Zprávy

Vojenské zpravodajství: Naše zkušenosti se sloučením jsou dobré

Zkušenosti Vojenského zpravodajství se sloučením rozvědky a kontrarozvědky jsou dobré, řekl ČTK jeho mluvčí Ladislav Šticha. Upozornil ale zároveň, že oblast vojenského zpravodajství je odlišná od civilních služeb, které se musí zabývat mnohem širším okruhem problémů. Vojenské zpravodajství prošlo reorganizací loni, kdy se sloučily dvě vojenské tajné služby, Vojenské obranné zpravodajství a Vojenská zpravodajská služba. Ve středu vláda učinila první krok také ke sloučení civilních služeb. Odvolala z funkce ředitele civilní rozvědky Karla Randáka a novým šéfem jmenovala současného ředitele kontrarozvědky Jiřího Langa.

"Málokterá organizace je tak citlivá na jakékoli změny jako zpravodajské služby," přiznal Šticha. Někteří historici prý dokonce tvrdí, že hlavní rozdíl mezi americkými a sovětskými tajnými službami je v tom, že americké prošly řadou reorganizací a změn, podle toho která strana momentálně v USA vládla, zatímco KGB se vzhledem k totalitnímu systému kontinuálně vyvíjela několik desetiletí. Přesto podle něj pozitiva, která sloučení českých vojenských služeb přineslo, převažují.

Hlavní výhody sloučení vidí Šticha ve spojení takzvané poznatkové báze, tedy společné "vany" informací, odkud zpravodajští analytici čerpají poznatky pro své závěry. "Informace, které se dříve nepotkávaly, se nyní sejdou v jednom centru. Každá služba si dříve myslela, že pracuje na svém čtverci, nyní vidí, že to jsou čtverce na jedné krychli," popsal změnu mluvčí. Obě služby mohou částečně propojit například své zázemí a logistiku. "Nyní za stejné peníze hrajeme lepší muziku," uzavřel Šticha.

Pokud bude Paroubek premiérem, chce Randáka zpět na rozvědku

Pokud by se předseda ČSSD Jiří Paroubek stal znovu premiérem, bude chtít zpět do funkce dosadit odvolaného ředitele civilní rozvědky Karla Randáka. Šéfa rozvědky (Úřadu pro zahraniční styky a informace - ÚZSI) odvolala ve středu vláda ODS. Jejím novým ředitelem jmenovala současného ředitele kontrarozvědky - Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiřího Langa. Důvodem odvolání Randáka je pravděpodobně zvažovaný záměr sloučit civilní rozvědku a kontrarozvědku do jediné zpravodajské služby podřízené kabinetu. Odvolání Randáka považuje ČSSD za unáhlené.

Žalobkyně potvrdila obvinění exšéfů Nomury za České pivo

Státní zástupkyně Darja Dunajová potvrdila ve čtvrtek obvinění dvou bývalých manažerů českého zastoupení japonské Nomury Randalla Dillarda a Davida Thirska kvůli operaci České pivo zkrachovalé Investiční a poštovní banky. V kauze jsou již několik let stíháni exnáměstkové IPB Aladár Blass a Libor Procházka a šestice podnikatelů, nedávno přibylo také obvinění někdejšího zástupce Nomury Eduarda Onderky.

Nejznámější kriminální případ kolem IPB, kauza České pivo, se týká transakcí s akciemi plzeňského Prazdroje z let 1998 až 2000. V kauze jde o to, že si Nomura podle policie nákupem akcií plzeňského Prazdroje pojistila do budoucna svou investici do nákupu akcií IPB. Přitom se nákupy akcií IPB a akcií Prazdroje (takzvaný projekt České pivo) uskutečnily souběžně a byly vzájemně podmíněny. "Skupina Nomura získala tímto krokem vedoucím k pojištění svých investic neoprávněný majetkový prospěch ve výši více než sedm miliard korun," uvedla před časem mluvčí policie.

Podle dřívějšího vyjádření žalobkyně byly transakce velmi komplikované. Šlo podle ní o složitou operaci a soustavu smluv, na které je zainteresováno asi šest společností včetně zahraničních fondů, mezi nimiž se uskutečňovaly nejrůznější převody směnek. Investice Nomury do nákupu akcií IPB (přes sedm miliard korun) nakonec odpovídala úvěrovým prostředkům (přes sedm miliard korun), které banka poskytla zprostředkovaně přes tři společnosti firmě České pivo, jež nakonec akcie Prazdroje nakoupila. "Výsledkem akce je, že se Nomuře vyrovnala investice do IPB, jako by nula od nuly pošla," vysvětlila Dunajová.

Na IPB uvalila Česká národní banka nucenou správu 19. června 2000 a o tři dny později koupila peněžní ústav ČSOB. Zástupci ČSOB potom podali na bývalý management IPB desítku trestních oznámení. Stát za očištění IPB zaplatil přes 100 miliard korun.

Česká republika vede kvůli IPB s japonskou Nomurou v současnosti dvě arbitráže. V březnu rozhodla takzvaná Londýnská arbitráž, že ČR nedokázala ochránit investice společnosti Saluka, dceřiné společnosti Nomury. Nomura žalovala stát o 40 miliard korun.

