Zprávy

Vrcholem Klausovy asijské cesty bude návštěva Vietnamu

Vrcholem nynější dvanáctidenní asijské cesty prezidenta Václava Klause, kterého doprovázejí čeští podnikatelé, bude páteční návštěva Hanoje. Česká republika zde má poměrně velké ekonomické zájmy. Vietnam zároveň patří mezi největší příjemce české rozvojové pomoci. Země je považována za tradičního partnera ČR. Velké množství Vietnamců studovalo v socialistickém Československu, umí tedy česky a mají blízko k České republice. To představuje výhodu jak v uplatnění země na vietnamském trhu, tak při realizaci projektů rozvojové pomoci. V České republice navíc žije podle oficiálních informací asi 38.500 vietnamských občanů, pravděpodobně je to ale až dvojnásobek. Z toho důvodu bude dalším stěžejním bodem jednání Klausova týmu v Hanoji otázka uzavření readmisní dohody, která zajistí možnost vracení vietnamských občanů zpět do jejich vlasti v případě, že poruší český zákon. K rozhovorům o dohodě neprojevovala vietnamská strana dlouhou dobu vůli. Letos v červnu se ale jednání otevřela a diplomaté doufají, že by mohla být uzavřena v průběhu příštího roku.

Den státnosti, svátek sv. Václava, oslavila veřejnost, politici i církev

Několik tisíc lidí přijelo ve čtvrtek ve státní svátek do Staré Boleslavi u Prahy na národní svatováclavskou pouť. Nad relikvií, lebkou světce, sloužil mši u oltáře na Mariánském náměstí s dalšími českými a moravskými biskupy a desítkami kněží kardinál Miloslav Vlk. Mezi účastníky slavnostní římskokatolické bohoslužby doprovázené vojenskou hudbou a chrámovými sbory byl premiér Mirek Topolánek. "Česko, nezapomeň, že jsi vybudované na křesťanských základech," řekl v promluvě ostravsko-opavský biskup František Lobkowicz. Vyjádřil přesvědčení, že jedině v křesťanských hodnotách, z nichž nejdůležitější je vzájemná láska, lze objevit krásu lidského života a mezilidských vztahů. Církevní hodnostář v té souvislosti parafrázoval slova národní hymny "zemský ráj to na pohled". Jak uvedl, česká země je zemským rájem, ale "jen na pohled": politici se nemohou a nechtějí dohodnout, bují nelaskavost v rodinách, z nichž se polovina rozpadá, šikana proniká z kasáren do základních škol... "Ať Bůh zůstává s touto krajinou," citoval pak slova známé písně z repertoáru zpěvačky Marty Kubišové.

Premiér Topolánek se po mši v Mladé Boleslavi setkal s kardinálem

Vláda Mirka Topolánka (ODS) je připravena řešit vztahy státu a církví týkající se vzájemné spolupráce, zákonů a smluv, financování i narovnávání křivd z minulosti. Premiér ve čtvrtek po setkání s katolickým primasem kardinálem Miloslavem Vlkem novinářům řekl, že se o problémech, z nichž některé jsou řešitelné jednodušeji a některé složitěji, zahájí diskuse. "Smlouvu s Vatikánem sjednává prezident. Doufám, že vláda bude pověřena ji připravit a dát parlamentu k ratifikaci," řekl Topolánek. Kardinál Vlk ocenil, že se nová vláda snaží otázky ve vztazích s církvemi, neřešené podle jeho slov šestnáct let, uchopit a přinést do nich konkrétnější řešení. Jak uvedl, vidí ochotu a to, že mnohé názory jsou si blízké.

