Zprávy

Svoboda a Šimonovský oznámili rezignaci na stranické funkce

Cyril Svoboda a Milan Šimonovský dnes oznámili své rezignace na funkce místopředsedů KDU-ČSL. Během celostátní konference lidovců to ČTK potvrdili její dva účastníci. Ministři dosluhující vlády tak reagovali na napjatou situaci ve straně, kterou minulý týden vyvolalo jednání mezi ČSSD a šéfem lidovců Miroslavem Kalouskem o vládě podporované komunisty. Tento krok narazil na odpor členské základny, a Kalousek proto odstoupil z čela strany. Nyní se čeká, zda delegáti konference rovnou zvolí nové místopředsedy, anebo ponechají rozhodnutí na mimořádný sjezd. Mají také rozhodnout o tom, zda sjezd bude svolán co nejrychleji, tedy ještě v tomto roce, nebo zda se uskuteční až příští rok.

ODS zvažuje modely vlády, Topolánek vybírá ministry

Občanští demokraté zvažují různé varianty vlády, kterou v pátek jejich předseda Mirek Topolánek představí prezidentovi Václavu Klausovi. Topolánek hovoří o třech modelech dočasného kabinetu, který by příští rok dovedl zemi k předčasným volbám. Někteří lídři ODS úplně nevylučují ani možnost vzniku plnohodnotné vlády na celé volební období - ovšem za podmínky, že Jiří Paroubek odejde z čela ČSSD, a uvolní tím cestu ke kompromisní dohodě o politickém uspořádání. Další taktiku určí v úterý ráno grémium ODS, které vezme v úvahu i výsledek dnešního jednání celostátní konference KDU-ČSL. Topolánek mezitím jedná s lidmi, kteří by se v jeho týmu mohli stát ministry. Designovaný premiér chce vytvořit překlenovací vládu. Ve hře je podle Topolánka menšinová vláda ODS doplněná odborníky, plně politický kabinet se zastoupením všech demokratických stran, nebo vláda úřednická po vzoru někdejšího týmu Josefa Tošovského. Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová dnes ČTK řekla, že všechny tyto varianty jsou zatím rovnocenné. Soudí ale, že pokud by se v ČSSD objevilo "realistické křídlo", bylo by možné domluvit vládu na celé volební období - buď s lidovci a zelenými a podporou alespoň části ČSSD, nebo i s přímou účastí socialistů ve vládě.

Další jednání s partnery na politické scéně zahájí Topolánek v úterý, po zasedání celostátní konference KDU-ČSL a grémia ODS, uvedl Topolánkův tiskový tajemník Martin Schmarcz. "Mezitím pan předseda vede konzultace s možnými členy své vznikající vlády," uvedl. Po jmenování bude mít Topolánkova sestava třicet dnů na to, aby předstoupila před poslance se žádostí o vyslovení důvěry. Jeden z lídrů ODS odhadl, že důvěru sněmovny tato vláda asi nezíská, a bude tedy zemi řídit i bez důvěry poslanců. Tento politik doufá, že například po dvou měsících takového vládnutí by prezident využil své autority a přesvědčil Paroubka, aby i on přistoupil na předčasné volby. Velkou koalici se socialisty vyjednavač ODS odmítl. Nevyloučil ale, že nyní občanští demokraté do své vlády přizvou lidovce - zelení podle něj o účast v kabinetu nestojí.

Svoboda popřel, že by měl zájem stát v čele sněmovny

Ministr zahraničí a místopředseda KDU-ČSL Cyril Svoboda dnes důrazně popřel informace, podle nichž měl údajně zájem o křeslo šéfa Poslanecké sněmovny, a to výměnou za podporu tehdejšího lidoveckého předsedy Miroslava Kalouska v jednáních s ČSSD o nové vládě. Svoboda novinářům řekl, že jde o dobře načasovaný výmysl a cílenou pomluvu, která ho má znevěrohodnit a ovlivnit mínění členské základny KDU-ČSL před dnešním zasedáním celostátní konference strany. "Na mou čest prohlašuji, že jsem o žádnou funkci ve vládě ani ve vedení sněmovny neusiloval," řekl Svoboda na mimořádném brífinku v Černínském paláci. Dodal, že vedení KDU-ČSL mu nikdy funkci ve vládě ani ve vedení dolní komory nenabídlo. "A už vůbec ne výměnou za jakoukoliv podporu Miroslava Kalouska," prohlásil Svoboda, dlouholetý oponent bývalého předsedy lidovců. Informace o údajném zájmu Svobody stanout v čele sněmovny přineslo dnešní Právo s odvoláním na některé politiky ČSSD.