Nečas: Ministerstvo práce kvůli rozpočtu škrty výdajů nechystá

Ministerstvo práce a sociálních věcí nechystá kvůli snížení schodku připravovaného státního rozpočtu výraznější škrty svých výdajů. Novinářům to řekl ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS). Podle něj by úspory mělo přinést snížení provozních nákladů ministerstva, změna jeho personální struktury a zastavení investic do výstavby. Podle Nečase se v příštím roce výdaje na dávky, důchody a další příspěvky zvýší proti letošku o 70 miliard korun. Proti původním úvahám o státním rozpočtu na rok 2007 se tak zvednou o 47,5 miliardy korun, dodal ministr.

Říman a Julínek chtějí zmírnit hygienické požadavky na restaurace

Novou vyhlášku, která zjednodušuje hygienické požadavky na provozování stravovacích služeb, připravil ministr průmyslu a obchodu Martin Říman společně s ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem. Podobně chce Ministerstvo průmyslu a obchodu upravit i další normy, které podle Římana komplikují podnikání. Úřad proto zmapuje všechny zákony, vyhlášky a nařízení regulující podnikatelskou činnost a část z nich novelizuje či zruší.

ČSSD chce kvůli odposlechům schůzi sněmovny a od lídrů ODS důkazy

Sociální demokraté vyvolají kvůli skandálům kolem údajných odposlechů politiků a novinářů mimořádnou schůzi sněmovny. Chtějí, aby na ní lídři ODS předložili důkazy pro svá vyjádření, která ČSSD a jejího předsedu Jiřího Paroubka s odposlechy spojují. Když takové důkazy nedodají, měli by odstoupit, řekl novinářům Paroubek. Se svou výzvou se obrátil konkrétně na premiéra a šéfa ODS Mirka Topolánka, ministra vnitra a místopředsedu ODS Ivana Langera a dalšího místopředsedu ODS, vicepremiéra Petra Nečase.

Topolánkův kabinet podezřívá minulou Paroubkovu vládu z toho, že mohla využívat odposlechy k "fízlování" svých politických protivníků nebo nepohodlných novinářů. O tom, že kvůli vyšetřování úniků ze zprávy policejního důstojníka Jana Kubiceho, ke kterým došlo jen několik dní před letošními volbami, může být odposloucháváno zhruba 20 ústavních činitelů a žurnalistů, se dozvěděl ministr vnitra Langer z novinářských kruhů. Původně prý nechtěl věc zveřejňovat. Otázku týkající se odposlechů však položil na středeční tiskové konferenci po jednání kabinetu novinář Českého rozhlasu, který je údajně také odposloucháván.

"Odmítám, že by vláda nebo já osobně, že bychom nařídili jakékoli odposlechy," řekl Paroubek a označil celou věc za "skandál bez důkazů". ODS tak podle něj ničí poslední zbytky tuzemské politické kultury. Případem se již od středy zabývá Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká. Nechá prověřit postup policie, Inspekce ministra vnitra i státních zástupců při vyšetřování úniku takzvané Kubiceho zprávy. Chce tak zjistit, zda nebyl porušen zákon.

Langer: Nejsem lhář a chci, aby pravda o odposleších vyšla najevo

Ministr vnitra Ivan Langer je přesvědčen o tom, že informaci o možných odposleších dvacítky politiků a novinářů si nemohl nechat pro sebe. Na čtvrteční mimořádné tiskové konferenci prohlásil, že udělá vše pro to, aby pravda v případu vyšla najevo. Za urážku považuje vyjádření předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, že je Langer "hnusný lhář", a expremiérovi vzkázal, že se nedá zastrašit. "Nejsem lhář, nikoho jsem z ničeho neobvinil, ale udělám vše pro to, jako ministr i člověk, aby pravda vyšla najevo," prohlásil.

O údajném monitorování telefonů ústavních činitelů a novinářů i některých místností ve sněmovně či na vnitru se Langer dozvěděl ve středu od novináře. Odposlechy mají souviset s vyšetřováním úniků z tajné zprávy policejního důstojníka Jana Kubiceho. Vzápětí Langer informaci zveřejnil na tiskové konferenci po zasedání vlády. "Ministr možná mlčet může, ale člověk jednoznačně mlčet nemůže," soudí.

Noví členové EU vytvořili Koalici pro vízovou rovnoprávnost

Ministři zahraničí zemí Visegrádské čtyřky a pobaltských států budou společně usilovat o dosažení bezvízového styku s USA. Na popud ministra zahraničních věcí Alexandra Vondry se v New Yorku dohodli na vytvoření Koalice pro vízovou rovnoprávnost, v jejímž rámci hodlají koordinovat své aktivity v této oblasti. "Všichni ministři zahraničních věcí vyjádřili své přesvědčení o nutnosti koordinovat naše aktivity a strategie v této oblasti," uvedl po jednání Vondra. Ministři se shodli, že důležitou roli musí sehrát Evropská unie. Své aktivity proto budou koordinovat nejenom ve Washingtonu, ale také v Bruselu. Schůzka byla jedním z dalších kroků šéfa české diplomacie v rámci strategie odstranění vízového styku ČR s USA. "Domnívám se, že je potřeba převést diskusi o vízech z rukou úředníků do rukou politiků a dnešní schůzka byla úspěšným vykročením tímto směrem," řekl Vondra.

