Zprávy

Havlovi přišly přát k sedmdesátinám zástupy gratulantů

Bývalý prezident Václav Havel, kterému ve čtvrtek bude 70 let, přijímal ve středu zástupy gratulantů. Na oslavu do někdejšího kostela sv. Anny v centru Prahy pozval několik stovek svých přátel. Mezi hosty byli herci, zpěváci, umělci, politici a další osobnosti známé především z televizních obrazovek. "Chtěla jsem manželovi připravit malou oslavu s přáteli, ale netušili jsme, kolik těch přátel nakonec bude," řekla ČTK Dagmar Havlová. Na oslavu Havlových sedmdesátin bylo rozesláno asi dva tisíce pozvánek. "Snad bude mít Václav radost, když se se všemi přáteli setká. To je také můj dárek," dodala Havlová.

Mezi prvními gratulanty byl například někdejší polský prezident Aleksander Kwašniewski. Přišli například také premiér Mirek Topolánek, někdejší ministři Pavel Rychetský či Jiří Dienstbier, zpěvák Karel Gott, jazzový instrumentalista Jiří Stivín nebo písničkář Jaroslav Hutka. Nechyběli ani Havlovi nejbližší spolupracovníci. Pozvánka zamířila rovněž na Pražský hrad, Havlův nástupce Václav Klaus se ale omluvil, protože je na služební cestě v Asii. Klaus proto poblahopřeje Havlovi později - na neděli ho pozval na oběd do letní rezidence hlavy státu, tedy na zámek v Lánech na Rakovnicku.

Ve čtvrtek, tedy v den svých narozenin, bude Havel tradičně předávat cenu nadace Vize 97. Tentokrát ji obdrží polský sociolog Zygmund Bauman. Den po narozeninách by měl Havel ve Slovenském národním divadle převzít čestný doktorát bratislavské Vysoké školy múzických umění a narozeniny oslaví i se slovenskými přáteli v některé z bratislavských restaurací.

EK nenavrhla odvetná opatření vůči USA kvůli vízům, ČR se zlobí

Evropská komise (EK) nenavrhla odvetná opatření vůči Spojeným státům za to, že požadují víza od většiny nových členských zemí Evropské unie, včetně Česka. Ve zprávě, která byla ve středu zveřejněna, však konstatuje, že v jednání s Washingtonem nedošlo k žádnému pokroku, a dává ke zvážení přechodné zavedení víz pro americké diplomaty. "Je to alibismus," okomentoval český ministr zahraničí Alexandr Vondra postoj komise. Podle něj rozhodla v rozporu se svými předchozími sliby. Prosazování solidarity v EU by mělo být férové, míní. "Bude-li EK uplatňovat doložku solidarity, tak by ji měla uplatňovat vůči všem shodně. A nikoli postupovat metodou určitého politikaření," řekl ministr. Podle něj musí nové členské státy EU, jejichž občané potřebují pro cesty do USA, Kanady či Austrálie vízum, postupovat a usilovat o změnu společně. Na český popud vznikla nedávno v New Yorku Koalice pro vízovou rovnoprávnost. Vondra připomněl, že vstřícněji se snaží postupovat vůči Čechům Austrálie.

Vondra: Američané o umístění základny letos nerozhodnou

Spojené státy do konce letošního roku definitivně nerozhodnou o tom, do které země umístí svou protiraketovou základnu. Prohlásil to ve středu ministr zahraničí Alexandr Vondra s tím, že mu takové stanovisko tlumočili zástupci americké vlády při jeho nedávné návštěvě OSN v New Yorku. Česko figuruje v úvahách Pentagonu o umístění raketové základny v Evropě společně s Polskem. Protiraketový obranný systém by měl zahrnovat dvě části: raketovou se zhruba desítkou střel a radarovou. Američané prý uvažují o tom, že by v Česku umístili spíš radar než protiraketovou základnu, především proto, že se chtějí vyhnout případné prohře v referendu. USA měly podle dřívějších informací o umístění základny rozhodnout během října. "Mluvil jsem s představiteli americké vlády a oni mě ujistili, že v letošním roce toto téma nebude předmětem definitivního vyhodnocení na jejich straně," řekl Vondra novinářům po zasedání vlády. Šéf české diplomacie proto nevidí důvod, proč by se tím měl zabývat kabinet nebo parlament. "Je to jen předvolební show," tvrdí.

