Zprávy

Klaus nechce vládu závislou na "přeběhlíkovi", ale dohodu stran

Prezident Václav Klaus nebude jmenovat vládu, která by se opírala o křehkou většinu 101 hlasu vzniklou "přeběhnutím" jednoho poslance do opačného politického tábora. Bude prosazovat takovou dohodu politických stran, která povede buď ke stabilní vládě, nebo k předčasným volbám. Předseda ČSSD Jiří Paroubek to označil za těžký zásah ústavě. "V žádném případě bych nekývl na řešení, které by se mimo dohodu politických stran pokusilo 'uloupnout' jednoho poslance na tu či onu stranu," řekl v pátek prezident novinářům po hodinové schůzce se zástupci KDU-ČSL. Kolik stran se dohodne, je podle něj otázkou jednání. "Mohou to být dvě, tři, čtyři," uvedl Klaus. Dodal, že jde o obecný princip, který nebude spojovat s žádným jménem. Reagoval tak na dotaz, zda by tedy nejmenoval kabinet založený na 101 hlasech, o němž hovoří předseda ČSSD Jiří Paroubek. Šéf největší opoziční strany věří, že po neúspěšném pokusu předsedy ODS Mirka Topolánka teď dostane druhou šanci on. "Téměř tomu nemůžu věřit, je to opravdu těžký zásah, direkt Ústavě ČR," reagoval Paroubek na Klausův postoj v on-line rozhovoru na serveru iDnes. Řekl také, že bude-li pověřen sestavením vlády, tak vládu sestaví. Prezident by měl mít podle Paroubka ke všem stejný metr a měl se také zeptat 4. září šéfa ODS Mirka Topolánka, zda má zajištěnou parlamentní většinu, když jej jmenoval premiérem. "Myslím si, že pan prezident nepostupuje v intencích ústavy," dodal šéf nejsilnější opoziční strany.

S generálem Fajtlem se rozloučila rodina, vojáci i politici

Desítky smutečních hostů v pátek zaplnily velkou síň krematoria v pražských Strašnicích při posledním rozloučení s generálem Františkem Fajtlem. Legendární pilot z druhé světové války zemřel minulý týden ve věku 94 let. Pohřbu s vojenskými poctami se kromě rodiny a představitelů armády zúčastnili i přední politici, mezi nimi prezident Václav Klaus, premiér Mirek Topolánek a zástupci parlamentu. "Je to jedna z legend pro nás všechny, je to jeden z největších hrdinů celého 20. století, jakého jsme v naší zemi měli. Ta generace hrdinů sice odchází, ale naším úkolem je, abychom nedopustili jejich zapomenutí," řekl Klaus, který před dvěma lety Fajtlovi udělil nejvyšší státní vyznamenání - Řád Bílého lva. Ten byl spolu s dalšími vyznamenáními a řády, které Fajtl obdržel, vystaven vedle katafalku. Pod ním ležela záplava věnců a květin s trikolorami od sdružení veteránů a dalších organizací i jednotlivců. Podle Klause byl Fajtl vynikající letec a charakterní člověk, v jehož osudu se promítly pohnuté chvíle republiky ve 20. století. Jeho úmrtím podle něj ztratila celá země svého hrdinu. "Pozůstalí jsme svým způsobem my všichni," prohlásil prezident.

"Pan generál Fajtl je klasickým příkladem vojáka, který do posledního písmene splnil svou přísahu. Bude mi vždy nesmírnou ctí, že jsem mohl velet armádě, která se mohla opřít o takové muže, jako byl on," dodal náčelník generálního štábu Pavel Štefka. "Mezi letci platila a platí vzájemná úcta, protože aeroplány neznají hodnosti. Jako svého učitele létání jsem generála Fajtla vždy respektoval a vážil si ho," řekl ČTK se slzami v očích předseda svazu českých letců Stanislav Filip. Poslední poctu generálovi přijeli vzdát i zástupci britského Královského letectva (Royal Air Force - RAF). Fajtl za války v Royal Air Force velel 313. československé stíhací peruti. Byl také jedním z těch, jejichž příběhem se inspirovali tvůrci filmu Tmavomodrý svět, který vyprávěl o československých účastnících bitvy o Británii.