Rath pohrozil řediteli Fakultní nemocnice Brno odvoláním

Ministr zdravotnictví David Rath nařídil řediteli Fakultní nemocnice Brno Janu Burianovi, aby uklidnil veřejnost a uvedl na pravou míru varování České onkologické společnosti. Pokud se tak nestane, hrozí mu odvolání. Rath to dnes řekl ČTK. Onkologové minulý týden kritizovali ministerská pravidla pro financování léčby rakoviny. Rath poté poslal kontrolu do brněnské nemocnice, kde pracuje předseda onkologické společnosti Jiří Vorlíček. Vorlíček informoval veřejnost, že kvůli letošním ministerským úhradovým a lékovým vyhláškám nedostalo moderní léky několik set pacientů. Následná kontrola v nemocnici ale zjistila, že Vorlíčkova klinika stanovený finanční limit na léky ani nevyčerpala a zbytečně vrátila necelé dva miliony korun za první pololetí. Neprokázala, že by pacienti nebyli léčeni tak, jak stanovili lékaři. "Veřejnost očekává omluvu, protože ji profesor bezdůvodně vyděsil," řekl Rath.

MZ a pojišťovny: Peníze na léčbu rakoviny půjdou do 18 center

Peníze ze zdravotního pojištění na léčbu rakoviny by měly ve druhém pololetí směřovat především do 18 specializovaných onkologických center. Dnes se na tom dohodli představitelé ministerstva zdravotnictví s řediteli zdravotních pojišťoven. ČTK o tom informoval tiskový odbor ministerstva. Podle něj by odborníci na léčbu onkologických chorob měli mít ve druhém pololetí o deset až 15 procent peněz víc než ve stejném období loni. "Tato centra tak dostanou možnost ve větší míře léčit moderními onkologickými léky, a to i v kombinaci s ozařováním," uvedlo ministerstvo. Onkologové dosavadní financování léčby rakoviny minulý týden kritizovali. Podle předsedy České onkologické společnosti Jiřího Vorlíčka kvůli letošním ministerským úhradovým a lékovým vyhláškám nedostalo moderní účinné léky několik set pacientů. Rakovinu dosud léčí všech zhruba 200 nemocnic v Česku.

Podle advokáta obviněného policisty Jacques incident plánovala

Advokát obviněného policisty Tomáše Čermáka Jaroslav Janeček tvrdí, že poslankyně za Stranu zelených Kateřina Jacques svůj konflikt s Čermákem předem naplánovala. "Cílem promyšleného útoku bylo zviditelnit se před volbami," řekl Janeček ČTK. Právník prý má pro své tvrzení písemné důkazy, které získal od některých členů Strany zelených. "O ničem takovém nevím, a všechna obvinění, že jsem akci plánovala a připravovala, zásadně odmítám," řekla ČTK Jacques. Incident se odehrál při prvomájovém protestu proti demonstraci neonacistů v Praze. Vše tehdy skončilo konfliktem mezi policií a členy Strany zelených v čele s Jacques. Tehdejší ředitelka sekce lidských práv úřadu vlády Jacques uvedla, že ji policista bezdůvodně a brutálně napadl a zbil. Čermák byl následně propuštěn od policie a čelí obvinění ze tří trestných činů. Dokumenty zatím Janeček nechce zveřejnit. Nejdříve se prý chce osobně setkat s lidmi, kteří mu je poskytli.

Strážník, který byl na akci neonacistů, u policie skončil

Strážník, který který se zúčastnil nedělní demonstrace pravicových extremistů před izraelským velvyslanectvím, u pražské městské policie skončil. Ředitel strážníků Vladimír Kotrouš dnes odpoledne novinářům řekl, že s ním byl rozvázán pracovní poměr. "Po určité diskusi jsme došli k závěru, že ukončil svůj pracovní poměr," uvedl Kotrouš. Ještě dopoledne ČTK sdělil, že vedení policie se strážníkem zahájilo řízení o ukončení pracovního poměru a je otázka, kdy bude propuštěn. Tři desítky lidí protestovaly před velvyslanectvím proti politice Izraele na Blízkém východě. Většina účastníků u sebe měla nože, obušky a další zbraně, tři lidé dokonce plynové pistole. Policie zbraně zabavila a 26 demonstrantů včetně strážníka zadržela. Podle zasahujícího policisty byli všichni z organizace Národní odpor. Policie žádného z pravicových extremistů neobvinila.

