Zprávy

Šéfové stran mají řešit povolební situaci, posun se zatím nečeká

Hledat východisko z patové povolební situace mají na pondělní schůzce zástupci sněmovních stran a poslaneckých klubů. Žádný velký posun se ale zatím od tohoto jednání nečeká, což v nedělní televizní debatě naznačili i místopředsedové pěti parlamentních stran.

Schůzku svolal předseda ODS Mirek Topolánek. Zároveň ČSSD vyzval, aby sdělila podmínky, za jakých by byla ochotna nechat ODS vládnout. ČSSD odmítá vyměnit obsazení křesla předsedy sněmovny za podporu koaliční vládě ODS s KDU-ČSL a Stranou zelených, které disponují ve dvousetčlenné sněmovně jen stovkou poslanců. Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka uvedl, že taková vláda by se musela jako "menšinová" dohodnout s opozicí na programovém a personálním kompromisu. Program koalice, například zavedení rovné daně, sociální demokraté odmítají. Svého kandidáta na předsedu sněmovny Lubomíra Zaorálka chtějí nominovat až tehdy, bude-li zajištěno jeho zvolení.

"Vyzývám ČSSD, aby ukončila obstrukci při volbě vedení Poslanecké sněmovny, v jejímž důsledku je paralyzována práce dvou klíčových ústavních institucí. Obstrukce a destrukce není program," prohlásil na páteční tiskové konferenci Topolánek. Právě na volbě předsedy sněmovny, do níž své kandidáty zatím navrhla jen koalice, se situace zablokovala. Na zvolení šéfa sněmovny závisí obsazení dalších funkcí v dolní komoře, demise kabinetu předsedy ČSSD Jiřího Paroubka a jmenování nové vlády. Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová neočekává, že by zástupci stran přišli na pondělní jednání s nějakým novým vstřícným krokem. "Nějaký zásadně nový návrh se těžko objeví, protože těch možností je velmi úzký počet. Buďto bude zvolen předseda Poslanecké sněmovny, nebo nebude," uvedla. Posunem by podle ní mohl být závazek, že se všechny strany včetně ČSSD do třetí volby šéfa sněmovny zapojí. Třetí pokus o zvolení předsedy dolní komory je naplánován na pátek 14. července.

Podle Paroubka by o vládním programu mělo jednat všech pět stran

O programu nové vlády by mělo jednat všech pět parlamentních stran, řekl dnešnímu vydání novin Nedělní svět premiér Jiří Paroubek (ČSSD). Podle něj by se současný povolební pat mohlo podařit vyřešit do týdne, pokud všichni účastníci jednání sleví ze svých požadavků. Předseda vlády odmítl možnost řešit situaci předčasnými volbami. "Snáze by se asi vytvořila (vláda) dvěma stranám než pěti. Ale všech pět se má vzít do hry při jednání o vládním programu," řekl nedělníku Paroubek. Předseda vlády tak počítá s tím, že by se vyjednávání zúčastnili i komunisté. Zapojení KSČM do povolebních jednání však odmítá ODS.

Podle předsedy vlády by se strany mohly dohodnout o podobě nového kabinetu odborníků do týdne, jejich představitelé by ale museli slevit ze svých požadavků. "Jak levice, tak pravice musí být vítězem. Pokud se bude někdo cítit jako poražený, tak je to špatně," prohlásil šéf ČSSD. Možnost, že by se povolební pat, kdy jsou síly ve sněmovně zcela vyrovnané, mohl řešit předčasnými volbami, Paroubek odmítl. "Myslím, že věci se dají dohodnout v přijatelném čase," podotkl Paroubek. Předčasné volby nedávno vyloučil i šéf občanských demokratů Mirek Topolánek.

Předčasné volby do sněmovny by se teoreticky mohly uskutečnit ještě letos souběžně s volbami do Senátu, které budou nejpozději v listopadu. Prezident by je pak musel vyhlásit zhruba do poloviny září. Muselo by tomu ale předcházet rozpuštění sněmovny nebo dohoda parlamentních stran o zkrácení funkčního období dolní komory tak jako v roce 1998.