Na Václavském náměstí v Praze připomněly svátek projevy i lidová zábava

Oslavy Dne české státnosti a svátku svatého Václava ve čtvrtek ovládly pražské Václavské náměstí. Zatímco v jeho horní části politici a kardinál Miloslav Vlk pokládali květiny k památníku světce, na druhém konci pokračovaly Svatováclavské slavnosti. Vyrostly tam pouťové stánky s koláči, perníky, keramikou, výrobky ze dřeva, své umění předváděl kovář, k poslechu hrála živá hudba a vystoupili i šermíři. U sochy svatého Václava o několik set metrů dál promluvili k přihlížejícím premiér Mirek Topolánek, pražský primátor Pavel Bém, místopředseda Senátu Jiří Liška a také kardinál Vlk. Svátek by měl být podle něj nejen připomínkou slavné minulosti, ale i pobídkou k rozvíjení dědictví svatého Václava. Premiér Topolánek zahájil svůj projev řečnickou otázkou, v níž se tázal "kdo to vlastně byl svatý Václav". Míní, že v něm lze spatřovat symbol českého vlastenectví a zároveň evropanství. Považuje ho rovněž za symbol míru a naděje, který lidem pomáhal hlavně v dobách nejtěžších. "Jako Češi budeme žít tak dlouho, dokud budeme ctít své symboly a dokud budou tyto symboly žít," prohlásil a řeč zakončil slovy "zažeň vše zlé, svatý Václave". Svatý Václav je považován za duchovního otce české státnosti. Několik tisíc lidí se ve čtvrtek kvůli oslavám sjelo do Staré Boleslavi na národní svatováclavskou pouť. Bohoslužby k poctě světce a národního patrona se tam zúčastnil i předseda vlády.

Tisíce lidí na hradeckém náměstí sledovaly žehnání koní

Několik tisíc lidí ve čtvrtek odpoledne navštívilo Svatováclavské slavnosti na Velkém náměstí v Hradci Králové. Součástí programu, na kterém byly k vidění na tři desítky koní, bylo také jejich žehnání. "Kůň i další domácí zvířata jsou poměrně velmi blízko člověku, tak to požehnání jim má, dá se říci, vyprosit nebeskou ochranu, zdraví a sílu," řekl biskup Dominik Duka. Žehnání koní je na hradeckém náměstí již tradiční, podle organizátorů je postava svatého Václava spojena s koňmi, proto součástí programu bylo například vystoupení nechanické selské jízdy, jejíž jezdci předvedli s koňmi čtverylku, diváci mohli zhlédnout také ukázky sokolnictví či jízdu spřežení.

Na manifestaci v Kladně se sešlo asi 150 příznivců krajní pravice

Do Kladna se ve čtvrtek sjelo asi 150 příznivců krajní pravice. Ohlášenou demonstraci uspořádala Vlastenecká fronta u příležitosti Dne české státnosti. Náměstí Sítná již dlouho před začátkem akce hlídali městští strážníci včetně psovodů i státní policie, ale akci samotné nebránili. Po krátkém proslovu pořadatelů se průvod převážně černě oděných demonstrujících vydal kolem 14:00 směrem k historickému centru. Nacionalisté rozvinuli především státní vlajky a vyrazili v trojřadu na pochod městem. S hlasitým skandováním hesel například "Nic než národ" nebo "Čechy Čechům" prošli po pěší zóně na centrální náměstí Starosty Pavla. Každou z bočních ulic hlídají těžkoodění policisté a v blízkosti náměstí nechybí ani psovodi se služebními psy. Pořadatelé ale vyzvali účastníky, aby svým chováním nedali záminku k policejnímu zásahu.

Příznivci Baníku napadli v Ostravě polské fotbalové fandy

Asi padesátka příznivců ostravského Baníku napadla ve čtvrtek v Ostravě výpravu polských fotbalových fandů, kteří cestovali do Vídně k odvetě Poháru UEFA mezi domácí Austrií a Legií Varšava. Policie zadržela dva násilníky, po zbývajících pátrá. ČTK to potvrdil operační důstojník ostravské policie. Příznivci varšavského klubu cestovali k večernímu utkání z polského hlavního města do Vídně mezinárodním rychlíkem. "V Ostravě na hlavním nádraží na ně čekala skupina baníkovců, kteří vtrhli do vlaku a došlo ke konfliktu," uvedl policista. "Bylo to brutální," řekl ČTK jeden z cestujících, který nastupoval do rychlíku v Katovicích. Ačkoli s fotbalem nemá nic společného, i on utržil několik ran. "Museli mít ve vlaku informátora. Maskovaná tlupa vrazila přesně do vagonu, kde cestovali Poláci, kteří se celou cestu chovali slušně," řekl. Dodal, že podle rozhovoru s napadenými polskými fandy mezi útočníky byli i příznivci klubu z Katovic, kteří mají s nejtvrdším jádrem Ostraváků družbu. Policie potvrdila, že minimálně dvacítka útočníků byla z Polska.

