Zprávy

Komise EU prý nepočítá s novými zeměmi do Schengenu v roce 2007

Evropská komise nepočítá s tím, že by Česko, Slovensko a ostatní noví členové Evropské unie mohli být přijati do schengenského prostoru volného pohybu osob v říjnu 2007, jak se plánovalo, ale asi o rok později. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na zprávu, kterou EK připravila pro vlády "pětadvacítky". Dodržet harmonogram neumožní podle komise technické a legislativní problémy s dobudováním nové ústřední policejní databáze, které je podmínkou pro otevření hranic Schengenu. Nová databáze bude nejspíš až v červnu 2008, přičemž přijetí 10 nových členů do schengenského prostoru potrvá do října 2008, uvedli autoři zprávy.

Ministři vnitra šesti středoevropských zemí se koncem července na setkání v Rakousku shodli na tom, že přijetí nových členských zemí EU do Schengenu chtějí v roce 2007. Odmítli tak předchozí snahy některých zemí včetně hostitelské přijetí odložit s poukazem na údajné technické problémy. Ve stejném duchu se vyjádřili začátkem týdne ministři zahraničí Visegrádu (ČR, Slovensko, Polsko a Maďarsko).

Paroubek: Topolánek by měl kvůli vyšetřování firmy VAE rezignovat

Předseda ČSSD a expremiér Jiří Paroubek nepřímo vyzval předsedu vlády Mirka Topolánka (ODS) k rezignaci kvůli podezření, že se dopustil úvěrového podvodu ve firmě VAE. "To je prostě flagrantní kriminální čin. Já myslím, že pan Topolánek, pokud se zachová jako muž, by měl rychle odstoupit," řekl Paroubek v projevu k členům Ústředního výkonného výboru ČSSD na jejich sobotním zasedání. Předseda vlády Mirek Topolánek na tiskové konferenci na výzvu k rezignaci přímo nereagoval. Prohlásil, že to není poprvé, co se představitelé ČSSD pokusili zneužít kontakty v policii k politickému útoku na své soupeře. "Metoda byla a je vždy stejná. Nejprve vyrobit udání, pak je prostřednictvím svých lidí začít prošetřovat a následně zneužít k politickému útoku," řekl premiér před odletem do Finska. Dodal, že s podobnými výpady Paroubek přichází vždy před volbami. "Za silnými slovy Jiřího Paroubka cítím strach. Strach, že již nadále nebude možné krýt vlastní zločiny a kriminalizovat soupeře," uvedl Topolánek s tím, že osobně i za vládu garantuje, že vyšetřování policistů nebude nikdo manipulovat a ani jim v něm překážet.

Paroubek zveřejnil materiál, který ho měl údajně diskreditovat

Předseda ČSSD Jiří Paroubek v sobotu zveřejnil materiál, který ho měl spolu s ČSSD údajně diskreditovat. Materiál má podle něj sociální demokracii vykreslit jako zkorumpovanou stranu a jejího předsedu jako člověka, který je spojen s organizovaným zločinem. Paroubek k tomu řekl, že neví, zda nejde jen o provokaci. Diskreditační materiál podle něj může, ale také nemusí být pravdivý. Osobně se kloní k tomu, že je autentický, proto ho nechtěl podcenit, protože je to návod a struktura postupu. Materiál se rozhodl dát na internetové stránky ČSSD, aby ho všichni viděli, a aby tak už nebyl v příštích týdnech použitelný, řekl novinářům. Trestní oznámení však nepodá. Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) k tomu uvedl, že Paroubkova "hanlivá zpráva o ČSSD" je totéž jako pověstný kufřík někdejšího předsedy vlády a ČSSD Miloše Zemana. "Všichni víme, jak Zeman tehdy se svým kufříkem dopadl," sdělil ČTK Langer. Kauza "Zemanův kufřík" hýbala politickou scénou v roce 1997. Recidivista Miloš Deméter, který se vydával za agenta Bezpečnostní informační služby, předal tehdy Zemanovi třicetistránkový dokument o údajném špehování politiků. Rozsáhlé vyšetřování ale ukázalo, že to byl podvrh.