ČSSD vadí Klausovo vyčkávání, jednat chce i s Ambrozkem

Sociální demokracie prosazuje, aby se o vládě jednalo rychle a vyzvala prezidenta Václava Klause, aby s jednáním o nové vládě nečekal na skončení senátních a obecních voleb. Klaus tím podle sociální demokracie nahrává ODS. Předseda ČSSD Jiří Paroubek ve středu řekl, že v rámci rozhovorů o novém politickém uspořádání se chce sejít i s lidoveckým poslancem Liborem Ambrozkem, který připustil ochotu podpořit případnou sociálnědemokratickou vládu. Úřadující předseda KDU-ČSL Jan Kasal vzápětí reagoval prohlášením, že žádný lidovecký poslanec nebude podporovat nebo tolerovat vládu, která by se opírala o hlasy komunistů. Zavazuje je k tomu usnesení celostátní konference. Ambrozek ve středu zdůraznil, že s případnou podporou ČSSD by musela souhlasit strana. KDU-ČSL by nicméně měla být připravena jednat se všemi demokratickými stranami, tedy i s ČSSD, dodal poslanec a bývalý ministr životního prostředí v Paroubkově vládě.

Kasal si je jist, že lidovci nebudou pro vládu opřenou o KSČM

Úřadující předseda KDU-ČSL Jan Kasal si je stoprocentně jist, že žádný lidovecký poslanec nebude podporovat nebo tolerovat jakoukoli vládu, která by se opírala o hlasy komunistů. Kasal tak ve středu reagoval na výroky svého stranického kolegy Libora Ambrozka. Poslanec, který se v úterý nezúčastnil hlasování o důvěře vládě ODS, nevyloučil za určitých okolností podporu případnému kabinetu ČSSD. Kasal připomněl, že lidovci mají stranické usnesení, které vylučuje podporu nebo toleranci vládě, která by se opírala o hlasy KSČM. "V tomto kontextu je třeba ta vyjádření brát," řekl novinářům Kasal. Ambrozek ve středu odpoledne před novináři zdůraznil, že podpora ČSSD by musela být odsouhlasena stranickými orgány. "Předpokládám, že KDU-ČSL, pokud bude oslovena tím, kdo bude mít právo sestavovat vládu, tak by měla být připravena jednat se všemi demokratickými stranami, tedy i s ČSSD," řekl.

Vláda chce vyslat pyrotechniky do Libanonu, schválila plán misí

Česká vláda chce vyslat dva až tři pyrotechniky do Libanonu. Měli by být součástí mírových jednotek UNIFIL pod hlavičkou OSN. Oznámil to ve středu ministr zahraničí Alexandr Vondra. Kabinet rozhodl, že v Libanonu může působit maximálně deset českých vojáků. Účast v Libanonu je součástí plánu zahraničních vojenských misí na rok 2007, který vláda schválila. Počítá nadále s českou účastí ve vojenských operacích v Kosovu, Bosně a Hercegovině, Afghánistánu a Iráku a také v rychlých silách Severoatlantické aliance. Navýšení počtu vojáků se čeká v Afghánistánu, kam mají jít nově vojenští policisté a asi desetičlenná chemická jednotka, v Kosovu a případně v NATO.

Čeští vojenští chemici se budou podílet na ochraně summitu NATO

Čeští vojenští chemici se budou podílet na zajištění bezpečnosti summitu Severoatlantické aliance v Lotyšsku, oznámil ve středu premiér Mirek Topolánek. Česká vláda lotyšskou žádost schválila. Do Rigy má podle ministerstva obrany vyjet 27 expertů na chemické, biologické, radiologické a jaderné zbraně, působit tam budou mezi 21. listopadem a 4. prosincem. Český kontingent doplní mnohonárodnostní uskupení, které má chránit nejvyšší představitele zemí NATO. Za pobyt chemiků zaplatí Česká republika pět milionů korun, řekl ČTK mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek. Podle něj není pro tento typ mise nutný souhlas parlamentu.

