Zprávy

Topolánek už netrvá na volbách příští rok, chce stabilnější vládu

Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek už nehodlá sestavovat vládu, která by zemi spravovala jen do předčasných voleb v příštím roce. Se šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem se v pondělí shodl na tom, že je třeba vytvořit stabilnější kabinet na dva až tři roky. Takzvaná vláda "národního dialogu a českého předsednictví EU" by mohla vzniknout na základě dohody ODS, ČSSD, lidovců a zelených. V opozici by tak zůstali jen komunisté. "Předčasné volby jako koncept neuspěly," prohlásil Topolánek po ranní schůzce s Paroubkem. Vláda by podle premiéra měla mít ambici fungovat nejméně do roku 2009, kdy se Česko ujme vedoucí role v Evropské unii. Řádné volební období přitom skončí jen o rok později. Paroubek odhadl, že nový ministerský tým by mohl vládnout jeden a půl až tři roky. "Obě strany mají zájem na stabilním politickém řešení," uvedl.

Po setkání lídrů ODS se zelenými ale už termín 2009 nepadl. "Berte to tak, že ten dnešní druhý rozhovor posunul datum 2009 zpět na 2008," řekl novinářům předseda Strany zelených Martin Bursík. Nejmenší parlamentní strana chce hlasování co nejdřív, za nejzazší termín pokládá léto 2008. Další odklad už je pro zelené nepřijatelný, v takovém případě by zůstali v opozici. Jinak jsou připraveni do "duhové" vlády vyslat odborníky.

Paroubek: Předčasné volby příští rok by byly pro ČSSD katastrofou

Sociální demokraté si po pondělním jednání s ODS oddechli, když zjistili, že už netrvá na překlenovací vládě a předčasných volbách příští rok na jaře. "To by byla katastrofa pro sociální demokracii," řekl ČTK a Právu šéf ČSSD Jiří Paroubek. Později ale svůj výrok zmírnil a řekl, že by ČSSD nedosáhla optimálního výsledku a že si "každý vojevůdce vybírá bojiště podle toho, kdy je to pro něj z hlediska času a prostoru optimální". Podle aktuálního volebního modelu společnosti Factum Invenio by nyní ČSSD ve sněmovně mohla získat 60 mandátů a vytvořit většinu pouze v málo pravděpodobné koalici všech včetně KSČM proti ODS nebo utvořit velkou koalici s ODS. ODS by naopak mohla získat 96 mandátů a vytvořit koalici s kteroukoli parlamentní stranou. Nová vláda, o které vyjednává předseda ODS Mirek Topolánek, má být podle Paroubka kompromisem, který by mohl vydržet jeden a půl až tři roky. Dovede si představit, že část ministrů budou odborníci. Své zástupce by do ní mohly delegovat všechny parlamentní strany kromě komunistů. "To si nemyslím, že by ty další strany s tím souhlasily," odpověděl na dotaz, zda by do takové vlády mohla vyslat svého odborníka i KSČM. "Nicméně my budeme na nějaké bázi debatovat s komunisty," dodal.

Nečas: Zákoník práce začne platit 1. ledna 2007 v nynější podobě

Zákoník práce vstoupí s největší pravděpodobností v platnost k 1. lednu 2007 v nynější podobě, tedy i s chybami, které jsou v něm obsaženy. Po pondělním mimořádném jednání tripartity to řekl ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas, podle kterého zákoník obsahuje přes 80 sporných míst. Zákoník práce je kodexem, kterým se řídí pět milionů zaměstnanců a stovky tisíc zaměstnavatelů. Odbory odmítly návrh na odložení účinnosti normy na 1. duben 2007, během něhož by se v ní odstranily největší chyby. Odbory nepřistoupily podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Milana Štěcha k dohodě kvůli obavám z toho, jaká vláda zde bude za několik měsíců a tedy i riziku dalšího odložení účinnosti. "O úpravách jsme připraveni intenzivně jednat," dodal Štěch. Demonstraci svolanou před Úřad vlády na 25. listopadu na podporu zákoníku odbory ale zatím neodvolaly.