Pavlovec: Mezinárodní expertní komise nenašla v Temelíně zlepšení

Mezinárodní expertní komise, která v úterý a ve středu zkoumala bezpečnost Jaderné elektrárny Temelín, zjistila, že nebylo dosaženo žádných pokroků v naplňování dohody z Melku. Ani u jednoho ze tří problémů, který se projednával v rámci melkské dohody, nenastalo oproti stavu popisovanému v závěrečné zprávě z října 2005 žádné zlepšení, informoval ČTK hornorakouský pověřenec pro otázky jaderných zařízení Radko Pavlovec. Představitelé Temelína ani Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) s tím nesouhlasí. "Pan Pavlovec má právo na svůj osobní názor, ale kdyby ho měl fundovaně prokazovat, měl by velké potíže," řekla ve čtvrtek ČTK předsedkyně SÚJB Dana Drábová. Mluvčí temelínské elektrárny Milan Nebesář uvedl, že by čekal argumenty spíše od odborníků než od Pavlovce, jehož řadí víc mezi politiky.

Ministr zahraničí jmenoval dva nové náměstky

Nový ministr zahraničí Alexandr Vondra jmenoval dva nové náměstky, vrchní ředitelku kabinetu ministra a novou mluvčí resortu. Informaci ve čtvrtek přinesl zpravodajský server EuroOnline. Náměstkyní pro řízení ministerstva jmenoval Helenu Bambasovou, dříve šéfku teritoriální sekce. Vladimír Zavázal, který tento post doposud zastával, bude podle serveru velvyslancem v Itálii. Ministr Vondra dále odvolal náměstka pro ekonomiku, lidovce Pavla Svobodu. Na jeho místo usedne David Gladiš, který bude mít na starosti i prezentaci Česka v zahraničí. Bambasová byla v roce 2001 ředitelkou pro ekonomické záležitosti pražského summitu NATO. Předtím působila zhruba čtyři roky jako česká velvyslankyně v Nizozemsku. Gladiš je bývalým šéfem státní agentury CzechTourism. V roce 2004 ho z funkce odvolal tehdejší ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek. Gladiš se později například podílel na projektu eStat.cz - Efektivní stát. Projekt zaštiťuje občanské sdružení Becario, k jehož zakladatelům patří současný premiér Mirek Topolánek.

Tomáš Butta se ujal úřadu patriarchy husitské církve

Úřadu patriarchy Církve československé husitské se ve čtvrtek ujal Tomáš Butta, zvolený nedávno církevním sněmem. Při slavnostní bohoslužbě přijal dosavadní pražský duchovní a generální tajemník sněmu nezbytnou biskupskou ordinaci. Do nejvyšší funkce byl instalován jako osmý v pořadí od založení této reformační národní církve v roce 1920. "Jsme křesťanskou církví, zastáváme a šíříme hodnoty evangelia Ježíše Krista - to je ústřední program stejný jako pro ostatní církve. Současně navazujeme na tradice české reformace. Mělo by se to vše dít neokázalým, ale účinným a zřetelným způsobem," řekl ČTK osmačtyřicetiletý patriarcha.

