Zprávy

V čele US-DEU je Hadrava, chce spolupráci s pravicovými stranami

Novým šéfem US-DEU zvolilo v sobotu republikové shromáždění senátora Jana Hadravu. Další působení nejmenší strany končící vládní koalice vidí ve spolupráci s malými pravicovými stranami. Soustředit se chce především na nadcházející podzimní komunální a senátní volby. Unie, která v parlamentních volbách zcela propadla, má podle něj šanci ještě voliče zaujmout. Musí se ale vrátit ke svým kořenům a oprostit se od mediální nálepky "Nová Unie svobody", kterou jí dalo před červnovými volbami původní vedení v čele s Pavlem Němcem. Delegáti sjezdu v sobotu vesměs konstatovali, že na volebním propadu, kdy unionisté získali jen 0,3 procenta hlasů, se podepsala čtyřletá účast v socialistické vládě a kontroverzní předvolební kampaň. "Tu trochu důvěry, kterou jsme měli, jsme cestou od ideálů k moci poztráceli. Řada lidí si o nás myslí, že kvůli flekům uděláme cokoli," prohlásil ještě před svým zvolením Jan Hadrava. Podstatná část debaty byla zaměřena na to, co budou unionisté dělat dál.

Řidiči v sobotu přišli o první body, policie zadržela první řidičáky

Nová pravidla pro jízdu na silnicích, která platí od půlnoci, neváhali hned ráno uplatnit mezi prvními opavští policisté. Opilci na místě zadrželi řidičský průkaz, což dříve nemohli. S vidinou ztráty prvních bodů v sobotu jezdila většina řidičů mnohem opatrněji. Podle policistů lidé nový zákon znají a dávají si pozor. Zatímco dopravní policie ještě na prohřešky proti novým pravidlům pouze upozorňovala, městští strážníci v Plzni či Praze již pilně rozdávali trestné body. Nový zákon umožňuje měření rychlosti na silnicích také městským strážníkům. Strážníci v Plzni se tak hned dopoledne premiérově zaměřili na Nepomucké třídě na dodržování předepsané padesátikilometrové rychlosti. Při měření mobilním radarem zastavili 12 řidičů, kteří jeli rychleji. První hříšník překročil povolenou rychlost o osm kilometrů, u dalších se pohybovala rychlost mezi 58 až 64 kilometry v hodině. Všichni dostali pokutu 1000 korun a přijdou o dva body. V Praze na stanovišti u Barrandovského mostu policie na prohřešky, jako jsou nerozsvícená světla, zatím pouze upozorňovala.

Hrozba extrémních povodní nakonec na jižní Moravu nedopadla

Vranovská přehrada v noci odolala Dyji a hrozba extrémních povodní nakonec na jižní Moravu nedopadla. Varování před povodněmi již platí pouze pro jižní Čechy, kde rozbouřenou Lužnici plní voda z rakouské části povodí. Situace na ostatních tocích se zklidňuje. Nejhůře postiženou obcí na jihomoravském toku Dyje nejspíše zůstane Podhradí na Znojemsku, kde bylo v pátek zaplaveno přes 30 domů. V centru Prahy byla kvůli zvýšené hladině Vltavy zastavena lodní doprava. Voda v noci nepřetekla přes bezpečností přepad Vranovské přehrady, jak se obyvatelé obávali. Podle odhadů vodohospodářů se to už zřejmě ani nestane, protože přítok do přehrady postupně klesl na současných 250 metrů krychlových vody za sekundu. "Podařilo se nám územím provést bez větších škod více než tisíciletou vodu, to znamená průtok kolem 580 metrů krychlových za sekundu," zdůraznil ředitel Povodí Moravy Pavel Mylbachr. Evakuace dalších lidí proto nebude nutná. V Jihomoravském kraji bylo dosud k evakuaci vyzváno asi 215 lidí z Podhradí a z Vranova nad Dyjí.

