Zprávy

Kritici Ratha se shodli s Julínkem na řešení krize zdravotnictví

Krizový štáb lékařů, lékárníků a nemocnic se v úterý shodl s ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem (ODS) na tom, jak řešit krizový stav českého zdravotnictví. Julínek přijal kritiky svého předchůdce Davida Ratha (ČSSD) jako první ze všech zdravotníků, dříve ve funkci jednal jen s pacienty. Krizový štáb pořádal proti Rathovi demonstrace, v úterý mluvčí štábu Jan Jelínek potvrdil, že žádné další demonstrace se nechystají. Všichni účastníci schůzky s ní byli viditelně spokojeni. Úterní setkání zpochybnil prezident České lékařské komory Milan Kubek, soulad je podle něj podezřelý. Podle Kubka šlo o schůzku ministra s jeho volebním štábem, který mu přišel budovat lepší image. Někteří členové představenstva lékařské komory jsou členy krizového štábu a podle Kubka postupovali v úterý proti usnesení sjezdu, když prosazovali na jednání odklad zákona o neziskových nemocnicích. Jako partneři, jejichž hlas ministr slyší, se v úterý naopak cítili zástupci zdravotních pojišťoven. Podle prezidenta Svazu zdravotních pojišťoven Vladimíra Kothery uvítali ministrův záměr posílit jejich pravomoci.

Česká republika je mým druhým domovem, řekl kambodžský král

Návštěva Česka znamená pro kambodžského krále Norodoma Sihamoniho mnohem více, než je obvyklá oficialita. Jak v úterý řekl na Pražském hradě po schůzce s prezidentem Václavem Klausem, Česká republika je jeho druhým domovem. Sihamoni v Praze strávil část dětství. Před novináři mluvil perfektní češtinou, v níž byl jen nepatrný cizokrajný nádech, a neskrýval dojetí ze svého pobytu. "Nemohu tuto návštěvu srovnat s žádnou jinou mou zahraniční cestou. Je to pro mne výjimečná událost. Moje cesta do České republiky je pro mne mnohem více než jen oficiální návštěva," prohlásil kambodžský král. Podle svých slov se jako král i jako člověk vrací do země, kde má mnoho přátel z doby, kdy zde v letech 1962 až 1975 studoval. "Prahu jsem si zamiloval," konstatoval. Sihamoni a Klaus vyzvali k rozvoji česko-kambodžských vztahů na politické, obchodní a kulturní úrovni. Podle Klause nyní nejsou příliš intenzivní. Král doufá, že jeho pobyt v české metropoli to pomůže změnit. Český prezident si náklonnosti asijského monarchy velmi váží a soudí, že je vhodné ji využít. "Je v zájmu České republiky, abychom rozvíjeli styky. Je unikátní věcí, že máme přítele v daleké Kambodži," uvedl Klaus, jenž rovněž ocenil královu znalost češtiny. "První král cizí země, který mluví česky - to je naprosto mimořádné," zdůraznil Klaus.

Topolánek a Tůma: ČR euro v roce 2010 zřejmě nepřijme

Česká republika zřejmě euro v roce 2010 nepřijme, vyplynulo z vyjádření guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy a premiéra Mirka Topolánka po jejich úterní schůzce. Podle Topolánka, který odmítl sdělit přesný termín přijetí eura, za odkladem stojí především špatný stav veřejných financí a neuskutečnění potřebných reforem výdajů státního rozpočtu. Již minulý týden odklad přijetí společné evropské měny kvůli stavu veřejných financí připustil ministr financí Vlastimil Tlustý. Zároveň vyloučil, že by Česká republika příští rok vstoupila do systému směnných kurzů ERM II, předstupně zavedení eura. To v úterý potvrdili Topolánek i Tůma. "Naše ambice přijmout euro zůstává stejně silná," uvedl Topolánek. Je potřeba ovšem podle něj provést reformy, jako například zvýšení mobility a pružnosti pracovního trhu, zreformovat výdaje státního rozpočtu. Cílem reforem je podle premiéra nejen plnit maastrichtská kritéria, ale založit i střednědobé pozitivní tendence vývoje ekonomiky. Nyní podle Topolánka ovšem neexistují žádné velké hrozby v tomto směru.

