Zprávy

Summit EU-Asie jedná o obchodu, klimatu, globalizaci a terorismu

V Helsinkách začal v neděli po poledni dvoudenní summit Evropa-Asie (ASEM), kterého se účastní představitelé 25 členských zemí EU a 13 asijských, přičemž Indie, Pákistán a Mongolsko byly právě na tomto summitu nově přijaty. Ekonomiky těchto 38 států představují dohromady 50 procent světové hospodářské síly. Českou delegaci vede premiér Mirek Topolánek. Hlavními tématy konference jsou ochrana ovzduší, vyřešení krize kolem uvolnění světového obchodu, globalizace a boj proti terorismu. Summity ASEM se konají každé dva roky, první se uskutečnil před deseti lety. Státy zastoupené na summitu se v neděli dohodly na společném dokumentu k problematice ochrany ovzduší. Uvádí se v něm, že účastníci chtějí při ochraně klimatu spolupracovat i po roce 2012, kdy skončí platnost takzvaného Kjótského protokolu, omezujícího vypouštění skleníkových plynů do ovzduší.

Česko na summitu reprezentuje premiér Mirek Topolánek, pro kterého je to v jeho funkci první příležitost představit se na evropské a mezinárodní úrovni. Podobné schůzky na vysoké úrovni jsou tradičně využívány i k neformálním, často bilaterálním rozhovorům o nejrůznějších otázkách i mimo hlavní témata. Topolánek se tak v neděli sešel se šéfy vlád Polska a Vietnamu Jaroslawem Kaczynským a Nguyen Tan Dungem a s finským tajemníkem pro Evropskou unii Jarim Luotem.

Paroubek očekává, že Topolánek bude kvůli svému podnikání obviněn

Předseda vlády a ODS Mirek Topolánek neustojí podle šéfa ČSSD Jiřího Paroubka kauzu svého podnikání ve firmě VAE. Paroubek v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce prohlásil, že očekává, že kvůli podezření z úvěrového podvodu policie Topolánka obviní. Již v sobotu ho vyzval k rezignaci. Premiér to ale považuje jen za předvolební strategii ČSSD a snahu strany odvrátit pozornost od vlastních kriminální činů. "Pokládám pana poslance Paroubka za nemocného člověka. Pokládám za naprosto skandální, že si osobuje pravomoci žalobce i soudce dohromady," reagoval v neděli na slova bývalého premiéra Topolánek, který byl o víkendu v Helsinkách na summitu EU-Asie. Do vyšetřování údajně nesplaceného úvěru společnosti VAE prý nezasahoval a zasahovat nehodlá. Sociální demokraté se podle něj pouze snaží vyhrotit situaci před blížícími se senátními volbami. "Pan Topolánek je skutečně ve vážném psychickém stavu. Ten jeho osobní život se mu rozpadl, já to chápu. Rozpadá se mu politický život, protože on už dneska pochopil, že nezíská tu podporu 101 poslanců pro důvěru své vlády. Pan Topolánek je na cestě do politického důchodu," řekl Paroubek. Na svoji obranu dodal, že se nepotvrdila ani jedna z informací, které měly Paroubka osobně a celou ČSSD poškodit v rámci takzvané Kubiceho zprávy.

Kalousek rezignoval na funkci předsedy poslanců KDU-ČSL

Bývalý předseda křesťanských demokratů Miroslav Kalousek v neděli rezignoval na funkci předsedy poslaneckého klubu. V prohlášení pro média uvedl, že personální vnitrostranická diskuse v KDU-ČSL již nemá žádnou skutečnou souvislost s povolebním vyjednáváním a že často jde o iracionální projevy osobních ambic a osobní nevraživosti bez ohledu na hodnotovou orientaci strany a její perspektivu na politické scéně. "Nechci tomuto stylu politikaření poskytovat svou osobou zástupné důvody a už vůbec nemám v úmyslu se ho účastnit," napsal Kalousek v prohlášení. Na pozici předsedy klubu a na další vnitrostranické funkce chce podporovat ty kandidáty, "pro které jsou prioritou programové cíle KDU-ČSL, a nikoli jejich vlastní osoba". Dodal, že veřejné obhajobě programových priorit KDU-ČSL bude i nadále věnovat veškerou energii. "K vnitrostranické situaci se již nemíním vyjadřovat," podotkl. Úřadující předseda strany Jan Kasal ČTK řekl, že do úterý poslanci KDU-ČSL šéfa klubu vyberou.