Místopředsedové stran nerozřešili, kdo by mohl vést sněmovnu

Posun v jednání o obsazení křesla předsedy sněmovny nenaznačila ani dnešní debata místopředsedů parlamentních stran v České televizi. Koalice je připravena nominovat svého kandidáta na předsedu sněmovny i pro nadcházejí třetí volbu, i když by neměl většinovou podporu. ČSSD chce stále nominovat svého kandidáta Lubomíra Zaorálka jen v případě, pokud bude mít zvolení zajištěno. Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka však znovu odmítl vyměnit Zaorálkovo zvolení za podporu sociálních demokratů vládě ODS, KDU-ČSL a Strany zelených, která se jinak ve sněmovně může opřít jen o polovinu z 200 poslanců. "Stovka rovná se permanentní čtyřletá nejistota, stovkovou vládu nepokládáme za dobré řešení," uvedl Sobotka.

Předložení koaličního kandidáta na předsedu sněmovny bude záležet podle místopředsedkyně ODS Miroslavy Němcové na tom, jak dopadne pondělní schůzka stranických vyjednavačů. Konkrétní adept pro páteční volbu podle ní ještě není vybrán. ODS chce v pondělí nejprve zjistit představy politických partnerů.

Podle Sobotky příští vláda bude muset odložit platnost některých zákonů

Dosluhující ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) míní, že příští vláda bude muset kvůli dodržení současného předběžného návrhu rozpočtu pro příští rok zvážit, u kterých zákonů či reforem odloží datum začátku jejich platnosti. To pak umožní dosáhnout předběžně schváleného schodku 88 miliard korun a splnit pravidla pro přijetí eura v roce 2010. Vyplývá to z jeho dnešního vyjádření v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Od 1. ledna začne platit řada zákonů, které ovlivní příjmy a výdaje státního rozpočtu. "Výhled 88 miliard je realizovatelný, ale musí být skutečně aktivní kroky na straně vlády," řekl Sobotka. "Je rozumné vést diskusi o tom, které zákony by měly začít platit a které nikoli," dodal. Jako příklad normy, u níž by si dokázal představit odložení začátku platnosti třeba o rok, uvedl Sobotka zákon o nemocenském pojištění; ten nabývá platnosti 1. ledna. "Tento zákon má dopad na příjmové i výdajové straně, čili kumulativní dopad může být někde až kolem 20 miliard korun," odhal ministr sumu, kterou by odložení zákona přineslo státní pokladně.

Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová ale s odkládáním zákonů nesouhlasí. "Dobrá cesta to není. Všechny zákony mají být přijímány s vědomím, že začnou v nějaké lhůtě platit," uvedla. Upozornila navíc, že i vlivem současných prodlužujících se jednání o nové vládě již případnému novému kabinetu nezbude mnoho času na změny platnosti zákonů a reforem. "Rozpočet musí být předložen sněmovně do září, času příliš mnoho na nějaké zákonodárné kroky nezbývá," míní Němcová.

Sobotka zároveň odmítl, že by sociální demokraté podpořili rušení zákonů, které již vstoupily v platnost a které lidem přinášejí vyšší rodičovské příspěvky či vyšší porodné. "Rozhodně nechceme rušit nároky, které již občané získali v podobě schválené legislativy. Nebudeme souhlasit s tím, aby se snižovalo porodné či rodičovský příspěvek," uvedl Sobotka.

První část vojáků odletěla na misi do Kosova

Prvních 87 příslušníků 9. kontingentu KFOR odletělo v neděli dopoledne z letiště v Bochoři na Přerovsku na mezinárodní misi v Kosovu. Půlroční operace se dohromady zúčastní 449 vojáků z více než 30 útvarů české armády. Další účastníci mise budou odlétat do Kosova postupně do 24. července. Vojáci 9. kontingentu střídají své kolegy z 8. kontingentu, kteří zároveň zahájili postupný přesun domů. Vojáci mají v Kosovu zajišťovat bezpečné prostředí pro místní obyvatele. "Společně s místními složkami budou hlídkovat a monitorovat situaci. Dále budou provádět operace na vyhledávání zbraní, munice a drog. Nečeká nás tudíž jen vojenská, ale také policejní činnost," řekl velitel 9. kontingentu Pavel Lipka Lipka.

