Zprávy

Ani čtvrteční politické konzultace neznamenaly krok k nové vládě

Ani čtvrteční konzultace představitelů parlamentních stran nenaznačily směr dalšího vývoje na politické scéně. Zástupci pěti stran trvají na svých pozicích, což vzdaluje chvíli, kdy v čele země stane stabilní vláda. Posun možná přinese společná páteční schůzka šéfů stran s prezidentem Václavem Klausem. Není vyloučeno, že po ní prezident jmenuje nového premiéra, nebo někoho pověří vyjednáváním. Předseda ČSSD Jiří Paroubek ve čtvrtek po schůzce s Klausem na Pražském hradě zopakoval, že sociální demokracie čeká na vlastní šanci sestavit kabinet a takový pokus pokládá za reálný. Komunisté chtějí vládu národní shody, na níž by se podílely všechny parlamentní strany. Podpořili by také levostředovou vládu sociální demokracie se zelenými nebo částí lidovců. Takový kabinet je ale nepřijatelný pro KDU-ČSL i zelené. Premiér v demisi a šéf ODS Mirek Topolánek by chtěl situaci vyřešit překlenovací vládou a novými volbami, podporují ho v tom zelení. Topolánek odmítá velkou koalici se sociálními demokraty. Spekuluje se ale o tom, že pokud prezident pověří vyjednáváním někoho jiného z ODS nebo Paroubka, stane se tato varianta aktuální.

Lidovci mluví o takzvané duhové koalici ODS, ČSSD, lidovců a případně zelených, která by mohla zemi spravovat do předčasných voleb. Vylučují ale možnost vlády závislé na komunistech, proto každý projekt podmiňují souhlasem ČSSD. "KDU-ČSL se nenechá nikým, tedy ani ODS, ani ČSSD, vtáhnout do takových řešení, ve kterých by se jakákoliv vláda, tedy i přechodná, překlenovací, úřednická či odborníků, musela opírat o hlasy poslanců KSČM," prohlásil ve čtvrtek šéf lidovců Jan Kasal.

Zatím se politikům podařilo domluvit alespoň na projednání návrhu změny ústavy umožňujícím rozpustit sněmovnu za souhlasu tří pětin poslanců. Ústavní novela, která by měla zjednodušit cestu k předčasným volbám, má podporu ODS, zelených, lidovců a komunistů. Nesouhlasí s ní sociální demokraté. Názory politických reprezentací se rozcházejí v termínu případných předčasných voleb a podobě překlenovací vlády.

Senát odmítl sněmovní návrh omezit imunitu, chce přísnější verzi

Senát ve čtvrtek nejtěsnější většinou hlasů zamítl sněmovní návrh, který měl omezit imunitu zákonodárců. Horní komora ale zároveň začala projednávat vlastní a přísnější variantu omezení imunity. Senátoři také schválili roční odklad zavedení registračních pokladen a zřídili komisi pro posouzení ústavnosti Komunistické strany Čech a Moravy. Sněmovna ještě před volbami navrhla, aby se imunita vztahovala pouze na dobu výkonu mandátu. Nyní je praxe taková, že pokud parlament svého člena k trestnímu stíhání nevydá, je už v daném případě navždy vyloučeno. Senátní verze počítá s tím, že by imunita poslanců a senátorů byla omezena jen na projevy či hlasování v parlamentu. Poslanecký návrh měl ale před sebou už jen závěrečné hlasování. Senátní normu naproti tomu zřejmě čeká mnohaměsíční diskuse s nejistým výsledkem.

Horní parlamentní komora ve čtvrtek také podle očekávání schválila roční odklad zavedení registračních pokladen. V praxi to znamená, že obchodníci si budou muset tyto pokladny povinně pořídit až od 1. ledna 2008. Předlohu ale ještě musí podepsat prezident republiky. Senátoři také zřídili komisi pro posouzení ústavnosti Komunistické strany Čech a Moravy. Komise má mimo jiné posoudit, zda KSČM dodržuje zákon o sdružování v politických stranách a je v souladu s ústavou. Horní komora také znovu oživila šance na to, že se velikonoční Velký pátek stane státním svátkem. Senát ve čtvrtek vybral svého druhého kandidáta na zástupce ombudsmana. Stal se jím předseda Rady vlády pro lidská práva Jan Litomiský, bývalý poslanec ODS. Horní komora rovněž schválila plán zahraničních vojenských misí na rok 2007. Kromě pokračování stávajících operací v Kosovu, Bosně a Hercegovině, Afghánistánu a Iráku počítá vládní záměr například i s vysláním dvou až tří pyrotechniků do Libanonu.