Čáslavské gripeny v pátek pátraly po pohřešovaném thajském letadle

Dvě stíhačky Jas-39 Gripen z čáslavské letecké základny v pátek odpoledne startovaly k ostrému zásahu. Pátraly po letounu Boeing 747 thajských aerolinií letícímu z Německa do Polska, který ztratil radiové spojení s řízením letového provozu v Praze-Ruzyni, řekla ČTK mluvčí čáslavské základny Magdalena Dvořáková. Krátce po vzletu letadlo našly. Gripeny, které jsou kvůli výluce čáslavské základny dočasně v Pardubicích, odstartovaly z tamního letiště v 15:13. Po dvou minutách se jim mezi Chvaleticemi a Pardubicemi ve výšce deseti kilometrů podařilo najít pohřešované letadlo. Vojenští piloti odposlechem zjistili, že se mu už mezitím podařilo na nouzové frekvenci navázat spojení s pražským dispečinkem. "Zřejmě měl špatně naladěnou frekvenci," dodala Dvořáková. Po několika minutách pak stíhačky od civilního letadla odletěly. Na pardubické letiště se vrátily v 16:45.

Ke skupině kolem Doležela přibyla další obviněná

V aféře kolem machinací s dotacemi Evropské unie v pátek přibylo další obvinění. Policisté stíhají kvůli korupci bývalou náměstkyni ministra pro místní rozvoj Věru Jourovou. Již dříve zadrženého někdejší šéfa kabinetu premiérů Zdeňka Doležela, starostu Budišova na Třebíčsku Vladislava Péťu a úředníka ministerstva zemědělství Miloslava Řehulku soud vzal do vazby. Ministerstvo pro místní rozvoj v pátek obnovilo zpracování žádostí z fondů EU, které ve středu kvůli vyšetřování podvodného získání unijních peněz pozastavilo. Jourovou policisté obvinili z přijímání úplatku, požadovat pro ni zřejmě budou vazbu. Ve vězení již skončila trojice obviněných mužů. Soud se obává, že by mohli pokračovat v trestné činnosti nebo ovlivňovat svědky. Doležel je stíhán pro vydírání, nepřímé úplatkářství a neoprávněné nakládání s osobními údaji, Péťa pro vydírání, podplácení a nepřímé úplatkářství a Řehulka pro vydírání. Mužům hrozí osmileté vězení, Jourové až pětiletý trest. Policie vlastní nahrávku, podle které Péťa a Doležel chtěli dvěma miliony korun uplatit osobu s křestním jménem Věra. Nahrávku ve středu odvysílala televize Nova v pořadu Na vlastní oči. Jourová ale podle pátečního Práva popírá, že by přijala jakýkoliv úplatek.

Paroubek se distancoval od bývalé náměstkyně Jourové

Předseda ČSSD Jiří Paroubek se v pátek distancoval od bývalé náměstkyně ministra pro místní rozvoj Věry Jourové. Policie vlastní nahrávku, podle které aktéři aféry spojené s dotacemi Evropské unie chtěli uplatit osobu s křestním jménem Věra. Policisté chtějí Jourovou vyslechnout, aby zjistili, zda jde o ni, uvedlo páteční Právo. Jourová, stejně jako mnoho jiných lidí, brala podle Paroubka ČSSD jako "výtah" ke své kariéře. "Pokud by byla členkou sociální demokracie, tak bychom reagovali stejně tvrdě jako u kohokoliv předtím," zdůraznil na tiskové konferenci. Starostu Budišova na Třebíčsku Vladislava Péťu vyloučila ČSSD ze svých řad ještě v týž den, kdy se v médiích objevily informace o jeho zatčení. Jourová byla členkou třebíčské organizace ČSSD do června letošní roku, kdy stranu na vlastní žádost opustila, řekl ČTK krajský tajemník ČSSD na Vysočině Zdeněk Ryšavý.

Ministr Gandalovič obnovil zpracování žádostí z fondů EU

Ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič (ODS) v pátek obnovil zpracování žádostí o podporu ze Společného regionálního operačního programu (SROP), které bylo zastaveno v souvislosti s vyšetřováním projektu společnosti Bono Publico Budišov. Zastaveny nadále zůstanou projekty tohoto subjektu a deset dalších typově podobných. ČTK to v pátek oznámilo ministerstvo pro místní rozvoj. Gandalovič ve středu dočasně zastavil financování všech projektů na čerpání peněz z evropských fondů, které spadají pod SROP, kvůli vyšetřování kauzy obecně prospěšné společnosti Bono Publico, ve které jde o podvody s dotacemi EU.

