Zprávy

Kalousek skončil, ve vládě opřené o KSČM lidovci nebudou

KDU-ČSL ukončila jednání s ČSSD o menšinové vládě. Miroslav Kalousek odchází z čela strany. Rezignaci oznámil po pátečním jednání širšího vedení KDU-ČSL, které rozhodlo o tom, že lidovci nebudou ve vládě, která by se jakkoli opírala o KSČM. Kalousek dodal, že poslancem zůstává. Prohlásil, že k rezignaci se rozhodl již poté, co ODS začala s ČSSD vyjednávat o menšinové vládě občanských demokratů doplněné o nestraníky. Cítil však povinnost ještě před svým odchodem vyjednat pro KDU-ČSL takový koncept, který by jí zajistil politickou budoucnost. Jeho návrhy ale v KDU-ČSL neuspěly a Kalousek odešel z čela strany již nyní.

Celostátní výbor KDU-ČSL se sešel poté, co Kalousek ve čtvrtek připustil menšinovou vlády KDU-ČSL a ČSSD, která by vznikla i díky toleranci komunistů. Ústupek vysvětlil tím, že tak brání dohodě ČSSD a ODS na změně volebního systému, která by omezila politickou pluralitu a poškodila menší strany. Dlouholetý hlasitý kritik spolupráce s KSČM Kalousek tím vyvolal bouři nevole ve vlastní straně. Křesťanští demokraté v některých regionech volají po odchodu celého předsednictva, kabinet opřený o KSČM odmítají.

"Já jsem se rozhodl (k rezignaci) poté, co Mirek Topolánek (předseda ODS) předložil koncept, kterému říkám velká koalice, nebo opoziční smlouva turbo, tedy koncept menšinové vlády s účastí takzvaných nestranických odborníků. Po tomto aktu jsem se rozhodl rezignovat na pozici předsedy KDU-ČSL prostě proto, že se zhroutil politický koncept, kterému jsem dlouhodobě věřil a ve kterém jsem spatřoval budoucnost české politické scény," uvedl. Otázkou prý bylo jen to, kdy rezignovat. Východiska pro KDU-ČSL v situaci "bipolarity politické scény", neboli směřování k systému dvou velkých stran, viděl ve dvou možných řešeních. Jedním z nich byl dlouhodobý středopravý volební blok po vzoru německé CDU/CSU. Kalousek zjevně hovořil o plánech založit na podobném principu spojenectví ODS a KDU-ČSL, o němž se před několika týdny opravdu spekulovalo. Diskuse v členské základně ale podle Kalouska ukázala, že tento koncept v KDU-ČSL neprosadí. Druhou možností pak byla právě debata s ČSSD o účasti v menšinové vládě, případně tolerované i komunisty. "Aby byla rozbita ona bipolarita (dvou velkých stran)," uvedl Kalousek. Dodal, že další řešení nezná, a proto uvolňuje místo v čele strany někomu, kdo východisko najde. "Já jsem pevně přesvědčen, že se mu to podaří," řekl.

Topolánek půjde s projektem vlády příští týden na Hrad

Předseda vlády Mirek Topolánek chce jít koncem příštího týdne s projektem vlády za prezidentem republiky. Topolánek na tiskové konferenci ale neuvedl, jak přesně bude vláda vypadat. Prohlásil jen, že to bude vláda s cílem přivést zemi k předčasným volbám a bránit nástupu komunistů k moci. Pokud Václav Klaus Topolánkem navržené ministry jmenuje, musí kabinet do 30 dnů požádat sněmovnu o důvěru. "Koncem příštího týdne předložím prezidentovi republiky návrh nové vlády ke jmenování," řekl na tiskové konferenci Topolánek. Ostatní charakteristiky vlády, dodal, vyplynou z dalších jednání příští týden. ODS vyjednávala tento týden s ČSSD o podpoře její menšinové vlády. Sociální demokraté ale ve čtvrtek jednání ukončili. Koaliční spolupráci nabídli lidovcům. Vláda ČSSD a KDU-ČSL by se ale musela ve sněmovně opírat o komunisty. Paroubek v pátek v rozhovoru pro rakouskou agenturu APA řekl, že nová vláda by nyní mohla vzniknout během jednoho týdne. "Když ČSSD i KDU-ČSL dokáží žít s tolerancí napříč spektrem politických stran - a ČSSD to dokáže - pak by měl týden na vyjednání koaliční smlouvy vystačit. Na dotaz po možné nestabilitě takové vládní koalice odpověděl, že by podpora šla přeci napříč politickým spektrem a netýkala se jen komunistů. Návrh ODS na sestavení vlády s dočasným mandátem uvítala Strana zelených. Její poslankyně Kateřina Jacques v pátek ČTK řekla, že občanskými demokraty sice osloveni nebyli, ale s principy vlády, o kterých v pátek Topolánek mluvil, souhlasí.