Rath se dostal do sporu s Julínkem kvůli doplatkům na léky

Exministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) se v pondělí dostal do sporu s ministrem Tomášem Julínkem (ODS) kvůli doplatkům pacientů na léky. Podle Ratha zvýší Julínek pacientům doplatky na trojnásobek a svými opatřeními v lékové politice způsobí nárůst dluhu Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Podle Julínkova mluvčího Tomáše Cikrta chce ale ministr doplatky stabilní, aby rozdíly nebyly tak velké jako dosud. Preferuje procentuální doplatky, řešení chce prodiskutovat s odborníky, pacienty i politiky. Rath v pondělí Julínka vyzval, aby odstoupil od svých plánů, a vzkázal mu, že mu v jejich naplnění zabrání. Julínek chce stanovit roční hranici spoluúčasti pacientů 3000 korun.

Rath připomněl, že nyní je průměrná spoluúčast pacientů 800 korun a u důchodců 1000 až 1500 korun za rok. Přes 3000 korun doplácí podle něj naprosto zanedbatelné procento pacientů. Navíc v každé lékové skupině je několik léků bez doplatku, což podle Ratha dává lékařům možnost psát výhradně pojišťovnou hrazené léky. Tento systém chce podle Ratha ministr Julínek zrušit. "To je hloupá a nehorázná lež," řekl ČTK Cikrt. Julínek podle něj naopak chce posílit konkurenci léků se stejnou účinnou látkou, počítá například s internetovými aukcemi na nejnižší cenu daného léku.

Rath uvedl, že pokud Julínek zavede pevné doplatky, jak to slíbil lékárníkům, stoupnou podle zkušeností ze světa na nejvyšší úroveň. Cikrt vysvětlil, že ministr nehovoří o pevných doplatcích, ale chce doplatky stabilní. Dosud se doplatky v jednotlivých lékárnách liší a pacienti si mohou najít tu, kde dostanou svůj přípravek levněji nebo bez doplatku. Tuto možnost však mají jen obyvatelé měst, kde je lékáren více. Julínek chce tyto rozdíly v doplatcích mezi městem a venkovem zmírnit.

Země V4 naléhají na EU, aby zrušila hraniční kontroly podle plánu

Předsedové parlamentů zemí visegrádské čtyřky (V4), tedy Česka, Maďarska, Polska a Slovenska, v pondělí v Košicích vyzvali Evropskou komisi, aby zajistila rozšíření schengenského prostoru volného cestování bez hraničních kontrol podle původního plánu na podzim příštího roku. Evropská komise vysvětluje asi roční až dvouletý odklad technickými potížemi i nepřipraveností většiny nováčků s výjimkou Slovinska. "Jsme přesvědčeni, že pro občany našich zemí je dodržení termínu (pro rozšíření Schengenu) říjen 2007 absolutní prioritou," řekl po schůzce s protějšky předseda Národní rady SR Pavol Paška. Podle předsedy českého Senátu Přemysla Sobotky se za údajnými technickými potížemi se spuštěním nové databáze skrývají hlavně politické důvody. Zdůraznil však, že schengenské principy by neměly zůstat vyhrazené jen starým členským zemím EU.

Vojáci speciální jednotky se vrátili z Afghánistánu

Čeští průzkumníci z prostějovské jednotky speciálních sil se po půlroční misi vrátili z Afghánistánu. ČTK to v pondělí řekl mluvčí Vojenského zpravodajství Ladislav Šticha. Elitní jednotka české armády se už podruhé během posledních dvou let zúčastnila Američany vedené protiteroristické operace Trvalá svoboda. "Považuji za klíčové, že jsem všechny kluky přivezl zpátky domů," uvedl velitel kontingentu Ondrej Páleník. Více než stovka vojáků prostějovské 601. skupiny speciálních sil v afghánských horách pomáhala spojencům vyhledávat skrývající se bojovníky Talibanu a Al-Káidy. Podle Štichy vojáci prošli desítkami bojových akcí a ozbrojených střetů, při kterých byli velmi blízko smrti. Do vlasti se ale vrátili všichni a bez vážných zranění. Koaliční partneři prý ocenili hlavně dobrou přípravu českých specialistů, kteří se řadí ke světové špičce.

Čeští chemici odletěli do Rigy, budou tam dbát o bezpečnost NATO

Sedmadvacet českých armádních chemiků v pondělí odletělo do lotyšské Rigy, kde se budou podílet na zajištění bezpečnosti při nadcházejícím summitu NATO. ČTK to řekl Petr Sýkora z tiskového oddělení ministerstva obrany. "Na místě budeme působit společně s dalšími vojáky členských států v sestavě mnohonárodních jednotek NATO. Naším prvořadým úkolem bude v případě potřeby zajištění dekontaminace osob a raněných," uvedl velitel českého kontingentu Ondřej Havel. Specialisté z liberecké brigády radiační, chemické a biologické ochrany do Rigy odletěli dopoledne armádním speciálem. Po železnici za nimi přicestuje zvláštní dekontaminační vozidlo a další technika. Zpátky do České republiky by se vojáci měli vrátit 2. prosince.