Paroubek: Neměl jsem politickou sílu zamezit úniku informací

Šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek přiznal, že jako premiér nebyl s to zamezit úniku informací z policejních útvarů. "Já jsem na ty věci vědomě rezignoval, já to řeknu otevřeně, protože jsem neměl politickou sílu to prosadit," řekl na sobotní tiskové konferenci. Kdyby prý byl nyní ministerským předsedou, tak by to prosadil, dodal. Paroubek tak reagoval na poznámku, že takzvaná Kubiceho zpráva není prvním únikem informací z policejních útvarů za vlády ČSSD. Šéf útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice předložil krátce před červnovými volbami sněmovnímu brannému výboru zprávu, v níž uvedl, že organizovaný zločin přerostl do státní správy a že někteří politici ČSSD se snaží zmařit vyšetřování některých kauz. Část informací unikla do médií. Zajímavé podle Paroubka je, že informace unikají vždy jednostranně, proti sociální demokracii. Nyní, na počátku volebního období, je podle Paroubka možné s únikem informací "něco dělat". Je možné vypátrat, odkud unikly, a viníci by měli odcházet. "Já jsem byl ministerským předsedou před volbami 13 měsíců. Jsou pravda problémy, do kterých jsem nechtěl jít a nemohl jít. Toto je jeden z nich," uvedl šéf nejsilnější opoziční strany.

Vláda projedná novelu jednacího řádu - zelení chtějí vlastní klub

Kabinet premiéra Mirka Topolánka se bude příští týden zabývat novelou jednacího řádu sněmovny, kterou vypracovala Strana zelených. Zelení chtějí změnit zákon tak, aby mohli mít ve sněmovně vlastní poslanecký klub. Podle současných pravidel je k ustavení klubu potřeba nejméně deseti poslanců; Strana zelených jich má ale jen šest. Schůze vlády bude ve středu 13. září. Zelení navrhují, aby poslanecký klub mohla ustavit každá strana, která se do sněmovny dostane, bez ohledu na to, kolik má v dolní komoře zástupců. Během volebního období by pak ale platila podmínka nejméně deseti poslanců, což by mělo zabránit účelovému štěpení frakcí. "Bereme všechny poslankyně a poslance jako rovnoprávné partnery a byli bychom velmi rádi, kdyby stejně tak brali nás. Aby umožnili Straně zelených ustavit vlastní politický klub tak, abychom mohli vstoupit do debaty tehdy, když je potřebné, abychom měli stejná práva," uvedl již dříve šéf zelených Martin Bursík. Ostatní strany se podle něj k návrhu zatím staví vstřícně a nechtějí zeleným v ustavení klubu bránit.

Zubaři doufají, že Julínek zruší Rathovu vyhlášku o smlouvách

Zubaři chtějí, aby ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) zrušil vyhlášku o rámcových smlouvách, již vydal jeho předchůdce David Rath (ČSSD). Novinářům to v sobotu řekl prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek. Někteří zubaři už podle této vyhlášky uzavřeli novou smlouvu, většina ale vyčkává. Pekárek řekl, že na schůzce 19. září požádá ministra, aby vydal novou vyhlášku, která nebude diktátem ministerstva, ale vyjde z jejich dohod se zdravotními pojišťovnami. "Striktně uplatňovaná (Rathova) vyhláška by vedla k tomu, že by část zubařů musela odejít ze systému zdravotního pojištění a pracovat bez smlouvy, tedy vyžadovat od pacientů platby v hotovosti," řekl Pekárek. Bez péče by tak zůstali pacienti, jejichž zubaři jsou v důchodovém věku, protože pro ně by bylo obtížné splnit ustanovení smlouvy pracovat pět dní v týdnu celkem 35 hodin. Ze zhruba 6500 zubařů se to týká asi tisícovky.

ČSSD žádá od Vondry aktivnější přístup k Centru proti vyháněním

Předseda ČSSD Jiří Paroubek a stínový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek v pátek kritizovali nového ministra zahraničí Alexandra Vondru za jeho údajně pasivní přístup k připravovanému berlínskému Centru proti vyháněním. Podle Paroubka by měl Vondra v této věci spolupracovat s Poláky. "To (centrum) není žádná vnitroněmecká záležitost. Čeští politici musí vystupovat aktivně," uvedl Paroubek. Dodal, že když se ještě jako premiér sešel s Angelou Merkelovou, dal německé kancléřce najevo, že rozvíjení sporného projektu centra není českým zájmem. "Stejně tak, jako to není polský zájem, a pan Vondra, já vím, že nemá tu zkušenost, ale musí v této věci velmi úzce a koordinovaně spolupracovat s Poláky," prohlásil Paroubek. Rovněž Zaorálek zdůraznil, že centrum není jen vnitroněmecká záležitost, navíc Vondrovi vyčetl, že opomíjí problematiku celé střední Evropy.