Paroubek: ČSSD vládu občanských demokratů nepodpoří

Sociální demokraté nepodpoří vládu ODS, kterou chce do konce příštího týdne navrhnout prezidentovi Václavu Klausovi předseda ODS Mirek Topolánek. Na tiskové konferenci po zasedání předsednictva ČSSD to oznámil předseda ČSSD Jiří Paroubek. K rezignaci předsedy KDU-ČSL Miroslava Kalouska uvedl, že jeho rozhodnutí jednat o menšinové vládě společně s ČSSD bylo odvážné a on ho oceňuje.

Havel: Povolební jednání oslabují důvěru veřejnosti v politiku

Dlouhé týdny trvající jednání o vládě oslabují podle bývalého prezidenta Václava Havla důvěru veřejnosti v politiku. Podle něj zřejmě budou nutné předčasné volby. Možná víc napoví výsledek podzimních voleb do třetiny Senátu a do zastupitelstev obcí, řekl Havel ČTK v Havlíčkově Brodě, kde se zúčastnil letní žurnalistické školy. Povolební jednání Havlovi připomínají děj jeho divadelní hry Spiklenci, kde se pět postav neustále domlouvá a vždy je někdo proti někomu jinému. "Nejsem ale pesimista, stát to přežije, i když to bude trvat ještě další měsíc, nebo šest týdnů," míní Havel. Ideu poměrného volebního systému s většinovými prvky považuje za nesmysl a podraz. "To je jako víno s prvky piva, nebo něco podobného. Já bych byl pro co nejpoměrnější systém v jedné z komor a co největšinovější v druhé, nebo rozdělit komory na polovinu. Tohle patlání, které nakonec preferuje jen dvě největší strany, ten systém uzavírá," řekl Havel. Přímé odpovědi na otázku, jakou vládu by upřednostňoval on, se Havel vyhnul.

Topolánková je připravena dostát závazkům manželky premiéra

Za předpokladu, že se podaří premiérovi a předsedovi ODS Mirku Topolánkovi sestavit vládu, je jeho žena Pavla připravena dostát závazkům manželky předsedy vlády. Topolánková to v pátek řekla na tiskové konferenci Politiky 21, za niž kandiduje do Senátu. "V této situaci moje kandidatura mi nebrání v tom, abych plnila veškeré povinnosti, které z toho úřadu (premiéra) pro mne vyplývají," uvedla Topolánková. Odpověděla tak na jedinou z mnoha otázek novinářů, které se jí pokoušeli po skončení konference položit, třebaže Politika 21 neposkytla po pro dotazování žádný prostor.

Ministerstvo plánuje kontrolu onkologií ve svých nemocnicích

Ministerstvo zdravotnictví plánuje hloubkovou kontrolu všech onkologických pracovišť v nemocnicích, které řídí. Prověřit se chystá postup léčby, smlouvy s pojišťovnami i vazby lékařů na farmaceutické firmy. Novinářům to řekl ministr zdravotnictví odstupující vlády David Rath (ČSSD). Onkologové financování léčby rakoviny tento týden kritizovali. Podle předsedy České onkologické společnosti Jiřího Vorlíčka kvůli letošním ministerským úhradovým a lékovým vyhláškám nedostalo moderní léky několik set pacientů. O nedostatku peněz na novou léčbu se zmínila i primářka onkologie pražské Thomayerovy nemocnice Jitka Abrahámová. Podle Ratha lékaři dostali v průměru o devět procent peněz víc než loni. Vorlíček, který patří k předním onkologům v ČR, působí ve Fakultní nemocnici Brno. Ministerstvo do ní den po vystoupení onkologů poslalo kontrolu, která měla podle Ratha "objektivizovat skutečný stav věci".