Vídeň chce prostudovat kolaudaci Temelína, protest nadále možný

Rakousko chce prostudovat kolaudační podklady jaderné elektrárny Temelín, až je podle slibu Česka dostane. Pak zváží, bude-li proti formálnímu uvedení elektrárny do trvalého provozu protestovat na mezinárodní úrovni. Rakouský ministr životního prostředí Josef Pröll to v pondělí oznámil ve Vídni v reakci na dopis českého ministra zahraničí Alexandra Vondry. "Uděláme vše nezbytné, abychom prosadili bezpečnost Temelína. I poté, co dostaneme kolaudační podklady elektrárny, si proto vyhrazujeme případné právní prostředky na mezinárodní úrovni," řekl Pröll podle agentury APA. Potvrdil, že v oficiálním dopise od Vondry česká strana potvrzuje definitivní kolaudaci elektrárny a slibuje, že rakouské straně doručí kolaudační podkladové materiály, o něž Vídeň projevila zájem.

Prezident Mesič pozval české investory do Chorvatska

Pozvání pro české investory do Chorvatska tlumočil v pondělí během návštěvy Prahy prezident Stjepan Mesič. V největší míře se může český kapitál uplatnit v oblasti turistického ruchu, uvedl Mesič po jednání se svým českým protějškem Václavem Klausem na Pražském hradě. "Chorvatsko chce otevřít dveře i českému kapitálu. Investování do turistického průmyslu v Chorvatsku není dokončeno," řekl Mesič novinářům s tím, že Chorvatsko s více než 1100 ostrovy skýtá stále velký prostor pro podnikání orientované na turismus a rekreaci. Chorvatsko je dlouhodobě nejoblíbenějším zahraničním cílem českých turistů, i když počet dovolených v této zemi v posledním období klesl. Mesič označil turisty z ČR za jedno z významných pojítek mezi oběma zeměmi.

Hlasování v Havířově je neplatné, lidé budou volit znovu

Komunální volby v Havířově na Karvinsku se budou opakovat. Ostravský krajský soud rozhodl, že hlasování bylo neplatné kvůli jménu zastřeleného Martina Balšána na kandidátce ČSSD. ČTK to v pondělí řekla soudkyně Monika Javorová. Komunálního politika krátce před volbami zastřelil bývalý ředitel Technických služeb Havířov (TSH) kvůli sporům o cenu akcií TSH. Balšán zůstane na kandidátní listině ČSSD i při opakovaných volbách, hlasy pro něj ale nebudou započítávány. "Vyslovili jsme pouze neplatnost hlasování do zastupitelstva. Ne celých voleb. Opakovat se proto bude jen hlasování. Dospěli jsme k závěru, že pokud kandidát zemřel, je nevolitelný. Ačkoliv to volební zákon výslovně nestanovuje, neměl být sčítán," vysvětlila soudkyně.

Napadené výsledky senátních voleb dořeší NSS nejdříve za týden

O senátních volbách v pěti sporných obvodech rozhodne Nejvyšší správní soud nejdříve příští pondělí. Volební senát v pondělí odmítl tři stížnosti, které se týkaly komunálních voleb a nepřísluší mu. Stížnostmi na senátní volby se zatím nezabýval. ČTK to řekl pracovník soudu Michal Lovritš. O stížnostech musí soud rozhodnout do 20 dní od jejich doručení. Pětici ještě nevyřešených stížností dostal NSS od 31. října do 9. listopadu. Dvě podané stížnosti napadají zvolení senátorky Daniely Filipiové (ODS) v Praze, jedna stížnost směřuje proti vítězství Petra Pitharta (KDU-ČSL) na Chrudimsku a Jaromíra Jermáře (ČSSD) na Mladoboleslavsku. "U páté stížnosti byl stěžovatel vyzván k odstranění vad podání," doplnil Lovritš.

