Zprávy

Paroubek asi v pondělí demisi nepodá, rozhodnutí nechá na vládě

Premiér Jiří Paroubek (ČSSD) zřejmě v pondělí nepodá ohlášenou demisi. Reaguje tak na prezidenta Václava Klause, který v pátek oznámil, že avizovanou demisi dosluhující vlády vzhledem k nefunkční Poslanecké sněmovně nepřijme. Paroubek to řekl v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Mluvčí Hradu Petr Hájek ČTK pouze řekl, že nemá žádné prezidentovo vyjádření k mediálnímu výroku současného premiéra. O demisi bude premiér se svými ministry hovořit na pondělním zasedání vlády. "Pokud budu vidět, že většina ministrů si myslí, že bychom měli setrvat, tak tu demisi podávat nebudu, protože skutečně by to bylo jenom plané gesto, které by k ničemu nevedlo," řekl Paroubek. Místopředseda ODS Petr Nečas ČTK řekl, že Paroubkovi nezbývá než se podřídit názoru prezident. "Hlavně ale platí to, že on tu demisi nikdy nemyslel vážně, ale pouze jako teatrální krok, který chtěl naprosto nesmyslně vyobchodovat jako ústupek," řekl Nečas.

Paroubek by chtěl, aby Zeman kandidoval do senátu

Předseda ČSSD Jiří Paroubek by chtěl, aby na podzim kandidoval za sociální demokracii do Senátu někdejší šéf této strany a premiér Miloš Zeman. Paroubek v nedělních Otázkách Václava Moravce v České televizi řekl, že Zeman by se určitým způsobem měl vrátit do politiky. Zeman ale ČTK řekl, že do horní parlamentní komory nechce. Paroubek hodlá Zemana brzy navštívit na jeho chalupě na Vysočině a bude s ním o případné kandidatuře hovořit. "Možná, že je to překvapivé, a jestli to teď slyší, tak se mě zlobí," řekl předseda sociální demokracie. ČSSD potřebuje někoho, kdo by profiloval její kandidátku, a to je taková osobnost, jakou je Zeman, dodal. Zeman se prý s Paroubkem na své chalupě rád setká. "Nicméně platí to, co jsem řekl mimochodem také v televizních Otázkách Václava Moravce. To jest, že moje účast ve volební kampani byla mojí poslední službou sociální demokracii, kterou jsem pojal jako solidární gesto chtějící dokázat, že v sociální demokracii nejsou jenom podrazáci," řekl ČTK Zeman.

Na řece Dyji v Jihomoravském kraji už není stav ohrožení

V žádném ze sledovaných míst na řece Dyji v Jihomoravském kraji již neplatí stav ohrožení. Hladina vody v uplynulých 12 hodinách klesla, řekla v neděli ČTK mluvčí Povodí Moravy Dana Meissnerová. Problémy přetrvávají v Novosedlech na Břeclavsku, kde voda z protržené hráze Dyje na rakouském území zaplavila pozemky o rozloze přes 500 hektarů a ohrožuje obytné domy. Protrženou hráz Rakušané opravují za pomocí armádních vrtulníků. Museli nejprve vykácet stromy, aby se vrtulníky mohly k místu poškození dostat. Hráz se protrhla v sobotu. Rakušané původně tvrdili, že oprava není možná, dokud voda neopadne. V neděli o možnostech alespoň provizorní opravy přímo v Rakousku jednal jihomoravský hejtman Stanislav Juránek a vedení Povodí Moravy.

Vodohospodáři kvůli škeblím snížili odtok z Nových Mlýnů

Vodohospodáři dočasně snížili odtok z nádrže Nové Mlýny kvůli škleblím, které se po poklesu hladiny ocitly asi na kilometrovém úseku na suchu. Rozhodnutí vyvolalo velké obavy mezi obyvateli obce Novosedly na Břeclavsku, kam míří voda z protržené hráze Dyje. Snížení hladiny na Nových Mlýnech by odvedlo vodu, která nyní zalije zemědělské pozemky o rozloze nejméně 400 hektarů na několik dnů, řekl ČTK starosta obce František Trefilík. Podle hejtmana Stanislava Juránka jde ale o vstřícný krok, který pomůže škeble zachránit a povodňovou situaci kolem Novosedel nezhorší. "Je to načasováno a vypočítáno, jakmile bude třeba, začne se hladina Nových Mlýnů opět snižovat," zdůraznil hejtman. Nyní bezprostřední nebezpečí nehrozí a škeble by tak dlouho nevydržely, dodal.