Cena elektřiny pro domácnosti vzroste o více než osm procent

Tuzemské domácnosti zaplatí v příštím roce za elektřinu v průměru zhruba o osm procent více než letos. Energetický regulační úřad (ERÚ) totiž očekává, že zvedne poplatky za distribuci, přenos, systémové služby či podporu obnovitelných zdrojů přibližně o čtyři procenta. Tyto poplatky tvoří necelou polovinu konečné ceny elektřiny. Na středeční konferenci nazvané Energetická politika ČR v evropském kontextu to prohlásil předseda ERÚ Josef Fiřt. Přesnou výši poplatků má úřad oznámit v listopadu. "Poplatky by měly vzrůst o přibližně čtyři procenta, určitě to tedy nebude více než v loňském roce. Dá se dokonce očekávat, že to bude méně, podklady stále studujeme," řekl Fiřt. Loni ERÚ poplatky zvedl o 4,3 procenta. Konečnou cenu elektřiny pro domácnosti přibližně ze 40 procent tvoří náklady na vlastní proud, asi 16 procent daň z přidané hodnoty a zbylou část pak zmíněné poplatky. Největší tuzemská energetická společnost ČEZ na konci letošního srpna uspořádala aukci elektřiny, která stanovila, že příští rok vzroste cena proudu o necelých 17 procent. Toto zvýšení se tedy do nákladů domácností projeví necelými sedmi procenty. Další skoro dvě procenta pak přinese rozhodnutí ERÚ o poplatcích.

SSHR neinformovala vládu o všech příjmech a výdajích

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) informovala v letech 2004 a 2005 vládu a parlament jen o zlomku všech svých příjmů a výdajů. Ve výkazech pro ministerstvo financí totiž neuváděla peníze uložené na zvláštních účtech. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad. Správa navíc tyto zvláštní účty zřídila u obchodních bank, přestože jako peněžní prostředky státní pokladny mají být uloženy na účtech vedených Českou národní bankou. SSHR však proti závěrům NKÚ podala námitky, z nichž prý některé kontroloři uznali, a upozornila, že záležitost dosud nebyla vzhledem ke složitosti uzavřena. Podle tiskové mluvčí správy Věry Matějů uskutečnil NKÚ kontrolu během letošního ledna až června. Roční obrat Správy státních hmotných rezerv v letech 2004 a 2005 přesahoval 40 miliard korun. Podle kontrolního úřadu přitom není více než 99 procent všech výdajů na pořízení státních hmotných rezerv hrazeno z výdajového účtu státního rozpočtu, ale ze zvláštních účtů.

Česká spořitelna čelí žalobě klientů kvůli poplatkům

Česká spořitelna čelí dvěma žalobám svých klientů kvůli poplatkům za vedení a zrušení účtu. Vzorové žaloby podali na základě spolupráce se Sdružením obrany spotřebitelů (SOS) klienti banky v pátek 29. září. Informovala o tom mluvčí SOS Petra Vaňková. Česká spořitelna je po ČSOB druhou bankou, na kterou kvůli poplatkům SOS podalo žalobu. SOS chce, aby klienti ČS dostali zpátky peníze za vedení nebo zrušení účtu, který není, či nebyl veden jako součást produktových balíčků nabízených spořitelnou. SOS podle dřívějšího vyjádření odhaduje průměrné plnění ČS ve prospěch žalujícího klienta zhruba na 1500 korun bez započtení úroku z prodlení.