Rada opět udělila 9,5 milionu korun Nově za pořad Big Brother

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání opět dospěla k názoru, že Nova porušila několika díly své reality show Big Brother na podzim 2004 zákon. Rada kvůli přílišné vulgaritě, konzumaci alkoholu, agresi a nemorálnímu jednání v dílech vysílaných mezi 06:00 a 22:00, které podle ní mohly ohrozit fyzický, psychický nebo mravní vývoj dětí a mladistvých, udělila Nově čtyři pokuty v celkové výši 9,5 milionu korun. Rada od loňského října do letošního dubna udělila Nově za loňské podzimní pořady Big Brother pokuty v celkové výši 43,3 milionu korun. Nova se proti všem pokutám odvolala k soudu, který již značnou část pokut zrušil a vše vrátil radě znovu k jednání. Rada tak nyní rozhodovala podruhé o stejných dílech Big Brother z loňského konce srpna a září. "Výše pokut je stejná jako při prvních (zrušených) verdiktech," řekl v pondělí ČTK předseda rady Václav Žák.

EBRD předpovídá Česku zpomalení růstu na 4,8 procenta

Česká ekonomika v letošním roce vykáže růst hrubého domácího produktu v rozsahu 6,2 procenta, příští rok se ale tempo růstu sníží na 4,8 procenta. Odhaduje to Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) ve své nejnovější zprávě. Naopak Slovensku letos předpovídá růst o 6,4 procenta a příští rok zrychlení na 6,5 procenta. Evropská komise minulý týden odhadla, že růst české ekonomiky příští rok zpomalí na 5,1 procenta a letos si udrží šestiprocentní růst. Stejně ho odhaduje Česká národní banka. EBRD v pondělí uvedla, že růst ekonomiky ve většině případů potáhne domácí poptávkou. Určitým rizikem ale bude růst inflace a rovněž případné snížení objemu přímých zahraničních investic.

Do tendrů Lesů ČR na práce v lesích se přihlásilo 113 firem

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) přijal do výběrových řízení na práce v lesích nabídky od 113 firem. Jeden subjekt nabídku doručil po uzávěrce. Tendr v předpokládané hodnotě 6,08 miliardy Kč bez DPH se týká všech lesů podniku a je rozdělen na 278 územních jednotek. ČTK to v pondělí řekl mluvčí LČR Tomáš Vyšohlíd. "Počet přihlášených subjektů odpovídá našim očekáváním. V současné době máme téměř 100 smluvních partnerů," řekl Vyšohlíd. Možnost podat nabídku skončila v pondělí ve 13:00, přičemž většinu nabídek firmy doručily právě v pondělí. Vítězové by měli být známí do konce prosince.

České obchody Delvita koupí německá REWE Group za 2,8 miliardy Kč

Belgická společnost Delhaize prodá své supermarkety Delvita v České republice za 100 milionů eur (2,8 miliardy korun) německé maloobchodní skupině REWE Group. ČTK o tom v pondělí informovalo vedení společnosti Delhaize. V ČR má Delhaize 96 supermarketů Delvita a minulý týden se rozhodla z českého trhu kvůli ztrátám odejít. Rewe nyní v tuzemsku provozuje 240 diskontních prodejen Penny Market a supermarketů Billa. Prodejny Delvita chce Rewe v následujících dvou letech přeměnit na supermarkety Billa, dohodnutou transakci ale ještě musí schválit antimonopolní úřad. Vedení Rewe Group si od nákupu obchodů Delvita slibuje posílení pozice na tuzemském trhu, kde německé skupině loni mezi největšími obchodníky patřilo čtvrté místo. Prodejny Delvita podle vedení Rewe Group díky svému rozmístění ideálně doplní síť supermarketů Billa.

iDnes: Drogerie Droxi kupuje německý řetězec Schlecker

Síť drogerií Droxi kupuje německý drogistický řetězec Schlecker, který převezme všech 130 provozoven, uvedl v pondělí server iDnes. Schlecker měl v Česku dosud 19 prodejen, hlavně v pohraničí. V Německu je to ale největší drogistický řetězec, který má více než 10.000 obchodů. "Očekáváme, že se koupě uzavře začátkem roku 2007 po schválení antimonopolním úřadem," cituje server marketingového ředitele Schleckeru Uweho Blanka. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zatím návrh na povolení spojení drogerií neobdržel. Kvůli nízkému podílu řetězce Schlecker na českém trhu by ale fúze neměla hospodářskou soutěž narušit, řekl v pondělí ČTK mluvčí úřadu Kristián Chalupa.