Aktuálně.cz: Julínek chce mezistranickou komisi ke zdravotnictví

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) hodlá příští týden navrhnout vytvoření komise, v níž by odborníci všech parlamentních stran jednali o problémech zdravotnictví. Informoval o tom zpravodajský server Aktuálně.cz, podle kterého ČSSD tuto iniciativu vítá. "Na penzích, zdravotnictví a daních by se měly domlouvat všechny strany," citoval místopředsedu sociální demokracie Zdeňka Škromacha. Server také připomněl, že mezistranická skupina se osvědčila v přípravě reformy penzí, komise byla tehdy pojmenována podle svého šéfa, Vladimíra Bezděka z České národní banky. O "zdravotnické" komisi by mělo být jasněji po víkendu. "Pracujeme na návrhu, jak má být komise sestavena. Měl by být už po neděli," řekl Aktuálně.cz ministr zdravotnictví.

Rath: Rozhodnutí Ústavního soudu umožní privatizaci nemocnic

Stínový ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) varoval, že středeční rozhodnutí Ústavního soudu zrušit některá ustanovení zákona o neziskových nemocnicích umožňuje krajům ovládaným ODS privatizovat nemocnice a odvádět zisk mimo české zdravotnictví. Rath ve čtvrtečním prohlášení také nepřímo vyzval občany, aby na ODS vyvinuli tlak a zkusili privatizaci nemocnic zabránit. Prohlášení ČTK poskytla mluvčí ČSSD Lucie Orgoníková. "Nyní mají rozhodnutí o dalším osudu nemocnic ve svých rukou jen občané. Pokud chtějí zachovat své nemocnice, musí vyvinout na ODS ve městech, krajích i vládě tlak a zkusit zabránit privatizaci nemocnic a donutit města a kraje tyto převést na neziskovou formu, která může existovat i nadále," soudí Rath.

V Praze jednají představitelé evropských senátů

Představitelé evropských senátů jednají v Praze o budoucnosti horních parlamentních komor. Scházejí se na mimořádném zasedání Asociace evropských senátů, které se koná při příležitosti deseti let vzniku českého Senátu. Při zasedání se bude podle předsedy českého Senátu Přemysla Sobotky jednat i o aktuálních evropských otázkách. Mezi ně patří úplné otevření vnitřních hranic EU pro nové členské státy unie. Tento schengenský prostor by se měl nováčkům otevřít na podzim 2007, Evropská komise ale uvažuje o dvouletém odkladu. O termínu by mělo být jasno prý do konce letošního roku.

Praha je pro podnikání v Evropě 13. nejlepší

Praha se i letos v pořadí 33 evropských měst z hlediska podmínek k podnikání umístila na 13. místě a spolu s Barcelonou a Madridem dělala nejvíce pro to, aby se její pozice v tomto ohledu zlepšila. Výrazně si polepšila Varšava, u níž se v příštích pěti letech čeká ze všech sledovaných měst největší příliv zahraničních společností. Vyplývá to z každoročního přehledu European Cities Monitor (ECM), který zpracovává realitní společnost Cushman & Wakefield. Nejlepším místem k podnikání v Evropě zůstává Londýn, který si upevnil pozici před Paříží a Frankfurtem.

Asociace: Do Prahy letos poprvé od roku 1989 přijelo méně turistů

Počet zahraničních turistů v Praze v letošním prvním pololetí poprvé od roku 1989 poklesl. Zatímco celkově do České republiky přijelo 2,948 milionu turistů, tedy o čtyři procenta více než loni, do české metropole jich zavítalo o 2,4 procenta méně. Uvedla to Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Do Prahy přitom zamíří dvě třetiny všech návštěvníků země. Jedním z důvodů poklesu návštěvnosti Prahy je podle Tomia Okamury z asociace to, že 17 let po sametové revoluci už Prahu navštívili všichni evropští turisté, kteří ji chtěli vidět. Více do Česka jezdí pouze turisté z mimoevropských zemí, například Američané, Japonci, Korejci, Rusové nebo Číňané, kteří ale nemohou nahradit úbytek návštěvníků z Evropy. Situaci zachraňovaly v posledních letech zájezdy britských turistů nízkorozpočtovými leteckými společnostmi za levným alkoholem a sexem. Jejich pozornost se ale podle Okamury v posledních letech obrací na Pobaltí a letos příjezdy britských turistů do Prahy zaznamenaly dvouciferný pokles.

