Zprávy

ODS posílila, Klaus ji zřejmě pověří výběrem premiéra

Víkendové finále senátních voleb potvrdilo dominantní pozici ODS na české politické scéně. V příštích dnech z toho bude vycházet i prezident Václav Klaus při jednáních o budoucí vládě. Na stabilní kabinet čeká země od června, kdy sněmovní volby skončily remízou mezi levicí a pravicí. Prezident nejsilnější parlamentní stranu zřejmě požádá, aby vybrala ze svých řad příštího premiéra. Podle druhého muže ODS Petra Nečase neexistuje jiný kandidát než šéf strany a předseda vlády v demisi Mirek Topolánek. Ten už ale jednou v sestavování vlády neuspěl, pro menšinový kabinet ODS nezískal důvěru. Spekuluje se, že by se úkolu mohl ujmout pražský primátor a místopředseda ODS Pavel Bém. ODS ve volbách třetiny horní komory zvítězila drtivě a získala v Senátu většinu 41 hlasů. Její kandidáti vyhráli ve 14 z 27 obvodů. V šesti obvodech uspěli zástupci ČSSD, čtyřikrát byli vítězní lidovci, tři mandáty připadly malým stranám či nezávislým. Spolu s ČSSD tak má ODS i ústavní většinu v obou parlamentních komorách, což by velkým stranám například umožnilo změnit ve svůj prospěch volební zákon. Předsedou Senátu s největší pravděpodobností zůstane Přemysl Sobotka (ODS).

Prezident během sobotního projevu na Pražském hradě politiky vyzval, aby se dohodli buď na možnosti vytvořit vládu, nebo na uspořádání předčasných voleb. Hlavní hráči na politické scéně by podle něj měli jasně říci, s kým jsou ochotni se domluvit a s kým ne. Podle prezidentova tajemníka Ladislava Jakla Klaus nehodlá s výběrem nového premiéra čekat na volební kongres ODS do poloviny listopadu, jméno bude chtít od občanských demokratů slyšet dřív.

Názory šéfů jednotlivých stran na další politický vývoj se po senátních volbách nezměnily. Topolánek trvá na předčasných volbách, do kterých by měla zemi vést překlenovací vláda. Šéf socialistů Jiří Paroubek se nehodlá vzdát naděje na to, že bude skládat vládu sám. Je podle něj nutné před případným vypsáním nových voleb využít všech tří ústavních možností o ustavení kabinetu. Jaklovi Paroubek nevěří, soudí že prezidentův tajemník slovy o premiérovi z řad ODS pouze "sonduje terén". Je podle něj nutné počkat na konzultace v příštím týdnu.

Zelení přišli s návrhem usnadnit po pěti měsících marných pokusů o složení vlády rozpuštění sněmovny úpravou ústavního zákona. Dolní komora by podle něj mohla být rozpuštěna po dohodě nejméně tří pětin poslanců. Návrh, o kterém jsou podle vyjádření svých předsedů ochotny jednat všechny strany, pokládá za východisko ze svízelné situace i jeden z tvůrců ústavy Vojtěch Cepl. Topolánek tento návrh podporuje a spojuje ho s přechodnou vládou. Šéfem překlenovací vlády být nechce.

Vlček: O vládě by měli jednat i šéfové obou komor parlamentu

Předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) míní, že by se šéfové obou parlamentních komor měli nyní zapojit do jednání o nové vládě. Mohli by váhou své ústavní funkce pomoci rychleji najít řešení povolební situace. Vlček to řekl v pořadu televize Prima Nedělní partie. Uvedl, že by jednání měla vést ke stabilní vládě. Přikláněl by se k velké koalici ODS a ČSSD. Dosavadní předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS), který byl ve studiu s Vlčkem, si ale nemyslí, že by měl nyní do jednání vstupovat.