Těžba a zpracování dřeva jsou velkou nadějí pro rumunské Čechy

Těžba a zpracování dřeva jsou velkou nadějí pro rumunskou, ryze zemědělskou oblast Banátu, kde žije v šesti vesnicích téměř 2000 lidí. Podnikatel z jihorumunského Rovenska František Mojžíš, který už dva roky dováží dřevo do Česka, otevře do poloviny příštího roku zcela novou pilu, která zaměstná 15 rumunských Čechů z Rovenska. "Pilu otevřeme se třemi českými společníky u Bokše, což je 15 kilometrů od Rovenska," řekl ČTK Mojžíš. Stroje budou z Čech, stavba na hektarovém pozemku přijde na 200.000 korun. Už dva roky Mojžíš dodává dub dvěma firmám z Velkých Karlovic, které vyrábějí eurookna. "Dodávám jim tři kamiony měsíčně," řekl.

D11 se otevře ve čtyřech pruzích do Vánoc, končit bude u Hradce

V týdnu před Vánocemi začnou motoristé jezdit po všech čtyř pruzích dálnice D11 od Sedlic před Hradcem Králové až do Prahy. Kamiony a nákladní auta budou moci využívat dálnici jen po Nové Město u Chlumce nad Cidlinou, dál na Hradec budou muset pokračovat po původní silnici I/11, pro osobní vozy toto omezení neplatí. Stavbaři ještě čekají na souhlas hygieniků s používáním provizorního sjezdu z dálnice u obce Libišany na Pardubicku.Na tiskové konferenci po kontrolním dnu D11 to řekl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Petr Laušman. "Dálnice D11 bude stavebně dokončena od dnešního konce u Poděbrad až po křižovatku Sedlice v plném profilu a ke zprovoznění tohoto úseku dojde 19., nebo 21. prosince. Od sjezdu na Lázně Bohdaneč u Nového Města směrem na Hradec bude doprava pouze osobní, zatímco v počátečním prvním úseku bude úplná," uvedl Laušman. Dálnice zatím končí před Hradcem Králové. Důvodem jsou vleklé spory s majitelkou pozemků, kterou podporují ekologové.

Lékař: Češi se nevyrovnali s bohatou nabídkou potravin, tloustnou

Česká společnost není připravena na nadbytek nabídky potravin na trhu a Češi si příliš zvykli na konzumní způsob života. Přijdou z práce, sní teplou večeři, sednou si k televizi a dají si brambůrky s vysokou energetickou hodnotou. Málo se pohybují a navíc klesá i fyzická náročnost práce v zaměstnání. Je důležité, aby si lidé uvědomili, že je třeba dosáhnout rovnováhy mezi energií, kterou získají v jídle, a energií, kterou vydají. Na tiskové konferenci to v pondělí řekl hlavní hygienik České republiky Michael Vít. Polovina dospělých Čechů má nadměrnou hmotnost, 17 procent dokonce trpí obezitou. Ještě horší podle Víta je to, že roste počet obézních dětí, za rok se zvýšil o dvě procenta. Nadměrnou váhu má podle České obezitologické společnosti pětina dětí.

Průzkum: Čtvrtina lidí dělá jinou práci, než by chtěla

Čtvrtina českých zaměstnanců by ráda dělala jinou práci, než kterou pravidelně vykonává. Téměř třetině lidí pak vadí v zaměstnání zůstávat déle, vyplynulo z průzkumu agentury Median. Do studie Market & Media & Lifestyle - TGI, Median, 06/I+06/II se zapojilo přes 7400 dotázaných od 12 do 79 let. S výrokem "dělám jinou práci, než kterou bych chtěl(a) dělat", se zcela ztotožnilo sedm procent dotázaných. Větší podíl, 18 respondentů, s tvrzením spíše souhlasilo. Naopak zcela odmítavě se vyjádřilo 13 procent lidí a 27 procent dotázaných odpovědělo, že s tvrzením spíše nesouhlasí.

