Zprávy

Nad páteční volbou předsedy sněmovny visí otazník, ČSSD Zaorálka zatím nestáhne

Sněmovna se možná ani tento pátek nedočká nového předsedy, poslanci asi volbu odsunou. Naznačila to vyjádření předsedů ODS a ČSSD Mirka Topolánka a Jiřího Paroubka po jejich čtvrteční schůzce. Sociální a občanští demokraté ale hodlají pokračovat ve vyjednávání o tom, jak prolomit politický pat. "My na to přece jenom potřebujeme nějaký čas. Ta jednání musí započít začátkem příštího týdne a v tomto smyslu ta páteční volba Lubomíra Zaorálka by byla zbytečná," prohlásil šéf ODS. Paroubka prý informoval o stanoviscích koaličních stran k návrhu ČSSD. Sociální demokraté sice do čela dolní komory poprvé navrhli svého kandidáta - Zaorálka, chtějí ale, aby mu ostatní strany předem vyjádřily podporu. Koaliční politici ho chtějí podpořit jen tehdy, pokud s nimi ČSSD bude dál jednat o programu trojkoalice. Navíc je podle občanských demokratů nutné shodnout se nejen na předsedovi sněmovny, ale i na obsazení dalších míst v dolní komoře.

ČSSD ve středu oznámila, že projekt trojkoalice definitivně odmítá. Po jednání s Topolánkem ale Paroubek ve čtvrtek naznačil ochotu jednat. Sociální demokracie podle něj také věří, že je stále možné zvolit již v pátek předsedu sněmovny. Zatím proto nestáhne nominaci Lubomíra Zaorálka na tuto funkci.

Sociální demokraté jsou s případným stažením Zaorálka připraveni podle Paroubka čekat až do pátečního jednání širšího vedení ODS. Vyloučil však separátní domluvy pouze s ODS, ve hře tak ve čtvrtek večer byla možnost nočních jednání s dalšími srtanami.

Paroubek v projevu, který přednesl novinářům, koaliční strany několikrát obvinil z toho, že nedbají na prospěch státu a starají se hlavně o své mocenské zájmy. Naopak sociální demokracie podle něj přicházela s různými variantami, ačkoliv ona vládu nesestavuje. "My bychom v podstatě ani nemuseli být iniciativní," řekl.

Ministerstvo zahraničí znovu vyzývá Čechy, aby odjeli z Libanonu

Ministerstvo zahraničí znovu vyzvalo Čechy, kteří ještě neodjeli z Libanonu, aby tak co nejrychleji učinili. Zároveň varuje české občany před cestami do země, informovalo ČTK tiskové oddělení ministerstva. Libanon je již devátý den vystaven bombardování izraelské armády, která se snaží zneškodnit základny extrémistického hnutí Hizballáh. České ministerstvo zahraničí zároveň rozhodlo, že libanonské vládě přispěje na humanitární pomoc částkou ve výši pět milionů korun.

Ohledně evakuace doporučují diplomaté kontaktovat české velvyslanectví v Bejrútu s telefonem 009615/929010, 929011, 929012, 929101, mobilním telefonem 009613/332291, faxem 009615/922120 či e-mailem na adrese beirut@embassy.mzv.cz nebo czechemb@cyberia.net.lb.

Na cestě z Libanonu do Česka bylo ve čtvrtek zhruba 30 Čechů a Slováků. Sedm Čechů připlulo ve středu řeckou vojenskou lodí z Bejrútu na Kypr s plánem v noci odletět do Prahy. Další skupina prchá z oblasti s rumunským konvojem do syrského Damašku a několik Čechů a Slováků cestuje na palubě dánské lodi na Kypr, uvedlo české ministerstvo zahraničí. Velvyslanectví ČR v Bejrútu je v kontaktu s většinou Čechů v Libanonu a ve spolupráci s českým velvyslanectvím v Damašku a ostatními zeměmi EU pracuje na jejich přepravě do bezpečí. Své občany evakuují i další země.

Z oblasti již odjely desítky Čechů, 20 až 30 jich na místě podle ministerstva zahraničí ještě zůstává.