Senát po volbách zestárl a přibylo v něm žen

Horní komora parlamentu vychází z letošních voleb zhruba o jeden rok starší, než před dvěma lety - průměrný věk senátorů je asi 54,3 let. Z 81 senátorů je nyní 12 žen, nejvíce v novodobé historii Senátu. Průměrný věk nových senátorů je 52,9 roku. Nejmladším zvoleným senátorem se stal Richard Svoboda z ODS (42) v obvodu Brno-město, naopak nejstarším je staronový senátor na Chrudimsku lidovec Petr Pithart (65). Svoboda se stane zároveň nejmladším členem horní parlamentní komory. V postavení doyena Senátu zůstává i nadále jednasedmdesátiletý občanský demokrat Bedřich Moldan. Vůbec nejstarším byl v okamžiku zvolení do horní komory v roce 1996 sociální demokrat Jaroslav Musial z Teplic. Do Senátu se dostal, když mu bylo 75 let, a když jeho mandát na podzim 2000 skončil, bylo mu téměř 80. Z 81 členů horní parlamentní komory bude 12 žen, což je zatím nejvíce v historii. V prvních letech měl Senát devět senátorek, od roku 2000 až do letošního roku v něm zasedalo deset žen. Letos uspělo celkem šest kandidátek z 27 obvodů. Třem senátorům dali voliči hlasy již po třetí. Od ustavení Senátu v roce 1996 jsou opakovaně voleni Petr Pithart (KDU-ČSL), Alena Palečková (ODS) a Jiří Pospíšil (ODS). Velká většina členů nového Senátu má vysokoškolské vzdělání. Největší skupinu tvoří lidé s technickým vzděláním - inženýrů je v něm 23. Senátorů s titulem MUDr. zasedne v novém Senátu 14. Podstatně méně je zde ekonomů či absolventů pedagogických vysokých škol nebo univerzit přírodovědného zaměření.

V řadě měst už byly sestaveny koalice, ODS se spojuje i s ČSSD

V řadě měst už vítězové komunálních voleb uzavřeli koalice a rozhodli o vedení radnic. V největších českých městech většinou získala nejvíce hlasů ODS. Přestože se její předseda Mirek Topolánek postavil proti uzavírání místních koalic s ČSSD, mnohde se občanští demokraté jeho radou neřídí. Koalici se sociální demokracií už uzavřeli například v Olomouci, Přerově, Prostějově, Ústí nad Labem či Liberci. ODS zvítězila ve 21 z 24 statutárních měst, post primátora obhajovala ve 14 z nich.

V Ústí nad Labem by měl být po dohodě ODS s ČSSD primátorem občanský demokrat Jan Kubata. Koalice občanských a sociálních demokratů bude vládnout také v Přerově. Vítězná ODS získá v radě města většinu, sociální demokraté ale vybojovali místo primátora. Obsadí ho dosavadní náměstek primátora Jiří Lajtoch. Také na prostějovské radnici bude pokračovat koaliční spolupráce ODS a ČSSD, prvním mužem města bude dosavadní starosta a lídr ODS Jan Tesař. Občanští a sociální demokraté budou společně vládnout také v Nymburku.

V Olomouci podepsali dohodu o spolupráci občanští demokraté kromě ČSSD také s KDU-ČSL. Primátorem se stane dosavadní náměstek Martin Novotný z ODS. V Liberci vítězná ODS uzavřela koaliční smlouvu s ČSSD a Unií pro sport a zdraví (USZ), jméno budoucího primátora zatím není známo.

Pardubickou radnici povede v příštích čtyřech letech koalice složená z ODS, Sdružení pro Pardubice (SPP), ČSSD a KDU-ČSL. Na primátora bude navržen lídr kandidátky občanských demokratů Jaroslav Deml. V Karviné se ČSSD spojí s ODS a Naším Karvinskem. Požaduje ale post primátora. Vítězní komunisté tak skončí pol letech zřejmě v opozici.

Koalice ODS a ČSSD se chystá v Karlových Varech. Se čtyřmi menšími pravicovými stranami zde občanští demokraté jednat nebudou. Na primátorku ODS nominovala Veroniku Vlkovou. Povolební jednání s ČSSD zahájila ODS také v Kladně. Opozici chce nabídnout místa v komisích a výborech.

V jiných městech ODS o spojení s ČSSD neuvažovala. V Hradci Králové se dohodla na pravicové koalici s Volbou pro město (VPM) a Hradeckým demokratickým klubem. Staronovým primátorem bude Otakar Divíšek (ODS). V Mladé Boleslavi vítězná ODS uzavřela dohodu s Volbou pro Mladou Boleslav, SNK-ED, politickým hnutím Zvon a Stranou zelených. Primátorem se má stát lídr ODS Raduan Nwelati. Pražská ODS nechce po vítězství v obecních volbách s ustavením nového vedení města spěchat. Občanští demokraté mají v zastupitelstvu většinu a mohou vládnout sami. Jejich tým se hodlá sejít se zástupci demokratických stran, které se do zastupitelstva dostaly.

