Zprávy

Země Visegrádské čtyřky chtějí mít větší společný rozpočet

Země Visegrádské čtyřky (V4) plánují dát více peněz do svého společného fondu. Dohodli se na tom v úterý ministři zahraničí Česka, Polska, Maďarska a Slovenska při setkání v Bratislavě. Formálně mají navýšení rozpočtu schválit premiéři států V4 v říjnu v Maďarsku. Nový rozpočet by měl činit pět milionů eur (140 milionů korun), letošní byl 3,34 milionu eur. "Pět milionů eur je určitě částka, s níž se už dá leccos podnikat a ze které lze podpořit množství projektů," řekl po jednání český ministr zahraničí Alexandr Vondra, jehož to byla první zahraniční cesta od pondělního nástupu do čela úřadu. Z visegrádského fondu chtějí země V4 financovat i stipendia pro studenty z Běloruska a dalších států. Ministři se také shodli na tom, že jejich země chtějí vstoupit do schengenské zóny v plánovaném termínu, tedy v říjnu 2007. Podle polské státní tajemnice ministerstva zahraničí Barbary Tuge-Erecinské by jiný termín nebyl přijatelný. Český ministr byl mírnější. "Budeme společně působit takovým směrem, abychom se pokusili toto datum dodržet anebo alespoň postupovat tak, aby vina za jakékoliv posuny nespočívala na bedrech našich čtyř zemí," řekl šéf české diplomacie.

Ministři kultury jednali v Krakově i o "visegrádské" televizi

Nápad vytvořit společný středoevropský televizní kanál se opět dostal na pořad jednání ministrů kultury zemí takzvané visegrádské čtyřky (V4), tedy České republiky, Slovenska, Maďarska a Polska. Na závěr dvoudenní schůzky v polském Krakově se účastníci shodli, že se k této myšlence znovu vrátí počátkem příštího roku. "Jednat o projektu společné televize V4 navrhl slovenský ministr. Konkrétnější návrhy by měl předložit na příští schůzce, která se uskuteční 11. až 12. ledna," řekla ČTK náměstkyně ministra kultury Petra Smolíková, která v Krakově vedla českou delegaci. Inspirací je zjevně francouzsko-německý televizní kanál Arte. Ale Smolíková předpokládá, že případný středoevropský projekt by nejspíše začal výměnou jednotlivých pořadů a programů.

Julínek chce vrátit důvěru lidí v ministerstvo a obnovit dialog

Vrátit důvěru veřejnosti v ministerstvo zdravotnictví a obnovit s ní dialog, nastartovat změny v resortu a opravit některé předpisy po Davidu Rathovi (ČSSD) si klade za úkol nový ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS), jehož v úterý odpoledne uvedl do funkce premiér Mirek Topolánek (ODS). Předseda vlády novinářům řekl, že nový šéf úřadu má jeho plnou důvěru. Topolánek očekává, že "do resortu vrátí řád, nejen do této budovy". Julínek uvedl, že chce, aby se úřad proměnil z "ministerstva strachu v ministerstvo důvěry". Naznačil, že na rozdíl od svého předchůdce, jemuž kritici vytýkali autoritativnost, chce o všech svých záměrech vést dialog s odbornou veřejností, s pacientskými skupinami i politiky. Jeho cílem je věcný dialog o problémech českého zdravotnictví, uvedl.

Pospíšil: Jednou z priorit je nový trestní zákoník

Jednou z priorit nového ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) je navrácení trestního zákoníku na půdu Poslanecké sněmovny. Zcela nová norma, která má nahradit nesčetněkrát novelizovaný trestní zákoník z padesátých let, má například zavést přísnější tresty za závažnou násilnou kriminalitu. Zároveň by Pospíšil chtěl dosáhnout rychlejších a kvalitnějších soudních verdiktů. "Chceme se potkat s odbornou veřejností a jednotlivé návrhy prodiskutovat a pak sestavíme nějaký akční plán, kde bude přesně a jasně naformulováno, které návrhy a v jakém časovém horizontu bude možné realizovat," řekl v úterý Pospíšil novinářům poté, co jej premiér Mirek Topolánek (ODS) uvedl do funkce. V nejbližších dvou týdnech si chce ministr nechat zpracovat analýzy nedávno přijatých norem a zhodnotit, nakolik byly úspěšné. Revizi tak podrobí například loňskou novelu občanského soudního řádu, jejímž cílem mělo být odstranění soudního ping-pongu, kdy si jednotlivé instance mezi sebou neustále přehazovaly kauzy. Prověřit chce také například účinnost reformy obchodních rejstříků.

