnitra jasné a oficiální stanovisko ke komplikacím spojeným s opakováním voleb v jednom z brněnských okrsků. Pokud ministerští právníci označí dosavadní rozhodnutí zastupitelstva a rady za neplatná, předá agendu v souladu se zákonem bývalému primátorovi Richardu Svobodovi (ODS). Stanovisko očekává magistrát nejdříve ve čtvrtek, nejpozději pak v pondělí. "Co může počkat, odložím. Jinak se snažím chovat jako primátor," řekl novinářům Onderka. Situace v Brně je nejasná kvůli neplatnosti voleb do zastupitelstva v okrsku, který kvůli počtu voličů nemůže nijak ovlivnit složení zastupitelstva a dělbu mandátů. Bývalý primátor Svoboda přes informace o zpochybnění voleb a přes ústní doporučení ministerstva svolal ustavující zasedání zastupitelstva, z něhož vzešla nová rada. Je možné, že několik stovek jejích dosavadních rozhodnutí neplatí.

Aktuálně.cz: Nejvyšší soud je opět pro zvýšení regulovaného nájmu

Nejvyšší soud nařídil soudcům pardubického obecního soudu, aby rozhodli o zvýšení regulovaného nájemného v Pardubicích. Už podruhé tak soudci Nejvyššího soudu dali najevo, že majitelé domů mají právo na vyšší zisk. Ve prospěch majitele rozhodl Nejvyšší soud vůbec poprvé letos v létě, kdy potvrdil verdikt soudců z jihu Čech. Ti přiznali dvojnásobné zvýšení nájemného majiteli jednoho z domů ve Veselí nad Lužnicí, aniž by se na něm dohodl s nájemníky. Informaci ve středu zveřejnil server Aktuálně.cz. Právě na přelomový rozsudek soudců z Tábora a Českých Budějovic se nyní Nejvyšší soud odvolal. Nastínil tak, jak bude rozhodovat i v dalších případech a zvýšil naději na úspěch ostatním majitelům, kteří se zatím zvýšení regulovaného nájemného domáhají marně.

Ministerstvo kultury dostalo budovu Federálního shromáždění

Vláda ve středu schválila bezplatný převod budovy bývalého Federálního shromáždění (FS) u Václavského náměstí z ministerstva financí na ministerstvo kultury. Budova, ve které nyní sídlí Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda, by měla sloužit nejprve jako depozitář Národního muzea (NM) v době rekonstrukce jeho historické části. V budoucnosti by se z ní podle ministra kultury Martina Štěpánka mohla stát moderní součást muzea. Uvažuje se i o spojení staveb ležících u křižovatky frekventované magistrály tunelem. Národní muzeum projevilo zájem o stavbu ležící v bezprostřední blízkosti jeho historické hlavní budovy již počátkem 90. let. Rádio se z budovy přesune do nového sídla, jehož stavba začala před měsícem na Hagiboru v Praze 10 a dokončení se očekává za dva roky. O přemístění rozhlasové stanice dál od centra města se začalo uvažovat po teroristických útocích na New York a Washington v září 2001. Od té doby je budova bývalého Federálního shromáždění pod bezpečnostní ostrahou, od okolí ji dělí betonové zátarasy, což komplikuje dopravní situaci na frekventované magistrále v centru metropole.

Julínek jako ministr představil plán reformy a zrušil, co šlo

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) předstoupil po jmenování do první vlády Mirka Topolánka s ambiciózním plánem reformy českého zdravotnictví do roku 2010. Zkritizoval kroky svého předchůdce Davida Ratha (ČSSD) a zrušil vše, k čemu měl jako člen vlády usilující teprve o důvěru Poslanecké sněmovny pravomoci - z ministerstva propustil Rathovy blízké spolupracovníky, zbavil nemocnice povinnosti zřizovat zubní pohotovost a odmítl dělat žebříčky kvality nemocnic, které zavedl Rath. Nově vytvořil pacientskou radu jako svůj poradní orgán. Na post šéfa brněnského centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie vrátil Jana Černého, jehož Rath odvolal. Vypsal výběrové řízení na místo ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv, kam Rath bez výběrového řízení dosadil svého spolupracovníka Michala Sojku. Původního ředitele Milana Šmída totiž Rath "pro nespolupráci" odvolal. Julínek byl už jako senátor kritikem Rathova zákona o neziskových nemocnicích a podal na ni ústavní stížnost. Začátkem září schválila vláda na jeho návrh odložení platnosti normy o rok. Ústavní soud zrušil některá ustanovení, mimo jiné seznam nemocnic, které se měly přeměnit na neziskové, možnost zřízení neziskových nemocnic zůstala.