První homosexuální páry uzavřely registrované partnerství

První tři homosexuální páry v sobotu v České republice uzavřely registrované partnerství. V Ostravě a v Kladně si nechaly svůj vztah úředně potvrdit dvojice gayů, na ostravském magistrátu se nechaly "oddat" rovněž dvě lesby. Všichni využili hned úvodní den platnosti zákona o registrovaném partnerství. Historicky první homosexuální svazek v Česku uzavřeli v ostravské obřadní síni Josef a Karel. Své "ano" si řekli v ostravské obřadní síni hned ráno. Na ostravském úřadu stvrdily své soužití Štěpánka a Vendulka z Opavy. Za registrované partnerství jsou zákonodárcům vděčné. Byly by ale rády, kdyby homosexuální páry by mohly adoptovat děti. V kladenské obřadní síni se stali registrovanými partnery Pavel Sýkora a Miloslav Sejkora z Prahy. Oddávající členka zastupitelstva Lenka Vrchlavská oběma popřála, aby žili nově a odvážně a nenechali se nikým odradit ani zastrašit. O uzákonění registrovaného partnerství usilovaly organizace homosexuálů léta. Norma partnerům zajišťuje třeba nárok na informace o zdravotním stavu jejich protějšku a možnost dědit stejně jako manželé. Mohou také odmítnout stejně jako manželé práci kvůli místu a náplni zaměstnání svých partnerů. Zákon jim ukládá i vyživovací povinnost.

Český autobus se zřítil na Slovensku ze srázu, zemřela jedna žena

Jedna Češka zahynula a 18 lidí bylo zraněno při nehodě českého autobusu, která se stala v sobotu ráno mezi východoslovenskými obcemi Chminianská Nová Ves a Svinia nedaleko Prešova. ČTK o tom informovala mluvčí slovenské policie Magdaléna Fečová. V zájezdovém autobuse, který jel na Ukrajinu, cestovalo 43 lidí. Šlo hlavně o mladé lidi z různých míst Česka. Podle policie autobus kolem šesté hodiny ráno zastavil, protože mu došlo palivo. Řidič proto chtěl s vozem zajet na odstavnou plochu. Při couvání však sjel z krajnice a zřítil se asi pět metrů ze srázu. Při pádu se otočil kolem své osy a zůstal ležet na levém boku. Autobus řídil 38letý řidič z Horní Lukavice, který prý za devět let praxe neměl žádnou nehodu. Zranění byli převezeni k ošetření do nemocnice v Prešově a jsou v pořádku, řekl ČTK telefonicky vedoucí zájezdu. Podle něj nikdo neutrpěl těžká zranění. "Mohu rodiče uklidnit, že žádné z dětí není vážně zraněno," řekl vedoucí, který pochází z Ostravy.

Horníka v podzemí zranil kombajn, v nemocnici zemřel

Na následky vážného zranění razícím kombajnem zemřel v noci na sobotu třiačtyřicetiletý horník z Dolu Doubrava. ČTK to řekla mluvčí společnosti OKD Věra Breiová. Polského horníka kombajn zachytil v pátek odpoledne okolo 15:15. "Zasáhl pánev a dolní končetiny. Na místo dorazili lékaři Báňské záchranné služby. Pak byl zraněný převezen do ostravské fakultní nemocnice," vysvětlila. Během noci otec tří dětí na následky vážného zranění zemřel. Jeho děti, které ještě nejsou výdělečně činné, budou podle ní zařazeny do programu občanského sdružení Svatá Barbora, které pomáhá hornickým sirotkům. Jednorázové odškodné by rodině měla vyplatit společnost, která pro OKD muže zaměstnala.

Karlovarský filmový festival otevřel svůj 41. ročník

Filmem korejského režiséra Kim Ki-duka Čas začal v pátek večer 41. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Jeho světové premiéře přihlíželi ve Velkém sále hotelu Thermal prezident Václav Klaus s chotí, členové mezinárodních porot a mezi dalšími zahraničními hosty také americký herec a režisér Andy Garcia. Ten převzal Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Prezident festivalu Jiří Bartoška, který s uměleckou ředitelkou Evou Zaoralovou už potřinácté stojí v čele této prestižní přehlídky kategorie "A", v úvodu poděkoval všem partnerům, bez nichž by tento svátek nemohl existovat, i spolupracovníkům. "Festival začíná - bavte se celou dobu," popřál. Karlovarský festival uvede do 8. července na 230 celovečerních hraných filmů, krátkých snímků i dokumentů. Z nich 15 ve světové a 39 v mezinárodní či evropské premiéře.

Jednou z priorit Topolánkovy vlády má být kinematografie

Nesplněný úkol minulé vlády - vytvořit střešní zákon o kinematografii - bude podle předsedy ODS Mirka Topolánka jednou z priorit potenciální vlády, kterou sestavuje. Po sobotním jednání se zástupci filmařů v rámci karlovarského festivalu Topolánek uvedl, že se už nepočítá s novelizací zákona o fondu kinematografie, který by se stal součástí nové střešní zákonné úpravy. "Bavili jsme se i o tom, jak překlenout období po neschválení zákona o kinematografii, který měl vytvořit prostředky pro financování českých filmů v příštím roce, a možnostech, které má státní rozpočet," uvedl. Tím, že nejsou ve vládě, však Topolánek, předseda zelených Martin Bursík a Michaela Šojdrová, nominovaná za KDU-ČSL na post ministryně kultury, nemohli filmařům slíbit nic konkrétního. "Slíbili jsme minimálně to, že okamžitě po nástupu do vlády vytvoříme expertní skupinu, která se bude zabývat touto problematikou, a pokusíme se najít chybějících 400 milionů, které český film pro příští rok potřebuje," dodal předseda ODS. Jeden z účastníků schůzky producent Pavel Strnad ocenil, že se hovořilo nejen o dlouhodobé přípravě střešního zákona, tak o tom, jak ve fondu kinematografii překlenout období, než tato zákonná úprava vznikne.