Veleba: Česko již není soběstačné v produkci většiny potravin

Česká republika není již podle Agrární komory soběstačná v produkci většiny potravin. Nejhorší situace je u ovoce a zeleniny, kde výroba nepokrývá ani polovinu tuzemské potřeby. Novinářům to v pátek v Českých Budějovicích řekl prezident Agrární komory ČR Jan Veleba. Důvodem je podle něj uvolnění trhů po vstupu Česka do EU, což s sebou přineslo zvyšující se dovoz potravin. Téměř obdobná situace je i u obilí. "Letos to dopadne tak, že to co se sklidí, bude přibližně odpovídat stavu potřeb České republiky. U chlebového obilí ale bude nedostatek v žitě, problémy budou s kvalitou pšenice. Bude chybět i 50 procent sladu pro pivovarnický průmysl," řekl Veleba. Velké rozdíly mezi domácí produkcí a spotřebou jsou kromě vepřového, drůbeže či vajec také u brambor, kde je Česko soběstačné pouze z 90 procent. Toto číslo se však podle představitelů komory sníží, neboť v letošním roce ubylo 6000 hektarů polí, na nichž zemědělci brambory pěstují. Ministr zemědělství Jana Mládek problémy se soběstačností za tak dramatické nepovažuje. Česko podle něj není samostatnou zemí, ale součástí jednotného evropského trhu. "Obecně v Evropě je poměrně velká nadprodukce potravin. Na druhou stranu ale není dobré, když máme deficit v agrárním obchodu a zahraniční obchod je v plusu," řekl České televizi Mládek.

Česko otevře v Soulu kancelář pro české a korejské podnikatele

Hospodářská komora ČR otevře v pondělí v jihokorejském Soulu svoji kancelář pro východní Asii. Pobočka bude pomáhat českým podnikatelům, kteří by chtěli exportovat, investovat nebo podnikat v Korejské republice a Japonsku, a zároveň bude seznamovat korejské a japonské podnikatele s obchodními a investičními příležitostmi v Česku, řekl v pátek ČTK prezident komory Jaromír Drábek. Podobná kancelář byla otevřena také v Ostravě a Praze. Otevření poboček souvisí podle komory se zájmem korejských firem investovat v Česku, který se zvýšil díky připravované stavbě automobilky Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku. Na investici společnosti Hyundai Motor zareagovaly ve zvýšené míře i české firmy, které chtějí s automobilkou spolupracovat na bázi subdodávek a také exportovat své zboží přímo do Korejské republiky, uvedl tajemník komory Vladimír Šiška.

RWE Transgas podal proti historicky nejvyšší pokutě rozklad

Společnost RWE Transgas podala rozklad vůči rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. ČTK o tom informoval mluvčí podniku Martin Chalupský. Podle něj právní experti firmy analyzovali rozhodnutí o zneužití dominantního postavení a v pátek společnost zaslala rozklad předsedovi antimonopolního úřadu Martinu Pecinovi. Důvody tohoto kroku mluvčí nesdělil. "O rozkladu bychom měli rozhodnout zhruba do dvou měsíců," reagoval Pecina. RWE Transgas dostala před dvěma týdny od ÚOHS pokutu 370 milionů korun za údajné zneužití dominantního postavení na českém trhu se zemním plynem. To je doposud nejvyšší pokuta pro jednu firmu v jednom správním řízení. Firma podle úřadu zneužila svého dominantního postavení ve třech případech. RWE Transgas údajně účtoval velkým odběratelům za zemní plyn stejné ceny jako domácnostem, distribuční firmy z jeho skupiny odebíraly plyn za zcela jiných podmínek než ostatní distributoři a regionálním distribučním firmám zakazovaly smlouvy uzavřené s RWE Transgas prodávat zemní plyn na jiném území, než na kterém působí. "Takové jednání lze označit za kartel o rozdělení trhu," uvedl Pecina.