Aktuálně.cz: Vláda rozhodla bez Vondry o rozpuštění eurotýmu

Kabinet Mirka Topolánka se rozhodl rozpustit evropský odbor při úřadu vlády, a to bez vědomí ministra zahraničí Alexandra Vondry. Vzhledem k hodnocení a výsledkům jejího týmu považuje ministr zahraničí Alexandr Vondra rozhodnutí vlády za nedomyšlené. "Myslím, že se k tomu budeme muset ještě vrátit. Podle mě tento krok nebyl dostatečně promyšlen," řekl ministr.

Zákon proti přebujelosti zákonů možná bude zeštíhlen

Připravovaný zákon proti přebujelosti českého právního řádu možná bude zeštíhlen. Naznačilo to jeho projednávání v senátní komisi pro ústavu. Většina jejích členů byla skeptická k možnosti, aby se na pět let zastavil nárůst celkového počtu přijímaných zákonů a platil takzvaný legislativní stop-stav. Vstřícnější byli senátoři k možnosti, jak ztížit úpravy zákonů během jejich schvalování v parlamentu. Pozměňovací návrhy by totiž podle předloh, které představila senátorka Soňa Paukrtová (nestranička), mohla navrhovat skupina nejméně deseti poslanců nebo pěti senátorů, nikoli jednotlivci jako nyní. Zpřísnit by se měla i pravidla přijímání změn zákonů. Podle senátorky v poslední době novely představovaly 80 procent všech přijímaných norem.

Pospíšil chystá více práce pro vězně i zdražení pobytu za mřížemi

Odsouzení by měli v budoucnu ve věznicích více pracovat, dráž by je měl vyjít i samotný pobyt za mřížemi. Změny představili na tiskové konferenci ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a šéf vězeňské služby Luděk Kula. Lidé kteří se vyhýbají nástupu do vězení, by se také v budoucnu tímto jednáním mohli připravit o možné podmíněné propuštění na svobodu. České věznice nyní čekají na nástup téměř 5600 odsouzených, kteří si měli už dávno odpykávat trest. Je to nejvyšší počet lidí vyhýbajících se trestu od roku 2002. Podle vězeňské služby stojí pobyt jednoho vězně stát každý den 800 až 1000 korun. Částka ale zahrnuje všechen provoz resortu, tedy i případné eskorty nebo práci úředníků. Reálné náklady na potřeby vězně se pohybují kolem 50 korun. Tyto peníze musí odsouzení věznici po propuštění zaplatit.

STEM: Volby by vyhrála ODS; KDU-ČSL by ve sněmovně nebyla

Volby do Poslanecké sněmovny by v polovině září vyhrála ODS, kterou by volilo o více než šest procent voličů více než druhou ČSSD. Křesla v dolní komoře by získaly ještě Strana zelených a KSČM, ale ne KDU-ČSL, která by nepřekročila pětiprocentní hranici voličských hlasů. Zjistil to průzkum agentury STEM, který se konal v prvním zářijovém týdnu. Občanské demokraty by podle průzkumu volilo 32,8 procenta voličů, sociální demokraty 26,6 procenta, zelené 10,3 procenta a komunisty rovných deset procent voličů. Lidovcům by hlas dalo jen 4,2 procenta lidí.

Julínek uvedl zpět do funkce Rathem odvolaného ředitele Černého

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) znovu jmenoval do funkce ředitele Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie (CKTCH) Jana Černého, kterého bývalý ministr David Rath (ČSSD)odvolal. Podle Julínka není ohrožen vznik Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC).

Rath odvolal Černého poté, co tento uznávaný odborník vyslovil obavy ze sloučení centra s Fakultní nemocnicí u sv. Anny, kde centrum sídlí. Ministerstvo projekt podporovalo. Řízením kardiovaskulárního centra pověřilo ředitele fakultní nemocnice Romana Krause, který teď bude dál řídit jen nemocnici. Nový ministr nevyloučil, že se centrum a fakultní nemocnice jednou sloučí. Musí se ale postupovat v souladu se zákonem a ne tak, že se jmenuje jeden člověk ředitelem dvou organizací, míní Julínek.

Černý patřil rovněž k nejhlasitějším kritikům projektu ICRC, které chce ve spolupráci s prestižní americkou klinikou vybudovat právě Fakultní nemocnice u sv. Anny. Černý tvrdí, že nekritizoval samotný projekt, ale jeho špatnou připravenost.

Paroubek: I důchodce Zeman musí respektovat vedení ČSSD

Předseda ČSSD Jiří Paroubek ve čtvrtek vzkázal svému předchůdci Miloši Zemanovi, že jako každý jiný řadový člen ČSSD musí respektovat řádně zvolené vedení strany a své názory by měl spíše než do médií tlumočit na stranické půdě. A pokud má jiné ambice, měl by se o funkci v ČSSD ucházet na sjezdu. "Pokud tak nechce učinit, zůstane důchodcem z Vysočiny," uvedl expremiér.