Podle premiéra ČR kvůli boji s terorismem neporušuje lidská práva

Česká republika podle premiéra Jiřího Paroubka v žádném případě v souvislosti s bojem proti terorismu neporušuje lidská práva. Paroubek to uvedl v písemné odpovědi adresované generální tajemnici Amnesty International Irene Khanové. Tajemnice v dopise premiérovi vyjádřila obavu, že se řada evropských zemí v oblasti potírání terorismu podílí ve spolupráci s americkou Ústřední zpravodajskou službou CIA na nezákonných praktikách. "Česká republika nepatří mezi země, které by chtěly současné vlny protiteroristických opatření zneužít pro drakonické omezení osobních svobod," napsal Paroubek. Tajemnice mezinárodní organizace na ochranu lidských práv podle něj vyjádřila především strach ze svévolného zadržení nebo únosů lidí, jejich tajné přepravy do třetích zemí a možného mučení. "Do dnešního dne nemáme žádné relevantní informace o zneužití území České republiky pro uváděné praktiky," uvedl premiér v dopise, který má ČTK k dispozici.

Americký list The Washington Post loni v listopadu napsal, že CIA má v zemích střední a východní Evropy tajné věznice, v nichž zadržuje a vyslýchá osoby podezřelé z příslušnosti k teroristické síti Al-Káida. Všechny postkomunistické státy včetně České republiky existenci tajných vězení CIA na svém území popřely. Americká vláda ke zprávám nezaujala jasné stanovisko.

Češi a Slováci začali připravovat společnou jednotku

Česká a slovenská armáda začaly připravovat společnou vojenskou jednotku v rámci sil Evropské unie. Od roku 2009 by měla být takzvaná battlegroup s 1500 vojáky schopna působit kdekoliv ve světě. Slovensko dodá 300 mužů, zbytek zajistí české vojsko, řekl ve čtvrtek v Praze po schůzce se svým slovenským protějškem Františkem Kašickým český ministr obrany Karel Kühnl (US-DEU). "Jednotka bude mít mírový charakter," upřesnil. S jejím vysláním se počítá do oblastí, kde je nutné se postarat o dodržování míru nebo jeho prosazení, dodal. Vojáci budou k nasazení připraveni do deseti dnů od vydání rozkazu.

Slovensko plánuje další battlegroup s Polskem a pobaltskými státy, Česká republika s Německem a Rakouskem. Síly EU stojí mimo NATO.

Přepravu vojáků mají zajistit velkokapacitní letadla, na jejichž obstarání se chtějí země dohodnout. Podle Kühnla nebudou stačit stroje velikosti An-26, které obě armády vlastní, a parametry zřejmě nesplňují ani transportní letouny, jimiž plánuje Česko antonovy nahradit. Jednou z možností je, že si obří letouny budou obě země půjčovat v rámci NATO z třetích zemí.

Kühnl s Kašickým prohlásili, že česko-slovenská vojenská spolupráce zůstává na vysoké, nadstandardní úrovni. Připomněli společné působení obou armád v Kosovu a Bosně a Hercegovině a výměnu zkušeností s jejich reformou. Česko má profesionální vojsko od loňského roku, Slovensko je zavedlo letos. "Žádné problémové body nejsou," poznamenal Kašický, který byl v Česku na své první zahraniční návštěvě ve funkci ministra obrany.

Slovenský ministr, kterého do funkce nominovala strana Smer, jež vyhrála letošní slovenské volby, nechtěl příliš komentovat nedávné prohlášení nového slovenského premiéra Roberta Fica týkající se stažení 100 slovenských ženistů z Iráku. Koaliční partneři o tom budou jednat, řekl na otázku ČTK. Vojáky by podle něj mohla nahradit jiná pomoc. "Nechceme realizovat politiku zavřených dveří," dodal. Jasno podle něj bude až po zveřejnění programového prohlášení nové slovenské vlády. Česko o stažení vojáků z Perského zálivu neuvažuje. Kašický také potvrdil, že Slovensko nedostalo od Spojených států žádnou nabídku v souvislosti s plánovaným vybudováním protiraketové základny ve střední Evropě. Ve hře je Polsko, Česko a Maďarsko.

Bublan udělil Husákovi výtku za rychlou jízdu

Ministr vnitra František Bublan udělil policejnímu prezidentovi Vladislavu Husákovi výtku za rychlou jízdu. Husáka novináři přistihli, jak při cestě z Lán do Prahy jede svým vozem rychlostí 190 kilometrů za hodinu. Husákův prohřešek tak byl potrestán pouze v rámci policie a nebude postoupen ke správnímu řízení. Bublan uvedl, že využil svého práva a podle zákona o policii vytkl policejnímu prezidentovi jednání mající znaky kázeňského přestupku. "Rozhodl se tak vzhledem k postoji policejního prezidenta i ke krokům, které oznámil," sdělila mluvčí Radka Kovářová.