Paroubek: Schodek rozpočtu na rok 2007 může být kolem 60 mld. Kč.

Konečný návrh státního rozpočtu na příští rok by podle premiéra Jiřího Paroubka mohl počítat se schodkem kolem 60 miliard korun. V první verzi rozpočtu, již bude v pondělí projednávat vláda, sice schodek činí zhruba 100 miliard korun, jednotlivá ministerstva ale ještě budou muset zredukovat své požadavky. Paroubek to v neděli řekl v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce. Loni stát hospodařil s deficitem 56,4 miliardy korun a letos by měl schodek činit 74,4 miliardy korun. "Já si myslím, že by to (schodek kolem 60 miliard korun) mohlo být reálné. Ale berte to s jistou rezervou, přece jenom nejsem ministr financí, který zná mnohem více detailů nežli já," odpověděl v neděli Paroubek na otázku moderátora, zda považuje za reálný schodek rozpočtu na příští rok kolem 60 miliard korun.

Začal XIV. všesokolský slet, 20.000 účastníků pochodovalo Prahou

Centrum Prahy v neděli ovládly sokolské prapory, na tradiční pochod městem se vydalo podle pořadatelů až 20.000 účastníků XIV. všesokolského sletu. Vyrazili v 10:00 z Václavského náměstí a pokračovali na náměstí Jana Palacha. Před Rudolfinem pochodující pozdravili zasloužilí členové organizace, kteří přehlídce vsedě přihlíželi. Odtud průvod zamířil na Staroměstské náměstí, kde před sochou Jana Huse skončil. V čele šli zástupci zahraničních organizacích, tradičně byli hojně zastoupení američtí sokolové. Ve Spojených státech má tato tělovýchovná jednota dlouhou tradici. "Většinu z jeho mladších členů tvoří potomci českých rodin," popsala ČTK dvacetiletá Karen z Chicaga. Na slet dorazila se svou gymnastickou skupinou. V sobotu již vystupovali na gala večeru v Sazka Aréně a gymnastická čísla předváděli i v nedělním průvodu. Převážnou většinu zahraničních účastníků však tvořili spíše starší sokolové. Sokol pro ně totiž po dlouhá léta emigrace znamenal hlavní spojení s českou komunitou, řekl ČTK jeden z nich, který přijel ze Švédska. V Sokole je od roku 1937. Na slet dorazili i cvičenci z Francie, Kanady či Ameriky.

Víkend na silnicích poznamenal začátek prázdnin i nová pravidla

Víkend na silnicích poznamenal začátek prázdnin a nová pravidla. Přes tisícovku nehod přinesl poslední školní den. Stal se tak, co se týče této statistiky, třetím nejhorším dnem letošního roku. V sobotu začal platit nový silniční zákon. S vidinou ztráty prvních bodů jezdila podle policistů většina řidičů mnohem opatrněji než jindy. Celkem se událo 340 dopravních nehod, což bylo o 81 méně než předchozí sobotu. Zatímco dopravní policie ještě na prohřešky proti novým pravidlům pouze upozorňovala, městští strážníci v Plzni či Praze již pilně rozdávali trestné body. Řidiči museli počítat nejen s bodovým systémem, který umožňuje policii udělovat za přestupky trestné body, ale také s vyššími pokutami. Motoristé také musí nově po celý rok svítit bez ohledu na roční období nebo denní dobu. První červencový den přinesl na českých silnicích jedno úmrtí. Nedaleko Odoleny Vody poblíž Prahy havaroval motocyklista, který i přes snahu záchranářů zemřel na místě. Sedmnáct osob skončilo s těžkým zraněním.

Paroubek v ČT: Nový silniční zákon byl chybou, je třeba ho změnit

Přijetí nového bodového systému pro řidiče, který začal platit na silnicích o tomto víkendu, byla chyba, a ČSSD proto bude chtít nový silniční zákon změnit, řekl v neděli v diskusním pořadu České televize odstupující premiér Jiří Paroubek (ČSSD). Zvažuje prý také, že by vláda vyhlásila na několik měsíců pro řidiče jakousi amnestii na přestupky. Zákon považuje za přísný také ODS, která uvažuje o jeho zrušení. "Je tam určitá možnost abolice, milosti, kterou by mohla poskytnout vláda, tedy jakési amnestie na přestupky," řekl Paroubek s tím, že by chtěl, aby už do pondělního zasedání vlády měl ministr dopravy Milan Šimonovský (KDU-ČSL) tuto možnost promyšlenu. Zákon ve sněmovně podpořili při jeho schvalování také sociální demokraté. "Byla to chyba, protože tento zákon je postaven na staré a chybné lidovecké tezi třikrát a dost a je to zákon, který je dosti drastický," řekl Paroubek. Podle něj nebude problém se na změně silničního zákona dohodnout s ODS.