Soud v kauze Kulínský ukončil dokazování, rozsudek padne v úterý

Senát Krajského soudu v Hradci Králové dnes odpoledne ukončil dokazování v případu bývalého sbormistra pěveckého sboru Bambini di Praga Bohumila Kulínského, kterého obžaloba viní z pohlavního zneužití dvojice sboristek. V úterý dopoledne před soudem zazní závěrečné řeči, lze očekávat vynesení rozsudku, řekla předsedkyně senátu Anna Bímová. Soud dnes s vyloučením veřejnosti vyslechl jednu z poškozených, u soudu vypovídaly také další sboristky či lékařka, která se účastnila soustředění sboru. "Nikdy jsem nebyla svědkem žádné nepatřičnosti, nikdy si také nikdo na nějaké nevhodné chování nestěžoval," řekla například lékařka Libuše Pospíšilová, která se účastnila soustředění sboru od roku 1991. Podobně vypovídala také jedna ze sboristek, která dnes uvedla, že neví o žádném podezřelém jednání Bohumila Kulínského vůči členkám sboru.

Kuš k soudu kvůli padělání lustračního osvědčení nepřišel

Proces s bývalým vysokým funkcionářem ČSSD Marianem Kušem, který podle obžaloby padělal své lustrační osvědčení, dnes nezačal. Kuš k jednání nepřišel. Omluvil se dovolenou v zahraničí. Soudkyně líčení přeložila na 18. října. "Poslal nám dopis, ve kterém omlouvá svou nepřítomnost kvůli zahraniční dovolené a žádá o jednání v nepřítomnosti," řekla soudkyně. Podotkla, že neví, zda si Kuš v zákonné lhůtě převzal obžalobu a předvolání. Připomněla, že problémy obžalovanému doručit soudní korespondenci se objevily už v přípravném řízení. "Poučte klienta, jinak víte, co bude následovat. První obeslaní, pak policie a nakonec vazba," řekla soudkyně důrazně právníkovi Kuše. Kuš dnes zaslal ČTK prohlášení, ve kterém píše, že není v jeho zájmu soudní líčení protahovat. Termín zaplacené dovolené v zahraničí prý ale už nemohl přesunout. "Navíc ve své omluvě žádám soud, aby přes mou neúčast ve věci jednal, zejména provedl veškeré důkazy a případně i rozhodl, když já osobně stejně ve věci vypovídat odmítám," uvedl Kuš.

BBC opět požádal radu o souhlas se změnou licenčních podmínek

BBC Radiocom opět požádal Radu pro rozhlasové a televizní vysílání o souhlas se změnou licenčních podmínek pro nynější podobu programu této stanice v České republice. O souhlas BBC Radiocom, která vlastní licenci pro vysílání v Česku, žádal již dříve v souvislosti se zrušením české redakce BBC, ale žádost Rada pro rozhlasové a televizní vysílání zamítla. Novou žádostí se bude rada zabývat na svém zasedání, které začíná v úterý, řekl ČTK předseda rady Václav Žák. Po zrušení české redakce BBC vysílá tato stanice od počátku roku program v jiné podobě. Aby vyhověla licenčním podmínkám požadující vysílání v češtině, od poloviny března nabízí i program zpravodajské stanice Rádio Česko patřící pod Český rozhlas. To se však radě nelíbí; podle ní má BBC v Česku vysílat své původní pořady, zatímco pořady Rádia Česko vysílané jako součást BBC v Česku považuje za převzaté - a k tomu BBC licence neopravňuje. "Upravili jsme žádost tak, aby lépe vyhovovala představě rady," řekl dnes ČTK jednatel BBC Radiocom Vít Kolář. To podle něj znamená mimo jiné to, že se do programu vrátily archivní pořady BBC z minulosti, které vznikaly přímo pro BBC, například jazykové kurzy. Zároveň se podle Koláře upraví status vysílání Rádia Česko.