Královéhradečtí lidovci žádají možnost odvolání vedení strany

Krajský výbor KDU-ČSL Královéhradeckého kraje bude požadovat změnu stanov strany, aby mohlo být v případě potřeby bez prodlení odvoláno stranické vedení. ČTK to v sobotu sdělil mluvčí lidovců královéhradeckého regionu Tomáš Zdechovský. Ještě před prosincovým celostátním sjezdem KDU-ČSL by se mělo konat mimořádné zasedání krajské konference, které tento požadavek projedná. "V pátek rozhodl Královéhradecký krajský výbor KDU-ČSL, že 25. listopadu bude svolána do malého sálu Adalbertina mimořádná krajská konference. Ta by se měla zabývat další budoucností a modernizací strany," uvedl Zdechovský. Podle něj bude krajská konference požadovat na celostátním sjezdu KDU-ČSL změnu stanov tak, aby celostátní konference mohla v případech nutnosti odvolat celé stranické předsednictvo. "Je to revoluční krok, který by měl pomoci řešit krizové situace," řekl Zdechovský.

Čech odsouzen v USA na doživotí bez možnosti propuštění

Třiadvacetiletý Čech Martin Novotný byl v pátek v americkém Denveru ve státě Colorado odsouzen za vraždu své brazilské přítelkyně k trestu doživotního odnětí svobody bez možnosti propuštění. Oznámila to agentura AP. Dvanáctičlenná porota po šesti hodinách jednání shledala Novotného vinným ve všech bodech obžaloby, tedy z vraždy prvního stupně, loupeže prvního stupně i z vraždy se zvlášť přitěžujícími okolnostmi. Novotný vyjádřil v závěrečném slově nad svým činem hlubokou lítost, omluvil se a zároveň konstatoval, že jeho čin není možné ničím ospravedlnit. Soudce Morris Hoffman okamžitě po výroku poroty obviněného odsoudil na doživotí bez možnosti předčasného propuštění. Novotného obhájce Jay Grant oznámil, že se hodlá odvolat. Přesto uvedl, že jeho úloha v případu skončila. Rozsudek je totiž konečný a odvolací řízení u vyššího soudu by mělo pouze prověřit, zda nedošlo k procesní chybě.

Ředitel DPÚK rezignoval

Ředitel Dopravního podniku Ústeckého kraje (DPÚK) Pavel Knecht v pátek rezignoval na svou funkci. ČTK o tom informoval mluvčí firmy Marek Ženkl. Spor podniku a Ústeckého kraje byl v minulých týdnech příčinou krize v autobusové dopravě v regionu. "Představitelé Ústeckého kraje se v posledních dnech za pomoci převrácených výkladů práva dopouštějí porušování ústavních práv DPÚK a likvidují fungující zdravou společnost. Události jsou natolik závažné, že mně neumožňují dále plnit své povinnosti ředitele DPÚK," řekl Knecht. Knecht nyní bude zastávat funkci ředitele akciové společnosti Bus.com, která spravuje autobusová nádraží v majetku společnosti.

Neznámý ekolog protestoval v Ostravě na Dni horníků proti OKD

Neznámý ekolog v sobotu protestoval na Dni horníků v Ostravě proti zvažovaným aktivitám společnosti OKD v Beskydech. Nad hlavami návštěvníků létalo letadlo s nápisem "OKD, ruce pryč od Beskyd!!!". ČTK o tom informoval Stanislav Uruba, předseda sdružení Naše Beskydy, které se obává možného obnovení hornické činnosti na Dole Frenštát. "Není to naše akce, ale jsme rádi, že na tento boj s těžaři již nejsme sami," uvedl Uruba. Dodal, že sdružení se podařilo zjistit, že protest uspořádala soukromá osoba. Mluvčí OKD Věra Breiová řekla, že protest akci nikterak nenarušil. Podle mluvčí si totiž letadla všimlo jen minimum lidí, kteří ho považovali spíše za reklamu. "Lidé se tady věnují programu. Pokud někdo chtěl něčeho dosáhnout, minulo se to účinkem," doplnila Breiová.

Tisíce fandů letectví oslavilo výročí vojenské základny v Náměšti

Armádní elita, pamětníci, tisíce fandů letectví a vojenské historie se v sobotu sjeli na vojenské letiště v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku, aby si připomněli 50. výročí vzniku leteckých útvarů tamní posádky. Na ploše si mohli prohlédnout ruské nadzvukové letouny i české bitevníky, ale také stíhačky Gripen či F16. Podívat se mohli na palubu vrtulníků a prostudovat zabezpečující i raketovou techniku. Po tři hodiny sledovali také letecké ukázky včetně simulovaného útoku na letiště, výsadku či záchrany pilota. Pozvání na podvečerní setkání současných a bývalých příslušníků zdejších útvarů podle mluvčí základny Ludmily Formánkové přijalo na 600 vojáků. Přijeli i poslední žijící čeští letci britského Královského letectva (RAF) a jejich rodinní příslušníci.