ČTÚ: Plán přechodu k digitální TV bude nejpozději do konce roku

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) zpracuje finální podobu Technického plánu přechodu nejpozději do konce tohoto roku. ČTK to v pátek sdělil předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák. Plán přechodu je jakýmsi jízdním řádem digitalizace a stanoví přesný postup a termíny vypínání současného analogového zemského vysílání a nástupu jeho digitální podoby. Podle některých informací měl ČTÚ o přijetí finální podoby plánu rozhodnout právě v těchto dnech poté, co plán umístil na své webové stránky k veřejné diskusi. K plánu přišlo ČTÚ celkem 19 připomínek ze stran nynějších i nových vysílatelů, regionálních stanic, provozovatelů digitálních sítí a dalších firem.

Krajský soud zpřísnil tresty v případu známém jako rumová aféra

Krajský soud v Hradci Králové v pátek zpřísnil svůj rozsudek z loňského července, kdy v případu takzvané rumové aféry potrestal jen jednu z obžalovaných a dalších šest obžalovaných viny zprostil. Pražský vrchní soud jeho verdikt letos v květnu zrušil a vrátil případ k dalšímu projednání. Krajský soud v pátek šesti obžalovaným uložil podmíněné tresty v rozpětí od 1,5 roku do tří let. Jednoho z obžalovaných uznal vinným, trest mu ale neuložil. "Všichni obžalovaní si byli vědomi, že dojde k daňovým únikům tím, že alkohol bude prodán v tuzemsku," řekl předseda senátu Petr Mráka. Rozsudek není pravomocný, protože státní zástupce a jeden z obžalovaných si ponechali lhůtu na podání odvolání. Zbylých šest obžalovaných na vynesení rozsudku nepřišlo.

Zisk výrobce cigaret Philip Morris ČR klesl v pololetí o čtvrtinu

Výrobci cigaret Philip Morris ČR se v letošním prvním pololetí snížil konsolidovaný čistý zisk o čtvrtinu na 1,09 miliardy korun. Konsolidované tržby klesly meziročně o 16,5 procenta na 4,79 miliardy korun. Výsledky podle firmy ovlivnilo osmiprocentní snížení celkového odbytu a také přechod kuřáků k levnějším značkám, jejichž podíl na prodeji stoupl. Hospodaření Philip Morris je horší, než odhadovali analytici. V průměru se očekával pokles tržeb i čistého zisku zhruba o desetinu. Akcie firmy na pražské burze reagovaly na výsledky oslabením o sedm procent. "Všechny úrovně výsledovky jsou výrazně horší, než čekal trh, a meziročně znamenají velký pokles," uvedla společnost Atlantik FT. Podle jejího analytika Milan Vaníčka se zejména nepředpokládal tak velký pokles tržeb na tuzemském trhu.

Zástupci Rakouska v pátek převzali opravené historické židle

Soubor historických židlí, které kdysi patřily do vybavení císařských zámků a dlouhá léta byly v České republice, v pátek převzali zástupci rakouské vlády na brněnském hradě Veveří. Opravený nábytek se vrátí na zámky Schönbrunn a Hofburg. Některé kusy budou určeny na výstavu ve Vídni, protože jsou příliš cenné, řekla v pátek novinářům vedoucí sekce turismu a historických objektů rakouského ministerstva hospodářství a práce Elisabeth Udolf-Stroblová. Více než 300 kusů nábytku skončilo před koncem druhé světové války na zámku v Uherčicích u Znojma, kde postupně chátral. Z celkového množství se podařilo zachránit 229 kusů převážně pseudorokokového nábytku, který byl potažen červeným dvorním damaškem. Některé kusy byly po šedesátiletém uskladnění v ČR velmi zničené, řekl Martin Sivera z Národního památkového ústavu v Brně, který na práce dohlížel. Na opravu a transport mobiliáře vyčlenila vláda 6,5 milionu korun.