Opravu Národní budovy v New Yorku třeba dle Vondry dokončit brzy

Dokončit opravu Národní budovy v New Yorku je potřeba podle českého ministra zahraničí Alexandra Vondry co nejdříve. "Každý další rok odkladů představuje ztrátu," řekl ČTK. Nová česká vláda respektuje rozhodnutí své předchůdkyně, že stát vynaloží na rekonstrukci budovy dalších 300 milionů korun. "Věřím, že závazek uchovat budovu pro příští generace převezme každá vláda," prohlásil Vondra, který jako velvyslanec v USA stál před několika lety u zrodu myšlenky převzít zchátralou krajanskou budovu do péče státu. Navýšení rozpočtu schválila vláda Jiřího Paroubka na jednom ze svých posledních zasedání letos 30. srpna. Náklady na obnovu budovy z roku 1897, kterou zakoupil před pěti lety stát od krajanské organizace za jeden dolar, mohou dosáhnout až 730 milionů korun. Původní předpoklad činil 245 milionů, po zvýšení v roce 2004 byla částka stanovena na 450 milionů korun.

Ve vzduchu poletuje čím dál víc prachu, uvádí ministerská zpráva

Během loňského roku přibylo ve vzduchu o tři procenta více částic prachu. Zdraví škodlivý vzduch už podle zprávy o stavu životního prostředí, kterou má ČTK k dispozici, nedýchají pouze obyvatelé měst, limit pro množství malých prachových částic byl překračován i ve venkovských oblastech. Mezi oblasti se zhoršenou kvalitou ovzduší patří třetina Česka. Na zhoršení kvality vzduchu se podepsalo zvýšení dopravního ruchu, zpráva hovoří o přímé úměře mezi odíráním pneumatik a silnic a rostoucí přepravou. Prachu také lidé dýchají víc kvůli používání technicky zastaralých automobilů a návratu k tuhým palivům. K topením levnějším uhlím se vrátili od ušlechtilejších paliv i někteří obyvatelé okrajů Prahy, přiznal na nedávné tiskové konferenci pražský radní Miloš Gregar.

Česká mateřská centra inspirovala i ženy v Jihoafrické republice

Česká mateřská centra inspirovala i ženy v Jihoafrické republice. Dvě z nich přiletěly tento týden do Česka se blíže seznámit s jejich činností. První centrum podle českého vzoru by mělo vyrůst v Richards Bay, v přístavu na severozápadě této africké země. Mateřská centra pomohou ženám lépe se vyrovnat s jejich problémy a společně sdílet stejné zkušenosti, řekla ČTK radní Richards Bay zodpovědná za otázky týkající se žen Zethu Vera Gumbi. Nápad se zrodil v hlavě Magdalény Westmanové - Češky, která již tři roky žije na jihu Afriky. Seznámila s ním svou zulskou sousedku. Nokuthula Olpha Ngubo, jak se tato matka dvou dětí jmenuje, se pak rozhodla, že první mateřské centrum ve své zemi založí. Do Česka se společně s radní přijela podívat, jak tato služba pro rodiny vypadá.

Hošek: Nejlevnější nabídka na opravu vily Tugendhat je 140 milionů

Brněnská radnice už vybrala firmu, která opraví vilu Tugendhat. Společnost nabídla nejnižší cenu, asi 140 milionů, její jméno ale zatím není ke zveřejnění, řekl ve čtvrtek novinářům na oslavách výročí parku Lužánky náměstek primátora Miroslav Hošek. Radní ve středu rozhodli, že na rekonstrukci památky UNESCO uvolní 170 milionů. Částku však musí ještě schválit zastupitelstvo, stejně jako zvolenou stavební firmu. Vila, která od roku 1994 patří městu, čeká na generální opravu několik let. Původně město počítalo s výdaji asi 112 milionů, později se mluvilo o částce 200 milionů. Projekt na rekonstrukci vily je už podle Hoška hotový, a výběr firmy je tak to poslední, co stojí rekonstrukci v cestě. Všechno by ale mohl změnit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který teď musí prověřit zakázku města na projektovou dokumentaci k opravě. Brněnský krajský soud ve středu rozhodl, že magistrát ve výběrovém řízení na projekt pochybil. Podle zákona měl vyřadit vítězné sdružení v čele s firmou Omnia.