Koalice, která by mohla po 15 letech vyšachovat ODS z vedení radnice, se začala formovat v Brně. Sociální demokraté, zelení a tým Brno 2006 senátora Jiřího Zlatušky se dohodli na spolupráci. K většině v zastupitelstvu by potřebovali ještě lidovce, kteří ovšem ve středu dostali od ODS nabídku primátorského křesla. ODS sice volby ve městě vyhrála, ale má obtíže najít koaliční partnery.

Sdružení Mostečané Mostu, které zvítězilo v severočeském městě v komunálních volbách, se dohodlo na spolupráci s KSČM. Primátorem bude lídr sdružení Vlastimil Vozka. Koaliční smlouva tak nejspíš pošle dosud vládnoucí ODS, ČSSD a nezávislé kandidáty do opozice.

V Havířově na Karvinsku bude i v následujícím období vládnout levice. ČSSD se ve městě spojila s KSČM a Hnutím pro Havířov. Vítězná ODS tak bude jedinou stranou, která skončí v opozici. ČSSD bude mít primátora. Rovněž v Jihlavě utvoří povolební koalici ČSSD, KSČM, SNK ED a uskupení Nezávislí občané Jihlavy (NOJ). Pravicový blok, tvořený vítěznou ODS a KDU-ČSL se Stranou zelených skončí v opozici.

Koalice, ve kterých figuruje ODS, ČSSD či lidovci a některé z nezávislých politických subjektů, budou vládnout na radnicích některých menších měst, například v Jičíně, Žďáru nad Sázavou, Sokolově, Blansku, Znojmu.

Naopak například v Táboře, Jindřichově Hradci, Berouně, Novém Jičíně, Vysokém Mýtě, Chrudimi, Litomyšli, Šumperku, Třinci a zřejmě i v Písku se ne vždy vítězná ODS spojí s nezávislými nebo pravicovými politickými stranami. V Rychnově nad Kněžnou se na vytvoření koalice shodli vítězní SNK Evropští demokraté s KDU-ČSL a Volbou pro město (VPM).

Kvůli obecním volbám už přišly první stížnosti. Dostaly je například soudy v Plzni, Ústí nad Labem, Praze a Pardubicích. Další se chystají. Tři stížnosti kvůli volbám do zastupitelstev obdržel také Nejvyšší správní soud, protože ale nespadají do jeho kompetence, pravděpodobně je zamítne.

Klaus vyznamenal u příležitosti státního svátku 22 osobností

Prezident Václav Klaus v sobotu u příležitosti státního svátku vyznamenal 22 osobností. Ocenění z jeho rukou převzali například válečný veterán Miroslav Štandera, lyžařka Kateřina Neumannová, romský aktivista Milan Horvát, herečka Iva Janžurová či legenda českého fotbalu Josef Masopust. In memoriam vyznamenal prezident například válečného veterána Václava Kojzara či herce Borise Rösnera.

Nejvyšším českým státním vyznamenáním je Řád bílého lva, který se dělí na dvě skupiny - občanskou a vojenskou. Řád bílého lva vojenské skupiny v sobotu Klaus propůjčil Antonínu Špačkovi, který za druhé světové války bojoval ve Francii a Británii. V roce 1949 byl ve vykonstruovaném procesu odsouzen k deseti letům těžkého žaláře a řadu roků strávil v uranových dolech. Další Řád bílého lva vojenské skupiny propůjčil prezident in memoriam Josefu Bryksovi, který za války rovněž bojoval ve Francii a Británii. Po sestřelení byl zajat Němci a odsouzen k smrti. Zachránila ho spojenecká vojska. Bryks obdržel řadu českých i zahraničních vyznamenání. V roce 1948 byl ale nespravedlivě odsouzen a prošel řadou nejtěžších věznic. V roce 1957 útrapám věznění podlehl.

Druhým nejvyšším vyznamenáním je Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Klaus ho propůjčil válečnému veteránovi Miroslavu Štanderovi, který v roce 1948 uprchl před hrozbou vězení do Británie, kde byl až do roku 1955 pilotem Královského letectva (Royal Air Force - RAF). Od roku 1994 žije opět v České republice. In memoriam byl vyznamenán řádem Václav Kojzar, který za druhé světové války prokázal hrdinství v bojích v severní Africe a na západní frontě. Po únoru 1948 byl ve vykonstruovaném procesu odsouzen k doživotnímu vězení a strávil sedm a půl roku v uranových dolech. Řád Tomáše Garrigua Masaryka propůjčila hlava státu také Hildě Čihákové-Hojerové, která byla aktivní účastnicí odboje proti nacistické okupaci. V roce 1948 ji komunistický režim odsoudil k 25 letům žaláře. Po osmi letech věznění byla propuštěna a později rehabilitována. Stejné vyznamenání v sobotu z rukou prezidenta převzala také předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová, opat řádu premonstrátů Michael Josef Pojezdný a prorektor Teologické fakulty Jihočeské univerzity Karel Skalický.