Úřad prověřuje, zda ČRo neporušil zákon kvůli vymáhání poplatků

Úřad na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) prověřuje, zda Český rozhlas neporušil zákon při další vlně vymáhání koncesionářských poplatků. Na adresu úřadu přišlo zhruba pět desítek stížností, nyní se část z nich prověřuje. ČTK to ve středu sdělila mluvčí úřadu Hana Štěpánková. ČRo oslovil v polovině září dopisem tři čtvrtě milionu lidí, kteří podle srovnání své databáze poplatníků a databází energetických společností poplatky neplatí. Podle mluvčího ČRo Ladislava Pavlíka se mohlo stát, že rozhlas oslovil i lidi, kteří již nějakým způsobem platí. Na základě zářijové výzvy zároveň získal ČRo jen do konce měsíce 31.000 nových poplatníků, což představuje příjem 1,4 milionu korun měsíčně. "Zatím se prověřují některé případy. Řekněme, že úřad má své pochybnosti a musí dojít k nějakému závěru," řekla ve středu ČTK Štěpánková s tím, že žádná ze stížností nebyla dosud uzavřena. Úřad ovšem musí konstatovat, že osobní údaje jsou většinou získávány v souladu se zněním zákona o rozhlasových a televizních poplatcích, dodala Štěpánková. Rozhlas přiznává, že mezi oslovenými jsou i lidé, kteří již nějakým způsobem poplatky platí. "Že jsme oslovili člověka, za něhož platí někdo jiný v domácnosti nebo jiná domácnost, to se stát může," řekl ve středu ČTK Pavlík. Rozhlas proto v dopise vyzývá adresáty, pokud poplatky platí, aby ČRo oznámili způsob, jakým tak činí. Poté je rozhlas přestane kontaktovat.

Obchody zdražily brambory kvůli nižší úrodě na dvojnásobek

Letošní menší úroda brambor se projevila jejich výrazným zdražením na pultech v celé zemi. Zákazníci v obchodech za jeden kilogram brambor platí i přes 14 korun. Během minulého podzimu byly ceny o více než polovinu nižší. Jak vyplynulo z ankety ČTK, nejhlouběji sáhnou do peněženek lidé v centru velkých měst. Nejlevněji brambory nakoupí v tržnicích nebo přímo na farmách. K dostání je hlavně česká produkce. Zlevnění brambor odborníci v nejbližší době nečekají, protože kvůli letnímu suchu je nižší úroda i v zahraničí. Velkoodběratelé v Česku nakupují kilogram za více než šest korun. Loni, kdy se v zemi sklidilo rekordní množství brambor, zemědělcům neplatili ani třetinu. Podle Ústředního bramborářského svazu jsou farmářské ceny nyní srovnatelné například s Německem. "Pro nejbližší období nepočítáme, že by došlo k jejich poklesu," řekl ČTK tajemník svazu Josef Králíček.

Českému trhu evropské clo na čínskou obuv nepomůže

Členské státy Evropské unie ve středu v Bruselu schválily zavedení dovozních cel na čínskou a vietnamskou obuv. ČTK o tom informoval zdroj z Evropské komise. Na boty z Číny tak bude od pátku uvaleno clo 16,5 procenta a na vietnamskou koženou obuv deset procent. Původně toto opatření mělo platit pět let, nakonec ale zvítězil francouzský návrh, že clo bude uvaleno po dobu dvou let. Českému trhu a výrobcům obuvi opatření nepomůže, řekla ČTK tajemnice České obuvnické a kožedělné asociace Vlasta Mayerová. Problémem jsou podle ní podhodnocené dovozy za ceny, za něž se prý ani v Číně obuv vyrobit nedá. Clo 16,5 procenta na čínské boty dovážené v průměru za 86 korun ale nic neřeší, podotkla s tím, že pro srovnání průměrná dovozní cena stejné obuvi z Vietnamu je zhruba 500 korun. Cla naopak prodraží kvalitní obuv za vyšší ceny.

Čeští rybáři mohou čerpat z fondů EU

Čeští rybáři budou moci mezi lety 2007 až 2013 čerpat z evropských fondů více než 24 milionů eur, tedy 680 milionů korun. Vyplývá to z materiálu, který ve středu schválila Evropská komise. Slováci dostanou 12 milionů eur, asi 340 milionů českých korun. Čeští rybáři, jejichž doménou jsou především sladkovodní ryby, se mohou paradoxně těšit větší podpoře než některé země, které mají přístup k moři. Češi tak dostali přiděleno více peněz než například Slovinci, Malťané či Belgičané. Nejvíce peněz budou moci čerpat Italové (377 milionů eur) a nejméně Malťané (zhruba sedm milionů eur). Čeští rybáři si dosud stěžovali, že nemají v EU odpovídající zařazení. Produkce ryb v unii se totiž orientuje především na pstruha, lososa a mořské ryby a Češi věří, že rybníkářství a sladkovodní ryby v unii postupně najdou odpovídající postavení.