Vondra chce závazek vlády k realistické zahraniční politice

Ministr zahraničí Alexandr Vondra navrhuje, aby se nová vláda ve svém programovém prohlášení zavázala k "aktivní, realistické a praktické zahraniční politice", která bude respektovat geografickou a geopolitickou realitu České republiky. Velký důraz klade na roli země v Evropské unii. Jednotlivými kapitolami prohlášení se budou členové kabinetu Mirka Topolánka (ODS) zabývat ve středu. "Vláda přisuzuje značný význam přípravě českého předsednictví EU v roce 2009. Aby Česká republika mohla v maximální míře profitovat ze svého členství v Evropské unii, zasadíme se o co nejrychlejší ukončení všech přechodných období vůči novým členům a zajistíme efektivní, průhledné a smysluplné využívání finančních prostředků z fondů EU," stojí v jednom z bodů návrhu prohlášení, jehož nejdůležitější část poskytl ČTK tiskový odbor Černínského paláce.

ČSSD ochotna hovořit o radarové stanici, ne o raketové základně

Sociální demokraté jsou podle svého předsedy Jiřího Paroubka ochotni jednat o tom, že by na území Česka stála radarová stanice Spojených států. Myšlenka protiraketové základny USA je pro ně nepřijatelná. Pokud by ale měla na území ČR základna stát, tak by to mělo být v rámci obrany Evropy a hlavně po konzultacích s Ruskem. Paroubek v neděli to uvedl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Paroubek v pořadu diskutoval s ministrem zahraničních věcí Alexandrem Vondrou. Ministr prohlásil, že USA umístění takové základny uprostřed Evropy konzultuje hlavně s Ruskem. Dodal, že je jedno, jestli bude základna na území ČR nebo Polska, protože v každém případě bude chránit středoevropský prostor.

ČR vydává na politiku zaměstnanosti téměř nejméně peněz v EU

Česká republika vydává na politiku zaměstnanosti téměř nejméně finančních prostředků v Evropě. Za Českem se drží jen Estonsko, Litva, Lotyšsko a Slovensko. Na podporu vytváření nových pracovních míst či na podporu vzdělávacích kurzů pro nezaměstnané směřuje asi 0,5 procenta hrubého domácího produktu. Naproti tomu v nejštědřejším Dánsku je to až 4,5 procenta HDP, vyplývá ze statistik Eurostatu. Česko se však nevymyká jen výší celkové podpory. Zatímco ve většině členských států Evropské unie skončí většina peněz přímo u nezaměstnaných, v ČR je tomu jinak. Zhruba polovina prostředků putuje na podporu vytváření nových pracovních míst. Skončí tak většinou u zaměstnavatelů.

Langer: Z České pošty může být akciová společnost v lednu 2008

Česká pošta by podle ministra vnitra a informatiky Ivana Langera mohla být transformována na akciovou společnost k 1. lednu 2008. Vláda by poté měla rozhodnout, zda stát bude nadále stoprocentním vlastníkem České pošty, anebo bude tento podnik privatizován. Langer to v neděli řekl v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Česká pošta v současnosti zaměstnává přes 38.000 lidí v 3400 pobočkách a má roční tržby kolem 18 miliard korun. Zisk se loni pohyboval kolem 670 milionů. "Byl bych rád, kdyby se to zvládlo ( k datu 1. ledna 2008)," odpověděl v neděli Langer na dotaz moderátora, kdy by měla z České pošty vzniknout akciová společnost. Langer chce nyní zahájit transformační projekt České pošty, který připravilo ministerstvo informatiky.