Z uprchlických táborů u Frýdku-Místku a Prahy uprchlo 90 běženců

Devět desítek uprchlíků, kteří v České republice požádali o azyl, uteklo koncem minulého týdne z přijímacích středisek ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku a Velkých Přílepech u Prahy. Podle ministerstva vnitra se pravděpodobně jednalo o organizovaný útěk. Běženci se budou snažit dostat dál do zemí západní Evropy. "Většinou se jednalo o žadatele egyptské národnosti. Celkem se nám jich už 19 podařilo najít a vrátit zpět do přijímacích zařízení," řekla dnes ČTK Radka Kovářová z tiskového odboru ministerstva vnitra. Z Vyšních Lhot uprchlíci utekli v noci z pátku na sobotu. Dvaapadesát běženců využilo stavební práce, kvůli kterým byla vypnuta část monitorovacího systému. Kovářová dodala, že přibližně ve stejné době ve Velkých Přílepech, což je detašované pracoviště přijímacího střediska v pražské Ruzyni, selhal lidský faktor.

Novinky: Firma vyrábějící kabely přesune výrobu z Británie do ČR

Firma Dura Automotive Systems, která ve Velké Británii vyrábí kontrolní kabely k brzdám a parkovacím převodovkám, plánuje přesunout závod do České republiky. Dnes o tom informoval server novinky.cz s tím, že zaměstnanci závodu v sobotu odmítli vpustit do areálu továrny autobus s českými pracovníky, dokud s nimi vedení nezačne jednat o lepších podmínkách propouštění. Firma Dura Automotive Systems má sídlo v Michiganu v USA, po celém světě má v plánu v budoucnosti uzavřít až deset závodů. Ve Velké Británii má firma celkem tři závody, v ČR vlastní továrnu v Kopřivnici na severní Moravě a v Blatné v jižních Čechách. Britští zaměstnanci začali stávkovat v úterý poté, co společnost odmítla dát pracovníkům, kteří budou propuštěni, vyšší odstupné než jí stanovuje zákon. Firma plánuje uzavřít závod na konci roku a propustí 270 zaměstnanců. Důvodem pro uzavření továrny je podle společnosti velké konkurenční prostředí a vysoké náklady v automobilovém průmyslu.

Slabší úrodu hroznů může zachránit slunečné zářijové počasí

Letošní úroda hroznů bude kvůli jarnímu mrazivému počasí místy až o třetinu nižší než vloni. Pokud ale v září bude více svítit slunce než pršet, očekávají vinaři velmi dobrou kvalitu hroznů. Vínu pomohlo především velmi teplé počasí v první polovině prázdnin. Vyplývá to z dnešní ankety ČTK mezi vinohradníky. Dlouhotrvající zima a mrazíky během jarních měsíců zničily část úrody zejména u ranných odrůd, jako jsou Müller Thurgau nebo Modrý Portugal. "Na druhou stranu některým bílým vínům mráz pomůže, hrozny pak mají větší množství aromatických látek," řekl dnes ČTK výkonný ředitel společnosti Vinné sklepy Valtice David Šťastný.

Krátce po svých 91. narozeninách zemřel fotograf Jan Lukas

V New Yorku dnes ráno zemřel přední český fotograf nejstarší generace Jan Lukas, který 5. srpna oslavil své 91. narozeniny. ČTK to dnes řekla rodinná přítelkyně Kristina Taberyová. Lukas v USA žil od roku 1965, již déle než rok byl ze zdravotních důvodů upoután na lůžko. Jan Lukas se narodil v roce 1915 v Českých Budějovicích a fotografovat začal již jako dvanáctiletý. Svět zachycoval nejen dokumentačně a reportážně, ale i s originálním výtvarným citem. Tematická šíře jeho tvorby sahá od krajinářských fotografií přes reportáže až k portrétu. Ve 30. letech minulého století patřil s Karlem Hájkem a Václavem Jírů k zakládající generaci českých fotoreportérů. V roce 1946 Lukas vydal knihu Země a lidé, jeho kniha Moskva z roku 1963 byla zničena po intervenci sovětského velvyslance.