Vondra potvrdil Hrubého, podle Svobody je to dobrý kandidát

Kandidátem vlády na tajemníka pro přípravy českého předsednictví EU v roce 2009 je šéf dozorčí rady ČEZ Zdeněk Hrubý. Odstupující ministr zahraničí Alexandr Vondra tak ve čtvrtek na sněmovním zahraničním výboru potvrdil dosavadní dohady médií. Hrubý ČTK ve čtvrtek řekl, že byl vládou osloven. Vondrův předchůdce Cyril Svoboda (KDU-ČSL) soudí, že Hrubý je dobrý kandidát. Místopředseda sněmovny a stínový ministr zahraničí ČSSD Lubomír Zaorálek ČTK řekl, že sociální demokracie nebude Hrubého zpochybňovat. Zaorálek ale soudí, že přípravu celé akce pojala vláda metodicky špatně. Země by podle něj měla předsednictví využít mimo jiné k větší evropské integraci a také k zajištění prestiže celého středoevropského regionu.

Nečas: Česko se nechystá uzavřít trh práce Rumunům a Bulharům

Česko se nechystá uzavřít svůj pracovní trh Bulharům a Rumunům, jejichž země v lednu 2007 rozšíří EU. Nováčci tak budou moci v ČR pracovat volně bez povolení. Uvedl to odstupující ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Podle něj si ale republika připraví pojistky, aby mohla v případě nutnosti svůj trh práce chránit. Staré členské státy občanům ČR a dalších nových zemí po jejich vstupu do EU v roce 2004 většinou přístup na své trhy práce omezily. Volně směli Češi i ostatní získat místo jen v Británii, Irsku a Švédsku. Právě Irsko a Británie nyní již rozhodly o tom, že Bulhary a Rumuny bez překážek na své pracovní trhy nepustí. Pokud by ale nyní Česko zavedlo přechodné období a omezilo Bulharům a Rumunům přístup na svůj trh práce, oslabilo by svou vyjednávací pozici při rozhovorech o uvolnění se starými členskými státy, míní Nečas. "Není možné být takový farizej, že na jedné straně se dožaduji volného pohybu pracovní síly vůči starým zemím, a na druhé straně ho sám omezuji vůči nováčkům, kteří přišli po nás," uvedl ministr. Připustil, že český postoj by se ale v budoucnu mohl změnit. Ovlivnit by ho mohl i přístup dalších členských států EU.

Do Česka se budou moci přestěhovat krajané z Kazachstánu

Do České republiky se bude moci přestěhovat na 170 krajanů žijících v Kazachstánu. Návrh ministerstva vnitra na jejich přesídlení schválila vláda. Podle premiéra Mirka Topolánka bude třeba vyčlenit mimo jiné peníze na sociální dávky, částka by však neměla přesáhnout 50 milionů ročně. Rodiny kazašských Čechů, které chce ministerstvo vnitra pozvat, by měly navázat na vlnu krajanů, jež přišla na konci 90. let. Od roku 1994 do roku 2000 našlo v České republice nový domov zhruba 650 kazašských Čechů. V Kazachstánu tehdy ale zůstal zbytek rodin, které nyní mají většinu příbuzných v Česku. Zejména starší lidé v již důchodovém věku budou podle premiéra mít v Česku nárok pouze na základní sazbu důchodu, tedy 2500 korun. "Je třeba počítat s tím, že těm lidem bude v rámci sociálního systému třeba dorovnat jejich příjem do výše životního minima," dodal Topolánek. Ministerstvo vnitra se rozhodlo dokončit přesídlení i zbytku krajanů, protože ekonomická, ale i bezpečnostní situace české komunity v Kazachstánu se prý v posledních letech výrazně zhoršila. Skupina čítající na 170 lidí žije v Aktjubinské oblasti na severozápadě země a tvoří ji v současnosti asi 50 rodin. Jsou to potomci lidí, kteří opustili Čechy v polovině 19. století nebo na začátku 20. století.