Prezident udělil také 14 medailí Za zásluhy. Ocenění na Hradě převzal například vědec Petr Hájek, malíř Jiří Anderle, herečka Jiřina Jirásková, fotograf Jindřich Štreit, někdejší ředitel Výzkumného ústavu včelařského Vladimír Veselý či kameraman Miroslav Ondříček. "Bylo to zvláštní. Bylo to krásné. Byl to zážitek," řekl Ondříček. Lyžařka Neumannová se ČTK svěřila, že si ocenění nesmírně považuje. "Měla jsem pocit, že se budu jen krčit někde na kraji v koutku, když jsem viděla ostatní vyznamenané, kteří toho tolik dokázali a prožili," řekla. Pro ocenění si na Hrad přišel také Vladimír Suchánek, který je vůdčí osobností české litografické tvorby. "Rád bych zmínil, že my, výtvarní umělci nejsme zrovna mediálně známí, a tím víc člověka potěší, že jeho celoživotní práce si povšimla instituce nejvyšší v tomto státě," řekl grafik. Třiasedmdesátiletý Suchánek se podílel na výtvarném doprovodu řady českých i zahraničních bibliofilií, ilustroval básnické sbírky, celosvětový ohlas mají jeho exlibris a uznání se těší jeho známková tvorba.

Češi v New Yorku oslavili 28. říjen happeningem v Central Parku

Výročí 28. října 1918 oslavili Češi v New Yorku v sobotu happeningem v Central Parku, kde na jednom z jezírek vypustili Prezidentskou loď TGM s portrétem prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Model modré plachetnice s bílými plachtami před vyplutím pokřtila Masarykova pravnučka, newyorská historička umění Charlotta Kotíková. Už večer před tím se na diplomatické recepci na plachty podepsal poslední československý a první český prezident Václav Havel, který je nyní v New Yorku jako host Kolumbijské univerzity. Deštivé a větrné počasí ale zřejmě zabránilo sedmdesátiletému exprezidentovi, aby se happeningu osobně zúčastnil. Loď pořídil a na dálkové ovládání kormidloval její "kapitán", úspěšný losangelský režisér a producent Petr Nýdrle. "Lodní výtvarník", uznávaný malíř, ilustrátor a spisovatel Petr Sís si vzal na starost výtvarnou stránku plavidla. "Každý rok na ně namaluje nějaký výjev z českých dějin," řekla ČTK ředitelka České národní budovy v New Yorku Gita Fuchsová. "Letos na trup lodi namaloval prezidenta Masaryka na bílém koni a kněžnu Libuši a na plachtu Masarykův portrét," popsala dílo. Neformální odpolední setkání se sklenkou šampaňského na břehu jezírka Conservancy Water, kde si Newyorčané tradičně hrávají s modely plachetnic, nezkazila několika desítkám Čechů ani bouřka se silným lijákem. Petr Sís na něm zanotoval hrdinnou Smetanovu píseň Sláva, sláva, nechyběla přání šťastné plavby ani zpěv české hymny.

Mladým komunistům z celé Evropy se nelíbí rozpuštění KSM

Rozpuštění Komunistického svazu mládeže (KSM) ministerstvem vnitra je rozhodnutím politickým v zájmu kapitalistického systému. Na nedělní tiskové konferenci na závěr třídenního zasedání evropských komunistických mládežnických organizací v Praze to řekl prezident Světové federace demokratické mládeže Miguel Madeira. Konference, kterou organizoval rozpuštěný KSM, se účastnili zástupci patnácti evropských organizací mladých komunistů. Na tiskové konferenci ujišťovali, že po rozhodnutí českého ministerstva vnitra akce na podporu českých kolegů a protesty před českými zastupitelskými úřady ve svých zemích ještě zesílí. Pokračovat v nich prý budou, dokud nebude rozhodnutí ministerstva zrušeno, uvedla portugalská účastnice Ines Zuberová. Sergio Puente ze Španělska se podivoval nad tím, že mohl být tento akt realizován za mlčenlivého souhlasu Evropské unie, která jinak vystupuje na obranu lidských práv a svobod. Ministerstvo rozpustilo KSM proto, že má v programu odstranění soukromého vlastnictví výrobních prostředků, což je v rozporu s Ústavou ČR.