Zeman ČTK řekl, že nepřijímá Paroubkovu výzvu, aby se na sjezdu ucházel o funkci v ČSSD. "Já už jsem svoji práci udělal a přeji Jiřímu Paroubkovi, aby se mu podařilo totéž, co se podařilo mně ať už ve funkci předsedy sociální demokracie, nebo ve funkci předsedy vlády," uvedl.

Paroubek na tiskové konferenci svými slovy na Zermanovu adresu nebývale ostře reagoval na rozhovor v Hospodářských novinách, v němž se jeho předchůdce vyslovil pro škrty v sociálních dávkách a kritizoval některé své stranické kolegy. "Já bych to nepřeceňoval, ale na druhou stranu to nechci podceňovat. Já s tím názorem hluboce nesouhlasím," uvedl Paroubek. "Uvědomte si, že když mluvím o snižování sociálních výdajů, tak mluvím o redukci některých předvolebních zákonů přijatých v poněkud populistické náladě, které neúnosně zatížily státní rozpočet," uvedl Zeman. Bývalý předseda vlády a ČSSD Hospodářským novinám řekl, že jediné na co by se nemělo sahat, jsou důchody.

Když se Paroubek nedávno dozvěděl, že jiný člen ČSSD, exministr financí Jiří Rusnok, bude v poradním týmu ministra financí Vlastimila Tlustého z ODS, hrozil mu vyloučením - pokud by se podílel právě na snižování sociálních výdajů. I když tak razantní vůči Zemanovi nebyl, tentokrát už Paroubkovi podle neoficiálních vyjádření jeho spolupracovníků došla trpělivost.

Se Zemanem se nedávno sešel ministr financí Vlastimil Tlustý i bývalý předseda lidovců Miroslav Kalousek. Podle neoficiálních informací na Vysočinu jezdí také někteří bývalí i současní poslanci ČSSD řazení mezi "zemanovce". Jeden z nich ČTK řekl, že Zemanovi prý rozhodně nejde o to "odstřelit" Paroubka, přijetím Tlustého chtěl údajně možná "pozlobit" spíš šéfa ODS Mirka Topolánka. Hlavním Zemanovým motivem je prý hlavně to, že politika a možnost ji i z Vysočiny ovlivňovat jej stále velmi baví, byť o funkce nestojí. Bývalý předseda vlády a ČSSD opakovaně tvrdí, že politiku už příliš nesleduje a označuje se za spokojeného penzistu. Paroubka i některé kandidáty ČSSD podpořil před červnovými volbami, nabídku tehdejšího premiéra kandidovat do Senátu ale odmítl.

ČSA žádají po státu pomoc dvou miliard korun

Ztrátové České aerolinie požadují po ministerstvu financí jako hlavním akcionáři finanční pomoc asi dvě miliardy korun. Finanční injekce by měla přijít v podobě navýšení kapitálového jmění. Sdělil to prezident ČSA Radomír Lašák na setkání s ministrem dopravy Alešem Řebíčkem. Ministerstvo dopravy nyní zpracovává právní rozbor, který má ukázat možnost navýšení kapitálu bez souhlasu EU. Lašák odmítl, že by firmě hrozil bankrot. O bankrotu by se podle něho dalo mluvit pouze v případě, pokud by ČSA pokračovaly současným stylem hospodaření po další dva roky.

Ministerstvo dopravy po případné pomoci bude muset dohlédnout na řádnou restrukturalizaci firmy a zajistit návrat k ziskovosti. "Musíme zajistit, aby dvě miliardy nesloužily pouze jako záplata díry v rozpočtu," uvedl Řebíček.

Řebíček chce rychlou přeměnu Letiště Praha na akciovou společnost

Pro co nejrychlejší přeměnu státního podniku Letiště Praha na akciovou společnost se při čtvrteční návštěvě ruzyňského letiště vyslovil nový ministr dopravy Aleš Řebíček. Zároveň řekl, že před následnou privatizací dává přednost dlouhodobému pronájmu letiště. Základním předpokladem dalšího rozvoje letiště je podle Řebíčka výstavba nové vzletové a přistávací dráhy. Výstavbu dráhy umožnil pražský magistrát, který minulý týden schválil změnu územního plánu ve prospěch stavby. Letiště počítá s tím, že novou ranvej začne stavět v roce 2007, hotova bude o dva roky později. Náklady by se měli pohybovat okolo šesti miliard korun.

Ministr Říman navrhne vládě oddělený prodej Aera Vodochody

Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman navrhne příští týden vládě pozastavit nynější způsob privatizace společnosti Aero Vodochody jako celku. Podle něj totiž nezaručuje zachování letecké výroby v tomto strojírenském podniku, protože investoři se zajímají hlavně o letiště Aera. Říman na tiskové konferenci řekl, že by se proto mělo nejprve privatizovat letiště, a poté by na řadu přišla i letecká výroba včetně vojenské části, což by podle něj bylo výhodnější i pro stát. "Nechci dopustit, aby z Aera zbylo letiště a zanikla výroba, která má u nás dlouhou tradici," uvedl Říman.

V nynější privatizaci chce naopak pokračovat Česká konsolidační agentura, která je manažerem prodeje všech aktiv státu v Aeru. Dokončení výběrového řízení agentura považuje za jediný možný způsob řešení současné situace společnosti, zabezpečení potřeb ministerstva obrany a pokračování letecké výroby v podniku. Aero Vodochody, které patří státu, vykázalo loni ztrátu 1,38 miliardy korun.