Noví majitelé Tatry plánují příští rok zvýšení výroby na 1600 aut

Noví vlastníci kopřivnické automobilky Tatra plánují příští rok zvýšení výroby na 1600 nákladních aut z letos předpokládaných více než 1300 vozů. Do tří let by produkce měla vzrůst na 2500 aut. Tržby dceřiných firem by se měly zvyšovat o 11 procent ročně. Majitelé neplánují v nejbližší době žádné velké investice, vývoj počtu zaměstnanců bude záviset na budoucích zakázkách. Lidé se ale již nemusí obávat žádného velkého propouštění, řekl ve středu novinářům budoucí generální ředitel a předseda představenstva Tatry Ronald Adams, který reprezentuje nové investory.

Odbory proti prodeji akcií ČEZ, poškodí to prý zaměstnance i stát

Odborový svaz energetiky a hornictví nesouhlasí s prodejem akcií elektrárenské společnosti ČEZ, o němž 26. září rozhodla vláda. Připravovaný privatizační krok kabinetu ODS odboráři vnímají jako ohrožení zaměstnanců celé skupiny ČEZ, ale i jako akt, jenž může ve svých důsledcích významně poškodit všechny občany, řekl ve středu ČTK šéf svazu Miroslav Tlapák. Upozornil, že odboráři jsou připraveni proti záměru prodeje akcií ČEZ protestovat, formu ještě zváží. S prodejem akcií ČEZ nesouhlasí ani opoziční ČSSD a navrhuje prodej společnosti Letiště Praha. Vláda souhlasila s prodejem části akcií ČEZ maximálně za 31 miliard korun, což by podle nynějšího kurzu akcií ČEZ na burze odpovídalo zhruba sedmiprocentnímu podílu ve firmě. Stát vlastní téměř 68 procent společnosti. Výnos by měl být použit na financování dopravní infrastruktury či ekologických škod.

Letiště Praha vybralo pět firem, jež si pronajmou komerční plochy

Z výběrového řízení na obsazení 19 komerčních prostor na ruzyňském letišti vyšly vítězně firmy Zátiší Catering Group, Tie Rack CZ, Unimex Group, Hibernia a Acron Czech. Na tiskové konferenci to uvedla generální ředitelka státního podniku Letiště Praha Hana Černochová. Firmy zaplatí v závislosti na atraktivitě pronajaté plochy až 11.700 korun za metr čtvereční a měsíc. Do výběrového řízení se přihlásilo celkem 23 firem s 38 nabídkami, z toho bylo deset současných nájemců.

Fúze UPC a Karneval se nejspíš protáhne, ÚOHS má první stížnosti

Povolování fúze firem UPC a Karneval se nejspíš protáhne o několik měsíců. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) dostal zatím tři stížnosti na fúzi od zákazníků, teď navíc oslovil konkurenty společností. Chce od nich slyšet, jak by mohlo spojení ovlivnit trhy kabelových televizí, hlasových služeb a internetu. ČTK to ve středu řekl mluvčí úřadu Kristián Chalupa. Jednička a dvojka na českém trhu kabelových operátorů požádaly o povolení spojení v polovině září. Běžně úřad rozhoduje ve lhůtě 30 dnů. V komplikovanějších případech má ale až pět měsíců.

Policie stíhá podnikatele, kteří chtěli připravit stát o miliony

Finanční policie od září stíhá tři podnikatele z Prahy, kteří jsou podezřelí, že chtěli stát na daních připravit o miliony korun. Muži údajně provedli fiktivní obchod, a chtěli tak vylákat na správci daně nadměrný odpočet daně z přidané hodnoty za téměř 152 milionů korun. Nepřehlednými převody pohledávek také usilovali o snížení daňové povinnosti, která mohla dosáhnout až 720 milionů korun. ČTK o tom ve středu informovala mluvčí finanční policie Nada Očenášková. Muži ve věku 30 až 40 let podnikají v oboru maloobchod, reklamní činnost, koupě zboží a daňové poradenství.