Z azylového zařízení ve Velkých Přílepech uprchlo 30 lidí

Z azylového zařízení ve Velkých Přílepech u Prahy v sobotu večer uprchlo 30 žadatelů o azyl z Egypta. Tři z nich se podařilo dopadnout ještě v Přílepech, zbylých 27 je na útěku. ČTK to v neděli řekla mluvčí ministerstva vnitra Marie Masaříková. Jeden z azylantů je podle Masaříkové v nemocnici v pražském Motole se zraněním obličeje. Zranění utrpěl od svých krajanů, když se je snažil přesvědčit, aby zařízení neopouštěli, a zabránit jim v útěku. Ven se chtělo dostat na 70 běženců. Vytlačili zaměstnance do vycházkového prostoru, kde přelezli plot, řekl České televizi Tomáš Hajšman z odboru pro uprchlíky a integraci cizinců resortu vnitra. Podle svědků z Velkých Přílep čekaly na uprchlíky za oplocením taxíky. Podle dosavadních informací policie jde pravděpodobně o akci organizovanou některou převaděčskou skupinou, uvedla mluvčí. "My už jsme měli poznatky o tom, že to někdo organizuje vlastně už přímo v Egyptě," řekl v neděli České televizi exministr vnitra František Bublan. Převaděči podle něj organizovali pohyb běženců z Ruzyně do záchytného zařízení ve Velkých Přílepech a potom do Rakouska a Itálie.

Část Ústeckého kraje byla o víkendu opět bez autobusové dopravy

Některé oblasti Ústeckého kraje byly o víkendu opět bez autobusové dopravy. V sobotu, kdy v regionu začali jezdit noví dopravci, se problémy dotkly zejména obyvatel obcí v Českém středohoří a na Teplicku. Chaos v přepravě měla pomoci řešit i bezplatná telefonní linka, jejíž dva operátoři ale téměř nestíhali zvedat telefony a vyřizovat dotazy. Od pondělí by se ale autobusová doprava v kraji měla zlepšit. Výpadky autobusové dopravy jsou důsledkem krize, s níž se region potýká od začátku srpna. V pátek skončil s provozováním 2100 dotovaných spojů Dopravní podnik Ústeckého kraje (DPÚK), který měl s krajem dlouhodobé spory a v srpnu na čtyři dny zastavil dopravu. Krajskému úřadu se o víkendu podařilo uzavřít smlouvy s dopravci pro další oblast, takže od začátku týdne má zajištěnou dopravu pro deset z 15 oblastí. Od pondělí by se tedy situace mohla zlepšit, vyplývá ze sdělení mluvčí kraje Šárky Roudnické.

Od října budou muset dopravci kupovat auta plnící přísnější normy

Od října budou moci tuzemští silniční dopravci nakupovat jen nákladní auta plnící přísnější emisní normu Euro 4. Nové emisní limity znamenají vedle větší šetrnosti k životnímu prostředí i zdražení nákladních aut. Pořizovací cena jednoho vozu se tak zvýší o 5000 až 7000 eur, tedy až 200.000 korun, řekl ČTK generální tajemník sdružení Martin Špryňar. Norma povoluje o 90 procent méně sazí u dieselových motorů než 15 let stará Euro 1. Nové zpřísněné limity mohou splnit jen vozidla na vysoké technické úrovni, vybavená elektronickým řízením spalovacího procesu a systémy upravujícími složení výfukových plynů.