Česko nesplní limit osmi procent energie z obnovitelných zdrojů

Česká republika nesplní svůj cíl vyrábět v roce 2010 osm procent energie z obnovitelných zdrojů. Země se k tomu zavázala při přístupových jednáních před vstupem do Evropské unie. S využitím reálných možností všech obnovitelných zdrojů se země za čtyři roky může dostat zhruba na šest procent, uvedl ředitel odboru ekologické energetiky ministerstva průmyslu a obchodu Ladislav Pazdera. Česku ale podle něj za nesplnění kritéria nehrozí ze strany unie žádné sankce. Dosažení osmiprocentního podílu vidí Pazdera jako nereálné především z důvodu nevhodných přírodních podmínek země. "Ukazuje se, že většina evropských států dosáhla navýšení výroby z obnovitelných zdrojů masivní výstavbou větrných elektráren. Česko jako kontinentální země má ovšem podmínky pro rozvoj větrné energie podstatně horší než třeba Německo, Španělsko, Dánsko nebo britské ostrovy," uvedl Pazdera. V současnosti se v Česku vyrábějí z obnovitelných zdrojů asi čtyři procenta energie. Jednoznačně největší podíl mají vodní elektrárny.

Muž unesl z dětského domova dceru, policie ho dopadla

Šestiletou dceru unesl v sobotu ráno násilím z Dětského domova v Holicích na Pardubicku čtyřicetiletý Karel Bitara z Chodové Plané na Tachovsku. Policisté měli podezření, že by muž mohl dívce ublížit. Do pátrání nasadili vrtulník a o pomoc požádali také veřejnost. Dívku i jejího únosce se podařilo najít v sobotu po 22:00 v Praze - Zličíně, řekla ČTK mluvčí policie Lenka Klouzová. "Muž i dívka jsou v pořádku, nyní budou předáni pardubickým policistům, kteří muže obviní ze spáchání trestného činu," řekla mluvčí. Podle ní policejní hlídky vyjely na místo zadržení muže na základě informace od svědka, který viděl muže a dívku odpovídajícímu zveřejněnému popisu. Policisté podezírali muže z toho, že by mohl dívce ublížit, protože před přibližně týdnem prohlásil, že dívku unese a je schopen ublížit sobě i ji. Podle policie má muž v dětském domově v Holicích další dvě mladší děti.

Exploze ve Hvězdě může souviset s jinými výbuchy z minulosti

Sobotní exploze v oboře Hvězda v Praze 6 může souviset s jinými výbuchy, které se v minulosti odehrály v šesté městské části. V lednu blízko vilové čtvrti na Bílé Hoře vybuchl elektrický rozvaděč, jinou explozi tam policisté zaznamenali o něco dříve. Je to jedna z vyšetřovacích verzí, řekla v neděli ČTK policejní mluvčí Eva Brožová. Výbuch v sobotu poškodil ohradní zeď obory u Ruzyňské ulice. Na její vnitřní straně vytvořil asi metr široký a půl metru hluboký kráter. Kameny se rozlétly až stovky metrů daleko. Nikdo nebyl zraněn. Explozi způsobil podle policie neznámý pachatel dosud neznámou výbušninou. Stopy z místa čeká odborná expertiza. Ani výbuchy z minulosti se zatím policistům nepodařilo objasnit.

Bitevní ukázka na Chlumu ukončila vzpomínkové akce na rok 1866

Téměř hodinová bitevní ukázka, do které se v neděli odpoledne nedaleko obce Chlum na Hradecku, zapojilo přes 700 uniformovaných milovníků historie a pět desítek koní, ukončila vzpomínkové akce u příležitosti 140. výročí prusko-rakouské války z roku 1866. Rekonstrukci krvavé bitvy sledovalo přes 10.000 lidí, řekl v neděli ČTK ředitel Muzea východních Čech Zdeněk Zahradník. Nedělní ukázka připomněla lidem osud pruského a rakouského generála, kteří v bitvě na Chlumu před 140. lety padli. Během ukázky mohli návštěvníci sledovat manévry vojsk, výstřely děl či boj muže proti muži za použití bodáků. Část ukázky byla zahalena do bílých oblak z vystříleného střelného prachu a z hořících replik venkovských stavení a také stohů slámy. "Při ukázce byl zraněn jeden kůň, doufám, že to nebude nic vážného. Mezi vojáky o žádném zranění nevíme," řekl Zahradník.