Česko se chystá znovuotevřít velvyslanectví v Afghánistánu

Česká republika zřejmě ještě letos znovuotevře svůj zastupitelský úřad v Afghánistánu, naopak plánuje uzavřít velvyslanectví v Kongu a generální konzulát v kanadském Montrealu. Členům sněmovního zahraničního výboru to ve čtvrtek řekl ministr zahraničí Alexandr Vondra. Současně uvedl, že česká diplomacie se chystá snížit počet lidí pracujících na velvyslanectvích západních zemí ve prospěch misí ve státech směrem na východ. V Afghánistánu již Česko, respektive Československo své zastoupení mělo. Uzavřeno bylo v roce 1992, nyní v Kábulu připravují čeští diplomaté jeho obnovu. České zájmy v Afghánistánu hájil doposud zastupitelský úřad v Pákistánu. Afghánistán patří k zemím, do nichž Česká republika vyslala v rámci mírových sil své vojáky. Nyní zde působí asi 120 českých vojáků a plánuje se, že by tento počet mohl vzrůst na 200. Vondra uvedl, že v poslední době Česko zrušilo velvyslanectví v Pobřeží slonoviny, generální konzuláty v Košicích či Vratislavi a Rio de Janiera. Naopak k novým zastupitelským úřadům patří mise v KLDR, Moldavsku, Makedonii, styčný úřad v kosovské Prištině či generální konzulát v Doněcku.

Řebíček: Regionální autobusy by měly být osvobozeny od mýtného

Autobusoví dopravci, kteří zajišťují základní dopravní obslužnost (ZDO) v krajích, by měli být zbaveni povinnosti platit mýtné. ČTK to ve čtvrtek řekl ministr dopravy Aleš Řebíček. Naopak komerční dálkoví dopravci se podle Řebíčka již povinnosti platit mýtné nevyhnou. Ministerstvo dopravy hodlá v parlamentu podpořit novelu zákona o pozemních komunikacích, která regionální dopravce od mýtného osvobodí. Novelu zákona inicioval Středočeský kraj a nyní je v parlamentu jako poslanecký návrh. Proto MD nehodlá jít cestou vládního návrhu, ale zapracuje své podněty do poslanecké verze zákona. Regionální veřejnou dopravu objednávají kraje. Ty také kompenzují dopravcům ztráty ze svých zdrojů. Podle výkonného ředitele Svazu dopravy Petra Kašíka by náklady regionálních dopravců na mýtné představovaly asi 300 až 350 milionů korun. A tyto dodatečné náklady by výrazně zatížily krajské rozpočty. Dálkoví autobusoví dopravci naopak platit mýtné podle Řebíčka mají. Jak řekl, nesouhlasí s tím, aby byly všechny autobusy, i ty, které nespadají do základní dopravní obslužnosti, zbaveny povinnosti platit mýtné. Podle něj jde o podnikatelské riziko dopravců. V úvahu pro ně nepřipadá ani snížení sazeb, dodal.

Dopravní odbory budou na sjezdu kritizovat stav dopravy v ČR

Odborový svaz dopravy na svém sjezdu, který začíná v pátek, vystoupí s kritikou celkového stavu dopravy v Česku. ČTK to řekl předseda svazu Luboš Pomajbík. Největším problémem v dopravě jsou podle odborářů neutěšené pracovní podmínky zaměstnanců. Konkrétnější údaje Pomajbík neuvedl s odvoláním na šíři tématu. Na dvoudenním sjezdu budou jednat delegáti z firem provozujících autobusovou, nákladní, mezinárodní kamionovou, leteckou a vodní dopravu. Na první den jednání slíbili účast předseda Českomoravské komory odborových svazů Milan Štěch, ministr dopravy Aleš Řebíček, ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas a prezident Svazu dopravy ČR Jaroslav Hanák. Na programu je mimo jiné schválení plánu činnosti na další čtyři roky a volba nového předsedy. Na předsedu kandiduje i dosavadní šéf Pomajbík.