Kalaš si vybral nejbližší spolupracovníky mezi experty MŽP

Tři náměstky vyměnil ve svém týmu nový ministr životního prostředí Petr Kalaš. Nejbližší spolupracovníky si vybral na půdě úřadu. Náměstkyní pro politiku a ekonomii se stala Rut Bízková, legislativu a zahraničí bude řídit Jan Dusík a technickou ochranu životního prostředí svěřil Kalaš Karlu Bláhovi. Jako jediný z dosavadních náměstků zůstává ve funkci šéf ochrany přírody František Pojer. Se změnami seznámil v úterý Kalaš novináře. Uvedl, že cílem změn je prosazení nových priorit. Za nejproblematičtější oblast ochrany životního prostředí považuje Kalaš zhoršující se stav ovzduší a klimatu Země. Hlavní příčiny vidí v rostoucím znečištění způsobeném dopravou, lokálním topením a neefektivním zacházením s energií. Úřad by podle něho měl úzce spolupracovat s ostatními ministerstvy. Kalaš proto zřídil i expertní tým, který by měl přispět k vyšší kvalifikovanosti rozhodnutí jeho ministerstva.

Kuhnl: O žádném úplatku v kauze Unipetrol nevím

Bývalý ministr obrany a také někdejší člen prezidia Fondu národního majetku (FNM) Karel Kühnl tvrdí, že neví o žádné korupci provázející privatizaci petrochemického holdingu Unipetrol. V Praze v úterý v této věci vypovídal před polskými prokurátory vyšetřujícími okolnosti prodeje Unipetrolu polskému koncernu PKN Orlen. Kromě exministra obrany předstoupil v úterý před vyšetřovatele podle informací ČTK také bývalý místopředseda FNM Pavel Kuta. Kühnl po sto minut trvající výpovědi na policii novinářům řekl, že výslech byl korektní a vyšetřovatelé se ho ptali především na možnou korupci při privatizaci Unipetrolu. "Zajímá je proces privatizace Unipetrolu a činnost všech institucí, které v tom fungovaly, a také otázky spojené s možnou korupcí," uvedl exministr. Doplnil, že policie se neptala přímo na úplatky a jejich konkrétní výši, otázky byly spíše obecné. "Týkaly se toho, zda vím, nebo nevím o možnosti, že by někdo byl uplácen anebo byl nabízen úplatek v této souvislosti. Odpověděl jsem s tím, že nevím," konstatoval Kühnl. Dotazy mu prý kladl výlučně český vyšetřovatel.

Sporem o akcie TSH se bude zabývat hospodářská kriminálka

Sporem o akcie, který předcházel a možná i zapříčinil pondělní vraždu advokátky a náměstka havířovské primátorky a následnou sebevraždu bývalého ředitele Technických služeb Havířov (TSH), se budou zabývat policejní specialisté zaměřeni na hospodářskou kriminalitu. ČTK to v úterý řekla mluvčí severomoravské policie. Karvinská policie se podle informací ČTK už případem jednou zabývala, ale odložila ho. V jednání obou stran neshledala trestný čin. "Kriminalisté odboru hospodářské kriminality budou prověřovat a zkoumat spor a ekonomické záležitosti, které mohly mít s vraždami bezprostřední souvislost," uvedla v úterý mluvčí severomoravské policie. Dodala, že motiv ještě nebyl s jistotou určen a policisté na jeho odhalení pracují. "Dosud nejsou vyloučeny majetkové ani osobní spory," dodala. Bývalý ředitel Pavel Slíva vedl s městem spor o cenu takzvaných prioritních akcií TSH, které vlastnil.