Bulhaři volili prezidenta v Praze a v Ostravě

Bulharští občané žijící v České republice se v neděli mohli zúčastnit druhého kola voleb svého prezidenta. Volit mohli na zastupitelských úřadech této balkánské země v Praze a v Ostravě. "Zájem je průměrný. Kolem poledne odvolilo asi 130 lidí," řekla ČTK členka volební komise Kremena Shánilcová. Podle bulharského velvyslanectví žije v České republice asi 2000 bulharských občanů. V Česku mnozí žijí již desítky let. V minulých letech mohli volit také v Brně. Zájem tam prý však byl velmi nízký. Volit v Praze mohli Bulhaři trvale žijící v České republice, ale také bulharští turisté, nebo lidé, kteří se v Česku zdržují krátkodobě. Předložit museli platný cestovní pas.

Většina řidičů příští rok za povinné ručení zaplatí méně

Většina řidičů zaplatí v příštím roce za povinné ručení o desítky až stovky korun méně než letos. Podobně tomu bylo i letos. Pokles cen se týká řidičů, kterým se zvýší bonus o pět procent díky jízdám bez nehod. Maximální bonus dosáhne 35 procent základní sazby pojištění. Noví řidiči zaplatí za pojistku vesměs o několik procent více než před rokem. Vyplývá to z informací jednotlivých pojišťoven. Česká pojišťovna se zhruba 2,3 milionu pojistných smluv zvýší pro příští rok základní sazby povinného ručení o několik procent, ale většina řidičů díky bonusům na pojistce v průměru o několik desítek až stovek korun ušetří. Také u pojišťovny Kooperativa zaplatí přes 80 procent motoristů v roce 2007 o několik desítek až stovek korun méně, řekl mluvčí Kooperativy Marek Vích.

iDnes: Pendolino mělo problém, vlak jel z Ostravy prázdný

Vlak Pendolino v neděli kvůli závadě odcestoval z Ostravy do Prahy prázdný. Počítač soupravy signalizoval problém, dráhy se proto rozhodly, že spoj do hlavního města pojede bez cestujících. Serveru iDnes to řekl mluvčí Českých drah Aleš Ondrůj. "České dráhy se rozhodly spoj SC 506 s odjezdem z Ostravy v 11:45 z provozních důvodů zrušit. Palubní počítač soupravy 680 Pendolino během obratu vlaku v Ostravě upozornil na možnost odchylky od standardního fungování systému," uvedl Ondrůj. Podle něj nešlo o poruchu soupravy, ale bylo se třeba rychle rozhodnout kvůli co nejrychlejší přepravě cestujících. "Během dvacetiminutového pobytu ve stanici Ostrava hlavní nádraží není možné vlak podrobit detailní analýze systému, nebo dát okamžitě k dispozici jinou soupravu. Proto jsme se rozhodli spoj zrušit a cestujícím nabídli náhradní přepravu v následném vlaku kategorie EuroCity, případně následujícím spojem SC 508," vysvětlil Ondrůj. Analýza prováděná během jízdy nakonec nevykázala v systému žádné odchylky a souprava bude pravděpodobně nasazena do dalšího provozu. Podle mluvčího podobné situace nastávají u všech dopravců i v zahraničí a nesouvisí s provozní spolehlivostí souprav Pendolino.

Kvůli mýtnému mohou vzrůst ceny kamionové dopravy až o pětinu

Ceny kamionové dopravy by mohly příští rok kvůli zavedení elektronického mýta vzrůst o 15 až 20 procent. Shodují se na tom dopravci i zástupci spedičních firem. Podle ekonomů se ceny v silniční dopravě pohybují v blízkosti nákladů, a proto se dodatečné náklady v podobě mýtného pravděpodobně do cen promítnou. "Nákladní automobilová doprava je dnes hlavním způsobem dopravy zboží, a proto dojde-li ke zdražení dopravních služeb, dojde patrně i k přenosu inflace do cen spotřebního zboží," uvedl David Marek z Patria Finace. Mýtné je podle něj jedním z inflačních rizik příštího roku. Podle Marka není jednoduché určit dosah jeho dopadu, mohlo by ale jít o desetiny procenta. "Dopravci budou muset zdražit, neboť nikde nemají peníze na placení mýta schované," uvedl mluvčí sdružení Česmad Bohemia Martin Felix. Zavedení mýtného bude podle něj pro dopravce znamenat zvýšení nákladů na použití dálnic o deseti- až dvacetinásobek. Například nejmenovaná vyškovská firma s deseti kamiony, která dosud utratila ročně za dálniční známky 140.000 Kč, za mýto zaplatí přibližně 2,8 milionu korun.