Správci Šumavy dokončili chodník, který svede cesty na Boubín

Turisté mířící na vrchol šumavského pralesa Boubín se na něj od jara dostanou pouze po jedné přístupové cestě. Správci národního parku dokončili stavbu dřevěného chodníku, který zhruba v polovině kopce svede tři turistické trasy na vrchol 1352 metrů vysoké hory. Nová cesta má především ochránit zvířata a ulevit nynějším přístupovým cestám od náporu lidí. ČTK o tom v pondělí informoval mluvčí Správy Národního parku a CHKO Šumava Radovan Holub. Nový takzvaný poválkový chodník stál 392.000 korun. "Jde o strukturu schůdků, chodníků a plošin, které zajistí, že žádný z návštěvníků nebude muset vstupovat na lesní půdní povrch," uvedl vedoucí sekce CHKO Šumava Pavel Hubený. Kvůli chodníku se nebudou muset kácet stromy a nepoškodí ani mlází. Ochránci slibují, že nová trasa povede i zajímavější přírodou. Lidé budou moci vidět například i 250 let staré stromy, které jsou dnes zcela mimo turistickou cestu.

Odbory pražského DP uvažují o vyhlášení stávkové pohotovosti

Odborové organizace v Dopravním podniku hlavního města Prahy (DP) uvažují o vyhlášení stávkové pohotovosti. Nelíbí se jim, že vedení podniku navrhuje pro příští rok nulový nárůst mezd a dokonce jejich zmrazení, řekl v pondělí ČTK předseda odborové organizace OSPEA Vratislav Feigel. Podle personálního ředitele podniku Jaroslava Ďuriše jsou jednání o návrhu kolektivní smlouvy pro příští rok teprve na začátku. "Rozhodně v tom nevidím zatím nic nestandardního," řekl ČTK Ďuriš. Jedním z důvodů navrhovaného nulového nárůstu platů je prý to, že v návrhu rozpočtu města Prahy pro rok 2007 je pro podnik téměř o půl miliardy nižší provozní dotace než letos, a to asi 7,6 miliardy korun.

Vystěhovaní Romové z Jesenicka se do Vsetína zatím nevrátili

Vsetínští Romové, kteří skončili po vystěhování z města ve třech malých obcích na Jesenicku, se zpět do Vsetína zatím nevrátili. Informace médií o jejich návratu v pondělí ČTK popřel jednatel sdružení Roma Vidnava Václav Zástěra, který těmto lidem na Jesenicku pomáhá. Podle něj tento krok Romové zvažují, nicméně se obávají ztráty střechy nad hlavou. Na Jesenicku našly náhradní domov přes tři desítky Romů, které do té doby obývaly zchátralý pavlačový dům v centru Vsetína.

Policie nedodala podklady ke sporu Rath-Bendl, dostala pokutu

Policie v pondělí dostala od Krajského soudu v Praze pokutu 10.000 korun, protože mu bez udání důvodu nedodala materiály ke sporu exministra zdravotnictví Davida Ratha (ČSSD) a středočeského hejtmana Petra Bendla (ODS). Soud se v pondělí sporem zabýval podruhé, kvůli chybějícím důkazním materiálům však musel jednání odročit na 11. prosinec. Žalobu na Bendla podal Rath kvůli jeho výroku v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce. Středočeský hejtman loni v prosinci naznačil, že Rath tuneloval Českou lékařskou komoru. Exministr ani hejtman se v pondělí k soudu nedostavili.

Táborský soud začal v případu soudce Berky vyslýchat svědky

Táborský krajský soud v pondělí začal vyslýchat svědky v případu údajně zmanipulovaných konkurzů kolem ústeckého soudce Jiřího Berky. O podezřelých konkurzech má vypovídat kolem 160 svědků, ale k případu se mají připojit i další obžaloby. Proto soud v listopadu vyslechne jen několik svědků a líčení odročí na únor. Nyní je obžalováno devět lidí, zpovídají se ze zločinného spolčení, zneužití pravomoci veřejného činitele a porušování povinností při správě cizího majetku. Soud zatím řeší podezřelé konkurzy na sedm firem, způsobená škoda ve všech desíti případech dosahuje 290 milionů korun.

Celníci na Ostravsku našli padělky dolarů za 11 milionů korun

Falešné stodolarové bankovky v hodnotě dosahující 11 milionů korun našli koncem minulého týdne nedaleko Ostravy ve voze dvou Vietnamců severomoravští celníci. ČTK to v pondělí řekl jejich mluvčí Karel Moškoř. Padělky nyní budou zkoumat specialisté České národní banky. V minulosti již celníci zabavili větší množství napodobenin dolarů z Vietnamu, které měly údajně sloužit jako "obětní bankovky" pro národní rituály. Celníci dodávku zastavili během běžné kontroly zaměřené na zboží. V zavazadlovém prostoru ale narazili na krabici s padělky amerických dolarů.