Odborníci: Změna postavení pacienta zvýší efektivitu systému

Změna postavení pacienta v systému zdravotnictví je první zásadní změnou, kterou české zdravotnictví potřebuje, aby bylo efektivnější. Pacient musí mít právo vybírat si rozsah a cenu zdravotní péče prostřednictvím alternativních pojistných plánů. Musí k tomu dostat i veškeré informace o kvalitě péče v jednotlivých zařízeních a její ceně. Tyto názory zazněly na semináři, který na téma Co se musí změnit v českém zdravotnictví pořádalo občanské sdružení Občan. "Pacient musí přestat být prosebníkem a musí se stát zákazníkem," shrnul předseda sdružení Pavel Vepřek. Soudí, že pokud chtějí občané mít možnost něco ve zdravotnictví ovlivňovat, musejí se na tom sami alespoň nějak finančně podílet: platit za recept, za návštěvu u lékaře či za převoz sanitkou, aby zbylo více peněz na vážně nemocné. Další nutnou změnu vidí Vepřek v rozdělení péče na část povinnou pro všechny a na část, kterou si každý zvolí sám. "Povinně by tedy platili občané méně a k tomu by si mohli zvolit, kolik chtějí utratit za své zajištění v nemoci," popsal.

Ministryně Vicenová chce obměnit dozorčí radu Lesů ČR

Ministryně zemědělství Milena Vicenová chce vyměnit čtyři až pět členů devítičlenné dozorčí rady státního podniku Lesů ČR. "Audit shledal, že ministerstvo jako zakladatel podniku nedostatečně využívá možnosti kontroly, které mu dává dozorčí rada," řekla ČTK mluvčí ministerstva zemědělství Táňa Králová. Obsazení orgánu by podle ní mělo být méně politické, mělo by v něm zasednout více právníků či ekonomů. "Pokud paní ministryně usoudí, že je třeba v dozorčí radě udělat personální změny, je to její plné právo a kompetence a budeme to respektovat," řekl ČTK generální ředitel LČR František Koníček. Poznamenal, že dozorčí rada je podle svého statutu kontrolním orgánem, který se také vyjadřuje ke strategickým záměrům podniku. V dozorčí radě jsou tři zástupci zaměstnanců podniku. V současnosti je to Ladislav Tomášek, Jaromír Kříha a Viktor Blaščák. Zbývajících šest členů orgánu jmenuje ministr zemědělství.

Škoda Power uspěla poprvé v Rusku s turbínami za 730 mil. Kč

Plzeňská Škoda Power dodá historicky poprvé vlastní turbínu na ruský trh. Do nových paroplynových elektráren Tereskovo a Kojuhovo v Moskvě dodá dvě turbíny za 730 milionů korun. Novinářům to oznámil generální ředitel Škody Power i mateřské Škody Holding Jiří Zapletal. "Na ruský trh je velmi obtížné se dostat, má svoje specifika. V oblasti energetiky má Rusko obrovský potenciál, který nelze ignorovat. Věříme, že díky této referenci se nám podaří prosadit v dalších projektech," dodal. Zakázku na výstavbu nových energetických zdrojů o celkovém výkonu 2 x 170 MW, která budou zásobovat teplem a elektřinou hlavní město Ruska, vypsala moskevská radnice. Vítězem tendru je turecká firma Zorlu, která dvě elektrárny 30 kilometrů od centra Moskvy postaví, bude je provozovat a dodávat elektrickou energii a teplo do domácností a firem.

Koruna posílila na historický rekord vůči dolaru 21,55 Kč/USD

Česká měna ve středu několikrát posunula své historické maximum, které se v 17:00 dostalo až na 21,55 Kč/USD. Vyplývá to z informací serveru Patria Online. Důvodem zhodnocování koruny je oslabující dolar vůči euru na světových trzích, uvedl analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. Dolar se propadl proti euru na 1,2935 USD/EUR. Předchozí maximum koruny k dolaru bylo z letošního 10. srpna a činilo 21,69 Kč/USD, sdělil ČTK Tomáš Vlk z Patria Online. Tuto hranici podle něj kurz několikrát testoval ještě do konce srpna a začátkem září. "Bílý dům v úterý večer snížil prognózu růstu amerického hospodářství na letošní i příští rok, což podporuje prodeje dolaru," informoval Vlk. K tomu se přidává zavírání pozic na trhu před čtvrtečním svátkem v USA, dodal. Posílení kurzu koruny k dolaru je tak podle analytiků především technickou záležitostí.