Osobní lodě pomáhají na dolním Labi oživit turistiku

Na dolním Labi ožívá po letech osobní lodní doprava. Mezi Děčínem a Hřenskem jezdí výletní loď. Turisté se mohou svézt i z Ústí nad Labem do Malých Žernosek. Obě města finančně podporují provozovatele. Od osobní lodní dopravy očekávají oživení turistického ruchu. V provozu jsou již také oblíbené přívozy, zjistila ČTK. Pokud se chtěli návštěvníci Ústeckého kraje svézt údolím Labe, museli doposud spoléhat na německou lodní dopravu. "Ta ale Čechům nevyhovovala časově a byla i finančně náročná, proto jsme hledali českého provozovatele," popsal děčínský primátor Vladislav Raška.

Karlovarský festival uvedl Hřebejkovu Krásku v nesnázích

Na filmovém festivalu v Karlových Varech byl v neděli v premiéře uveden film Jana Hřebejka Krásku v nesnázích. Na tiskové konferenci před projekcí ji režisér označil v porovnání s filmem Horem pádem za komornější snímek, který sleduje pouze jednu příběhovou linii a není sociálně kritický. Podle něj je Kráska v nesnázích psychologickým filmem rámovaným romantickou komedií - příběhem třicetileté ženy, která odchází od svého muže a s dětmi se nastěhuje k matce. Její partner ovšem není bez chyby. "Nakonec tahle kráska v podání Ani Geislerové potká jednoho hodného pána," charakterizuje režisér scénář Petra Jarchovského. Další role ztvárnili Jana Brejchová, Jiří Schmitzer, Josef Abrhám, Emília Vášáryová a Roman Luknár. Podle Hřebejka jsou postavy filmu bez ohledu na svou občasnou odpudivost krásně napsané. Nevyloučil, že se pohled diváků na jejich charakter, kladné či záporné stránky, bude časem měnit. "Především ale všichni vzbuzují soucit. Tenhle film vyzývá k soucitu a k pochopení, aniž by byl příběh zatížen politikou," dodal.

Festival ve Varech přišel o hvězdy, nedorazí Bissetová ani Besson

Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech přišel o dvě z hlavních hvězd. Z pracovních důvodů zrušili svou již potvrzenou účast francouzská herečka Jacqueline Bissetová i její krajan režisér a producent Luc Besson. ČTK to v sobotu večer oznámilo tiskové oddělení festivalu. Bissetová údajně musí odcestovat do USA dříve, než původně zamýšlela. Do Karlových Varů se měla vrátit po dvou letech. Besson měl na festivalu uvést předpremiéru svého nového filmu Angel-A. Nejznámější host, hollywoodský herec kubánského původu Andy Garcia, ale dorazil. Při pátečním zahájení festivalu převzal Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světovému filmu. Na tiskové konferenci pak představil svůj režisérský debut The Lost City.

Brazilský režisér Waddington na festival nepřijede kvůli fotbalu

Karlovarský filmový festival se musí obejít bez dalšího hosta z řad režisérů. Po omluvě známého francouzského režiséra a producenta Luca Bessona, který nepřijede kvůli pracovnímu zaneprázdnění, nyní odřekl účast brazilský režisér Andrucha Waddington. Tomu zlomila srdce sobotní prohra národního týmu na fotbalovém mistrovství světa. ČTK o tom v neděli informoval organizační štáb MFF. Na festivalu je uváděn Waddingtonův snímek Dům v písčinách, který měl režisér osobně uvést. Do Karlových Varů měl přicestovat z Německa, kde natáčel dokument o účasti brazilského týmu na mistrovství světa. Krátce po prohraném utkání, kdy Brazílie podlehla Francii 0:1, přišla od režiséra následující omluva. "Moji drazí, jak víte, natáčím zde v Evropě dokument o brazilské fotbalové reprezentaci. Včera jsme vypadli a byl to velice smutný večer," napsal Waddington. Jak dále uvedl, letadlo s brazilským týmem odlétá domů v neděli večer a v takové situaci kapitán nemůže opustit loď.