Během soboty zemřelo na silnicích osm lidí

Dušičkový provoz se nepříznivě projevil ve statistikách dopravních nehod. Jenom v sobotu se na silnicích odehrálo téměř pět stovek kolizí. Osm lidí při nich zemřelo. Dalších 27 osob bylo těžce zraněno a 91 lehce, vyplývá ze statistik zveřejněných na internetových stránkách policie a z informací ČTK. Období před Památkou zesnulých je tradičně spojeno se zvýšeným ruchem na silnicích. Na cesty v těchto dnech navíc vyrážejí i sváteční řidiči. "Provoz byl daleko větší než v ostatních víkendových dnech na podzim a bylo i více nehod," řekl ČTK pracovník Centra dopravních informací. Údaje za celý dušičkový víkend však zatím neměl k dispozici. Například o předminulém víkendu na silnicích zahynulo 11 lidí. Více obětí na životech si vyžádaly už jen poslední zářijový víkend (30. září až 1. října) a také 16. a 17. září, kdy shodně zahynulo 16 lidí. Podle statistik tak v poslední době každý druhý víkend přináší vysoký počet usmrcených na silnicích.

Policie zadržela podezřelého z pokusů zavraždit Jonáka

Policie v neděli odpoledne ve Slaném zadržela muže podezřelého ze dvou pokusů o vraždu bývalého majitele pražského podniku Discoland Sylvie Ivana Jonáka. ČTK to sdělila mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Blanka Kosinová. Podle informací ČTK se jedná o Karla Kučeru, kterého měla na své kandidátce ODS ve Slaném. Později ho z kandidátky vyškrtla. Kosinová odmítla konkrétní jméno potvrdit. Řekla pouze, že při zásahu kriminalistům asistovali policisté z útvaru rychlého nasazení. Existovalo totiž podezření, že muž bude ozbrojený. V současné době prý probíhají domovní prohlídky. Spolu se zadrženým prý bude pro pokus zabít Jonáka policie stíhat v nepřítomnosti také další osobu. Podle některých médií byl Kučera známou postavou podsvětí přezdívaný Hrobař či Max. ODS ho 17. října vyškrtla ze své kandidátky do zastupitelstva ve Slaném.

Silný vítr v neděli v Brně lámal stromy a shazoval lešení

Silný vítr v nárazech o rychlosti kolem 72 kilometrů za hodinu v neděli v Brně na několika místech zaměstnal hasiče. Na ulici Cihlářská shodil dvanáct metrů široké a deset metů vysoké lešení. Rozházené trubky v současné době sbírají hasiči, aby co nejrychleji uvolnili alespoň jeden jízdní pruh na frekventované silnici a umožnili majitelům sedmi poškozených aut spočítat škody, řekl ČTK mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid. Hasiči museli zasahovat také na ulici Polní, kde vítr vyvrátil strom, který zablokoval silnici v obou směrech a poničil tři auta. Při neštěstích nebyl nikdo zraněn.

Detoa: Zájem o tradiční dřevěnou hračku na domácím trhu roste

Rostoucí zájem o tradiční dřevěnou hračku na tuzemském trhu zaznamenává v posledních měsících jejich tradiční výrobce - Detoa Albrechtice na Jablonecku. K největším hitům společnosti nejen v Česku, ale i v evropských zemích, a dokonce v Japonsku, patří hračky a drobnosti s motivem oblíbené české pohádkové postavičky Krtečka a zvířátek, jejichž autorem je výtvarník Zdeněk Miler. ČTK to v neděli řekla obchodní ředitelka Monika Hallerová. "Jak se zlepšuje ekonomická situace našich lidí, jsou rodiče ochotni koupit dětem i drahou hračku, protože vědí, že je kvalitní," dodala Hallerová. Klienti z Česka podle ní také stále častěji nakupují hračky po internetu. "Přestože platí poštovné, je často hračka i tak levnější než v některých obchodech. Stále více podle ní také zákazníci kupují dřevěné výrobky z Albrechtic jako dárky nebo je používají jako dekorační předměty. Známý výrobce dřevěných hraček a pianinových mechanik má za sebou téměř stoletou historii a patří k nejstarším výrobcům hraček v Evropě.