Verdikt, zda v Beskydech povolit hornickou činnost, se oddaluje

Rozhodnutí Českého báňského úřadu (ČBÚ) o tom, zda povolí či zamítne obnovení hornické činnosti v Beskydech, padne s největší pravděpodobností až za několik týdnů, možná i měsíců. Úřad totiž musí zpracovat desítky připomínek, a to především ze strany sdružení Naše Beskydy, které usiluje o zamítavé stanovisko. ČTK to řekl ředitel kanceláře ČBÚ Josef Suldovský. "Na začátku tohoto týdne skončila možnost podávat námitky, jen ze strany sdružení Naše Beskydy jich máme 50. Každou musíme pečlivě vyhodnotit, protože se jedná o velice choulostivou věc," uvedl Suldovský. Úřad má zaujmout stanovisko k průzkumné kilometrové ražbě v černouhelném dole Frenštát, který v neděli není funkční. Ražba, o kterou požádala společnost OKD, má prozkoumat přesný rozsah zásob uhlí a plynu. "Ze znalosti spisu víme, že se úředníci připravují rozhodnout ve prospěch těžařů. Nechceme, aby naše hory za pár let dopadly tak, jako to dnes vypadá na Ostravsku," sdělil předseda sdružení Naše Beskydy Stanislav Uruba.

V referendu o dopravě v Táboře hlasovalo jen 11 procent lidí

Referenda o dopravních problémech v Táboře se v sobotu zúčastnilo 11,21 procenta voličů. Pro platnost plebiscitu je ale nutné, aby hlasovala minimálně polovina oprávněných voličů. Výsledky dopadly jednoznačně, naprostá většina lidí se u všech šesti otázek vyslovila pro zklidnění dopravy ve městě, řekla ČTK navrhovatelka referenda Michaela Petrová ze sdružení Pro klidný Tábor. Referendum mělo hlavně odpovědět na otázku, jakou variantu rekonstrukce mostu přes nádraží Českých drah si obyvatelé Tábora přejí. Proti takzvané těžké variantě za 200 milionů korun, která umožní vjezd veškeré dopravě, se vyslovilo 73,15 procenta lidí. Naopak levnější opravu mostu za 80 milionů korun, který by sloužil jen chodcům, cyklistům a vozidlům záchranářů, chce 75,61 voličů, kteří se plebiscitu zúčastnili.

PayPal od čtvrtka zpřístupní plnou funkčnost účtů českým občanům

Americká společnost PayPal od čtvrtka zpřístupní plnou funkčnost svého platebního systému pro uživatele registrované v České republice, Polsku, Maďarsku a Thajsku. Změna se překvapivě netýká klientů ze Slovenska. PayPal se využívá především k úhradě zboží nakoupeného přes celosvětovou aukční síň eBay, díky nízkým poplatkům je ale možné jej použít i jako alternativu při většině zahraničních plateb. PayPal začal své služby v České republice nabízet loni, funkčnost systému ale byla omezena jen na zasílání plateb. Češi, kteří chtěli využívat eBay, přes něj tedy mohli pouze nakupovat. K prodeji bylo nutné zvolit některou z alternativních možností, pozice českého uživatele tím však byla v porovnání s jinými uživateli oslabena.

Průzkum: Čeští občané se bojí hlavně o své zdraví

Čeští občané se bojí hlavně o své zdraví a politickou stabilitu země. Zatímco na celém světě se vývoje svého zdraví podle průzkumu společnosti ACNielsen obává 18 procent občanů, Česko s 32 procenty drží světový primát. Také obavy o politickou stabilitu jsou v Česku výrazně vyšší, než činí celosvětový průměr. Strachuje se o ní pětina tuzemských občanů, v celosvětovém měřítku je to šest procent. Studie ACNielsen se zúčastnilo 21.780 občanů ze 40 zemí světa. "Důvody největších obav pro příštích šest měsíců se (v Česku) nezměnily. U českých respondentů je na prvním místě zdraví s 32 procenty, což je nejvíce na světě," řekla ČTK Barbora Bastlová ze společnosti ACNielsen, podle které se o zdraví hodně strachují také občanů v Maďarsku (29 procent) a pobaltských zemích (27 procent). Hodně Čechů se obává rovněž o ekonomickou situaci (16 procent) a zaměstnání (15 procent). Kriminalita je noční můrou pro pět procent českých občanů a terorismu či války se obává jedno procento obyvatel ČR.