Návrhář Josef Klír sklidil úspěch na newyorském Týdnu módy

Sexy, provokativní a dramatické modely představil v noci na sobotek v New Yorku mladý český návrhář Josef Klír. Jeho autorská přehlídka v hotelu Waldorf Astoria se konala v rámci newyorského Týdne módy, který byl zahájen v pátek a při němž nabízí osm desítek designérů z celého světa své pohledy na módní trendy pro jaro 2007. Klírův zaoceánský debut ocenil nabitý sál spontánním potleskem na otevřené scéně. Působivou róbu z hnědého šifonu pošívanou květy z kousků jemné kůže, která sklidila největší úspěch, si ihned po přehlídce zamluvila nadšená divačka z Las Vegas. "Taková situace se často nestává," připustil čtyřiatřicetiletý návrhář. "Lidé u nás mají zafixováno, že modely jsou pro ně nedosažitelné. Ale ona to není pravda," řekl ČTK. Šaty z jeho pražského ateliéru podle něho stojí 15.000 až 30.000 korun, originální přehlídkový kus, který poputuje do Las Vegas, vyjde asi na 40.000 korun.

Návštěvníkům se v ČR otevřely často nepřístupné památky

Méně známé či nepřístupné památky se v sobotu otevřely návštěvníkům v rámci Dnů evropského dědictví. Ty potrvají do 17. září a zpřístupní lidem ve třech stovkách obcí a měst více než tisíc památek. Jejich slavnostní zahájení se konalo v sobotu v Jičíně. Ministerstvo kultury při něm udělilo pěti osobnostem titul nositel tradic lidových řemesel. Organizátoři na něm také vyzvali ministry a politiky, aby už dál nesnižovali objem financí pro dotační památkové programy. V Pardubickém kraji nabídne prohlídky veřejnosti 16 měst a obcí. Loni jich přitom bylo ještě o pět více. "Letos jsme zpřísnili podmínky pro zařazení památek do Dnů evropského dědictví. Budou tam pouze ty, které během akce nabídnou nějaký nadstandard, ne ty běžně přístupné," řekl ČTK Petr Sedláček, předseda Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, které akci organizuje. Podle něj bylo podmínkou například snížené nebo volné vstupné či prohlídka prostor, kde se běžně neprovádí.

Divadlo Na zábradlí patří o víkendu drobným představením

Devět divadelních scén najednou se vešlo do pražského Divadla Na zábradlí, kde se v sobotu a v neděli koná festival Ohromné maličkosti. Všechny prostory divadla od sklepa až po krov zaplnili herci, performeři, muzikanti a tanečníci, kteří příchozím nabízeli divadlo, hudbu, tanec, loutky a různá další povyražení. Jedním z prvních představení byl koncert Petra Nikla a souboru Lakomé Barky tvořený ženami a dívkami z Klecan u Prahy. Výtvarník Nikl tradičně pojednal sám sebe jako umělecké dílo a předstoupil před několik desítek diváků v pozoruhodném převleku kombinujícím dámský oděv s maskou a roztodivnými rekvizitami. "K názvu přehlídky malých velkých produkcí nás inspirovala Chestertonova knížka, v níž upozorňuje, že některé věci, jevící se jako malé a zaprášené, mohou působit jako krásné a ohromné. Proto předvedeme větší počet projektů včetně interaktivních hračiček, které se, jak doufáme, budou návštěvníkům líbit," řekl dramaturg Karel Král. Podle něj se produkce budou odehrávat v šatnách, předním i zadním foyeru, dílně, Eliadově knihovně, zkušebně v podkroví, v hledišti i jevišti včetně dvora a kanceláří.