ČPU opět vyzývá vládu ke snížení daně u zemního plynu pro dopravu

Česká plynárenská unie v souvislosti s přípravou návrhu státního rozpočtu opět žádá ministerstvo financí o snížení či úplné zrušení spotřební daně u zemního plynu užívaného jako pohonná hmota. Představitelům unie se nelíbí, že vláda uvažuje o redukci spotřební daně u benzinu a motorové nafty, o zemním plynu se ale nezmiňuje. ČTK o tom dnes informoval generální sekretář ČPU Josef Kastl. "V současnosti nám evropská směrnice umožňuje zcela osvobodit zemní plyn pro pohon motorových vozidel od zdanění." Ministerstvo financí se ke snaze ČPU zatím nechce vyjadřovat. Na zemní plyn v tuzemsku jezdí asi 500 vozidel, zhruba třetinu z nich tvoří autobusy městské dopravy. Plynárenské společnosti se nedávno ve smlouvě se státem zavázaly, že do roku 2020 v Česku investují zhruba miliardu korun do výstavby stovky čerpacích stanic se zemním plynem. Podíl zemního plynu na spotřebě pohonných hmot má díky tomu do roku 2020 vzrůst z nynějšího půl promile nejméně na deset procent.

Kohlíček z KSČM viní europoslance ČSSD, že napadají Ficovu vládu

Europoslanec za KSČM Jaromír Kohlíček obvinil poslance ČSSD v Evropském parlamentu za to, že napadají vládu slovenského sociálnědemokratického premiéra Roberta Fica. Nad ní se nyní vznáší návrh deklarace odsuzující extremistické protimaďarské útoky v povolebním Slovensku, poznamenal komunistický politik. Ficovu vládu napadají podle Kohlíčka oba sociálnědemokratičtí europoslanci Libor Rouček a Richard Falbr. Vládu svého slovenského protějšku naopak při jeho povolební návštěvě v Praze veřejně podpořil tehdejší premiér a šéf ČSSD Jiří Paroubek navzdory tomu, že slovenské sociální demokraty za jejich spojenectví se Slovenskou národní stranou kritizovala Evropská sociálnědemokratická strana a pozastavila jí členství.

Rusové z letadla fotili české území, jak umožňuje smlouva

Ruští specialisté ukončili ve čtvrtek leteckou pozorovací misi nad českým územím. Během letu, který byl přibližně 800 kilometrů dlouhý, snímkovali z letounu An-30B vybrané vojenské objekty a prostory a infrastrukturu. Umožněním pozorovacího letu splnila Česká republika své závazky plynoucí z mezinárodní smlouvy o otevřeném nebi, sdělilo ČTK ministerstvo obrany.

Smlouva o otevřeném nebi, uplatňovaná od roku 1994, má sloužit ke kontrole vojenských aktivit států a monitorovat snížení počtu konvenčních zbraní. Rusové už české území snímkovali například v roce 2000 a 2004. Podobné mise v ČR absolvovali i němečtí či slovinští experti. Česká republika je podle smlouvy povinna přijmout na svém území až čtyři pozorovací lety jiných států v kalendářním roce.

Akcí ke dni bez aut přibývá, vozů v ulicích ale také

O třetinu na 45 stoupl v porovnání s loňskem počet měst, která připravila akce k Evropskému dni bez aut. Desítky jich pro auta v pátek uzavřou centra. Ve 22 městech, například v Litomyšli, Břeclavi, Domažlicích, Pelhřimově a v Plzni, bude městská hromadná doprava zdarma. Osvětová akce se v zemi koná popáté, trend zvyšujícího se počtu aut ale nezlomila. Osobní vůz či dodávka před 15 lety připadaly na každého čtvrtého obyvatele, loni to byl každý třetí, v Praze každý druhý člověk. Tomu odpovídá i rostoucí spotřeba paliv. Evropský den bez aut má letos v rámci klimatické kampaně EU připomenout, že automobilový provoz výrazně zatěžuje ovzduší.

Palas nevěděl o vyšší nabídce za Unipetrol

Bývalý ministr zemědělství Jaroslav Palas prý nevěděl o tom, že kazašský zájemce o koupi petrochemického holdingu Unipetrol nabídl zhruba o pět miliard korun více než vítězný polský koncern PKN Orlen. Palas tořekl novinářům krátce před svou výpovědí na policii, kam si ho pozvali čeští vyšetřovatelé společně s polskými státními zástupci. Od někdejšího ministra zemědělství budou zřejmě chtít vědět, jaký byl přesný proces celé privatizace firmy a zda prodej Unipetrolu polskému koncernu PKN Orlen neprovázela korupce. Palas byl členem kabinetu, který o privatizaci Unipetrolu předloni rozhodoval. Podle něj se prodej společnosti jevil standardně.