Zámek Sychrov otevřel návštěvníkům i běžně nepřístupná místa

U příležitosti Dnů evropského dědictví otevřel Státní zámek Sychrov na Liberecku návštěvníkům i běžně nepřístupné komnaty druhého patra zámku, které procházejí rekonstrukcí nebo na opravu čekají. O víkendu si je prohlédlo 120 návštěvníků, kteří se museli dopředu objednat. Prohlídky ale budou pokračovat denně až do příští neděle. ČTK to v neděli řekl průvodce Vladimír Tregl. Kvůli bezpečnosti návštěvníků je třeba dodržovat přísný režim, proto se denně do druhého patra dostane jen šest skupin návštěvníků, vždy maximálně po deseti lidech. "Všechny skupiny o víkendu byly naplněny, ve všední dny je ale zájem menší, zatím jsme nemuseli nikoho odmítnout," poznamenal Tregl. Prohlídka podle něho trvá kolem 45 minut. Sychrovský zámek patří k nejnavštěvovanějším památkám Libereckého kraje. Původně barokní zámek postavený v letech 1690 až 1693 nechal do současné romantické novogotické podoby v letech 1847 až 1862 přestavět Kamil Josef Rohan.

Pálavské vinobraní navštívilo rekordních 11.000 lidí

Rekordních 11.000 návštěvníků přivítal o tomto víkendu Mikulov na Břeclavsku, v němž se konalo tradiční Pálavské vinobraní. Lákadlem nebyl jen košt vína a burčáku, ale i četná hudební vystoupení. Většina návštěvníků města si nenechala ujít sobotní historický průvod znázorňující krále Václava VI. s družinou a na něj navazující krojovaný průvod, v němž se představily folklorní soubory. "Letošní největší novinkou byly tři horkovzdušné balony létající nad městem. V budoucnu chceme v rámci vinobraní pořádat pravidelně i mezinárodní setkání balonářů," řekla ČTK Ludmila Marcinčáková z mikulovského kulturního domu. Letošní ročník vinobraní podle ní přilákal o tisíc lidí více než loňský.

Nadšenci putovali ve staré škodovce do Vladivostoku

Po téměř čtvrt roce putování se v neděli do Kyjova na Hodonínsku vrátili z expedice do Vladivostoku cestovatelé Petr Goldmann a Petr Vavříček. Cestu do nejvýchodnějšího cípu Ruska absolvovali v Myšákovi - 17 let staré Škodě 136 Rapid. Auto přes svůj vysoký věk nezklamalo. Vůz zvládl náročnou trasu bez větších potíží, řekl ČTK Goldmann. Při 12.900 kilometrů dlouhé cestě do Vladivostoku pouze upadly přední dveře, bylo nutné svařit výfuk a čistit karburátor. Všechny opravy zvládla dvojice cestovatelů bez cizí pomoci. Nejtěžším úsekem byla 1600 kilometrů dlouhá trasa podél řeky Amur mezi městy Čita a Bělogorsk. "Pořádná silnice tam není. Je to jen ujezděná cesta plná výmolů, kamení a louží. V této části putování jsme měli o Myšáka opravdu strach," doplnil cestovatel.

V České republice přineslo počasí houbařské žně

Současné houbařské žně nepřinesly bohaté úlovky pouze milovníkům hub, ale i mykologům. Odborníci totiž v posledních dnech narazili na Přerovsku a v jeho okolí na ojedinělé houby, z nichž mnohé jsou kriticky ohrožené. Podle mykologů může za četné vzácné úlovky nynější počasí. "Letos je dobrý rok na rarity. Narazili jsme například na ryzce citrónového či slizečku chlupatou, která se zde našla vůbec poprvé a je kriticky ohrožená. Objevili jsme také velice vzácného hřiba rubínového, korálovce jedlového a kotrče němcového," řekl v neděli ČTK přerovský mykolog Jiří Polčák. Podle odborníků je však letošní houbařská sezona bohatá nejen na unikátní úlovky a množství jedlých hub, ale bohužel také na houby jedovaté, na které již mnozí lidé doplatili.