Zlín si v neděli připomněl svátek patronů ševců a koželuhů

Návštěvníci zlínského obuvnického muzea si v neděli mohli zavzpomínat na řemesla, která v minulém století proslavila Zlín. Uskutečnil se zde již desátý ročník Ševcovské pouti. Na návštěvníky čekaly ukázky dovednosti obuvníků, kteří dodnes používají tradiční výrobní postupy, či výstava dámské módy a doplňků z 60. let minulého století. Letos se pouť ve Zlínském muzeu konala již podesáté. "Projekt vznikl na základě středověké tradice, kdy v době gotiky začali lidé oslavovat patrony řemesel. Patrony ševců, koželuhů a rukavičkářů se stali bratři Kryšpín a Kryšpinián, jejichž svátek připadá na 25. října," řekla v neděli ČTK vedoucí obuvnického muzea Miroslava Štýbrová.

Hudečkův olej Ulice večer vydražen téměř za půl milionu korun

Olej Ulice večer českého malíře Františka Hudečka byl v neděli vydražen téměř za půl milionu korun. Celkem bylo v aukci výtvarného umění, starožitností a designu, kterou na Žofíně pořádala aukční síň Sýpka, vydraženo přes padesát procent předmětů v hodnotě kolem tří milionů korun. ČTK to za pořadatele sdělila Irena Velková. Hudečkův olej z roku 1944, tedy z nejžádanějšího období jeho tvorby v rámci působení v proslulé Skupině 42, patřil mezi nejdražší položky nedělní aukce. Z vyvolávací ceny 345.000 korun byl vydražen za 495.600. Značný úspěch zaznamenaly japonské figurky Císařský dvůr z konce 19. století. Dvanáct figurek z lakovaného dřeva, kovu, hedvábí, papíru, nebo skleněných korálků se z původní ceny 42.000 korun vyšplhalo na sumu 236.000, tedy o více než 370 procent.

V Praze skončila mezinárodní soutěž Praga cantat

Česká metropole byla od čtvrtka do neděle dějištěm dvacátého ročníku mezinárodního festivalu Praga cantat. Zúčastnilo se ho přes čtyřicet pěveckých sborů s 1200 členy z celého světa. Laureátem festivalu se podle organizátorů stal Akademický sbor Podlipki z Ruska, který v soutěži vyhrál kategorii vyspělých smíšených těles i folklorní kategorii. Na veřejně přístupném festivalu v Národním domě na Vinohradech a při koncertech v pražských chrámech a domovech seniorů se v uplynulých dnech vystřídaly sbory ze Slovinska, Německa, Itálie, Rakouska, Švýcarska, Finska, Norska, Francie, Ruska a Brazílie a pět souborů tuzemských, řekla ČTK Alexandra Košlerová z agentury Bohemia Ticket. V kategorii mužských sborů vyhrálo těleso Concordia Münchholzhausen z Německa, mezi ženskými sbory byl nejlepší Dekliški Pevski Zbor Radost ze Slovinska a mezi smíšenými sbory zvítězil HUM Koret Oslo z Norska. V jednotlivých soutěžních kategoriích byly mezi povinnými díly skladby českých autorů Petra Ebena, Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a Antonína Tučapského.

V Plzni a Praze proběhne kulturní festival Měcíc černošské historie

Týden naplněný hudebními, filmovými, osvětovými, výtvarnými a tvořivými akcemi připravili pro obyvatele Plzně členové sdružení Cultura Africa. Akce, kterou nazvali podle celosvětové aktivity Měsíc černošské historie, se kromě Plzně uskuteční i v Praze. Smyslem akce je představit české veřejnosti různorodost africké kultury, seznámit lidi s přínosem černošských národů světu a přispět k vytvoření tolerantního multikulturního prostředí, řekl v neděli ČTK jeden z organizátorů akce, Čechouganďan Jan Mwesigwa. Plzeňský program odstartuje v pondělí 30. října večer bubenická jam session skupin TukuTiko a Muerta Mente. Slavnostní zahájení festivalu je v úterý odpoledne. Jeho součástí je vernisáž ugandských obrazů. "Můj vzdálený bratranec v Ugandě vystudoval vysokou školu v hlavním městě a pak utvořil asociaci malířů, jejichž obrazy tady budeme mít," řekl Mwesigwa. Na závěr festivalu půjdou obrazy do dražby. Festival pamatuje nejen na dospělé, ale také na malé i odrostlejší děti.