Langer chce zrušit výběrové řízení na šéfa protikorupční policie

Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) na úterní schůzce vyzval policejního prezidenta Vladislava Husáka ke změně stylu práce dopravní policie a také k tomu, aby zrušil výběrové řízení na funkci ředitele Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality. Od dopravní policie Langer očekává důslednost a poctivost, parametry výběrového řízení na šéfa protikorupční služby zase podle ministra neodpovídají pravidlům nového služebního zákona. "Nemohu akceptovat skutečnost, že výběrové řízení bylo vypsáno tak, že se výrazným způsobem snížila kritéria pro vzdělání, které by mělo být vysokoškolské," řekl Langer ČTK. Podmínky vyhlášeného výběrového řízení podle něj umožňují, aby se o tuto funkci ucházel člověk s neukončeným, jen započatým vysokoškolským vzděláním. "Ministr to považuje za naprosto nepřijatelné. Nedokáže si představit, že by tak náročnou a zodpovědnou funkci mohl někdo vykonávat současně se studiem vysoké školy," informovala ČTK mluvčí ministerstva vnitra Marie Masaříková.

Vicenová chce zajistit maximální doplatek přímých podpor rolníkům

Maximální dorovnání farmářských přímých plateb a dostatek peněz na spolufinancování evropských fondů jsou podle nové ministryně Mileny Vicenové priority při tvorbě rozpočtu ministerstva zemědělství na příští rok. Vicenová to řekla novinářům poté, co ji premiér Mirek Topolánek uvedl do funkce. Podotkla ale, že úřad bude muset o posílení rozpočtu tvrdě bojovat, protože stav státního rozpočtu není radostný. Ministerstvo zemědělství zatím dostalo proti původnímu požadavku 28 miliard korun přiděleno na příští rok 13,4 miliardy s tím, že dalších 6,05 miliardy je pro resort vyčleněno ve všeobecné pokladní správě. Úřad požádal o navýšení rozpočtu o sedm miliard, jinak se prý nevyhne řadě škrtů. Návrh státního rozpočtu ale již nyní počítá se schodkem 88 miliard korun.

Říman uvažuje o zrušení tendru na prodej Aera Vodochody

Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman možná zruší v současnosti pokračující tendr na prodej Aera Vodochody. Rozhodnout by měly analýzy, které nechá vypracovat jak ministerstvo průmyslu a obchodu, tak například i ministerstvo obrany. ČTK to v úterý řekl ministr Říman při příležitosti svého uvedení do funkce premiérem Mirkem Topolánkem. "Obě varianty dalšího vývoje v Aeru jsou nyní otevřené. Pokud se objeví nové závažné skutečnosti, můžeme vyhlásit nový tendr nebo firmu restrukturalizovat a pak prodat jen její část," uvedl Říman. Ten již dříve prosazoval rozdělení Aera na vojenskou a nevojenskou část s tím, že stát by měl z bezpečnostních důvodů privatizovat pouze majetek nesouvisející s vojenskou výrobou.

Nový ministr kultury bude několik dnů hospitalizován

Nový ministr kultury Martin Štěpánek bude několik dnů hospitalizován. "Podstoupí plánovaný chirurgický zákrok, který si vyžádá několikadenní nepřítomnost v úřadě," řekla v úterý ČTK mluvčí ministerstva Ludmila Kadrnková. Na tom, že půjde načas do nemocnice, se podle ní Štěpánek domluvil s premiérem Mirkem Topolánkem již ve chvíli, kdy jej předseda vlády zval do svého kabinetu, doplnila mluvčí. Po dobu Štěpánkovy nepřítomnosti je řízením běžného chodu ministerstva pověřen první náměstek František Formánek.

ČSSD začíná život v opozici a věří v brzký návrat k moci

Sociální demokracie po osmi letech u moci začíná pracovat v opozici - místo skutečné vlády má stínový kabinet. V úterý se poprvé sešel v Lidovém domě. Předseda strany a stínový premiér Jiří Paroubek ale věří, že toto období nebude trvat dlouho a jeho strana se brzy do vládních křesel vrátí. ČSSD totiž nehodlá tolerovat vládu premiéra a šéfa ODS Mirka Topolánka ani jí jinak umožnit, aby získala důvěru Poslanecké sněmovny, o kterou chce požádat 4. října. Sociální demokraté jsou však podle stínového ministra financí Bohuslava Sobotky připraveni jednat s ODS o schválení státního rozpočtu a o přijetí zákonů, které ještě navrhl Paroubkův kabinet ve snaze snížit rozpočtový deficit.