Vondra: V zahraničí rostl počet Čech zadržených kvůli drogám

V zahraničí dramaticky narůstá počet Čechů, kteří se dopustí drogových deliktů, upozornil ve středu ministr zahraničí Alexandr Vondra. Od ledna bylo v souvislosti s drogami zadrženo mimo republiku minimálně 45 českých občanů, což je za poslední roky nejvíce. V Evropě to bylo 32 zadržených, v jihoamerických státech 11, jeden občan byl chycen v Turecku a jednoho člověka odsoudily thajské úřady na dva měsíce za pašování pěti gramů marihuany, uvedlo ministerstvo. Vondra před novináři hodnotil letní sezonu. V porovnání s loňským rokem klesl ze 107 na 90 počet Čechů, kteří v zahraničí zemřeli. Naopak vzrostl počet hospitalizací českých turistů ze 132 na 168. Bylo také více nehod: zatímco v roce 2005 jich bylo 272, letos to bylo o 23 více.

Mittal Steel Ostrava ovládl karvinský Jäkl, vykoupil zbylé akcie

Největší tuzemská ocelářská firma Mittal Steel Ostrava plně ovládla svou dceru JÄKL Karviná, hlavního producenta svařovaných trubek a profilů v Česku. Mittal již odkoupil od drobných akcionářů Jäklu poslední akcie a navýšil svůj podíl v Jäklu na 100 procent. O vytěsnění minoritních akcionářů rozhodla v červnu valná hromada karvinské společnosti, za každou akcii jim vyplatí 2723 korun. ČTK to ve středu řekla mluvčí Mittalu Jana Dronská. Podle generálního ředitele a předsedy představenstva Mittalu Gregora Münstermanna je ovládnutí Jäklu významným krokem k dokončení konsolidace celé skupiny. "Nyní můžeme dceřinou firmu efektivněji řídit a rozvíjet," dodal Münstermann.

Z pietního místa v Terezíně zmizela deska obětem fašismu

Pietní místo u Ohře v Terezíně, kde v listopadu 1944 nechali fašisté vysypat do řeky popel 22.000 terezínských obětí, zhanobil neznámý vandal. V době od 17. září do 4. října vytrhl a odcizil ze žulového pomníku bronzovou desku, uvedla ve středu na internetových stránkách ministerstva vnitra mluvčí litoměřického okresního policejního ředitelství Alena Romová. Cena desky byla podle ní vyčíslena na 50.000 korun. Policii na zhanobený pomník upozornil ve středu jeden z návštěvníků pietního místa. Podal trestní oznámení na neznámého pachatele pro trestný čin krádeže, poznamenala Romová.

Zemřel legendární pilot z druhé světové války František Fajtl

Ve věku 94 let ve středu ráno zemřel generál František Fajtl, legendární pilot z druhé světové války. Podlehl dlouhé těžké nemoci, se kterou se léčil v nemocnici v pražských Střešovicích. ČTK to sdělila mluvčí nemocnice Magda Thomesová. Rodině generála Fajtla ve středu kondoloval také prezident republiky Václav Klaus. "Byl nejen vynikajícím letcem a velitelem, ale také symbolem zápasu o vítězství demokratických myšlenek v naší vlasti," napsal Klaus v soustrastném dopise manželce generála. Fajtl se zapojil do zahraničního odboje v Polsku, Francii a Británii. Byl velitelem leteckého stíhacího pluku, který působil v týlu nepřítele při Slovenském národním povstání. Koncem války se zúčastnil operace k osvobození Ostravska. Byl dvakrát sestřelen. Fajtl byl po roce 1948 perzekvován a vězněn komunistickým režimem. Během života obdržel řadu vyznamenání, v roce 1991 například Řád M. R. Štefánika. Před dvěma lety jej prezident Klaus vyznamenal Řádem Bílého lva. Legendární pilot byl hospitalizován již několik měsíců kvůli zdravotním komplikacím spojeným s vysokým věkem.

Výstava představí portréty mýtických i skutečných Přemyslovců

Výstava v Galerii Ledeburského paláce představí veřejnosti cyklus portrétů panovníků z dynastie Přemyslovců. Vedle historických postav návštěvníci uvidí i to, jak si staří mistři představovali mýtické zakladatele starého českého rodu. Komornímu výstavnímu prostoru dominují oleje kněžny Libuše a jejího chotě Přemysla Oráče ze 17. století. Na menších reprodukcích spatří i další panovníky známé z českých bájí. Laiky zřejmě překvapí, že místo korun mají bájní předchůdci historických vládců na hlavách obdoby turbanů. "Turbany je odlišují od křesťanských panovníků," vysvětlila autorka výstavy Marie Mžyková z Národního památkového ústavu. Podobně jsou podle ní ztvárněni i vládci ve starých českých betlémech. Vystavená řada obsahuje i dosud neznámý soubor podobizen Habsburků. Obrazy doplňují i erby a rodokmen sahající od Přemysla Oráče až k přelomu 19. a 20. století.