Kasal kritizoval Čunkovo řešení problémů s romskými neplatiči

Úřadující předseda KDU-ČSL Jan Kasal ve čtvrtek kritizoval způsob, jakým lidovecký starosta Vsetína a nově zvolený senátor Jiří Čunek řeší problematiku romských neplatičů. Vystěhování romských rodin z města do okolních regionů je podle Kasala v rozporu s programem KDU-ČSL. Lidovecký šéf není příznivcem stranických trestů, spíše spoléhá na to, že Čunek bude reagovat na negativní ohlasy, které vyvolal v médiích, u ochránců lidských práv, romských organizací i mezi senátory KDU-ČSL. "Realizace, kterou zvolil Jiří Čunek, jde naprosto mimo názor a volební program KDU-ČSL," řekl Kasal novinářům. Nevyloučil, že se Čunkův přístup ke vsetínským Romům bude probírat na pátečním zasedání celostátní konference KDU-ČSL v Praze. "Myslím, že to nelze přejít mlčením a slovy, co jsme si, to jsme si. Už jen proto, že by se z toho mohl stát model, který si nepřeji, aby se v České republice uplatňoval," uvedl. Čunek kritiku odmítá a trvá na tom, že Romům pomáhá.

V čele vsetínské radnice je opět kontroverzní lidovec Čunek

Vsetínští zastupitelé zvolili ve čtvrtek do čela radnice stávajícího starostu a nově zvoleného senátora Jiřího Čunka (KDU-ČSL). Získal podporu 18 z 21 zastupitelů. Post místostarosty obhájili lidovec Lubomír Gajdušek a Jaromír Kudlík (SNK-ED), kteří získali po 20 hlasech. Třetí křeslo místostarostky nově obsadila Iveta Táborská, která kandidovala za ODS. Získala podporu všech zastupitelů. Vsetínskou radnici bude v příštích čtyřech letech řídit široká koalice. Lidovci, kteří ve volbách zvítězili, se dohodli na spolupráci se všemi dalšími stranami a uskupeními, s výjimkou komunistů. V koalici tvoří celkem sedm politických subjektů, což dává dohromady 19 křesel z jednadvacetičlenného zastupitelstva. Podle dohody mají KDU-ČSL a ODS nárok na dvě místa v radě, sociální demokraté, SNK Evropští demokraté a Volba pro město pak získali po jednom postu.

Tlustý se rozhodl žalovat Hybáškovou, chce přes pět milionů

Ministr financí Vlastimil Tlustý (ODS) se rozhodl žalovat předsedkyni SNK ED Janu Hybáškovou za to, že ho spojila s kauzou úplatku tři miliony korun v souvislosti s vyplacením patnáctimilionového volebního příspěvku její straně. Chtít bude nejméně pět milionů korun, řekl ve čtvrtek novinářům. Dodal, že se také obává další kampaně, která má být proti němu namířena. Údajně ho má spojovat s podnikatelem Tomášem Pitrem, který byl za daňový únik odsouzen k pěti letům vězení. Hybášková tři dny před komunálními a senátními volbami vystoupila s obviněním, že jakýsi vyslanec ODS nabídl SNK ED pomoc ve sporu s ministerstvem financí o vyplacení 15 milionů za mandáty pražských zastupitelů. Za to, že vyplacení zařídí na ministerstvu financí a na ministerstvu spravedlnosti, si údajně řekl o třímilionový úplatek. Hybášková se kvůli tomu obrátila na orgány činné v trestním řízení.

Druhý blok Temelína bude mimo provoz možná až měsíc

Druhý blok Jaderné elektrárny Temelín, který nedodává elektřinu od září kvůli pravidelné výměně čtvrtiny paliva, by mohl být mimo provoz dalších 14 dní až měsíc. Českému rozhlasu to ve čtvrtek řekla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová. Druhý blok je mimo provoz delší dobu, než energetici původně plánovali. Palivo totiž vykazovalo nečekané větší funkční odchylky. Ve čtvrtek zaměstnanci elektrárny zahájili přípravu na spuštění provozu, které musí nejprve úřad schválit. "Blok bude pracovat ve chvíli, kdy budeme všichni ujištění, že ty problémy, které má, neznamenají zhoršení jaderné bezpečnosti nebo ochrany okolí," uvedla Drábová. První blok dodává proud bez omezení. Pracovníci elektrárny nyní připravují horké tlakové zkoušky, řekl dopoledne ČTK mluvčí elektrárny Milan Nebesář. Přípravy potrvají několik dnů. Technici pomocí monitorovacího programu chování druhého bloku sledovali a museli dokončit analýzy po výměně paliva. Zároveň ČEZ podle mluvčího přistoupil spolu dodavatelem paliva k úpravám v konstrukci nových článků, aby odchylky omezil.