Dabérské ceny získali v Přelouči Libor Hruška a Dana Syslová

Cenu Františka Filipovského za nejlepší mužský a ženský herecký výkon v dabingu v uplynulém roce získali v neděli v Přelouči na Pardubicku herci Libor Hruška a Dana Syslová. Prestižní ocenění se udělovalo v rodišti herce Františka Filipovského již podvanácté. Libor Hruška propůjčil svůj hlas pianistovi Rayi Charlesovi ve filmu Ray, kterého v originále hrál Jamie Fox. Dana Syslová si odnesla cenu za ztvárnění postavy inspektorky Jane Tennisonové, kterou v televizním seriálu Hlavní podezřelý ztvárnila Helen Mirrenová.

Rozhlasoví symfonikové otevřou v pondělí 80. sezonu

Beethovenův Trojkoncert a Prokofjevova baletní suita Romeo a Julie zazní v pondělí v pražském Rudolfinu a v přímém rozhlasovém a internetovém přenosu při slavnostním koncertu, jímž Symfonický orchestr Českého rozhlasu (SOČR) otevře osmdesátou sezonu. Dopoledne se uskuteční veřejná generální zkouška. Vstup do sezony připomene 80 let od založení prvního hudebního tělesa Radiojournalu. "Z původně malého tělesa se díky vůdčím uměleckým osobnostem, které stály v šéfdirigentské pozici, stal orchestr, který si vydobyl pevné místo v československém a následně i českém hudebním životě a zejména v průběhu posledních dvou dekád se stal častým hostem předních koncertních pódií ve světě," řekl ČTK ředitel rozhlasových symfoniků Jan Simon. Orchestr byl tehdy, na podzim roku 1926, podle něj založen za účelem hudebních produkcí v rámci vysílání Československého rozhlasu. Uměleckou úroveň tělesa soustavně pozvedaly osobnosti jako Otakar Jeremiáš, Václav Talich, Karel Ančerl, Alois Klíma, Jaroslav Krombholz a v posledních 21 letech Vladimír Válek.

May Simon zhlédl v neděli v Rokoku svou hru Návod na přežití

Jako dojemnou, inteligentní, bystrou a vtipnou přivítala v roce 1992 newyorská kritika černou komedii Maya Simona Návod na přežití. Její české premiéry se v neděli v pražském divadle Rokoko tento americký dramatik a scenárista osobně zúčastnil. "Do Česka jsem nepřijel poprvé, před několika lety jsem tu byl několik týdnů a rád se sem opět vrátil. Má hra je o přátelství, inspirovala mě k ní moje matka, když jí bylo 82 let - teď je jí sto a lituje, že nemohla přijet se mnou," řekl Simon novinářům. Inscenaci hry pro dvě herečky nastudoval režisér Jiří Trnka s Janou Drbohlavovou a Květou Fialovou. Hra je křehkým příběhem dvou stárnoucích dam, které náhoda svede dohromady. Jejich rozdílné naturely, životní zkušenosti i rozdílné choroby je dostávají do řady nepřehledných situací více či méně komických.

Čtvrtý liberecký Kalmanach představí poprvé i německé autory

Díla německých autorů představí poprvé velký sborník prací spisovatelů, badatelů, překladatelů a výtvarníků s názvem Kalmanach 2006/2007, který už počtvrté vydává Kruh autorů Liberecka (KAL). Prezentovat se v něm budou práce deseti spisovatelů a výtvarníků ze Saska, řekl v neděli ČTK předseda Kruhu autorů Liberecka Luboš Příhoda. "Zatímco jsme se v minulosti zaměřovali hlavně na chápání a vysvětlování historie na tomto území a jeho odkazu pro dnešní dny, nový sborník přináší zásadní změny," uvedl Příhoda. V budoucnu se chce KAL soustředit na současnou tvorbu umělců celého Euroregionu Nisa. "Vycházíme přitom z faktu, že kultura byla na tomto území vždy přeshraniční a prolínaly se v ní české i německé prvky," dodal. Po německých autorech by se podle něho v příštím Kalmanachu měli představit autoři z polské části euroregionu.