Klaus: Je úkolem státu, aby se pokusil udržet český film

Prezident Václav Klaus míní, že je nepochybně úkolem státu, aby se český film pokusil udržet na dobré kvalitě i kvantitě. "O tom není sporu," řekl Klaus novinářům po sobotním setkání se zástupci filmařské obce. "Starý zákon už v žádném případě nepodepíšu," zdůraznil Klaus a uvedl, že spory se nevedou o peníze, ale o to, jakými mechanismy je do filmu dostat. Důvodem setkání bylo vyjasnit si podmínky financování domácí filmové tvorby poté, co sněmovna neschválila zákon o kinematografii. Klaus ho předtím v polovině května vetoval. Zákon měl přinést více peněz českému filmu - majitelé kin by odváděli do fondu kinematografii dvě procenta z výnosů ze vstupného, distributoři videa a DVD nosičů tři procenta z výnosu a televize tři procenta z výnosů reklamy a teleshoppingu.

Herec Andy Garcia se v Karlových Varech vyznal z lásky ke Kubě

Hollywoodský herec Andy Garcia velmi miluje Kubu, i když ji opustil už jako velmi mladý. Jedno z jeho velkých přání pak je, aby byla ostrovní země skutečně svobodná. Své vyznání k rodné zemi vyjádřil ve své režisérské prvotině Ztracené město, kterou přivezl na Mezinárodní filmový festival do Karlových Varů k evropské premiéře. Snímek, jenž se setkal v USA s kladnými ohlasy publika i kritiky, se rodil dlouhých 16 let, řekl v sobotu Garcia novinářům. Toto časové období uběhlo podle Garcii od doby, kdy se vůbec poprvé začal zabývat myšlenkou nebýt pouze hercem, ale stát se i režisérem. A bylo mu už tenkrát víceméně jasné, že chce vzdát poctu kubánské kultuře. Poznamenal, že nechtěl svou filmovou výpovědí reagovat na současnou politickou situaci na Kubě, ale natočit velký rodinný příběh o tradicích, které se ubránily revolučním změnám.

Festivalové šlapání letos rozdělí na charitu půl milionu korun

Šlapáním na stacionárních kolech vyrábějících elektřinu ve prospěch humanitárních zařízení v sobotu zahájili dobročinnou akci Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech jeho prezident Jiří Bartoška a karlovarský primátor Zdeněk Roubínek. Festivalové šlapání navázalo na tři úspěšné předchozí ročníky, z nichž loňský vynesl téměř půl milionu korun. Tato částka bude rozdělena v závěru festivalu také letos, informovala ČTK Lucie Speratová z pořádající Nadace ČEZ. Zájemci o pomoc dobré věci mají k dispozici dvě kola. Podle toho, které si vyberou a usednou na něj, rozhodnou jakému zařízení budou symbolicky vyšlapané peníze určeny. "Akce je určena ve prospěch Farní charity Karlovy Vary na denní stacionář pro staré a zdravotně postižené občany. Druhou institucí je potom Dětský domov v karlovarské Jarní ulici. Pravidla, podle nichž se letos šlape, umožňují mnohem lepší přehled o tom, kolik peněz z půl milionu kterému zařízení půjde. Motivují lidi k větší soutěživosti vzhledem k vybraným subjektům," uvedla Speratová.

V Hradci Králové v pátek skončil mezinárodní divadelní festival

Představení Teremin pražského Dejvického divadla v pátek večer v Hradci Králové zakončilo desetidenní mezinárodní festival Divadlo evropských regionů. Dvanáctý ročník vyhlášeného festivalu nabídl přes dvě stovky divadelních představení, která zhlédlo na 55.000 diváků, informoval ČTK ředitel Klicperova divadla v Hradci Králové Ladislav Zeman. "S letošním ročníkem festivalu jsem velmi spokojen, potvrdilo se, že situování festivalu na úplný konec každé divadelní sezony byl správný tah. Všichni mají více času, už se téměř nezkouší a je po premiérách," uvedl Zeman, který festival považuje za oslavu divadla ve všech jeho podobách. Festival nabídl v oficiálním programu v Klicperově divadle a v Divadle Drak 76 představení, dalších 128 představení přinesl Open air program, který každoročně oživuje například atria městské hudební síně a staré radnice v historickém centru města. Jako každoročně byly součástí festivalového programu besedy či večerní koncerty na letní scéně divadla.