Novinky: Automobilka Hyundai se asi začne stavět se zpožděním

Výstavba továrny Společnosti Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC) v průmyslové zóně Nošovice začne podle serveru novinky.cz až v lednu 2007. Závod se přitom měl začít stavět už v prosinci. Více než měsíční zpoždění zavinily průtahy v řízení pro vydání územního rozhodnutí. Možnost posunu stavebních prací nevyloučil mluvčí HMMC. "Tento měsíc bude vydáno územní rozhodnutí na výrobní areál a teprve po nabytí právní moci může investor požádat o stavební povolení," řekl Novinkám vedoucí Stavebního úřadu v Dobré Václav Kocich. Nákladní auta v těchto dnech z Nošovic začala odvážet ornici. Tyto práce ale podle harmonogramu měly začít už na konci léta.

Nové digitální TV: Náš start se zpozdí nejméně o půl roku

Nástup nových TV stanic určených pro nastupující digitální vysílání (zkráceně DVB-T) se zpozdí nejméně o půl roku. Vyplývá to z vyjádření zástupců těchto televizí na čtvrteční mediální konferenci v Českém Krumlově. Za rok v éteru by se však mohly podle jejich názoru objevit jen v tom případě, že se brzy vyřeší současné soudní spory kolem udělení jejich licencí. Pokud se všichni hráči na TV trhu dohodnou, pak je možné, aby nové stanice začaly vysílat od podzimu příštího roku; původní termín stanovený zákonem byl do května 2007. "Věřím, že by se vysílání dalo rozjet, kdyby dohoda nastala, řádově během několika měsíců na podzim 2007," uvedl ředitel hudební stanice Óčko a šéf Asociace digitálních televizi, která sdružuje šest nových digitálních TV, Jiří Balvín.

Kardinál Miloslav Vlk požehnal hroby

Kardinál Miloslav Vlk ve čtvrtek v podvečer požehnal hroby v Praze na Vyšehradském hřbitově, včetně Slavína, pohřebiště významných českých osobností. Liturgii vedl při příležitosti čtvrteční katolické Vzpomínky na všechny věrné zemřelé. Na hřbitov po setmění plný blikajících svíček a lampiček přišel pražský arcibiskup Vlk za zpěvu v průvodu s dalšími kněžími. Předtím sloužil mši za zemřelé ve zcela zaplněné vyšehradské bazilice sv. Petra a Pavla. Duchovní, stejně jako desítky dalších lidí, drželi na Slavíně v rukou svíce, jejichž světlo podle kardinála symbolizuje zmrtvýchvstalého Krista. Miloslav Vlk, jako už předtím při sváteční bohoslužbě, hovořil na hřbitově o křesťanské víře ve zmrtvýchvstání a meditoval o smrti, lidské duši a věčném životě. V modlitbách zazněly díky za dar života i prosby za zemřelé.

Policie zatkla sto lidí kvůli nelegálnímu obchodu s cigaretami

Finanční policie ve čtvrtek společně s celníky zahájila rozsáhlou akci zaměřenou na nelegální obchod s cigaretami. Podle České televize zatkla sto lidí, škoda na daních má být v řádech stamilionů korun. Mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták ČTK sdělil, že akce se týká celé republiky s výjimkou Moravy a bude trvat do soboty. ČT uvedla, že součástí zátahu je i řada domovních prohlídek, mimo jiné na Mladoboleslavsku. Podle Bartáka nelze informace o škodě a počtu zadržených upřesnit, protože akce ještě neskončila. "Samozřejmě vzhledem ke komoditě škody půjdou určitě do milionů korun," uvedl mluvčí.

Policejní prezidium chce rozdělit ÚDV na dvě části

Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) by měl být rozdělen na dvě části. Vyšetřování má nadále zůstat součástí služby kriminální policie a vyšetřování, dokumentační část by spravovalo ministerstvo vnitra. Návrh na rozdělení úřadu, který se zabývá trestnými činy z období let 1948 - 1989, u nichž nedošlo z politických důvodů k pravomocnému rozhodnutí, předložilo ministrovi vnitra Ivanu Langrovi policejní prezidium. Jeho uskutečnění však vyžaduje změnu zákona o Policii České republiky, řekl ve čtvrtek ČTK mluvčí policejního prezidia Jiří Vokuš. "Tak, jak je členěn už název úřadu dokumentace a vyšetřování, mělo by dojít k oddělení těchto dvou činností," uvedl Vokuš. Vyšetřování je podle jeho slov součástí úkolů policie, takže pod policií i zůstane. Dokumentační činnost, jejíž význam podle Vokuše roste, se má stát organizační součástí ministerstva vnitra. Nejprve však musí parlament schválit změnu zákona o Policii České republiky. Jako součást služby kriminální policie a vyšetřování je v něm ÚDV výslovně jmenován, sdělil Vokuš.