Mittal Steel Ostrava chce do tří let zeštíhlet o 3500 lidí

Největší domácí ocelářská společnost Mittal Steel Ostrava (MSO) plánuje další mohutné zeštíhlování. Během tří let chce ostravský hutní podnik snížit stavy o 3500 lidí a dostat se na počet 6300 zaměstnanců. Na tiskové konferenci během mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně to řekl personální ředitel Jiří Gwozdz. Součástí plánovaného snížení stavu zaměstnanců je letošní odchod 1300 lidí, který již firma oznámila dříve. Ostravský hutní podnik průběžně snižuje počty svých pracovníků od roku 2004. Podle Gwozdze bude firma díky propouštění životaschopnější a zvýší produktivitu. "Nyní je produktivita práce 300 tun na zaměstnance, v cílovém roce to bude 500 tun," dodal. Zatímco dosud odcházeli převážně pracovníci ve věku nad 50 let, nyní se záměr firmy dotkne mladších lidí. Před posledním snižováním počtu zaměstnanců v létě měla huť zhruba 8900 lidí a VYSOKÉ PECE Ostrava, které letos s mateřskou firmou fúzují, zaměstnávaly zhruba tisícovku lidí.

Vesecká: V Česku schází 88 státních zástupců, loni to bylo 130

V České republice schází na státních zastupitelstvích 88 žalobců, loni jich chybělo 130 z celkového předpokládaného počtu 1300. Nejvíce trápí jejich nedostatek Plzeň a Ústí nad Labem. Ministerstvo spravedlnosti sice již má peníze na přijetí žalobců, získat kvalitní odborníky na tato místa je ale náročné. ČTK to v úterý řekli ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká. Nedostatek žalobců trápí českou justici již několik let. Od nástupu Vesecké do funkce se ale situace pomalu zlepšuje. Počty se od loňského listopadu podařilo doplnit na státních zastupitelstvích v Praze a Ostravě.

Nejméně bod má přes 72.500 řidičů, 12 bodů má desítka řidičů

Více než 72.500 řidičů dostalo za chování na silnicích podle nového bodového systému alespoň jeden trestný bod. Maximálních 12 bodů, po jejichž dosažení přijde motorista o řidičské oprávnění, nasbíralo deset řidičů. Na úterní tiskové konferenci to uvedl Jan Kněžínek z odboru agend řidičů ministerstva dopravy. Kněžínek nechtěl hodnotit, zda je to o hodně či málo. Ministerstvo podporuje zvýšení trestné hranice na třeba až 18 bodů, jak navrhuje vláda. "Bodový systém by měl být výchovný, ale je trochu represivní," řekl Stanislav Huml z Expertního ústavu silniční a městské dopravy, který se podílel na návrzích ministerstva. Podle odborníků i policistů má bodový systém na současnou situaci na silnicích zásadní vliv. Podle statistik policie letos v srpnu zemřelo na českých silnicích nejméně lidí za posledních 36 let. Za oba prázdninové měsíce zemřelo o 74 lidí méně než loni. Snížil se také počet všech automobilových nehod. Na druhou stranu se podle policie ve srovnání s počátkem prázdnin již snížila ukázněnost řidičů. Poslední víkend byl na silnicích tragický. V sobotu a v neděli zemřelo při dopravních nehodách celkem 16 lidí, nejvíce od červencového zavedení nového silničního zákona a bodového systému.

Na bezohlednost řidičů upozornil závod maminek s kočárky

Na bezohlednost řidičů, kteří parkují i na chodnících a přechodech, i na nedostatek bezbariérových nájezdů v úterý dopoledne na pražských Vinohradech upozornili účastníci symbolického závodu tří desítek maminek s dětskými kočárky. Spolu s nimi se happeningu "Před přechodem na přechodu nikdo nesmí stát" zúčastnilo i několik vozíčkářů a cvičitelů slepeckých psů. Závod se konal v rámci Evropského týdne mobility. "Chodit po pražských ulicích s jakýmkoli handicapem je složité a životu nebezpečné. Kočárek je v Praze také handicap, protože se s ním těžko operuje na chodníku i na přechodech," řekla ČTK Petra Lukešová z pořádajícího občanského sdružení Pražské matky.