Julínek v pátek zbavil Drymla funkce náměstka, převzal ji Hroboň

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) zbavil v pátek Vladimíra Drymla (ČSSD) funkce náměstka. Jeho místo převzal Pavel Hroboň, který byl dosud pověřeným náměstkem. Julínek ČTK řekl, že i když Drymla odvolal, zůstává zatím zaměstnancem ministerstva. Julínek se náměstka snažil odvolat od svého nástupu do úřadu, tedy od 5. září. Dryml byl ale na dovolené a do práce se vrátil až dnes. "Předpokládám, že dojde k dohodě o ukončení pracovního poměru, termín odchodu vyřizuje personální oddělení," uvedl ministr.

Factum: Více než polovina lidí si myslí, že Senát je zbytečný

Více než polovina občanů České republiky si myslí, že horní parlamentní komora je zcela zbytečná instituce a měla by být zrušena. Tento trend je v názorech lidí patrný již od roku 1996, kdy byla horní komora ustavena. Za posledních osm let činnosti Senátu však mírně vzrostl počet osob, které se domnívají, že tato komora je prospěšnou a užitečnou institucí. Vyplývá to z výsledků agentury Factum Invenio. V září roku 1996 hodnotilo Senát kladně 29 procent občanů. Po dvou letech činnosti parlamentní komory to bylo již jen 8,1 procenta občanů. Ještě před dvěma lety uznávalo Senát 10,5 procenta lidí. Tento měsíc označilo Senát kladně 16 procent dotázaných. Zlepšené hodnocení prospěšnosti Senátu souvisí podle agentury patrně s patovou situací ve sněmovně.

Hejduk: Euro se bude bez reformy rozpočtových výdajů vzdalovat

Bez reformy výdajové strany rozpočtu zřejmě Česká republika do konce tohoto desetiletí nesplní rozpočtové kritérium pro přijetí jednotné evropské měny a euro se jí bude spíše vzdalovat než přibližovat. Řekl to v pátek agentuře Reuters náměstek ministra financí pro rozpočet Bohdan Hejduk. Deficit veřejných financí se podle Hejduka příští rok zvýší na 4,2 procenta hrubého domácího produktu proti cíli 3,3 procenta, s nímž počítal dosavadní plán přijetí eura. Letos má schodek podle metodologie Evropské unie dosáhnout 3,5 procenta.

Začala výstavba nové budovy Rádia Svobodná Evropa, bude to pevnost

Pevností umožňující lidem vevnitř příjemný život bude nové sídlo americké stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) na pražském Hagiboru. ČTK to v pátek řekl architekt Jakub Cigler ze studia Cigler/Marani Architecs, které stavbu navrhlo. Výstavba nového sídla RFE/RL byla slavnostně zahájena v pátek za účasti politiků i zástupců americké Rady guvernérů pro rozhlasové vysílání USA (Broadcasting Board of Governors, BBG). Nové sídlo by mělo být hotovo v roce 2008. "Naší snahou je udělat velice jednoduchý kubus, který by byl moderní pevností. Pevností, která v sobě chrání lidi, kteří vysílají myšlenky svobody do nesvobodných zemí. Tudíž chceme, aby je chránila, a zároveň umožňovala příjemný život," řekl ČTK Cigler. Podle dřívějších odhadů vedení stanice by celkové náklady na stavbu a stěhování mohly dosáhnout asi 14 milionů dolarů (zhruba 315 milionů korun). Budovu postaví Orco Property Group a RFE/RL v ní bude mít nájemní smlouvu na 15 let s možností prodloužení vždy o dalších deset let.

Polští zástupci: Výslechy posunuly vyšetřování Unipetrolu dopředu

Svědectví českých politiků vyslýchaných v tomto týdnu kvůli podezření z korupce při privatizaci petrochemického holdingu Unipetrol byla důležitá a posunula vyšetřování případu dopředu. ČTK to v pátek řekl polský státní zástupce Marek Welna, který se s dalším kolegou účastnil výslechů vedených českou protikorupční policií v Praze. "Postoupili jsme v té fázi vyšetřování vůči konkrétním osobám, ale týká se to polských občanů," podotkl Welna. Akcie Unipetrolu prodala předloni vláda premiéra Vladimíra Špidly polskému koncernu PKN Orlen. Někdejší manažer Orlenu Krzysztof Kluzek k tomu tvrdí, že od polského lobbisty Jacka Spyry slyšel v souvislosti s prodejem české firmy o úplatcích 42 milionů eur (asi 1,2 miliardy korun). Všichni svědci vyslýchaní v Česku však možnou korupci odmítli. Naposledy tak v pátek učinil exministr průmyslu a obchodu Milan Urban (ČSSD), jenž byl členem Špidlova kabinetu.