Příčinou srážky auta s ženami na Berounsku byla patrně rychlost

Příčinou nedělní havárie u Bavoryně na Berounsku, při které osobní auto vrazilo do skupiny severokorejských dělnic, byla s největší pravděpodobností nepřiměřená rychlost a nevěnování se řízení ze strany řidiče. ČTK to v pondělí řekla mluvčí berounských policistů Veronika Benediktová. Okolnosti nehody policie nadále vyšetřuje. "Kvůli nehodě zatím nikdo nebyl obviněn, policie zatím nebude k případu poskytovat žádné další informace," sdělila v pondělí odpoledne mluvčí s tím, že vyšetřování vzhledem k nutnému výslechu množství zraněných potrvá ještě několik dní. Počet zraněných se podle pondělní informace mluvčí středočeské záchranné služby Terezy Janečkové zvýšil na 15, když k 12 ošetřovaným Korejkám a spolujezdkyni z osobního automobilu fiat přibyl jeho řidič a spolujezdec.

Robejškova kniha má vzbudit zájem lidí o zahraniční politiku

Kniha politologa Petra Robejška Svět viděný z Řípu aneb zahraniční politika pro každého z nás má ambice nadchnout co nejvíc lidí pro zahraniční politiku. "Chci vzbudit jejich zájem a získat jejich spojenectví," říká autor o své knize, kterou v pondělí představilo veřejnosti nakladatelství Alfa Publishing. Knihy o zahraniční politice píší vědci obvykle pro úzkou skupinu vyvolených. Autor této ale tvrdí, že se řídil názorem, že každá věc se dá posuzovat ze dvou hledisek: z vědeckého, a z hlediska zdravého rozumu. Chtěl prý vzbudit zájem a nadšení lidí, kteří berou prostě na vědomí zahraniční politiku bez nadšení a získat jejich spojenectví. Nejde proto o tisící první popis známých faktů, ale o průvodce světovou politikou, který obsahuje řadu návrhů a plánů, jež lze uskutečnit pouze se čtenářovou pomocí.

Nejstarší žena ČR vzpomínala při 108. narozeninách na císaře

Na to, jak jel rakousko-uherský císař Franz Josef na koni po návsi, v pondělí při oslavě svých 108. narozenin zavzpomínala Marie Kráslová, která je nejstarší ženou Česka. Do domova důchodců v Hluboké nad Vltavou, kam se letos v lednu přestěhovala, jí přišli popřát i jihočeský hejtman a starostové Hluboké nad Vltavou a blízkého Úsilného u Českých Budějovic, kde drobná vitální žena prožila většinu života. Cestu z pokoje jí usnadnilo chodítko, jinak si kromě bolavých nohou stěžuje jen na horší sluch a zrak. Paměť má velmi dobrou a pořád ji spousta věcí zajímá. Receptem na dlouhověkost je podle ní střídmost. "Ať jsou střídmí v jídle a v pití. Můžou jíst všechno, ale málo," řekla na dotaz, jak si mají lidé uchovat dobrou kondici.

Edita Kochová dostala za práci v nakladatelství Exil německou cenu

Česká nakladatelka Edita Kochová dostala před několika dny v Hamburku německou literární cenu. Ocenění pojmenované po spisovateli a žurnalistovi Benu Witterovi dostala česká rodačka za práci ve svém nakladatelství Exil. ČTK to v pondělí oznámil podnikatel Alexandr Seidl. Spisovatelka a literární vědkyně se narodila v Jablonci nad Nisou a v roce 1967 emigrovala na Západ. Usadila se ve Frankfurtu nad Mohanem. Vystudovala německou literaturu a slavistiku. V roce 1981 založila nakladatelství Exil. Za její činnost jí v roce 1993 udělil německý prezident Richard von Weizsäcker spolkový Kříž za zásluhy.

Ruská "Tabakerka" se těší do Prahy, uvede pět titulů

Pověstná ruská "Tabakerka", divadlo vedené ruským hercem a režisérem Olegem Tabakovem, se chystá do Prahy. Počátkem prosince uvede na třech pražských scénách pět vlastních titulů. Uznávaný ruský umělec, který neskrývá svou náklonnost k Česku, hostí v těchto dnech v ruské metropoli Dejvické divadlo. V Praze bude početný moskevský soubor vystupovat od 7. do 11 prosince ve Švandově divadle, na Vinohradech a v Dejvickém divadle. Uvede hru Thomase Bernharda Divadelník, Zpověď hochštaplera Felixe Krulla od Tomase Manna, Gorkého drama Na dně, Povídku o sedmi oběšených od Leonida Andreje a Sublimaci lásky od Benedettiho.