Nový jizdní řád ČD přinese od 10. prosince nové spoje i zdražení

Nový jízdní řád Českých drah, který vstoupí v platnost 10. prosince, přinese cestujícím řadu změn. Celkově začne jezdit o 5,5 procenta vlaků víc, a to především dálkových spojů na objednávku ministerstva dopravy. Na druhou stranu musejí cestující počítat například s komplikacemi při cestě regionálními spoji z jednoho kraje do druhého. Cestující také čeká zdražení zákaznických a zpátečních jízdenek. Jízdní řád ve středu představily ČD na tiskové konferenci. Zákaznické a zpáteční jízdenky pro trasy nad 50 kilometrů podraží zhruba o 12 procent. Podle ředitelky osobní dopravy Luďky Hnulíkové se zákaznické jízdné sjednotí na všech tratích na 30 procentní slevě z běžného jízdného. "Všem cestujícím tak bude poskytnuta stejná sleva," řekla Hnulíková. Dosud měly ČD na zákaznické jízdné samostatné tarify, které nebyly vázány na plnou cenu. Ostatní ceny se nemění. Stejné zůstane obyčejné jízdné, nezmění se ani cena síťových jízdenek a kilometrické banky. Majitelé zákaznických karet budou moci také využít nové služby eLiška. Ta zavádí jednotnou cenu 140 korun za jízdenku mezi dvěma krajskými městy. Cena platí pouze při nákupu na internetu a platbě kartou.

VZP zaplatí kvůli IZIP 800.000 Kč, ÚOHS potvrdil původní verdikt

Tendr Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) k internetovým zdravotním knížkám nebyl v souladu se zákonem, pojišťovna za něj zaplatí pokutu 800.000 korun. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) tak potvrdil svůj dřívější verdikt, opravil jen formální chyby, řekl ve středu ČTK mluvčí úřadu Kristián Chalupa. Sankce je nejvyšší z platných pokut za veřejné zakázky. Pojišťovna se může znovu odvolat, rozkladem by se zabýval předseda ÚOHS Martin Pecina. Antimonopolní úřad zkoumal zakázku na podnět vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny, která se zabývala hospodařením VZP. Pojišťovna dostala dvě pokuty v celkové výši 800.000 korun za to, že k předložení nabídky do tendru na internetové knížky vyzvala jediného uchazeče. Proti rozhodnutí ÚOHS se odvolala, Pecina pak vrátil případ zpět na první stupeň a nařídil opravit formální chyby. Už tehdy ale uvedl, že na výši pokuty i jejím odůvodnění trvá.

ČEZ začíná bojovat o domácnosti, nabízí snížení paušálu

Obavy z postupně klesajícího počtu zákazníků z řad domácností donutily společnost ČEZ nabídnout nové služby. Od ledna příštího roku si tak lidé budou moci vybrat, zda nechtějí v měsíčních paušálních platbách hradit doplňkové služby, jako jsou klientská linka či zákaznické centrum. Pokud toto řešení zvolí, ušetří ročně 120 korun. Na prezentaci to uvedl obchodní ředitel ČEZ Alan Svoboda. "Protože ČEZ se ze své pozice dominantního hráče na trhu nemůže podbízet cenami či poskytovat věrnostní programy, rozhodli jsme se dát zákazníkům šanci na výběr. Uspoří například ti, pro které je prvotní cena," uvedl Svoboda. Podle něj uvedených 120 korun představuje v současnosti snížení ročních nákladů u průměrné domácnosti o víc než dvě procenta. V příštím roce ale lidem elektřina podraží o zhruba osm procent.

ČT se chystá zažalovat posledních 32.000 neplatičů poplatků

Česká televize se chystá zažalovat posledních 32.000 lidí, kteří dosud nezačali platit koncesionářské poplatky, a to ani po doručení dvou výzev k zaplacení zaslaných od ČT v posledním půldruhém roce. Ve výběrovém řízení již vybrala advokátní kancelář, která bude ČT u soudů zastupovat. ČT tak chce dotáhnout do konce akci na vymáhání nedoplatků, kterou zahájila loni na jaře oslovením zhruba 550.00 potenciálních neplatičů. "Odhadovaný plánovaný zisk je 20,6 milionu při úspěšnosti vymáhání 50 procent, což vychází ze zkušeností pilotního projektu," řekl ve středu Radě ČTK obchodní ředitel ČT Pavel Krumpár. Na dotaz člena rady ČT Petra Uhla Krumpár uvedl, že ČT při výhře v jednotlivých sporech získá celou dlužnou částku vzešlou z neplacení poplatků.