Policejní prezident chybu přiznal. Husák se sám na tři měsíce vzdal řidičského průkazu, který uložil na pražském magistrátu. ČTK to potvrdil Jiří Vokuš z policejního prezidia. Husák se také rozhodl poukázat 10.000 korun na konto Nadace Národ dětem. "Jsem rád, že policejní prezident nalezl osobní řešení v této věci," uvedl k tomu Bublan. "Jsem si vědom pochybení a veřejně se za něj omlouvám," uvedl v prohlášení policejní prezident a svůj přestupek označil za nikoli nevýznamný.

Od července platí novela silničního zákona, která zavedla pro neukázněné řidiče přísnější tresty než v minulosti a nový bodový systém. Nový zákon by tak podle deníku Husákovu jízdu ohodnotil přísněji, než jak to udělal sám policejní prezident. Dostal by mimo jiné pokutu 22.500 korun a přišel by o řidičský průkaz.

Místopředseda ODS a kandidát na ministra vnitra Ivan Langer novinářům řekl, že Husák by měl být za svůj přestupek potrestán stejně jako každý jiný řidič. "Tedy ztráta řidičského průkazu na jeden rok, povinné přezkoušení z dopravních testů, 700 korun za nový řidičský průkaz, pokuta, která se pohybuje v částce kolem 20.000 korun, a k tomu jako policejní prezident ještě veřejná omluva," řekl. Husákovo chování na silnici odsoudil i šéf zelených Martin Bursík. Policisté by podle něj měli pokuty rozdávat nekompromisně - "padni komu padni." Pokud sám policejní prezident zákon porušuje, není divu, že policie nemá autoritu, míní Bursík. "Doporučujeme mu na ty tři měsíce bicykl," dodal.

Ministr Bublan je ale přesvědčen, že se podobná situace již nebude opakovat, a nebude tak ohrožena pověst policie, uvedla mluvčí ministerstva. Husák se k rychlé jízdě přiznal až poté, co mu novináři prozradili, že jeli za ním. "Štve mě, že se to stalo. Zapomněl jsem se a je to pro mne velké ponaučení," řekl deníku Mladá fronta Dnes.

Zájemci o práci v cizině by neměli odjet bez dostatku peněz

Lidé, kteří se chystají za prací do ciziny, by neměli odjíždět bez dostatečné finanční rezervy. Pokud s hledáním místa neuspějí, české zastupitelské úřady jim nemohou zajistit bezplatné nouzové ubytování, přepravu do vlasti či půjčku. Upozornilo na to ministerstvo zahraničí. Podle něj se nyní v Británii množí případy, kdy čeští občané práci nenašli a na pobyt či návrat domů nemají peníze. "Mnozí z nich se obracejí s žádostí o pomoc na zastupitelské úřady ČR, jejichž možnosti jsou však v těchto případech omezené," uvedl tiskový odbor ministerstva. Lidé podle pracovníků ministerstva do ciziny za prací odjíždějí často poté, co si přečetli inzerát či článek v novinách. Podmínky ale slibovaným skutečnostem a situaci na místním trhu práce vždy neodpovídají.

"Ministerstvo vyzývá české občany k maximální opatrnosti a zodpovědnosti při hledání zaměstnání v zahraničí a dostatečné finanční rezervě, která jim umožní nejenom pobyt, ale také návrat do ČR," uvedl tiskový odbor. Místo by si lidé měli zajistit před cestou.

Bližší informace o pobytu v Británii lze najít na stránkách ministerstva www.mzv.cz či velvyslanectví www.mzv.cz/london.

Bez povolení mohou Češi a Češky pracovat v sedmi z 15 starých zemí EU. Trh práce uvolnilo kromě Británie i Irsko, Švédsko, Španělsko, Portugalsko, Finsko a Řecko. Částečně se pracovníkům z nových států unie otevřela Belgie a Francie. Itálie zvýšila kvóty pro přijímání zahraničních sil. Dánsko zjednodušilo administrativní řízení. Bariéry odstranil i Island. Bez překážek pak mohou Češi získat práci v nových zemích pětadvacítky.