Plaza kvůli archeologům zastavila stavbu parkovacího domu v Plzni

Izraelská firma Plaza ve čtvrtek zastavila v Plzni stavbu parkovacího domu, který by měl být součástí nákupního a zábavního centra za 1,2 miliardy korun. Archeologové, kteří na pozemku provádějí průzkum, se domnívají, že objevili pozůstatky židovského hřbitova z 15. století. Dokončení výzkumu a potvrzení nálezu nelze odhadnout, práce brzdí nízké teploty a sníh. ČTK to řekl projektový manažer stavby Martin Kodrle. "Byly objeveny blíže nespecifikované historické hroby," uvedla Milada Hofmanová, která nizozemskou pobočku Plaza Centers v Česku mediálně zastupuje. Podle Františka Frýdy, ředitele Západočeského muzea (ZČM), které průzkum provádí, objevili archeologové na jednom okraji pozemku hrobové jámy. Práce dále pokračují, protože zatím není jasné, zda jde o židovský hřbitov. Podle jediné písemné zprávy z roku 1432 mělo být pohřebiště v lokalitě Skvrňanského předměstí, což je plocha několik kilometrů čtverečních. "Není známé místo, ani to, zda bylo pohřebiště využíváno," dodal Frýda. Podle Kodrleho se zatím nenašel žádný hřbitov, ale pouze obdélníkové skvrny. "Z nich pouze vyplývá, že by tam mohl být," řekl.

Odborníci: Maso zřejmě zdraží, možná až o 20 procent

Ceny masa na pultech kvůli růstu nákladů zřejmě stoupnou, soudí se odborníci, které ve čtvrtek ČTK oslovila. Neshodují se ale v tom, kdy a o kolik půjdou ceny nahoru. Podle některých odhadů by hovězí a vepřové mohlo po Novém roce zdražit až o 20 procent. Zpracovatelé ale takové skokové zdražení nepovažují za reálné. Vzestup spotřebitelských cen červeného masa o 15 až 20 procent na počátku příštího roku předpokládá Pavel Krejčík z národního odbytového družstva Centroodbyt. Vepřové podle něj může zdražovat již v závěru letošního roku v souvislosti s vyšší předvánoční poptávkou. U hovězího by měla jít cena vzhůru až po Novém roce. Důvodem je podle Krejčíka zejména výrazné zdražení krmiv po letošní nižší sklizni obilí. Také předseda Svazu zpracovatelů masa Jaromír Kloud soudí, že by vepřové mohl před Vánoci tak jako v minulých letech o něco podražit. Postupný vzestup cen, řádově o koruny na kilogram do konce roku, předpokládá i u hovězího.

Národní muzeum zakázalo komerční pronájmy památníku na Vítkově

Národní muzeum zakázalo jakékoliv komerční pronájmy památníku na pražském Vítkově. ČTK to ve čtvrtek řekl Michal Lukeš, ředitel Národního muzea, které památník spravuje. Zákaz je reakcí na kritiku kvůli nedávnému rautu podnikatelů a pravicových politiků. "Již před 14 dny jsem s definitivní platností zakázal jakékoliv komerční pronájmy památníku na Vítkově," uvedl Lukeš. Národní muzeum se stalo terčem kritiky poté, co se v prostorách památníku koncem října konala party, které se zúčastnili také někteří politici ODS. Byl mezi nimi i premiér a předseda strany Mirek Topolánek. Akci spojenou s diskotékou, na kterou upozornila média, pořádala Tamara Bendlová - Kotvalová, manželka středočeského hejtmana Petra Bendla (ODS). Její firma, která do republiky dováží luxusní zboží, tak slavila deset let své existence.

Na guvernérku Illinois kandiduje krajanka

Judy Baarová Topinková, republikánská kandidátka na guvernérku amerického státu Illinois, která se otevřeně hlásí ke svým českým kořenům, v průzkumech před nadcházejícími volbami zaostává za dosavadním guvernérem, demokratem Rodem Blagojevichem. Jednotlivé agentury se ale v odhadech šancí vnučky Čechů, kteří přišli do USA v první polovině minulého století, výrazně liší. Nynější ministryně financí státu Illinois, i když se narodila ve Spojených státech, mluví po svých rodičích a prarodičích velmi slušnou češtinou. Přesvědčit se o tom mohl i český prezident Václav Klaus, který se s ní setkal letos na jaře v Chicagu. Vlivná krajanka se také neváhá účastnit českých akcí, jako jsou národní dny či otevření výstavy českých fotografií v rámci červnových oslav 50. výročí organizace sesterských měst Chicaga.