ČOI: Obchodníci při prodeji nápojů stále porušují zákon o obalech

Někteří obchodníci stále nedodržují zákon o obalech, podle kterého musí v prodejnách s plochou větší než 200 metrů čtverečních nabízet stejné nápoje v nevratných i vratných zálohovaných obalech. Česká obchodní inspekce při nedávných kontrolách na tento prohřešek narazila ve zhruba každém desátém obchodě. Inspektoři při kontrolách prodeje nápojů často zjistili také porušení zákona o ochraně spotřebitele. Mluvčí ČOI Miloslava Fléglová ČTK řekla, že inspektoři od letošního července do září zkontrolovali 168 provozoven o výměře nad 200 metrů čtverečních prodejní plochy a porušení povinnosti prodávat stejné nápoje také ve vratných zálohovaných obalech zjistili ve 21 prodejnách.

Čeští vědci plánují Biotechnologické centrum evropského významu

Čeští vědci plánují výstavbu Biotechnologického centra za zhruba dvě miliardy korun. Pracoviště ve Vestci u Prahy by podle nich mělo být významné i z evropského hlediska. S výstavbou by se mělo začít v roce 2008 a areál na více než pěti hektarech by měl být dokončen v roce 2011 až 2012. Klíčový bude ale rok 2007, kdy budou akademikové vyjednávat finanční podporu pro tento projekt v Bruselu. Na tiskové konferenci to řekl zástupce ředitele Ústavu molekulární genetiky Akademie věd Peter Šebo. Nové pracoviště se bude skládat z Centra molekulárních biotechnologií a Centra regenerativní medicíny. Výzkumy soustředí na technologie, které umožňují diagnostiku a léčbu závažných onemocnění. Výsledky výzkumů se uplatní například při náhradách tkání a při využívání kmenových buněk pro léčení a testování léčiv.

Soud zpřísnil Lubinův trest za vraždu Velíška na 25 let

Recidivista David Lubina půjde za loňskou vraždu střihače televize Nova Michala Velíška na 25 let do vězení. Pražský vrchní soud mu o dva roky zpřísnil výjimečný třiadvacetiletý trest, který Lubinovi v červnu uložil městský senát. Vrchní soud středečním pravomocným rozhodnutím částečně vyhověl odvolání státní zástupkyně, jež chtěla pro Lubinu až doživotí. "Byly splněny podmínky pro uložení nejpřísnějšího trestu. Stupeň společenské nebezpečnosti jednání obžalovaného je velmi vysoký, jde o recidivistu s rozsáhlou trestní minulostí," řekl k tomu žalobce Josef Štěpina. Obhájce s rozsudkem nesouhlasil, podle něj jde o klasickou vraždu s trestem maximálně do 15 let. Podá prý dovolání k Nejvyššímu soudu.

Soud znovu odložil pašerákovi drog Hanykovicsovi nástup trestu

Obvodní soud pro Prahu 4 odložil Radku Hanykovicsovi o dalších šest měsíců návrat do českého vězení, kam měl nastoupit ve čtvrtek. ČTK to řekl Hanykovicsův obhájce Dušan Doubek s tím, že vyrozumění od soudu obdržel ve středu. Sedmatřicetiletý muž byl před deseti lety odsouzen v Thajsku za pašování heroinu k 50 letům za mřížemi, později mu byl trest snížen za dobré chování na polovinu. Důvodem již třetího přerušení Hanykovicsova trestu v ČR je jeho špatný zdravotní stav. "Další prodloužení přerušení výkonu trestu pana Hanykovicse je o šest měsíců, tedy do 23. května 2007, a opět z vážných zdravotních důvodů," upřesnil advokát. Hanykovics je podle něho na jednu stranu rád, že bude na Vánoce doma, na druhou stranu je si prý ale vědom důvodu odkladu, kterým je onemocnění rakovinou.