Pražská ODS uvažuje o dostavbě Staroměstské radnice

Pražská ODS uvažuje o dostavbě Staroměstské radnice. Chce, aby na studii byla vypsána mezinárodní architektonická soutěž, řekl na středeční předvolební tiskové konferenci pražský primátor a lídr ODS Pavel Bém. "Staroměstské náměstí si pohledově užíváme jen ze tří čtvrtin. Jedna jeho část prostě chybí a místo ní je nevzhledný prostor," uvedl primátor. Chce vytvořit skupinu odborníků, která začne připravovat zadání soutěže. Podle Béma by mohl v jejím čele stát uznávaný historik umění Jiří Kotalík. "Uvědomujeme si, že by to byla podstatná změna, kterou nechceme podniknout bez důkladné přípravy," pokračoval primátor. Mezi odborníky podle něho panuje shoda v tom, že radnice by se dostavět měla. "Jen zatím nelze hovořit o nějakém převládajícím názoru nebo vizi," dodal Bém. Soudí, že v dostavěné části radnice by mohla být galerie moderního umění.

V Nebovidech u Brna obnovují odborníci vzácné gotické fresky

Do léta příštího roku by měly být zrestaurovány ojedinělé gotické fresky kostela svatého Kříže v Nebovidech na Brněnsku. Podařilo se je objevit náhodou v roce 1991 při opravě elektroinstalace v chrámu. Od té doby jsou v kostele odhalovány nové malby, které jsou restaurovány. Je to pro Moravu naprosto mimořádný objev, řekla ve středu ČTK historička umění Kateřina Dvořáková. Obnovou těchto fresek se zabývá již léta. Malby patrně vznikly v době vlády moravského markraběte Jana Jindřicha Lucemburského (1322 až 1375), který byl mladším bratrem císaře Karla IV. Při přestavbách kostela postupně fresky zakryla omítka. Teprve před 15 lety elektrikáři při odkrytí omítky našli první z maleb zdobících hlavní loď katolického chrámu.

V Berlíně chystají přehlídku Havlových děl k jeho 70. narozeninám

Dvoudenní festival děl Václava Havla chystají na pátek a sobotu k příležitosti 70. narozenin tohoto dramatika, spisovatele a politika berlínské České centrum a divadlo Berliner Festspiele. Tím chtějí obě instituce údajně připomenout, že Německo bylo pro Havla odrazovým můstkem na světová jeviště. Návštěvníci přehlídky si mohou poslechnout čtení Havlových starších textů, prohlédnout výstavu jevištních dekorací, zúčastnit se diskusí a zhlédnout divadelní hru "Kiss you and Tears" provedenou v íránské produkci, jejíž předlohou byly Dopisy Olze. Vrcholným bodem programu má být podle pořadatelů první veřejné čtení v Německu z nejnovější knihy Václava Havla Stručně prosím, která na tamější trh přijde příští rok. Festival v budově Berliner Festspiele zakončí koncert legendární undergroundové kapely Plastic People of the Universe.

Výstava v Mánesu představuje německý a český design

Výstavní cyklus konfrontací pražských a berlínských umělců Intercity: Berlín-Praha pokračuje přehlídkou věnovanou designu. Výstava v pražském Mánesu začne ve čtvrtek a potrvá do 11. listopadu. Chce představit především trendy v dílech mladých designérů, absolventů vysokých uměleckých škol obou metropolí. Prezentace pražských tvůrců vznikla ve spolupráci s přehlídkou Designblok, která se tento týden v Praze koná. Kurátoři vybrali osm mladých osobností, které již delší dobu udávají směr budoucnosti českého designu. Pět z nich se věnuje produktovému designu, zejména nábytku, svítidlům a bytovým doplňkům. Dva tvůrci zastupují současnou českou módu a jeden autor se věnuje šperku. Jejich výběr postihuje celou současnou podobu designu - od konceptuálních projektů, kterými se ve světě prosadil například Maxim Velčovský, po formálně dokonalá řešení zakázek na zpracování užitkových předmětů z dílny Reného Šulce či Jana Čapka.