Na plnění úkolů se vojáci připravovali od začátku roku. "Na jejich výcviku se podíleli i policejní instruktoři a psychologové tak, aby vojáci byli připraveni na policejní práci," doplnil mluvčí 9. kontingentu Vít Rapčan.

Devátý kontingent tvoří především příslušníci 71. mechanizovaného praporu Hranice, které doplňují kolegové z dalších více než 30 útvarů z celé republiky. V Kosovu bude operovat zhruba 450 vojáků, z toho 28 žen.

Podle Lipky, který již na Balkáně působil, jsou mise v Kosovu v porovnání s operacemi v Iráku či Afghánistánu méně nebezpečné. "V Kosovu je klid zbraní, hlavním problémem jsou tam nyní pašeráci drog a zbraní. Musím ale zdůraznit, že každá mise v zahraničí je náročná," uvedl velitel 9. kontingentu. Ke svým vojákům se připojí 17. července a podle předpokladů se bude s kontingentem vracet příští rok v lednu.

Armáda České republiky se mnohonárodní mírové operace NATO v Kosovu účastní od roku 1999. Ročně stojí působení českých vojáků v zahraničních misích do 1,5 miliardy korun. Podle prvního náměstka ministra obrany Pavla Štalmacha je kontingent v Kosovu největší a potřebuje zhruba polovinu celkových nákladů.

Policie má zmapována místa, kde jsou zbytečné značky a omezení

Policisté mají ve svých regionech zmapována problematická místa, kde jsou umístěny zbytečné dopravní značky a omezení. V nedělním diskusním pořadu České televize to řekl zástupce ředitele dopravní policie Jaroslav Pavelka. Uvedl, že v každém ze 76 policejních okresů a na obvodních ředitelstvích v Praze jde o dva až tři úseky. Policie podle něho nyní navrhne příslušným úřadům na těchto místech změny a úpravy. O nadměrném počtu dopravních značek hovořil v sobotní Mladé frontě Dnes také policejní prezident Vladislav Husák, který proto vyhlásil akci Čisté silnice. "Cesty jsou zapleveleny nejrůznějšími dopravními značkami, které někdy ani nemají smysl, jen se liknavě a pozdě mění. Například nejrůznější omezení rychlosti, která vám trčí na komunikacích, i když nemají opodstatnění. Kdyby se podařilo silnice od nich vyčistit do konce prázdnin, tak by to určitě zlepšilo situaci," konstatoval Husák.

"Dopravní inženýři policie již plní úkol prezidenta, prověřují veškeré nedostatky a přemnožení dopravních značek či jejich nesmyslnost, budou to konzultovat a navrhnou úpravy," podotkl k akci Čisté silnice Pavelka.

Jan Kněžínek z ministerstva dopravy, které za dopravní značení odpovídá, v ČT uvedl, že ministerstvo se bude snažit na kraje a jednotlivé obecní úřady působit, bere prý na sebe roli koordinátora. "Skutečně je pravdou, že mnohdy dopravní značky nejsou dobře usazené," souhlasil Kněžínek. Neupřesnil, za jak dlouho se změny k lepšímu v otázce nesmyslných dopravních označení uskuteční.

Policie toleruje překročení rychlosti o tři kilometry

Některým řidičům se nelíbí, že jsou podle nového silničního zákona a bodového systému pokutováni a přicházejí o body již při překročení rychlosti v obci o jeden až tři kilometry za hodinu. Zástupce ředitele dopravních policistů Jaroslav Pavelka ale v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi řekl, že státní policie užívá měřiče rychlosti, které již mají toleranci zhruba tři kilometry v hodině zavedenou. "Nemůžeme tedy sankcionovat řidiče, jehož rychlost vozidla je v toleranci tohoto měřicího zařízení. Například se nemůže stát, že by byl řidič postihován třeba právě za rychlost 53 kilometrů v hodině. Pokud by policista v tomto případě řidiče sankcionoval, tak by tak činil neoprávněně," uvedl Pavelka. Naznačil však, že městská policie může postupovat odlišně. Rychlost 54 kilometrů za hodinu a více ale již podle něj může znamenat pokutu. "Otázka je, kde k tomu překročení došlo a v jaké konkrétní situaci - zda někoho řidič nemohl ohrozit. To je na posouzení toho policisty," konstatoval Pavelka.