Český otec vysoudil ve Štrasburku na ČR 370.000 Kč

Odškodné v přepočtu 370.000 Kč vysoudil na České republice u Evropského soudu pro lidská práva český otec, jemuž úřady nedokázaly zajistit styk s nezletilým dítětem. Podle štrasburského soudu utrpěl rozvedený muž morální újmu. Soud podle agentury AFP shledal, že Česko porušilo článek osm evropské úmluvy o lidských právech. Ten hovoří o právu na soukromí a rodinný život. Jiří Koudelka měl na základě rozhodnutí českých soudů z roku 1995 právo pravidelně vídat dceru, což matka nerespektovala. K setkání došlo jen jednou v roce 2002. Podle prohlášení českého ministerstva spravedlnosti, které má ČTK k dispozici, tehdy znalci konstatovali, že výchova dítěte matkou trpí závažnými nedostatky. Styk dívky s otcem podle nich není možný bez předchozí terapie.

Jednání bankovní rady skončilo bez měnových rozhodnutí

Jednání bankovní rady ČNB ve čtvrtek skončilo bez měnových rozhodnutí. Informovala o tom bez bližších podrobností mluvčí centrální banky Pavlína Bolfová. Hlavní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstává od října loňského roku na dvou procentech.

Úrokové sazby se pravděpodobně změní již brzy, a to směrem nahoru. Členka bankovní rady Michaela Erbenová ve středu v rozhovoru pro agenturu Reuters řekla, že ČNB zřejmě již brzy zvýší úrokové sazby, aby zabránila růstu inflace. Také guvernér centrální banky Zdeněk Tůma po posledním měnovém zasedání koncem června uvedl, že roste pravděpodobnost, že příští pohyb sazeb bude nahoru. O úrokových sazbách by měla bankovní rada jednat příští týden. Rizika inflace se podle Erbenové zvýšila především kvůli růstu spotřebních výdajů a vysokým nákladům na energie. K posílení inflačních tlaků přispívá pokles nezaměstnanosti, růst mezd a konjunktura v průmyslu. Podniky také začaly přenášet rostoucí energetické náklady na spotřebitele, řekla Erbenová.

Hostem židovského festivalu Šamajim bude spisovatel Arnošt Lustig

Spisovatel Arnošt Lustig bude hostem letošního třetího ročníku festivalu židovské kultury Šamajim v Třebíči, který se bude konat od 31. července až do 6. srpna. Beseda se spisovatelem je součástí programu prvního festivalového dne v Zadní synagoze. Večer zakončí promítání filmu Démanty noci, který byl natočen podle Lustigovy předlohy. Během festivalu mohou účastníci navštívit představení hudebních a tanečních skupin, zhlédnout divadla a filmy s židovskou tematikou či se zúčastnit řady přednášek. V programu jsou i prohlídky židovského hřbitova. Akce se budou konat v Zadní i Přední synagoze. V pátek 4. srpna se koncerty uskuteční na venkovním prostranství před Subakovou továrnou v židovské čtvrti.

Stejně jako loni i letos čekají festival vzhledem k napjaté situaci na Středním východě zvýšená bezpečnostní opatření. "Nebude to nijak okaté, strážníci budou mít zvýšený dozor v ulicích židovské čtvrtě," uvedla Hanáčková. Určitá ostražitost je podle ní patrná i ze zájmu židovských obcí. "Obeslali jsme všechny židovské obce v Česku, žádná nepotvrdila účast. Loni to bylo stejné, ale nakonec přijeli," uvedla Jaromíra Hanáčková z pořádajícího Kulturního, vzdělávacího a informačního zařízení. Loni se festivalu zúčastnilo kolem 2000 lidí. "Je to teprve třetí ročník, ale zájem lidí se zvyšuje, festival si získává jméno," řekla. Třebíčský Šamajim je jedním z řady podobných přehlídek židovské kultury, které se v Česku pořádají. Velkou tradici má například festival v Boskovicích.

V třebíčské čtvrti Zámostí žila židovská komunita po staletí v poměrně klidném sousedství s okolní křesťanskou většinou. Teprve události druhé světové války definitivně ukončily existenci židovské náboženské obce. Za minulého režimu mělo být Zámostí srovnáno se zemí, dnes svým tajemným kouzlem láká do města desetitisíce turistů z celého světa.