Sbor Boni pueri je na koncertním turné v Kanadě úspěšný

Český chlapecký sbor Boni pueri je do 20. listopadu na turné po Kanadě. Má za sebou od konce října již 14 koncertů, které jsou mimořádně úspěšné. "Publikum na nohou. Pozvání k dalšímu hostování. Po každém koncertě. Bez výjimky," informoval ČTK Martin Sedláček, jeden ze sbormistrů souboru. Po vystoupeních v Ottavě, Torontu a dalších městech se sbor přesunul ještě o dvě časová pásma západněji do Alberty. Tam ho čekal koncert v prestižní síni Winspear Hall v Edmontonu a další programy v Calgary, Grande Prairie, Camrose a Bonnyville. Boni pueri, mezinárodně uznávané těleso z Hradce Králové, nejsou v Kanadě poprvé, ale v případě předchozích koncertů v Torontu a Londonu se jednalo pouze o "odskok" z turné po USA. Nynější koncerty jsou podle Sedláčka prvním skutečným kanadským turné.

Jazzový festival z české iniciativy zapouští v Paříži kořeny

Za účasti hudebníků ze sedmnácti zemí začíná v pondělí v Paříži už čtvrtý ročník festivalu Jazzycolors, u jehož zrodu stál ředitel pařížského Českého centra Michael Wellner-Pospíšil. Českou republiku na něm zastupuje Kvartet Milana Svobody, ze Slovenska přijel LS kvartet, který je nejmladší skupinou celého festivalu. Mezi nováčky jsou například jazzmani ze Španělska a Německa. Cílem akce, nad níž má patronát známý švýcarský jazzový hudebník Daniel Humair, je seznámit pařížské publikum s jazzovou hudbou ze zemí, se kterými přijde v této oblasti málo do styku.

Sdružení Mluvící kniha připravilo i záznamy divadelních her

Občanské sdružení Mluvící kniha, které se již 11 let zabývá výrobou zvukových knih pro nevidomé, a divadlo Činoherní klub připravilo dvě audionahrávky divadelních her. Záznamy představení irského autora Martina McDonagha Osiřelý západ a Pan polštář jsou doplněny popisem toho, co není zřejmé z dialogu. Sdružení nahrávky na CD zdarma předá knihovně pro nevidomé a slabozraké K. F. Macana. Novinářům to v pondělí řekl jeden z členů správní rady sdružení Jiří Dědeček. Zakladatel sdružení, nevidomý zvukový mistr Pavel Musil uvedl, že nikdy nebude možné takovým záznamem zcela kompenzovat zrakový handicap.

Reprezentanti půjdou na Dány v sedmnácti, Blažek se odjel léčit

Pouze se sedmnácti hráči se bude připravovat česká reprezentace na středeční přípravný zápas s Dánskem, kvůli němuž se fotbalisté v pondělí sešli v pražském hotelu Praha. Původně mělo dorazit osmnáct hráčů, ovšem brankář Jaromír Blažek brzy své spoluhráče opustil, protože musí doléčit svalové zranění. Pro národní tým bude zápas s Dánskem posledním duelem v letošním roce.

Jarošík znovu porušil dohodu s Brücknerem, zraněný hrál za klub

Názorový souboj mezi trenérem fotbalové reprezentace Karlem Brücknerem a záložníkem Jiřím Jarošíkem má další pokračování. Trenér svého svěřence omluvil ze současného reprezentačního soustředění před zápasem s Dánskem kvůli zraněnému kotníku, přesto fotbalista nastoupil do nedělního ligového duelu proti St. Mirrenu. Hráč i klub tak porušili dohodu s vedením národního týmu, že Jarošík bude léčit zranění.

Počasí

V úterý převážně oblačno, místy přeháňky nebo občasný déšť, na hřebenech Jeseníků a Beskyd srážky smíšené nebo sněhové. Teploty 8 až 12 stupňů, na horách kolem 5. Západní vítr bude mít rychlost do 25 kilometrů za hodinu.