Festival německého jazyka nabídne i Shakespearovy hry

Do druhého desetiletí existence vstoupí v pátek 3. listopadu Pražský divadelní festival německého jazyka. Organizátoři na čtvrteční tiskové konferenci uvedli, že vrátí do metropole inscenace velkých režisérů, kteří pomáhali tuto přehlídku založit: Clause Peymanna a Thomase Langhoffa. Dramaturgii určilo především to, že se na několika scénách zúčastněných zemí objevily výrazné a zcela odlišné inscenace největších her Williama Shakespeara. Podle ředitelky přehlídky Jitky Jílkové uvidí fanoušci například nejnovější projekt Christopha Marthalera a seznámí se s tvorbou snad nejvýraznějšího režiséra současného německého divadla Jürgena Gosche. Shakespearovská linie nabídne düsseldorfský Schauspielhaus s Macbethem, označený za nejúspěšnější a nejskandálnější inscenaci roku. Curyšská činohra přiveze přiveze Hartmannovu inscenaci Othella a Berliner Ensemble inscenaci Zhanobení, která je adaptací Shakespearovy hry Titus Andronicus z pera Botha Strauße.

Na scénu HaDivadla vstoupí mexická malířka Frida Kahlo

Životem a tvorbou mexické malířky Fridy Kahlo se inspirovali tvůrci nové inscenace brněnského HaDivadla a sdružení Divo4. Činohru Frida, Frida Kahlo, která slibuje i silný vizuální zážitek, sami divadelníci označují za "text na pomezí okamžiku, snu, smrti a lásky". Příběh umělkyně zpopularizoval po celém světě film Frida s hollywoodskou hvězdou Salmou Hayekovou v titulní roli. "Nevycházíme ani tak z filmu, jako z deníků Fridy Kahlo, které nedávno vyšly i v češtině," řekl ve čtvrtek ČTK kmenový režisér HaDivadla Pavel Baďura, který je také autorem hry. Návštěvníci divadla nemají očekávat jevištní životopis malířky, nová inscenace je spíše montáží různorodých obrazů z jejího pestrého života a novým způsobem pracuje s dosavadním vnímáním Fridy Kahlo. Hra je napsaná pro čtyři herce, v jednotlivých rolích se představí Eva Kodešová, Lenka Janíková, Michal Beran a Marek Pospíchal. Janíková je členkou muzikálového souboru Městského divadla v Brně, zbývající trojice je na volné noze.

Televize bude vysílat dokument o skladateli Josefu Sukovi

Životní osud Josefa Suka, skladatele a člena legendárního Českého kvarteta, ztvárnil v novém dokumentárním televizním filmu podle vlastního scénáře režisér Petr Kaňka. Snímek kombinuje autentické obrazové materiály s rekonstruovanými scénami, hranými sekvencemi i představami. Průvodcem ve skladatelových rodných Křečovicích a v Benešově, kde v roce 1935 zemřel, je divákovi básník, esejista, literární kritik a editor Jan Suk, jeho vnuk. Kaňka původně počítal s tím, že na dědečka bude souběžně vzpomínat i druhý vnuk, houslista Josef Suk, Janův nevlastní starší bratr. Sedmasedmdesátiletý umělec však podle něj nepřekonal dávné nesmířené rodinné animozity a scénář musel být pozměněn; na kameru nehovořil. "Byli jsme nakonec nuceni dát do filmu titulek, že Josef Suk spolupráci na vzniku dokumentu odmítl," konstatoval při čtvrteční projekci pro novináře Kaňka. Je to podle něj pro českou kulturu nešťastná okolnost, ale "takový už je život".