Kramářova vila a Nostický palác ve čtvrtek přilákaly tisíce návštěvníků

Téměř 3000 zájemců ve čtvrtek přilákala možnost navštívit sídlo premiérů, tedy Kramářovu vilu na pražské Letné. Otevřela se teprve podruhé od roku 1948 a vůbec poprvé lidé viděli i soukromé prostory předsedy vlády. Desítky Pražanů i návštěvníků města se před branou honosné stavby tísnily už před devátou hodinou, kdy prohlídka při příležitosti Dne české státnosti začala. Přivítat je přišel premiér Mirek Topolánek (ODS). "Ať se stane pro dnešek i vaším domovem," popřál jim před odjezdem do Staré Boleslavi. V rozlehlé vile nebydlí a zatím to ani neplánuje. Rezidenci využívá k pracovním schůzkám. "Kdybych bydlel v Kramářově vile, tak by to znamenalo, že bych pořád tak trochu bydlel v práci," poznamenal.

Pražská zoologická zahrada slaví 75. narozeniny

Pražská zoologická zahrada slaví 75. narozeniny. Výročí si připomněla jednodenním návratem do dob svého vzniku. Trojou zněl swing, objevili se lidé v dobových kostýmech. Program začal setkáním nynějšího ředitele Jiřího Fejka s postavou, která představovala zakladatele zoo a jejího prvního ředitele Jiřího Jandu. Před 75 lety mohli lidé na místě, kde nyní žijí téměř čtyři tisíce zvířat, vidět pouze staveniště. První zvíře - lvici Šárku -daroval zahradě cirkus Rebernigg. Protože ale neměla vhodnou ubikaci, žila stejně jako někteří další obyvatelé zoo v trojské Jandově vile. Za oficiální den vzniku zoo se považuje 28. září roku 1931, kdy podle záznamů za slunečného počasí přišli první návštěvníci. Ve stejném roce byla postavena administrativní budova zahrady a voliéra dravců. V tomto roce si zahrada pořídila také prvního koně Převalského, jejichž chov ji později proslavil po celém světě.

V Mauthausenu bude v sobotu odhalena pamětní deska Hašlerovi

Pamětní desku bude mít od soboty v krematoriu bývalého koncentračního tábora v rakouském Mauthausenu legendární český skladatel, zpěvák a herec Karel Hašler. V nechvalně známém nacistickém zařízení zemřel 22. prosince 1941. Pamětní desku odhalí v sobotu dopoledne zástupci Kulturního klubu Čechů a Slováků v Rakousku. Osudovou se zřejmě Hašlerovi stala jeho nejznámější píseň Ta naše písnička česká. Sentimentální popěvek odrážel po okupaci Československa nacistickým Německem vzdor i naději národa. Hašler dokonce skladbu opatřil novým textem, jenž byl namířen proti nacistům. V září roku 1941 byl zatčen a bez soudního procesu odvezen do Mauthausenu, kde po krutém mučení nakonec podlehl úplavici.

V Hradci začal divadelní festival Čekání na Václava

Představením Frankie a Johnny v podání bratislavského Štúdia L + S začal dnes večer v Klicperově divadle v Hradci Králové třetí ročník festivalu Čekání na Václava. Do 28. října se divákům představí na čtyřicet souborů, řekl ČTK ředitel Klicperova divadla v Hradci Králové Ladislav Zeman. "Zájem o festival, kterým začínáme sezonu, je slušný, přibližně 90 procent vstupenek je již vyprodáno. Volná místa jsou především na představení na konci října," řekl Zeman. Na festivalu budou k vidění hry v nastudování domácího souboru, přijedou však také divadelníci z jiných divadel. Například 2. října na hlavní scéně vystoupí Divadlo Járy Cimrmana se hrou Lijavec, o dva dny později Divadlo Na zábradlí se hrou Platonov je darebák. Posledním festivalovým představením bude 28. října uvedení hry Edwarda Albeeho Koza aneb Kdo je Sylvie? s Oldřichem Kaiserem, Dášou Bláhovou, Jiřím Lábusem a Petrem Lněničkou.