Do kin přišel kazašský epos, na produkci se podílel Miloš Forman

Na plátna kazašských a ruských kin se po dlouhém natáčení dostává kazašský velkofilm Kočovník (Nomád), na jehož vzniku se jako producent podílel i americký režisér českého původu Miloš Forman. Historický velkofilm, osobně schválený kazašským prezidentem Nursultanem Nazarbajevem, vypráví o sjednocení kočovnických kazašských kmenů proti mongolské okupaci v 18. století. Režie ságy se zpočátku ujal český režisér Ivan Passer, s Ibragimbekovem se však nedokázal shodnout a po roce jej nahradil Rus Sergej Bodrov, dobře obeznámený s Kazachstánem a natáčením ve stepních podmínkách. Podle médií natáčel Passer "obyčejný" dobrodružný film, ruští producenti a Bodrov hodlali dosáhnout "hlubšího psychologického kontextu". Některé části filmu se proto natáčely dokonce dvakrát.

Bubeníci se sjeli do Smržovky, přivezli dvě tuny nástrojů

Až dvě tuny hudebních nástrojů - bicích souprav, činelů, etnických bubnů a elektroniky přivezli sebou bubeníci na svůj slet do Smržovky. V uplynulých třech dnech se tu připravovali na sérii společných koncertů, které se uskuteční v příštích 11 dnech v devíti velkých českých městech, turné zamíří i přes hranice - do Bratislavy a poprvé také do Vídně. ČTK to ve středu řekla vedoucí smržovského infocentra Ivana Hujerová. "To, co předvádějí, není jen bubnování, ale prolnutí různých stylů a hudebního vnímání," dodal Romek Hanzlík z pořadatelské agentury A.M.P. Do Jizerských hor na pátý mezinárodní slet dorazilo devět známých muzikantů z Česka, Austrálie, Japonska a Kanady. Každý rok se tam schází jiná sestava bubeníků a vznikají stále nové skladby.

Střelkyně Kůrková byla ve finále Světového poháru čtvrtá

Sportovní střelkyně Kateřina Kůrková obsadila ve finále Světového poháru ve španělské Granadě čtvrté místo ve vzduchové pušce. Od medailové pozice dělilo úřadující vicemistryni světa v této disciplíně 1,5 bodu, o které ji porazila Němka Sonja Pfeilschifterová. Soutěž ovládly Číňanky, jediná přemožitelka Kůrkové z červencového šampionátu v Záhřebu Tu Li dokonce v základní části maximálním nástřelem 400 bodů vyrovnala světový rekord. Další česká reprezentantka Pavla Kalná skončila mezi elitou Světového poháru osmá.

Ve fotbalovém poháru pokračují i Mladá Boleslav a Zlín

Oba prvoligové týmy potvrdily v středečních dohrávkách třetího kola fotbalového Poháru ČMFS roli favorita. Mladá Boleslav se protrápila k hubenému vítězství 1:0 na půdě divizního Letohradu, Tescoma Zlín dvěma brankami ve druhé půli otočila nepříznivý stav utkání na hřišti druholigového Třince. Čtvrté kolo domácího poháru je na programu 25. října a představí se v něm dvanáct prvoligových mužstev. Fotbalisté Mladé Boleslavi se na postup přes Letohradu nečekaně nadřeli. Druhému celku ligové tabulky sice chyběli reprezentanti Marek Kulič a Martin Abrahám, ale i tak Středočeši nečekali, že se budou až do poslední minuty třást o výsledek.

Počasí

Ve čtvrtek bude oblačno, místy, zejména v Čechách přeháňky. Odpoledne a k večeru se má od západu vyjasňovat a přeháňky se objeví jen ojediněle. Teploty vystoupí maximálně na 12 až 16, na východě až na 18 stupňů. Na horách bude kolem 9, v Beskydech až 13 stupňů. Mírný západní vítr bude mít rychlost do 20 km za hodinu.