Americké občanství Lukas získal v roce 1971, tedy šest let po odchodu z vlasti. Tehdy začal pracovat na cyklu Ostrované, v němž dokumentoval život na Manhattanu, v Jeruzalémě, tehdejším Západním Berlíně či na Tchaj-wanu. V roce 1968 Lukas představil v New Yorku soubor Pražský deník 1938 - 1965, který patří k zásadním cyklům v kontextu české fotografie. Z jeho rozsáhlé tvorby se zachovala jen část, neboť jako člověk tajně opouštějící vlast propašoval do zahraničí jen něco ze své práce. Mnoho negativů vzniklých před rokem 1965 se ztratilo. Některé se sice po letech našly v Uměleckoprůmyslovém muzeu, největší část negativů z let 1930 - 1965 je však stále nezvěstná. Cyklus Lukasových velkoformátových fotografií z 60. a 70. let minulého století nazvaný New York - Pompeje je právě instalován v zahradách Pražského hradu jako doplněk divadelních Shakespearovských slavností; výstava potrvá do 10. září.

Brněnské nakladatelství vydalo knihu ženy, která zabila manžela

Vzpomínky ženy, která zabila svého manžela, vydalo pod titulem Svobodná, i když za mřížemi brněnské nakladatelství Jota. Autorka Kamila Velikovská, kterou brněnský krajský soud odsoudil na osm let do vězení, tvrdí, že manžel byl násilník a tyran. Knihu sepsala ve vazbě. ČTK o tom dnes informovala Zuzana Klimplová z Joty. Soud o vině ženy ze Zlína rozhodl letos v květnu. Manžela podle obžaloby zastřelila dvěma ranami do hlavy. Při odklízení těla do lesa u Vizovic a při odstraňování stop v domě jí pomáhalo pět lidí, kteří odešli od soudu s podmínkou. Polehčující okolností byl při rozhodování fakt, že zastřelený muž Velikovskou prokazatelně týral. Nyní žena na svobodě čeká na rozhodnutí odvolacího Vrchního soudu v Olomouci. "Kniha není určena jen obětem domácího násilí a už vůbec ne jenom ženám. Domácí násilí se může týkat i mužů. Rozhodně nepodávám žádný návod, jak situaci řešit," řekla dnes ČTK Velikovská, která je původní profesí zdravotní sestra a vzpomínky ve vazbě zapisovala do několika sešitů.

Na sympoziu v Dolních Kounicích ženy malovaly a muži psali básně

Výsledek svých uměleckých meditací ve zchátralém klášteře Rosa coeli v Dolních Kounicích na Brněnsku představí o nadcházejícím víkendu veřejnosti přes 20 výtvarnic a desítka básníků. Tvůrci se zúčastnili čtvrtého pokračování dolnokounického sympozia Zpřítomnění Bienále 2006. ČTK to řekla vedoucí výstavního oddělení Domu umění města Brna Jitka Vitásková. Kurátor sympozia Petr Veselý dal ve výtvarné sekci příležitost pouze ženám z Česka, Slovenska či USA. Rosa Coeli je totiž původně ženský klášter. Mužský prvek reprezentují básníci, kteří se nechali inspirovat místní atmosférou. Téma oslovilo například Jiřího Kuběnu nebo J. H. Krchovského. Bienále Zpřítomnění se v Kounicích koná od roku 1997, vzniklo z podnětu představitelů města. "Specifikem projektu je fakt, že jde o sympozium v podstatě nepobytové, které účastníkům umožňuje spíše individuální návštěvy prostor," uvedla Vitásková. Tvorba výtvarníků i básníků bude v klášteře vystavena od 1. do 3. září.

Před startem kvalifikace Brückner povolal také Lafatu z Jablonce

Jablonecký útočník David Lafata je druhým reprezentačním nováčkem, kterého trenér Karel Brückner nominoval na zahajovací zápasy kvalifikace o fotbalové mistrovství Evropy s Walesem a na Slovensku. Brückner to oznámil na dnešním srazu v Praze, už během dopoledne povolal záložníka Marka Matějovského z Mladé Boleslavi. Lafata upoutal Brücknerovu pozornost na startu letošní ligové sezony, v níž v úvodních pěti kolech nastřílel čtyři branky. Brückner se rozhodoval mezi pěticí adeptů, ale nakonec padla volba na čtyřiadvacetiletého Lafatu. "Je to hráč, který je trochu typologicky trochu odlišný od těch, které zatím v nominaci máme. A navíc kvalitní výkonnost prokazuje dlouhodoběji," uvedl Brückner na tiskové konferenci.

Počasí

V úterý bude proměnlivá, většinou velká oblačnost s občasným deštěm nebo přeháňkami, ojediněle bouřky. Teploty 13 až 17 st, na horách kolem 9 st.C. Čerstvý západní vítr v nárazech kolem 50 km za h.