ČSSD vyzvala ODS k jednání o rozpočtu na příští rok

ČSSD v úterý vyzvala ODS k jednání o konečné podobě vládního návrhu rozpočtu na příští rok. Sociální demokraté jsou prý také ochotni podpořit rychlé přijetí tří novel zákonů, které sněmovně předložila bývalá vláda Jiřího Paroubka a které umožní snížit výdaje a zvýšit příjmy rozpočtu. Uvádí to úterní prohlášení ČSSD, které ČTK poskytl mluvčí strany Zbyněk Rýpar. Vyjádření ODS ČTK shání. Sociálně demokratický exministr financí Bohuslav Sobotka navrhl rozpočet se schodkem 88 miliard korun. ODS ho však podrobila kritice s tím, že deficit uměle snižují účetní triky. Skutečný schodek podle občanských demokratů převyšuje 100 miliard korun. Nově jmenovaný ministr financí Vlastimil Tlustý (ODS) již dříve prohlásil, že se proto bude snažit rozpočet upravit tak, aby odpovídal skutečnosti. V rozpočtu na příští rok pokládá ČSSD za prioritu zejména zachování navrženého růstu platů o pět procent a důchodů o 500 korun. K dalším prioritám patří pokračování reformy vysokých škol, protipovodňová opatření a zajištění peněz na spolufinancování projektů ze zdrojů EU. ČSSD chce také udržet schodek rozpočtu pod 100 miliardami korun a schodek veřejných rozpočtů pod čtyřmi procenty hrubého domácího produktu. Trvá na udržení výdajů na rozvoj dopravy a bytové výstavby ve fondech dopravy a bydlení.

Strany navrhly poslance do výborů, o jejich šéfech budou jednat

Politické strany v úterý podaly své návrhy na rozdělení poslanců do sněmovních výborů. Schválit nominace a vybrat předsedy výborů by sněmovna měla příští týden. ČSSD má zájem o místo šéfa rozpočtového a dalších pěti klíčových výborů. Šest předsednických křesel by mělo připadnout také na ODS. Komunisté by mohli vést dva výbory, lidovci a zelení po jednom. Výbory jsou pro práci dolní komory klíčové. Jednotlivé předlohy poslanci podrobně posuzují právě v nich. Jejich ustavování se zdrželo kvůli nejasnostem kolem podoby nové vlády. Poslanci se musí nejprve do výborů rozdělit. Poté by se výbory měly sejít a vybrat ze svého středu předsedy. O těch pak bude hlasovat sněmovna jako celek.

Rozdělení poslanců do výborů sněmovna asi potvrdí příští úterý. ČSSD zřejmě bude muset po ustavení výborů opravit jednu chybu v nominaci. Do rozpočtového výboru totiž nominovala předsedu sněmovny Miloslava Vlčka. Podle jednacího řádu ale šéf sněmovny nemůže být členem žádného výboru kromě organizačního. Jeho místo v rozpočtovém výboru tak zřejmě zaujme šéf poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek. Předsednické křeslo v rozpočtovém výboru by sociální demokracie ráda získala pro někdejšího ministra financí Bohuslava Sobotku. Exministr vnitra František Bublan by podle sociálních demokratů mohl řídit výbor pro bezpečnost. Kromě toho by bývalá vládní strana chtěla vést jeden ze zahraničněpolitických výborů - tedy zahraniční, nebo pro evropské záležitosti. Vzhledem k tomu, že druhý jmenovaný by zřejmě mohl řídit zástupce Strany zelených, byl by to zahraniční výbor. Do jeho čela by ČSSD podle informací ČTK mohla nominovat Jana Hamáčka. Kdyby socialistům připadla předsednická křesla v sociálním výboru a ve zdravotnickém výboru, mohli by je obsadit bývalí ministři Zdeněk Škromach a David Rath.