Překlad žádosti o vydání Koženého je hotov, míří na ministerstvo

Překlad doplnění české žádosti o vydání finančníka Viktora Koženého stíhaného v Česku pro podvod byl dokončen. V nejbližších dnech bude odeslán na ministerstvo spravedlnosti, řekla ČTK pracovnice Obvodního soudu pro Prahu 4, který měl překlad na starosti. Doplnění žádosti si vyžádaly Bahamské ostrovy, kde je Kožený již téměř rok ve vazbě. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) v pondělí České televizi řekl, že by se soudní jednání ohledně české extradiční žádosti mohlo na Bahamách konat do měsíce od chvíle, kdy bahamské úřady obdrží materiály z Česka. Doplněk žádosti odešle na ostrovy právě ministerstvo.

Žalobkyně pustila dva z Krejčířovy skupiny z vazby na kauci

Údajní blízcí spolupracovníci uprchlého miliardáře Radovana Krejčíře Aleš Zagora a Jaroslav Siuda, kteří jsou s ním stíháni za zločinné spolčení proti státnímu podniku Čepro, byli propuštěni z vazby na svobodu. Státní zástupkyně Petra Pavlánová souhlasila s kaucí a zárukami. "Každý složil kauci půl milionu korun," řekla žalobkyně ČTK. Za Zagoru se navíc zaručila manželka, za Siudu jakési záchranářské sdružení. Z dvanáctičlenné skupiny lidí stíhané za spolčení s Krejčířem tak zůstává ve vazbě již jen jeden muž - další údajný Krejčířův kolega Ivan Hricik.

Falešní policisté na D1 přepadli řidiče, uloupili mu kamion

Řidiče kamionu, který vezl plazmové televize, přepadli na dálnici D1lupiči převlečení za policisty. Zastavili ho dva muži v uniformě dopravních policistů, zbili ho, naložili do automobilu a vysadili na neznámém místě. Muž pak stopem dojel na nejbližší policejní služebnu v Boršově nad Vltavou na Českobudějovicku. Po lupičích i kamionu, který vezl 174 televizí, policisté pátrají, informovala ČTK českobudějovická policejní mluvčí.

Policie odložila případ smrti pacientky v síťovém lůžku

Policie odložila prověřování případu úmrtí třicetileté pacientky bohnické léčebny Věry Musilové, která se v dubnu udusila vlastními výkaly při pobytu v síťovém lůžku. "Trestný čin se nestal," řekl ČTK mluvčí pražské policie Ladislav Bernášek.

Zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová před časem konstatovala, že pracovníci léčebny v ženině případě chybovali. Případ již řešila odborná kontrola ministerstva zdravotnictví, která však žádné pochybení léčebny nezjistila. Ředitel bohnické léčebny Ivan David s tvrzením Šabatové rozhodně nesouhlasí. Její zpráva podle něj chybně interpretuje fakta a na mnoha místech nebere v úvahu důležité skutečnosti. "Ve zprávě autorka sice konstatuje, že není oprávněna přezkoumávat, zda zdravotničtí pracovníci postupovali při léčbě v souladu s dostupnými poznatky lékařské vědy, ale přesto se k nim vyjadřuje a hodnotí další skutečnosti, které bez znalosti medicínských otázek nemůže pochopit a proto se k nim nemůže kvalifikovaně vyjádřit," uvedl koncem srpna David na tiskové konferenci.

Novák: Polští producenti vajec krmí drůbež masokostní moučkou

Polští producenti vajec krmí drůbež masokostní moučkou, což je v zemích EU zakázáno. Novinářům to v Brně řekl předseda dozorčí rady Českomoravské drůbežářské unie František Novák. Opírá se o rozbor krmné směsi pocházející z Polska, který počátkem února provedla laboratoř Státní veterinárního ústavu v Olomouci. Makrobiologický test krmné směsi tehdy prokázal přítomnost savčích tkání. Na nerovné podmínky výroby vajec v Polsku a ČR upozorňují domácí výrobci již řadu měsíců. Polské chovatele drůbeže podezřívají z porušování zákonných chovatelských norem, a díky tomu mají menší výrobní náklady. Přebytky pak mohou na českém trhu nabízet až o 50 haléřů za kus levněji než domácí výrobci.

Z Baťova kanálu budou za tři roky plout lodě až do Hodonína

Lodě brázdící vody Baťova kanálu na jihovýchodě Moravy budou patrně od léta 2009 moci plout po řece Moravě až do Hodonína. Umožnit by to měla výstavba dlouho plánované plavební komory v nedalekém Rohatci. V uplynulých dnech byl dokončen projekt k této akci, která s úpravou okolí komory přijde téměř na 80 milionů korun. ČTK to řekl Vojtěch Bártek z obecně prospěšné společnosti Baťův kanál.

Kanál nechal za první republiky postavit průmyslník Tomáš Baťa. Z Rohatce jím vozil do 50 kilometrů vzdálených Otrokovic uhlí. Dnes kanál s přilehlou řekou Moravou slouží pouze turistice. V Rohatci jej od vodního toku dělí jez s převýšením 2,5 metru. Právě v tomto místě je nutné komoru postavit. Pokud se to podaří, splavná trasa z Otrokovic se prodlouží až do Hodonína, tedy asi o deset kilometrů. Projekt je důležitý pro další rozvoj turistiky na kanále. "Peníze na něj máme přislíbeny ze státních dotací. Nyní nás čeká územní řízení," uvedl Bártek.