ZS: Hrubá zemědělská produkce bude letos na historickém minimu

Hrubá zemědělská produkce (HZP) ve stálých cenách v Česku letos podle odhadů Zemědělského svazu ČR spadne na historické minimum - zhruba 66 miliard korun, loni to bylo 7,6 miliardy více. Problémem je zvláště rychlý pokles živočišné produkce, řekl v úterý na zasedání ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku předseda svazu Mirslav Jirovský. Ve třicátých letech patřila ČR k nejvyspělejším zm Evropy, v roce 1989 byla HZP 109 miliard korun a v době vzniku ČR, 93, dosáhla 83 miliard. Rozměr zemědělství se zmenšuje i po vstupu do EU, shrnul. "Zatímco rostlinná produkce od vzniku ČR poklesne asi o deset procent,vočišná o téměř 30 procent," upozornil. U živočišné výroby je rychlejšční sestup ve stálých cenách. Loni to bylo meziročně o miliardu, letos proti roku 2005 to bude o téměř pět miliard korun. Podíl zemědělství na HDP má Česko le svazu nižší, než je průměr zemí EU.

Zastupitelství obžalovalo choť uprchlého Krejčíře z podílnictví

Žalobce v úterý poslal k soudu případ manželky uprchlého miliardáře Radovana Krejčíře. Kateřina Krejčířová je stíhána od loňského července, původní obvinění z praní manželových špinavých peněz bylo před časem změněno na trestný čin podílnictví. Obžaloba z podílnictví byla předána Okresnímu soudu pro Prahu - západ, řekl ČTK státní zástupce Ondřej Šmelhaus. Policie nejdřív Krejčířovou vinila z toho, že umožnila manželovi zastřít pochybný původ jeho peněz a nákupem a dalšími investicemi do rozsáhlé nemovitosti v Černošicích u Prahy prý několik let legalizovala výnosy z manželovy trestné činnosti.

NS omilostnil pracovníka ochranky, který zastřelil zloděje

Nejvyšší soud (NS) v úterý omilostnil někdejšího pracovníka bezpečnostní služby Karla Sochora, který ve službě zastřelil údajně zloděje, a obecné soudy jej poslaly do vězení. Podle NS jednal v sebeobraně, zloděj na něj házel kamení a cihly. Městský soud v Praze Sochora odsoudil na sedm let za vraždu, vrchní soud mu trest o dva roky zmírnil a čin překvalifikoval na těžké ublížení na zdraví. Oba soudy tvrdily, že obrana byla nepřiměřená. Po úterním rozsudku zůstane muž, který měl zatím přerušený trest, definitivně na svobodě. "To, že obrana musí být intenzivnější než útok, je naprosto zřejmé," řekl v úterý předseda senátu Eduard Teschler. Zákon zapovídá pouze hrubě nepřiměřenou obranu. Pomyslnou mez Sochor podle NS nepřekročil, protože mu hrozila vážná zranění a neměl jinou možnost obrany.