Senátoři ODS navrhují omezit imunitu jen na projevy v parlamentu

Radikální zúžení imunity zákonodárců se rozhodli navrhnout senátoři ODS Jaroslav Kubera a Jiří Pospíšil. Imunita by se podle nich měla vztahovat jen na projevy a hlasování v obou komorách parlamentu. Návrhem jejich ústavní novely se bude Senát jako celek zabývat zřejmě na nadcházející schůzi asi koncem září. Kubera předpokládá, jak v úterý řekl ČTK, že horní komora tuto normu schválí. "Ta novela je velmi jednoduchá. Imunita se prakticky ruší," charakterizoval Kubera předlohu. Zrušení imunity by se mělo týkat i ústavních soudců, kteří mohou být nyní trestně stíháni jen se souhlasem Senátu. Podle Kubery jde o tvrdší variantu než návrh, který před sněmovními volbami schválili poslanci.

Ve středu nevyjedou v Ústeckém kraji autobusy, odbory stávkují

Ve středu možná nevyjedou v Ústeckém kraji autobusy, protože odboráři Dopravního podniku Ústeckého kraje (DPÚK) a ČSAD Česká Lípa chtějí od úterní půlnoci stávkovat. Vadí jim, že kraj si u ČSAD Česká Lípa objednal autobusové spoje jen do konce roku. Zaměstnanci se bojí, že přijdou o práci, sdělil ČTK předseda odborového svazu dopravy Jaroslav Dvořák. Pokud autobusy nevyjedou, poruší tím dopravní společnosti podle mluvčí krajského úřadu zákon. Školní spoje je připraven kraj zajistit. Pokud se kraj a dopravci dohodnou, jsou odboráři připraveni stávku okamžitě odvolat a zabezpečit pravidelnou dopravní obslužnost v plném rozsahu. V případě, že autobusy ve středu nevyjedou, poruší DPÚK podle mluvčí Ústeckého kraje Šárky Roudnické české i evropské zákony. "Platí vrchnostenské nařízení, jemuž se podnik musí podřídit. Vedení kraje pracuje na řešení situace, je však jasné, že DPÚK si bere jako rukojmí obyvatelé regionu. Školní spoje každopádně zajistíme," uvedla. Komunikaci podle ní brzdí i vedení ČSAD Česká Lípa, která by měla od 9. září zajišťovat drtivou většinu autobusových spojů v Ústeckém kraji. Odboráři o celé situaci jednali v pátek s ústeckým hejtmanem Jiřím Šulcem, ale bezvýsledně. V pondělí pak vyhlásili stávkovou pohotovost. Údajně hrozí, že pracovníci ČSAD Česká Lípa začnou již tento měsíc dostávat výpovědi kvůli nadbytečnosti. Odboráři proto navrhují, aby se celá situace vrátila před 1. únor 2006, kdy kraj vypověděl DPÚK smlouvu kvůli vysoké ceně za dopravu. Autobusoví dopravci by jezdili za ceny platné v té době a řešení situace by se odložilo do doby, než soudy rozhodnou o sporech kraje a obou firem.

Policie rozbila gang kuplířů, který vyvážel dívky za hranice

Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) rozbili při operaci Kerimo gang obchodníků se ženami, který operoval po celém Česku. Skupina byla napojena na kuplíře v Norsku a vývozem údajně víc než stovky českých či slovenských dívek vydělala desítky milionů korun. "Zadrželi jsme příslušníky čtyř romských rodin, kteří organizovali na celém našem území prostituci," řekla v úterý České televizi (ČT) mluvčí ÚOOZ Blanka Kosinová. Policisté kvůli organizování prostituce zatkli a obvinili celkem 16 lidí z těchto čtyř rodin, jeden z nich již pobýval ve vězení za jinou kriminalitu. Čelí obvinění z trestných činů obchodování s lidmi, kuplířství, zbavení osobní svobody, znásilnění a praní špinavých peněz, řekla ČTK Kosinová s tím, že osm lidí skončilo ve vazbě. Za některé z celkem 38 skutků hrozí stíhaným až 15 let vězení.