"Plastici" začali pobyt v Moskvě výletem na Rudé náměstí

Výletem na Rudé náměstí začali ve čtvrtek členové legendární české undergroundové kapely Plastic People of Universe svůj pobyt v Moskvě. Kapela, jejíž jméno je pro mnoho lidí synonymem odporu proti bolševickému režimu ve východní Evropě, absolvuje v těchto dnech své historicky první ruské turné. Po koncertu v Nižním Novgorodu, kde vystoupili v úterý, ve čtvrtek vystoupili v prestižním moskevském Klubu na Brestské. O víkendu je čeká ještě Petrohrad. Z Ruska pak kapela odcestuje do Spojených států. "Na výlet do Ruska jsem byl trochu zvědavý, trochu jsem se toho asi i obával," řekl ČTK saxofonista Vratislav Brabenec. Jeho vztah k Rusku je prý ale dobrý díky nádherné muzice a literatuře. Violoncellista Jiří Kabeš, který byl stejně jako Brabenec za muziku Plastic People československým komunistickým režimem v 70. letech uvězněn, prý do "říše zla" dlouhou dobu odmítal odjet. "Proč? Protože kdyby se toho dožil můj táta, tak by mne asi přerazil," smál se muzikant, kterého prý nakonec k odjezdu přemluvila kapela. Rusko je podle něj zcela jiný svět, než na který byl zvyklý.

Trenér Hadamczik nemůže počítat ani s Tonem a Gureněm

Z nominace českých hokejistů na přípravný zápas se Švédskem a následný turnaj Karjala vypadli po Václavu Nedorostovi také útočník Petr Ton a obránce Miloslav Gureň. Ve čtvrtek o tom informoval server hokej.cz. Sparťanskému hokejistovi ve startu v národním týmu zabránily zdravotní problémy. "Pořád má problémy s rukou, kterou měl loni operovanou," uvedl Hadamczik, který litoval zmaření plánu o Tonově spolupráci s bývalým Sparťanem Janem Markem. Záhadná je situace kolem obránce ruského Novosibirsku Gureně. "Lidi ze svazu s ním mluvili a on říkal, že přijede. A pár hodin na to volal jeho agent Crha s tím, že změnil názor. To nechápu," divil se reprezentační kouč.

Karel Loprais bude chybět mezi startujícími na Dakaru

Karel Loprais bude v lednu chybět na startu Rallye Dakar. Šestinásobnému vítězi slavné pouštní soutěže v kategorii kamionů znemožnily jeho jubilejní dvacátou účast problémy se zády. Na trase z Lisabonu do Dakaru by však sedmapadesátiletý veterán přece jen chybět neměl, protože bude členem doprovodného novinářského konvoje a bude i poradcem Loprais Tatra Teamu. V něm ani tentokrát ale slavné jméno chybět nebude, protože vůz bude řídit Lopraisův synovec Aleš a v roli navigátora se představí syn Leo. V posádce je doplní zkušený Petr Gilar. Karel Loprais přezdívaný Monsieur Dakar se chce v dalším ročníku mezi soutěžící vrátit a nevyloučil, že by v kabině tatrovky mohli sedět všichni tři členové posádky se stejným příjmením.

Zima si letos pospíšila, poprvé potrápila řidiče i cestáře

Zima se letos přihlásila o slovo dříve, než je obvyklé. Sněžení v noci na čtvrtek poprvé zaměstnalo silničáře a potrápilo zejména řidiče, kteří si dosud nestihli vyměnit letní pneumatiky za zimní. S problémy se potýkali také chodci, jimž na chodnících podkluzovaly nohy. Zřejmě druhou obětí letošní zimy, která ještě ani kalendářně nezačala, se stal šedesátiletý muž ze Zastávky u Brna. Zemřel na podchlazení před brankou svého domu. První případ byl hlášen již v polovině října v Ostravě. Loni se zima přihlásila v polovině listopadu. V noci na čtvrtek sněžilo téměř na celém území republiky a na vozovkách se po ránu poprvé ve větší míře objevila slabá vrstva sněhu či námraza. Postihla například Vysočinu, jih Moravy, Liberecký, Plzeňský a Jihočeský kraj. Přibylo kvůli tomu dopravních nehod. Vlna chladného počasí zasáhla celou střední Evropu od Německa přes Rakousko, Česko, Slovensko až po Polsko. Počátkem příštího týdne se však má podle meteorologů znovu oteplit. Potíže na silnicích přiměly řidiče k návštěvě pneuservisů.

Počasí

V pátek bude oblačno, místy se sněžením, hlavně na horách. Teploty -1 až 3 stupně, na horách -5. Vát bude mírný severozápadní vítr s nárazy až 50 km/h.