Česko-rakouská Škola Komenského ve Vídni se rozrůstá

Český živel z Vídně ještě zdaleka nevymizel. Vídeňská Škola Komenského, na níž se vyučuje v češtině, musela dokonce řešit problémy s kapacitou. V úterý byla slavnostně otevřena nově zrekonstruovaná budova, do níž se přestěhovala gymnaziální část instituce. Český velvyslanec v Rakousku Rudolf Jindrák při této příležitosti škole předal knihy věnované českým ministerstvem kultury. Školní knihovna díky daru získala 150 přírůstků, hlavně od Bohumila Hrabala, Arnošta Lustiga, Vladislava Fukse, Václava Havla nebo Květy Legátové. Soukromou školu, kterou vlastní vídeňský Český spolek Komenský a na níž působí i čeští a slovenští učitelé, navštěvuje v současnosti na 400 žáků a studentů, řekla ČTK její ředitelka Helena Huberová. Mateřská školka Komenského čítá kolem 80 dětí, na obecnou školu chodí 130 žáků a druhý stupeň navštěvují téměř dvě stovky studentů. K těm patří i 80 gymnazistů, kteří se přestěhovali z nedostačující budovy na náměstí Sebastianplatz ve třetím vídeňském okrsku do nově otevřené budovy v nedaleké ulici Schützengasse. Pro první ročník tu letos museli otevřít hned dvě paralelní třídy.

Letošní Vesnicí roku se stala obec Liptál na Vsetínsku

Letošní Vesnicí roku se stala obec Liptál na Vsetínsku. Porota ji ocenila za plán rozvoje obce, folklor či spolupráci s dětmi a mládeží. Oznámili to v úterý pořadatelé soutěže. Vítězná obec dostává na své projekty milionový příspěvek z dotačního Programu obnovy venkova. Druhou příčku soutěže obsadila obec Střítež nad Ludinou na Přerovsku, na bronzový stupínek se dostala obec Heřmanice na Liberecku. Ke druhému místu v soutěži, která se letos konala podvanácté, se váže příspěvek 900.000 korun, odměna za třetí místo je jeno 100.000 korun menší. "Nejedná se ale pouze o finanční bonus, s nímž je také vítězství spjato, ale je to rovněž příležitost ukázat rozmanitost a pestrost života mimo město a zvýšit prestiž i význam venkova," uvedl ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič (ODS).

V Dolní Bělé chtějí mít hrob vynálezce raketových motorů Očenáška

Obyvatelé Dolní Bělé na Plzeňsku usilují o přenesení hrobu vynálezce raketových motorů Ludvíka Očenáška (1872 až 1949) z pražských Olšan do obce. Rádi by tam vybudovali i jeho pamětní síň. Očenášek chodil v Dolní Bělé koncem 19. století do školy. ČTK to v úterý řekl starosta obce Tomáš Křiklán. "Očenášek byl osobností světového významu. Je škoda, že toho lidé o něm tak málo vědí. Škola, do níž chodil, byla v budově dnešního obecního úřadu," uvedl starosta. Obec se před časem dověděla, že hrobu konstruktéra na pražském hřbitově hrozí zánik.

Církev na Hradě vystaví věci z pokladu a depozitářů

Katolická církev uvažuje ve Svatovítském chrámu o zřízení náhrobku sv. Vojtěcha a o úpravách liturgického prostoru. Chtěla by také v budoucnu na Hradě vystavit vzácné předměty z katedrálního pokladu a ze svých depozitářů. "Expozice - a ještě nevíme, jak by se jmenovala - by mohla být umístěna ve spolupráci se Správou Pražského hradu třeba v některém z objektů vedle Vikárky, které nám také byly vráceny," řekl ČTK generální vikář pražského arcibiskupství Michael Slavík. Vystavit chce církev trvale nejen něco ze svatovítského pokladu, ale také umělecké předměty z farností, uskladněné kvůli masivnímu vykrádání kostelů po roce 1990 v depozitářích. Veřejnosti jsou proto po léta nepřístupné. Arcidiecézní muzeum je v Česku zatím jediné, a to od letošního roku v Olomouci.