Veřejnosti byl poprvé otevřen zrekonstruovaný zámek v Mníšku pod Brdy

Vůbec poprvé v historii v sobotu otevřel své brány veřejnosti zrekonstruovaný zámek v Mníšku pod Brdy nedaleko Prahy. Zámecký areál a zajímavý zábavný i kulturní program v sobotu shlédlo asi 2000 lidí, z toho asi 600 využilo první možnosti prohlídky nově otevřené stálé expozice. ČTK to řekl kastelán Petr Digrin. Lidé se v sobotu zajímali o novou expozici tak aktivně, že plně obsazené prohlídky následovaly jedna za druhou. Také nádvoří zámku při odpoledním programu lidé zcela zaplnili. Sobotní slavnostní zahájení se neslo v prvorepublikovém duchu. Jeho součástí byl mimo jiné příjezd kolony historických vozidel, přehlídka prvorepublikové módy a kabaretní i hudební vystoupení. Na nádvoří nechyběla ani prvorepubliková hasičská stříkačka. Nová expozice v prvním patře zámku je věnována především stylu života drobné šlechty v letech 1911-1938.

Ragbisté Říčan jsou potřetí za sebou českými mistry

Ragbisté Říčan se stali potřetí za sebou mistry české extraligy. Ve finálové odvetě v sobotu porazili Tatru Smíchov 12:6, což jim po prohře v úvodním duelu 7:10 k zisku titulu díky lepšímu skóre z obou zápasů stačilo.

Tenista Štěpánek je po 32 esech v osmifinále Wimbledonu

Dva osobní mezníky v sobotu oslavil český tenista Radek Štěpánek. Poprvé v životě se ve Wimbledonu a na grandslamovém turnaji vůbec probojoval až do osmifinále a poprvé dal za zápas 32 es. "To je rekord," radoval se Štěpánek, když se od novinářů o počtu es dozvěděl. "Třicet hřebíků jsem ještě nedal." "Budu tu hrát ve druhém týdnu Wimbledonu, to zní nádherně," radoval karvinský rodák ze svého prvního wimbledonského osmifinále. Po zápase zdvihl ruce nad hlavu a nechal se unášet potleskem diváků. Čtrnáctý nasazený Štěpánek otočil v duelu se Španělem Juanem Carlose Ferrerem nepříznivý vývoj. Po dvou těsně prohraných setech 5:7 a 6:7 získal všechny tři zbylé sady ve svůj prospěch 6:4, 6:2 a 11:9. Zápas vyhrál za čtyři hodiny a dvě minuty. "Byla to šichta," řekl. O nějaké síly přišel, ale výhra mu prý dala hodně energie.

Hruška a Andrle jsou na seznamu cyklistů podezřelých z dopingu

Mezi cyklisty podezřelými z dopingu, kteří jsou jmenováni ve zprávě španělské Civilní gardy, jsou také Češi Jan Hruška a René Andrle. Seznam 50 podezřelých, z nichž mnozí byli kvůli tomu vyloučeni z v sobotu začínající Tour de France, zveřejnil v sobotu francouzský list LúÉquipe. Hruška závodí za španělský tým 3 Molinos Resort a Andrle za českou stáje PSK Whirlpool. Do loňského roku působili v týmu Liberty Seguros, který se nyní jmenuje Astana-Würth a v pátek pár hodin před startem v Tour kvůli své účasti v aféře ve Španělsku odstoupil z pelotonu.

České basketbalistky prohrály na turnaji v Šanghaji s Ruskem

České basketbalistky prohrály ve svém druhém vystoupení na turnaji v Číně s Ruskem 55:60. Po slibném vstupu do zápasu rozhodla o jejich porážce nevydařená druhá čtvrtina, kterou prohrály 8:20. V úvodu zaskočily české basketbalistky své soupeřky v repríze finále loňského mistrovství Evropy rychlejší hrou s přesnějším zakončením a prosazovaly se také větší agresivitou v obraně. Po deseti minutách získal český tým sedmibodový náskok 14:7.

Počasí

Oblačno až zataženo, místy déšť. Od severozápadu ubývání oblačnosti a srážek. Teploty 19 až 23 stupně, na severozápadě Čech až na 25 st. C.