Mácal otevřel českou hudbou 111. sezonu České filharmonie

Šéfdirigent Zdeněk Mácal dirigoval v pátek večer v pražském Rudolfinu Českou filharmonii při zahajovacím večeru její 111. sezony. Při této koncertní Poctě české hudbě zazněly skladby Antonína Dvořáka a Josefa Suka. První abonentní koncerty se však uskuteční až počátkem října. V téměř vyprodané Dvořákově síni měl v pátek Mácal velký úspěch, a to zejména po uvedení hodinové hudební básně Pohádka léta od Josefa Suka. Dílo z počátku 20. století se hraje jen výjimečně. Orchestr chystá pro příští měsíce sedm desítek koncertů v Praze a bezmála 40 v zahraničí. Objeví se s ním mimo jiné slavní pianisté Lang Lang, Ivan Moravec a Garrick Ohlsson nebo dirigenti Charles Mackerras, Herbert Blomstedt, Zoltán Kocsis, Hugh Wolff, Ilan Volkov, Elijahu Inbal nebo John Nelson i bývalí šéfdirigenti Jiří Bělohlávek a Gerd Albrecht.

Páté výročí útoků z 11. září 2001 připomenou dva koncerty

Páté výročí od teroristických útoků na USA 11. září 2001, které následně ovlivnily životy miliony lidí na celé zeměkouli, připomenou v Praze mimo jiné dvě hudební akce. V neděli se koná v přímém rozhlasovém přenosu pietní koncert Pražské komorní filharmonie a v pondělí večer bude mít v Obecním domě premiéru monumentální multimediální projekt nazvaný Missa ecumenica. Jeho autory jsou skladatel Jaromír Vogel a Zdeňka Čechová, která stojí za režií, choreografií a vizualizací. Akci zamýšlejí jako vzpomínku na oběti útoku, při němž byly letadly s cestujícími zničeny dvě výškové budovy v centru New Yorku a který podobně směřoval i proti Washingtonu.

Skokan Hájek obsadil třetí místo v závodě Grand Prix v Hakubě

Skokan na lyžích Antonín Hájek napodobil týden starý úspěch krajana Romana Koudelky a obsadil třetí místo v sobotním závodě letní Grand Prix v japonské Hakubě. Devatenáctiletý Hájek vystoupil na stupně vítězů v elitním letním seriálu poprvé v kariéře. Závod vyhrál Fin Janne Happonen, druhý byl Wolfgang Loitzl z Rakouska.

Oštěpařka Špotáková vyhrála finále GP v českém rekordu 66,21

Oštěpařka Barbora Špotáková v sobotu vyhrála v novém českém rekordu Světové atletické finále ve Stuttgartu. Vicemistryně Evropy vylepšila vlastní maximum o devět centimetrů a její nový národní rekord má hodnotu 66,21 metru. Stejně jako při svých předchozích rekordních hodech jej pětadvacetiletá vrhačka dosáhla hned prvním pokusem. Za triumf, který se naposledy povedl před dvěma lety diskařce Věře Cechlové-Pospíšilové, získala vítěznou prémii 30.000 dolarů. Bývalá vícebojařka Špotáková změnila české historické tabulky už potřetí během sezony. Nejprve na červencovém mítinku v Helsinkách předčila dlouholetou českou jedničku Nikolu Brejchovou výkonem rovných 66 metrů. O dva týdny později kvalifikačním hodem do vzdálenosti 66,12 metru postoupila do finále mistrovství Evropy v Göteborgu, kde pak ale našla přemožitelku ve Steffi Neriusové.

Volejbalisté ztratili set s Německem a na ME budou chybět

Čeští volejbalisté se neprobojovali na mistrovství Evropy, které bude za rok hostit Rusko. V odvetě baráže s Německem ztratili v sobotu ve Svitavách druhý set a po prohře 0:3 před týdnem v Lipsku už nemohou postoupit. Na ME bude český tým chybět poprvé od roku 1989.

iDnes: Fotbalista Poborský má boreliózu, vrátí se v listopadu

Českobudějovický fotbalista Karel Poborský onemocněl lymskou boreliózou. Bývalou oporu národního týmu čeká léčení a rekonvalescence, do sestavy prvoligového nováčka by se mohl čtyřiatřicetiletý záložník vrátit v druhé polovině listopadu. Uvedl to server iDnes.cz. Poborský si v poslední době stěžoval na bolesti hlavy a kloubů. "Už asi čtrnáct dnů se necítil dobře. Podrobné vyšetření ukázalo, že má boreliózu," řekl trenér jihočeského klubu František Cipro. "Karel teď bude čtyři týdny brát antibiotika a v dalších čtyřech týdnech ho čeká rekonvalescence," dodal českobudějovický kouč. Přenašečem lymské boreliózy bývá nejčastěji klíště.

Počasí v neděli

Zítra čekáme jasno nebo skoro jasno. Teploty vystoupí maximálně na 20 až 24 stupňů, na horách bude kolem 17ti. Zafouká zpočátku slabý proměnlivý vítr, který se postupně změní na mírný jihovýchodní.