Přestavba brněnské železnice začne nejdřív ve druhé polovině 2007

Přestavba brněnského železničního uzlu se zpozdí téměř o rok, začne nejdřív ve druhé polovině příštího roku. Záležet bude na Státním fondu dopravní infrastruktury, kde je nyní asi 260 milionů, v roce 2007 bude přitom na přestavbu potřeba 800 milionů, řekl v pátek novinářům náměstek primátora Miroslav Hošek. Do konce tohoto roku by mělo být hotovo územní řízení, následovat bude žádost o stavební povolení. Projekt, který počítá se stavbou nového nádraží zhruba kilometr od současného, měl původně začít letos. Město teď pokračuje ve výkupu potřebných pozemků. Část už mu patří, další plochy vlastní České dráhy a městská firma Jižní centrum. Podle Hoška zbývá vykoupit ještě 20 až 40 procent potřebné plochy. V první fázi by mělo být postaveno odstavného nádraží za zhruba 800 milionů. Celá úprava kolejiště a stavba nových budov by měla přijít na téměř 25 miliard korun.

Ekologové odmítají stavbu jaderné elektrárny v Bulharsku

Ekologové z Hnutí Duha v pátek v Brně předali pracovníkům HVB Bank a Živnostenské banky dopis, ve kterém žádají, aby se nepodílely na financovaly stavby atomové elektrárny Belene v Bulharsku. Podle nich není projekt bezpečný. Podobné kroky ve snaze zmařit stavbu Belene podnikají ekologové v celkem 23 zemích. "Doufáme, že si banky uvědomí svoji globální odpovědnost," řekl v pátek ČTK Petr Holub z Hnutí Duha. Bulharsko se podle odborníků potácí na okraji energetické krize. Země má jednu jadernou elektrárnu Kozloduj, která je ale ve velmi špatném stavu. Kvůli opotřebení již byly zastaveny dva z tamních šesti reaktorů. Další dva budou zastaveny do konce roku. Situaci má vyřešit výstavba Belene. Bulharsko si chce vybudováním této elektrárny uchovat pozici předního vývozce elektřiny na Balkáně. O získání projektu usiluje české konsorcium Škoda Alliance v čele se Škodou JS. Projekt mají financovat HVB Bank a Živnostenská banka.

ČEZ se hodlá zúčastnit tendru na výstavbu elektrárny v Kosovu

Energetická společnost ČEZ se hodlá zúčastnit tendru na vybudování nové elektrárny a rozvoj uhelných dolů v Kosovu. Oznámil to v pátek mluvčí firmy Ladislav Kříž. Neposkytl však žádné další podrobnosti. "O tendr v Kosovu se zajímáme a půjdeme do něj," řekl páteční Mladé frontě DNES šéf investice ČEZ Vladimír Schmalz. Kosovské úřady vyzvaly uchazeče, aby do konce tohoto měsíce vyjádřili o projekt zájem. Do konce prvního čtvrtletí příštího roku pak úřady sestaví užší seznam způsobilých uchazečů. Kosovský projekt zahrnuje výstavbu nové elektrárny s kapacitou až 2100 megawattů, rekonstrukci jedné současné elektrárny a přípravu lignitových dolů na dodávky uhlí do elektráren. Podle zpráv médií vyjádřila o projekt zájem řada zahraničních investorů, napsala agentura Reuters.

Státní zástupce podal obžalobu v případu zahlazení nehody soudce

Čtveřice mužů, kteří se údajně podíleli na zahlazení dopravní nehody soudce Zdeňka Sováka z listopadu 2003, míří k soudu. Státní zástupce ve čtvrtek odeslal obžalobu na litoměřického soudce Josefa Knotka, údajného organizátora zmanipulovaných konkurzů Vladislava Větrovce, někdejšího úředníka odboru dopravy lovosické radnice Miroslava Brousila a bývalého lovosického místostarostu Miroslava Závadu (ODS). "Státní zástupce podal obžalobu k Okresnímu soudu v Litoměřicích," řekla v pátek ČTK mluvčí pražského vrchního státního zastupitelství Irena Válová. Vzhledem k tomu, že je jedním ze stíhaných litoměřický soudce, je ale možné, že se soud vyloučí pro podjatost. O tom, kterému soudu by pak byl případ přidělen, by rozhodoval Vrchní soud v Praze.