Kiprotich a Kalovicsová vyhráli pražskou běžeckou Grand Prix

Wilson Kebenei Kiprotich a Maďarka Aniko Kalovicsová vyhráli nedělní mezinárodní běžecký závod Grand Prix v centru Prahy. Vítězný Keňan proběhl cílem závodu na 10 kilometrů v času 28:05 sekundy a porazil krajana Geoffreyho Kipngena. Třetí byl Ukrajinec Sergej Lebeď. Vítěz se na nejvyšší stupínek při Grand Prix vrátil po roce, v sezoně 2004 navíc běžel čas 27:37 minuty. V neděli však překonal o dvě sekundy oficiální traťový rekord Haile Gebrselassieho z Etiopie, neboť před dvěma roky pořadatelé špatně vytyčili trať, která byla zhruba o padesát metrů kratší. "Moc jsem to nečekal, protože jsem ani málem neběžel," prohlásil po závodu vítěz, který se teprve nedávno zotavil z malárie, kterou prodělal. "Trať je tady ale velice pěkná, jsem rád, že se mi to podařilo," dodal Afričan. Mezi ženami se na poloviční trati seřadily za vítězkou Ida Nilssonová ze Švédska a Keňanka Alice Chelangatová. Nejlepší z českých běžkyň byla na šestém místě Petra Kamínková, mezi muži skončil sedmý Róbert Štefko.

Skokan Hájek byl i v druhém závodě GP v Hakubě třetí

Skokan na lyžích Antonín Hájek obsadil i v druhém závodě letní Grand Prix v Japonsku třetí místo. Devatenáctiletý reprezentant vystoupil na stupně vítězů v elitním letním seriálu podruhé v kariéře, stejně jako v sobotu i v neděli v Hakubě vyhrál Fin Janne Happonen. Zatímco o jeho triumfu nebylo pochyb, stříbrný Andreas Küttel ze Švýcarska porazil Hájka jen o necelé čtyři body. Další český skokan Jan Mazoch skončil čtrnáctý. Happonen vyhrál s drtivým náskokem, když v obou kolech dolétl nejdál, v prvním dokonce jako jediný překonal hranici 130 metrů (132,5). Hájkovi se tentokrát obzvlášť povedlo druhé kolo, do kterého vstupoval z devátého místa. Skokem do vzdálenosti 123 metrů si jako jeden z mála oproti prvnímu kolu polepšil a dál skočil jen Happonen.

iDnes: Trenér Prieložný končí u českých volejbalistů

Česká volejbalová reprezentace mužů bude mít znovu nového trenéra, protože u týmu podle serveru iDnes.cz končí po devíti měsících Igor Prieložný. Po prohrané baráži s Německem o postup na mistrovství Evropy údajně vyzval slovenského kouče k ukončení smlouvy předseda svazu Antonín Lébl, Prieložný hodlá rezignovat sám. Reprezentanti v sobotu ve Svitavách neodvrátili hrozbu absence na ME konaném příští rok v Rusku a po prohře 2:3 se museli smířit s tím, že po 17 letech budou na evropském šampionátu chybět. Prieložný měl smlouvu až do olympijských her 2008 v Pekingu a za dva měsíce měl tým vést na mistrovství světa v Japonsku. Po sobotním utkání však za ním přišel Lébl s návrhem na ukončení smlouvy. "Předal mi ho písemně, musel to mít připravené už před zápasem," řekl překvapený Prieložný. "Řekl jsem mu, že bezprostředně po utkání se k tomu vyjadřovat nebudu, ale s hráči jsem se už rozloučil. Cestou domů jsem se rozhodl definitivně, sám navrhnu rezignaci," dodal.

Počasí

V pondělí bude slunečno nebo skoro jasno. Nejvyšší denní teploty vystoupí na 21 až 25 stupňů Celsia.