Kambodžský král zahájil výstavu neobvyklé knihy

Kambodžský král Norodom Sihamoni zahájil ve čtvrtek v Galerii Zdeněk Sklenář výstavu, na které se představuje jediná kniha. Jde však o unikátní umělecké dílo totožné s tím, které král dostal letos na jaře od českého státu jako dárek u příležitosti oslav 50. výročí česko-kambodžských vztahů. Kniha byla vyrobena pouze v devíti exemplářích a ve čtvrtek byla poprvé představena českému publiku. Výstava Blízké světy, která zahrnuje také instalace několika českých umělců i prezentaci umění východního, potrvá do 7. října.

Zahájená výstava navazuje na přehlídku Vzdálené světy, která se uskutečnila v kambodžském hlavním městě Phnompenhu v březnu v rámci zmíněných oslav vztahů mezi oběma zeměmi. I jarní výstavu zahajoval osobně kambodžský král a na ceremonii převzal dar českého státu v podobě knihy Člověk a Země. Tuto knihu zahrnující reprodukce obrazového souboru Františka Kupky v exkluzivním provedení galerista připravil již dříve podle tradice čínské knižní kultury a představil ji loni na výstavě v Pekingu. Kniha obsahuje soubor Kupkových kreseb, jimiž před 100 lety doprovodil dílo Člověk a Země francouzského geografa a historika Éliséa Recluse. Kniha je obrazovým atlasem světa, zahrnuje výjevy z různých končin světa a historie lidstva od pravěku do doby vzniku knihy, tedy do roku 1905. Publikace pro Čínu byla vyvedena v barvách čínského císařství - tmavě žluté a červené; galerista pro pražskou prezentaci knihy takto vymaloval i prostory galerie. Kniha pro kambodžského krále, který je nyní v Česku na oficiální návštěvě, byla opatřena speciální dřevěnou kazetou. Knihu zdobí královský znak z tepaného stříbra, přičemž použití královského znaku je možné pouze ve zvláštních případech se zvláštním povolením.

Kambodžský král považuje Českou republiku za svůj druhý domov. Kdysi v Praze strávil část svého mládí a studoval tu tanec. Během svého pobytu se naučil velice dobře česky.

Odborníci budou jednat o českém romantismu

Romantismem v regionálním prostředí a jeho proměnami se bude zabývat vědecká konference na téma "Český romantismus - jiskření a záblesky". Účastníci budou o těchto problémech debatovat od 25. do 27. září V Radnicích u Plzně. Konference se koná při příležitosti 170. výročí vydání "Máje" Karla Hynka Máchy. Vědci by měli odpovědět na otázku, zda lze rozlišovat mezi původním a převzatým romantismem a zda lze z takového rozdílu vyvozovat hodnotové soudy. Středem zájmu je stále romantický historismus v umění a vědách, napětí mezi romantickou autostylizací a životní praxí, kterou je možné sledovat mezi umělci, inteligencí nebo aristokracií.

V pondělí uplyne 100 let od narození Jaroslava Ježka

Jeho písničky si ve třicátých letech 20. století zpívala celá Praha a zpívají se dodnes. Jaroslav Ježek skládal písně a balety do revuí Osvobozeného divadla. Jazzové, bluesové i pochodové songy, ale i pronikavě moderní orchestrální a koncertní skladby. Co mu osud ubral na zdraví, přidal mu na hudebním nadání. Ač jeho zrak "nebyl víc než úzká skulina ve světě slepoty", stihl se za nedlouhý život stát podivuhodným zjevem české hudební kultury. V pondělí uplyne 100 let od jeho narození. Šaty dělaj člověka, Tmavomodrý svět, David a Goliáš či Klobouk ve křoví. Nápadité melodie činily z Ježkových písniček taneční songy nového typu, které časem zlidověly. Osudovým pro něj bylo setkání s tvůrčí dvojicí Jiřího Voskovce a Jana Wericha. Společně napsali řadu her, kde Ježkova hudba tvoří rovnocennou složku mluvenému slovu obou komiků. Ježek byl obdivován jako český Gershwin, kterého měl sám rád. Méně se už ví o jeho obdivu k Wolfgangu Amadeu Mozartovi. Na přání diváků dokázal složit jakýkoliv druh skladby ze čtyř daných not.

Ivan Král vystoupí na jediném koncertě v Paláci Akropolis

V USA žijící zpěvák, hudebník a skladatel českého původu Ivan Král představí 25. září na koncertě v pražském Paláci Akropolis dvě desítky svých známých hitů i novinek, které posluchači uslyší vůbec poprvé. "Je to z přátelství. Moc se na to těším, protože v Praze jsem už dlouho nehrál," řekl ČTK. Pražskou Akropoli dobře zná; jeho vystoupení před 11 lety zde bylo jedním z prvních koncertů v tehdy nově rekonstruovaném sále.

Vydání nové desky sice nyní Král neplánuje, přesto by se natáčení alba nebránil; na koncert proto pozval několik zástupců českých hudebních vydavatelství. "Když někdo bude mít zájem, já jsem ready," konstatoval Král, který by byl opět ochoten podílet se jako producent na natáčení desky některého z českých interpretů či kapel. Zdejší rockovou scénu prý sleduje, s výjimkou Anety Langerové jej však nikdo z nastupující generace neohromil. "Není tam nic ryzího, co by mě udeřilo mezi oči," prohlásil.