Kritici nového silničního zákona a bodového systému žádají, aby policie tolerovala překročení rychlosti v rozmezí deseti kilometrů za hodinu, což byl prý v minulosti nepsaný zvyk.

V autoškolách chybí programy a v obcích počítače na zkoušky

V českých autoškolách chybějí programy elektronických testů určené ke zkouškám řidičů, v některých obcích dokonce postrádají i počítače. Uvedla to Česká televize. Kvůli chybějícím programům se podle ČT nyní zkouší jen na obecních úřadech. Ministerstvo dopravy chce zjednat nápravu do měsíce. Ministerstvo nedodalo do autoškol jediný program testů, na kterém by zájemci mohli skládat zkoušky, uvedla ČT. Autoškoly tak nyní údajně zejí prázdnotou a jejich majitelé nevědí, kdy se začne se zkouškami. "S elektronickými testy máme určité problémy, protože v některých obcích nemají těch počítačů dostatečné množství. Vesměs to povede k tomu, že zkouška bude probíhat na úřadě, protože v autoškolách nemají ten software nainstalován," myslí si předseda Asociace autoškol ČR Ondřej Horázný.

Zemřel nestor české měnové ekonomie František Vencovský

Po dlouhé těžké nemoci zemřel ve středu ve věku 83 let nestor české monetární ekonomie František Vencovský. ČTK to sdělila jeho žena Věra. Uznávaný národohospodář a měnový teoretik byl nositelem státního vyznamenání Za zásluhy o stát. Vencovský byl především znalcem dějin českého ekonomického myšlení a spolutvůrcem české měnové politiky. Byl poradcem guvernéra České národní banky. V posledních letech aktivně působil na Vysoké škole ekonomické v Praze a spolupracoval i s dalšími vysokými školami.

Vencovský jako žák prvorepublikového národohospodáře a ministra financí Karla Engliše celý život usiloval o konzervativní měnovou politiku minimalizující inflaci. Vydal mnoho knižních publikací, například Karel Kramář, Alois Rašín - život a dílo, Karel Engliš - život a dílo, Dějiny českého ekonomického myšlení a Měnová politika v české historii. Kromě toho je autorem řady studií a výzkumných prací.

Za zásluhy o ekonomickou vědu obdržel Vencovský kromě státního vyznamenání v roce 2003 i další významná ocenění. Cenu za dlouhodobý přínos českému ekonomickému učení mu předloni udělila Česká společnost ekonomická, a to za přínos rozvoji české měnové teorie a politiky. Cenu Karla Engliše za rok 1997 dostal zejména za rozvinutí oboru finanční politiky, a byla mu udělena také Zlaté medaile Masarykovy univerzity.

Festival Zahrada v Náměšti na Hané přilákal asi 33.000 lidí

Asi 33.000 lidí přilákal do Náměště na Hané na Olomoucku mezinárodní multižánrový hudební festival Zahrada. Na přehlídce, která začala ve středu a vyvrcholila v sobotu, vystoupilo 150 tuzemských a zahraničních kapel a sólistů. "S letošní návštěvností jsme samozřejmě velmi spokojení. Je velice příjemné zjištění, že zájem o Zahradu neklesá, naopak roste," řekl ČTK dramaturg přehlídky Michal Jupp Konečný.

V zámeckém areálu v Náměšti na Hané se opět objevila téměř kompletní tuzemská folková a písničkářská špička. Návštěvníci festivalu si mohli poslechnout například Karla Plíhala, Vlastu Třešňáka a Roberta Křesťana, skupiny Nezmaři, Hradišťan a Kamelot. Kromě folku a country zájemci mohli navštívit koncerty rockových, jazzových, bluegrassových či ethno kapel. Největšímu zájmu se těšily podle Konečného koncerty Pavla Žalmana Lohonky, který slavil na Zahradě 60. narozeniny, a skupiny Fleret s Jarmilou Šulákovou. "Velký úspěch slavila také polská skupina Redlin. Obrovským zážitkem pak bylo energií napěchované vystoupení formace bubeníků Jumping Drums," dodal dramaturg festivalu.