Rusům musí hrát moravská cimbálovka hlavně veselé písně

Široká ruská duše má z českých a moravských lidových písniček nejraději ty veselé jako třeba Ještě si já pohár vína nebo Ještě jsem sa neoženil, míní zpěvačka brněnské cimbálové kapely Javorník Lenka Hájková. Cimbálovka má s vystupováním v cizině několikaletou zkušenost, v posledních letech jezdí často právě do Ruska a ostatních bývalých sovětských států. "Rusové jsou národ velmi emotivní, přátelský. Všichni se velmi zajímají o naše lidové kroje a písničky, to, o čem zpíváme," pochválila ruské publikum zpěvačka, oblečená do 70 let starého horňáckého svatebního kroje. Obrovský úspěch prý mají v Rusku známé moravské lidovky "okořeněné" o několik ruských slov. Občas se dokonce někdo pokusí českou píseň přebásnit do ruštiny. "Toho si Rusové velmi váží, zprostředkujete jim informaci z písničky a to se jim líbí," dodala.

Vacíková je po kralování Mrůzkové celkovou vítězkou SP ve sjezdu

Po šestiletém kralování Michaly Strnadové-Mrůzkové má česká kanoistika díky Kateřině Vacíkové i letos celkovou vítězku Světového poháru ve sjezdu. Na finálovém podniku na řece Saalach v rakouském Loferu získala Vacíková při neúčasti Mrůzkové poprvé v kariéře ve sprintu zlatou medaili a prvenství v seriálu si zajistila díky druhému místu v nedělním klasickém závodu. Mrůzková v Rakousku nestartovala, neboť se připravuje na evropský šampionát v rychlostní kanoistice v Račicích. Trůn, který ve sjezdařském SP držela nepřetržitě od roku 2000, uvolnila několikanásobná mistryně světa reprezentační kolegyni. Vacíkové pomohlo k celkovému prvenství zaváhání největší soupeřky Němky Sabine Füsserové v posledním závodu.

Smrž obsadil ve Velké ceně Británie jedenácté místo

Jakub Smrž vybojoval jedenácté místo v nedělní Velké ceně Británie silničních motocyklů v kubatuře do 250 ccm. Český jezdec s aprilií si v závěru devátého podniku mistrovství světa na okruhu v Doningtonu polepšil po pádech několika soupeřů a díky zisku pěti bodů se v průběžném pořadí posunul na 13. místo. Z vítězství se radoval Španěl Jorge Lorenzo, který tak v celkovém hodnocení snížil náskok vedoucího Andrey Doviziosa na jediný bod. Ital v neděli dojel šestý.

České basketbalisty na turnaji v Číně porazily Austrálii

České basketbalistky porazily v posledním utkání na přípravném turnaji v Šanghaji po velmi dobrém výkonu Austrálii 70:66. Nejlepší střelkyní českého týmu v neděli byla s devatenácti body Hana Machová. Po dvou vítězstvích nad Čínou a Austrálií a prohře s Ruskem obsadily české basketbalistky v Šanghaji celkové druhé místo. Prvenství získalo Rusko, které prošlo turnajem bez porážky a v závěrečném zápase zdolalo Čínu 90:79.

Kanoista Indruch vybojoval bronzovou medaili na ME slalomářů

Kanoista Tomáš Indruch se postaral o jedinou individuální medaili českých vodních slalomářů na mistrovství Evropy ve Francii. Ve finále skončil třetí za vítězným domácím favoritem Tonym Estanguetem a Slovákem Michalem Martikánem. Ostatní české posádky měsíc před domácím světovým šampionátem v Praze - Troji vyšly naprázdno, nebo odjely jen s cennými kovy z hlídek. I když byl reprezentační trenér Jiří Pultera před šampionátem optimistou, jeho očekávání se nenaplnilo. Čeští závodníci trénující na umělých kanálech vylovili z přírodní řeky Durace jediný individuální kov. Deblkanoe Jaroslav Volf, Ondřej Štěpánek při útoku na třetí evropský titul za sebou skončila se třemi 'šťouchy' až šestá, nejzkušenější členka výpravy kajakářka Štěpánka Hilgertová se ani nedostala do finále.

Počasí v pondělí

Bude slunečno s teplotami od 24 do 28 stupňů, na horách kolem 20. Východní až severovýchodní vítr bude mít rychlost do 25 kilometrů za hodinu.