V ČR podle ČSSZ přibývá důchodců i plátců důchodového pojištění

V Česku nepřibývá jen důchodců, ale roste i počet lidí, kteří na penze přispívají. Ke konci července odvádělo důchodové pojištění zhruba 4,87 milionu osob a starobní penze pobíralo 1,99 milionu lidí. Před pěti lety pojistné hradilo 4,79 milionu plátců, důchod dostávalo 1,92 seniorů. ČTK to sdělila mluvčí České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) Štěpánka Filipová. Účet důchodového pojištění je již pár let v přebytku. Loni na konci roku činil devět miliard korun. Podle propočtů by systém mohl vydržet bez dluhů ještě asi 20 let. Nový ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) se v pondělí po svém jmenování do funkce ale zmínil o tom, že by se penzijní soustava mohla propadnout do deficitu již v příštím roce. Zatím není jasné, jaké budou v roce 2007 výdaje na důchody. Státní rozpočet ještě nebyl dokončen a schválen. Podle návrhu by se penze měly zvýšit v průměru o 500 korun, což představuje 16 miliard korun navíc.

LG.Philips Displays: Věřitelé odsouhlasili návrh na vyrovnání

Věřitelé továrny společnosti LG.Philips Displays Czech Republic v Hranicích na Přerovsku v pondělí schválili vyrovnání, které jim tento výrobce klasických televizních obrazovek navrhl. Novinářům to v úterý oznámilo vedení společnosti LG.Philips Displays, podle kterého 296 věřitelů přihlásilo pohledávky za 7,38 miliardy korun. LG Philips Displays chce věřitelům zaplatit 30 procent jejich přihlášených pohledávek. Stejný podíl z několikasetmilionových investičních pobídek dostane zpět i stát. LG.Philips Displays nyní hledá investora, který areál hranické továrny převezme. "Rozhodnutí věřitelů, kteří jednomyslně podpořili vyrovnání, je pro nás potvrzením, že námi navržená cesta řešení závazků společnosti byla správným krokem. Znamená největší možnou výtěžnost pro věřitele a zároveň umožňuje pokračování provozu a posléze i prodej firmy za chodu, kdy zůstávají zachována pracovní místa," uvedl generální ředitel LG.Philips Displays Czech Republic Phil Styles, podle kterého se mohlo do vyrovnání přihlásit 435 subjektů s celkovými pohledávkami 7,47 miliardy korun.

Od příštího roku by v Praze měla jezdit žlutá vozidla taxi

Vozidla taxislužby, která užívají stanoviště města Prahy, by od nového roku měla mít žlutou barvu a měla by být mladší osmi let. Zároveň by mělo jít o auta alespoň nižší střední třídy vybavená klimatizací. Po úterním jednání Rady města to řekl náměstek primátora Rudolf Blažek. Jednotná žlutá barva je podle Blažka důležitá proto, aby vozidla byla jasně rozpoznatelná v běžném provozu. Vyhláška nicméně připouští pět možných odstínů žluté podle mezinárodních standardů. Barva však musí být na celé ploše auta. Omezení na nižší střední třídu je podle něj proto, aby auta měla určitou úroveň bezpečnosti a technologie.

Nezvyklá propagace Památníku Lidice vyvolává rozporuplné ohlasy

Starosta Lidic na Kladensku Václav Zelenka je velmi pobouřen stránkou na internetu, která obsahuje hru Total burn-out of Lidice simulující vypálení středočeské obce německými nacisty v roce 1942. Muž, kterému byly v době tragédie čtyři roky a kterému život zachránil fakt, že byl díky světlým vlasům vybrán na převýchovu do německé rodiny, ji označil jako perverzní. Ředitel Památníku Lidice ale s vytvořením stránek o tragické historii obce souhlasil. "Přišel jsem v Lidicích o tátu, sestřenici, bratrance, dva strýce a babičku, která zemřela v Osvětimi, a teď z toho má být nějaká hra. To bych se mohl taky jednou dozvědět, že nacisté, kteří vypálili naši obec, byli vlastně velcí hrdinové," řekl v úterý ČTK Zelenka, který se do tehdejšího Československa vrátil jako poslední ze zavlečených dětí v květnu 1947. Ředitel Památníku Lidice Milouš Červencl v úterý ČTK sdělil, že s nápadem reklamní agentury McCann Erickson vytvořit zdarma stránku o Lidicích na internetu souhlasil. Podle něj je to jediný způsob, jak upoutat zájem mladých o návštěvu Památníku. "Je to kontroverzní, ale na dnešní mladé nic jiného neplatí. Na rozdíl od starší generace jsou jejich ohlasy na internetovou stránku pozitivní a určitě jim díky ní dochází, co se tehdy v Lidicích stalo," uvedl Červencl. Zatímco internetové stránky Památníku Lidice navštěvuje průměrně 200 zájemců denně, po medializaci celé kauzy v úterý dopoledne zaznamenali 3500 vstupů.