Návštěvníky Colours of Ostrava po loňských deštích vítalo slunce

Z extrému do extrému jde ostravský hudební festival Colours of Ostrava. Zatímco loni návštěvníky hned s tóny prvních kapel začal zkrápět déšť, letos je spalovaly žhnoucí sluneční paprsky. Loni se lidé museli choulit v pláštěnkách, letos tyto gumové obleky vystřídaly krátké sukně, šortky a krátká trička. Přesto mají organizátoři plné ruce práce. Vyzývají návštěvníky, aby si na festival hlavně nezapomněli přibalit pokrývku hlavy a krém na opalování. "Počasí nás prostě zkouší, každý rok musí člověk překonávat nějaké překážky," řekla ČTK Silvie Marková z promotion festivalu. Na tropické počasí je však podle ní festival připraven. Posíleny byly například týmy zdravotníků, kteří budou lidem navíc pomáhat i přímo vedle dvou hlavních scén, tedy na Slezskoostravském hradu a na výstavišti Černá louka. "U hlavních scén budou také rozprašovače vody. Přichystána jsou také koryta s pitnou vodou," doplnila Marková.

Na druhé hlavní scéně zvané Barvy festival odstartovalo ostravské disco funky Kuliček štěstí - uskupení, které bylo v minulosti předskokany Boney M. Zatímco někteří návštěvníci během jejich koncertu ještě studovali festivalového průvodce, jiní už s prvními tóny stáli na nohou a plni optimismu ukázali, že si letošní ročník chtějí užít.

Návštěvníkům dále program sliboval jednu z nejúspěšnějších domácích skupin současnosti Chinaski, která se na "barvách" představuje vůbec poprvé. Finské uskupení Värttinä zase přijelo ve zvláštním složení. Místo těhotné zpěvačky Mari Kaasinenové doplňila duo frontmanek přední osobnost finské hudby - zpěvačka, skladatelka a znalkyně místní lidové hudby Aija Puurtinenová, která je zároveň producentkou nejnovějšího alba Miero.

Během čtyř festivalových dní se letos představí nejen světové hvězdy world music či rockové hudby, ale i dosud neznámé kapely. K největším hvězdám festivalu patří rocková legenda Robert Plant či král africké hudby Salif Keita. Z českých hudebníků se návštěvníci mohou těšit například na Monkey Business nebo Anetu Langerovou. Celkem diváky bude bavit zhruba 130 hudebních skupin, sólových umělců, divadelních souborů a dalších vystupujících, dorazí 30 zahraničních kapel.

Berdych postoupil ve Stuttgartu do čtvrtfinále, Zíb v Amersfoortu neprošel

Český tenista Tomáš Berdych postoupil i přes malé zaváhání v závěru druhého setu, v němž ho trápily problémy s ramenem, do čtvrtfinále turnaje ve Stuttgartu. Druhý nasazený ve čtvrtek porazil ve 3. kole argentinského hráče z kvalifikace Diega Junqueiru 6:1, 6:4, i když v koncovce zápasu prohrál od stavu 5:1 tři hry za sebou.

Berdych se s Junqueirou přetahoval o svůj první servis v zápase jedenáct minut, pak ale celou úvodní sadu získal za půl hodiny. Také do druhé sady vstoupil drtivě a vedl už 4:0, za stavu 1:4 si vyžádal ošetření bolavého ramena. Při svém podání pak získal další hru, zraněné rameno ho ale očividně omezovalo a další tři gamy ztratil. Za stavu 4:5 odvrátil další dva brejkboly soupeře a proměnil svůj první mečbol.

Naproti tomu Tomáš Zíb neprošel na turnaji ATP v nizozemském Amersfoortu do čtvrtfinále, když na tamní antuce nestačil na Srba Novaka Djokoviče.

Klapalová a Petrová v Petrohradu skončily sedmnácté

Čtyřiadvacetileté plážové volejbalistky Hana Klapalová a Tereza Petrová dosáhly sedmnáctým místem v Petrohradu nejlepšího výsledku v kariéře v seniorské kategorii. Akademické mistryně světa z roku 2004 se dočkaly premiérového vítězství v hlavní soutěži prestižního seriálu Světového okruhu nad Číňankami Wang Lu, Ťi Lin-ťün, které byly nasazené jako číslo sedm.