Vilja byla zapsána do obchodního rejstříku jako majitel CET 21

Společnost Vilja byla po několika letech sporů zapsána do obchodního rejstříku jako většinový majitel firmy CET 21, která vlastní licenci na vysílání Novy. Stoprocentním majitelem Vilji je CME Media Investments, která patří pod Central European Media Enterprices (CME). CME je tak nyní jediným majitelem CET 21. V obchodním rejstříku tak již není uveden jako většinový majitel s podílem ve výši 60 procent současný europoslanec a dřívější generální ředitel Novy Vladimír Železný, ani další menšinoví majitelé Josef Alan, Peter Hunčík, Vlastimil Venclík, PPF (Cyprus) Limited a Česká spořitelna. Podle obchodního rejstříku má Vilja podíl 54,575 procenta. Dalších 16,67 procenta je připsáno CME Media Enterprises, která tento podíl získala od jednoho ze zakladatelů televize Petera Kršáka. Firma za tento podíl zaplatila Kršákovi podle smlouvy 1,2 miliardy korun. "Tímto jsou spory o vlastnictví CET 21 vyřešeny a neexistují žádné sporné či nejasné podíly v CET 21. Důležitý je také fakt, že to, co je v současné době zapsáno v obchodním rejstříku, odpovídá skutečnému stavu," řekl ČTK generální ředitel Novy a jeden z jednatelů CET 21 Petr Dvořák.

Soudní znalec byl zproštěn obžaloby za nepravdivý posudek

Soudní znalec Pavel Tautermann byl v pátek u Obvodního soudu pro Prahu 4 zproštěn obžaloby, podle níž poskytl nepravdivý znalecký posudek v případu vraždy novorozence. Verdikt není pravomocný, státní zástupce si totiž nechal lhůtu na rozmyšlenou, zda se odvolá. Jde zřejmě o první případ, kdy byl znalec v Česku kvůli posudku trestně stíhán. Osmasedmdesátiletý Tautermann byl obžalován, že vědomě vypracoval nepravdivý znalecký posudek, podle nějž byla Lucie Rokošová, která před čtyřmi lety zavraždila svou čtrnáctidenní dcerku, nepříčetná. Jeho názor byl ale odlišný od názorů dalších asi pěti psychiatrických expertů. "To, že je tento posudek nesprávný, neznamená, že byl vědomě lživý," vysvětlil osvobozující verdikt soudce Michal Dvořák. Podle něj se neprokázalo, že by znalec věděl, že obžalovaná byla v době činu příčetná a přesto by u soudu tvrdil opak. Tautermannovo jednání naopak podle soudu ukazuje, že byl o svém závěru skutečně přesvědčen a u soudu vědomě lhát nehodlal. "Konzultoval své názory s dalšími odborníky, ptal se dalšího znalce, jak mohl dospět k jinému závěru," uvedl soudce.

Policie obvinila muže, kteří prý ošidili 5800 lidí o 400 milionů

Finanční policie ve středu obvinila trojici mužů z takzvaného pyramidového podvodu na lidech. Jsou podezřelí z toho, že v České republice od roku 2000 vylákali jako představitelé akciové společnosti od více než 5800 lidí téměř 400 milionů korun. Dva obviněné vzal soud do vazby, třetí je stíhán na svobodě, informoval v pátek ČTK mluvčí policejního prezidia Jiří Vokuš. "Peníze od věřitelů měli získávat prostřednictvím spolupracovníků společnosti v rámci projektu s tzv. multilevelmarketingovou strukturou," přiblížil mluvčí. Vše se odehrávalo na pozadí smluv o půjčce, smluv o zastupování nebo smluv o zajišťovacím převodu vlastnického práva k dluhopisům. Kromě nákupu dluhopisů však obvinění podle Vokuše nevyvíjeli téměř žádné aktivity, které by směřovaly ke zhodnocení získaných finančních prostředků, penězi hradili pouze náklady společnosti. Věřitelské smlouvy uzavírali i přesto, že nebyli schopni dostát smluvním závazkům a že se prohlubovala mnohamilionová ztráta společnosti, zdůraznil mluvčí. Předmětem podnikání akciové společnosti je přitom podle něj realitní činnost, pojišťovací makléřství, reklamní činnost a pořádání kurzů.