Český sběratel představí vzácnou československou známku

Český sběratel známek Ludvík Pytlíček plánuje za týden veřejnosti představit nejvzácnější československou známku. "Je známa pouze v jediném exempláři a byla vrácena v restituci z Poštovního muzea do soukromých rukou," řekl v úterý ČTK sběratel. Známka je u londýnské banky pojištěna na deset milionů korun. Víc o známce sběratel prozradit nechce, podrobnosti si schovává na její slavností prezentaci, která se uskuteční 12. září ve vinárně Monarch v Praze na Perštýně. Sběratel ze Semil vlastní jednu z nejlepších sbírek československých známek na světě. Získala řadu ocenění na mezinárodních výstavách. Dnes čítá kolem 5000 listů. Známky Pytlíček vystavoval například v Brazílii, USA, Japonsku a Rusku. Před dvěma lety si přivezl dvě zlaté medaile z prvního mistrovství světa ve filatelii v Singapuru. Jeho sbírku ocenily zahraniční pojišťovny na více než 100 milionů korun.

Správa Pražského hradu předala v úterý katedrálu svatého Víta církvi

Správa Pražského hradu v úterý předala katolické církvi katedrálu svatého Víta. Učinila tak na základě pravomocného rozhodnutí soudu. ČTK to oznámil mluvčí Hradu Petr Hájek s tím, že od středy již Správa Pražského hradu nenese odpovědnost za návštěvnický a pokladní provoz v katedrále. O tom, že katedrála svatého Víta s přilehlými nemovitostmi patří definitivně církvi, rozhodl pražský městský soud v polovině června. Pravomocný verdikt ve sporu státu a církve o vzácné nemovitosti padl po více než 13 letech. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových sice v srpnu oznámil, že proti rozhodnutí podá dovolání k Nejvyššímu soudu, to však nemá odkladný účinek.

Po Vlkovi odsoudila zábavní průmysl také Církev bratrská

K odsouzení zpěvačky Madonny představitelem českých katolíků kardinálem Miloslavem Vlkem se kritikou zábavního průmyslu přidali i zástupci Církve bratrské. Svými hrátkami s křížem podle nich tato interpretka dokazuje, že se ani nepokusila pochopit, co ukřižování znamená. Madonna vystoupí ve středu a ve čtvrtek v Praze. Blyštivý kříž, na němž se ve svém programu na pódiu nechává "ukřižovat", vzbuzuje v církevních kruzích rozpaky i v dalších zemích. "Rozhodně nemá odvahu urážet například proroka Muhameda v některém z muslimských států. Ví dobře, že by se z takového turné již nevrátila, nebo by musela prožít zbytek života schovaná v anonymitě jako známý spisovatel Satanských veršů Salman Rushdie," uvedla na adresu americké zpěvačky rada Církve bratrské ve svém vyjádření poskytnutém ČTK.

Den před svou pražskou premiérou přiletěla zpěvačka Madonna

S jednodenním předstihem před svým prvním vystoupením v Česku, které se uskuteční ve středu v pražské Sazka Areně, v úterý do metropole přiletěla americká zpěvačka Madonna. ČTK to potvrdila mluvčí pražské policie Eva Miklíková. Policisté podle ní zajišťovali bezpečnou přepravu zpěvačky do hotelu. Na starém ruzyňském letišti v úterý Madonnu nevítali žádní fanoušci, čekaly zde pouze pouze dvě desítky novinářů a fotografů, kteří chtěli ulovit její snímek. To se jim však nepodařilo - luxusní terénní auta i policejní doprovod přijely přímo na letištní plochu. Zpěvačka se v Praze zastavila během svého světového turné Confessions Tour; uspořádá zde dva koncerty. Pro velký zájem fanoušků, kteří za necelé dvě hodiny po začátku předprodeje na její českou premiéru vykoupili všechny lístky, totiž přidala další vystoupení ještě ve čtvrtek.