V Břeclavi soud potrestal rodiče vězením za záškoláctví dětí

Okresní soud v Břeclavi potrestal v uplynulých dnech vězením manželský pár za to, že umožnil záškoláctví svých tří potomků. Matka dětí dostala 15 a otec deset měsíců vězení. Jejich syn měl za školní rok 2004/2005 celkem 954, první dcera 433 a druhá 530 zameškaných hodin ve škole. Rodiče se proti rozsudku odvolali a je proto zatím nepravomocný, řekl ČTK Zdeněk Janíček z odboru sociálních věcí břeclavské radnice. Zdůraznil, že v Břeclavi je to vůbec první trest vězení udělený rodičům za to, že umožnili svým potomkům zahálčivý život. Případem se kvůli odvolání bude zabývat Krajský soud v Brně.

Dva liberečtí školáci dostali hasičské vyznamenání za statečnost

Dva patnáctiletí chlapci z Liberce dostali vyznamenání za odvahu, kterou prokázali ve chvíli, kdy zachraňovali člověka z hořící zahradní chatky. Jakub Hák a Pavel Zoubek muže vytáhli ven a přivolali záchrannou službu i hasiče. ČTK to ve středu řekla mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Iva Michalíčková. "Osmačtyřicetiletý muž bohužel zemřel. Čin obou chlapců byl však přesto výjimečný. V současné době je totiž řada mladých lidí i dospělých k osudu druhých lhostejná," konstatovala Michalíčková.

Pražský dům fotografie představuje ateliér Veroniky Bromové

Druhou ze škol, které se představují v rámci přehlídky v Pražském domě fotografie, je Ateliér nových médií II. z Akademie výtvarných umění v Praze vedený Veronikou Bromovou. Cyklus výstav Šestka představuje šest českých vysokých škol, na nichž je možné studovat fotografii jako samostatný obor. Série navazuje na výstavní projekt Konfrontace, který Pražský dům fotografie připravil v roce 2002. Návštěvníci výstav uvidí práce nastupující generace fotografů z jednotlivých kateder a ateliérů. "Těžiště ateliéru spočívá především v kreativní a experimentální práci s vizuálním obrazem vycházejícím z reality a v nacházení cest, jak klasický fotografický či dnes digitální obraz a jeho hranice posouvat," uvádí Bromová.

Janda v Kuusamu zahájí obhajobu vítězství ve Světovém poháru

Bez jednoznačných favoritů začne o víkendu Světový pohár ve skocích na lyžích. Obhájce celkového vítězství Jakub Janda ví zatím málo o své aktuální formě, v absolutní pohodě prý není ani jeho loňský velký soupeř Janne Ahonen z Finska. Lyžaři mají v Kuusamu za sebou jen pár skoků, více jim napoví až čtvrteční kvalifikace. Na pátek a sobotu jsou připraveny dva večerní závody na velkém můstku. Čeští skokané mají po dlouhých letech opět šanci uspět i v soutěžích týmů. Vedle Jandy v létě slibně skákal mladík Roman Koudelka, který na domácím šampionátu českou jedničku dokonce porazil, talent by mohl zužitkovat i další mladík Antonín Hájek. Tým nově vede rakouský kouč Richard Schallert.

Hattrick: Fotbalová Sparta zkusí získat Kollera a Pitáka

Fotbalová Sparta prý chce získat do svých řad nejlepšího střelce české reprezentace Jana Kollera z Monaka a také záložníka Salcburku Karla Pitáka. Podle magazínu Hattrick, kterému zájem Sparty o hráče potvrdil jejich manažer Pavel Paska, se o to lídr české ligy pokusí v lednovém přestupním termínu. "Sparta od nás chce Kollera a Pitáka plus dva mladé hráče z české ligy - jabloneckého Hlouška a Vošahlíka z Příbrami," uvedl v prosincovém vydání Hattricku Paska. Vedení Sparty nechtělo přestupové spekulace komentovat. "V tuto chvíli s žádným hráčem rozhodně nejednáme. Do konce podzimní části scházejí čtyři zápasy a až pak začneme řešit otázku možného posílení," uvedl pro ČTK tiskový mluvčí klubu Lukáš Přibyl.

Počasí

Po oblačné noci s teplotami kolem nuly bude ve čtvrtek polojasno až oblačno, na východě a severovýchodě Moravy a ve Slezsku zpočátku až zataženo a místy déšť. Teploty 5 až 9 stupňů, na horách kolem 3. Jižní vítr bude mít rychlost do 20 kilometrů za hodinu.