Dánskou princeznu v ulicích Prahy zdravili rodáci z Austrálie

Dánská korunní princezna Mary, která je na návštěvě v Praze, se při čtvrteční procházce uličkami metropole postarala o rozruch. Svou krajanku totiž nadšeně zdravili australští turisté. Princezna Mary, původním jménem Mary Donaldsonová, se totiž narodila 5. února 1972 na australském ostrově Tasmánie. "Haló, Mary, tady jsme," křičeli australští návštěvníci Prahy, když v davu fotografů, který doslova na každém kroku obklopoval dánskou princeznu, zahlédli svou krajanku. "Je jednou z nás," chlubili se s úsměvem.

"Moc si to tady užívám, Praha je velmi krásné místo," řekla ČTK krátce poté, co vystoupila nedaleko Karlova mostu z vyhlídkové lodi. Při plavbě ji dělala společnost manželka prezidenta Livia Klausová.

Společně s Livií Klausovou dánská korunní princezna Mary navštívila také římskokatolický kostel sv. Františka z Assisi. "Kostel je v tuto chvíli uzavřen, je u nás princezna," vysvětlovala dívka před vchodem skupince japonských turistů cedulku pověšenou na dveřích. Pozdvižení nastalo, když elegantní chůzí princezna Mary vkročila na Staroměstské náměstí. Mnohé turisty okamžitě přestal zajímat orloj a s aparáty a mobilními telefony se přidávali k profesionálním fotografům.

Pivovar Holba má vlastní hymnu, oslavuje ryzí pivo z hor

Nejen logem či slogany, ale nově i vlastní hymnou se může pochlubit hanušovický pivovar Holba. Skladba oslavuje jeho produkci - ryzí pivo z hor, po jehož ochutnání se podle skladby rozezní v duši konzumenta andělů sbor. Hanušovický pivovar se kuriozitám rozhodně nebrání. Například v roce 2003 začal posílat na hřebeny Jeseníků horskou pivní záchranku vybavenou velkými batohy, v nichž se chladí soudky naplněné pěnivým mokem, který je určen vyčerpaným turistům. Pivovar také vaří pro významné události pivní speciál Šerák Speciál se stupňovitostí 13,51. Právě tolik měří nedaleká jesenická hora Šerák.

Basketbalistky teď chtějí zopakovat umístění z olympiády

Po čtvrtfinálové prohře s domácí Brazílií zůstal před českými basketbalistkami na mistrovství světa už jen jediný cíl - vybojovat páté místo a zopakovat dva roky starý výsledek z olympijských her v Aténách. Pro úřadující mistryně Evropy by to znamenalo zároveň obhájit příslušnost k absolutní elitě na starém kontinentu, protože v semifinále zastupují Evropu už jen Rusky. Ve hře o medaile s nimi zůstaly reprezentantky dalších tří kontinentů - Austrálie, Brazílie a USA. "Rádi bychom si udrželi pozici druhého nejlepšího týmu v Evropě. Prohra s Brazílií pro nás znamenala zklamání, ale musíme se z něho otřepat," řekl ČTK trenér českých basketbalistek Jan Bobrovský. Družstvo má před sebou ještě dva zápasy a podle kouče je stále velký rozdíl v tom, jestli skončí na pátém, nebo až na osmém místě.

Daviscupovou baráž v Nizozemsku zahájí Novák proti Sluiterovi

Utkání baráže Davisova poháru o účast ve Světové skupině mezi Nizozemskem a Českou republikou zahájí v pátek Raemon Sluiter a Jiří Novák. Ke druhé dvouhře po nich nastoupí na kurt domácí mladíček Robin Haase a česká jednička Tomáš Berdych. Rozhodlo o tom čtvrteční losování na radnici v Leidenu.

Český nehrající kapitán Jaroslav Navrátil si pochvaloval, že mu los dal více možností pro sobotní čtyřhru. "Jsem rád, že Jirka začíná, protože to dává šanci, že bych ho mohl použít i pro čtyřhru," řekl novinářům. Naopak náročný program může čekat Berdycha, ale hráč je s tím smířený. "Nevadí mi, že hraju až jako druhý. Začíná se docela brzo, takže budu mít čas na odpočinek, i kdybych hrál čtyřhru," uvedl Berdych.

V českém táboře se o definitivní nominaci rozhodlo až ve středu, kdy padla volba na Nováka. Ten nakonec bude celé utkání zahajovat s domácí jedničkou. "Je to pro mě asi docela výhoda, protože vím, že prostě začínám ve dvanáct hodin a nemusím čekat na Tomáše. Budu se snažit zahájit úspěšně a nechám na kurtu maximum," řekl nejzkušenější český reprezentant.

Do sobotní čtyřhry zatím domácí kapitán Tjerk Bogtstra a Navrátil nahlásili Rogiera Wassena s Wesselsem a Berdycha s Martinem Dammem. Nedělní dvouhry zahájí jedničky Berdych se Sluiterem, po nich by měli nastoupit na kurt Haase s Novákem.

Počasí

V pátek očekávají meteorologové většinou skoro jasno s teplotami mezi 21ti a 25ti stupni Celsia, na horách maximálně 20 stupňů.