Jindřich Štreit oslavil šedesátiny jednodenní výstavou

Své šedesáté narozeniny, které připadadly právě na úterý, oslavil jednodenní výstavou dokumentarista a fotograf Jindřich Štreit. Konala se v úterý odpoledne několik hodin v pražské Galerii Zdeněk Sklenář na Smetanově nábřeží. Galerista Sklenář věren svému vytříbenému stylu, který uplatňuje při pořádání výstav, připravil instalaci několika Štreitových snímků. Každá z fotografií dokládající určitou část autorovy práce byla zblízka nasvícena, aby se ve dvou zšeřelých sálech mohli s jubilantem v klidu pobavit jeho přátelé a kolegové. Štreit proslul zejména černobílými fotografiemi se sociální tématikou. V srpnu 2003 cestoval po zakavkazských republikách Ingušsko, Čečensko a Severní Osetie. Během své návštěvy v uprchlických táborech a v dětských školkách nafotil kolem 180 filmů.

Ondřej Suchý pokřtil knihu o zpěvačce Ince Zemánkové

Inka Zemánková, hudební pojem 30. a 40. let minulého století, se vrací ke svým příznivcům prostřednictvím knižní novinky Ondřeje Suchého. Její biografii zmapoval scenárista, textař, karikaturista, rozhlasový moderátor i spisovatel v knize Inka Zemánková - Dívka k rytmu zrozená. Společně s Yvetou Simonovou, Stanislavem Procházkou a Ondřejem Havelkou ji v úterý odpoledne pokřtil v pražském Paláci knih Luxor. Inka Zemánková zemřela v květnu roku 2000. "Až teprve po čtvrt roce jsem se dozvěděl, že už mezi námi není," řekl na křtu autor knihy. "Dostala se mi do rukou část její pozůstalosti, což byly dvě bedny všeho možného, mezi čímž jsem našel také 41 stránek jejího rukopisu a dalších pamětí jí samotnou cenzurovaných," vysvětlil Suchý, jak přišel na nápad napsat knihu o Zemánkové. V pozůstalosti začal Suchý podle svých slov objevovat různé otázky a záhady z jejího tragického života. "Dokonce jsem se rozhodl, že v knize musí být uvedeno, že se na jejím osudu krutě podepsal Dušan Havlíček, tehdejší kat populárních osobností v 50. letech, který si dnes žije velice spokojeně," podotkl. Inka Zemánková, narozená 4. srpna 1925, byla první československá swingová zpěvačka, spolupracovala s R.A. Dvorským, Karlem Vlachem a řadou dalších významných hudebníků své doby.

Pražští symfonikové se chtějí víc věnovat mladému publiku

Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK se více zaměří na mladé posluchače. Vedle takzvaných výchovných koncertů pro školy přichází v nové sezoně rovněž s projektem několika komentovaných sobotních odpoledních koncertních programů pro rodiče a děti. Hráči nebudou na pódiu, ale při netradičním uspořádání hlediště Smetanovy síně usednou uprostřed sálu a posluchači bezprostředně kolem nich. Těleso má od září nového šéfdirigenta, českého exilového umělce Jiřího Kouta, a od jara také nového ředitele Ilju Šmída. "Jeho nástupem se vrátí soustavná práce. Jiří Kout je náročný, zvýší se profesionalita orchestru a jeho kvalita," řekl na úterní tiskové konferenci Šmíd. O Koutově předchůdci Serge Baudovi zároveň hovořil s uznáním.

Cenu Knižního klubu vyhrál katastrofický román z pera vědce

V jedenáctém ročníku literární soutěže Knižního klubu pro dosud nevydané dílo zvítězil profesor lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně Vojtěch Mornstein. Jeho kniha se jmenuje Gorazdův limit a nakladatel, který již knihu vydal, o ní mluví jako o "katastrofickém románu o dálničním kolapsu ve stylu Arthura Haileyho". Právě vydání knihy je kromě prémie 50.000 korun oceněním za vítězství v soutěži. Šestapadesátiletý Mornstein vedle vědeckých, popularizačních a pedagogických textů dosud publikoval satiricko-kritický "alternativní slovník" Utopený Archimedés (1999, upravené vydání 2003) a vědecko-fantastický román Hrozba z Heliosu (2000, ocenění v rámci soutěže Cena Karla Čapka), první díl tetralogie o osudech lidstva ve 23. století. Je aktivním členem Klubu skeptiků Sisyfos.

Počasí ve středu

Slunečno s odpoledními teplotami 23 až 27 stupňů, na horách kolem 20 st.C. Vát by měl slabý západní vítr.