Klapalová s Petrovou těžily v Rusku z divoké karty, takže nemusely hrát kvalifikaci na Světovém okruhu, který letos jako jediné Češky pravidelně objíždějí. O výhru v hlavní soutěži marně usilovaly ve Stavangeru i Montrealu. "Neznám přesná kritéria pro udělení divoké karty, ale holky prošly juniorskými reprezentacemi a už jsou v podvědomí. Je to i otázka štěstí, ve Světovém okruhu, tuším, dostala divokou kartu česká dvojice poprvé," řekl ČTK reprezentační trenér Milan Džavoronok.

Na řadě míst padají teplotní rekordy, vedro trápí lidi i zvířata

Zemi sužuje tropické počasí, které na řadě míst láme teplotní rekordy. V horku kolabují lidé, problémy mají i zvířata. Extrémní vedra s teplotami vysoko nad 30 stupňů Celsia vylidnily jindy rušné ulice, úřady zejí prázdnotou. Některé instituce a firmy již zkrátily pracovní dobu, případně mění její rozvržení. Lidé by podle lékařů neměli zbytečně zatěžovat organismus a dodržovat pitný režim. Rizikovým faktorem je i zvýšená koncentrace přízemního ozonu. Tropická horka postihla i ostatní evropské země, až téměř ke čtyřicítce se například vyšplhaly teploty v sousedním Německu.

V Plzni na Mikulce ve čtvrtek naměřili 36,8 stupně Celsia, tedy o dva stupně více, než je dosavadní rekord. Další historická maxima byla překonána na několika místech Moravskoslezského a Olomouckého kraje. Na severu Moravy rtuť teploměru nejvíce stoupala v Ostravě-Porubě, kde naměřili 34,8 stupně Celsia, rekordy padly také v Opavě a v Lučině u Žermanické přehrady. V Olomouckém kraji meteorologové zaznamenali nejvyšší hodnoty v Jeseníku, Bělotíně a v Javorníku. V pražském Klementinu odpoledne naměřili 34,4 stupně Celsia, rekord zatím nepadl.

Kvůli vysokým teplotám mají napilno záchranáři, kteří vyjíždějí na pomoc lidem s kolapsy. Mnohem častěji než jindy zasahují i u vážných úrazů hlavy. Lidé se do ní uhodí, když se při kolapsech zhroutí na zem. S náporem se potýkají také záchytné stanice, jimž o polovinu vzrostl počet klientů.

Potíže s vedrem trápí pacienty a personál v nemocnicích. Klimatizace je většinou jen na operačních sálech a jednotkách intenzivní péče, takže v pokojích jedou naplno větráky. Žaluzie a rolety na oknech jsou stažené, a kde je nemají, zastiňují okna mokrá prostěradla.

Další komplikací je zvýšená koncentrace přízemního ozonu, který dráždí dýchací ústrojí. Ve čtvrtek odpoledne vystoupila nad limit 180 mikrogramů na metr krychlový hned ve čtyřech krajích. Nejhůře na tom byli lidé na Ústecku, se špatným ovzduším měli problémy i v Hradci Králové, Pardubicích a v Moravskoslezském kraji. Jednoznačně nejvýrazněji byl limit překročen v Mostě, kde se koncentrace ozonu vyšplhala kolem 17:00 až na 258,6 mikrogramů na metr krychlový.

Kvůli vysokým teplotám a suchu také výrazně přibylo požárů. Jen ve středu jich v Česku bylo o 140 procent více, než činí dlouhodobý průměr. Hasiči musejí stále častěji zasahovat u požárů suché trávy, křovin, stohů, polí s obilím a také lesů.

První škody již začínají sčítat zemědělci, jimž dlouhotrvající horké počasí sníží výnosy obilí, brambor i řepky. Chovatelům klesá produkce mléka a velké problémy mají zejména uzavřené chovy drůbeže.

První polovina července byla podle meteorologů mimořádně teplá. V průměru bylo na území republiky o 3,4 stupně tepleji, než uvádějí dlouhodobá pozorování z let 1961 až 2000. V některých částech Česka však byly průměrné teploty vyšší až o 6,3 stupně Celsia. Celkově bylo v tomto období spíše tepleji na severu než na jihu území ČR.

Počasí

V pátek bude skoro jasno až polojasno, ojediněle přeháňky nebo bouřky. Teploty 31 až 35 stupňů Celsia, na horách kolem 27.