Herci ND chtějí znát důvody odvolání svého ředitele

Členové činohry Národního divadla v úterý požádali ministra kultury Martina Štěpánka prostřednictvím otevřeného dopisu o zveřejnění výsledků auditu, na jejichž základě byl minulý týden s okamžitou platností odvolán z funkce ředitel první scény. Text dopisu poskytlo ČTK vedení činohry. Šéf ministerského odboru vnějších vztahů Martin Bezouška ČTK v podvečer řekl, že dopis na úřad ještě nedorazil. Vyjádří se k němu poté, co s ním bude ministr Štěpánek seznámen. Na úterním setkání ve Stavovském divadle herci kritizovali, že se ministr vyhýbá konkrétní argumentaci, takže není prokazatelné, na základě jakých pochybení ředitele odvolal. Nesouhlasí rovněž s ministrovým vyjádřením, že neví, proč by měl zprávu o auditu zveřejňovat, a že ho nic nevede k tomu, aby svůj krok obhajoval.

Národní divadlo Brno uvádí koktejl silných emocí Švéda Noréna

Českou premiéru hry Démoni švédského dramatika Larse Noréna připravuje Mahenova činohra Národního divadla v Brně. Čtveřice protagonistů rozehraje příběh charakterizovaný jako koktejl silných emocí poprvé 29. září na prknech scény Reduta. Hostujícím režisérem je André Hübner-Ochodlo, Němec působící v polských Sopotech. ČTK to v úterý řekla mluvčí divadla Šárka Motalová. Démoni z roku 1985 jsou prvním dílem trilogie, v níž Norén přezdívaný ve Švédsku "nový Strindberg" zkoumá partnerské vztahy. Dějištěm je moderní městský byt. "Hodili by se k němu nenucení lidé, šťastní lidé. Norén se ale u tohoto obrazu dlouho nezdrží. Už po několika replikách je jasné, že tady jednají lidé, kteří by potřebovali pomoc," uvedla Motalová. V hlavních rolích se představí Marika Procházková, Václav Vašák, Jana Štvrtecká a Martin Sláma.

Poslední hod v kariéře oštěpaře Železného měřil 82,19 metru

Do vzdálenosti 82,19 metru poslal v úterý Jan Železný oštěp při svém posledním závodě kariéry. Světový rekordman prožil na stadionu v Mladé Boleslavi, na místě, kde s atletikou začínal, soutěžní derniéru v exhibičním vystoupení společně s českými nadějemi. Rozloučit se přišly legendy tuzemské atletiky, soutěžili i mladí talentovaní závodníci. Nechyběla ani Barbora Špotáková, která se blýskla hodem dlouhým 65,03 metru. Železného trochu pobolívala Achillova šlacha, s níž laboroval před olympiádou v Sydney, a tak s největší pravděpodobností nakonec nepojede na nedělní závod do japonské Jokohamy, který měl být definitivně poslední v jeho dvacetileté kariéře mezi světovou špičkou. "Za čtyři dny zase závody, to bych asi nezvládl," přemítal Železný. Ve čtyřiceti letech předal při úterním závodu trojnásobný olympijský vítěz a mistr světa zkušenosti mimo jiné také dvanáctiletému Janu Kubešovi, synovi bývalého slavného koulaře. Ten hodil 39,60 metru. "Talenti musí jít za svým cílem. Jsou tady někteří šikovní a mají šanci si v budoucnosti sáhnout na medaili. Bára (Špotáková) je vynikající, medaile bude vozit hodně často," prohlásil Železný.

Zakopalová a Birnerová vypadly v Portoroži v prvním kole

Druhou českou tenistkou, která postoupila na turnaji v Portoroži do druhého kola, se po pondělním vítězství Ivety Benešové stala v úterý Zuzana Ondrášková. Po vyhraném prvním setu 7:6 jí před druhým tie-breakem vzdala Ruska Jekatěrina Byčkovová kvůli vyčerpání. Mezi vyřazené hráčky se naopak zařadila Kateřina Böhmová, jež podlehla Emmanuelle Gagliardiové ze Švýcarska 5:7 a 3:6.

Počasí

Ve středu bude polojasno, přechodně i oblačno, ojediněle přeháňky nebo občasný déšť. Ráno se ještě místy udrží mlhy. Teploty vystoupí na 18 až 22, na horách bude kolem 15 stupňů C.