Pražský klub Lávka uvádí nový projekt Jaroslava Duška

Po premiéře a několika reprízách z konce června se do pražského klubu Lávka vrací divadelní projekt Jaroslava Duška nazvaný Čtyři polohy a jedna Vesna, ve kterém se představí Nataša Burgerová, Iveta Dušková, Jitka Sedláčková, Ivana Uhlířová a také zpěvačka a akordeonistka Vesna Cecáresová. Od neděle 27. srpna tam bude uveden pětkrát, na jevišti se objeví i od 24. do 27. září. Podle Duška by měla tato hra svou ženskou silou vyvažovat ryze mužský projekt Čtyři dohody, s níž na Lávce úspěšně vystupuje už půldruhého roku. Sám se objevuje i na jevišti, avšak předem avizuje, že autorství i režie je věcí celého kolektivu. "Proto jsou také osnovou inscenace individuální zkušenosti a životy jednotlivých protagonistek, přičemž každá z nich je svérázná a odlišná. Ztvárňují jednotlivé šamanské archetypy - učitelku, léčitelku, bojovnici a vizionářku," řekl Dušek ČTK. Při přípravě tohoto představení věnovaného "matce Zemi a jednotlivým elementům jako voda, vzduch, slunce a vítr" se inspiroval knihami, které spojuje stejná filozofie - Archetypy šamanské tradice, Ticho promlouvá, Léčivá síla vody či Indiánské léčení.

Festival němých filmů v Jelení

V pražském Klubu Jelení začal v pátek večer dvoudenní open air festival českých a německých němých filmů s motivy Prahy nazvaný Stummfest.cz. Na programu je pět němých filmů doprovázených živou hudbou v podání mladých umělců z obou zemí, jakýsi dvojí pohled na jednu Prahu. Podle jedné z organizátorek Věry Zemanové sahá rozpětí festivalu od letní komedie Pražští adamité režiséra Antonína Fencla z roku 1917 až po klasické dílo magického filmu Pražský flamendr z roku 1926. "V doprovodném programu zahrají kapely Eggnoise a Jazzbox," řekla Zemanová.

České týmy mají těžký los, Slavia a Sparta cestují do Británie

Všem čtyřem českým zástupcům ve fotbalovém Poháru UEFA přisoudil páteční los prvního kola v Monte Carlu těžké soupeře. Na Britské ostrovy zamíří obě pražská "S" - Spartu čekají skotští Heart of Midlothian, Slavii zase pikantní duel s Tottenhamem, který stejně jako pražský klub vlastní britská společnost ENIC. Mistrovský Liberec se utká s Crvenou Zvezdou Bělehrad, zatímco Mladou Boleslav čeká slavný Olympique Marseille. Jedině představitelé Sparty se nedomnívali, že dostali z osudí nejtěžší možný tým, trenéři zbylých tří českých celků na los žehrali. "Jde o kvalitního soupeře, věřím, že ten zápas bude zajímavý pro naše fanoušky. Sparta podle mého názoru dopadla lépe než ostatní čeští zástupci v Poháru UEFA," uvedl kouč Sparty Stanislav Griga na adresu Hearts, za něž hrají bývalý útočník Letenských Michal Pospíšil a reprezentant Roman Bednář.

Počasí v sobotu

Polojasno nebo oblačno, místy, zejména na západě území s přeháňkami. Odpolední teploty se budou pohybovat mezi 18 až 22 stupni, na horách kolem 13. Mírný jihozápadní až západní vítr.