Festival Zahrada byl v náměšťském areálu už podeváté. Na Hanou se přehlídka přestěhovala v roce 1998 ze Strážnice na Hodonínsku, kde se konalo osm ročníků festivalu. Zahrada je součástí evropského festivalového projektu Festival tří sluncí. Spojuje festivaly v Náměšti na Hané, v polských Skierniewicích a slovenském městě Levice.

Festival na pomezí neohrozil ani přívalový déšť

Přehlídku folkové, country a trampské hudby Festival na pomezí neohrozil ani přívalový déšť, který se v sobotu kolem poledne přehnal nad amfiteátrem Matice slezské v Dolní Lomné. Dnes již zlidovělé písničky Spirituál kvintetu a Pavla Žalmana, ale i songy dalších českých, slovenských a polských kapel si přišly poslechnout asi tři tisícovky lidí.

I když hlavní přehlídka skončila už v sobotu před půlnocí, neoficiální festivalový program pokračoval u táborového ohně až dlouho do rána.

Osud festivalu pod širým nebem ovlivnilo jako každý rok počasí. "Když se v sobotu dvě hodiny před plánovaným začátkem koncertu spustily z oblohy šňůry deště, měl jsem pocit, že končíme. Naštěstí se déšť brzy přehnal a návštěvníci si mohli festival v klidu užívat," řekl dramaturg a konferenciér beskydské přehlídky Josef Mlok Grim.

Nejlepší kapelou byla podle hlasů diváků karvinská country kapela Bridge, nejvíce sympatií obecenstva si získala pražská písničkářka Martina Trchová. "Vítězství méně známých účinkujících u diváků pro mě není překvapením. Lidi už jsou zvyklí na standardně dobré výkony hvězd a začínají si hledat nové favority," vysvětlil Grim.

Příští rok festival, který se snaží hudbou bořit hranice mezi státy, oslaví 15 let své existence. Pořadatelé již nyní slibují hvězdné obsazení. "Už jsme si plácli s Jurou Pavlicou a jeho Hradišťanem, zároveň jednáme s mnoha dalšími kapelami," řekl Grim. Festival si vybudoval dobrou pověst mezi umělci i diváky zejména díky neopakovatelné atmosféře přírodního amfiteátru v Národopisném areálu Matice slezské v Dolní Lomné. Diváci i hosté se mohou mezi koncerty kapel toulat beskydskou přírodou nebo ochutnat speciality místní kuchyně.

Slunečné počasí dostalo na slavnosti Pernštejna víc lidí než loni

Letošní Slavnosti Pernštejnského panství přilákaly do obcí v okolí hradu zhruba o polovinu víc lidí než loni. Pořadatelé odhadují přibližně 50.000 návštěvníků. Hlavním důvodem není ani tak samotný hrad, ten je teď kvůli opravám hlavního paláce obestavěn lešením, ale spíš slunečné počasí, řekl ČTK starosta Nedvědic Josef Dočekal. Program na nádvořích hradu i v několika obcích v podhradí začal ve středu, nedělní závěr dostala na starost skupina Argema.

Divadelní, šermířská a folklorní vystoupení, koncerty a taneční zábavy zahájil už v úterý večer zpěvák Jakub Smolík. Slavnosti si nenechaly ujít třeba skupiny Žlutý pes v čele s Ondřejem Hejmou nebo Maxim Turbulenc. Návštěvníci se mohli mimořádně podívat také do kostela v Doubravníku, kde byla na několik dní zpřístupněna hrobka hrabat Mittrowských. V sobotu ozdobil nebe nad Pernštejnem velký ohňostroj.