Na festivalu zazněla angažovaná prorežimní Šostakovičova tvorba

Angažovanou prorežimní tvorbu Dmitrije Šostakoviče připomněl ve středu hudební festival Pražský podzim. V Rudolfinu zazněl výběr z hudby k filmové trilogii Maxim o kariérním vzestupu prostého dělníka a budovatelské oratorium Píseň o lesích. Program sledovalo jen zhruba z poloviny zaplněné auditorium, ohlas publika byl však po monumentální, záměrně posluchačsky velmi přístupné vokálně-symfonické skladbě mimořádně nadšený a hlasitý. Koncertním sálem zněly během večera typické melodie patřící k dobám komunistické totality, slova o pionýrech vysazujících pro svou socialistickou vlast stromy i sborová zvolání jako Komsomolci vpřed a podobně.

Čeští tenisté se po návratu do Světové skupiny utkají s USA

České tenisty čeká v prvním zápase po návratu do Světové skupiny Davisova poháru tenisová velmoc Spojené státy americké. V prvním kole nového ročníku, které je na programu 9. až 11. února 2007, přivítají Češi letošní semifinalisty soutěže na domácí půdě. Rozhodl o tom čtvrteční los v Římě. Tenisté České republiky nebyli při losování nasazeni a museli počítat s těžkým soupeřem. Po roční pauze se vrátili do šestnáctičlenné Světové skupiny díky víkendové výhře 4:1 v baráži v Nizozemsku. V Leidenu vedl tým v roli nehrajícího kapitána premiérově osobní kouč Tomáše Berdycha Jaroslav Navrátil, jemuž šéf svazu Ivo Kaderka nabídne pokračování ve funkci.

Do reprezentace se vrací Baroš, poprvé je v nominaci Marek Čech

Trenér fotbalové reprezentace Karel Brückner povolal na kvalifikační dvojzápas se San Marinem a Irskem 21 hráčů. Do týmu se vracejí po zranění útočník Milan Baroš a obránce Zdeněk Grygera, premiérovou šanci dostane liberecký brankář Marek Čech. Trenér na adresu Čecha prohlásil, že si svými výkony o nominaci říká už delší čas a zasloužil si prý, aby rozšířil skupinu reprezentačních brankářů na čtyři. V jeho hledáčku zůstává vedle Petra Čecha a Jaromíra Blažka nadále také Antonín Kinský. "Berte to tak, že se nám rozšířila možnost povolávat čtyři gólmany, a větší konkurence je vždy dobře," vysvětlil kouč nominaci.

Český tým navázal ve Švýcarsku po 80 letech na Elišku Junkovou

Celých osmdesát let čekala automobilová trať ve švýcarském Linthalu na české zástupce. Ti minulý víkend navázali na úspěchy závodnice Elišky Junkové a dokonce v podobném voze. Zatímco česká "Lady Bugatti" ujela v začátcích své kariéry na dvacetikilometrovou trať s 11. nejrychlejším časem, posádka Jiří Hlavsa a Jiří Snop se závodním sidecarem z roku 1937 obsadila v závodu do vrchu první místo. Automobil Rudge Ulster Grand Prix byl jedním z nejmladších strojů, řekl ČTK Karel Kupka z brněnského Veteran klubu. Na nejprestižnějším závodě do vrchu historických vozidel se sjelo přes 350 sportovních a závodních automobilů, motocyklů, sidecar a tříkolek vyrobených v letech 1905 až 1939.

Počasí

V pátek bude zpočátku místy mlhy nebo zataženo nízkou oblačností, jinak polojasno. Teploty 19 až 23 st. C, při nízké oblačnosti kolem 17 st. C.