Odbory chtějí, aby mzdy v roce 2007 rostly nominálně o 7 procent

Odbory chtějí, aby mzdy v podnicích v Česku v příštím roce rostly nominálně přes sedm procent. Reálně by se tedy zvedly o více než čtyři procenta. Novinářům to v pátek řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Milan Štěch. Podle něj je takové zvýšení reálné. Stejný růst požadovali odboráři i pro letošní rok. Zaměstnavatelé takto vysoký růst mezd odmítají. Odbory odhadují inflaci v příštím roce mezi třemi či 3,5 procenta. Hrubý domácí produkt (HDP) by podle jejich analytiků měl růst o pět až šest procent. "Pokud se objeví nějaké otřesy, tak i mírně pod pět procent," dodal Štěch, který je současně senátorem za ČSSD. Takovýto nárůst mezd neodpovídá zvyšování produktivity práce, která stoupá zhruba o čtyři procenta ročně, řekl ČTK prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek.

Temelínská elektrárna odstaví první blok

Jaderné elektrárny Temelín odstaví první blok kvůli plánované zkoušce regulačního zařízení reaktoru. Elektrárna nebude do neděle dodávat do sítě žádný proud, neboť její druhý blok je od září mimo provoz kvůli výměně čtvrtiny paliva. ČTK to v pátek řekl mluvčí elektrárny Milan Nebesář. Rozhodnutí znovu znepokojilo odpůrce Temelína z Horních Rakous. "Předpokládáme, že blok připojíme opět do sítě v neděli časně ráno," uvedl mluvčí. Technici elektrárnu odstaví, udělají zkoušky a vyhodnotí je. Regulační zařízení se kontroluje na základě doporučení dodavatele paliva, to zhruba jednou za dva měsíce. Zkoušky se u obou bloků dělají nezávisle na sobě. Druhý blok by měl být odstaven ještě několik dní. Temelínská elektrárna stále vzbuzuje emoce. Minulý víkend zhruba 300 rakouských odpůrců jaderné energetiky po delší době znovu blokovalo hraniční přechod Wullowitz/Dolní Dvořiště.

Svaz: Obce nebudou schopny plnit nový sociální zákon

Města a obce nebudou podle Svazu měst a obcí schopny plnit všechny požadavky, které na ně od ledna klade nový zákon o sociálních službách. Některé z nich budou vyplácet příspěvky, z nichž si lidé budou sociální služby platit. Jejich žádosti budou muset úředníci posuzovat a pak kontrolovat, jak žadatelé peníze využili. Svaz chce, aby stát dal obcím na tuto činnost dalších 250 milionů korun, pokud tak neučiní, měla by být účinnost zákona odložena, řekl ČTK po pátečním jednání rady svazu jeho předseda Oldřich Vlasák. "Pokud nebudou změny, obce nejsou schopny tuto službu vykonávat," uvedl předseda svazu. Situace ve financování je podle něho kritická. Obce proto požadují, aby k dosavadním zhruba 250 milionům korun vyčleněným v návrhu rozpočtu přibylo dalších 250 milionů.

Vraždu starostky Liberka potrestal soud devíti roky vězení

Na devět let do zvláštní věznice pro mladistvé poslal v pátek Krajský soud v Hradci Králové příbuzného, který letos v březnu brutálně zavraždil starostku Liberka na Rychnovsku Janu Malou. Kvůli nízkému věku pachatele a zákonu o soudnictví se hlavní líčení konalo s vyloučením veřejnosti, o pachateli také není možné zveřejnit bližší informace. Verdikt soudu není pravomocný, mladík se proti němu odvolal, státní zástupkyně Hana Flídrová si ponechala lhůtu na odvolání. Mladistvý pachatel podle spisu starostku napadl v noci. Žena podle obžaloby utrpěla mnohočetná poranění trupu, hlavy, rukou a také popáleniny prvního až druhého stupně na deseti až 12 procentech těla.