Největším tahákem byl ale program přímo na nádvořích, kde ožily postavy z dávno minulých časů, míní starosta. Atmosféru dotvářeli rytíři, na hradě byla otevřena i keltská krčma. "Letos se oproti loňskému roku, kdy pět dní pršelo, vydařilo počasí," pochvaluje si Dočekal. Návštěvníkům tak podle něj nevadilo ani lešení, které kvůli opravám obklopuje hlavní palác.

Na Pernštejně se chystá také rekonstrukce hradní sýpky, kterou poškodil loňský rozsáhlý požár. Oprava její střechy přijde na 45 milionů korun. Oheň způsobil škodu asi 50 milionů, zničil ještě čtvrtou hradní bránu, ta už je ale opravená.

Pichrtová vyhrála mistrovství Evropy v běhu do vrchu

Česká reprezentantka Anna Pichrtová v neděli vyhrála v Malých Svatoňovicích mistrovství Evropy v běhu do vrchu. Ženské družstvo skončilo druhé za Italkami, muži byli čtvrtí. Pichrtová si s téměř osmikilometrovou tratí i se soupeřkami poradila ve velkém stylu. Už po prvním náročném stoupání k vrcholu Žaltmanu měla bezpečný náskok, který bez problému uhájila až do cíle na náměstí, kam doběhla za nadšených ovací diváků a s českou vlajkou v ruce. Teprve osmnáctiletá slovinská juniorka Kosoveljová ztratila při svém premiérovém startu v seniorské kategorii na vítězku 44 vteřin a získala nečekané stříbro.

Zato v mužské kategorii se rozhodlo až v závěrečném výběhu. V něm se od soupeřů odpoutal mistr Evropy z roku 2003 Ital Marco Gaiardo a svůj několikavteřinový náskok udržel i při klesání do Svatoňovic. Tři čeští závodníci doběhli v druhé desítce, nejlepší z nich byl patnáctý Jan Havlíček.

Kozlíková obsadila na Tour de Feminin druhé místo

Cyklistka Lada Kozlíková obsadila druhé místo v závodě Tour de Feminin a vyrovnala svůj výkon z roku 2003. Celkovou vítězkou tradičního závodu na území Česka, Německa a Polska se stala Theresa Senffová z Německa, jež vedla od první etapy.

Párová čtyřka obhájila celkové vítězství ve SP, Knapková druhá

Česká párová čtyřka obhájila celkové prvenství ve Světovém poháru. Kvarteto veslařů David Jirka, Tomáš Karas, Václav Chalupa a Milan Doleček si v neděli pojistilo žlutý trikot vítězstvím v závěrečném závodu v Lucernu. Medailovou sbírku zkompletovali na švýcarském jezeře Rotsee skifaři Miroslava Knapková, jež skončila druhá i v hodnocení třídílné soutěže, a bronzový Ondřej Synek.

Párová čtyřka zahájila sezonu bez Jakuba Hanáka, který byl po operaci slepého střeva. Výsadní postavení ve své disciplíně potvrdila vítězstvím v úvodním závodu v Mnichově. Před třemi týdny v Poznani bylo české kvarteto třetí, ale teď v Lucernu si po dlouhé vyrovnané jízdě s Němci rozložilo lépe síly a v závěru soupeře jasně předčilo. Třetí místo obsadili Američané.

Knapková završila Světový pohár i do třetice druhým místem. Vítěznou sérii běloruské suverénky Jekatěriny Karstenové se jí nepodařilo přerušit a na dvojnásobnou olympijskou vítězku a úřadující mistryni světa ztratila dvě a půl sekundy. Synek se prosadil na stupně vítězů poprvé v sezoně a po pátém místě v Mnichově a propadáku v Polsku vybojoval bronz.

Dvojskif Jitka Antošová, Gabriela Vařeková skončil čtvrtý o 12 setin za medailí, poslední česká posádka ve finále A čtyřka bez kormidelníka Neffe, Zof, Vitásek a Gruber obsadila šesté místo.

Počasí

V noci bude zpočátku oblačno, přeháňky a bouřky mají postupně doznívat. Teploty 17 až 13 stupňů Celsia.

V pondělí očekáváme skoro jasno až polojasno, teploty vystoupí ke třicítce.