Cena prezidenta republiky má překvapivého vítěze ze Slovenska

Nečekaným vítězem Ceny prezidenta republiky se v neděli v pražské Chuchli stal jediný zahraniční účastník dostihu na 3200 metrů slovenský Dare Devil. Svěřenec Jaroslava Hanáčka vedený polským žokejem Piotrem Krowickým vyhrál před zraky prezidenta Václava Klause a legendárního žokeje Lestera Piggotta o suverénních devět délek před obhájkyní vítězství Ketty Sharp. Do nejdelšího z velkých českých rovinových dostihů vstoupili aktivně White Faces a Warhammer. Výbornou pozici si držel Dare Devil, s nímž se příliš nepočítalo, a také favorizovaná Ready For Life, zatímco vítěz Českého derby Laureat běžel ve druhém sledu. V cílové rovině se do čela posunul Dare Devil, jehož se chvíli držel Lapaj, pak už slovenskému zástupci nestálo nic v cestě za hladkým vítězstvím.

Pokorný se Švecem obhájili tituly na mistrovství republiky v judu

Judista Jiří Pokorný v neděli opět potvrdil, že na domácí scéně hledá ve váhové kategorii do 81 kilogramů konkurenci jen stěží. Člen TJ Sokol Hradec Králové a nejúspěšnější reprezentant posledních let ovládl nedělní závod mistrovství republiky v Liberci a obhájil tak vítězství z minulého roku. Stejný kousek se povedl i Jaroslavu Švecovi z USK Praha ve váze do 90 kg. V kategorii žen chyběly na tatami nejúspěšnější reprezentantky Andrea Pokorná, která v lednu očekává přírůstek do rodiny, a Alena Eiglová. Ta se stejně jako další reprezentant Pavel Petřikov chystá na soustředění v Japonsku na listopadové mistrovství Evropy do 23 let.

Kladno vyhrálo nad posledním Slováckem gólem v nastavení

Fotbalisté Slovácka prohráli ve 12. kole první ligy v Kladně 1:2 a na posledním místě tabulky mají čtyřbodovou ztrátu na Příbram a Zlín. Hosté v neděli sice sahali po bodu, ten jim však v první minutě nastaveného času sebral střídající Kousal. V závěru se změnilo skóre i v utkání Jablonce s Ostravou, v němž domácí Kučera v 88. minutě vyrovnal z penalty na konečných 1:1. Dva další zápasy začaly v 17:00, duel Mladá Boleslav - Slavia má výkop ve 20:15. Výsledky - 12. kolo: Jablonec - Ostrava 1:1 (0:1), Kladno - Slovácko 2:1 (1:0). Tabulka: 1.Liberec1283120:427

2.Mladá Boleslav1181219:825

3.Sparta1274115:525

4.Teplice1153320:1318

5.Slavia1153315:918

6.Jablonec1246212:1018

7.Brno124628:618

8.České Budějovice1152411:1417

9.Ostrava1243516:1715

10.Most1134414:1613

11.Plzeň1134411:1513

12.Kladno123279:2011

13.Olomouc113179:1710

14.Příbram112368:149

15.Zlín122376:159

16.Slovácko121297:175

Kožíšek a Razým skončili na úvod SP ve sprintu dvojic desátí

David Kožíšek a Aleš Razým obsadili desáté místo ve sprintu dvojic, druhém závodu nové sezony Světového poháru v běhu na lyžích. Čeští reprezentanti v neděli v Düsseldorfu prošli až do finále, v něm ale na nejlepší nestačili. Z výhry se na trati 6x1,5 kilometru radovali Švédové Björn Lind a Peter Larsson. V závodě žen si už druhé vítězství v sezoně připsala Norka Marit Björgenová. Pro závod dvojic v neděli vytvořila tým s Ellou Gjömleovou, bronzovou ze sobotního sprintu jednotlivkyň, a ve finále na 6x800 metrů odsunuly na druhou příčku Švédky Brittu Norgrenovou a Linu Anderssonovou. Třetí skončily s mírným odstupem Virpi Kuitunenová a Aino Kaisa Saarinenová z Finska. České závodnice v neděli na startu nebyly.

Počasí

Oblačno s přeháňkami, ojediněle i bouřkami. Teploty 13 až 17 stupňů Celsia, na horách kolem 10-ti. Vítr čerstvý, v nárazech kolem s rychlostí až 70 km za h.