Policisté dopadli pět dětí z Jesenicka podezřelých z vloupání

Pět chlapců ve věku od devíti do 14 let z Jesenicka podezírají policisté ze série vloupání do obchodů, restaurací či soukromých objektů. Kromě krádeží se nejstarší z nich údajně dopustil také vydírání. Nezletilým chlapcům policisté prokázali celkem sedm vloupání v oblasti Vidnavska. Vzhledem k jejich věku museli všechny případy odložit. ČTK to v pátek řekla jesenická policejní mluvčí Natálie Pastuchová. "Chlapci se nejčastěji orientovali na peníze, potraviny, alkohol a drobnou elektroniku," uvedla policejní mluvčí. Nejstarší čtrnáctiletý hoch je navíc podezřelý z toho, že pod písemnou pohrůžkou zabití chtěl od sedmačtyřicetileté ženy získat 20.000 korun.

Tři čeští autoři na výstavě nejvýznamnějších fotografií století

Práce tří českých autorů jsou zastoupeny na výstavě nejvýznamnějších fotografií 22 autorů 20. století, kterou připravilo londýnské kulturní středisko Barbican. Českými fotografy jsou Viktor Kolář, Jitka Hanzlová a Josef Sudek. Podle kurátorů jde o první velkou britskou výstavu, která popisuje historii evropské fotografie od roku 1910 do současnosti. Nabízí širokou paletu portrétů, krajin, uličních scén i zátiší. Mottem výstavy je "subjektivní dokument". Jsou mezi nimi snímky Andrého Kertésze, který si vzal fotoaparát jako odvedenec rakousko-uherské armády, nebo Henryka Rosse, který byl "oficiálním fotografem" lodžského ghetta. Jeho snímky byly použity jako důkazní materiál v procesu s Adolfem Eichmannem. Kertészův pluk byl celý zajat Rusy, kteří vojáky donutili k pochodu trvajícímu 48 hodin - a Kertész při tom ještě komponoval fotografie.

Na festivalu dětských filmů v Ostrově kraloval Anděl Páně

Film režiséra Jiřího Stracha Anděl Páně kraloval letošnímu už 38. ročníku Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana v Ostrově na Karlovarsku. Filmová pohádka získala jak cenu odborné poroty, tak její zvláštní cenu a vyhrála i u poroty dětí a mladých, informovala v pátek ČTK mluvčí festivalu Markéta Moravcová. Odborná porota dala cenu Oty Hofmana snímku Anděl Páně v kategorii filmů do 12 let. Film získal i zvláštní cenu za dílo s nejvýraznějším morálním akcentem, konkrétně Lucie Konášová za scénář k filmu. Cenu v kategorii filmů od 13 do 18 let porota neudělila. Porota dětí a mladých udělila svou cenu Křišťálový šaton v kategorii do 12 let filmu Anděl Páně, v kategorii filmů pro starší děti zvítězila komedie Karla Janáka Rafťáci. Cenu dětského diváka, kterou udělují návštěvníci představení, si letos odnesla pohádka O ševci Ondrovi a komtesce Julince režiséra Zdeňka Kozáka.

Vaidišová vyřadila v Moskvě světovou jedničku Mauresmovou

Česká tenistka Nicole Vaidišová zvítězila ve čtvrtfinále turnaje v Moskvě nad světovou jedničkou Amélií Mauresmovou. Francouzskou hráčku v pátek porazila 1:6, 7:5, 7:6 a o postup do finále se utká s Ruskou Naděždou Petrovovou.

Pešek i Smrž byli v první kvalifikaci v Portugalsku pátí

Čeští motocykloví reprezentanti Lukáš Pešek a Jakub Smrž obsadili v první kvalifikaci na Velkou cenu Portugalska shodně páté místo. Pešek byl v pátek pátý ve třídě do 125 ccm, Smržovi se stejný výsledek podařil v šestnáctém závodě mistrovství světa silničních motocyklů v silnější kubatuře do 250 ccm. Pešek, jednička továrního týmu Derbi, si tak stejně jako Smrž provizorně zajistil start z druhé řady do nedělního hlavního závodu. O pořadí na startu definitivně rozhodne až druhá část kvalifikace, která se v Estorilu uskuteční v sobotu.

Počasí

V sobotu bude jasno až polojasno, ranní mlhy nebo nízká oblačnost se místy udrží. Ojediněle může i mrholit. Odpolední teploty vystoupí na 15 až 19 st. C, na horách na 14 st. C.